Protestants-Christelijke groepen in het College vertegenwoordigd Luchtverkeer niet meer denkbaar zonder internationale samenwerking Feestelijke bijeenkomst van de I.A.T.A. Tweede Christelijk Lyceum geopend ijzigmg in het college van B. en W. SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs Alma's dubbele taak Woensdag 7 September 1949! Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscEë Courant '4 DE HAARLEMSE WETHOUDERS ALLEEN 1E KLAS STOFZUIGERS Bet.: 10,p. maand PRIMA SERVICE 3. G. KAASENBH00Ö... r Technisch groot GR. HOUTSTRAAT 131 SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Gistermiddag heeft Haarlems nieuwe raad, nadat de leden de „verklaring van zuivering" en de eed van trouw hadden afgelegd, de vier wethouders gekozen. In dat deel van onze oplaag dat in het Centrum en het Oosten van Haarlem wordt ver spreid, hebben wij het resultaat van de stemmingen reeds kunnen mededelen. Vooraf legden de voorzitters der ver schillende fracties verklaringen af omtrent hun standpunt inzake de samenstelling van het College. Mevrouw mr. E. A.Scheltema-Con- r a d i (V.V.D.) opende de rij. Zij achtte het juist indien de vooroorlogse traditie, waarbij de vier groeperingen: Rooms-Ka- tholieken, socialisten, politiek-vrijzinnigen en protestant-christelijken ieder met een vertegenwoordiger aan het dagelijks be stuur der gemeente deelnamen, werd her steld. Zij vond daartoe te meer reden nu haar fractie door de verkiezing was ver dubbeld en ook de C.H.U. een zetel had gewonnen. De Partij van de Arbeid bleef evenwel op haar eis van twee wethouders staan en oefende druk uit op de andere fracties door de indruk te vestigen, dat zij bij be noeming van slechts één harer leden tot wethouder, ook deze zou terugtrekken, aldus mevrouw Scheltema. De woordvoerdster voor de V.V.D. hoopte niet, dat een der fracties in principe voorstandster van de „vier-keer-één-ver- houding" aan de verwezenlijking van de wens van de P. v. d. A. zou meewerken en verklaarde, dat, zo geen vertegenwoordiger van haar fractie zou worden gekozen, de V.V.D. zich op generlei wijze vertegenwoor digd zal gevoelen, in het bijzonder niet wat haar geestelijke achtergrond betreft. Mr. Proper (C.P.N.) beleed, dat hij het College zou willen laten bestaan uit twee P. v. d. A.-mensen, een lid van de Katholieke Volkspartij en een Communist. Zijn fractie was evenwel niet uitgenodigd tot het overleg, zodat zij geen andere weg kan volgen dan op eigen candidaten te stemmen. De heer Hooy (K.V.P.) ook een voorstander van het „vier keer één" gaf toe, dat deze samenstelling voor de grote partijen een offer betekent. Zij moeten dan hun machtspositie in het College opgeven, doch hun kracht in de raad zelf blijft be staan. De beide grote partijen kunnen de raad maken en breken, zo zei de heer Hooy, raad maken en breken, zo zei de heer Hooy, al haastte hij zich erbij te voegen dat het zo'n vaart wel niet lopen zou. De samen stelling van het College doet er dan betrek kelijk weinig toe. „De mogelijkheid bestaat dat de protes tants-christelijke groep gezwicht is voor het dreigement van de Partij van de Arbeid en de verantwoordelijkheid voor die beslissing komt dan op degenen die dat dreigement hebben geuit", aldus de leider van de frac tie van de K.V.P. „De samenstelling van het College van B. en W. is altijd een kwestie van compromis, waarbij tevens de uitspraak die het kiezers corps bij de verkiezingen heeft gedaan, de richting aangeeft, zo stelde de heer Al fa r e c h t (P. v. d. A.) de zaak en hij meen de, dat de verkiezingsuitslag een verdeling: één K.V.P.één Protestants-Christelijk en twee Partij van de Arbeid, rechtvaardigde. De heer Spek zette voor de Anti-Re- volutionnaire afgevaardigden in het kort uitéén, dat zijn partij de door mevrouw Scheltema en de heer Hooy gepropageerde oplossing de aantrekkelijkste vond, doch dat zij, toen bleek dat men dan riskeerde dat achttien raadsleden geen vertegenwoordi ging in het College zouden krijgen, daarna het standpunt van de Partij van de Arbeid had aanvaard. De heer Van Houwelingen R ij k- h o e k sprak voor de C.H.U. in gelijke zin. De stemming Daar de partijen wel een afspraak had den gemaakt over de vervulling van de eerste drie vacaturen, verliepen de stem mingen hiervoor zeer vlot. De heren Geluk (Arb.), Angenent (K.V.P.) en Bakker (A.R.) kwamen met resp. 33, 31 en 33 stemmen over de eind streep. De leden van de C.P.N. hielden het op mr. Proper en in de tweede vacature werd een stem op mr. Schreurs (K.V.P.) uit gebracht en behalve de gecandideerde vulde nog een raadslid zijn stembiljet niet Verrassing Voor de vierde ronde, waarin het gaan zou tussen mevrouw Scheltema (V.V. D.) en de heer H a p p (Arb.), hadden de insiders op twee vrije stemmingen en een herstemming gerekend. Immers de fractie voorzitster van de V.V.D. kon rekenen op zestien stemmen, de aanvoerder van de socialisten op achttien (mevrouw mr. Van EekThiel was door een ernstige ziekte verhinderd). De communisten zouden dus bij de herstemming voor een verrassing De burgemeestersvacature in de Drentse hoofdstad Volgens een bericht in het „Algemeen Handelsblad" zou spoedig de benoeming le verwachten zijn van een nieuwe burge meester van Assen en het blad voegde er aan toe, dat zeer waarschijnlijk de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken te Haarlem, tot dit ambt zou worden benoemd. Naar onze parlementaire redacteur heeft vernomen, heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken nog geen voordracht van de Commissaris der Koningin in Drente ter vervulling van de burgemeestersvacature ontvangen. Het onderzoek naar de antece denten der verschillende sollicitanten is nog niet geëindigd en het is, volgens de in lichtingen van onze parlementaire redac teur, ook niet zeer aannemelijk dat een benoeming op korte termijn is te verwach ten. De heer Geluk kon zich op geen enkele wijze over het bericht uitlaten. Uitslag NederlandItalië blijft 41 In aansluiting op het verslag over de waterpolowedstrijd ItaliëNederland ver nemen wij, dat het protest van Nederlandse zijde zijn uitwerking niet heeft gemist. De uitslag 41 voor Nederland blijft gehand haafd. Het Italiaans zevental ontving van het bestuur der L. E. N. een zeer ernstige berisping. Het Italiaanse protest over de leiding is afgewezen. De Italiaanse zwem- bond heeft aan de vertegenwoordigers van de Nederlandse ploeg excuses aangeboden. Bij Koninklijk Besluit is aan H. H. van Ark, accountant bij de Rijksaccountants dienst te Haarlem, op zijn verzoek, gere kend te zijn ingegaan 16 Augustus 1949, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Haarlems pas gekozen zoethouders tijdens een ongedwongen samenspraak: van links naar rechts de heren W. C. Bakker, A. J. M. Angenent,D. J. A. Geluk en W. F. Happé kunnen zorgen. Dat gebeurde tegen de ver wachtingen in reeds in de eerste ronde. Dit keer stemden zij niet hun partijgenoot Pro per, doch de candidaat van de Partij van de Arbeid, die met 21 van de 39 stemmen een volstrekte meerderheid verwierf. De heren Geluk en Bakker, die hun benoe ming nog in beraad hadden gehouden, schaarden zich daarop bij hun twee ambt genoten. Voordat de raadsleden op de gekozenen met uitgestoken hand toetraden, werd het voorstel de benoeming van de vaste com missies uit te stellen tot de vergadering van de 21ste zonder meer geaccepteerd. De verdeling der portefeuilles In het College van B. en W. is gisteren nog geen beslissing genomen over de ver deling der portefeuilles. Nu de heer W. F. Happé tot wethouder is gekozen, zal de heer E. F. Albrecht als fractievoorzitter van de Partij van de Ar beid optreden. Bij afwezigheid wordt hij vervangen door de heer J. van Boekhoven, op de zender Hilversum I een reportage over het Hervormde Jeugdhuis in Heem stede kunnen horen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bloemendaals wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal deze week geen spreekuur houden. Als van 12 tot 16 September onder voor zitterschap van de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, vertegenwoordi gers van zeventig luchtvaartmaatschappijen uit alle delen van de wereld in het Vredes paleis te Den Haag bijeenkomen voor de jaarvergadering van de International Air Transport Association, zal het feit, dat de I.A.T.A. dezer dagen dertig jaar bestaat, een min of meer feestelijk karakter aan deze vergadering gaven. Het internationale luchtverkeer begon dertig jaar geleden met zes maatschappijen, een handjevol vliegtuigen en een paar hon derd kilometers luchtlijn. Thans vliegen 2500 machines van de I.A.T.A.-leden, die de vlaggen voeren van meer dan veertig landen, over een wereldluchtnet van ruim 800.000 kilometer. In dertig jaar tijds is het passagiersver voer van de luchtvaartmaatschappijen ge groeid van 3500 tot 20.000.000 passagiers per jaar. Het aantal gevlogen kilometers per jaar nam toe van 600.000 tot 1.000.000.000 en de hoeveelheid post en vracht is gestegen van 47 ton in 1919 tot 500.000 ton in dit jaar. Tussen 1919 en 1949 is de snelheid en betrouwbaarheid van het luchtverkeer ver driedubbeld, de veiligheidsquotiënt is 25 maal zo groot geworden en de vervoers- prijzen zijn met bijna 90 verlaagd. Toen op 25 Augustus 1919 in Den Haag de eerste vergadering van de I.A.T.A. werd gehouden, beseften de zes jeugdige lucht vaartmaatschappijen, die tot de organisa- Het aantal leerlingen van het Christe lijk Lyceum breidde zich in de laatste ja ren zodanig uit, dat het nodig is een tweede gebouw te stichten. Plannen voor de bouw van een school aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord verkeren in vergevorderd stadium. In afwachting van het gereed komen van het gebouw heeft het bestuur reeds maatregelen getroffen voor de toe komst. In de vacature van dr. J. van der Eist is benoemd tot rector van het gebouw aan de Emmakade dr.G. J. Dieperink, die dezer dagen zijn functie heeft aanvaard en tot rector van het Tweede Lyceum, dat in Haarlem-Noord zal gebouwd worden, dr. A. la Fleur uit Leiden. Voorlopig wordt het tweede lyceum ge vestigd in gebouw ,,Silo" van de Christe lijke Vereniging tot verpleging van lijders (essen) aan vallende ziekte aan de Haze- paterslaan (ingang Meester Lottelaan). In dit gebouw zijn reeds twaalf lokalen inge richt en binnenkort zullen er nog drie in gebruik worden genomen. Het aantal leer lingen bedraagt op het ogenblik 270; de meisjes en jongens wonen over het alge meen in Haarlem-Noord. Vanmorgen is het Tweede Christelijk Lyceum officiëel in gebruik genomen met een samenkomst in de kapel „Bethesda Sa- repta". De voorzitter van het bestuur de heer A. W. Voors, heette de vertegenwoor digers van de gemeentebesturen uit Haar lem en omgeving welkom, waarna hij een overzicht gaf van de moeilijkheden, waar mee het bestuur sedert 1940 te kampen heeft gehad. De toeloop van het aantal leerlingen was zo groot, dat een tweede gebouw noodzakelijk werd. Het departe ment van onderwijs steunde de plannen voor de bouw van een school aan de Pla netenlaan. Inmiddels kan dank zij de me dewerking van de Christelijke Vereniging tot verpleging van lijders (essen) aan val lende ziekte het gebouw „Silo" in gebruik worden genomen. Het Rijk heeft het Tweede Christelijk Lyceum erkend en er wordt hetzelfde soort onderwijs gegeven als in het andere lyceum. De nieuwe rector dr. La Fleur, heeft een moeilijke taak, zeide de heer Voors. Hij moet een nieuwe schoolgemeenschap stichten en adviezen geven voor de bouw van de school aan de Planetenlaan. De nieuwe leerlingen hebben de eer en opdracht hem te steunen. Dr. la Fleur dankte de heer Voors voor zijn woorden van welkom waarna hij de leerlingen toesprak. Hierna bestond er gelegenheid het ge bouw „Silo" te bezichtigen. toren behoorden, dat het luchtverkeer zon der volledige internationale samenwerking, de hindernissen van taalverschil, douane bepalingen, verschil in maten, muntsoorten en wetsbepalingen niet zou kunnen over winnen. Standaardisatie zonder weerga Thans is elk van de duizenden geregelde vluchten, die in 24 uur worden uitgevoerd, het symbool van een groot en voortdurend streven naar standaardisatie en overeen stemming over de hele wereld. Bijna alles wat met vliegtuigen te maken heeft de richting van de schroefdraad op het kleinste boutje in de vliegtuigromp, het plaatje op de achterkant van het vlieg biljet, de naderingsprocedure die de vlie ger volgt bij de landing is nauwkeurig over eengekomen tussen de luchtvaartmaat schappijen en de regeringen van talrijke landen. Het is aan het initiatief van de I.A.T.A. te danken, dat veel van deze over eenkomsten tot stand zijn gekomen. Via hun organisatie hebben de luchtvaartmaat schappijen een schema van voortdurend overleg en samenwerking opgebouwd,waar in de monteur in Karachi, de advocaat in New York, de passage-employé in Praag en de .telegrafist in Casa Blanca allen een klein onderdeel van het geheel vormen. Als gevolg van de samenwerking in de I.A.T.A. gebruiken alle luchtvaartmaat schappijen dezelfde taal, dezelfde documen ten en dezelfde handboeken, meten met dezelfde maten en volgen alle dezelfde gang van zaken. In alle aangelegenheden stellen zij gezamenlijk hun kennis en ervaring ter beschikking voor het 'welzijn en de veilig heid van allen die er gebruik van maken. Alle luchtvaartmaatschappijen, grote zowel als kleine, hebben een gelijke stem in I.A. T.A.-aangelegenheden. De I.A.T.A. geeft vrij baan aan het persoonlijk initiatief en de ondernemingsgeest van elke luchtvaart maatschappij en staat volkomen buiten de politiek. De „Dwerg-Citroën" raakte zijn geheim kwijt De Citroën-fabrieken te Chartres wer ken sinds enige tijd aan een kleine, goed kope auto, waarvan het fabrieksgeheim zorgvuldig bewaard is gebleven tot gisteren. Want op een brutale gangster manier hebben twee mannen in een grote auto een proefrit van het gereedgekomen wagentje onderbroken en de bestuurder, een monteur van de Citroën-fabrieken, be wusteloos geslagen, waarna zij de wagen op hun gemak bestudeerden. Toen de mon teur, die op een eenzame route in de nabij heid van de fabriek reed, na de aanslag bij kennis kwam, stond zijn wagentje met op geslagen motorkap langs de weg en de aanranders waren verdwenen met volledige kennis van het geheim, dat speciaal de kleine motor betrof. Bloemendaalse raad In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe- mendaal zijn tot wethouders gekozen mr. F. P. Th. Rohling (KVP), de heer A. van Geluk (VVD) en mr. J. C. O. W. Hijszeler (AR). De heer C. Schulz keert dus niet als wethouder terug. Alvorens gestemd werd zeide mr. Vlie gen (Arbeid), dat voorzover hij zich kan herinneren er in vorige zittingsperioden voor tot stemming voor de wethoudersze tels werd overgegaan, er geen verklaringen zijn afgelegd. Dat kwam doordat tevoren de fracties overleg hadden gepleegd. De fractie van de P. v. d. A. is in het over leg niet erkend. Toen bij geruchte verno- mén werd dat er plannen waren om de heer Schulz te vervangen door mr. Hijsze ler heeft spreker besprekingen gevoerd, doch zijn fractie heeft een besluit van het overleg der fracties niet ontvangen. Spre ker zette uiteen waarom de Partij van de Arbeid van mening is, dat de heer Schulz de voorkeur verdient en herinnerde er aan dat de AR en CHU ook bij de verkiezingen in 1946 een combinatie hebben gevormd, doch in de raad zijn zij afzonderlijk opge treden. Dat is gebleken tijdens de behande ling van de begrotingen en in de raadsvër- gadering in het Openlucht-theater. Bij de verkiezing van wethouders in 1946 is een keuze gedaan uit de grootste drie fracties. Thans bestaat de raad uit zes leden van de WD, vijf van de KVP, vier van de Partij van de Arbeid, twee van de AR-partij en twee van de C.H. Unie. Volgens mr. Vliegen komt de Partij van de Arbeid op de derde plaats en heeft recht op een wethouders zetel. Ook gezien de houding der partij sinds de bevrijding zou het een onbillijke handelwijze zijn de heer Schulz niet te kiezen. Voorts zou het een miskenning zijn van de constructieve arbeid der fractie in de gemeenteraad. De heer Vliegen zeide nog, dat de heer Schulz als raadslid een grote rol heeft vervuld en hij heeft zich met bekwaamheid en toewijding van zijn taak als wethouder gekweten. Tenslotte deelde spreker mee, dat zijn fractie zal stemmen op de heren Rohling, Van Geluk en Schulz en hij hoopte dat de raad van hetzelfde standpunt zou blijk geven. Mr. De Jong Schouwenburg (CH) was van mening dat de motivering van de heer Vliegen allesbehalve steek houdend te noemen is. Een raadsvergade ring leent zich echter niet voor een debat over het al of niet gezamenlijk optreden van politieke partijen. Wat het principiële gedeelte betreft wilde spreker herinneren aan de werkzaamheden van Groen van Prinsterer, jhr. De Savornin Lohman en dr. A. Kuyper. De verkiezing van wethou ders is volgens spreker niet een aange legenheid van de fracties. De raadsleden brengen een stem uit en hoe zij dit doen staat buiten de beoordeling van spreker. Het samengaan van de AR en CH heeft niets te maken met de verkiezing van een wethouder, zeide spreker tenslotte. Mr. Wildt Meyboom (WD) zeide, dat als de fractie van de Partij van de Ar beid niet bij het overleg inzake de wet houdersverkiezing tegenwoordig is geweest, dit te btereuren is. Volgens hem heeft de combinatie van AR en CH meer recht op een wethouderszetel, omdat zij bij de ver kiezingen een groter aantal stemmen heeft behaald dan de Partij van de Arbeid. Hierna werd overgegaan tot stemmen. Mr. Rohling verwierf 18 stemmen en één slem was blanco; de heer Van Geluk ver wierf 18 stemmen en één was blanco; mr. Hijszeler verwierf 14 stemmen en de heer Schulz 5 stemmen. De gekozen wethouders namen hun be noeming aan; mr. Hijszeler deelde mee, dat hij aan de Kroon toestemming moet vragen. Tot tijdelijk wethouder, die optreedt, wanneer de helft van het college van B. en W. afwezig is, werd gekozen de heer H. Smidt van Gelder. Nadat de raadscommissies waren samen gesteld werden nog gekozen tot leden van de juridische adviescommissie mrs. J. C. de Bruyn Ouboter, N. Reeling Brouwer en L. S. Römelingh en tot adviseur van de schoonheidscommissie ir. J. Leupen te Overveen. De leden en adviserende leden van het bestuur der „Stichting Openlucht theater" werden opnieuw benoemd. Tot leden van de commissie, bedoeld in artikel 8 der woningruimtewet 1947 werden ge kozen mevrouw Thöne en de heren Brou wer, Cassée, Van Weel en Wilson en tot plaatsvervangende leden de heren Kroon, Van Went, Vuyk en mevrouw Pruyser- Melchers. Hulde aan de heer Schulz De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. A. den Tex herinnerde er aan, dat de heer C. Schulz dertig jaar lid van de ge meenteraad is. Het plan is hem in de raads vergadering van 15 September te huldi gen. In deze vergadering wilde spreker de heer Schulz dank brengen voor zijn arbeid als wethouder, nu hij als zodanig is afge treden. Het zuivere spel der politieke kracht heeft gewerkt. Met toewijding heeft de heer Schulz gearbeid. Daarvoor hebben de mede-wethouders en de mede-raads leden respect gehad. (Applaus). Aan het einde van de vergadering heeft de burgemeester nog een toespraak gehou den tot de raadsleden. Hij merkte op, dat sinds 1945 de raadsleden medewerkers zijn, die niet alleen in de commissievergade ringen, maar ook in de raad adviezen ver strekken, welke van grote waarde zijn. B. en W. genieten het vertrouwen van de raad en ook omgekeerd bestaat er een groot vertrouwen. Spreker hoopte dat het zo zal blijven. In het verleden heeft er een pret tige sfeer geheerst, ondanks het feit dat er wel eens verschil van mening was. Met het communistische raadslid werd op goede wijze van gedachten gewisseld. Tenslotte richtte de burgemeester zich tot de drie vrouwelijke raadsleden, voor wie, naar hij zeide, ook een belangrijke taak is wegge legd. De heer Smidt van Gelder beantwoordde de toespraak. Heemstede Oude wethouders herkozen De leden van de nieuwe Heemsteedse gemeenteraad zijn in de zitting van gister middag beëdigd. Hierbij deed zich het on gebruikelijke feit voor, dat bij ontstentenis van een burgemeester het oudste lid van de raad, de heer W. J. Reynders, zichzelf de eed moest afnemen. Nadat dit was ge schied, kwamen de anderen aan de beurt. Toen de heer Reynders de raadsleden met- hun verkiezing had gefeliciteerd sprak hij in een korte rede de wens uit dat de nieu we raad door dezelfde team-geest zou be zield zijn als de oude, tot heil van de ge meente. Voor de verkiezing van de wethouders vroeg mr. dr. J. van Bruggen namens de Protestants-Christelijke fractie het woord. Hij legde een korte verklaring af, waarin hij de wens van zijn fractie te ken nen gaf, dat bij verkiezing van het college gelet zou worden op een zo juist mogelijke vertegenwoordiging van de verschillende fracties en hij verzocht de raad daarom de heren Van Lent, Bakhuizen van den Brink en mr. O. H. van Wijk te benoemen. Deze wens werd echter niet verhoord, want alle wethouders: E. J. van Lent (KV P), mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (VVD) en H. J. W. B. Disselkoen (P.v.d.A.) werd herkozen. De heer Van Lent kreeg 16 stemmen (2 blanco) en de heer Bakhui zen van den Brink 17 (1 blanco). Bij de stemming voor de laatste vacature kreeg de heer Disselkoen 13 stemmen en de heer Van Wijk 4. Er was één blanco stem. De zitting werd besloten met de verkie zing van de raadscommissies. Commissie voor huishoudelijke voorlichting Op Donderdagavond 8 September houdt bovengenoemde commissie in het gebouw voor Christelijke Belangen een bijeenkomst voor de leden en hun echtgenoten, waarbij een gemeenschappelijk bezoek aan de ten toonstelling „Jeugd van Nederland" zal wor den besproken en wensen en mogelijkheden voor het a.s. winterprogramma. Het ligt daarbij in de bedoeling van het bestuur op 14 September een bezoek aan bovengenoemde tentoonstelling te brengen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U. Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart- Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 320% 259% 244 188%. 291i/2 1221/2 165 167 142% 154% 132% 157 101 307 Openings koersen 319% 2601/, 2471/2 166i/2 141% 154%' 131^ FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 7) Vertel Eva vooral niet, dat ik met hem heb gesproken, wil je? Natuurlijk niet. Ik zal het haar later zélf wel ver tellen, weet je, legde Alma uit, bang, dat hij zou denken, dat ze haar zusje om de tuin wilde leiden, en hij scheen zich gea museerd en tegelijkertijd geroerd te voelen door haar vertrouwelijkheid. De andere twee voegden zich op dat moment bij hen, na een heerlijk verfris send bad, en een ober kwam zeggen, dat er een tafeltje vlak aan de dansvloer vrij was gekomen. Ondanks alle zorgen, was het daarna een vrolijke en gezellige avond. Nog even had Alma een moment van ver legenheid, toen Murray Farraday met een beeldschoon meisje zo dicht langs hun tafeltje kwam, dat groeten niet te vermij den was. Ze bewonderde het zelfbewuste airtje, waarmee Eva even haar hoofd naar hem boog, en ze was intens dankbaar, dat zijn antwoord-groet algemeen was en niet spe ciaal ook tot haar gericht. Hij was er óf helemaal niet op gesteld hun kennismaking te laten blijken, óf hij had de situatie goed begrepen en de juiste gevolgtrekking ge maakt, dat Eva niets van hun gesprek moest weten. Dat was Murray Farraday, legde Eva uit. Ja, dat weet ik, zei Alma, en om eventuele vragen, hoè ze dit wist, te voor komen, voegde ze er haastig aan toe: Wie is dat meisje? Ik heb er geen idee van; Eva's stem klonk onverschillig. Voor een man, die zo hard werkt, weet hij zich toch ook nog wel te vermaken en er zijn heel veel meis jes, die het prachtig vinden met hem ge zien te worden. Is hij zo'n gezellige vent, bedoel je? vroeg Robert. O nee, dat niet speciaal, zei Eva. Maar financieel gesproken is hij de beste partij in deze streek en er is heel wat concurren tie. En is niemand er tot dusverre in ge slaagd hem te strikken? Nee. Ik denk soms wel eens, dat hij zich nooit zal laten vangen. En ook denk ik wel eens, dat hij een verstandige moeder moet hebben. De anderen lachten. Bedoel je, dat hij onder de duim bij haar zit?, vroeg Robert. Daar ziet hij anders niet naar uit. O nee, de duim, die Murray Farraday eronder kan houden, moet nog gemaakt worden, verklaarde Eva. Maar hij heeft een moeder, die erg knap is om te zien, weet je, en hoewel ze min of meer patiënte is, of althans denkt dat ze dat is, leidt ze de Farraday-familie volkomen naar héér zin. Ik heb er nu zo'n vermoeden van, dat zij er voor zorgt o, op zeer charmante wijze dat niemand anders een kans krijgt die leiding haar uit handen te nemen. Moeders van rijke zoontjes zijn vrij handig in het vermijden van de rol van schoon moeder, zei Eva wereldwijs, Opnieuw lachten de anderen, maar Alma keek onmiddellijk weer ernstig. Ze had dergelijke opmerkingen van Eva al eerder gehoord. Tot op heden had ze deze nooit verbonden aan een haar bekend, reëel levend wezen. Murray Farraday was meer een vaag begrip voor haar geweest, dan een werkelijk mens. Maar sinds vanavond was dat veranderd. Ze dacht nu aan hem als een kortaangebonden, hautaine jonge man, tot wie ze zonder succes een verzoek had gericht. En ze deed pogingen hem voor te stellen als een „partij" in het gezelschapsleven en in het bezit van een verstandige en beeldschone moeder. Op de een of andere manier zag ze het Farraday-gezin au met een zekere duide lijkheid voor ogen en ook met een in tense belangstelling, iets wat zonderling was, aangezien ze er voordien nooit over nagedacht had. Toen de beide meisjes tenslotte thuis kwamen, was het al laat en hun moeder was naar bed. Waarschijnlijk zouden ze geen van beiden willen bekennen, dat dit een opluchting betekende, maar een feit was het, dat beiden blij waren, dat er die avond verder over niets meer gesproken behoefde te worden. Wat ga je morgen nu doen, Eva?, vroeg Alma, toen Eva achter haar aan naar de keuken liep en toekeek, hoe ze Fernando, de grote welgedane poes, die de Brendall-familie op eigen manier en beter dan mevrouw Brendall re geerde, binnen liet. Ik, doen?, vroeg Eva op haar beurt, terwijl ze Fernando opnam, die zich in Ingewikkelde bochten om haar benen wrong. Wat bedoel je? Wel, ga je op gewone tijd uit huis, of blijf je thuis en riskeer je moeder's vragen, of wat anders? ïk ga gewoon op tijd van huis, ik heb alles al bekeken, zei Eva vastberaden. Zeg, Fernando laat weten, dat hij omkomt van de honger. Geloof je dat? Nee, zei Alma kalm, dat is een grove, ordinaire leugen. Geloof je nietdat een héél klein lepeltje Alma lachte en haalde een minitieus hapje te voorschijn, dat Fernando met on beschaafde haast opschrokte. Bedoel je, dat je morgen gewoon doet alsof je naar Farraday's kantoor gaat?, kwam Alma een beetje bezorgd op het onderwerp terug. Eva knikte. En ik zal een nieuwe baan hebben gevonden, voordat ik mor gen terug kom, verklaarde ze vol zelfver trouwen. Alma keek haar zusje bewonderend aan. Hoe prettig moest het zijn zoveel vertrou wen in jezelf te hebben, dacht ze. En op nieuw moest ze aan haar eigen weinig succesvolle pogingen om te bemiddelen denken. Eva, ik heb vanavond iets heel doms gedaan. Ik ben bang, dat je 't me nooit zult vergeven, begon ze langzaam. Eva wendde haar blik van Fernando, die zijn snor aflikte, af en keek haar zusje geamuseerd aan. Wat heb je gedaan? Geflirt met Gre gory? Nee. Het zou geen doodzonde betekenen, als je het wél had gedaan. Hij zou het wat leuk gevonden hebben, zei Eva. Alma ging hier niet op in, glimlachte even en voelde zich lichtelijk blozen. Het was iets heel anders, Eva, ik,,,.. heb met meneer Farraday gesproken. Waarover. Eva keek verbaasd. Bedoel je, dat je grapjes met hem gemaakt hebt? O nee. Ik heb met hem over jou ge sproken. Over mij?! Ehja. Ik heb hem gevraagd, of hij over je ontslag nog eens na wilde den ken en erop terugkomen. Wat belachelijk van je om zo iets te vragen. Je had natuurlijk niet het minste succes? Nee, niet in het mmst. Dat had ik je van tevoren kunnen zeggen, zei Eva. Het zou je onnodige moeite bespaard hebben. Ik kan me voorstellen, hoe je jezelf op hebt moeten werken om zoiets te doen, en hoe verlegen je je voelde. Ja, ik vond het vreselijk, bekende Alma. Idioot, schold Eva, hoewel niet on vriendelijk. Ben je erg boos? Nee, ik ben niet boos. Eva bukte zich om Fernando een laatste aai te geven. Ik veronderstel, dat je het goed bedoelde. Maai' het was erg bemoeiziek, hè? Ja, verschrikkelijk, stemde Eva toe. Maar als het gelukt was, dan zouden we allemaal gezegd hebben, wat goed dat die kleine Alma het gedaan heeft, voegde ze eraan toe. Ja het was één van die ideeën, die prachtig zijn, als er iets goeds van komt, maar nogal bespottelijk, als je niets be reikt, zei Alma. Maar aan het eind van ons gesprek, heeft hij vriendelijk geglimlacht en vond ik mijn mislukking niet zo erg meer. Waarom weet ik zelf niet. Hij kan heel aantrekkelijk glimlachen, als hij dat wil, gaf Eva onverwacht toe. Hoe dan ook, laten we er niet over pieke ren. Denk maar niet meer aan hem. Hij is uit ons leven verdwenen. Morgen ga ik opnieuw beginnen. Ik wilde dat ik jouw levensmoed had, Eva, zuchtte Alma met een lachje. Het is geen moed, het is meer durf en brutaliteit, deelde Eva haar mee. Maar het is, hoe dan ook, wel nuttig. Moed is wat jij getoond hebt vanavond door iets te doen, waar je erg tegen op zag, en wat je toch deedt, omdat je dacht er iemand mee te kunnen helpen. Durf is meer een zekere onverschilligheid en gehaaidheid. Alma lachte en kneep haar zuster's arm in een plotselinge opwelling van grote innigheid. Enfin, Eva, ik zal ook moed, of durf, of hoe je het noemen wilt, moeten opbren gen, verklaarde ze, aangezien ilc net als jij het een of andere baantje zal moeten zien te vinden. Eva keek haar taxerend aan. Ik kan me jou eenvoudig niet voorstellen in het doorsnee-baantje, zei ze met zusterlijke openhartigheid. Maar ik veronderstel, dat het best zal gaan. Iemand met durf en ge zond verstand kan practisch alles doen. Na deze philosophische slotconclusie, zeiden de beide meisjes de onverschillige Fernando goedennacht en gingen naar bed. De volgende morgen liep alles volko men normaal. Benauwend normaal, vol gens Pansy. Het is niet helemaal zoals het hoort, om nu maar rustig naar school te gaan, alsof er niets gebeurd is, terwijl alles zo miserabel is geworden, verklaarde ze hoop vol. Niemand scheen haar opinie te delen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6