c J Japan op Amerikaanse weg RADIO Den Bosch bereidde het Koninklijk Paar een geestdriftige ontvangst Radio geeft Donderdag Strijd Nederland-ïtalië werd gestaakt I Er Is één middel, dal MUGGEN lÖliflkT PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER (^^Wereldnieuws Woensdag 7 ScptemBer 1939 >r 2 IN DE WERELDPOLITIEK De successen van het communisme in het Verre Oosten, culminerend in een ver rassend snelle beheersing van de situatie in China, hebben ongetwijfeld grote invloed gehad op de houding der Amerikanen ten opzichte van Japan. MacArthur, die na de Japanse nederlaag een tweeledige taak te vervullen kreeg ten aanzien van de voor malige „heersers van het Oosten", heeft zeer onlangs met stelligheid verzekerd dat deze dubbele taak voor een groot deel vol bracht is: Ten eerste is het de bedoeling ua,n Washington geweest te zorgen dat het na-oorlogse Japan in economisch opzicht geen dodelijke concurrentie voor de Ame rikaanse productie meer zou kunnen voe ren en ten tweede dat het bereikbaar door de Amerikaanse militaire „sterke- arm" een stevige dam zou vormen tegen het opdringende communisme. Merkwaar dig genoeg werd deze taak ten uitvoer ge legd met volledige bereidheid tot mede werking der Japanners zelf, die in grote meerderheid een waarlijk stoïcijns realis me aan de dag hebben gelegd. Zij beseften zeer wel dat het met de Japanse militaire overheersing van het Grote Oosten defini tief uit was en dat hun enige kans voor lopig lag in hun rol van schatbewaarder der Amerikaanse belangen. Die Amerikaan se belangen brachten in de eerste plaats een krachtig verzet tegen het communisme mee, wat de Japanners te liever formeer den daar het een voortzetting betekende van hun politieke rivaliteit ten opzichte van Rusland en China. Japan heeft onder MacArthur zijn geografische strategie niet behoeven te wijzigen. Het voelt zich sinds eeuwen vijandig aan Moskou en vijandig aan China. In dat opzicht had MacArthur dus de wind rechtstreeks mee. De economische kwestie werd opgelost door middel van een Amerikaanse conces sie, want MacArthur zette de ontmanteling en herstelbetalingen stop en gaf de Japanse industrie aldus de gelegénheid zich te ont worstelen aan de chaos en achterstand. Die Amerikaanse concessie ging echter niet zo ver dat de Japanners opnieuw konden be ginnen met het Amerikaanse product te beconcurreren, want de industrie werd door de bezettingsorganen zorgvuldig ge leid in de richting van een welkome aan vulling der Amerikaanse productie. Boven dien werden door sociale hervormingen, die vooroorlogse misstanden in loon- en prijspolitiek verhinderden terug te komen, gezorgd dat het Japanse product niet goed koper werd dan het Amerikaanse. Men kan zeggen dat de economische adviseurs van MacArthur de Japanse in dustrie tot een volledig supplement van de Amerikaanse hebben gemaakt, waardoor Amerika de beschikking kreeg over grond stoffen die het ontbeerde en over produc ten die het zelf niet gaarne maakte. In Juni 1949 waren er in Japan minder dan 400.000 werklozen, waaruit blijkt dat het productie-apparaat danig hersteld is en dat de producten in nog niet bevredig de behoeften voorzien. Het communisme in Japan is bestreden door grote sociale hervormingen en vol gens MacArthur is het „slachtoffer gewor den van zijn eigen excessen". Voor de Japanner betekende het Ameri kaanse „bewind" een zegen, na harde oor logsjaren vol ontberingen en ten top ge voerde politiedwang tijdens de „totale strijd" tegen de Verenigde Staten en China. Inplaats van het Japanse volk af te stoten door harde bezettingsmaatregelen en wraaknemingen, heeft de Amerikaanse be zetter het volk op zijn hand gekregen door het op te nemen in zijn plannen op een wijze, dat de Japanner er wel bij voer. Kan een bezetter handiger te werk gaan? Hij heeft Japan zo ver gekregen, dat het uit eigen beweging zich een nieuw bestaan schept, zonder daarbij in botsing te komen met de Amerikaanse voornemens. Zijn af keer van het communisme is oorzaak dat het graag afzetmarkten in Amerika zoekt en de vooroorlogse Chinese markten links Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS laat liggen. Zijn zware industrie fabriceert voor de Amerikanen, zijn lichte bedrijven maken hoognodige gebruiksvoorwerpenen comfort-artikelen voor de hongerige bin nenlandse markt. Het geheel draait met Amerikaanse financiering als een gesmeer de motor en de Japanner ziet voorlopig geen heil meer in een herhaling van het dolle avontuur, waarvan de geestelijke va ders reeds in de Amerikaanse strop ben gelden. Thans streeft het land aangevuurd door de Amerikanen naar een spoedig vredesverdrag. Overal wordt een geest driftige actie gevoerd met het doel, de mo gendheden die er mee te maken hebben in dit opzicht tot haast aan te sporen. Mac Arthur heeft reeds ondubbelzinnig laten wéten dat er geen reden meer is voor hand having van een rigoureuze bezetting en dat Washington bereid is zijn troepen terug te trekken. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat MacArthur intussen heeft gezorgd voor een controle-apparaat dat, in samenwerking met de militaire voorzieningen in het ge hele gebied van de Pacific, in staat zal zijn iedere onverhoopte afwijking der Japan ners van dé door Amerika uitgestippelde weg te rapporteren en te corrigeren. Het enige gevaar dat de Amerikanen bedreigt bij dit zorgvuldig uitgewerkte plan is de algemene situatie in het Verre Oosten, die zich zo zou kunnen ontwikke len dat de Amerikaanse macht zou wor den onder graven. Of het herboren Japan dan de verlei ding zou kunnen weerstaan om te trachten zijn thans op de achtergrond gedrongen anti-Westerse inslag opnieuw tot leuze voor machtsavonturen te maken, is een mogelijkheid waarvan de Amerikanen blijkbaar het risico willen aanvaarden. J. L. Prins Bemhard heeft Dinsdag een tocht door de provincie Noord Brabant gemaakt. Op deze tocht bracht hij o.a. een bezoek aan de klokkengieterij van de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel. De prins in de gieterij. INDONESISCHE POSTZEGELS AAN DE VERZAMELAARSLOKETTEN Aan de z.g. „philatelistenloketten" der postkantoren worden de volgende Indone sische frankeerzegels verkocht: a. Overdruk „Indonesia" op het Hartz- type in de waarde van f 0,15, f 0,20, f 0,25, f 0,40, f 0,45 f 0,50, f 0,80 en f 1. b. Smeelt-(cijfer) type in de waarden van: 1, 2, 2%, 3, 4, 5, 7Vè 10 en 12% cent. De verkoopprijs van de zegels van 2%, 71/2 en 12% cent bedraagt resp. 3, 8 en 13 cent, de overige zegels worden tegen de normale waarde verkocht. Van elke waarde kan aan dezelfde gega digde slechts 1 exemplaar tegelijk worden verkocht. De zegels kunnen ook worden besteld bij de philatelistische dienst van PTT, Zee straat 64 te 's Graven'hage, met inachtne ming van bovenstaande beperking. beginners en gevorderden -monteur Dipl. n.r.g. -technicus D1Pi. N.R.G. TECHNISCH INSTITUUT E.R.O. Officieel bezoek aan Noord-Brabant begonnen HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de" wouw. 9.05 Gra mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuz. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.5'5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Gramofoonmuziek, 15.15 Populaire muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Fiaaskwintet. 18.00 Gramo foonmuziek. 18.15 CNV-kwartet. 18.30 Voer de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgelconcert. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Re geringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Pro loog. "20.15 Gramofoonmuziek. 21.00 Cause rie. 21.20 Residentie-orkest en solist. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoon muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, «6 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Zweeds radio-orkest. 10.50 Voor defcinderen. 11.00 Kerk- en torenklanken. 11.45 Voordracht 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Hawaiïan-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Staf- muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Knipcursus. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voör de zieken. 16.00 Causerie met gramo foonmuziek. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Kaleidoseoop. 17.30 Pianoduo. 17.40 Ronde Tafel-conferentie. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Populaire muziek. 19.05 Reportage. 19.25 Nieuws. 19.30 Londens philharmoniseh orkest met solisten. 21.00 „De tijd en de familie Con way", luisterspel. 22.00 Zuid-Amerikaanse muziek. 22.30 Zangdeclamatie en piano. 22.45 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23,3524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00—15.00 en 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.00 Kinderuurtje. 18.15 Gramofoon muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Radio- feuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Gramofoorttnuziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramo foonmuziek. 22.50 Nieuws, 22,5523.00 Gxamofoonmuzieik, 's-HERTOGENBOSCH, 6 September. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gisternamiddag in 's-Hertogenbosch aan gekomen vo.qr een officieel bezoek aan de provincie Noord-Brabant. 's-Kertogenbosch was in vlaggcntooi en grote feeststemming toen de auto's langzaam de stad binnen reden, terwijl langs de wegen behalve de uitgelopen bevolking duizenden schoolkiiir deren ,niet vlaggetjes .in „de .haiid de: K.Or. ningiri en de Prins' toejuichten. Toenjiare Majesteit de stad..binnenreed begonnen alle Mokken te, luiden. Toen de Koningin en de Prins voor het paleis van de Commissaris der Koningin uitstapten, stonden op het plein voor het paleis de vendeliers en andere leden der Brabantse schuttersgilden, alsmede de Koninklijke Harmonie van Den Bosch opgesteld. Hare Majesteiten "Prins Bernhard betraden het plein over de vendels, die voor hen op de grond werden neergelegd. Volgens al oude traditie mag slechts de hoogste gezag hebber hier over heen lopen. Ten paleize werd de maaltijd gebruikt, waarna de Koninklijke gasten zich om 20.55 uur per rijtuig naar het Casino begaven. Onder auspiciën van het provinciaal be stuur werd in 't Casino een gala-soirée ge houden, waarbij een groot gezelschap ge nodigden uit de gehele provincie aanwezig was. Aan deze avond verleenden medewer king 70 tonelisten en vocalisten uit de pro vincie, in een stuk getiteld „Brabancia", geschreven door de Bossche rector PI. Beex van het Klein Seminarie, in welk spel negen allegorische figuren de eigenschap pen van het Brabantse volk personificeren. Tijdens de pauze werd een 70-tal geno digden aan de Koningin voorgesteld. Na het einde van de gala-avond in het Casino vertrok het Koninklijke Paar in,een open Burgemeester van Middelburg na korte ziekte overleden Gisteravond is op 41-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Middelburg overleden de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. Jhr. Sandberg werd Zondagmiddag plotseling ernstig 2iek. Hij werd getroffen door een hersenbloeding en onmiddellijk naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Dinsdagmorgen raakte hij bewusteloos en tegen de avond overleed hij na een korte benauwdheid. De thans ontslapene werd op 2 Juni 1908 in Hoorn geboren. Hij bezocht de gymnasia te Assen en Nijmegen en studeerde vervol gens rechten in Utrecht. Na zijn promotie begon hij zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie te Driebergen. In 1937 volgde zijn benoeming als burgemees ter van Krabbendijke op Zuid-Beveland. In 1944 werd hij door de Duitsers gearresteerd en met andere Zeeuwse burgemeesters overgebracht naar St.Michielsgestel en later naar Amersfoort. Met ingang van 24 Sep tember 1945 werd hij door de Commissaris der Koningin in Zeeland met het waar nemend burgemeestersambt te Goes belast. Dit ambt nam hij waar tot 9 April 1946. In October van dat jaar werd hij tot burge meester van Middelburg benoemd. Nederlandse landbouw producten naar Frankrijk Tengevolge van de droogte is de Franse regering nogmaals genoodzaakt op groot scheepse voet groenten en zuivelproducten uit het buitenland te importeren. Dank zij een wat liberaler regeling op het gebied der invoervergunningen, die veel adminis tratieve rompslomp uit de wereld heeft geholpen, kon deze regeringsbeslissing bin nen enkele dagen in daden worden omge zet en re ede nu kan men in de France kranten foto's vinden van grote Neder landse vrachtwagens, die elke dag een dui zend ton vis, boter, sla en kool naar Frank- rijk vervoeren. calèche naar de markt, waar na aankomst van de Koninklijke stoet, die langs honder den flambouwdragers ging, door de bevol king een maSSazang ten gehore werd ge bracht. Omstreeks 12 uur vertrok het Koninklijk Paar naar het Gouvernements gebouw waar overnacht werd. Prins Bernhard had gisterochtend reeds enkele plaatsen in Oost-Brabant bezocht. Des morgens legde de Prins tijdens een bezoek in Gemert een krans bij het oorlogs-i monument. In Aarle Rixtel bezichtigde hij daarna de klokkengieterij van Petit en Fritsen waar hij het gieten van een klok met grote belangstelling gade sloeg. Een zoon van de klokkengieter gaf de Prins een explicatie. Nadat de hoge bezoeker zijn handtekening geplaatst had in het gasten boek der klokkengieterij, vertrok hij naar Helmond en Veghel waar hij eveneens ver schillende plaatselijke industrieën en het opbouwwerk bezichtigde. Om even over half twee vertrok de Prins via Mierlo en Geldrop naar Eindhoven, waarna hij zich in de namiddag in Hedel bij de Koningin voegde. Goudse bioscoopdirecties gaven geen inzage van hun boeken In Gouda zijn de bioscopen nu al sinds 29 Juli gesloten, omdat het College van B. en W. de vermakelijkheidsbelasting voor deze amusementsbedrijven op 35 heeft gehandhaafd en voor alle andere de lasten tot 20 heeft verlaagd. B. en W. hebben het conflict via de Ver eniging van Nederlandse gemeenten aan de regering voorgelegd en de exploitanten verzocht hun theaters hangende een be slissing weer te openen. De wethouder van Financiën heeft gis teravond in de raad meegedeeld, dat hij de directies inzage heeft gevraagd van hun boeken, opdat hij aan de hand van de cij fers zou kunnen nagaan of belastingver laging noodzakelijk is. Dat hebben de ex ploitanten geweigerd. Volgens de wethou der zou uit de cijfers blijken, dat het be zoek sedert 1938 verdrievoudigd is en hij noemde dit geschil „een conflict dat ge- ruggesteund wordt door het grootkapitaal en dat gericht is tegen de overheid". De burgemeester wenste vurig dat het conflict zo spoedig mogelijk wordt opge lost, omdat uiteindelijk de burgerij er de dupe van is. Hij deed dan ook een dringend beroep op de bioscoopexploitanten hun za ken te hervatten. Synode Gereformeerde kerken Onderzoek naar de vrije tijdsbesteding In de gisteren te 's-Gravenhage aange vangen derde zittingsweek van de Gene rale Synode van de Gereformeerde kerken werden de deputaten voor de oorlogs schade gemachtigd indien nodig maximaal 100.000,op te nemen en die kerken, die wegens hun financiële omstandigheden daarvoor iri aanmeiidng komen uit dit fonds te steunen. Na brede discussie besloot de Synode vijf deputaten te benoemen, waaronder ook een of twee ervaren op voedkundigen en mensen uit de Gerefor meerde jeugdbeweging, aan wie zij op dragen om een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de Gereformeerde ker ken ten aanzien van het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding. Namens de Gereformeerde kerken in In donesië werd de Synode toegesproken door ds. J. J. Oranje van Batavia. In een uit voerige rede tekende deze de situatie van de Indonesische Gereformeerde kerken. Hij betuigde de zusterkerk in Nederland dank voor haar financiële en morele steun. Duitse taalleraar ontspoorde Hij leert nu Russisch Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek is de bijzondere strafka mer van de Leeuwarder rechtbank begon nen met de behandeling der zaak tegen de 49-jarige F. E. L., voormalig taalleraar in de Friese hoofdstad, wie ten laste is ge legd, dat hij als tolk en vertaler spoedig na de Duitse inval in vijandelijke dienst trad, om la tér zijn falenten als „Polizei- Angestellte" te ontplooien. Verdachte deélde tót grote hilariteit van de publieke'tribune, óp een vraag van de president, mr; Stoffér mée,dat hij zijn Duitse taaistudiés thans verruild heeft voor Russische. Hij loochende voorts alle tegen hem aangevoerde getuigenverklaringen, die van een „uiterst geraffineerde verhoormethode" door L. gewaagden, waardoor hij onder de arrestanten in het Huis van Bewaring de 'bijnaafn '„dé schüfk"Mmet intellect" ver wierf. De zaak wordt Dinsdag voortgezet. EUROPEES WATERPOLO-KAMPIOENSCHAP Op de eerste avond van het Europees waterpolo-tournooi moest de wedstrijd tus sen Nederland en Italië drie minuten voor het einde gestaakt worden door de scheids rechter, de Zweed Zuckerraann, toen de stand 41 voor het Nederlands zevental was. In de eerste helft was het spoedig 10 voor Italiëj maar daarna was het Neder lands zevental in de meerderheid. Met snel en open spel werd het Italiaanse doel be laagd en tóen een verre bal bij Rudy van Feggelen terecht kwam, was de stand ge lijk (11). De Nederlanders bleven in de meerderheid en doelman Rohner kreeg weinig te doen. Toen een vrije bal door de Nederlandse voorhoede uitstekénd werd opgevangen en het leder tenslotte bij Smol terecht kwam, was diens schot meteen raak (2—1). Het Nederlands zevental bleef sterker en toen aanvoerder Braasem opzwom loste hij van ongeveer de helft van het veld een schot in d'e linkerhoek, onhoudbaar voor de Italiaanse doelverdediger (31). Hierna ging de strijd gelijk op en ondanks het feit, dat de Italiaanse ploeg met twee midvoors speelde, slaagden de gastheren er niet in, te scoren. Robini werd uit het water gezonden wegens vasthouden, maar het Nederlands zevental slaagde er niet in de numerieke meerderheid in een doelpunt om te zetten. Met een 31 voorsprong voor de Nederlandse ploeg kwam de rust. In de tweede helft kon het Nederlandse zevental, ondanks het feit dat men een spe ler meer had, geen doelpunten maken. Ter wijl de bal aan de andere kant van het veld was, ontstond er onverwacht een ernstig- incident. De Italiaan De Zanzuane gaf Stam zo'n hevige klap tegen het gezicht, dat onze landgenoot met een bloe dende mond uit het water moest. De wed strijd werd even gestaakt, en de Italiaan werd het water uitgezonden. -Italië had op dat ogenblik nog vijf man over, Nederland zes. Opgezweept door het publiek speelden de Italianen zeer ruw en zij ontzagen zich niet, versoheidenen van onze spelers met vuisten te dreigen. Stam kwam later weer in het water en nu was de numerieke ver houding zeven tegen vijf. Toen de toeschou wers dat zagen, ontstond er een langdurig fluitconcert tegen de Zweedse scheidsrech ter. Braasem maakte er met een ver schot 41 van. Eén Italiaan mocht weer mee spelen, maar toen begreep het publiek dat De Zanzuane er voorgoed uitgestuurd was. Een nieuw fluitconcert volgde, dat zeker wel vijf minuten duurde. De wedstrijd moest onderbroken worden, omdat het fluitje van de scheidsrechter niet te horen was. Tenslotte nam Zuckermann de vlag en met een teken van dit instrument werd de wedstrijd weer voortgezet. Een gevecht ontstond, waarbij Bijlsma boven en onder aan het oog werd gewond. Tenslotte werd, Zeilen „De Watervrienden" De Jachtvereniging „Watervrienden" hield onderlinge zeilwedstrijden. De uit slag luidt: 16 m2 BM: 1. „Squell", st. A. de Jong (buiten mededinging); 2. „Rival II", st. A. v. Hemert; 3. „Tjiftjaf", st. H. Honing. 16 m2 BM (Toer): 1. „Bep", st. D. Zwe- rus; 2. „Jeep", st. P. Leijen; 3. „Arjö", st. J. de Brie. 12 m2 BM: 1. boot van v. d. Hoef; 2. „Churchill", st. A. Lohmann; 3. „Marijke", st. A. v. Egmond. Voorgift klas: 1. S. Zeulevoet; 2. P. Flobbe. toen er nog drie minuten speeltijd over waren, de wedstrijd gestaald met de stand 41 voor Nederland. Onmiddellijk na het staken van de wed strijd heeft de leider van het Nederlands zevental, de heer Planj er, een officieel protest ingediend bij het bestuur van de F.I.N.A. tegen het spel van de Italianen. Het bestuur zal nu moeten uitmaken, of de stand 41 voor Nederland blijft of dat de wedstrijd eventueel met 50 reglementair door ons zevental is gewonnen. Ook de Italianen hebben een protest in gediend en wel tegen de leiding van de Zweedse scheidsrechter Zuckermann. Wat de andere wedstrijden betreft, de ontmoeting tussen België en Frankrijk stond niet op hoog peil. Met rust leidde Beligë met 20 door doelpunten van Simons en Isselee. In de tweede helft maakte Bermijn er 21 van, waarna Isselee de eindstand op 31 bracht. De wedstrijd tussen Zweden en Hongarije eindigde in een 32 overwinning voor de Hongaren, nadat de rust met 11 was in gegaan. In de tweede helft werd het 21 voor Zweden. De Hongaren maakten uit een strafworp gelijk en op het laatste ogenblik brachten zij de stand op 32. Gewichtheffen Laatste dag van de wereldkampioenschappen De laatste avond van de wereldkampioen schappen gewichtheffen te Schëvemngen bracht de veder- en middengewidhten op het podium. De uitslagen luiden: Vedergewichtklasse: I. en wereldkam pioen Fayad (Egypte) 92%, 105 en 135 totaal: 332% leg.; 2. en Europees kampioen Runge (Denem.) 100, 95, 117% totaal: 312% kg.; 3. Heral (Frankr.) 85, 92% en 125 tot.: 302% kg.; 4. Salmassi (Iran) 92%, 92% en 110 totaal: 295 kg.; 5. Sundstoem (Fin land) 75, 85 én 110 totaal: 270 kg.; 6. Brand (Nederland) 75, 80 en 100 totaal: 255 kg, Middengewicht: 1. en wereldkampioen El Touny (Egypte) 120, 120 en 1571% totaal; 3971% kg.; 2. George (Verenigde Staten) 110, 125 en 150 totaal: 385 kg.; 3. Rahne- verdi (Iran) 102%. 105 en 132% totaal: 340 kg.: 4. en Europees kampioen Peppiatt (Gr. Brittannië) 105, 97% en 132% totaal: 335 kg.; 5. Teraeskar (Finland) 90, 105 en 137% totaal: 332% kg.; 6. Kinnunen (Zwe den) 100, 105 en 125 totaal: 330 kg.; 7. Lizzio (Italië) 95, 95 en 125 totaal: 315 kg.; 8. Spiero (Nederland) 100, 100 totaal! 200 kg. Het definitieve landenklassement luidt) 1. Egypte 18 pnt.; 2. Ver. Staten 17 pnt.; 3. Iran 7 pnt.; 4, Denemarken 6 pnt.; 5. Frank rijk 4 pnt.; 6. en 7. België en Zweden 1 punt. De stijlprijs werd toegekend aan de Franse halfzwaargewicht Debuff. VLIEGEN radicaal uitroeit D.D.T.-POEDER in de practische. vóórdelige siuifzat .65 cent Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Theodorus Johannes de Jong, zich noe mende en algemeen bekend als Dirk de Jong, caféhouder, wonende te Nieuw-Ven- nep, gem. Haarlemmermeer, Venneperweg 471. Rechter-commissarismr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Jac. Bos, kantoorbediende, wonende te Beverwijk, Duinwijklaan 41. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procu reur te Beverwijk. Marinus Eduard Bouwmeester, postzegel- handelaar, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 16 rood. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 25 Augustus 1949, is na ge daan hoger beroep vernietigd het vonnis der arrondissementsrechtbank te Haarlem van 24 Mei 1949, waarbij de Naamloze Ven nootschap voorheen J. Dragt's Bakkerijen, gevestigd te Haarlem, van Oldenbarne- veldtlaan 1, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Een zware binnenbrand heeft Dinsdag gewoed in de fabriek van de Eerste Gro ninger Lijstenindustrie te Groningen. De werkplaats en de zolderverdieping brand den uit. Een jaar geëist tegen twee Haarlemmers De advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof eiste gisteren tegen ieder der Haarlemmers M. C. M. B. en- M. A. R„ die in April 1944 aan de N.S.B.- politie-agent G. W. van het bureau Joodse zaken een adres zouden hebben medege deeld waar enige personen van Joodsen bloede waren ondergedoken, een jaar ge vangenisstraf. Van de drie gearresteerden kwamen er twee om het leven, de derde verbleef tot aan de bevrijding in een con- concentratiekamp. Uitspraak 20 September. Dick de Reus solist op HOV-concert Op Vrijdag 9 September zal de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam haar negende Zomerconcert geven, waaraan de begaafde, jonge violist Dick de Reus zijn medewerking zal verlenen en het viool concert van Joh. Brahms ten gehore brengen. Als ov:':'c zal het orkest uit voeren het symph. gedicht Die Moldau van Smetana en de Symphonie No. 5 „Aus der neuen Welt" van Dvorak. Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 2 September 1949 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: Hermanus Heidoorn, wonen de te Zaandam, Heijermansstraat 57 en al daar aan de Houthavenkade handelende onder de naam „Metabo" fabriek voor me taalwerken, met benoeming van mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam tot bewindvoerder. 30. Dat was me even een electrische stroom, die daar door het stalen paard heen schokte! En dat scheen nu net de kracht te zijn, die het dier nodig had, want het nam meteen een sprong tot boven de daken. Panda slingerde er maar zo'n beet je bij, maar hij hield het stuur stevig vast, en toen het dier ta^er op de grond daalde, viel Panda meteen weer in de zadel. Nu was het hek van de dam! Emott Klapper krabbelde overeind en probeerde hetros te volgen, toen dit nu met enorme spron gen, door de straten rende, maar je bet- grijpt wel dat dit niet ging! „Stoppén! Stop dan toch!" riep hij. „Jij verzint ook altijd iets anders! We moeten naar de Grote Knol- Ren!" „Je-je-je-je-ha-ha-ha be-be-be-be- baas," antwoordde Panda, waarmee hij niets anders bedoelde dan: „Ja, baas...." maar zijn rijdier schokte geducht en hij zag geen kans om het dier te stoppen. Het enige wat hij kon doen was, in dè richting van de renbaan sturen. „Misschien had ik toch liever een andere betrekking gehad," dacht hij, terwijl hij griezelig door elkaar ge schud werd. .A Bedrijfsleven geeft zijn visie op de wereldproblemen Voorstellen en aanbevelingen bij de UNO ingediend De aanbevelingen en voorstellen die ge formuleerd zijn door het bedrijfsleven van vijf continenten met betrekking tot de grote actuele vraagstukken zijn heden, 7 September 1949, aan de UNO aangeboden. Men hoopt dat deze voorstellen voor de Economische en Sociale Raad der UNO aanleiding zullen vormen om' iri de aan gegeven richting activiteit te ontplooien. Tezelfder tijd hebben ook de nationale comités der Internationale Kamer van Koophandel in alle landen de in Quebec aangenomen resoluties dezer Kamer aan hun eigen regering aangeboden. De vijf en- twintig resoluties hebben on der andere betrekking op: investeringen in het buitenland en economische expansie, het Europese herstel, stappen naar een grotere vrijheid voor handel en markten, distributie en publiciteit, vervoer en com municatie-middelen. Met betrekking tot het Europese herstel wordt een aantal concrete aanbevelingen gedaan. De Kamer legt er de nadruk op dat nog dit jaar moet worden gehandeld, aangezien het jaar 1952, dat het einde van de Marshall-hulp zal meebrengen, reeds be denkelijk nadert. Oversteken. Radio Athene méldt, dat de Griekse regering Joegoslavië het voor stel heeft gedaan, vijf Joegoslavische gevangenen, die onlangs door een Griekse rechtbank wegens sabotage tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld werden, uit te wisselen tegen vijf in Joegoslavië gevangen gehouden Grie ken. Zuivering. De Finse vakverenigingsbond heeft in Plenaire zitting zijn goedkeu ring gehecht aan het besluit van het be stuur der Finse vakverenigingen, zes onder communistische leiding staande vakverenigingen, die bij de jongste offi cieuze stakingen betrokken zijn ge weest, uit de bond te stoten. De bond heeft eveneens zijn communistische al gemene secretaris, Vaino Tattari, ont slagen. Gelijk. Tijdens een gevecht bij Moulmein, een belangrijke haven voor de rijst- export in Zuid-Birma, zijn ongeveer 100 opstandelingen der Karens gedood, al dus meldt het Birmese leger. In het ge bied van Insein werden concentraties der opstandelingen hevig gebombar deerd. Twee dorpen werden met de grond gelijk gemaakt, Te laat. Een kweker van postduiven te Forst in Oost-Duitsland vond bij het reinigen van de til tot zijn verbazing een juist aangekomen vreemde postduif onder zijn eigen duiven. De vogel was kennelijk uitgeput. D.e boodschap onder zijn vleugel, daterend van 1943, bleek een wanhopig verzoek om hulp ts 2ijn van een geïsoleerd Duits infanterie- bataljon in Zuid-Italië. In de boodschap wordt gezegd, dat het bataljon volledig ingesloten en de hongerdood nabij is. Waar de duif van 1943 tot nu geweest is, zal wel altijd een raadsel blijven. Vader. De 17-jarige Amerikaanse Shirley May France heeft gistermiddag op last van haar- vader- de poging, het Kanaal zwemmend over te steken, moeten sta ken. Zij was toen zeven mijl ten Noord- Oosten van Dover. Onder- protest word zij uit het water getrokken. Een kwar tier te voren had zij geklaagd over kou en toen een warme groc gekregen. Haar vader, Walter France, die in de volgboot een oogje in het zeil hield, had er toen al bij haar op aangedrongen dat zij zou opgeven. Shirley gilde toen: „Nee, nee, nee, ik kom er niet uit".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2