„Norgerhaven" als gevangenis voor jeugdigen Agenda voor Haarlem Verplichte werkloosheidsverzekering door Eerste Kamer aanvaard Noord-Brabant getuigde geestdriftig van zijn verknochtheid aan Oranje „$uvaiiet" Zwitserse Broderie De nieuwe bonnen Competitie-indeling Haarl. V oetbalbond Serie 1 Serie 2 Serie 3 Sportprogramma's Donderdag 8 September 1949 3 HET KWARTET VAN NORG Het gehalte der jonge mannen is dan in Zutphen, maar toch is dat velen te reclasseren zijn minder gunstig de verwachting „Norgerhaven", dat 1 Februari 1949 ge opend werd, is een gevangenis voor jeugdi gen die in sommige opzichten overeenkomt met de door ons beschreven inrichting in Zutphen. Vooral wat de wijze van behan deling btereft. Het verschil zit in het ge halte der gevangenen. Naar Zutphen gaan de jongens van 18 23 jaar die, wat de reclassering aangaat, de beste verwachtingen geven. Een recht bank veroordeelt een jonge man slechts tot een verblijf in Zutphen als de reclas- seringsrapporten gunsti gluiden. Boven dien moeten die rapporten ook nog be keken zijn door de directeur van dat ge sticht en eerst als die daarmee ook instemt, kan de zaak in orde komen. Dit alles ver klaart de mooie resultaten die in Zutphen bereikt worden. i Het wordt evenwel ongewenst geacht alle andere jonge mannen onder de ge wone gedetineerden op te nemen. Zij, die nog enige verwachting geven en ook ge neigdheid tonen te willen medewerken aan hun reclassering, worden door de Gevange nis-administratie naar „Norgerhaven" ge stuurd. Meestal geschiedt dit op advies van de directeuren of de sociale ambtenaren van de gevangenissen waar zij verblijven. Ieder zal begrijpen dat dit gesticht, waar het mensenmateriaal dus ongunstiger is, niet dezelfde resultaten kan afwerpen. De directeur van Norgerhaven, de heer P. Hossel, zei mij dan ook: Zutphen ver wacht dat daar 75 procent van de gevallen slaagt. Hoewel ik de indruk heb dat dit cij fer aan de optimistische kant is, kan ik wel zeggen, dat wij in „Norgerhaven" daar ver onder zullen blijven. Hier zitten jongens die bijna zonder uitzondering al eens eer der veroordeeld waren, er zijn er zelfs on der die al vier of vijf vonnissen achter de rug hebben. Ik kan niet zeggen, zoals mijn collega in Zutphen, dat ik van een gedeti neerde geen heil verwacht en weigeren hem op te nemen, maar moet ieder accep teren die gestuurd wordt. Alleen als hier uit ervaring blijkt dat een jonge man niet op zijn plaats is, kan ik terugzending naar een gewone gevangenis vragen. Maar zo vervolgde de directeur al stellen wij onze verwachtingen, met Zut phen vergeleken, «wat lager,, toch zijn wij niet ontevreden over de reeds aanvankelijk bereikte resultaten. De naam „Norgerha ven" is een symbool. Toen het oude „Veen- huizen" in de ban gedaan was, moesten wij iets nieuws bedenken. Onze inrichting in Norg wil een haven zijn voor de gestran de jonge mannen op de levenszee. Hier kunnen zij met hun scheepje ankeren en enige tijd verblijven om tot bezinning te komen, inzien dat, willen zij nog bruik bare leden der samenleving worden, het roer moet worden omgegooid en een andere koers gevaren. Daarbij willen wij helpen, hiet alleen hier, maar ook als ze, met goede voornemens bezield, onze haven weer ver laten om in de maatschappij terug te keren. In het halve jaar dat „Norgerhaven" in exploitatie is, hebben wij de ervaring op gedaan dat de meeste jonge mannen die hier komen, van goede wil zijn. Dat stemt hoopvol! Verscheidenen gedragen zich zelfs heel goed, zodat wij wel durven veronder stellen dat die er zullen komen. Maar er is ook gebleken dat er hier gevangenen heen gestuurd worden die nog slechts 3, 4, 5 of 6 maanden moeten zitten. Niemand mag veronderstellen dat wij hen in zo'n korte tijd een behoorlijke heropvoeding en zo nodig een vakopleiding kunnen geven. Wil hun verblijf hier iets betekenen, dan moet dit voor een jaar zijn. De jonge mannen die nog slechts enkele maan den voor de boeg hebben, passen dan ook niet in onze inrichting, zodat, bij de verder voortschrijdende reorganisatie van het gevangeniswezen, voor die gevallen een andere oplossing moet worden gezocht. Het ligt trouwens, dat blijkt uit de bij de Kamers ingediende Beginselenwet, in de be doeling alle jeugdige gevangenen buiten de gewone gevangenis te houden. Daarom moet er een inrichting komen voor de jonge mannen die slechts tot korte straffen ver oordeeld zijn. De gevangenis in Alkmaar zal worden ingericht voor jeugdige gevangenen die nog niet voor plaatsing in Zutphen en ook niet voor „Norgerhaven" in aanmer king kunnen komen. Op dit moment hebben wij op Norgerhaven 293 bewoners. Het ligt evenwel in de be doeling om, door enige verbouwingen, de capaciteit op te voeren tot 425 of 450. Over het regiem in „Norgerhaven", dat, zoals wij reeds schreven, gelijkt op dat van de jeugdgevangenis in Zutphen, be hoeven wij geen bijzonderheden meer te vertellen. De kerkgang is slechts de eerste twee maanden verplicht. Daarna kunnen de ge- vanc-e en vrijgesteld worden. Toch wordt daarvan v inig gebruik gemaakt. Van de 293 hebben slechts 14 gezegd, dat zij niet meer naar de kerk willen. Dit laatste be treurde de directeur, want ook in het ge- vangeniswerk blijkt telkens dat de gods dienst voor velen een rem is tegen het ver keerde en een aansporing tot het betere. De geestelijke verzorgers hebben hier een rijk terrein om te werken en kunnen veel bijdragen om de reclassering te doen sla gen. Vele jonge mannen willen niet naar een eathechisatie, maar als een dominé of aalmoezenier contactavonden houdt, komen zij veelal wel. Daar spreken zij dan vrij uit over de levensvragen en problemen en is er toch gelegenheid voor de geestelijke ver zorgers om te zaaien. En waar gezaaid kan worden, is er ook kans op oogsten. Dat „Norgerhaven" niet in alle gevallen kans ziet de jongens van de verkeerde weg af te houden, blijkt uit een voorval dat wij in „de Loods", het gestichtsorgaan, lazen: „Klaas zit 's avonds op zaal te mijmeren over vrijheid en thuis, want er gaat mor genvroeg iemand met ontslag. Weer iemand, die zijn burgerpakje aankrijgt, naar huis mag en v/eer kan doen en laten, wat hij wil. Je wordt op zo'n moment er weer eens extra aan herinnerd, wat het zeggen wil, zolang opgesloten te moeten zitten en je denkt met weemoed in het hart, hoelang duurt het nog voor het met mij zover is. Klaas wordt uit zijn mijmering opge schrikt: „Als ik nu morgen vrij ben", zegt Jan, „dan ga ik eerst eens vacantie hou den. Ik ben nu zo langzamerhand drie jaar van huis geweest en wil het er eerst eens van nemen. Zal ik je meisje de groeten brengen, Klaas, want ik kom toch nog in Amsterdam?" „Goed, doet het maar", repliceert Klaas, „dat zal zij wel aardig vinden. Zo hoort ze dan meteen eens, hoe het hier nu werke lijk is, want per brief kun je dit toch niet doen". „Als je maar zegt, waar ze woont, dan komt dat voor elkaar", antwoordt Jan nog. Op dit moment gaat de bel voor het avond appèl en Klaas en Jan kruipen elk in een kooi en dromen, de een van zijn meisje en de ander van zijn vrijheid. De volgende morgen drukt Jan zijn vrien den nog één keer de hand, voordat zij naar het land gaan en trekt daarna naar het bureau om af te rekenen, naar het bad en naar de transportzaal. Tabéh, Norgerhaven. Een week later krijgt Klaas bezoek van zijn meisje. De hele morgen loopt hij te fluiten en kijkt onophoudelijk naar de klok, of het nu nog geen 12 uur is. Eindelijk is het dan zover. Klaas kijkt verlangend naar de deur van de transportzaal. Maar inplaats van een lachend meisje, komt daar een bedrukt gezicht om de hoek kijken. Al spoedig is de oorzaak ervan bekend. Jan is zijn belofte nagekomen en heeft het meisje van Klaas opgëzocht. Echter niet alleen om de groeten over te brengen, maar ook om aan haar te vertellen, dat Klaas nog schuld had aan hem. Ook dal Walter Widdop overleden. - Walter Wid- dop, eens arbeider in een ververij, later een van Engeland's beroemdste tenoren er bekend Wagnerzanger, is op 56-jarige leef tijd te Londen overleden. Kortgeleden zong hij- nog hoofdrollen te Londen in Wagner's Parsifal en Alban Berg's Wozzeck. Lucien Descaves overleden. De laatste nog in leven zijnde medestichter van de „Académie Goncourt", de romanschrijver Lucien Descaves, is Dinsdag in zijn woning te Passy bij Parijs overleden. Descaves werd in 1861 te Parijs geboren. Klaas van plan was om te deserteren en riog veel meer van dat fraais. Klaas' meisje was dodelijk verschrikt, heeft de 40.schuld maar betaald om geen opspraak te verwekken en leefde de hele week in schrik en angst. En zo is zij dan met loden schoenen op'de trein gestapt om Klaas te bezoeken. Na een lang'gesprek is het meisje weer gerustgesteld en ook overtuigd, dat Jan een oplichter en een fantast is geweest. En wie weet, wie hij nog meer heeft beetgenomen en in angst heeft laten zitten?" Tot zover dit verhaal. Jan is een mislukt geval. Maar gelukkig zijn het in „Norgerhaven" niet allemaal van zulke Jannen! Uit een rijmpje van en andere Jan in „de Loods" spreekt gelukkig een andere geest. De volgende regels zijn er aan ont leend: Al ben je'een poosje uit de circulatie genomen, Eens zal je als vrij man weer buiten komen. Aanvaard je straf consequent, En toon, dat je een kerel bent. Het is per slot toch eigen schuld, Houd je kop omhoog en heb geduld. Voor ons allen zal de tijd eens komen, Waar wij steeds aan denken en van dromen. Een vrij en frank leven is ons aller verlangen, Geen kooi, belgelui of ijzeren stangen. Het personeel van „Norgerhaven" heeft een moeilijke, maar ook een dankbare taak. Elke jonge man die zij voor de toekomst redden is winst. Niet alleen tot zegen van hem zelf. maar ook van de gehele maat schappij. C. J. v. T. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Eva Bonheur", 8 uur. Phoenixtcrrein: Circus Strassburger, 8 uur. Frans Hals: „Vier stappen in de wolken", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ver geten levens"-, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.1o uur. Luxor: „De lange thuisreis", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Bambi, alle leeft., 11, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het gezag zonder genade", 14 j„ 2.30, 7 en 9.1ó uur. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De inrichtingen beschikken over grote terreinen, waardoor het mogelijk is veel aan sportbeoefening te doen. Vele aardige momenten op de tweede dag van het Koninklijke bezoek De feestelijkheden in Noorcl-Brabant ter gelegenheid van het bezoek van het Ko ninklijk paar zijn gisteren voortgezet. Des morgens maakten de Koningin en de Prins een rijtoer in een open calèche door Den Bosch. Er was aüerwege langs de versier de en bevlagde straten een groot enthousiasme. Na de rijtoer werd het Koninklijk Paar ten stadhuize ontvangen door burgemeester mr. H. Loeff, die in een toespraak getuigde Van de hartelijke sympathie waarmee Den Bosch en Brabant het Vorstenhuis om ringen. Vervolgens hebben de hoge gasten een zanghulde in ontvangst genomen op het bordes van het stadhuis van de school jeugd. De Koningin en de Prins zijn daar na onder stormachtige toejuichingen der burgerij de stad uitgereden voor een tocht door Noord-Brabant. Via St. Michielsgestel, Schijndel en St. Oedenrode, arriveerde het Koninklijk Paar om 12.00 uur in Best, waar de Koningin een krans legde aan de voet van het monu ment voor de gevallenen. Lunch op de boerderij Over Oirschot ging de tocht daarna ver der naar Middelbeers waar de Koningin en Prins Bernhard bij de boerderij van me vrouw Smulders, de burgemeester van Middelbeers, arriveerden. Haar jongste dochter bood Hare Majesteit bloemen aan terwijl haar jongste zoon de Prins vier plakken chocolade overhandigde voor de Prinsesjes. De hoge gasten maakten met de burgemeester daarna een wandeling tussen de gemeentenaren door, waarbij zelfs de baby's niet vergeten werden, die in hen kinderwagens op een weiland een „gereserveerd" plaatsje gekregen hadden. Aan het einde van deze wandeling heeft de burgemeester in haar boerderij aan de Koningin en de Prins een koffiemaaltijd geserveerd. Aan het einde van de maaltijd zong de vader van mevrouw Smulders, de heer J. J. Belien, het Koninklijk Paar het lied „Geen vreemde koning, geen presi dent. toe. Na de lunch reden de hoge bezoekers via Diessen naar Hilvarenbeek en Tilburg, waar de burgemeester, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, hen aan de gemeen tegrens begroette. Om kwart over twee arriveerde de stoet aan het rijkelijk met bloemen versierde paleisrraadhuis, waar een ere-compagnie soldaten stond opgesteld. Na de voorstel ling der autoriteiten betrad het Koninklijk paar het bordes aan de zijde van het Wil lemsplein, waar zesduizend kinderen ston den opgesteld, die bij het verschijnen van de Koningin en de Prins een gejubel aan hieven, dat schier geen einde nam. Het was een golvende zee van vlaggen en va nen.-De burgemeester hield een korte toe spraak tot de vorstelijke bezoekers, waar na een jongetje en een meisje een samen spraak hielden, afgewisseld door een mas saal spreek- en zangkoor. Om kwart voor drie vertrok het gezel schap in de richting Oosterhout. Na deze laatste plaats werd onder meer een bezoek gebracht aan het klooster „Ca- tharinadal", waarna op de Markt een „ta bleau vivant" werd vertoond, voorstellende de overdracht van de baronie aan Willem van Duivenvoorde. Daarna werden nog bezoeken gebracht aan Made, Hilvarenbeek, Hoge- en Lage Zwaluwe, de Biesbos en Werkendam, waai de hoge gasten overal uitbundig werden gehuldigd. Om half acht gisteravond werd het eindpunt van de tocht, Sleeuwijk, be reikt. Hier nam de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay afscheid van het vorstelijk paar. De auto's reden de pont op en nagewuifd door de bevolking van Sleeuwijk, vertrok ken de Koningin, de Prins en hun gevolg. Het bezoek aan Noord-Brabant was ten einde. In de stal van de boerderij van burgemees ter mevrouw Smulders (achter de Konin gin, met ambtsketen) in Middelbeers wer ie hoge bezoekers een Brabantse koffietafel geserveerd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering van de Eerste Kamer kreeg men te horen, dat tot de ingekomen stukken behoorde de nota over de besteding van de tegenwaarde van de Marshall-hulp. Hiervan is 240 millioen gulden vrijgegeven voor werken, die reeds op de begroting stonden. Nu greep mr. P o 11 em a (C.H.) de gelegenheid aan om er over te klagen, dat van die 240 millioen slechts 58 millioen voor productieve wer ken wordt bestemd. Het hele bedrag had volgens hem gebruikt moeten worden voor herstel van het monetaire evenwicht en voor versterking van ons productieven gen. Spreker wilde, dat als er soortgelijke gelden besteed worden, er overleg met de volksvertegenwoordiging zal plaats vinden, Na deze voorspijs was het verder een weinig aantrekkelijk maal, dat de Senaat te verorberen gaf. Want het aantal en de duur der redevoeringen, waarin vrijwel herhaald werd, wat reeds aan de overzijde van het Binnenhof over het wetsontwerp inzake de verplichte werkloosheidsverzeke ring in het midden' was gebracht, waren ge heel en al onevenredig aan de door de Eer ste Kamer te verrichten taak. Daarom be paal ik mij er toe te vermelden, dat achter eenvolgens prof. Molenaar (V.V.D.), Schipper (A.R.), mr. Vixseboxse (C.H.) en de heer Van Lieshout (K.V.P.) zich lieten horen. Nadat 's avonds mr. Re go ut (K.V.P.) en VanSanten (Comm.) nog het hunne hadden gezegd de laatste bleek de enige tegenstander van het wetsontwerp te zijn kwam minister Joekes aan het woord. Nieuws kon deze bewindsman ook niet ver tellen. Tegenover de heer Oosterhu (Arb.) hield hij vol, dat premiebetaling mede door de arbeiders een juiste grond slag is. Wat de door prof. Molenaar en mr. Regout uiteengezette bezwaren tegen de loongrens van 6000 betreft, meende de minister dat het nog helemaal niet nodig is een later, bij de unificatie van de sociale verzekering, alle loongrenzen in de ver schillende wetten op één en dezelfde hoogte te brengen. Om tot een premiever laging te komen voor ondernemingen waar in werkloosheid niet vaak voorkomt door mr. Vixseboxse en mr. Regout bepleit achtte de minister wel uitermate moeilijk. Bij de loonpolitiek moeten we reke ning houden met de economische omstan digheden waarin we verkeren en die op voering van onze uitvoermogelijkheden vergen. Dit vooropstellende was de minis ter het met hen eens, die deze nieuwe so ciale last willen opnemen in de verzekering en voor de bepaling van de loonpolitiek. Een zeer belangrijk deel van de uitvoe ring van de regeling wordt, zoals de be windsman nog eens schetste, in handen gelegd van het bedrijfsleven zelf. Vandaar, dat de twijfel van de heer. van Lieshout of inderdaad het bedrijfsleven zelf wel in voldoende mate een vinger in de pap zou krijgen niet gerechtvaardigd was. De invoering van deze wet zal door een aantal voorbereidende maatregelen wor den voorafgegaan. Voorlopig meent de Minister dat men met de uitvoering wat de premie-heffing aangaat op 1 Juli 1950 zal kunnen beginnen. Doch dan zal men nog bergen voorbereidend werk hebben te verzetten. Overigens is het op het ogenblik met de werkloosheid ten onzent nog steeds Van Goghs naar New York Een gedeelte van de Van Gogh-collectie uit het rijksmuseum Kröller-Muller te Ot- terlo zal op 24 September tegelijk met het bezit van ir. V. W. van Gogh te Laren met de „Westerdam" scheep gaan naar New York. Door aanvulling uit het dépot zal het slechts nodig zijn van de vijf zalen, be schikbaar voor Van Gogh, er een te ont ruimen, waarna het mogelijk blijft in vier zalen een nog volledig overzicht van zijn ontwikkeling te geven. Uit iedere periode blijven verscheidene belangrijke hoofdwer ken aanwezig. De vrijkomende zaal zal gebruikt worden om uit het dépot een aantal neo-impres- sionistische werken van Van Rijsselberghe, Toorop, Gestel benevens werken van En- sor en een keuze van gekleurde tekeningen en aquarellen uit diezelfde periode van Thorn Prikker, Jan Toorop en Paul Dig- nac, die nog nimmer werden tentoongesteld, te exposeren. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 37 Voor U naar de tropen gaai gunstig gesteld, gelijk dit uit de jongste cijfers is gebleken. Na de invoering van de wet zal het ge wenst zijn ook wat de havenarbeiders be treft te komen tot een organisatie, die onder de wet valt. Maar toch zal men met het oog op de aard van het bedrijf een afzonderlijke regeling ten opzichte van de havenarbeiders-reserve niet kunnen ont beren. Met de belanghebbenden zal daar over nog overlegd worden. Na replieken ging het ontwerp er zon der hoofdelijke stemming door, met aan tekening van het „tegen" der communisten. „Standard" bouwt raffinaderij voor de Benelux in Antwerpen De Standard Oil Company (New Jersey) heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe maatschapij, de „Esso Standard Refinery", is opgericht met het doel een moderne olie raffinaderij in Antwerpen te bouwen en te exploiteren. Deze raffinaderij, ontworpen om te voor zien in de behoeften van de dochterinstel lingen der Standard Jersey in België, Ne derland en Luxemburg, zal een productie capaciteit hebben van meer dan een mil lioen ton per jaar. De bouw zal ongeveer drie jaar duren. De raffinaderij zal de vervaardiging ter hand nemen van benzine, petroleum, stook olie en dieselolie, de laatste zowel ten be hoeve van het wegverkeer als van de in dustrie. De keuze is op Antwerpen gevallen na een bijna tweejarig onderzoek naar de meest geschikte plaats van waaruit in de behoefte der afnemers in de Benelux kan worden voorzien. Hoofdcommissie industrialisatie Bij beschikking van de minister van Economische Zaken is ingesteld de Hoofd commissie voor de industrialisatie, die tot taak heeft de minister van advies te dienen omtrent aangelegenheden op het gebied der industrialisatie. De directeur-generaal voor de industria lisatie, dr. A. Winsemius, is voorzitter: secretaris is de heer W. Brakel, hoofd van de afdeling algemene en financiële zaken van het ministerie van Economische Zaken. Voor het tijdvak van 11 September tot en met 24 September 1949 zijn aangewezen de volgende bonnen, die elk recht geven op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909: 301 Vlees (A.B.D): 100 gram vlees 302 Vlees (A, B): 300 gram vlees 303 Vlees (D): 100 gram vlees 306 Algemeen (A.B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 312 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 307 Algemeen (A.B): 125 gram koffie 314 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop deze bonnen voor komen). Bonkaarten ZA. ZB. ZC. ZD. MD. MF. MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zie ken): geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter z. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 September worden gebruikt. De bonnen 285, 287, 288. 289, 290, 291, 292, 293, 295, 296, 297, 298 en 299 Algemeen kunnen worden vernietigd. „Broodje kaas" niet alleen op nuchtere maag Tot dusver mochten de Horeca-bedrijven (hotels, restaurants, enz.) slechts bij het ontbijt kaas aan gasten verstrekken. Thans mag ook buiten het ontbijt kaas worden geserveerd. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat de toewijzingen X 428 en X 430 van de coupurekaart XA en XB elk zijn aange wezen voor het betrekken van vijftig rant soenen kaas. Forensen ageren tegen tariefsverhoging bij N.S. De Algemene Bond van Forensen heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief geschreven, waarin hij uitvoerig het telegrafisch protest tegen de prijsver hoging der spoorwegabonnement- en tra- jectkaarten herhaalt en „in het belang van vele tienduizenden dringend verzoekt op het besluit tot deze verhoging terug te komen". voor middag- en avondjaponnen 90 cm breed. Wasecht. f 7.95 f 8.95 f 9.75 voor Haarlem. Het aantal elftallen, dat binnenkort aan de competities van de afdeling Haarlem van de KNVB deelneemt, is iets minder dan vorig jaar. Tot 1 Augustus hebben minder adspirantenploegen ingeschreven. Verwacht wordt echter, dal het aantal nog zal stijgen, Ook dient er rekening mee gehouden te worden, dat de spelers gekeurd moeten zijn. Dc indeling is als volgt: Afdeling I A: ADO '20 2, Beverwijk 2, DIO 2, DSK, Haarlem 3a, Nieuw Vennep, RCH 4, Spaarndam, Stormvogels 3, Zand- voortmeeuwen 4. Afdeling I B: Concordia. DEM 2, EDO 4, Haarlem 4, Heemstede, HFC 3. Kinheim 2, RCH 5, Spaarnevogels, Waterloo. Afdeling 2 A: Beverwijk 3, Bloemen daal 3, Geel Wit, HFC 4, Kennemers 4, Kinheim 3, Spaarnestad, Stormvogels 4, TYBB 2. VI. Vogels 3, VSV 4. Afdeling 2 B: Haarlem 6. Halfweg HFC 5, Hillegom 2, Hoofdd. Boys. Van Nis oen, Onze Gezellen 2, RCH 6, Schoten 3, VI. Vogels 2, Zandvoortmeeuwen 5. Afdeling 2 C: DCO 2, Kennemers 6, Rip- perda 2, Scholen 4, Terrasvogels 2, TYBB 3, Velsen 3, VVB 3, WE 2, WH. Afdeling 2 D: DIO 3. DSS 2, EDO 5, Haarlem 5, HBC 3, Hillinen 2, Kennemers 5, SVY, THB 2, Vogelenzang. Afdeling 3 A: ADO '20 3, Beverwijk 4, DEM 3, IEV 2, Kinheim 4, Stormvogels 5. Velsen 4, VSV 5, WE 3, Waterloo 2. Afdeling 3 B: EHS 2, EDO 6, Haarlem 7, HBC 4, HFC 6, Hülegom 3, Hillinen 3, Hoofdd. Boys 2, Spaarnestad 2, Vogelen zang 2. Afdeling 3 C: Concordia 2, DCO 3, DSB, ETO 2, Geel Wit 2. Heemstede 2. Hüle gom 4, Nieuw Vennep 2, RCH 7, Rip- perda 3. Afdeling 3 D: Bloemendaal 4. EDO 7, DSK 2, Haarlem 8. IEV 3. RCH 8. Scho ten 5, Spaarnevogels 2. TYBB 4. VSV 6. Afdeling 3 E: BSM 2, EDO 8, EHS 3. Haarlem 9. Halfweg 3, HBC 5, NAS 2, THB 2. WH 2, Zandvoortmeeuwen 6. Afdeling 3 F: DCO 4. DEM 4, DSS 3, DIO 4, Onze Gezellen 3, Spaarndam 2, Ter rasvogels 3, VI. Vogels 4, VVD 2, Water loo 3. Afdeling 4 A: ADO '20 5. Beverwijk 5, DEM 6, Kennemers 8, Kinheim 6. Storm vogels 7, SW 3. Terrasvogels 4. VVB 5. Afdeling 4 B: BSM 3, Concordia 3, DIOS, DSOV, ETO 3, Hillegom 5, Hillinen 4. Van Nispen 2, Hillegom 6. Afdeling 4 C: DSB 2, EHS 4. HBC 6, HFC 7, Ripperda 4. Schoten 6, Spaarne stad 3, Spaarnevogels 3. Zandvoortmeeu wen 7, SSH (voorw.). Afdeling 4 D: DIO 6, DSK 4. EDO 9, EHS 6. Geel Wit 3. RCH 9. THB 4. TYBB 6, WD 3, SVY 4. Afdeling 4 E: DIOS 2, DSB 4, DSK 3, DCO 5. NAS 3, HBC 7. HFC 9, WOK. RCH 10, Ripperda 5. Afdeling 4 F: ADO '20 4, DEM 5, IEV 4, Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond voor Zondag ver meldt volgens de Sportkroniek de volgende wedstrijden: West 1, eerste klas: ZeeburgiaHaarlem: DOS—Hermes DVS; ADO—VSV; Blauw WitSparta: FeijenoordKFC. West 2, eerste klas: EDODe Volewijckers. Gooi I Xerxes; NeptunusDWS: SWAjax. I West 1, tweede klas B: Watergraafsmeer Hercules: WFC—ZFC; OSV—WA; Storm vogelsVelox; TOGWest Frisia. Derde klasse: APGSBeverwijk: Terrasvogels SDW: Kinheim—DIO: ADO '20—Halfweg; De KennemersSucces: Alkmaarse Boys WE: BloemendaalHelder; VelsenDEM De MeerZandvoortmeeuwen: Aalsmeer— Schoten: Vierde kias: RKAVIC-*-Swift; Vliegende Vogels—DSS; WBOranje Zwart: HeemskerkOnze Gezellen: NFC EHS; DCO—NAS: ZRC—Ripperda: VVD— Ah rends; Wilskracht—ETO. West 2, derde klas A: Alphen—TYBB: RKWA—HBC: GSVHillinen. Vierde klas: ASCBSM: LisseTei i linger Het korfbalprograinma luidt: Eerste klasse: OosterkwartierLuto; Koog Zaandijk—Westerkwartier; Rohda SVK: DTV—Archipel. Tweede klasse A: VictoriaAllen Weer baar: SwiftOlympia, 12 uur: ZKV— Excelsior. AuroraVogel. Tweede klasse B: DEDLandlust; Groen GeelA'dam Zuid; Sport VereentRoda; KCNSamos. Derde klasse A: KCOKVH; OKV— Meo: Togo—Amum: ZKC—Animo Readv, 10 Sept. 3 uur. Derde klasse B: KVDSKV. 12 uur: Gi raffes—Watervliet; DSVIndi. 10 Sept. 3 uur. Res. 2e klasse: Oosterkwartier 2—A'dam Zuid 2. 12 uur. Sport Vereent 2^-Blauw Wit 3, 12 uur; ZKV 2—Aurora 2, 12 uur. Kinheim 5, Kennemers 7, Stormvogels 6, SVY 2, WB 4, Velsen 5 (voorw.). Afdeling 4 G: Bloemendaal 5, DSS 4, EDO 10, Haarlem 10, Onze Gezellen 4, Spaarndam 3. Spaarnestad 4. Zandvoort meeuwen 8, TYBB 5. Afdeling 4 H: Bloemendaal 6. DSB 3. EDO 11. EHS 5, Heemstede 3. HFC 8, Scho- tën 7. WOK 2, Zandvoortmeeuwen 9. Afdeling 4 I: Bloemendaal 7. DIO 5, DSS 5, EDO 12, Schoten 8. TYBB 7, WH 3, Velsen 6 (voorw.), SSH 2 (voorw.). Zaterdagmiddagcompetities Afdeling A: ETO, Kennemerland 2, Kin heim, SIZO 2, Telefonia, Tw. Jeugd, WRA, IJmuiden 2, IJmuiden 3, Zandv.meeuwen. Afdeling B: Hillinen, Kennemerland 3, Kennemerland 4. Kinheim 2, Nieuw Ven nep. RCH, SIZO 3. SVJ 2, IJmuiden 4. VEW 2. Afdeling C: Kennemerland 5, Kennemer land 6, RCH 2, SIZO 4, SVJ 3. Telefonia 2, VEW 3, Zandvoortmeeuwen 2, Halfweg, SSH (voorw.). Voetbal Engelse league Woensdag werden de volgende wedstrij den in de Engelse league gespeeld: Eerste divisie: ChelseaSunderland 31; HuddersfieldCharlton Athletic 21; LiverpoolManchester United 11; Man chester CityEverton 00: Middlesbrough Fulham 12; West BromWich Albion Arsenal 12. Tweede divisie: BarnsleyCoventry City 43; BradfordLuton Town 10: BuryChesterfield 20; Grimsby Town Swansea Town 21: Queens Park Rangers Preston North End 00. Waterpolo Nederland versloeg België met 4—2 De resultaten van de Woensdagavond ge speelde wedstrijden in het Europese wa- terpolotournooi in Milaan luiden: NederlandBelgië 42. rust 22; FrankrijkZweden 31. rust 20: Hon garijeItalië 1—3, rust 10. Nederland heeft zijn eerste overwinning na de oorlog op België behaald in een wed strijd. die wat het spel betreft teleurstelde. De Belgen onderdrukten steeds de zwem- pogingen van hun tegenstanders. Isselee was weer de gevaarlijke man aan de Bel gische zijde. Bij de Nederlanders schiep het korte samenspel tussen Van Feggelen en Smol telkens hachelijke situaties voor het Belgische doel. Na twee minuten kregen de Belgen een doelpunt cadeau na een misverstand tus sen Bijlsma en Stam bij een uitgooibal van Rohner. Isselee was er snel bij en doelpunt te (01). Daarna ontworstelde Nederland zich aan de druk. De achterhoede Bijlsma Braasem zette de voorwaartsen aan het werk en Van Feggelen hal twee maal achter elkaar succes in de derde en ir. de vijfde minuut (21). Na zes minuten maakte Isselee gelijk uit een ridecte vrije worp (22). Stam. die het water was uitge stuurd, kon direct terugkeren. In de tweede helft was Nederland vrijwel voortdurend sterker. Isselee werd voor het Nederlandse doel door Stam in bedwang gehouden. Steeds weer stuwde onze achterhoede od en na twee en halve minuut bracht Van Feggelen de stand op 3—2. Een minuut later zorgde Smol voor 42. Daarna wer den Smol en Martin, alsmede Van Feggelen en Leenheere het water uitgestuurd. De ploegen speelden tot het einde met vijf man, maar in de stand kwam geen veran dering meer. Openbare „verzoening" Voor de wedstrijden begonnen speelde zich midden in het zwemstadion een officiële en letterlijke „verzoenings plechtigheid" af tussen Nederlanders en Italianen. De aanvoerders van de oioegen die de vorige dag slaags waren geraakt, Ognio en Braasem. omarmden elkaar met brede armgebaren hetgeen luide werd toe gejuicht door het publiek, dat de ceremonie zeer op prijs stelde. Nederland leidt met 4 punten. Frankrijk, Belgie, Hongarije en Italië hebben 2 pun ten. Zweden staat onderaan met 0 punten. Sporl in 't kort SCHOTSE LEAGUE—IERSE LEAGUE 8—1. De mterleague-voetbahvedstrijd Schotland—Ierland is in Glasgow met 81 door ae ploeg van de Schotse league ge wonnen. De ruststand was 41. Bauld en Deakm scoorden ieder drie maal.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5