c VAN HOUTEN J „Europa dient thans snel tot kloeke oplossingen te komen' De radio geeft Vrijdag Abkw*P"r»* hapert k°Pengf3 etenSreSZnUfpmet Tunnelbouw te Veisen wordt steeds urgenter De Niwin heeft een inillioen nodig voor 200.000 kerstpakketten PANDA EN DE MEESTER^UITVINDER Wereldnieuws J Don3er3ag 8 SëptemBer Ï94<J 4- A 2 Mr. J. LINTHORST HOMAN IN UTRECHT: Buitenlandse lof voor onze landbouw Een wonderlijke optocht trok gisteren door de "Utrechtse straten ter gelegenheid van de agrarische EGA-dag van de Neder landse Jaarbeurs. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat dit een groote show zou worden van trac toren en landbouwwerktuigen. Gezien de grote lengte van de stoet waren het voor namelijk tractoren echter van diverse gro- tes en capaciteit, die meereden in de stoet, die werd begeleid door de Utrechtse feest harmonie en voorafgegaan door trompetters en vele leden van landelijke rijverenigin- gen, allen in hun verenigingsuniform. Daarna volgden de zware en lichte trac toren van vele merken. De bestuurders Waren veelal in Nederlandse streekkleder- drachten, hetgeen vooral voor de buiten landse gasten een bijzondere attractie was. Sproeimachines, verstuivers en andere kleine landbouwwerktuigen, zoals hooi- keerders en eggen werden ook in de stoet medegevoerd. Een groot aantal genodigden sloeg deze landbouw-parade gade en verzamelde zich na afloop in Esplanade aan een lunch, hun aangeboden door het Jaarbeursbestuur. Amerikaanse lof Aan deze lunch namen deel de leden van de ECA-missie in Nederland, de heer Clarence Hunter, vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade, het hoofd van de afdeling voedsel en landbouw van de ECA-missie te Parijs, de heer B. D. Thibo- deaux, mr. J. Th. Bonnerman, secretaris generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, namens mi nister Mansholt ir. C. Staf, directeur- generaal van de landbouw, de burgemees ter van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en tal van andere vooraanstaande personen. Zij werden welkom geheten door mr. F. H. Fentener van Vlissingen, die een dronk uitbracht op de Koningin en op president Truman. De heer Hunter die daarna sprak, com plimenteerde Nederland met zijn delegatie bij de O.E.E.C. (Organisation for European Economie (Cooperation) te Parijs, waar „de Nederlanders een leidende rol spelen." Hij merkte op dat de Marshallhulp ook voor de landbouw van het grootste belang is en dat Nederland van deze hulp een voortreffe lijk gebruik maakt. Franse waarschuwing De heer B. H. Thibodeaux bracht even eens hulde aan „de opmerkelijke prestaties, die m Nederland op landbouwgebied zijn verricht". De Nederlandse landbouw moet echter nog bijzonder moeilijke problemen over winnen, indien men de doelstellingen met betrekking tot verdere aanzienlijke pro ductieverhoging en uitbreiding van de han del die voor 1952'53 en volgende jaren zijn gesteld, wil 'bereiken. Nederland ver kocht vroeger landbouwproducten aan zijn Europese buren, voornamelijk Engeland en Duitsland. Wat aldus door Nederland werd verdiend, werd in dollars 'omgewisseld, waardoor Nederland voor zijn import uit de dollarzóne kon betalen. Het Nederlandse landbouwplan op lange termijn schijnt te rekenen op een herstel, althans voor een groot deel, van deze toestand. Maar op het ogenblik zijn wij stellig nog niet zover, al streeft het Europese herstelprogram daar wel naar. Een andere moeilijkheid is de drastisch gewijzigde toestand in Duitsland, waardoor dit land niet in staat is, zoveel Nederlandse landbouwproducten te kopen als vóór de oorlog. De samenwerking van de Europese HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 10.00 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.40 Popu laire muziek. 12.15 Orgelconcert. 12.30 Me dedelingen. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksmu ziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.10 Weense muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamer orkest. 15.40 Voordracht, 16.00 Vioolduo. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.40 Voordracht. 17,00 Gemengd omroepkoor. 17.20 Zigeuner- kwintet. 17.35 Gramofoonmuziek. 17.50 Pianoduo. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Kamer koor. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Omroep orkest en soliste. 21.15 Causerie over de zending. 21.35 Metropole-orkest. 22.00 Gra- mofoonmuziek. 22,15 kooi* en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Causerie. 10.05 Morgen wij ding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de wouw. 10.45 Omroeop a cappella-koor. 11.05 Voordracht. 11.25 Accordeonorkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunermuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Gramofoonmuziek. 16.00 Orgelspel met zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmmu ziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonmuziek. 18.45 Kwartet. 19.00 „Derfk om de bocht". 19.15 Regerings uitzending. 19.30 Godsdienstige causerie. 10.50 Kerkelijk nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Cello en piano. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.30 Orgelspel. 22,00 Buitenlands overzicht. 22,15 Gramofoon muziek. 22.40 „Vandaag" causerie. 22.45 Avondwijdiiiig. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tage. 23.2524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Oygel en zang. 14.0015.00 en 17.00 Gramofoonmuziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Engelse les. 17.30 Zang. 17.45 Gramofoon muziek. 18.10 Causerie over de Benelux- jaarbeurs. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.15 Filmrevue. 20.30 Om- roepsymphonieorkest. 22.00 Nieuws. 22.55 23.00 Gramofoonmuziek, landen, met de hulp van Amerika kan 'deze problemen oplossen, aldus de heer Thibo deaux. Er is echter nog veel te doen, indien Nederland zonder bijzonder grote hulp van buitenaf in 1952,. wanneer de ECA, de Amerikaanse organisatie voor het plan- Marshall, haar werkzaamheden beëindigt, zichzelf wil bedruipen. Nederlandse critiek Mr. J. Linthorst Homan, lid van het Infor matiecentrum van het bedrijfsleven voor het Marshall-plan, beantwoordde de bui tenlandse spreker. Hij zei onder meer: „Bij elite oplossing voor Europa's problemen wordt grote aandacht geschonken aan wat men het „functionele" werk noemt. Steeds komt de vraag naar voren, wat de „inte- grerende"taak is. van 't „functionele" werk, met andere woorden: wat is de taak van ,,de Europese industrie'' of van „de Euro pese landbouw? „Mijn eerste opmerking is, dat ^ïet ma ken van plannen, in elke sector voor zich, dusdanig het werk van deskundigen moet zijn, dat het levensgevaarlijk zou zijn, wanneer men, om het nu eens zo te zeggen, het „functionele" werk niet in „professio nele" handen zou laten. Agrarische plannen eisen echter een zeer lange tijd van voorbereiding en uitvoering. Daar komt bij,, dat in diepste zin het landbouwleven nauw verweven is met de sociologische en zelfs met de culturele) structuur van elk gebied, de landbouw kan dus nooit worden behandeld als een reken sommetje van oppervlakten en hoeveelheden met voorbijgaan van de structuur van elk volk op zichzelf. Wil men de Europese landbouw zijn werk laten doen voor de eenwording van het nieuwe Europa, dan geschiede dat met inachtneming van de sociologische structuur van elk gebied". Het komt mij voor, zo zeide mr. Homan, dat de ECA-werkers in Parijs en in de Europese hoofdsteden dit alles goed in zien, doch dat er in de U.S.A. hierover nog wel eens misverstand bestaat. De landbouworganisaties vragen om medezeggenschap in hetgeen op het Euro pese vlak gebeurt. Zij beseffen daarbij volkomen, dat de grote politieke en mone taire vraagstukken door de regeringen moeten worden opgelost. Het jaar 1949 is echter bijna voorbij en nog komt uit Parijs geen Europese oplos sing, louter berichten van grote onderlinge moeilijkheden. Is de OEEC niet al te zeer gebonden aan de rol van handhaving van de bestaande legkaart? Is het niet hoog tijd, dat Europa, door de OEEC of door anderen de Europese Beweging, Straats burg? kloeke oplossingen vindt? zo vroeg mr. Homan zich af. Dat dit in overleg met de Verenigde Staten moet geschieden, is duidelijk, zo vervolgde hij. Gelukkig heeft nog dezer dagen-president Truman op het„gemeen schappelijke" van de noodzakelijke opiosr sing gewezen. De kaart van landbouwend en tuinierend Europa moet nog wel veranderen, doch zij kan daarbij haar structurele beeld behou den, zo zeide mr. Homan. „De boer durft het echter nog niet aan. Ik wil wel bekennen, dat het mij in mijn eigen bedrijf ook zo gaat: Wie durft nu waarlijk op" grote schaal investeren voor de hoognodige modernisering en rationali satie, wanneer het Europese beeld nog zo onduidelijk is? Anders, meer positief gezegd:zodra de regeringen in staat zijn, het sein te geven, zullen de boeren de stoot aandurven. Blijft dat sein uit, dan zijn wij verloren. Mogen de heer Thibodeaux en wij het beleven, dat het Europese sein nu binnen kort wordt geheven, een sein tevens voor een blijvend partnerschap tussen beide werelden," aldus eindigde mr. Linthorst Homan zijn toespraak. Oud-gouverneur van Suriname in Nederland teruggekeerd Woensdagmiddag, omstreeks vier uur, arriveerde het m.s. „Cottica" van de K.N. S.M. in de sluizen van IJmuiden. Aan boord bevond zich de onlangs afgetreden Gouver neur van Suriname dr. W. Huender. Dr. Huender werd in IJmuiden verwel komd door de minister zonder portefeuille L. Götzen en zijn echtgenote, de heer A. Jonkers, hoofd van de afdeling West-Indië van het ministerie van Overzeese Gebieds delen en de heer A. van Pelt, hoofdambte naar van het zelfde ministerie. Het gezel schap ging in IJmuiden aan boord en heeft de reis naar Amsterdam meegemaakt. Naar wij vernemen zal dr. Huender om gezondheidsredenen enige tijd met zijn ge zin in Zwitserland doorbrengen, waarna hij een functie bij het ministerie van bui tenlandse zaken zal aanvaarden. In Nijmegen wordt tien ton fruit per dag doorgedraaid De aanvoer van de beste soorten fruit uit Maas en Waal, Betuwe en Land van Cuyk blijft op de Nijmeegse veiling voortdurend toenemen. Er wordt dagelijks acht uur ge veild. Voor de export bracht de eerste soort peren 17 tot 18 cent per kilo op en deden appels 1520-cent. Hetzelfde fruit voor het binnenland bestemd bracht zeven cent per kilo minder op. Dagelijks worden er grote voorraden minderwaardig fruit, vooral afval, doorgedraaid, gemiddeld tien ton per dag. In Nijmegen worden door de fruitkwekers nog tamelijk goede prijzen gemaakt, ofschoon ook bij dit prijspeil de kwekers nog altijd niet komen tot een goede winst, zo zegt men in kwekers kringen. „Dienst voor bedrijfsenquêtes" opgericht In de afgelopen jaren heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie verscheidene malen enquêtes verricht on der het personeel van bedrijven. Bij zulke opinie-onderzoekingen onder de werkers op fabriek en kantoor worden antwoorden verzameld over allerlei onderwerpen, die voor de sfeer in het bedrijf, de verhouding tussen werknemer en werkgever, de gang van zaken bij de productie, en zo meer, van belang zijn. Om meer en beter werk op dit terrein te verrichten zijn sinds kort twee' bekende instellingen gaan samenwerken. Het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Bureau voor Interne Bedrijfsorgani satie te Amsterdam hebben namelijk samen opgericht de „dienst voor bedrijfsenquêtes", die onder leiding staat van drs W. J. de Jonge, J. van de Kieft en J. Stapel. Deze dienst specialiseert zich op opinie-onder zoek in grote en kleine bedrijven. Grondprincipes bij dit werk zijn, dat niet alleen overleg gepleegd wordt met de direc tie van het bedrijf, maar ook met de werk nemers; verder dat strikte geheimhouding gewaarborgd wordt, waardoor de bedrijfs leiding nooit te weten komt van wie bij voorbeeld ernstige critiek afkomstig is, maar wel van de critiek kennis kan nemen en verbeteringen invoeren. Vooral in Engeland en Amerika wordt dit soort enquêtes veelvuldig toegepast. Ook in ons land is nu een organisatie ontstaan, die dit werk op wetenschappelijk verant woorde en efficiënte wijze kan Uitvoeren. Verbetering van het pontvervoer kan slechts tijdelijke oplossing bieden De bouw van de tunnel in Veisen wordt steeds urgenter, omdat het vervoer dat de ponten moeten verwerken nog gedurig toe neemt. De Rijkswaterstaat heeft Vrijdag 26 Augustus weer eens een telling gehouden. Daarbij bleek dat er op bepaalde uren op de Zuidzijde rijen auto's stónden te wach ten van 104, 115 en 126 stuks. Het duurde respectievelijk 46, 58 en 56 minuten voor de laatst getelde wagens eenmaal op de pont stonden. Dit betekende dus, de tijd van varen en wegrijden meegeteld, ruim een uur oponthoud voor de betrokken be stuurders. De inderdaad onhoudbaar geworden toe stand zal wij deelden dit reeds eerder mee worden verlicht door de capaci teiten der ponten te verhogen. Daarvoor is de beschikking verkregen over twee pon ten van de Moerdijk. Maar die moeten nog verbouwd worden, terwijl er ook nog havens aan het Noordzeekanaal gemaakt moeten worden. Dit kost geld en de Rijks waterstaat kan pas met de uitvoering dezer plannen beginnen als het geld daarvoor be schikbaar gesteld wordt. Daarop is nu nog het wachten, maar men vleit zich met de hoop, dat de eerste Moerdijk-pont in de Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Zomerse kerstman gaf startsein voor nationale inzameling In de. bossen van Meyendel bij Wasse naar is een vreemde, winterse figuur waar genomen. Hij had een witte baard, droeg een rode muts en sneeuwlaarzen en trok' een slede met pakketten, de nieuwe Niwin- pakketten, waarvan dit jaar tweehonderd duizend stuks naar de. militairen overzee' zullen worden gezonden. Dat wil zeggen: deze pakketten zullen worden gezonden, indien uit vrijwillige, bijdragen ongeveer een millioen gulden zal kunnen worden bijeengebracht. De vreemk" xié, winterse figuur in de bossen bij Meyeri-i; dël heeft hierover gespróken voor een groot aantal leden van de Nederlandse pers. Eh' hoewel de zomerzon scheen op de bonte sierselen van een „tropenkerstboom" heeft deze toespraak de gedachten gebracht op het verre Kerstfeest, dat vele Nederlandse militairen ter zee, te land en in de lucht ook dit jaar in Indonesië zullen vieren. Het gaat niet alleen om de cigaretten Het kerstpakket, zo zei de zomerse Kerst man, betékent meer dan alléén een ge schenk met Kerstmis. Het betekent ook, dat zij die in het vaderland bleven, denken aan en iets over hebben voor degenen, die hun plicht over zee vervullen. Het' gaat niet uitsluitend om tabak of sigaretten, om een kalender of een agenda, pepermunt of HAT V.U *.A,Z IJ.N>0 ByZlNJi EST. (Adv.) „Johan van Oldenbarnevelt" weer in het vaderland De opvarenden van de „Johan van Ol denbarnevelt" die gisteren met ruim 2100 militairen aan boord aan de Amsterdamse kademuren meerde, werden namens de Koningin begroet door jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, namens de regering door de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking en door majoor C. van Goor namens Prins Bernhard. Onder de schepelingen bevonden zich voorts 114 zieken en driehonderd kinderen, waarvan ongeveer honderd zuigelingen. 1 kauwgom, zalcspiegeltje, blikje kaas of Am sterdamse korstjes. Het gaat bovenal om het bewijs, dat men één is met elkander, waar men zich ter wereld ook bevindt. Het is de wetenschap, dat men _de Nederlandse soldaten in Indonesië op hoogtijdagen als het Kerstfeest niet vergeet. Wat krijgen zij? Men moet de ontroering hebbeii gezien, waarmee al die geharde pioniers het blijk van verbondenheid; en liefde uit-het vader land iri- ontvangst' 1 iièttië'n -en 'uitpakken: daar7 komt.üit het iwonderpakket van de Niwin een blikje met '50 sigarettén, een tabaksdoos met 50 gram shag en honderd vloeitjes, een blik roggebrood, een blik kaas, twee rollen pepermunt, een pakje kauwgum, een blikje Amsterdamse korst jes, een zakagenda, een kalender, een staatsiefotö van de Koningin en de Prins, een aantal kleerhangers, een envelopje punaises en een tube tandpasta. Ieder kan natuurlijk op eigen gelegenheid een pakje zenden, maar een pakket met genoemde inhoud in tropenverpakking, particulier verzonden, komt zeker op acht tien gulden. De Niwin echter kan door haar organisatie en door de inkoop in het groot van rond 200.000 pakketten, de prijs tot vijf gulden per pakket drukken. Wie vijf gulden aan de Niwin-actie bijdraagt, heeft dus de zekerheid dat hij persoonlijk aan een der onzen een prettig Kerstfeest be reidt, al kan dat natuurlijk niet aan een bepaald persoon worden geadresseerd. Ook de pasmunt telt mee Doch ook iedere kleinere bijdrage, die het vereiste millioen gulden helpt volma ken, is welkom voor het slagen van de nationale Kerstactie. De Niwin, in samenwerking met de hu manistische, Katholieke, Limburgse en Protestantse „Thuisfronten", met de band NederlandIndonesië en met het Rode Kruis, heeft met de samenkomst in Meyen del, waar de kerstversieringen, kaarsjes, kunstsneeuw en papieren klokken in de zomerse bomen hingen, de kerstpakketten- actie ingeluid. In twee maanden tijds moet men gereed zijn om het werkelijke tropen- Kerstfeest, waarvan men onder de. Hol landse hemel een afspiegeling trachtte te geven, voor alle militairen te verwezen lijken. De thuisfronten en Niwin-comités staan thans klaar om de gaven van heel Nederland in ontvangst te nemen. 31. Holderdebolder daar ging Panda door de 'voorname straten van het domme lende stadje heen roetsi?i de rich ting van de renbaan. Het was maar een gelukdat er op dit uur van deze dag niet veel verkeer op straat was, want wie weet wat voor ongelukken hij nog aangericht zou hebbenl Bekijks had hij zo ook al ge noeg, want alleen al door het blikken lawaai dat hij maakte deed hij de rustige straatbewoners naar him ramen snellen. „Ze vinden tQch maar wat uit tegenwoor dig'." zeiden die toeschouwers dan hoofd- schuddend. Inmiddels was dit een van de eerste momenten in dit verhaal, waarin de heer Ernest Klapper', die bewonderens waardige uitvinder, geheel zweeg. Het gaf hem zwaar te lijden dat hij zijn schepping zo haastig zag verdwijnen en hij rende en zwoegde tot hij geheel buiten adem was en tenslotte over zijn eigen benen struikelde. Nu kwam er echter een geluk bij een on geluk, want toen hij, gestruikeld en wel, oveY de straat lag te rollen, trok hij .de aandacht van een taxi-chauffeurdie met een grote boog op hem af kwavi. „Wilde u een ritje, meneer?" vroeg de chauffeur beleefd. „Ja! Ja!" riep Ernest, terwijl hij naar binnen sprong. „Snel! Achter het paard aan!" „Paard?" vroeg de chauffeur, en hij keek naar alle kanten. „Watte?" Dattekreet Ernest Klapper, en hij wees op Panda enzijn rijdier, die snel in de verte verdwenen, „O, dal masjien!" knikte da chauffeur. En daar gingen ze. Panda merkte van dat alles niets. Die liet zich maar hotsen en riep zo nu en dan eens: „Help!" Assistent van Lages komt voor Bijzondere Gerechtshof Hij zou op Hannie Schaft geschoten hebben Niet alleen Viermann, Rühl en Viebahn zullen deze maand door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof worden berecht, want thans is bekend geworden, dat ook de dag bepaald is, waarop een vierde onder geschikte. van Lages verantwoording voor zijn daden zal moeten afleggen. I-Iet is „Kri- minalsekretar" M. H,. Schmitz, die op Dins dag .27 September terecht zal staan. Hem yvordt m het. bijzónder, ten laste gelegd medeplichtigheid aan de moord op Hannie Schaft, waarbij de verdachte, achter haar i Lopende in. de duinen bij Overveen, onver wacht een schot loste, dat op haar schedel afketste, Maarten Kuiper, die inmiddels is terechtgesteld, .maakte daarop een einde aan .haór .lev en-B o'V end ie n wordt Schmitz beschuldigd van brandstichting 'ih Castri- cum en •Wëespefkars'pëT.: Lijk van Amsterdamse fabrikant ©p G@@5se heide gevonden Op de heidé tussen het Sint Janskerkhof en Crailoo nabij Laren hebben militairen die aan het oefenen waren, het lijk van eeri 59-jarige Amsterdammer gevonden. De man was eigenaar van een metaal- warenfabriekje in Amsterdam-centrum en werd sinds Donderdag vermist. Op het lijk, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, werd een portefeuille met een paar duizend gulden gevonden. Op het lichaam werden geen sporen van geweld aangetroffen. Post voor de „Tjerk Hiddes" Tijdens de thuisreis van de torpedóboot- jager „Tjerk Hiddes", die uit Willemstad naar Nederland is vertrokken, zal het mo gelijk zijn luchtpostbrieven met een maxi mum gewicht van tien gram aan de opva renden te verzenden. Deze post wordt bezorgd bij aankomst te St. Vincent op 19 September en te Casa blanca op 25 September. Zij dient uiterlijk respectievelijk 14 September om 20.00 uur en 22 September om 12.00 uur op het post kantoor te Amsterdam aanwezig te zijn. Over de sluitingstijden in de woonplaats van de afzender wende men zich tot het postkantoor ter plaatse. De brieven moeten gefrankeerd worden met tien cent en voorzien zijn van naam, rang en stamboeknummer van de geadres seerde en de aanduiding: „Aan boord van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" (op thuisreis naar Nederland)". Veenvank of Wilderdam? Nadat Hoogezand en Sappemeer zijn samengevoegd tot de gemeente Hoogezand- Sappemeer, is thans de grenswijziging tus sen Veendam en Wildervank urgent. Deze meer dan honderd jaar oude kwestie schijnt nu tot een oplossing te zullen komen. Ge deputeerde Staten van Groningen hebben opdracht gegeven aan de gemeenten Onst- wedde, Wildervank én Veendam omtrent dit onderwerp rapport uit te brengen. Doorberekening van waterleidingkosten Verschenen is een huurprijs-uitvoerings beschikking, die heden in werking treedt. Deze beschikking heeft betrekking op woningen en op bedrijfspanden of gedeel ten daarvan, waarin een bedrijf of beroep wordt uitgeoefend en welke zijn verhuurd onder de conditie, dat de kosten van het door de huurder gebruikte leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar worden betaald. Zij opent de mogelijkheid, dat de eigenaren het bedrag, waarmede hun waterleidingkosten sedert 9 Mei 1940 zijn gestegen,.op de huurders verhalen, zonder voorafgaande toestemming van het Prijzen- bureau voor onroerende zaken. De beschik king is ook van toepassing op inclusief de waterleidingkosten verhuurde nieuwbouw; voor zover in de daarvoor door de overheid vastgestelde hoogst toelaatbare huurprijzen de volledige waterleidingkosten niet zijn begrepen. Door het Directoraat-generaal van de prijzen is in een brochure de werking van de huurprijsuitvoeringsbeschikking 1949 uitvoerig toegelicht. Deze brochure is voor belanghebbenden bij de Prijzenbureaux voor pnroerende zaken en bij plaatselijke Prijzencommissies kosteloos te verkrijgen. zomer van 1950 toch in Veisen zal kunnen varen. Nummer twee komt dan enige tijd later. Er varen nu op drukke uren drie pon ten heen en weer, in de toekomst wordt het aantal v«f. Ongetwijfeld zal dit een verbetering zijn, maar de Rijkswaterstaat verwacht dat dan in 1954 weer nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan omdat dan de vervoersbehoef te al weer gestegen zal zijn boven de vermeerde capaciteit der ponten. Plet wordt practisch uitgesloten geacht dat er meer dan 5 ponten kunnen varen. De hoofdingenieur van de Rijkswater staat die belast is met de tunnelbouw ver klaarde ons, dat indien thans onmiddellijk het werk van de tunnelbouw hervat zou worden, het toch 1 Januari 1955 zou wor den voor de tunnel in gebruik genomen zal kunnen worden. Maar van dat onmiddellijk hervatten komt, naar het zich laat aanzien, nog niets. Op dit moment wordt er althans niets aan gedaan. Er moet gewacht worden op een beslissing van de regering. Verleden jaar is gezegd, dat gehoopt werd dat het mogelijk zou blijken voor het jaar 1950 eeri post op de Staatsbegroting te brengen om de tunnelbouw te hervatten Het ziet er naar uit, dat daarvan niet veel komt, omdat er immers geen opdracht uit Den Haag gekomen is om voor de hervat ting de nodige maatregelen te nemen. Het is namelijk een feit dat als eenmaal het besluit over de hervatting van de bouw valt, er nog een Jdein jaar nodig is om daarvoor voorbereidende maatregelen te nemen. O.a. zullen alle indertijd gemaakte bestekken opnieuw bekeken moeten wor den, daar de omstandigheden in de loop dei jaren immers geheel gewijzigd zijn. Men is in Den Haag wel overtuigd van de urgentie van het werk, maar men moei daar rekening houden met de financiële mogelijkheden en van de urgent-verklaar de werken het aller-urgenste laten voor gaan. Nog onzekerheid over de plaats van de spoorwegtunnel Onze lezers weten dat het aanvankelijk de bedoeling was de spoorweg en de ver- keerstunnel naast elkaar te bouwen. Var beide tunnels is trouwens reeds een klein gedeelte voor de oorlog gereed gekomen. Toen het werk slapende was hebben df Nederlandse Spoorwegen er bij de Minis ter van Verkeer en Waterstaat alsnog oj aangedrongen de spoorwegtunnel op de plaats van de spoorbrug te bouwen, omdal daardoor een betere aansluiting verkreger kan worden bij het bestaande spoorweg net. In deze aangelegenheid is op dit mo ment nog geen beslissing genomen. Dif moet vallen voor het werk aan de ver- keerstunnel hervat kan worden. Ook in deze quaestie spelen de financier een rol, want het maken van de tunnels op twee verschillende punten maken de totaal-kosten van het werk duurder. Nogrriaals dringen wij aan op ëen spoe dige hervatting van het werk van de tun nelbouw, omdat hierbij enorme belanger van dit gehele gewest betrokken zijn. Di1 klemt te meer nu bekend is geworden dal al verbetert men het pontverkeer er ir 1954 weer nieuwe .moeilijkheden dreiger waartegen dan geen tijdelijke maatregeler kunnen baten. Regen. Er is weinig hoop, dat men de overblijfselen van de ark van Noach oï de berg Ararat in Oost-Turkije zal vin den, aldus Turkse journalisten, die de expeditie van de Amerikaan Aaror Smith vergezellen. De expeditie is sedert één September bezig de ark te zoeken. Regenval en hevige koude heb ben de leden der expeditie ontmoedigd Dr Smith zou een beloning van 200 dol lar hebben uitgeloofd voor degene, di« een spoor van de ark vindt. Hekel. Gisteren is in het ziekenhuis te Camden (V.S.) een jongen van 10 jaai overleden, die gisteren door Howarc Unruh werd gewond. Hij is Unruh's dertiende slachtoffer. De moeder er grootmoeder van de jongen zijn even eens door Unruh doodgeschoten. Unrut werd door twee psychiaters onderzocht Hij stond bekend als zeer vroom. Gis teren verklaarde hij, dat hij zijn schiet partij begonnen was, omdat hij „eer hekel had aan zijn buren". Strategie. Acht leden van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden zullen oj 25 September met generaal Franco be sprekingen voeren over een Amerikaan se lening aan Spanje. Het verzoek oxt een onderhoud is van Franco uitgegaan De afgevaardigde Murphy verklaarde voorstander te zijn van een lening „gezien de strategische positie var Spanje in geval van oorlog." Spieken. Iemand die examen deed tei verkrijging van het certificaat vooi mijnbestuurder, is te Johannesburg dooi de plaatselijke magistraat veroordeelc tot een boete van 25 pond, subsidiair i maanden gevangenisstraf, .omdat wa: komen vast te staan, dat hij gedurende het examen gebruik had gemaakt var een aantekenboek, dat hij onder zijn zit vlak had verborgen. Nauwe boord. Tijdens het uitspreken var een rede te Standerton was de eerste minister van de Zuid-Afrikaanse Unie dr D. F. Malan, tengevolge van een plot seling optredende geheugen storing ge noodzaakt, zijn rede enkele minuten te onderbreken. Een geneeskundig onder zoek heeft aan het licht gebracht, dal een knellende hoge halsboord oorzaalf van deze tijdelijke indispositie was. Beklag. De sterk-nationalistische „Duitsi partij", de meest rechtse groep van df partijen, die eventueel deel zuller hemen aan dr. Adenauer's coalitie regering, heeft geprotesteerd tegen df rede, waarmede Paul Löbe gisteren df Duitse bondsdag heeft geopend. Df partij beklaagt zich er' over, dat Löbf „een eenzijdige beschouwing over df Duitse schuld" had gehouden en dat hij de slachtoffers der nazi's eerst had ge noemd in plaats van eerst de slacht offers van de oorlog te noemen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2