LIJXto,let zeep Jac. v/d Noord P. SCHOUTEN v WONiNGRUIL SCHILDERS Jongens en Meisjes Vermindering van het aantal gemeenten in Noordholland Nederlandse sigaren-industrie moet worden gemechaniseerd BOEKH. MOD.BEDR. ADMIN. INST. PONT J. VAN DEN BERG Fa. Gebrs. VAN BEEM Wees wijs sy Dodge 1938 etage of parterre kamer Apothekers-assistente Wonderlijk zacht voor Uw huid - witte, zuivere verkoopsters Flinke meisjes FACTURIST(E) Nette meisjes gevr. JGNG MEDEWERKER Vertegenwoordiger DEGRUYTËR'S Snoepje van de week ilkk Woensdag 7 September 1949 Haarlems Dagblad en Opreclite Haarlemsche CouranI Conclusies van de commissie-Ter Veen Wij gaven reeds enige keren vrij uit voerige bijzonderheden over het werk van de commissie Ter Veen, door Gedeputeerde Staten van Noordholland belast met het instellen van een onderzoek naar de moge lijkheid van een nieuwe indeling van de gemeenten in Noordholland. Wij wezen er op, dat in het eerste deel van het rapport dezer commissie alleen nog slechts de algemene kant van dit vraagstuk besproken wordt. Toch staat reeds daarin dat de commissie zich niet ontveinst met ingrijpende voorstellen te komen, zij meent namelijk dat liet aantal gemeenten in Noordholland verminderd kan worden van 121 tot 58. In het tweede deel dat pas over enige tijd verschijnt zullen bepaalde voorstel len over de nieuwegemeentegrenzen ge daan worden. Dit belooft dus het belang rijkste te worden. Nu wij het eerste deel (eep uitgave van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten) gelezen hebben, blijkt dat de commis sie tot de conclusie gekomen is, dat er een nieuwe indeling van de gemeenten in Noordholland moet komen om daardoor niet alleen een einde te maken aan in de loop van de tijd ontstane ernstige misstan den, maar ook te komen tot krachtige ge meenten, die voorzover in de toekomst kan worden gezien, aan de steeds groeiende eisen, aan haar en haar bestuurderen ge steld, kunnen voldoen. De commissie meent dat er een scheiding moet komen tussen stad en platteland. Er moet gestreefd worden naar het gaaf houden van het platteland, dat beschermd moet worden tegen „verstedelijking". Sa menvoeging van steden en platteland wordt niet wenselijk geacht, ook al wordt de noodzakelijkheid erkend om het gebied van de stedelijke gemeenten te vergroten met aangrenzend landelijk gebied, wanneer en zover dit uit een oogpunt van algemeen belang ten behoeve van de organisatorische ontwikkeling der stedelijke gemeenten wordt gevorderd. Er moet rekening gehouden worden met de vermoedelijke bevolkingstoeneming, de woningvoorziening, de ontwikkeling van handel, verkeer en nijverheid. Terloops merkt de commissie op, dat IJmuiden niet bij Amsterdam gevoegd ïnoet worden. Er moeten normen gesteld worden voor een minimum en een maximum aantal in woners, zowel voor steden als plattelands gemeenten. Voor plattelandsgemeenten wordt een minimum aantal van 5000 inwoners ge wenst geacht om een krachtig en veelzijdig gemeenteleven te bevorderen. Toch moet rekening gehouden worden mët de histo risch gegroeide toestanden. Daarom kan in bijzondere gevallen met minder inwoners volstaan worden voor het behoud der zelf standigheid, maar de commissie meent dat 2000 een uiterst minimum is. Er zijn thans 16 gemeenten in de provincie die minder dan 1000 inwoners hebben. Verder zijn er 20 gemeenten die 10002000 inwoners tel len. Daaronder zijn geen gemeenten in deze omgeving. De gemeenten beneden 1000 inwoners Eijn Katwoude, Kwadijk, Oudendijk, Beets, Middelie, Warder, Schellinkhout, Opmeer, Jisp, Twisk, Wijde Wormer, An keveen, Oterleek, Zuid- en Noord-Scher mer, Oosthuizen en Wijdenes. Van 10002000 inwoners: Abbekerk, Callantsoog, Graft, Schermerhorn, Opper does, Westwoud, Sijbekarspel, Marken, de Rijp, Wieringérwaard, Hensbroek, Mid- woud, Sint Maarten, Oude Niedorp, St. Pancras, Ursum, Avenhorn, Broek in Wa terland, Nibbixwoud en 's-Graveland. Dit zijn bij elkaar dus 36 gemeenten, de commissie stelt evenwel voor het aantal gemeenten met 63 te verminderen, zodat er uit andere overwegingen nog 27 gemeenten bij komen. Gemeenten van 20005000 inwoners zijn: Nieuwe Niedorp, Koedijk, Oudorp. Korten- Ijoef, Zwaag, Barsingerhorn, Winkel, Span broek, Akersloot, Obdam, Ilpendam, Neder- horst den Berg, Warmenhuizen, Blokker, Wognum, Hoogkarspel, Hoogwoud, Eg- mond-Binnen, Limmen, Monnikendam en Egmond aan Zee. In plattelandsgemeenten, om het eigen karakter te beschermen, kan kernvorming worden tegengegaan, evenals lintbebouwing. De commissie wijdde beschouwingen aan de vrijwillige samenwerking van gemeen ten. Veel is op dit terrein nog niet bereikt. Gedwongen samenwerking vindt de com missie niet gewenst. De commissie deelt mede dat zij het on gewenst acht normen aan te geven voor het aantal inwoners van stedelijke ge- meehten. De omstandigheid dat financiële zelfstan digheid der gemeenten voorwaarde is voor een gezond gemeentelijk leven, mag slechts bij hoge uitzondering invloed uitoefenen op het bepalen van gemeentegrenzen. Als bijlage is bij dit rapport gevoegd een uitvoerig historisch overzicht van de ge meentelijke indeling van Noordholland door de heer K. Blauw, hoofdcommies en chef van het archief der Provinciale Grif fie. Dit stuk beslaat 170 pagina's van het boekwerk dat in het geheel 325 pagina's telt. SCHEEPVAART Alnati, 6 Sept. van Buenos Aires te Rot terdam. Beverwijk, 6 Sept. van Tanger n. Casablanca. Delftdijk, 6 Sept. 22 uur van Londen wordt 7 Sept. te Rotterdam verw. Ganymedes, 6 Sept. van Buenos Aires naar Rio Grande do Sul. Hilversum. 6 Sept. van Gdansk te Rotterdam. Jacob Cats, 6 Sept. van Rotterdam naar Narvik. Java, Amster damJava 6 Sept. te Penang. Joost van den Vondel, 6 Sept. van Rotterdam naar Nai'vik. Keilehaven, TabouHamburgRotterdam pass. 6 Sept. Dungeness. Kota Agoeng, 7 Sept. van Batavia te Rotterdam. Larenberg, 6 Sept. van Sfax naar Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, CalcuttaRotterdam 7 Sept. te Karachi. Modjokerto, 6 Sept. van Soera- baja naar Batavia. Molenkerk, Rotterdam Japan pass. 6 Sept. Finisterre. Poelau Laut, AmsterdamJava 6 Sept. van Ant werpen. Pr. Willem 3, 6 Sept. van Toronto naar Montreal alwaar 8 Sept. verwacht. Randkerk, AmsterdamMombassa, 6 Sept. van Antwerpen. Rempang, BataviaAm sterdam 6 Sept. van Penang. Rotti, Bom bayAntwerpenRotterdam pass. 6 Sept. Lisshbon. Salland, AmsterdamBeunos Aires 7 Sept. te Rio de Janeiro verwacht. Stad Maastricht, BonaRotterdam pass. 6 Sept. Finisterre. Waterman, BataviaRot terdam pass. 6 Sept. Finisterre. Winters wijk, pass. 7 Sept. Finisterre naar Huelva. Zonnewijk, BeiraAmsterdam 6 Sept. van Genua wordt 21 Sept. te Antwerpen verw. Zijpenberg, 6 Sept. van Casablanca naar Rotterdam. Akkrumdijk, 5 Sept. van Ham burg naar Rotterdam. Alchiba, Basra Rotterdam pass. 6 Sept. Djeddah. Amstel- dijk, JapanRotter-dam via Antwerpen pass. 6 Sept. Burlings. Blitar, Rotterdam Batavia 6 Sept. te Penang. Boschfontein. 6 Sept. van Kaapstad te Teneriffe. Drente, BataviaNew York 6 Sept. van Singapore. Gaasterkerk, 6 Sept. van East London naar Durban. Sarangan, BombayVizagapatan 6 Sept. 8 uur Point de Galle gepass. Van't Hoff, PhiladelphiaAmsterdam 7 Sept. te IJmuiden verwacht. Willem Ruys, Rotter damBatavia 6 Sept. Kaap Bon. Zeeman, vermoedelijk 10 Sept. van Calcutta naar Pacific Coast. Achterstand bij België zou te groot worden In het jaarverslag over 1948 van de Ne derlandse R.K. Vereniging van Sigaren fabrikanten wordt aangaande het probleem van de mechanisatie in de sigarenindustrie opgemerkt, dat dit in een acuut stadium bleef. Men kwam niet nader tot een op lossing. Van werkgeverszijde is men tot de over tuiging gekomen, dat de sigarenindustrie niet langer de machine kan ontberen, op de wijze zoals dit sinds 1936 het geval is geweest. De sigarenindustrie raakt op dit terrein zover achter, dat het streven naar rationalisatie en mechanisatie een gebie dende eis is geworden. Dit klemt temeer nu de Benelux haar voltooiing gaat naderen nu de Nederlandse sigarenindustrie ge confronteerd wordt met de Belgische in dustrie, waar men geen meclianisatiewet kent en waar men dus vrijelijk machines heeft kunnen aanschaffen en het ook ge daan heeft. Van werkgeverszijde acht men het onaanvaardbaar, dat straks in een tol- unie twee industrieën moeten wedijveren, waarbij dan de omstandigheden in de ene industrietak zoveel ongunstiger zouden liggen dan in de^ andere. Dus streven de patroonsorganisaties naar opheffing van de mechanisatiewet en naar een inhalen van de achterstand die in de afgelopen jaren is ontstaan. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 September 1949 ONDERTROUWD: 6 Sept., C. Veldhuisen fen P. J. J. van den Heuvel: S. Schreur en C. E. A. M. Pieterson: J. P. van Bekhoven i A. Groot; W. L. Leistra en J. H. Luttik. GEHUWD: 6 Sept., H. J. Jansen en M. de Graaff; J. A. M. S. Joppe en H. A. Dik; T. L. van der Giessen en A. A. Sehulz. BEVALLEN van een zoon: 3 Sept., G. C. BeckersLodewijk; 4. Sept., D. Baan Wijnberg, 2 z.; 5 Sept., T. Terpstra—Brou wer; C. M. WoltersDreijer; W. A. C. Taverne—de Graaf; 6. Sept., W. P. van dei- PuttenOuwendijk; H. G. Mulder Pennock. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept., W. Sterk—Compiet; 5 Sept., T. G. Ouwehand Kapteijn; W. J. C. Eveleens—Spiers; 6 Sept., M. E. VerzijlenbergSmal; S. H. M. HesselingRekveldP. Hoetmer—Thomas. OVERLEDEN4 Sept., A. M. Wouterse— Dietz. 68 j.. Gasthuislaan; 5 Sept., J. Spaar garen. 45 j.. Kamperlaan; C. E. van Maris, 35 j., Kamperlaan; J. E. Claerenvan Gis teren, 73 j., Duinoordstraat: F. J. van der Ham, 75 j., M. v. Heemskerkstraat; P. J. Van Staveren, 61 j., Vlietzorgstraat; A. T. jTrujjensvan der Dussen, 80 j., Nassau- laaïu De werknemers-organisaties zien wel in aldus het verslag dat het standpunt van de patroons steekhoudend is, dat men niet blind kan zijn voor hetgeen er in en rond deze industrietak gebeurt en dat men in een of andere vorm een einde zal moe ten maken aan de beperkingen, waaronder de industrie tot nu toe heeft moeten wer ken. Uit de aard der zaak zien de werk nemersorganisaties echter scherp en niet zonder angst de gevolgen van een radicale wijziging in de bedrijfspolitiek van de sigarenindustrie tegemoet. Zij zien aan de •nationalisatie en aan de mechanisatie on verbrekelijk verbonden een uitschakelen van vakbekwame arbeiders en op de bres als zij staan voor de belangen van haar leden trachten zij deze noodlottige conse quenties te voorkomen of althans in haar kwaad te verzachten. De werknemersorganisaties eisten dan ook van de patroonsorganisaties dat zij, wanneer zij in hun bedrijfstak gaan me chaniseren, rekening houden met de men sen, die daarvan de dupe worden en dat zij maatregelen treffen om het onvermijde lijke kwaad tot de kleinst mogelijke pro porties te beperken. Geen deviezen Tot deze opheffing is het dit jaar niet gekomen hoewel in de practijk de mecha nisatiewet een dode letter bleek te zijn. Dat was niet bezwaarlijk, omdat de devie- zenschaarste het niet mogelijk maakte, dat op ruime schaal gemechaniseerd kon wor den. Met de weinige Zweedse kronen, die aan de industrie werden toebedeeld, konden amper verouderde machines geremplaceerd worden door nieuwe. Van de andere kant voelde men wel, dat er toch iets gedaan moest worden, wil men, tegen de tijd, dat aanschaf van nieuwe ma chines gemakkelijker zou zijn, voldoende armslag hebben. De patroonsorganisaties waren uit de aard der zaak genegen het probleem van de mechanisatie grondig te bestuderen in samenwerking met de werk liedenorganisaties, om zodoende te komen tot een oplossing, die beide partijen zoal niet geheel dan toch grotendeels zou be vredigen. De landelijke looncommissie rekende het zich tot haar taak dit vraagstuk mede tot oplossing te brengen, maar gezien de vele moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn, werd besloten in eerste instantie een spe ciale commissie in het leven te roepen, die in de gelegenheid zou zijn dit vraagstuk diepgaand te beschouwen en die zo nodig zou kunnen komen tot een bepaald prae- advies, Nederland maakt films voor televisie-programma's „Video" („ik zie"), dat is de overigens uit Amerika „geleende" naam, waar onder een Nederlandse firma programma's voor televisie-uitzendingen maakt. Voor lopig kan men alleen voor het buitenland werken, doch men hoopt ook voor Neder land te kunnen gaan produceren, zodra de eerste televisiezender geïnstalleerd zal zijn. Engeland en Amerika betrekken van „Video" speciaal samengestelde reportages, die op de filmstrook zijn vastgelegd. De N.V. „Video" is voortgekomen uit het ouderpaar „Folygoon-Profilti, doch is daar van geen „dochteronderneming" in de juri dische zin. In het beginstadium blijft de directeur der maatschappij, de heer W. G. Sips, nog als technisch expert aan Profilti verbonden, maar daarna zal hij de film maatschappij verlaten om zich geheel aan de belangen van „Video" te wijden. Voorlopig worden alleen nieuwsfilms voer buitenlandse televisie-maatschappijen geleverd. Zo kon men in de Verenigde Sta ten anderhalve dag na de opening van de Ronde Tafel-conferentie deze gebeurtenis reeds op het televisiescherm zien. „Video" stuurt regelmatig opnamen naar overzeese afnemers, die ze gaarne reproduceren en de maatschappij reeds enige malen compli menteerden met de kwaliteit der films. Hoewel men dus in Nederland nog niets beginnen kan, is de export reeds in volle gang. Naar de mening van de heer Sips zullen televisieprogramma's op films in de toe komst zeer belangrijk worden. Indien men gebeurtenissen met de televisiecamera zelf opneemt, zit men buiten de studio vast aan het meeslepen van een uiterst omvangrijke en kostbare apparatuur. Bovendien moeten de opnamen dan direct uitgezonden wor den. Bij het werken met films, die niet kostbaarder zijn dan rechtstreekse uitzen dingen, kan ieder uur voor uitzending ge kozen worden en worden ook herhalingen en uitzending via andere zenders mogelijk. Voor de opnametechniek buiten de studio deuren is de compacte geluidsfilmcamera veel gemakkelijker hanteerbaar en ver plaatsbaar dan de gecompliceerde opname apparatuur van televisie. Het zeer grote voordeel van films voor televisie illustreerde de heer Sips met het volgende voorbeeld: een televisiezender heeft doorgaans slechts een actieradius met een straal van ongeveer veertig kilometer. Een op 8000 meter hoogte cirkelende vlieg machine kan de uitzendingen opvangen en heruitzenden in een gebied met een straal van 240 kilometer. Indien op deze manier de Verenigde Staten bestreken moesten worden gedurende vier uur uitzendingen per dag, dan zou men daarvoor achttien vliegtuigen met gronddiensten nodig heb ben, hetgeen in de practijk op een vloot van zestig toestellen zou neerkomen. Een dergelijke exploitatie zou veel te duur wor den. Eenvoudiger is het dus om speciale filmopnamen te maken en die even per vliegtuig naar diverse stations te versturen. Dit is ook goedkoper en beter, dan het uit zenden van programma's langs speciale kabels, waartoe indertijd plannen geopperd zijn. Naast het studiowerk zal naar de mening vaij de heer Sips de film voor televisie de belangrijkste rol gaan spelen, maar dan moet het een speciale, met zorg vervaar digde film zijn. die rekening houdt met de eisen van de televisie. Want opnamen op afstand („long shots") zijn tot op heden voor televisie onbruikbaar. Men moet het hebben van „close-ups". Ook moet men rekening houden met de „bolle" projectie van televisie-ontvangers en voor dit werk moeten cameralieden gespecialiseerd wor den. Voor het vervaardigen van „telenews" alsook voor de vermenigvuldiging daarvan, is veel apparatuur nodig, die in Nederland wel beschikbaar is, doch niet tot één maat schappij behoort. De opzet van Video is om in tal van gevallen als opdrachtgeefster van bestaande bedrijven op te treden en daar door de rendabiliteit van bestaande appara- turen te verhogen, waardoor een belang rijke coördinatie kan worden verkregen. „We hebben de versnippering bij de pro ductie van Nederlandse speelfilms gezien", aldus de heer Sips, „en daaruit waren veel fouten te verklaren. Ook in het radiobestel, waarin nu een grotere mate van samen werking is bereikt, ging door versnippering van apparatuur voorheen veel aan geld, werkkracht en initiatief verloren. In ons beperkte taalgebied zal exploitatie van televisie en televisiefilms toch nog kostbaar genoeg blijven. De heer Sips vertelde voorts, dat de prij zen van televisie-ontvangers met een beeld scherm van 10 inch (25 cm) in de Ver enigde Staten van 199 tot 79 dollar en (12 inch) van 329 tot 197 dollar zijn gedaald. Daaraan zijn wij in Europa nog lang niet toe, maar bij massaproductie zal de tele visie-ontvanger in de toekomst niet zo heel veel duurder behoeven te zijn dan een goed radiotoestel thans is. Dit zal een grote verspreiding van televisie mogelijk maken, waarin de N.V. Video een werkzaam aan deel hoopt te hebben. Met een variant op het Nederlandse spel letje kan deze nieuwe Video-firma „ik zie, ik zie, opdat gij kunt zien" tot haar motto kiezen. Wederom juwelendiefstal in de hoofdstad Voor de tweede keer in vijf dagen tijds is in de hoofdstad een grote juwelendiefstal gepleegd. Ditmaal werd uit een beneden huis aan de Jan van Goyenkade eer. doosje met hangers, ringen en broches ontvreemd ter waardè van 7000 gulden. Fototentoonstelling uitgesteld De inschrijving voor de fotowedstrijd „Haarlem en omgeving door de lens", die door de Stichting „Haarlems Bloei" en de Kennemer Fotokring wordt georganiseerd, is met het oog op de vacanties tot nader te bepalen datum verlengd. Ook de tentoonstelling zal niet op 10 September kunnen worden geopend, zoals in de bedoeling lag. De expositie zal nu op een nader te bepalen tijdstip worden Heden is kalm van ons heengegaan onze lieve man, zorgzame vader, be huwd- en grootvader JOHANN STADA in de leeftijd van 70 jaar. Uit aller naam: J. Stada-Cramer. Bloemendaal, 5 Sept. '49. Kleverlaan 75. Het stoffelijk overschot is opgebaard in een der rouwkamers Zijlweg 63, bezoeken alleen Zijlweg 63, van 24 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 9 September a.s. te 11 u. op de Algemene Begraaf plaats te Bloemendaal (Bergweg). Thea Witkamp Pianolenfres (Staatsdiploma) OLIESLAGERSLAAN 1 (b. d. Koninginneweg) heeft haar piano- en theorie lessen hervat. Ds. en Mevr. SPALING- FREDERIKS betuigen, mede namens wederzijdse ouders, hun dank voor de belangstel ling bij hun huwelijk en de intrede in Hoogersmilde on dervonden. Hoogersmilde, 5 Sept. 1949. E. L. Nauta Chirurg AFWEZIG t/m. 11 SEPT. D.W. de Bijll Nachenius Oogarts AFWEZIG TOT 28 SEPT. G. J. Sorgdrager Arts Vrytlag en Zaterdag AFWEZIG Waarn. artsen Floor en Ko ningsberger. W. Kramer Tandarts Delftlaan 77. PRAKTIJK HERVAT J. van Harfesveldt Tandarts Donderdag 8 September GEEN SPREEKUUR beginners 12 Sept. gevorderden 12 Sept. Opleid, ex. „Associatie" Opleid. Associatie dipl. voor bezittei's pr. dipl. boekh. Aanv. 14 Sept. Haarlem Oude Gracht 71 A. KONING-JAAPE Gediplomeerd Mensendieck-Ierares lid N. M. B. VRIJBURGLAAN 32 Telef. 24677, Overveen. Lessen hervat. FRANS ENGELS DUITS Opl. alle prakt, examens KLIPP's TALENSCHOOL Kleverparkweg 142 Tel. 13269 Vraagt prospectus!! Pianoles in Jazzmuziek voor beginners en gevord. Inl. F. Pauel, pianoleraar, Postbus 86, Haarlem. TCL2679/ (#2SMJ Radiotoestellen in prijzen vanaf f105.- Wij regelen eventueel de be taling met U De Radio-specialist. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 TOUW voor iedereen. Speciaalzaak. SPAARNE 60» Tel, 16081* 't is Nieuw - 't is Plastic U droomde van een verf, waar u nu eens makkelijk en mooi mee kon schilderen. Nu, hier is deze verf. Plastic Ralston- Verf voor alle doeleinden bij: Amsterdamstr. 25, Hrl. Verfhandel en Drogisterij Piano of vleugeltje te koop gevraagd. Br. met op gaaf van prijs en merk on der no. 3936. KASTANJESTRAAT 47 hoek Pijnboomstraat. Tel. 22492. Na 6 uur 29363 Het adres voor RADIO, SANITAIR en ELECTRISCHE ARTIKELEN LAAT BIJ THIJS uw matrassen rood, groen ofgrijs vermaken, vlug. 's morg. gehaald 's av. terug Thijs Wildschut Beddenmaker Stoffeerder LORENTZKADE 190. Tel. 20790. krijgt u wanneer u uw over tollige spullen verkoopt aan de Fa. T. KROON Sr. 't Is uw adres voor in- en verkoop van antiek, porce- lein. juwelen, enz. RIVIERVISMARKT 5 bij de Gr. Kerk. Tel. 1491L Aangeb. v. Part. 4 drs. in pr. st. m. nw. 1948 motor. Homburg, Hogeweg 26, Zandvoort. Aangeb. vrjj Benedenhuis te Den Haag, gelegen aan brede laan op goede stand, bev. 5 kam., in ruil tegen vrü huis in Haarlem, Heemstede of omg. Br. no. 4333 Adv. Bur. Jan C. Verheul en Co„ Am sterdam-C. Krjjgt u Gasten Weg met uw lasten Wij verhuren 1-2 pers. bed den en moderne ledikanten met en zonder dekens. P. G. KERVEZEE Zijlstr. 51, hoek Zoetestraat. Tel. 21670. Pracht studie piano beslist zonder gebr. mooie toon, prijs zeer bill. Parklaan 104 B, Haarlem. Gevr. door echtp. met kind van 10 mnd. gestoff. of gem. in Haarlem. H'stede of Lisse Beslist goede stand. Brieven met prijsopgaaf no. 3935. Per 15 Sept. aangeb. voor 2 pers. met pens. en c. v. Haarlem-Zuid. Br. no. 3939 Aangeb. in gr. villa m. prach tig uitzicht, c. verw. zit- en slaapkamer voor goed gesitueerd heer al leen of echtpaar b, b. h. h. Brieven no. 3937. SPOED!! Aangeb. op mooie stand te Haarlem, zonder ruil, een g>VaChtIge vrije woning grote tuin met gevestigd kl. winkelbedrijf, f 8500. Brie ven no. 3941. Auto-stalling gezocht voor luxe wagen. Buurt Rus tenburgerlaan -V oorhelmstr. Brieven no. 3942. Gevraagd in rusthuis (geg. stand) ervaren verpleegster (intern) Brieven met uitv. inl. en verlangd salaris on- Gevraagd: geroutineerde Br. no. 2917 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. gevr. Petri, Spaarne 33. Machinefabriek „Spaarne", Bakenessergracht 43. vraagt: twee bekwame bankwerkers alsmede bekwaam metaaldraaier k Claudette Colbert (0niv«r.0l-l"»orna,iOn8 1 zegt „Het is ^*lVmscLr- Toilet z"cp de huid zachter, soepeler maakt O van de 10 filmsterren gebruiken LUX Toilet Zeep Wegens huwelijk der tegen woordige, zo spoedig moge lijk een gevraagd Banketbakkerij T. H. de Lange. Floresstraat 7. H.-N. Gevraagd: rijwielhersteller Nette jongen gevr. 15 a 16 jaar ter opl. kleur- maker etc. Verfind. „Cove- line", le Emmstraat 16. vraagt voor haar Schoenenafdeling Persoonlijke aanmelding kan geschieden aan het filiaal, Grote Houtstraat 41 te Haarlem. voor alle afdelingen gevraagd. WASSERIJ HOEK EN VAART Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station. Op fabriekskantoor voor direct gevraagd: Brieven no. 3943 bureau van dit blad. tot 18 jaar gevraagd bij de HAARL. CARTONNAGE- FABRIEK, Aanmelding van 9 tot 6 uur Korte Houtstraat 8, Stichting Herstellings- en Verplegingsoord vraagt voor spoedige indiensttreding: KOOKSTER OF KOK en HULP VOOR DE KEUKEN l Aanmelden Herenweg 126, Heemstede. ATELIERS KERKO Overhemden - Blouses - Pyjama's Gevraagd: BEKWAME NAAISTERS en STRIJKSTERS Tevens kunnen wij plaatsen: LEERLINGEN ter opleiding Aanm. kan geschieden dag. lussen 95 uur Stephen- sonstraat 50 bij Pijlslaan, Haarlem. Na 7 uur: Maarten van Heemskerkstraat 24, Haarlem; Schoollaan 92, Bennebroek. voor alle afdelingen. Wasserij BOSCH EN VAART, Brouwersvaart 24. TECHNISCHE IMPORT Handelsbureau zoekt ter assistentie van de leiding een die de capaciteiten heeft om artikelen bij de industrie te introduceren en het contact met de buitenlandse fabrieken zelfstandig le on derhouden. Eigenhandig geschreven solliciaties onder No. 3940. FLINKE JONGEN GEVRAAGD voor wasserij-werkzaamheden. Aanm. EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSERIJ N.V., Kampersingel 50-56, Haarlem. Op groot handelskantoor te Haarlem wordt voor direct ge vraagd een FLINKE JONGSTE BEDIENDE (mnl.) tenminste met MULO-diploma. Brieven onder No. 3933. Gevraagd actieve, beschaafde voor het bez. v. Electr. Install, en Drogisten met enige zeer interess. electr. art. in de provincie N.-Holland. Leeft, boven 40 j- geen bezw. Aantr. Commissie met gegar. minimum; reisk. vergoeding. Voor harde werker en all-round verkoper zelfst. levenspositie. Brieven met voll. inl en opg. referenties onder No. 6171 aan: Advert. Bur. Major, L. v. Meerdervoort 189F, Den Haag. een zakje met heerlijke versnaperingen IU RIJ AANKOOP VAN Fl 2.50 AAN DE GRUYTER'S ARTIKELEN

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3