c Niet krabben DEBRAUNE Jy§ t Radio geeft Woensdag De deur staat open Toenadering en eenstemmigheid op velerlei gebied bereikt (^Wereldnieuws Dinsdag 13 September 1949 IN DE WERELDPOLITIEK HET ZIET ER NAAR UIT dat de alge mene vergadering van de UNO, die op 20 September te Lake Success begint, zich dit maal minder zal bezig houden met de ont moedigende détailkwesties die de onver minderde rivaliteit tussen Oost en West markeren, doch veel meer haar aandacht zal wijden aan pogingen om het euvel der gevaarlijke tegenstellingen aan de wortel aan te tasten. Niet alleen heeft de ervaring, door Europese parlementsleden te Straats burg tijdens de zittingen van de Europese Assemblée opgedaan, de onvolkomenheden van de UNO nog duidelijker in het licht gesteld en deze parlementsleden de over tuiging gegeven dat de structuur van deze UNO een vruchtbare samenwerking der volken te enen male uitsluit, doch boven dien krijgen verschillende regeringen die in Lake Success grote invloed hebben, steeds meer te kampen met een zo ondubbelzin nige drang der publieke mening in hun land naar een ingrijpende wijziging van het UNO-statuut dat zij niet langer stil zwijgend kunnen voorbijgaan aan deze wens. Wie de gevoeligheid der Amerikaanse regering voor de publieke opinie kent, zal zich niet verwonderen over het feit dat de met sprongen toenemende aanhang der wereldfederalisten in de Verenigde Staten begonnen is direct in te werken op Washington. Deze inwerking manifesteert zich thans: Dadelijk na het begin van de UNO-vergadering zal de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden in een speciale bijeenkomst een ernstige studie wijden aan de vraag, hoe het mogelijk zou zijn een wereldregering te vestigen. Een bestudering van dit onderwerp zou enkele jaren geleden ondenkbaar zijn geweest, zelfs in Amerika. Met de benijdenswaardige zin voor „de dingen in het groot zien" die de Ameri kanen in deze tijd eigen blijkt te zijn en met het kinderlijke gemhk waarmede zij als het nodig is dwars door conventie en conservatisme durven heenwandelen, zijn de Amerikaanse politici thans dus begon nen met de kwestie „wereldfederatie" als een realiteit te bezien. Ongetwijfeld heeft daartoe niet alleen de luidsprekende open bare mening medegewerkt. Want de ont hulling. van de laatste tijd ten aanzien van nieuwe oorlogswapens waarvan de Amerikanen als voornaamste producenten de mogelijkheden tenvolle kunnen overzien voorzover deze nog te overzien zijn zal het ook wel duidelijk hebben gemaakt dat de enorme kloof,' welke gaapt tussen de ontwikkeling van de techniek en de stand van zaken op internationaal economisch en politiek terrein alleen te dichten is met een groot gebaar. Het valt te verwachten dat de resultaten van de studie die de Amerikaanse Huis commissie aan het onderwerp „wereldfede ratie" gaat wijden, in de eerste plaats het UNO-statuut zullen aanwijzen als uitgangs punt voor een eventuele wereldregering. Ongetwijfeld zal de commissie tot de slot som komen dat de UNO die in wezen slechts een trefpunt voor regeringsdelega ties is zal moeten worden uitgebreid met een wereld-volksvertegenwoordiging, die naar Straatsburgs model aanvankelijk een adviserende bevoegdheid zal moeten heb ben,- om later volgens de regelen van -een democratische federale regeringsvorm tot wereldparlement te worden ontwikkeld. Wat voor de Europese federatie nog het grote struikelblok vormt. zou. ook voor deze wereldfederatie de hoge drempel zijn: De statenleden zouden aan het instituut „par lement plus regeringsdelegaties" een deel van hun souvereiniteit moeten offeren. Dat instituut zou dan van UNO tot wereld regering geworden zijn. Het is de Amerikanen toevertrouwd, grote besluiten te nemen wanneer zij van de noodzakelijkheid dier besluiten over tuigd zijn. Zij kunnen soms met een be- als Uw huid jeukt. Dat maakt het erger en het veroorzaakt =F" infecties. Neem vandaag nog het f beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Concertgebouworkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Zigeuner orkest. 12.00 Sextet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Ma-ndoline- muziek. 13.45 Platen. 14.00 Piano. 14.30 „The Messiah". 15.15 Promenadeorkest. 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Kwintet. 18.00 Har monie-orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Platen. 19.30 Actuali teiten. 19.45 Platen. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Philharmonisch orkest. Koor en solisten. 21.15 De Raad van Europa. 21.35 Orgel. 22.20 Piano. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws., 8.15 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Causerie, 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volks universiteit. 11.30 Platen. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Orkest en soliste. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Kwartet en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.30 Kin derkoor. 15.50 Voor de kinderen. 16.00 Pla ten. 16.15 Voor de kinderen. 17.15 Platen. 17.45 Het Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Volksuniversi teit 19.00 lezing. 19.15 Nieuws uit Indo nesië. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualifeiten. 20.12 „Klaar voor de start.. 20.17 Socialistisch nieuws. 20.20 Metropole-orkest. 20.55 „Een Weense bal lade", luisterspel. 22.25 Orgel. 22.45 Boek bespreking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00—15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Zang, piano en strijkkwartet. 17.40 Platen, 18.00 Klarinet—recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radio feuilleton. 20.00 „Middernachtstango", operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.55 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05. 13.10, 13.32, 14.00—15.00, 17.10, 18.30, 19.00 en 19.40 Platen. 20.00 Sympho- nie-orkest. 21.15, 21.30 en 22,1522.25 Platen. nijdenswaardige helderheid van blik de weg der realiteit volgen, onbevangen en kinderlijk, dwars door een chaos van con ventie en traditie. Dat wil niet zeggen dat zij op korte termijn altijd de juiste dingen hebben weten te creëren, doch de grote lijn van hun beleid verraadt nog steeds een doelbewust streven naar een betere we reldordening. Intussen heeft Argentinië, dat meermalen reeds geprobeerd heeft het UNO-statuut gèwijzigd te krijgen, opnieuw de knuppel in het hoenderhok geworpen door de secre taris-generaal der UNO te verzoeken de procedure tot wijziging van het Handvest op gang te brengen. Deze procedure voor ziet in toestemming van de Algemene Ver gadering (met tweederden meerderheid) en van de Veiligheidsraad (zeven stemmen voor) tot het houden van een ledenconfe rentie waarop, alle 59 leden der UNO één stem en geen vetorecht hebben. Deze con ferentie moet eventuele wijzigingen met tweederden goedkeuren en iedere wijziging moet vervolgens door tweederden der le- denstaten worden aanvaard, waaronder de grote vijf. De procedure is allerminst eenvoudig, zoals hieruit blijkt. Zij kan door een een voudig veto in de Veiligheidsraad reeds worden stopgezet. Indirect heeft het Argentijnse voorstel een drastisch nevendoel: Het Oostelijke bloc tot uittreding uit de UNO te dwingen. En bij alle schone vooruitzichten op een wereldfederatie is dat een gevaarlijk ex periment. Want dan zou de vorming van een wereldregering voorafgegaan worden door het uiteenvallen van de UNO. en het tie van een wereldregering voldoende haast is de grote vraag of daarna met de construc- kan worden gemaakt om dat tijdsvacuum zonder ongelukken te overbruggen. Hoe het zij, de komende UNO-vergade ring belooft interessante en misschien grootse ontwikkelingen. Er is nu eenmaal voor de volken een deur op wijde verge zichten open gegaan. Een deur waardoor een zonnig licht lokt, maar waarvan de hoge drempel vrees inboezemt. Tot voor kort werd zelfs het bestaan van die deur spottend ontkend door mannen wier oordeel gezag had op de wereld. Zo snel leven wij, dat het lichtvaardig is te twijfelen aan wat gebeuren kan. Alles mogelijk in de vaart der volleen, waar van het tempo de volken zelf onophoude.- lijk verbaast. J. L. Ruim 3000 nieuwe woningen in Juli Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Juli 3203 nieuwe woningen gereed. Deze zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld: Groningen 59; Fries land 54; Drente 206: Overijsel (zonder N.O.- polder) 208; Gelderland 409; Utrecht 137 Noordholland (zonder Amsterdam) 380 Zeeland 247; Noord-Brabant 530; Limburg 400; Amsterdam 63; Den Haag 98; Rotter dam 181; N.O.-polder 50. In de eerste zeven maanden van 1949 kwamen 22.700 woningen gereed. In Juli werd begonnen aan 4225 wonin gen; in Juni 1949 aan 4384 woningen. Daar er aan meer woningen begonnen werd -dan er gereed kwamen steeg het aantal in -uil- voering zijnde woningen van 37.676 (cM Juni) tot 38.695 eind Juli. Brand in Reigersbos te Lisse Maandagmiddag is door onbekende oor zaak een gedeelte van het Reigersbos aan de Essenlaan te Lisse in brand geraakt. De brand breidde zich door de droogte snel uit en werd nog aangewakkerd door de sterke wind. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen dat een groot gedeelte van het bos verbrandde. In samenwerking met een aantal arbei ders uit de buurt, werd verdere uitbreiding van het vuur echter snel voorkomen. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag, daar voortdurend weer nieuwe kleine brandhaarden ontstonden, waar men meen de het vuur onder de knie te hebben. Als vermoedelijke oorzaak wordt gedacht aan een achteloos weggeworpen peukje sigaret, dat in deze droge tijd in een bos rijke omgeving ernstige gevolgen kan hebben. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Henri Rabaud overleden Te Parijs is op 76-jarige leeftijd over leden de Franse componist Henri Rabaud, wiens opera „Marouf" het bekendste van zijn vele werken is. Het Nederlandse pu bliek kende hem vooral door de veelvuldige uitvoering op Nederlandse concerten van zijn „La Procession Nocturne", welk stuk ook door de Haarlemse Orkestvereniging vaak gespeeld is. Rabaud was leerling van Massenet en Gedalge en behaalde in 1894 de Prix de Rome. In 1920 werd hij als opvolger van Fauré directeur van het Parijse Conserva torium. Zijn laatste werk „Les Jeux de l'Amour et du Hasard" werd pas kortge leden voltooid en zal binnenkort zijn pre mière beleven in de Parijse Opera Comique. Rheumaliek ondermijnt Uw hele gestel. Want 'l knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met die weldadige Kru- schen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatïek- lijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige v/erking zich haast als een wonder open baren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru schen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieüwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. <Adv.) Ongewenste emigrant uit België wordt bestreden Hoewel dé muskusrat door het onder mijnen van dijken en andere waterkeringen een van de gevaarlijkste knaagdieren is, die in ons land voorkomt, laat de bestrijding van deze ongewenste emigrant de soort werd acht jaren geleden voor het eerst in Nederland waargenomen veel te wensen. Vooral het feit, dat jaarlijks vele dieren uit België ons land binnenkomen, vormt een ernstige belemmering voor een afdoende bestrijding. Wil de bestrijding dan ook met enig suc ces worden uitgevoerd, dan zal deze in samenwerking met België moeten ge schieden. Op grond van dit overleg bestaat de ver wachting, dat de bestrijding binnen afzien bare tijd krachtig ter hand kan worden ge nomen. Benelux-congres voor de landbouw Slot Augustusburg te Briihl, dat waarschijnlijk de zetel zal worden van de gisteren tot bondspresident van West-Duitsland gekozen professor Theodor Heuss. Vandaag houdt de president in het slot een receptie voor binnen- en buitenlandse hoogivaardigheidsbekleders. Eerste lustrum van het Regiment Stoottroepen Het Regiment Stoottroepen zal op 21 September vijf jaar bestaan. Dit eerste lustrum zal worden gevierd in de garnizoensstad 's Hertogenbosch, waaraan het regiment door zijn medewer king aan da bevrijding van deze stad in 1944 op bijzondere wijze is verbonden. Deze vierm.g draagt een merkwaardig ka rakter, doordat zij samenvalt met de ont vangst van de „blijvertjes". Het onderdeel, dat deze naam droeg, 1-15-R.L, telde vele stoottroepers, die in het laatste vrijwilli- gersbataljon van hel leg'ment waren uitge zonden, bij aankomst in Batavia over de andere eenheden van het regiment waren verdeeld en na het vertrek van deze een heden opnieuw waren verzameld om pas onlangs te worden gerepatrieerd. In Maastricht zal op Zondag 18 Septem ber een bijeenkomst, worden gehouden van de stoottroepers uit Zuid-Limburg, waar aan een herdenkingsplechtigheid is ver bonden bij het gedenkteken voor Wijcker- veld, het eerste stafkwartier uit de Sep temberdagen van 1944. Te Beneden-Leeuwen zal op Zondag 9 October de jaarlijkse landelijke bijeerv komst worden gehouden, die een bijzondere betekenis verkrijgt door de onthulling van het herdenkingsmonument. Bij dit monu ment zullen de eerste gesneuvelden rusten, die hier in 1944 gevallen zijn. Het monu ment heeft de vorm van een kapel. I.A.T.A. wil papieren rompslomp beperken In de vergadering van de I.A.T.A.de „International Air Transport Association" welke in het Vredespaleis in Den Haag wordt gehouden, heeft het dagelijks bestuur er bij de leden op aangedrongen, de pogin gen van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart tot vereenvoudiging van de verschillende douane- en grens- formaliteiten, te steunen. Er werd een z.g. „Red Tape"-rapport aangeboden, waarin een overzicht wordt gegeven van de diverse formaliteiten welke op internationale vliegvelden vervuld moe ten worden. (Vóór de oorlog plachten ambtenaren in Engels sprekende landen hun ambtelijke papieren met een „red tape", een rood bandje, bijeen te houden. De betekenis van „red tape" is tegenwoordig „papieren rompslomp". In het rapport wordt op be perking. hiervan aangedrongen.) Het dagelijks bestuür stelde verder voor, aan de I.A.T.A. een medische studiegroep te verbinden, teneinde de onderzoekingen van de aan de luchtvaartmaatschappijen Verbonden medici ten aanzien van ver moeidheid van vliegtuigbemanningen, com fort van passagiers en dergelijke te coördi neren. De I.A.T.A. omvat thans zestig werkende en zes buitengewone leden. Internationale luchtvaartmaatschappijen uit Canada, Cey lon en Finland zijn in het afgelopen jaar toegetreden. Maatschappijen uit Egypte en Ethiopië staan op de voordracht. Voorge steld werd om maatschappijen, die nog geen geregelde diensten onderhouden, niet langer als lid toe te laten. Koninklijk Paar ontving deelnemers aan Ronde Tafel-conferentie De Koningin en Prins Bernhard hebben Maandag in het paleis Noordeinde in Den Haag gedelegeerden bij de Ronde Tafel conferentie ontvangen. Aanwezig waren de voorzitter der con ferentie, minister-president dr. W. Drees, de voorzitter der delegatie der republiek, de voorziter der delegatie van het B.F.O., de voorzitter der Nederlandse delegatie, leden en adviseurs van de republikeinse en B.F.O.-delegaties, leden der Nederlandse delegatie, de leden der voorlopige federale regering, die als adviseurs der Nederlandse delegatie optreden, de leden en de secre taris der U.N.C.I., de waarnemers van de Nederlandse Antillen en de secretaris generaal en de adjunct-secretarissen gene raal der Ronde Tafel-conférentie. De Amsterdamse politie heeft 300.000 Amerikaanse sigaretten in beslag genomen, nadat deze in de Amsterdamse haven uit het s.s. „Amstelkerk" clandestien in een motorboot waren overgeladen. Vier perso nen, onder wie een Chinees, zijn gear resteerd. (Speciale berichtgeving) De landbouw-organisaties der Benelux- landen hebben .een driedaagse conferentie gehouden te Luxemburg. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de heer H. D. Louwes. Naar wij vernemen is het resultaat der besprekingen geweest dat men op verschillende punten dichter tot elkaar is gekomen. De delegaties der drie landen spraken hun voldoening uit over de ontwikkeling der gedachten in de richting van een sa menwerking tussen de landbouworganisa ties der Benelux-landen. In een plenaire zitting is besloten de bestudering van de verschillende vraagstukken, waarover men niet tot overeenstemming heeft kunnen komen, over te laten aan enige sub-com missies. In de sociale sector is men er niet in geslaagd een gemeenschappelijke conclusie vast te stellen. In deze sector heeft men vooral getracht een vergelijking te maken tussen het loon en de kosten der sociale voorzieningen in de drie landen. Dit werk werd uitermate bemoeilijkt door de om standigheid dat men in België en Luxem burg het systeem van de minimum-lonen kent, terwijl de lonen in Nederland zowel minima als maxima 'zijn. Ten aanzien van de tuinbouw bestond een groot wederzijds begrip. De toestanden in de drie landen vertonen echter te grote verschillen om een in een der drie landen bestaand systeem over te kunnen nemen. Hier doelen we met name op de vestigings eisen voor de tuinbouw en op de teelt regelingen. De delegaties van België en Luxemburg spraken de mening uit dat de bestaande verhoudingen in hun landen het doorvoeren van deze maatregelen niet, of althans nog niet, mogelijk-maken. Zij heb ben zich echter bereid verklaard voor hun landen deze vraagstukken te onderzoeken. Hetzelfde geldt in meerdere of mindere mate voor het stelsel der minimumprijzen voor tuinbouwproducten, dat Nederland kent. Zonder veilingen (en veilplicht) is dit stelsel niet uitvoerbaar. Hierover wa ren allen het eens. Maar de idee van mini mumprijzen is niet principieel verworpen. Veeleer is in de andere landen de gedachte versterkt dat het. veilingwezen een onmis bare factor is voor een economisch sterke tuinbouw. In de commissie, welke de vraagstukken, van de akkerbouw en de veehouderij be handelde, zag men op vele punten een ver heugende overeenstemming. Het belang rijkste feit bij deze besprekingen is mis schien wel geweest dat thans alle drie 'de landen zich hebben uitgesproken voor maatregelen, welke de beloning voor het Al kan een drama iKJl r6EB hem evenzeer boeien als een f f blijspel hij scheert zich uitsluitend met nil iff! PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER 35. Met Panda was het intussen niet al te best. Zijn stalen ros was dwars door de muur van het gebouw heen gesprongen, waar de Commissie van Onderzoek zitting hield, en ging nu eindelijk eens rustig zit ten. Tsjoeketsjoek, zei het, terwijl het, te midden van het puin op zijn zitvlak neer zeeg. Panda-zelf zeeg intussen dood-moe voorover; geen toonder hij'had wel het nodige uitgestaan in de laatste uren! Maar hij zei' nog: „Dag heren" tegen de leden van de commissie van onderzoekwant zijn- vader had hem geleerd dat men altijd be leefd moet blijven. Nu waren die heren van de Commissie intussen érg verbaasd, zoals iedereen zich voor zal kunnen stellen! „W-w-w-w-w-wat m-m-jn&gfc-moet d-d-d- d-dat?" vroeg een van hen en de andere, die zich het eerst van zijn schrik had her steld, sprak streng: „Wat verbeeld jij je? Wie ben je? Wat. moet je? Weet je wel dat je de Waardigheid van onze commissie beledigt door hier een hoop oudroest naar binnen te smijten? Ruim die rommel op! Vlug! Maar die laatste woorden waren ook gehoord door Ernest Klapperdie nu juist het gebouw bereikte. „Welt?!!" riep hij. „Oudroest?!!! Dit is een edel renpaard! En luat voor een renpaard! Dit is het paard, dat de Grote Knol Ren gaat winnen! Schrijf het in snel!" „Inschrijven dat daar?. Moet dat meedoen?" zuchtten de Commissie-leden onthutst en ze staar den naar de geniale uitvinding, die nu krachteloos op de vloer gezonken was. Bloembollencultuur tegen saneringsmaatregelen Slechts enkele minuten zijn de afgevaar digden van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Maandagmiddag in het Haarlemse Concertgebouw in verga dering bijeen geweest. Als enig punt stond op de agenda het voorstel van de afdeling Grootebroek, gesteund door veertien af delingen, waarin gevraagd wordt om de uitspraak te doen, dat alle saneringsmaat regelen in het bloembollenvak moeten wor den afgeschaft. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, merkte in zijn ope ningswoord op, dat de tijd van vergaderen voor vele vakgenoten niet gunstig is. De vergadering is echter op verzoek van een aantal afdelingen bijeengeroepen. De voor zitter zeide, dat het onderwerp niet nieuw is, omdat het reeds vele malen besproken is. Daarom deed hij een beroep op de afge vaardigden zich tot het uiterste te beper ken, om niet langer te vergaderen dan nodig is. Geen der afgevaardigden of leden vroeg het woord, waarna tot stemming werd over gegaan. Met 253 stemmen tegen 84 werd het voorstel-Grootebroek aangenomen. De heer Murks dankte de voorzitter voor de royale houding, welke aangenomen is bij de behandeling van het ernstige voor stel. Voorts wenste hij de vergadering ge luk met het besluit, dat in overeenstem ming is met de ideeën van vele leden. Hij verwachtte dat het besluit zo spoedig mo gelijk aan de minister van Landbouw, Vis serij en Veeteelt zal worden meegedeeld en hij hoopte, dat deze minister binnen zeer korte tijd de maatregelen zal afschaffen. Een vlottere handel is dan te verwachten in het belang van het vaderland en van de vakgenoten. Meer boilenexport naar Duitsland te verwachten Naar wij vernemen zal de contingen- tering van de Bloembolleninvoer voor Duitsland, hetzij in de loop van deze maand, hetzij begin October worden opgeheven. Slechts blijven nog invoervergunningen noodzakelijk, terwijl ook de contante be talingscondities van kracht blijven. Bloem bollen, bloemen en boomkwekerijproducten zullen onbeperkt mogen worden ingevoerd. De inkrimping en later het totaal weg vallen van de export naar Duitsland is voor een groot deel oorzaak geweest van het ontstaan van het jaarlijks surplus. Het zou te optimistisch zijn aan te nemen, dat ook dit hiermee vervalt. Want zelfs al zet Duits land zijn grenzen open, dan is het nog zeer de vraag, in hoeverre men aan dit land zijn product kwijt kan, en in hoevrre de af nemers solvabel zijn, 1 telen van binnenlands veevoer garanderei Met name is men het in principe eens ge worden over een systeem van heffinge aan de grens bij de invoer van buitenlanc veevoeder. Uit deze heffingen dient da een fonds te worden gevormd, hetwelk or, der andere kan worden gebruikt om rest: tutie te verlenen bij de export, daarnaas om de export in het algemeen te stimulere en om de technische vooruitgang van d landbouw in België en Luxemburg te be vorderen. De delegaties van deze beic landen hebben aan de Stichting voor c Landbouw verzocht een uitgebreide en détailleerde uiteenzetting te mogen ont vangen over de werking van dit stelsel i Nederland en over de voor- en nadele ervan. Ten aanzien van het broodgraan hebbe de drie delegaties er op aangedrongen ds eveneens het systeem van invoerheffinge van kracht zal zijn en dat het menggebo zal worden gehandhaafd. Inzake de suiker bietenteelt was men van oordeel dat d binnenlandse suikerbehoefte van de Benei lux-landen zoveel mogelijk moet wordei voorzien uit de productie dier landen. Pj] zodra de binnenlandse productie ontoereij kend is, dient import plaats te hebber Deze import wordt belast met een heffinj waardoor de prijs een redelijke belonin voor de suikerbietenteelt kan inhouden Indien de omstandigheden zulks noodzake lijk zouden maken, zou een productie regeling in de drie landen moeten wordei doorgevoerd. Tevens bestond overeenstemming ove een vrije uitwisseling van gerepeld stro vlas, waarbij de binnenlandse industrie eei voorkeursrecht moet verkrijgen. Met betrekking tot de veehouderij be stond er eensgezindheid tussen de drie dele gaties over de wijze, waarop de ordenini van de veeteelt tot stand moet komen. Al len gaven de voorkeur aan indirecte maat regelen, zoals prijsmanipulaties, beperkini van de import en invoerheffingen, bovei regelingen, welke een direct ingrijpen oi het bedrijf met zich meebrengen. Met be trekking tot de kippen en de varkens houd Nederland voor het ogenblik vast aan he thans hier te lande bestaand systeem (kul kentoewijzing en veevoederdistributie) omdat zulks een actieve kleine-boeren politiek mogelijk maakt. De delegaties va» België en Luxemburg, in welke landen di omstandigheden anders zijn dan in Neder land, gaven daarentegen te kennen dat ii hun landen de mogelijkheid tot het door voeren van dergelijke maatregelen nie bestaat. Het systeem van invoerheffingen heef! bovendien tot gevolg dat wordt tegengegaan dat personen buiten de landbouw zich in het groot op de dierlijke productie gaar toeleggen en de boeren gaan beconcurreren Dit gevolg van de invoerheffingen wert door alle delegaties van harte toegejuicht Voorts werd besloten gemeenschappelijk een nader onderzoek in te stellen naar d< methode van kostprijsberekening voor di drie landen, waarbij men zal uitgaan var het thans door de drie regeringen reed! aangehouden schema. Vergeefse speurtocht naar manus cripten van Wagner, Beethoven en Mozart Charleton Smith, directeur van de Na tionale Kunststichting te New York, is in Parijs aangekomen na twee maanden lang in Oost-Europa naar verdwenen muziek- manuscripten te hebben gezocht. Het ging hier om vijf handschriften van Wagner, die aan Hitier op diens 50ste ver jaardag cadeau waren gedaan, voorts om manuscripten uit de Pruisische staatsbi bliotheek bevattende het handschrift van Beethovens zevende en negende symphonie en van Mozarts Toverfluit. Smith deelde mede, dat hij geen spoor van de Wagnerhandschriften kon vinden, Bekend was, dat de manuscripten uit dc Pruisische staatsboekerij zich bevonden in een Pools klooster.. De Poolse regering heeft Smith verboden dit land binnen te komen. Op zijn speurtocht had Smith alle boeke rijen, musea en universiteiten bezocht. Hij was ook bevreesd geweest, dat het handschrift van de Mattheuspassion van Bach verdwenen was, maar bij een bezoek aan de Pruisische staatsbibliotheek bevond Smith, dat de Russische autoriteiten het handschrift in een zoutmijn hadden gevon den en het aan de bibliotheek hadden teruggezonden, Smith vond enige kleinere handschriften van. Wagner en brieven van de componist in een onbewoond kasteel in Ceska Lipa in Tsjechoslowakije. Brand. In Zuid-Tsoengking zijn door een brand die vier uur duurde, 80 huizen verbrand, aldus het centrale Chinese persbureau.Vijf personen zijn, onder verdenking van brandstichting aange houden. Voor dc kinderen. Door de UNO is een grote hoeveelheid melkpoeder naar Ecuador gezonden, die bestemd is voor kinderen, die te lijden hebben gehad van de gevolgen van de aardbeving, waardoor ruim duizend personen wer den gedood. Storm. De waterleiding van Napels is door een storm beschadigd. De inwoners van de stad zullen nu gedurende een week slechts vier van de 24 uur water krij gen. Bliksem. Te Rome is een man tijdens het kaartspelen door de bliksem getroffen en gedood. Zijn drie medespelers ble ven ongedeerd. Neergestort. Een B-29 (vliegend fort) van de Amerikaanse luchtmacht is nabij San Francisco neergestort, nadat een motor in brand was geraakt. Volgens ooggetuigen heeft de bemanning ge tracht zich met valschermen in veilig heid te brengen, doch is slechts een enkel scherm opengegaan. Twee vlieg tuigen van de kustwacht zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Cultuur. Het Oostenrijkse staatsblad heeft kortgeleden een nieuwe wet gepubli ceerd waarbij de entreegelden voor alle filmvoorstellingen in de Oostenrijkse bioscopen met 10 proeent of ten minste 10 Groschen verhoogd zullen worden. Uit deze toeslag, de „Kulturgroschen" zal een fonds gevormd worden, waaruit schouwburgen, muzikale uitvoeringen en andere culturele manifestaties ge subsidieerd zullen worden,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2