DANSLES DANS- Haarlems ïtagBla'd en ÖprecEtë Haarlemsclïe Courant^ liaison Trieny DANS ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN Amsterdamse Beurs CKort en Bondig SCHOOL Nieuwe Gracht 98 WILLEM POST ki. auto FIAT 500 Rijwiel stalling TtüKs] Cafetaria PIET EMMER'S WEEKRECLAME! 1.81 RIJWIELEN STOFZUIGERS REGENKLEDING Alma's dubbele taak DoutIer<Iag*-8 SeptemBer 1949 4 RECHTBANK Wordt Ebie het haasje? Daar waren vanochtend vele dieren beschermers op de publieke tribune bij de Haarlemse rechtbank. Mensen die vrien delijk en vertederd keken toen een mooie gele greyhound een beetje onwennig over het linoleum naar binnen tripte, volkomen onbewust van het zwaard van Damocles dat hem boven het spitse hoofd hing. Want Ebie, zoals de greyhound heet, had in de Meer achter een haas aangezeten en, al had hij Lampe niet te pakken gekregen, daar iets gedaan dat nu eenmaal verboden is. Zijn baas was daarvoor door de kanton rechter veroordeeld tot honderd gulden boete en verbeurdverklaring (lees: dood vonnis) van zijn hond. Ebie, die als „lange hond" bij de justitie toch al slecht te boek staat, trok zich overi gens nergens iets van aan. Hij vond de tribune oneindig interessanter dan zijn rechters en toonde zijn gebrek aan belang stelling voor de procedure die beslissend zou zijn of hij zelf het haasje zou worden, door de groene tafel zijn slanke rug toe te draaien. Na een tijdje maakte hij het zich zelfs gemakkelijk voor het getuigenhekje en viel in een diepe slaap. Hij droomde on getwijfeld van hazen en konijnen, want af en toe trok er een lichte rilling over zijn vel. De president verwonderde er zich over dat een buitenman er zo'n riskant soort hond op na houdt en vroeg: „Waarom neemt u geen keeshond?" Nadat verdachte zijn ontzetting over dit voorstel zo goed mogelijk verborgen had, merkte hij zeer te recht op: „Die mag ook niet in het land lopen". De officier van justitie kreeg toen het woord. Hij vertelde dat de executie van een hond bij de Justitie pijnloos in zijn werk gaat en oogstte daarmee een niet onbelang rijke tranenvloed bij een dame in het geel, die op de tribune verwijlde. Dat was ove rigens begrijpelijk, want het was deze dame die Ebie in haar huis in de stad had opge nomen en bereid was hem daar te houden, teneinde hem niet verder in de verleidingen van het buitenleven te laten. Haar tranen droogden pas op, toen de officier verklaarde dat hij het daarom niet nodig vond aan Ebies leven een ontijdig einde te maken en hij eiste alleen maar honderd gulden boete. De opluchting was algemeen. Behalve bij Ebie dan, want toen de rech ter aankondigde dat over veertien dagen uitspraak zou worden gedaan over zijn hondenleven, ving hij net een vette vlieg. En hij draafde daarna de zaal uit, alsof de hele zaak hem niks aanging. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TRQUWAUTO'S uitsluitend eerste klas 6-pers. BOUCKAERT ZN., Rozenstraat 7.» Gevestigd sinds 1910 (Adv.) maakt momenteel de ALLERNIEUWSTE PERMANENT zonder toestel voor f 8.compleet. Gem. in 2 nür gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of zwaarte op 't hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen Grote Houtstraat 26 rood boven Vogelzang tlo Anegang Tel. 17856 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 September 1949 ONDERTROUWD: 6 Sept., H. Schaap en J. G. Bangert; 7 Sept., T. A. Moerkerk en C. M. Fles: G. A. Baumeister en L. E. Les- selich; A. Enters en B. M. Koopman; P. van der Hoorn en A. L. de Roos; H. P. Swkeerts en A'. J. M. Kaagman; P. G. La- gerweïj en A. C. C. van Wieringen; P. T. Smakman en W. M. Bakker; P. J. van Tig- gelen en A. H. van Ravensberg; H. Does en C. de Kwant; F. A. Horstman en M. M. Visser; H. Sucher en J. Dijkgraaf; P. C. Derks 'en L. M. de Jong; G. J. Jansen en T. B. Levendag; R. M. Ubink en J. P. van Wijk: J. J. de Gooijer en A. M. Nijssen; G. J. Bakker en M. E. van der Form; J. C. Dui venvoorden en C. Kors; W. Bogaart en J. Lammens; M. J. Klaassen en C. W. Vogel. GEHUWD: 7 Sept., J. Negrijn en J. P. van den Hoek; O. Boehmer en M. J. Baij; W. M. A. M. Abeling en C. W. M. Warnars; H. Eelman en'C. A. Fehrmann; C. J. van Steijn en S. Steenken; J. Jelsma en A. H. Tulen; L. G. van Buuringen en C. H. Dreijer; W. van der Ende en A. de Kamper. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., M. M. UilenbroekHietbrink, 2 z.; 6 Sept., C. W. H. PrinsElfrink; H. J. Lindströmvan Tol; 7 Sept., E. M. KosterVelden; M. E. ListSmit; W. den HartighBalder; A, T. VermondChamot. BEVALLEN van een dochter; 5 Sept., H. C. de JongeRoest; 6 Sept., A. Cassee Baruch; G. J. AllartSlagter; 7 Sept., J. J. LucasGreiss; O. C. PikScholte. OVERLEDEN: 5 Sept., G. Gosewehr, 82 j., Zuiderstraat; J. Stada, 70 j., M. v. Heemskerkstraat; 6 Sept., H. G. van Dam, 74 j., Prinsenhof; L. B. de Gauwvan der Plaat, 89 j., Hagestraat. Een greyhound in de rechtszaal is geen alledaagse verschijning. Nochtans was de belangstelling die „Ebie" voor de Haar lemse rechtbank koesterde bijzonder ge ring. Nadat hij eerst eens had rondgekeken of er nog hazen of konijnen te verschalken warenbegon hij mistroostig aan de amb tenaar van de Rijkspolitie te snuffelen. Hij liet zijn verdediging aan zijn baas over Vijf jaar geëist tegen moeder die haar kindje verdronk Voor de Haarlemse rechtbank stond van ochtend een ongehuwde 26-jarige fabrieks arbeidster uit IJmuiden terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat zij haar dochter tje van tien dagen om het leven had ge bracht door het in het Noordzeekanaal te verdrinken. Verdachte gaf het haar ten laste gelegde feit. toe. Op de bewuste dag in Februari was zij uit het Academisch ziekenhuis in Leiden waar de bevalling tien dagen van tevoren had plaats gehad, met een verpleegster en het kind naar IJmuiden gereisd. Zij had het daar bij kennissen ondergebracht, waar zij het om zeven uur 's avonds moest komen halen. Toen zij 's avonds op straat stond, wist zij geen raad meer en is naar het Noordzeekanaal gegaan. Nadat het kindje verdronken was, is zij nog een tijdje blij ven staan en daarna naar haar kosthuis terug gegaan. De officier van justitie mr. B. v. d. Burg merkte in zijn requisitoir op, dat de om standigheden tragisch zijn. De vrouw heeft zich echter zelf in de moeilijkheden ge bracht. Daarom verdient zij een straf. Een heropvoeding is nodig en het is jammer, dat er geen jeugdgevangenis voor vrouwen bestaat. Mogelijk kan die opvoeding ook in een ander gesticht geschieden. Spreker eiste wegens moord een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering. De verdediger mr. J. H. Ekering was van mening, dat er niet van moord gespro ken kan worden, maar van doodslag. Toen de vrouw op straat liep geraakte zij in een wanhoopstoestand en daarna heeft zij het kind verdronken, doch gerealiseerd heeft zij haar daad niet. Wat de straf betreft merkte spreker op, dat een korte gevange nisstraf en daarna plaatsing in een inter naat voor vrouwen de beste oplossing is. Zij kan herschoold worden voor het leven. De rechtbank zal op 22 September uit spraak doen. Theo van der Pas speelt werken van Chopin Woensdag 14 September geeft Theo van der Pas een concert in het öem. Concert gebouw ter herdenking van Chopin die honderd jaar geleden in Parijs overleed. De componist schreef pianowerken, wel ke onvergankelijk blijken te zijn. Nog heden ten dage worden zijn stukken regelmatig door solisten gekozen en gehele recitals woren aan hem gewijd. Theo van der Pas, een Chopinspeler bij uitnemendheid, zal ongetwijfeld uit het grote aantal werken een goede keuze maken. DR. VAN DER VAART SMIT IN CASSATIE De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 12 September het cassatieberoep behande len van dr. H. W. van der Vaart Smit, die door het Amsterdamse Bijzondere gerechts hof is veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf met aftrek. Humanitas richtte reclasseringsgroep op Dinsdagavond sprak de heer F. S. Noord- hoff op een vergadering van de afdeling Haarlem van „Humanitas" over het vraag stuk der Reclassering' en over de waarde van een eigen groep. Spreker zeide, dat de hoofdbesturen van het Genootschap tot Reclassering en van Humanitas in onderling overleg richtlijnen tot samenwerking hebben vastgesteld. Ook bij het Genootschap bestaat gebrek aan blijvende toezichthouders en het zou" toe te juichen zijn als „Humanitas" meer spe ciaal voor buitenkerkelijke delinquenten deze zou kunnen leveren. Toezichthouden, aldus spreker, is, hoe hoog men dit werk en met recht ook mag waarderen, toch niet zó moeilijk, dat zij, die het doen allerlei zware diploma's moeten bezitten. Als men een warm hart heeft, met zijn medemensen weet mee te leven, bereid is te helpen, dan is de voor naamste voorwaarde vervuld Toezichthouders van politieke delinquenten hebben vaak te maken met misverstanden bij het publiek, dat spoedig spreekt van „bevoorrechten". Deze mensen moeten toch ook hun kans hebben om weer in de ge wone samenleving te worden opgenomen. Als wij in Haarlem, zo vervolgde spreker, een eigen groep of sectie vormen, krijgt deze een vertegenwoordiger in het bestuur van „Humanitas". Deze komt dan met allerlei maatschappelijke vraagstukken in aanraking, zoals kinderbescherming, ge zinsmoeilijkheden enz., waarmee men als toezichthouder ook dikwijls te maken krijgt. Hij komt in contact met het hoofd bestuur op studieconferenties, waarvan men rijker terugkeert, waarvan de groep kan profiteren. De plaatselijke secties vormen een landelijke sectie, welke daD haar eigen studieconferenties kan beleggen en zo wordt de invloed ook bij het Genoot schap tot Reclassering sterker. Men kan redelijkerwijs een eigen vertegenwoordiger in het plaatselijk, bestuur daarvan ver langen, mits de groep talrijk genoeg is. Vervolgens ging spreker na wat de af deling Haarlem van het Genootschap doet. Er zijn wérkzaamheden, zoals het rappor teren over hen, die met de justitie in aan raking komen, het celbezoek e.d. Hiervoor zijn meer ervaren krachten nodig. Spreker herinnerde er aan, dat er nieuwe beginselen bij het gevangeniswezen wor den ingevoerd in de plaats van de beginsel- wet van 1886. Op 19 October zal de heer Noordhoff hierover spreken voor de Volks universiteit in het Frans Halsmuseum. Een vijftal aanwezigen gaf uiting aan de moeilijkheden, die zij nu bij hun arbeid vaak ondervinden en ook zij menen, dat een flinke groep of sectie uitkomst zal brengen. Tenslotte werd overgegaan tot het vor men van de sectie Reclassering van de af deling Haarlem van „Humanitas". Als be stuur wees de vergadering aan de heer F. S. Noordhoff, voorzitter en verder de heren mr. M. Stokvis, mr. M. D. Proper, H. Snoeks en P. v. d. Horst. De heer F. H. W. Vliegen, die de ver gadering leidde, sprak zijn voldoening er over uit, dat er nog zoveel dames en heren gehoor hadden gegeven aan de oproep, dat het doel 'dezer bijeenkomst, het oprichten van een sectie voor reclassering, was be reikt. Aanvang inschrijving en besprekingen van 15 September af voor seizoen 1949/50 dagelijks van 1112, 1417 en 19 21 uur Schagchelstraat 29, Haarlem. Bond voor Staatspensionnering Zaterdagmiddag 10 September houdt de Bond voor Staatspensionnering in het Con certgebouw een openbare vergadering. De bedoeling is de bezoekers van de bijeen komst een indruk te geven van het streven van de bond. Als sprekers zullen optreden de heren D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem en Berger, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. De heren M. A. Reinalda en Th. S. J. Hooy, die uitgenodigd waren te spreken, hebben bericht van verhindering gezonden. De de- clamatrice Aafje Top verleent haar mede werking. Het onderwerp van de middag is „Bodempensioen premievrij". Aan de vergadering gaat een optocht vooraf. Afgevaardigden van afdelingen uit Noordholland zullen zich met vaandels op stellen op Zaterdagmiddag drie uur op het Stationsplein en wandelen met het muziek corps „Arti et Religioni" voorop naar het Concertgebouw. Zestigjarige Hagenaar beroofd Naar eerst thans bekend is geworden is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een aanslag gepleegd op een zestigjarige inwoner van de Residentie, die zich op een niet bebouwd terrein aan de Kranestraat te Den Haag bevond. De man werd ver moedelijk met een steen geslagen, tenge volge waarvan hij bewusteloos in elkaar zakte. Het slachtoffer is daar ruim vijf uur blijven liggen en toen gevonden. Hij miste zijn portefeuille, waarin zich 220, bevond. De man is naar een ziekenhuis vervoerd, zijn toestand is niet ernstig. Samenwonen leidde tot doodslcig Naar de Volkskrant mededeelt heeft een schoenmakersvrouw te Maastricht in de nacht van Dinsdag op Woensdag een in het zelfde huis wonende vrouw van een mijn- werker rnet een broodmes doodgestoken. Het schoenmakersechtpaar, dat de boven verdieping bewoont, kreeg des nachts bij de thuiskomst van de mijnwerker en zijn vrouw ruzie met dit echtpaar, waarbij het tot een handgemeen kwam. De schoen maker sloeg de mijnwerker met een breek ijzer neer, de vrouw ging haar rivale met een mes te lijf. De mijn werkers vróuw kreeg een paar steken in de hartstreek en over leed bijna onmiddellijk. De mijnwerker was ernstig gewond. Het verslagen echtpaar had een kind.< Leidekkers vielen van kerkdak Twee leidekkers, die aan het werk wa ren op dé Sint Theresiakerk te Waspik- boven (in de Langstraat), vielen door tot nu toe onbekende oorzaak van het dak. De jongste, een 23-jarige ongehuwde opperman, overleed vrijwel onmiddellijk, de andere, een firmant van het bedrijf dat de wérkzaamheden uitvoerdé, verkeert in levensgevaar. „Waterman" Vrijdag in Rotterdam Het troepentransportschip „Waterman" wordt in de nacht van Donderdag 8 op Vrij dag 9 September in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping begint op 9 September om negen uur. Engels wapensmökkelaar vraagt gratie De 39-jarige Engelsmans Carlton Hire, die in Januari te Batavia tot 7 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het smokkelen van wapens naar de republiek, heeft in de ge vangenis te Batavia verklaard, dat hij een gratieverzoek heeft ingediend. De drie Amerikanen die in dezelfde affaire betrok ken waren, werd, zoals bekend, enige tijd geleden gratie verleend. Hire verklaarde, dat hij geen klachten had over de behan deling in de gevangenis. Hij hoopte, dat de Nederlandse autoriteiten dezelfde clementie tegenover hem zouden tonen als zij deden ten aanzien van de Amerikanen. Huisvrouwen gaan over op „Actief Wit" Wasdag krjjgt een nieuwe naam! Merkwaardig is de verandering, die zich op het ogenblik in de Nederlandse huishoudens voltrekt. Wij doelen hier op de gezinswas. Duizenden vrouwen maakten kennis met de methode van het „optisch bleken" en vol ver bazing merken zij op, hoevele malen helder der en zachter haar was wordt. Voor het optisch bleken wordt gebruik ge maakt van een nieuwe stof, het „actief wit", een van de meest opzienbarende vindingen van de laatste tijd. Dit „actief wit is toe gevoegd aan „Castella" Zelfwerkend Was middel. Samen met reeds bekende chemische bleekmiddelen en het wasproces roept het resultaten te voorschijn, die tot nu toe niet mogelijk waren. Men mag aannemen, dat binnenkort de wasdag overal Castella-dag wordten te recht! (Adv. Ingez. Med.) Velsens gymnasium geopend Gistermiddag is in de middeleeuwse kerk van Velsen het gemeentelijk gymnasium met een plechtige bijeenkomst van het curatorium en vele genodigden geopend. Het woord werd onder meer gevoerd dooi de voorzitter van het college van curatoren, burgemeester mr. M. M. Kwint en door de inspecteur van het gymnasiaal onderwijs dr. J. M. van Buytenen, die namens de minister van Onderwijs zijn complimenten aan de gemeente overbracht bij de opening van dit gymnasium, het eerste nieuwe instituut voor voorbereidend hoger onder wijs in Nederland sinds vele jaren. Voorts sprak de rector dr. P. Brommer een réde uit, waarin hij de taak schetste, die het gymnasium, ook in de moderne tijd, heeft te vervullen. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart- Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 320% 261 247% 188% 153 291% 293 122% 165% 168% 142% 155% 132% 157% 104 314 Openings koersen 321% 260% 248% 188% 142% 156% 134% De prijsbeheersing krijgt steeds min der te doen. Nu zijn niet alleen de prijzen voor chemisch wassen en vei-ven en voor het verhuren van serviesgoed vrijgelaten, maar ook de begrafenisondernemers wor den vrijgelaten in de prijsberekening v.oor hun diensten. Wel moeten de controle- ambtenaren nog letten op de aspirine (acetosal), want die mag met ingang van 14 September niet meer kosten dan 35 cent per buisje van 20 stuks. In de plaats van de heer Frits Schuur man is benoemd tot leraar voor orkest directie en leider van de orkestklasse aan het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek te 's Gravenhage, de heer Jan Koetsier, tweede dirigent van het Residentie-orkest. HAARLEM EN OMGEVING De firma K. Jongejans en Zoon, mo lenmakers te Westzaan, heeft van de ge meente Haarlem de opdracht gekregen de mooie standaard watermolen aan de Heus- sensstraat te restaureren. De Vereniging van oud-leerlingen der „G. A. van Swieten middelbare tuinbouw school" te Frederiksoord zal op 16 Sep tember haar gouden jubileum vieren. De eerste bijeenkomst van het Huma nistisch Verbond (Gemeenschap Haarlem) in dit seizoen heeft plaats op Maandag 12 September in „Brinkmann". Mr. H. Was- lander zal dan spreken over: „Het Huma nistisch Verbond in de volksgemeenschap". De radio-reportage over het Hervorm de Jeugdhuis in Heemstede, die aanvanke lijk gisteravond zou worden uitgezonden, zal vanavond om half acht via Hilversum I (301 meter) de aether ingaan. Voor de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap geeft Willem Andriessen op Vrijdagavond 23 September een piano recital in de Stadsschouwburg. Wegens de honderdste sterfdag van F, Ohopin zal een gedeelte van het programma aan werken van deze componist zijn gewijd. met sfeer en animo vindt u bij KWEKKEBOOM Prlvéles op elk verlangd uur I Stuur een Blikje Kaas naar de jongens in de tropen Voor f 1.25 doet u ze daar- J mee een buitengewoon genoegen. Belegen Goudse Kaas i; 26 ct. per ons Belegen N.H. Edammer x 26 et. per ons 5 v.h. Dirk Bakker KEIZERSTRAAT 7. Tel. 16830 Ter attentie van mijn geachte Clientèle! Onder de naam: Fa. „KURDISTAN" (v.h. P. S. Gerassy) blijven wij voortgaan uw Perzische tapijten vakkundig te repareren en onderhouden Belt u dus als voorheen: no. 15047 Kleverparkweg 154, Te koop gevraagd van part. Br. met opg. van prijs, bouw jaar enz. ns- 3948. Bergruimte gevr. voor pl.m. 100 rijwielen. Omgev. school Wilhelminastraat. Aanbie dingen met prijsopg. aan de Directeur van Openbare Werken, Jacobijnestr. 24, Hrl. Grote Housfraaft 21-25 Tel. 10055 NU EN ALTIJD Kop echte koffie met slagroom Óf dunne room 15 cent Grote kop prima soep15 cent Diverse soorten gebakjes ook met slagroom 15 cent Gesmeerde belegde broodjes met ham of rosbief 30 cent Biefstuk met groente en geb. aard. 105 cent U behoeft geen fooien te geven! Deze week 30°/o korfing 1 bus Schuurpoeder 40' 1 st. H.H. zeep55 2 p. Zelfw. wasmiddel78 2 st. Toiletzeep (babyzeep) 50 1 pond zachte zeep 48 259 50% korting 78 PAUL KRUGERSTRAAT 26 TELEFOON 11699 Ook op gemakkelijke condities BINNEN DRIE DAGEN IN UW BEZIT, o.a. Simplex-, Wilhelmina-, Balako- en Sportrjjwielen, RUTON, EFA, e.a. Vraagt inlichtingen] Rijwielhuis „Wilhelmina" KROCHT 6, l.o. HEMA TELEFOON 10355 Katoenen Herenregenjassen met dub- f Aty bele rug en epauletten J Katoenen Damesregenmantels met ca- qq Gabardine Herenregenjassen vanaf 92.50 Ruime sortering najaars- en winterjassen iH*-' CONFECTIE-EN MODEMAGAZIJN 5PAARNWOUDEBSTBAA7 47-80 TELEFOON 213S2 FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels Geloof je, dat je de financiële toe stand verbeteren zou door thuis te blij ven?, vroeg Eva scherp. Ze was 's mor gens nooit in een al te best humeur en was altijd het pienterst wat betreft het ont dekken van één van Pansy's vele trucjes om het schoolgaan te ontduiken. Ik dacht alleenbegon Pansy ge wichtig, maar vrij vaag. Juffrouw Burton zegt, dat ik beter met mijn handen ben dan met mijn hoofd. Tenminste, verbeterde ze eerlijk, ze.zei,'dat het een geluk was, dat mijn' handen niet zo langzaam werken als mijn hersens. En nu dacht ik, dat ik mis schien met m'n handen thuis zou kunnen werken, in plaats van zoveel tijd op school te verknoeien met pogingen om iets te leren. Neeklonk het in koor, en Alma voegde er automatisch, uit dagelijkse ge woonte, aan toe: Vooruit, maak voort met het ontbijt, Pansy, anders kom je te laat. Als ik jullie allemaal hoor praten, zou je denken, dat het niet veel betekende, geruïneerd te zijn, merkte Pansy vol te leurstelling op. Wat komt het er op aan, of ik te laat op school kom, als we het volgend jaar om deze tijd misschien alle maal van honger om zullen komen? Jullie hebt geen gevoel voor verhoudingen, dat is het geloof ik. Ondanks haar plechtige woorden bleef de familie volkomen onbewogen. En na een poosje vertrok Pansy zo traag mogelijk naar school, waar juffrouw Burton's kwel lingen haar wachten. Tien minuten later verlieten Eva en Richard ook het huis en konden Alma en haar moeder een tweede kopje koffie drinken in de atmosfeer van rust, die iedere morgen volgde op het geroezemoes van de vertrekkende mensen. Natuurlijk heeft Pansy in zekere zin gelijk, merkte mevrouw Bréndall na enige minuten stilzwijgen op. Een en ander zal inderdaad volkomen anders worden. Ja, en daarover wilde ik juist met u spreken. Alma keek even op de klok om te zien, hoeveel tijd ze eraf zou kunnen nemen om te praten over de maatregelen die in de naaste toekomst genomen zouden moeten worden. Lieve moeder, ik zal ook een betaald baantje moeten zien te vinden. En ik ben bang, dat dat zal be tekenen, dat u veel meer in het huishouden te doen zult krijgen. Natuurlijk dat spreekt van zelf, kindje, gaf mevrouw Brendall toe met het enthousiasme van iemand, die deze gang van zaken theoretisch wel toejuichte, doch niet van plan was er zich in de praktijk bij neer te leggen. Een baantje voor halve dagen, zou dè oplossing .voor jou zijn. Alleen voor de middagen, voegde ze er geanimeerd aan toe, alsof iemand, die op een baan uitging, het geheel zelf voor het zeggen had. Het is best mogelijk, dat er niet pre cies zo'n soort baan te vinden zal zijn, vond Alma nodig op te merken. Ik zal eéns gaan informeren en zien wat ik kan doen. Ze had nu tenminste het idee bij haar moeder ter sprake gebracht en besluitend verder op dit onderwerp niet door te gaan, voordat er iets definitiefs te bespreken viel, stond ze op om het ontbijt af te ruimen en met het huiswerk van iedere morgen te be ginnen. Intussen spreidde mevrouw Brendall de paperassen, die ze de vorige dag van mr. Puller had gekregen, voor zich uit en be gon gecompliceerde en niet volkomen klop pende berekeningen te maken, waarmee ze zich gedurende enige tijd op onderhou dende wijze bezig hield. Tegen half twaalf ging de telefoon en Alma, die hoopte, dat het Eva was met goed nieuws over een nieuwe baan, rende naar het toestel, voordat haar moeder kans had gezien de hoorn op te nemen. Maar het was niét Eva's stem, die ze hoorde. Alma herkende onmiddellijk de vrij diepe en enigszins kortaangebonden stem, die zei: Ik zou graag even met juffrouw Brendall spreken. Dat Murray Farraday zelf opbelde, kon maar één ding betekenen! Ondanks al zijn onwillgeheia, moest hij tóch op zijn be sluit betreffende Eva's ontslag terugge komen zijn, vooral omdat hij nu persoon lijk naar Eva vroeg. Het split me heel ergze is op 't ogenblik niet thuis, maar Spreek ik dan niet met juffrouw Brendall? Nee. Tenminste, ik bedoel, u spreekt met de andere juffrouw Brendall, legde Alma, enigszins in de war gebracht, uit. U spreekt niét met Eva Brendall, meneer Farraday. De korte lach, die ze hoorde, was mis schien enkel om het feit, dat ze zijn stem zo vlot herkend had. Maar ik moet juist „die andere juf frouw Brendall" hebben, zei hij. Bent u degene, die gisteravond met me gesproken heeft? Ja.antwoordde Alma, terwijl haar nieuwsgierigheid het won van haar teleur stelling, dat het klaarblijkelijk niet z'n be doeling was Eva onmiddellijk weer terug te nemen. Zoudt u vanmiddag even op mijn kantoor kunnen komen voor een onder houd? Ik zou u graag ergens over willen spreken. Ja, ik denk het wel. Kunt u om half drie komen? Ja. Alma voelde zich zó verbaasd, dat ze niet veel anders wist te doen, dan met zo weinig mogelijk woorden toe te stemmen in alles wat hij voorstelde. Afgesproken dan. Het gesprek was geëindigd; ook hij was klaarblijkelijk niet in de stemming om veel woorden te gebruiken. Alma legde langzaam de hoorn op de haak. Als hij haar over Eva wilde spreken, waarom had hij dat dan niet gezegd. En als dat niet het geval was, waarover zou hij haar dan wél willen spreken? Alma trachtte zich te herinneren of zijn stem vriendelijk, hautain of onverschillig had geklonken. Het was moeilijk uit te maken. Hij was kortaf en autoritair ge weest natuurlijk, maar verder was er geen enkele aanwijzing, of de zaak, die hij met haar wilde bespreken, al of niet voor zijn genoegen was. Alma besloot niets aan haar moeder te zeggen over deze afspraak. In de eerste plaats zou het moeilijk zijn erover te praten, zonder over Eva meer dan wen selijk was los te laten. En verder voelde Alma, dat, hoe meer ze over het aanstaand onderhoud dacht of sprak, hoe meer ze er tegen op zou gaan zien. Geen van de anderen kwam thuis lun chen en Alma wist haar gespannen ver wachting en nervositeit voor haar moeder verborgen te houden. Het enige moment, dat nog even moeilijkheden opleverde, kwam, toen ze haar moeder in de zitkamer goedendag wilde zeggen. Lieve kind, je moet werkelijk niet dat beeldige pakje aantrekken, als je al leen maar even in de stad gaat winkelen, protesteerde mevrouw Brendall, de aardige verschijning van haar tweede dochter op nemend, die er in het onberispelijk zittend, donkerblauw linnen pak met witte blouse als een plaatje uitzag. Ik ben er heus erg voorzichtig mee, beloofde Alma haastig. Wat zeg je van mijn hoedje? Hm. zei mevrouw Brendall, die gemakkelijk af te leiden was. Héél ge slaagd. Jou staat zo'n eenvoudig rond mo delletje eigenlijk veel beter dan Eva. Ik moet dat Eva toch eens zeggen, haar ge zicht is er iets te hard voor. Jij, met je golvende haar en kinderlijke uitdrukking, kunt het werkelijk heel goed hebben. Je ziet er allerliefst uit. En met iets meer zelfvertrouwen ver liet Alma, na dit oordeel, het huis om zich naar het kantoor van Murray Farraday te begeven. E*fi korte rit in de bus bracht haar midden in de stad. Midchester was een groot marktcentrum geweest, lang voordat de ijzer- en staalfabrieken er een industrie centrum van gemaakt hadden, en er waren nog heel wat overblijfselen van de lande lijke sfeer. De halte, waar Alma uitstapte, was op het nog onbedorven stijlvolle marktplein gelegen, en vandaar was het slechts een korte wandeling naar het grote, imposante gebouw, waarin het kantoor van Farraday Zn. was gevestigd. Hoewel Murray Farraday in feite de leiding van het enorme bedrijf reeds in handen had, betekende hij officieel het Zoon"-gedeelte van de firmanaam. Zijn vader, de stichter van het bedrijf, was in zijn dagen een grote kracht geweest, en bracht nog zo nu en dan een bezoek aan de kantoren en werkplaatsen. Men had nog steeds groot ontzag voor hem, maar sinds een jaar of drie had hij zich uit de dage lijkse leiding teruggetrokken. Er was wel eens beweerd, dat vader en zoon het dik wijls over allerlei problemen in het bedrijf niet eens waren, maar zoals de zaken er momenteel voor stonden nam de jonge Farraday thans alle grote beslis singen. Een vriendelijke liftbediende, die Alma naar de eerste étage bracht, bleek zeer ge- interesseerd in het doel van haar bezoek, toen hij hoorde, dat ze meneer Farraday persoonlijk wilde spreken. Hebt u een afspraak met hem?, vroeg hij. U zult hem namelijk zonder afspraak niet te spreken krijgen. Ik heb afgesproken, lichtte Alma hem vriendelijk, maar zonder verder iets los te laten, in. - {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6