c J van Regering lanceert exportplan voor de dollargebieden Burgemeester van Zaandam beboet in „zwembroek-proefproces' (^Kort en Bondig y Over het algemeen weinig moeilijkheden bii de wethoudersverkiezinqen ItToensdag 7 September 1949 Amerikaanse markt zal op grote schaal worden bewerkt. In een gisteren te Utrecht gehouden bijeenkomst heeft minister prof. dr. J. R. M. van den Brink een grootscheeps „export plan" voor de dollargebieden ontvouwd, dat ten doel heeft de uitvoer naar Amerika en Canada in aanzienlijke mate te bevorderen. Het dollarvraagstuk, zo zei de bewinds man in zijn inleiding, zal in de komende jaren de kern van het internationale be talingsprobleem blijven. Voor Nederland geldt dit te sterker, waar inkomsten uit beleggingen in de Verenigde Staten en inkomsten uit de driehoekshandel met Zuidoost Azië en het Amerikaanse con tinent vóór de oorlog een zeer belangrijke bijdrage leverden tot het sluitend maken van Nederland's dollarbalans. Deze inkom sten zijn belangrijk verminderd. Terwijl nu de Nederlandse uitvoer naai de dollargebieden een belangrijke stijging zou moeten vertonen in verhouding tot voor de oorlog, baart de ontwikkeling van die uitvoer juist ernstige zorgen. Vergeleken met voor de oorlog steeg de invoer van Amerikaanse goederen hier van 11 tot 17% van de totale invoer, de uitvoer naar Ame rika bedroeg voorheen 3.5 van het totaal en nu slechts 2 Tijdens de eerste maan den van 1949 verbeterde die situatie niet. De hoofdlijnen van het exportplan zijn de Volgende: Er wordt gewezen op het grote belang van de vorming van export-combinaties. De hoge kosten, welke in Amerika het voeren van reclamecampagnes met zich brengt, hebben tot gevolg dat door een gezamenlijk optreden van Nederlandse producenten voor het stimuleren van de verkoop in de Ver enigde Staten aanzienlijk grotere resultaten zullen kunnen worden bereikt, dan wan neer ieder der betrokkenen individueel de Amerikaanse markt gaat bewerken. Indien bepaalde groepen van bedrijven kunnen aantonen dat zij in combinatie een lonend afzetgebied in de. dollarlanden voor hun productie zullen kunnen vinden, is de re gering bereid gedurende de aanlooptijd van een tot twee jaar financiële steun te ver lenen. Coördinatie van actie Teneinde de acties zoveel mogelijk te coördineren, heeft de regering de heer L. Smit, voorheen gebiedsdirecteur bij de N.V. Philips gloeilampenfabrieken aange steld als directeur van de exportbevorde ring. Hij zal zijn werk verrichten in sa menwerking met de directeur van de Eco nomische voorlichtingsdienst, en een grote vrijheid van handelen krijgen. Er zal een adviescommissie worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zitting krijgen. De Nederlandse officiële handelsverte genwoordiging in de Verenigde Staten zal worden versterkt. De regering heeft beslo ten vier „handelsambassadeurs" aan te stellen in Chicago, Los Angeles, New Or leans of Texas, terwijl over de vierde nog geen beslissing is genomen. Benoemd zul len worden mensen, 'die de internationale handel beheersen en die in het bijzonder de Amerikaanse markt en de mentaliteit van het Amerikaanse zakenleven uit eigen ondervinding kennen. Het exportplan voorziet voorts in de mogelijkheid om marktexploratiereizen te organiseren. De minister wees er op dat in het ex portplan verder aandacht is geschonken aan het op ruimere schaal verrichten van marktanalyses door speciaal geoutilleerde Amerikaanse bureaux. Steun aan vele initiatieven Steun zal ook worden verleend aan alle daarvoor in aanmerking komende plannen tot vergroting van onze export, welke uit kringen van het particuliere bedrijfsleven aan de regering worden voorgelegd. Ook denkt Nederland deel te nemen aan een tentoonstelling van producten uit de Marshall-landen, welke misschien in 1950 zal worden gehouden in Amerika. De regering zal verder steun verlenen aan initiatieven, welke er toe leiden dat de Nederlandse capaciteit voor het ver voer en de ontvangst van toeristen wordt uitgebreid. Vooral zal hierbij aandacht worden besteed aan uitbreiding van het hotel-apparaat in ons land. Tenslotte heeft de regering besloten om met ingang van vandaag aan Nederlandse exporteurs, die hun producten naar Ame rika en Canada exporteren, tien procent van het netto geïncasseerde dollarprovenu ter beschikking te stellen in die zin dat deze beschikbaarstelling het onvoorwaar delijke recht geeft op het verkrijgen van De Rockhopper pingxCin, de nieuwste aanwinst van de Londense dierentuin, kijkt vol ontzag naar zijn grote ■familieleden de koning siting lans en hoopt dat zij nog een visje voor hem zullen overlaten. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 7 SEPTEMBER Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 u. Frans Hals: „Vier stappen in de wolken", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ver geten levens", 18.j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De lange thuisreis", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 u. City: „Bambi", alle leeft.. 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het gezag zonder genade", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 3 uur. Phoe nixterrein, Circus Strassburger, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. een vergunning tot betaling van in het bui tenland verschuldigde kosten voor propa ganda en publiciteit, marktonderzoek en dergelijke en voor de invoer en betaling van de door hen zelf te bepalen goederen. De regering ontveinst zich niet zo besloot de minister dat de uitvoering van het exportplan niet alleen veel inspan ning, maar ook veel juist begrip zal ver eisen. Men zal zich duidelijk voor ogen moeten stellen dat men in de Verenigde Staten zijn goederen niet alleen op de basis van goodwill kan verkopen. Zij moeten in de eerste plaats zijn aangepast aan de wen sen van het Amerikaanse publiek, zowel wat het uiterlijk der goederen, hun ver pakking, als de prijs betreft. Handelsbesprekingen tussen Nederland en West-Duitsland Het handelsverdrag tussen Nederland en West-Duitsland, dat naar verwacht wordt binnenkort zal worden getekend, zal waar schijnlijk betrekking hebben op een waarde van 120 a 130 millioen dollar. Het verdrag zal als voorbeeld voor alle toekomstige handelsovereenkomsten van West-Duits land dienen. Voor de meeste goederen zul len geen bepaalde bedragen worden vast gesteld. Alleen voor groenten en vis zal slechts voor een bepaald bedrag kunnen worden ingevoerd, doch de onderhandelingen over de groente-invoer zijn tot dusverre nog niet afgesloten. Financiële besprekingen te Washington begonnen Naar aanleiding van de economische be sprekingen te Washingfon tussen de Ver enigde Staten, Engeland en Canada, welke vandaag begonnen, schrijft de Londense „Times" heden, „dat het besluit over deva luatie van het pond sterling zou moeten worden uitgesteld, wanneer bezuiniging ernstig in de bedoeling ligt. De grote voor delen, die bereikt kunnen worden door allereerst de inflatie tegen te gaan, maken het nog steeds wenselijk, dat, mits de keuze vrij blijft en men ernstig voornemens is onmiddellijk en doeltreffend tot bezuini ging over te gaan, het besluit tot devalua tie wordt uitgesteld. Eén ding is zeker, aldus de „Times", wanneer niet alle andere landen van het sterling gebied ook over gaan tot heilzame redelijke bezuiniging, wanneer de aanhoudende inflatie in het sterlinggebied, voor wat uitgaven, kosten en prijzen betreft, niet aan de wortels wordt aangetast, dan zullen al deze argumenten omtrent devaluatie en andere technische maatregelen onvruchtbaar en zonder bete kenis blijven, even onvruchtbaar en zonder betekenis als de hoop, zo dezer er nog -is, dat de Verenigde Staten er toe te brengen zouden zijn voort te gaan hulp te verlenen zonder bewijzen van behoorlijke eigenhulp. Zonder deze besluiten, hoe hard zij ook mogen zijn, zal er noch hulp van buiten af, noch vooruitgang van binnen uit mogelijk zijn." De 9 Muzen Garbo terug. De nieuwe „Wanger International" productiemaatschappij zal een film vervaardigen-met Greta Garbo en James Mason in de hoofdrollen. Deze film zal in Rome opgenomen worden, „Lover and Friend" heten en gebaseerd zijn op De Balzac's „Duchesse de Langeais". De op namen beginnen op 15 September onder regie van de Fransman Max Opuls. Commissie voor bedrijfs regelingen ingesteld In de Staatscourant van 5 September 1949 is bekend gemaakt dat bij K. B. van 16 Juli 1949, no. 21, is ingesteld een vaste commissie van de Economische Raad voor het algemeen verbindend en het onverbin dend verklaren van bedrijfsregelingen en verwante onderwerpen. Voorzitter der commissie wordt prof. mr. F. de Vries te Amsterdam, en leden de heren prof. dr. A. H. M. Albregts, mr. F. J. H. Bachg, drs. P. C. W. M. Bogaerts, J. M. H. Breukers, prof. mr. G. de Grooth. ir. J. S. Keyser, prof. dr. P. Kuin, prof. dr. F. L. van Muiswinkel, D. W. Ormel, A. Ver meulen, ir. S. H. Visser en J. Wilschut. De taak der commissie zal ongeveer de zelfde zijn als die van de voor de oorlog bestaande vaste commissie van de econo mische raad, de zogenaamde commissie- Lieftinck welke de regering omtrent de toepassing van de Ondernemersovereen- komstenwet 1935 adviseerde. De vaste commissie zal alvorens haar adviezen vast te stellen, belanghebbenden uit de betrokken bedrijfstak moeten horen. Zorgvuldig ingeklede uitkleding ten behoeve van gemeentenaren Vanmorgen stond voor het Haarlems Kantongerecht de burgemeester van Zaan dam, de heer W. Thomassen, terecht, die zich in Juli aan het strand van Heems kerk slechts in zwembroek gekleed, onder het wakend oog van twee wachtmeesters der Rijkspolitie te water had begeven, ten einde een proefproces uit te lokken. De heer Thomassen was vooral niet content over het feit, dat nu de provincie door een mooie weg het strand onder Heemskerk had ontsloten, zoveel beperkende maat regelen het strandgenoegen van zijn ge meentenaren beknotten. Er waren de burgemeester, die ver klaarde dat hij de hele zaak zorgvuldig had „ingekleed", twee dingen ten laste gelegd. Het eerste was dat hij een zeebad had genomen op een gedeelte van het strand dat daartoe niet was aangewezen door B. en W. Nu zag ook de ambtenaar wel in, dat tenzij men een zeer kundig droogzwemmer is, het nemen van een zee bad op het strand niet goed mogelijk is en hij vroeg daarom ontslag van rechtsver volging. De kantonrechter mr. F. J. Ger ritsen, volgde hem hier in. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij „zonder behoorlijke bovenkleding" in zwempak zich had bevonden op 't strand- gedeelte, dat niet door B. en W. als zonne bad was aangewezen. De heer Thomassen gaf dit toe maar haalde een vonnis aan van Japanse kinderen hebben aan de regering van India een brief geschreven waarin zij vroegen om een nieuwe olifant voor hun gehavende dierentuin in Tokio. De Indiase premier heeft hun thans de vijftienjarige jumbodie hier in Calcutta op een Japans schip wordt ingeladen, cadeau gedaan. Gedurende de reis naar Tokio, die 25 dagen duurt, zal.de olifant acht ton voedselbestaande uit rijst, hooi, groenvoer, cocosnoten, mosterdolie en zout, verorberen. OllZe kop tevens een aantal handzame kaleidoscopen te verhuren, dan kan men te allen tijde ge- Hoewel nog niemand onze eerbiedwaar- n|e^en van een fantastisch verschuifbaar dige naam in opspraak heeft trachten te kleurenmozaiek wanneer de acteurs weer brengen, wijzen wij er nog eens op dat ®ens zo ergerlijk staan te prutsen als de „Het Hek van de Dam" niet als vrijbrief ren critici ons doorlopend verzekeren, voor losbolligheid geldt. Wij bedoelen er Oerkomische effecten kan men bereiken zeker ook mee dat wij de beletselen weg door het laten venten met knalkauwgom en willen nemen, die u het slaan van een blik zuigbonbons tijdens de hoogtepunten der op alles wat er in de hoofdstad omgaat, verschillende bedrijven. Reeds lang immers zouden kunnen verhinderen. beklaagt men zich algemeen over het ringe kwantum gerucht dat de van huis meegebrachte zakjes met versnaperingen maken. Als dat zo zou blijven is men helaas wel gedwongen te luisteren naar de non- Een vrolijke keuken Fien de la Mar is in deze tijd van woning- ponp -.. schaarste de gelukkige bezitster van twee ske"s'd,e ze '=S<h"™ordig voor comedte ver- huizen. Eén daarvan staat in de Beethoven- straat en moet zij delen met de heer P. (van ,en'ie^e steden (zoals te Haarlem in de Piet) Grossouw, haar echtgenoot. Het Provincie Noordholland) zijn reeds proeven andere bevindt zich tegenover de artisten- genomen met het aanleggen van zalen ingang van de Stadsschouwburg en is ge- onder een stevige kegelbaan. De resultaten noemd naar haar vader Napoleon een daarvan overstemmen iedere verwachting, lclein theater, waar de kleding der Zou men da.ar een gewoonte van maken dan ouvreuses dezelfde tinten als de muren behoefde niemand ooit meer aan te horen draagt: blauw met rose. hoe geniepig de dichtkunst van Shakes in het laatstgenoemde perceel kan zij Peare en Vondel van regel tot regel wordt avond aan avond honderden gasten ont- vermoord. vangen. Verrukkelijke mensen kan men Qlazeil dciU'CTl daar soms aantreffen. Zoals bijvoorbeeld Zondag toen het zo warm was. Wij telden TT;. zeker twintig manspersonen, die er hun ",l j™W J zelden naar een v,:; waar de absoluut, onweerstaanbare Son^l^^nv^lendeSatr Eno11 Fl-Vntl ee" l'°> in SPeClt- °mdal in bepaald opvallende hemdsmouwen naar edel ordo heer ons h f de voorstelling zaten te kijken, sommigen i? mét maar de meesten zonder vkt. waarde ^enmale een onherstelbare kunt de komende avonden rustig in Haarlem aan uw stoel blijven kleven, want schokkende gebeurtenissen op het. artistieke terrein zijn er voor de rest van de week niet- te vermelden. Tentoonstellingen kan men altijd vinden in het Stedelijk Museum, tegenwoordig vaak drie of vier tegelijk. Speciale aan dacht vragen thans echter de expositie „Vrij Beelden" in het museum Fodor tan de Keizersgracht en die welke onder ie titel „Kunstenaars zien het kind" in In de hoofdstad uit het Vondelparkpaviljoen wordt gehou den. Men vindt er ook het ruiterstuk dat Jan Groenesteijn van de beide oud ste prinsesjes maakte. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Vrijdag een reprise van de thriller ,.De glimlach van Mona Lisadoor Aldous Huxley met Elise Hoomans in de hoofd rol. Muziekliefhebbers kunnen Zater dagavond naar het Concertgebouw voor sen volksconcert onder leiding van Hein Jordans en naar de Stadsschouwburg op Donderdagavond en Zondagmiddag) voor de lichte opera „De ontvoering uit het Serail" van Mozart. Bloemen naar buiten Burgemeester Peereboom Voller Wat ons daarbij vooral verbaasde, was ^0^" ^1°^ "ïJ""Aalsmeer'heeft onsTangezëgd dat'hij yin de onverwachte verscheidenheid aan bre- I aan ore- j- slagen' zdlÉS "iet met muzikale zins js om Zaterdag in Amsterdam debloe- tels. Een weelde van kleuren in alle denk- «ÏS1 °P+ finnen- metjes buiten te gaan zetten. Alles in het bare variaties tussen bruin en blauw sierde f de. tan~ nette overigens, want hij bedoelde het bevallig de elastieke banden tot instand- ff X™ °m" Aalsmeerse corso dat Zaterdag om half drie houding van de bedekking des lichaams. Z, Tf,T"i tenen!de, Shmtuch van bij hot stadjon arriveert en twee uur lang Naar wij voorts mochten waarnemen, v"06 i" de hoofdstad doorkruist. Dat wordt een hele wordt het effect aanmerkelijk verhoogd +men' toestand, want er rijden zestig wagens in door het met een ruk afleggen van de hals- T?,"n»va" 1)011 een stoet van 3Jó kilometer lengte mee, die boord, echter met handhaving van het bij kt versierd ziin met 200.000 dahlia's. 125.000 voorkeur uit koper geslagen knoopje. Het gemaakt omdat deze zich afspelen op het gladiolen. 75.000 anjers. 50.000 rozen en bleek ons evenwel dat het na deze maat- «f"1 50-000 sluks kleingoed. Voorts worden er regel aanbeveling verdient om ter com- ;,f Kaïïpr^aat 3 5000 graszoden (een heel voetbalveld), pensatie achteloos een hoed op het hoofd 10.000 bossen vulgroen en 20.000 kilo mos te drukken. Men lette wel: dit is alleen ge- Deze bioscoop heette dertig jaar geleden in verwerkt. De hele zaak wordt met 400 oorloofd in de zijloges waar men geen ach- Cinema de la Monnaie, al spoedig door de kilometer ijzerdraad aan elkaar gefrutseld, terburen heeft. Een ferm opgestoken volksmond verbasterd tot de vertrouwde De burgemeester raadde ons aan naar het sigaar completeert het zwierige effect. titel Cinema de Munt, waarbij het tot voor opmaken in Aalsmeer te gaan kijken. „U Ge kunt zich nu wel indenken hoeveel de restauratie is gebleven. De muren van slaat gewoon achterover als u dat ziet", zei zielsmedelijden wij hadden met de aan- de stemmige hal (met coca-cola-bar) zijn hij. Wij gaan daar dus niet heen. Temeer wezige dames, die in het algemeen een aan- thans zo groen als het schuim van de zee toen de chef-opmaker verklaarde dat er zienlijk ruimer lichaamsoppervlakte aan de °P een prille voorjaarsmorgen. Men bereikt „stockwerk" aan te pas zou komen. Geluk- vochtzuigende hitte moesten overleveren, dezc wachtruimte via geheel glazen deuren, kig verklaarde hij nader, dat dit niet op zonder ook maar iets te hebben om uit te tiet verdient wel aanbeveling deze vooraf belangstellenden sloeg, maar op de bloemen trekken, wilden zij zich houden aan de te openen. In de boyenfoyer staat heel fijn- in het daarvoor bestemde rasterwerk. Kort- voorschriften en reglementen van de ter gevoelig een aquarium ter camouflage van stelig verwerken, noemde hij dat en hij plaatse vertoevende politie. Dat dachten de toiletten. verklaarde somber zulks een aanslag op de wij althans. Doch toen wij ons op een ge- De muren van de zaal met ruim vier- natuur te achten, die hij echter door het geven moment bukten om ons programma honderd zitplaatsen onder een gewelfd pla- aanbrengen van „toefs" weer wilde ver- op te rapen, zagen wij voor en achter ons fond dragen versieringen van imitatie- zoenen. „Bloemsierkunst", zei hij toen te- énige tientallen paren onbeheerde schoe- gobelin in de stijl van Lodewijk de zestien- vreden. nen. Geen pen ter wereld kan de ontroering de, door de heer Corduwener (een broer van dat ogenblik beschrijven. van de radio-muzikant) vervaardigd door Het bier is weer best Welk een heerlijk verschiet doemt er bij eenvoudig jute met verf te bestrijken, voortzetting van deze manieren voor ons op. Het is allemaal erg fraai geworden, maar In een café in de Ferdinand Bolstraat Wij zouden alle theaterdirecties willen aan- toch denken wij met lichte weemoed terug zat een sombere man op naargeestige wijze bevelen onmiddellijk een serie hervor- aan die scheefstaande Cinema de Munt. het ene glas na het andere naar binnen te mingen door te voeren onder het motto: waar wij toen wij nog op kinderschoenen klokken. Toen hij het zevende op had, maak van uw schouwburg een vrolijke door de Kalverstraat flaneerden de be- veegde hij met de rug van zijn hand het keuken. wegende gevelreclame met Watt en Half schuim van zijn lippen en klaagde: „Wat Zo dunkt het ons bijvoorbeeld ook een Watt van kleurig bordkarton voor een een snert-bier. Ik zal blij zijn als ik er goede gedachte om behalve toneelkijkers eohte film aanzagen. genoeg van heb." de Haarlemse kantonrechter in een soort gelijke zaak, waarvan de strekking was, dat iets wat op het ene gedeelte van het strand niet als onzedelijk wordt be schouwd, dat op een ander stuk ook niet kan wezen. Houding gelaakt De ambtenaar van het O.M. noemde dit verweer onjuist. Hij meende dat B. en W. zeker het recht hebben om bepaalde ge deelten van het strand ie reserveren voor- degenen die op grond van hun religieuze overtuiging zich verre wensen te houden van de menigte in badpak. Hij voerde voorts aan dat op het gedeelte waar wel gezwommen en gezonnebaad mag worden, allerlei maatregelen zijn genomen om de zedelijkheid te waarborgen, waaraan op het andere gedeelte niet kan worden voldaan. De ambtenaar, mr. H. Lagerwaard, laakte voorts de houding van de burge meester, die moedwillig de politie-veror- dening in een andere gemeente had over treden. Hij had dit evengoed door een ander kunnen laten doen. meende mr. Lagerwaard. „Nu schaadt hij het gezag van de overheid". Hij achtte het feit zo ernstig dat hij een dag voorwaardelijke hechtenis eiste. De heer Thomassen voerde aan dat hij zowel voor als na de bekeuring vele uiterst collegiale besprekingen met zijn ambtsgenoot had gevoerd en dat alles in de beste verstandhouding was verlopen. Hij had alleen maar voor zijn gemeentena ren klaarheid in deze zaak willen scheppen. De kantonrechter achtte de verordening wèl verbindend en zeide de opmerkingen van de ambtenaar heel goed te kunnen be grijpen. Hij legde verdachte zes gulden boete of twee dagen hechtenis op. De heer Thomassen zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. Machinaal rekenwonder gedemonstreerd PHILADELPHIA, (United Press). Voor een gezelschap van deskundigen is hier een „mechanisch brein" gedemonstreerd, dat twaalfduizend maal sneller rekent dan de menselijke hersenen. De uitvinders be weren dat het instrument op zijn terrein een „revolutie" zal verwekken. De nieuwe rekenmachine heet „Binac" en is kleiner, goedkoper en sneller dan haar grotere zus ter „Aniac", de electronische rekenmachine die voor de tweede wereldoorlog op de markt verscheen. Berekeningen, waarvoor iemand met een gewone telmachine enige jaren zou nodig hebben, voltooit de Binac in vijf minuten. Per seconde kan het nieuwe apparaat ongeveer 3500 optellingen of af trekkingen „spuiten". Vermenigvuldigen en delen vergt wat meer tijd. Hier bedraagt het gemiddelde ongeveer duizend per se conde. De uitvinders, John Mauchly en Prosper Eckert, die ook de geestelijke vaders zijn van het eerste „electronische brein", deel den mede dat de Binac geconstrueerd was in opdracht van de Northrop Aircraft Inc. in Hawthorn, Californië. De machinerie is speciaal bedoeld voor ingewikkelde tech nische berekeningen, zoals zij bij bestuur bare projectielen en nieuwe vliegtuigtypes te pas komen. Mauchly en Eckert hopen over enkele maanden de „Univac" te voltooien, een soortgelijk apparaat als de Binac. dat ech ter groter is van omvang en meer geschikt voor algemene doeleinden. Een van de eerste afnemers van de Univac zal het Amerikaanse verkiezingsbureau zijn, dat naar verwacht wordt het nieuwe ..mecha nische brein" bijtijds in bezit zal hebben om bij de verkiezingen van 1950 te kunnen gebruiken. Televisie-uitzendingen gaan voorlopig niet door Wegens technische werkzaamheden aan de zend-installatie zullen de experimentele J televisie-uitzendingen van Philips voorlopig niet worden hervat. Men hoopt begin 1950 weer met de uitzendingen te kunnen be ginnen. Bij geruchte verluidde dat ook veld maarschalk Montgomery de Airborne-her- denking in Arnhem dit jaar zou bijwonen. Dit is echter niet het geval. Leider van de „pilgrimage" is dit jaar „brigadier" J. W. Hackett, D.S.O., M.B.E.. M.C.. De delegatie omvat 285 personen, die allen in Arnhem en Oosterbeek bij particulieren zuilen wor den ondergebracht en arriveert 15 Sep tember in de Gelderse hoofdstad. Onder Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is het lijkje aangespoeld van het 13-jarige meisje C. M. Buysse uit IJzendijke. dat op 31 Augustus samen met haar elf jarig nicht je tijdens het zwemmen in do Westerschelde door de stroom weid meegesleurd en ver dronk. Op de Oostcrscheldc. met name op de Zandkreek, heeft men mosselziekte gecon stateerd. Indien de ziekte hetzelfde verloop zal hebben ais in 19171918 zou dit een ramp van ongekende omvang voor de Zeeuwse kwekers betekenen. „Wij stonden in dienst van een duivels regiem" Laatste woord van Lages „Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger als Duitser buig ik het hoofd. Dat is mijn laatste woord". Dat waren de laatste woorden die gister avond in de zaal van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam werden gesproken. Zij kwamen uit de mond van de ex-Krimi- nalrat Willi Lages aan het slot van het langste proces, dat het Amsterdamse Bij zondere Hof ooit heeft behandeld. Nadat Lages dank had gebracht aan het Hof voor de menselijkheid waarmee het rechtsgeding was gevoerd en aan zijn ver dedigers voor de onbaatzuchtige moeite die zij zich hadden gegeven zei hij: „Ik sta hier als Duitser voor een Neder lands Gerechtshof en ik voel mij mede schuldig aan de geweldige schuld, die het Duitse volk op zich heeft geladen tegen over het Nederlandse volk. Wij Duitsers hebben in dienst gestaan en hebben onze beste krachten in dienst gesteld van een Satanisch regiem en dat wij dat niet als duivels herkenden, bevrijdt ons niet van onze morele schuld. De meesten van ons waren niet zulke schurken om deze duivelse dingen te doen of mede te willen uitvoeren, ook ik niet. Maar wij hebben ons in volkomen verblin ding voor de werkelijke aard van het Hit- Ierregiem voor zijn waanzinnige plannen laten gebruiken. Daarmede hebben wij Duitsers, ook ik, ontzaggelijk en onverdiend leed over an dere volkeren gebracht en een grote schuld op ons genomen. Zeker niet in de laatste plaats tegenover het Nederlandse". Aan het laatste woord van verdachte gingen de repliek van de advocaat-fiscaal mr. C. van Rij en de dupliek van de ver dediger, mr. O. G. Feenstra vooraf, die te zamen bijna vier uur in beslag namen. Volgens de advocaat-fiscaal had de ver dediger cie zaak te veel gezien volgens Duitse subjectieve regels. De raadsman kon hij voorts niet in het gelijk stellen, waar deze meende, dat Lages van het lot der Joden niet op de hoogte zou zijn geweest. „Maar of hij dat geweten heeft of niet", aldus mr. van Rij, „maakt voor de straf, die ik mede hiervoor heb gevraagd, geen verschil. Laten wij goed begrijpen, dat de arrestatie en deportatie van 70.000 dezer mensen een volslagen rechtsverkrachting op zichzelf is geweest, een volkomen on rechtmatige daad. Zij behoorden lot het Nederlandse volk en zij mochten niet op een andere wijze worden behandeld dan het Nederlandse volk krachtens het ver drag van het landoorlogsreglement". Mr. Feenstra ontkende in zijn dupliek allereerst, dat hij zich op nationaal socia listisch standpunt zou hebben geplaatst. Hij zeide zijn uiterste best gedaan te heb ben zich te plaatsen op het standpunt van recht, maar geloofde, dal de advocaat-fis caal te weinig begrip had getoond voor de alles overheerschende zijde van de oorlogs omstandigheden zelf, dat hij in zijn ziens wijze te weinig plaats had ingeruimd voor de gedachte, dat oorlog het alleruiterste van monsterachtige wreedheid en onbe- aafdheid is. „En wanneer voor het pu- ek mijn verweer brutaal mocht schij nen", zo vervolgde mr, Feenstra, „dan stel ik er prijs op hier te verklaren, dat ik het alleen daarom zo heb menen te moeten voeren, omdat ik meen, dat het recht zo is". Het Hof zal op 20 September uitspraak doen. De wethoudersverkiezingen zijn in het algemeen zonder verrassingen verlopen, Vrijwel overal zijn de communisten uit de colleges geweerd. In de hoofdstad leidde dat natuurlijk tot een gepeperd speech je van de heer Gort zak, doch daar bleef het bij. De zitting hebbende figuren werden alle herkozen, zodat de samenstelling blijft luiden: B. C. Franke, mr. A. de Roos en mr. J. van der Velde (Partij van de Arbeid), F. van Wijck en W. Steinmetz (K.V.P.) en A. In 't Veld (A.R.). In Rotterdam weigerden de communisten aan de stemming deel te nemen en verlie ten de raadszaal. Ook hier werden de af getreden wethouders herkozen: twee ver tegenwoordigers van de P. v. d. A„ een van de K.V.P. en een van de A.R. De zesde wethouderszetel, die sedert het aftreden van een communist leeg bleef, werd door een aanhanger van de V.V.D. ingenomen. In Den Haag werd het aantal wethouders van vijf op zes gebracht en de basis van het college verbreed. Gekozen weiden twee Katholieken, twee Socialisten, één Anli-Revolutionnair en een lid van de V.V.D. In Utrecht bleef het college onveranderd (2 K.V.P., 2 P.v.d.A. en een A.R.) Strubbelingen in Den Helder Bij de in de gemeente Den Helder gehou den wethoudersverkiezing is het tot een ernstig conflict gekomen tussen de Partij van de Arbeid, die met 12 zetels de meer derheid bezit, en de uit 11 leden bestaande minderheden van de V.V.D., K.V.P., de A.R. en de C.H.U. Deze minderheden lazen na melijk een verklaring voor, waarin zij ver klaarden niet te zullen deelnemen aan deze verkiezing, noch aan die van de commissies /an bijstand en zouden weigeren in deze commissies zitting te nemen, wanneer zij eventueel gekozen zouden worden. Hierna verlieten de 11 raadsleden van deze min derheid de raadszaal, waarna door de 12 overblijvende leden de drie wethou ders, allen lid van de Partij van de Arbeid werden gekozen. In de commissies van bij stand werden ook verscheidene proteste rende leden gekozen, doch deze zullen blij ven weigeren zitting te nemen. Het conflict is ontstaan, doordat de minderheden ge zamenlijk ten minste een wethouderszetel bezet willen hebben. .en in Nijmegen In Nijmegen kwam aan de orde het voor stel van de K.V.P.-fractie tot benoeming van een vijfde wethouder. Tegen dit voor stel kwam verzet van de zijde van de Partij van de Arbeid, van de V.V.D.. van de Chris- telijk-Historische Unie en van de C.P.N. Deze partijen zagen in het voorstel een misbruik van de politieke macht. Op zijn minst had men verwacht, dat er overleg zou worden gepleegd. Daar de K.V.P. ïn Nijmegen een absolute meerderheid bezit, werd haar voorstel aan genomen. De oppositie stemde blanco. Er zijn in Nijmegen nu vier Katholieke en een socialistische wethouder. In Maastricht stond de K.V.P. die daar ook een volstrekte meerderheid heeft een zetel af aau een vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 8 September 1949 des namiddags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga C gr. t., J. S. Bach 2. Partite diverse sopra: „O Gott, du from- mer Gott", J. S. Bach 3. Air „O Sleep, why dost thou leave me" („Semele"), G. F. Handel 4. Preludium G gr. t„ F. Mendelssohn Bartoldi Lamentation, Toccata, Alex Guilmant C. F. Hendriks Jr.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5