RADIO Een verdwenen beroep Alma's dubbele taak Dinsdag 13 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Nu de bunkers op de beide IJmuidense pieren gesloopt zijn wordt een nieuwe licht installatie aangebracht. Met behulp van een drijvende bok worden de lichtmasten op hun plaats gezet. Padvinders huldigden de heer M. C. de Jong De districtscommissaris van de Neder landse Padvinders te Haarlem, dé heer M. C. de Jong, werd gisteravond ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag een se renade gebracht door de districtsband. Na mens alle Haarlemse groepen werd hem een armbandhorloge aangeboden en me vrouw De Jong ontving bloemen van een deputatie van het leiderskoor „de Goê Ka- dullekes" en de districtsband. Tenslotte defileerden de districtsband en een vertegenwoordiging van alle groepen met hun groepsvlag langs de districtscom missaris. Het veer over het Noorder Buiten Spaarne Tot heden werd de veerdienst over het Noorder Buiten Spaarne, tussen de Spaarn- damseweg en de Veerpolderstraat met de gemeentelijke pont hoofdzakelijk ^onder houden ten gerieve van het personeel, werkzaam bij de verschillende bedrijven aan de overzijde van het Spaarne en de schoolgaande jeugd van de Thorbecke- buurt, zodat slechts tussen 7-9, 11.15-14.15 en 16-18 uur gevaren werd. B. en W. hebben thans besloten aan deze veerdienst voorlopig bij wijze van proef uitbreiding te geven, zodat met ingang van Donderdag 15 September de pont des morgens, wanneer hieraan de grootste be hoefte bestaat, van 7-14.15 uur zonder on- onderbreking en vervolgens weer van 16- 18 uur te doen varen; des Zaterdags uit sluitend van 7-14.15 uur. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 10 Sept., C. BoorWouda; H. C. SlagmolenLijnzaat; U. R. KamerlingSchroder; 11 Sept., C. QuistTolenaars; A. A. TegelSchuring; M. M. MeermanBijster; A. P. Honcoop ten Boom; R. J. M. van RoodenKlaver; M. A. BeendersHoutkamp; 12 Sept., R. HèssVink. BEVALLEN van een dochter: 9 Sept., J. H. MichelsBeilschmidt; 10 Sept., J. Box Lub; T. J. MedikCornelissen; A. M. T. de MesHogerhuis; J.. C. Vijlbrief Schaafsma; 11 Sept., J. van Hulzenvan Do-p; M. M. Bakkervan Loon: A. W. SnijdersVos; C. P. Goesvan Straten; I. MenseKunis; A. HeusdensWiersum; 12 Sept., A. B. C. HoffmanHerberich. OVERLEDEN: 9 Sept., H. Hoetmer, 3 d.; Soend3straat; R. KempHaven, 92 j., Jansstraat 10 Sept., W. C. Nuijts, 26 j., M. v. Heemskerkstraat; J. W. van der Tol, 82 j., Kamperlaan; M. Vermeule, 43 j.. Kam perlaan; G. BelcemaKoopmans, 79 j., Bijzantiumstraat; P. C. J. Nieuwendijk, 7 j., Prinsessekade; J. G. Weppreoht, 66 j., Rijksstraatweg. Middenstandscentrale In de jaarvergadering van de Midden standscentrale, welke in het Middenstands huis aan de Wilhelminastraat is gehouden, heeft de secretaris, de heer L. Lam, het jaarverslag uitgebracht. In de loop van het vorig jaar werden veertien vergaderingen gehouden. Over de besprekingen op deze bijeenkomsten worden mededelingen ge daan. Herinnerd wordt aan de pogingen om in 1949 een tentoonstelling te houden. Met de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur zijn besprekingen gevoerd over het behoud van de zetel. Het bestuur heeft een onderhoud gehad met de commissie voor de huisves ting over het verhuren van als pakhuis gebruikte verdiepingen boven winkelhui zen. De goederen zouden dan elders opge slagen moeten worden. Bij de besprekingen was men het er over eens, dat het een al gemeen middenstandsbelang is, dat de win kelier boven zijn zaak woont, opdat hij als het ware dag en nacht bij zijn zaak is. De secretaris deed voorts mededelingen over de stichting van 't Kennemer Financierings Instituut. Met waardering wordt ervan ge wag gemaakt, dat het gemeentebestuur van Haarlem, onder aanvoering van de burge meester, de middenstandsbelangen zoveel als de wettelijke bevoegdheden zulks toe staan, is tegemoet gekomen. In de eerste plaats wordt als bewijs genoemd de mede werking van de Volkscredietbank aan het Financierings Instituut. Steeds werd advies ingewonnen bij toepassing van de winkel sluitingswet. De secretaris besluit zijn ver slag met de middenstanders op te wekken zich te verenigen. De penningmeester, de heer S. J. Warmer deelde in het financiële verslag mee, dat het tekort gestegen is tot 130. Bij de rondvraag werden nog mededelin gen gedaan over de etalageverlichting in de wintermaanden. Verbetering lot der blinden De afdeling Haarlem van de "Vereniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland, in en buiten Europa, hield een jaarvergadering onder leiding van de heer J. Wildschut. In het jaarverslag over 1948, uitgebracht door mejuffrouw S. J. Mansholt, lezen wij hoe deze vereniging in staat was menige blinde in zijn zo moeilijk lot steun te ver lenen. Aan blinden of zeer slecht zienden werden bijdragen geschonken, waaronder een radiotoestel, blinde-horloge, enz. Brei- materiaal werd verstrekt aan blinde dames, die verkoopbare artikelen vervaardigen, welke door de vereniging aan particulieren worden verkocht, waarvoor deze dames loon ontvingen. Waar mogelijk werd steun verleend, ook aan behoeftige instellingen voor blinden. Een der bestuursleden stelde een blinde student in de rechten door samenwerken en studiemateriaal in braille over te bren gen, in staat zijn studie te voltooien. Het verslag vertelt verder van de werk zaamheden der vereniging en moedigt aan lid te worden. Het postrekening nummer is 466976. De vereniging betreurt het overlijden van haar secretaresse, mejuffrouw C. A. Doorn, die sedert 1920 met heel veel toe wijding haar beste krachten aan het werk der vereniging heeft gegeven. Het dagelijks bestuur bestaat uit: Nota ris J. Wildschut, voorzitter; mejuffrouw A. A. Cool, penningmeesteresse en mejuf frouw S. J. Mansholt, secretaresse. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 15 September a.s. zal mejuf- froüw C. H. Koniings, telefoniste op het kantoor van de Rotterdamse Bank te Haarlem 25 jaar aan deze instelling ver bonden zijn. Hef Humanistisch Verbond in de volksgemeenschap Voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch verbond sprak gisteravond in Brinkmann mr. H. Waslander over „Het Humanistisch verbond in de volksgemeen schap". Nadat hij een zeer beknopte uit eenzetting had gegeven over de beginselen van het humanisme, waarbij hij nog eens onderstreepte dat het criterium van de hu manisten de „toets van de rede" is, betoog de hij dat de humanisten de voorhoede van de buitenkerkelijken vormen en daarmede een belangrijke en moeilijke taak op de schouders hebben gekregen. Immers de on kerkelijkheid is niet meer zoals vroeger een teken van een bepaalde karakter-sterkte, maar is zelf tot traditie of sleur geworden. Het humanisme heeft daarom een speciale taak ten opzichte van de socialistische mas sa's, zei mr. Waslander, hoewel humanisme en socialisme volstrekt niet met elkaar verward mogen worden, ondanks het feit dat zij elkaar in theorie en practijk op vele punten ontmoeten. Voor vele socialisten is hun leer een levensbeschouwing en hun partij een kerk geworden, zei de spreker. Van humanis tische zijde moet daartegen verzet wor den aangetekend. Het socialisme is immers niets anders dan een politieke leer en de partij voert niets anders dan een politieke strijd. Het leven bestaat echter niet alleen uit politiek, er is meer nodig en daar moet het humanisme bijspringen. Wanneer het socialisme zich op het terrein van de jeugd beweging begeeft, komt zij buiten haar werkingssfeer. Mr. Waslander zou het daarom toejuichen wanneer de socialis tische jeugdbeweging een humanistischer inslag zou krijgen. Datzelfde geldt ook voor de radio. Het is een zonderlinge toe stand, betoogde spreker, dat wij in Neder land twee kerkelijke, een neutrale en een politieke omroepvereniging hebben. De taak van de radio, die per slot ook een levensbeschouwing behoort voor te staan, zou beter vervuld kunnen worden wanneer de VARA een humanistische inslag zou krijgen. In het kort de taak van het humanisme samenvattend, zei mr. Waslander, dat het een nieuwe levensbeschouwing aan dui zenden zal moeten geven. Wanneer het bij de vervulling van die taak door de kerken bedreigd zou worden, zal het tegen die kerken hebben te strijden. Zwitsers bezochten Haarlem Maandagmiddag heeft een gezelschap van zeshonderd Zwitsers, leden van de Zuricher Arbeiters Slinger Kartel met hun familieleden een kort bezoek aan Haarlem [ebracht. De Zwitsers zijn de gasten van de vereniging „De Stem des Volks" te Amster dam en het koor zal vanavond in het Con certgebouw van de hoofdstad een concert geven. HEBT u iets te vragen of aan te bieden? Een Groentje in Haarlems Dagblad is er niet alleen goed voor. Het is er het best voor. Opsporing van vermisten uit de bezettingstijd „Ex-po-ge" maakt f 5000. over aan Sociale Zaken Om redenen van bezuiniging zijn de werkzaamheden van de Nederlandse missie tot opsporing van vermisten uit de bezet tingsjaren stopgezet. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd is bevreesd, dat de op sporingsambtenaren, die over een grote ervaring beschikken, genoodzaakt zullen zijn, elders emplooi te zoeken, zodat zij niet meer beschikbaar zijn als de Tweede Kamer zoals het hoofdbestuur hoopt het besluit zou nemen alsnog een post op de begroting van Sociale Zaken te bren gen teneinde het opsporingswerk naar de duizenden, die nog vermist worden, voort te zetten. Op grond hiervan heeft het hoofdbestuur aan het ministerie van Sociale Zaken 5000,uit het Ex-po-ge-fonds overge maakt, om te voorkomen, dat, voordat de Tweede Kamer een uitspraak heeft gedaan, de'opsporingswerkzaamheden worden stop gezet. Dit betekent niet, dat de vereniging op het standpunt staat, dat de voortzetting straks zou moeten geschieden voor reke ning van de Stichting 194045, het Ex-po- ge-fonds en uit de beurzen van particulie ren. Zij meent dat de opsporing van ver misten een zaak is van de Nederlandse Staat. HAGEMAN GED. OÜDE GRACHT 52 tegenover de kerk - TEL. 12762 (Adv.) De interlocale telefoon-tarieven In de toekomst alleen betalen voor de tijd dat men spreekt Reeds een half jaar geleden deelden wij mede dat er door de PTT gewerkt werd aan een wijziging van de tarieven voor inter - locaal telefoneren. Thans betaalt men voor elke drie minu ten een vast bedrag. Wie y2 minuut spreekt, is dus evenveel verschuldigd als hij die de 3 minuten volmaakt. Dit zal in de toe komst anders worden. Voor een gesprek zal dan ook wel een vast bedrag betaald worden, maar dat is lager dan thans. Maar daarop komt dan nog een toeslag voor de tijd dat men wér kelijk spreekt. Natuurlijk interesseert het publiek zich in het bijzonder voor de vraag: wordt het telefoneren nu duurder of goedkoper? Ons werd te verstaan gegeven dat iemand die slechts een kort gesprek houdt in de toe komst wat minder zal betalen, maar hij die de 3 minuten volledig gebruikt iets meer. liet voordeel van de nieuwe berekening is dat de grondslag der berekening billij ker is. Bovendien verwacht men dat het gevolg van de nieuwe regeling zal zijn, dat er korter getelefoneerd zal worden. Nu spreken velen immers de 3 minuten vol, omdat er toch voor betaald moet worden. Korter telefoneren wil zeggen: vlotter af werken, waardoor meer aansluitingen tot stand gebracht zullen kunnen worden. Dezer dagen zullen op een persconfe rentie nadere mededelingen gedaan wordén over de nieuwe tarieven. Het zal slechts mogelijk zijn de nieuwe tarieven geleidelijk toe te passen, omdat de automatische tellers moeten worden ge wijzigd. Er zal begonnen worden bij de gebieden die juist in deze tijd geautomati seerd worden. In het Haarlemse Telefoon district is dat West-Friesland. Daarna zal geleidelijk elke kring zijn nieuwe tellers krijgen. Haarlem zal, naar verwacht wordt, voorlopig nog niet aan de beurt komen. De opening der Staten-Generaal De stoet, waarmede de Koningin zich Dinsdag 20 September om één uur in Den Haag ter plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal naar de Ridderzaal zal begeven, zal de volgende route volgen: koninklijk paleis Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout, Tournooiveld, Korte Vij verberg, Binnenhof. De Koningin zal langs dezelfde weg naar het paleis aan het Noord- eirïde terugkeren. Het militair eerbetoon en de afzetting zullen zijn als vorig jaar. Aan het paleis Noordeinde wordt een erewacht van 100 man van het garderegi ment Prinses Irene opgesteld. By deze ere wacht is ingedeeld het trompetterskorps van de Huzaren van Boreel. Aan de Rid derzaal vormen 70 man van het Korps Ma riniers de erewacht, hierbij is ingedeeld de marinierskapel der Koninklijke Marine. Oud-predikant voor de Bijzondere Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft Maandag de zaak behandeld tegen de 60- jarige oud-predikant en journalist dr. H. W. van der V. S. uit Den Haag, die door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag was veroordeeld tot negen jaar gevangenis straf. Hem was onder andere ten laste ge légd dat hij tijdens de bezetting een artikel had doen publiceren, dat in hoge mate be ledigend kan worden geacht voor het Ko ninklijk Huis en voor de toen in Londen zetelende regering, voorts dat hij de Duitse belangen had behartigd door een pro-Duitse radiorede en dat hij enige personen aan vervolging door de Duitsers had blootge- steld. De verdediger, mr. J. W. M. Reuser, be streed de tenlastelegging en verzocht de onmiddellijke invrijheidsstelling van ver dachte. De procureur-fiscaal wenste zijn con clusie aan te houden. De Raad wees het verzoek van de verdediger af. SCHEEPVAART Borneo, New YorkKarachi pass. 12 Sept. Algiers. Celebes, 13 Sept. van Makas sar te Soerabaja. Delfland, Hamburg Buenos Aires pass. 12 Sept. Ouessant. Hoog kerk, AmsterdamBeira pass. 12 Sept. Ouessant. Jacob Cats, 12 Sept. van Narvik naar Rotterdam. Java, AmsterdamJava 12 Sept. van Singapore. Kertosono, Java Rotterdam 12 Sept. van Djeddah. Friesland, New YorkJava 11 Sept. te Belawan. Mataram, RotterdamJava pass. 13 Sept. Finisterre. Modjolcerto, 12 Sept. van Ma kassar te Balikpapan. Muiderkerk, 12 Sept. van Monrovia naar Freetown. Nijkerk, 13 Sept. van Zanzibar naar Tanga. Oranje fontein, 13 Sept, van Tanga te Mombassa. Rempang, BataviaAmsterdam pass. 12 Sept. Minicoy. Ruys, JavaBuenos Aires 13 Sept. te Mombassa. Salawati, JavaNew York pass. 11 Sept. Kaap St. Vincent. Sla mat, RotterdamJava 12 Sept. van Aden. Sumatra, 12 Sept. van Belawan naar Dabo. Tabinta, 12 Sept.. van Rotterdam te New York. Randkerk, AmsterdamMombassa pass. 12 Sept. Gibraltar. Weltevreden, 11 Sept. van New York te Batavia. Willem Ruys, RotterdamJava pass. 12 Sept. Guardafui. HAARLEM SO JAAR GELEDEN Vooral in de laatste halve eeuw heeft de courant, ook in ons land, een triumf- tocht gemaakt. Steeds sneller en beter was het devies! Die ontwikkelingsgang heeft ook een einde gemaakt aan het beroep van „couran tier". Dit waren mensen die. couranten verhuurden. Haarlem had er bij de eeuw wisseling nog' twee. Van Groningen op de Gasthuisvest en Nobels op de Nieuwe Groenmarkt (later verhuisd naar de Nieu we Gracht), Zij sloten bij de uitgevers van couranten een groot aantal abonnementen af en vroegen dan van hun klanten een vergoeding voor het gedurende enige uren mogen, lezen van zo'n courant. Daarvoor hadden zij een aantal lopers in dienst die bij de een een courant in de bus stopten en bij de ander er een terughaalden. Veel mensen vonden toen een abonne ment op een courant voor zich persoonlijk te duur. Bij de „courantier" konden zij goedkoper terecht, want die bediende met één courant soms wel vijf of zes mensen. Het gevolg was natuurlijk wel dat degenen die de courant het laatst ontvingen, met het nieuws ten achter kwamen. Maar dat was voor de lezers die rekening moesten houden met de dikte van hun beurs blijk baar geen al te ernstig bezwaar. Natuurlijk betaalde de man die een verse courant kreeg het meeste. Bij elke volgende daalde het tarief, zelfs zoveel, dat cfè laat ste zijn courant bijna voor niets kreeg. Het was voor de „courantiers" natuurlijk een passen en meten om uit elke courant zoveel mogelijk te halen. De lopers zwier ven de gehele dag, van's morgens dat de baan kraaide tot 's avonds dat de Damiaat- jes met hun geklingel aankondigden dat het weldra bedtijd 'zou worden, door de stad. Enigen hunner waren typen in het Haarlemse stadsbeeld geworden. Wij herin neren ons nog dat kleine zwarte mannetje dat blijkbaar zelden tijd had om zich te scheren en zijn kleren wat te verzorgen. Als hij een minuutje over had, meestal in dien hij bij een klant moest wachten omdat hij de laatste regels van zijn lijfblad nog moest genieten, dan was het eerst nodige een blik in een courant te slaan, want hij moest met het nieuws bij blijven. Een eigenaardigheid van dit mannetje was, dat hij altijd een wit stenen pijp rookte, die hij met de kop naar beneden in de mond hield. Zelden zag men evenwel rook, want de ver diensten van zulke lopers waren er niet op berekend-dat de schoorsteen de gehele dag kon roken. Alleen in de week na Nieuwjaar en met Kerstmis blies hij naar hartelust wolken om zich heen, want dan kreeg hij van zijn lezers fooitjes, in ruil voor zijn gulle wensen. Vooral gepensionneerdeh en renteniers behoorden tot de lezerskring van de „cou rantiers". Er waren nieuws-verslinders on der, die al voor het raam stonden te kijken of de loper nog niet in aantocht was. De tijden zijn veranderd. Nu wil ieder zijn eigen courant hebben en dan onmid dellijk nadat zij van de pers gekomen is. Dat heeft een einde gemaakt aan het werk van de „courantiers". BINNENLAND Het hoofdbestuur van de organisatie V.O.M.O. („Voor onze militairen overzee'" heeft telegrafisch aan de minister-presi dent verzocht alles in het werlc te stellet, om het mogelijk te maken dat de „7-Decenv ber-divisie" nog dit jaar in Nederland za zijn teruggekeerd. De hoofdprijs van de „Doolhof'-prijs vraag van het Nederlandse Rode Kruis, eet auto, is gewonnen door de heer F. Versluy te Hoek van Holland. Op de grens tussen Baarle-Nassau er Baarle-Hertog is een monument opger'ich voor drie verzetstrijders die door Duitsers zijn gefusilleerd nadat zij aai meer dan tachtig geallieerde piloten' hul] hadden verleend. Plet waren M. C. Verhoe ven en de marechaussée's A. van Gestel G. Gerritzen. Op 74-jarige leeftijd is in zijn wonin: te .Amsterdam overleden de bekend Italiaanse zanger Giuseppe Reschiglian. Hi zong reeds als 7-jarige jongen in een kerlt koor te Padua, zijn geboorteplaats. Toen hi 20 jaar was debuteerde hij als operazange in Venetië, Hij was ruim zeven jaren a! tenor verbonden aan het Metropolitai Opera House in Philadelphia. In 1937 hai hij zich als zangleraar in Amsterdam ge vestigd. De minister van Landbouw, Visser en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans holt, zal Donderdag een bezoek brenge aan de „Reinischer Landwirtschaftsschau in Keulen. Prinses .Wilhelmina is heden voor eei kort verblijf in Amsterdam aangekomen. HAARLEM EN OMGEVIN( Mejuffrouw C. Konings, te Haarlen hoopt Donderdag 15 September de dag f vieren, dat zij vijf en twintig jaar werkzaar is op het kantoor der Rotterdamse Ban aan de Zijlstraat te Haarlem. Tot hoofd der Chr. School te Badhoe vedorp is benoemd de heer P. J. Rijpstra t Woubrugge, voorheen onderwijzer aan d Juüana van Stolbergschool te Haarlem. De heer W. F. de Moor, op arbeid overeenkomst werkzaam op het telefoon district te Haarlem is benoemd tot employ 3e klasse aldaar in vaste dienst. Ingaande 1 November is de buree! chef P.T.T. J. Nieland te Haarlem op ver zoek eervol ontslagen. De hoofdemployé le klasse P.T.T. I vain de Kaa in Den Haag is verplaatst na; Haarlem. Na ruim 33 dienstjaren werd aan vak-man le klasse P.T.T. E Groeneveld Haarlem eervol ontslag verleend. De heren B. Lust en B. S. van de Schuit, tijdelijke opzichters bij de Strai gevangenis in Haarlem, zijn benoemd t( opzichter. Wegens huwelijk werd aan de employ 2e klasse P.T.T. E, Groene veltWillemze Haarlem eervol ontslag verleend. De onlangs gemelde verplaatsing va de bureelchef P.T.T. J. Oostra van Haarlei naar Amsterdam is ingetrokken, De hoofdemployé le klasse P.T.T. Koopmans te Haarlem is verplaatst na; Amsterdam. Bij de belastingdienst is benoemd t( tijdelijk schrijver 2e klasse J. Oosting Haarlem. Tijdens het in België gehouden congri van de Union des Professeurs de Danse de Culture physique de Belgique is aan heer H. Kwekkeboom te Haarlem meegi deeld, dat Prins Karei hem verleend hee het ereteken tweede klas, welk ere lekt ingesteld is ter beloning van de bevoi deraars en beheerders van coöperatieve beroepsverenigingen, ingericht ten vooi dele van de middenstand. Kegelen Nationaal concours Haarlem Aan het eind van de tweede dag zijn de standen op het nationaal kegelconcours, dat in het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond gehouden wordt, als volgt: Korpswedstrijd vijftallen heren: 1. „50 kegeleirs", Maastricht, 333 houten; 2. STJK, Maastricht, 313; 3. Kollefit, Maas tricht, 313. Korpswedstrüd drietallen dames: 1. WV, Den Haag, 183; 2. Rondom de Koning, Delft, j 179; 3. WKC, Wageningen, 177. Korpswedstrijd vijftallen dames: 1. To- gido, Hengelo, 255; 2. „Willen is kunnen'" Alkmaar, 250. Korpswedstrijd drietallen dames: 1. Wil len is kunnen, Alkmaar, 142; 2. Togido, Hengelo, 132. Jubileumwedstrijd heren: 1. De Haas, Sehagen, 115. Vastebaan wedstrijd heren: 1. Leufkens, Maastricht, 45. Vrije baan wedstrijd heren: 1. Wijnands, Maastricht, 3 x 45. Vrije baan wedstrijd dames. 1. Van der Werf, Haarlem, 43. Hamburger telling heren: L Stubbe, Hengelo, 2 x 120. Onderlinge atletiekwedstrij den van „Turnlusf" Tot besluit van het athletiekseizoen hield de gymnastiekvereniging „Turnlust" onder linge athletiekwedstrijden, welke bijzonder goed geslaagd zijn. Na spannende strijd werd mejuffrouw A. v. d. Vliet bij een zeskamp verenigings kampioene 1949 met 3219 punten. Zij plaatste zich op drie onderdelen als eerste namelijk op 80 meter hardlopen (11.3 sec.) op vèrspringen (4.51 meter) en op hoog springen (1.35 meter). Tweede werd me vrouw NuesinikLandwehr Johann met 3010 V2 punt, welk aantal zij behaalde door bij speerwerpen en kogelstoten zich als nummer één te plaatsten respectievelijk met 25.12 meter en 7.87 meter. Derde werd* »aan de Sohalkwijkerweg. Het programm mejuffrouw A. Arnaud de Calavon met vermeldt korte baanwedstrijden, een gracl 1947 punten. Van alle deelneemsters had zij tenrace en gecostumeerde spiegelgevechten de beste prestatie bij discuswerpen maakt, n.l. 23.02 meter. Ook de ongeoefende -dames waren in ee zeskamp verenigd. Hier. werd eerste juffrouw J.Willems met 2361V2 pun Bij de heren werd verenigingskampioe 1949 G. Silvis met 2104y2 punt, op de vos gevolgd door H. Kraay met 2072 V2 pun Derde werd G. Huizing met 1947 punta De beste prestaties bij de heren werde geleverd door G. Silvis; vèrspringen 5.1 meter, kogelstoten 9.01 meter, discuswer pen 24.30 meter; H. Kraay hardlopen lf meter 12.4 sec., speerwerpen 33.43 meter; Huizing, hoogspringen 1.45 meter. Van de adspiranten noemen we nog eerst geplaatste meisjes 910 jaar J. v Herwerden 16 pnt.; meisjes 1113 jaar Hezemans 59 pnt.; meisjes 1415 jaar Alphen 34V2 pnt.; jongens 910 jaar Hurkmans 11 pnt.; jongens 1113 jaar Kuh'bach 75 pnt. Ook Tim Jonker gaaf een Kanaal-poging wagen De achttienjarige Zaandamse lange ai standzwemster Tini Jonker zal vanmidds om half twee van IJmuiden uit met d Albatros (IJM 277) naar Do-ver vertrekkei Het ligt in haar bedoeling om bij gunst weer Vrijdagmorgen om kwart voor tvve een poging te doen, het Kanaal over i zwemmen. Haar trainer Maarten de Ruite verzekerde hedenmorgen dat Tini in uit stekende conditie is. Sport in 't kort KANODAG VAN „SPAARNEVOGELS' Zondag 18 September houdt de Haaf lemse Kanovereniging „Spaarnevogels", t( besluit van het seizoen een kanodag op he Zuider Buiten Spaarne nabij het botenhui FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 12) Maar het salaris, dat je krijgt, is veel minder, zei haar moeder verwijtend. Voor uitzichten in de verre toekomst zijn heel aardig, liefje, maar voor ons is het salaris, dat je nü verdient, belangrijk! Bovendien was het zo goed, iéts met de Farradays te maken te hebben. Ik vind het heel jammer, dat je dat allemaal weggegooid hebt. Ze zijn de meest vooraanstaande mensen in Midchestei\.Het spijt me enorm, dat we in geen enkele connectie meer met hen staan. Om u de waarheid te zeggen, moeder, bestaat die connectie nog wel degelijk, zei Alma en ze voelde hoe ze genoot van de sensatie, die ze teweeg zou brengen. Me vrouw Farraday heeft mij vandaag aan genomen als haar secretaresse- tevens-juf frouw-van-gezelschap, en ik begin Maan dag a.s. daar te werken. Alma zette haar hoed af en bracht haar haar voor de spiegel in orde, terwijl ze moest glimlachen om de uitroepen van ver bazing, die achter haar losbarstten. Lieve kind, waar heb je het over? Alma, het is niet waar! Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? Alma lachte nu opgewonden; de ver bazing van haar moeder en Eva vormden een juiste maatstaf voor het succes, dat ze bereikt had. Meneer Farraday belde me vanmor gen op en vroeg me, of ik vanmiddag even bij hem op kantoor kon komen. En dus ging ik, en hij bood mij toen deze baan aan. Hij nam me in zijn auto mee naar Benham Lodge en daar hebben mevrouw Farraday en ik een en ander afgesproken, legde ze enigszins ademloos uit. Maar ik begrijp er niets van. Hoe kwam hij aan jou?, wilde haar moeder weten. Was het een gevolg van gisteravond?, vroeg Eva snel. Alma knikte haar zuster bevestigend toe en glimlachte. Ik geloof van wel. Dat is echt iets voor hem, zei Eva. Hij bewonderde waarschijnlijk je moedig optreden, ook al gedroeg hij zich weinig vriendelijk tegenover je. Ik begrijp niet, waar jullie het over hebt, zuchtte mevrouw Brendall. Alma legde alles uit: hoe ze getracht had bij Farraday voor Eva te bemiddelen, en dat dit ertoe geleid had, dat hij haar zélf een baan had aangeboden. En toen ze verteld had, dat het hoofdzakelijk in de middag uren zou zijn, dat ze bij mevrouw Farraday moest werken, klaarde mevrouw Brendall's gezicht volkomen op en verklaarde ze, dat het zo misschien wel „goed voor iedereen was geregeld". Onder ons gezegd, zullen we dan lang geen slecht inkomen wekelijks thuis brengen, zei Eva. Maar we zullen toch ra zend zuinig moeten zijn om onze hoofden boven water te houden, moeder, voegde ze er waarschuwend aan toe. Beide meisjes wisten maar al te goed, dat mevrouw Bren dall ervau overtuigd moest zijn, dat niet alles bij het oude zou kunnen blijven. An ders zou ze rustig op de oude voet door leven. Natuurlijk, stemde mevrouw Brendall toe. Het zal nog heel wat moeite kosten Richard's studie straks te betalen. Misschien zal dat helemaal niet mo gelijk zijn, merkte Eva op. Maar mevrouw Brendall wilde hier niet van horen. Natuurlijk moet Richard gaan studeren. Daar heb ik nu eenmaal al m'n zinnen op gezet, riep ze verwijtend uit. We moeten ons allen maar opofferingen i getroosten om dat voor 'elkaar te brengen. De meisjes vonden het niet het moment om uiteen te zetten, dat er door opoffe ringen, hoé groot deze ook mochten zijn, niet meer geld in het laadje zou vloeien en lieten het onderwerp verder rusten. Ze hadden zich echter geen zorgen behoeven te maken. Richard had voor zichzelf deze zaak al uitgemaakt en toen hij tegen thee tijd thuiskwam, deelde hij zijn besluit mede. Ik ga met de zomervacantie voor goed van school af, kondigde hij terloops aan, terwijl hij aan zijn derde sneedje toast met boter begon, en ik begin dan in de eerste week van Augustus bij Col man Marshall op kantoor. Richard, riep de hele familie in koor, en mevrouw Brendall kermde ten over vloede: Maar lieve jongen, je gaat toch eerst economie studeren! Nee, dat gaat voorlopig niet door, merkte Richard welgemoed op. Maar natuurlijk wel! Doe niet zo dwaas, riep zijn ontstelde moeder uit. Je hebt zo'n schitterende toekomst voor je. Je bent een soort genie met cijfers, en als je je doctorsgraad in de economie hebt. Luister eens moeder, ik behoef geen economie gestudeerd te hebben, om een simpel feit vast te stellen, onderbrak Richard haar met nog steeds dezelfde op gewektheid, n.l. dat je öf zelf op eigen kracht je weg moet vinden in deze harde hedendaagse wereld, óf dat iemand anders de kosten daarvan draagt. Tot op dit mo ment heb ik geluk gehad. Oom Theodoor heeft altijd alles voor mij betaald. Maar dat is nu anders geworden en ik ben zeker niet van plan de zusjes voor mij te laten zwoegen, terwijl ik oud genoeg ben om voor me zelf te werken. Ik word achttien in Juli. Er zijn heel veel mensen, die op die leeftijd moeten beginnen hun eigen kostje te verdienen. Maar dan word je niet meer dan een gewone kantoorjongen, kermde mevrouw Brendall, die visioenen van haar zoon als premier of professor zag verdwijnen. Als ik werkelijk zo'n genie met cijfers ben, als u zegt, dan is een effectenkantoor niet zo'n slechte plaats om te beginnen, antwoordde Richard onbewogen. Ik heb een gesprek gehad met „de Oude" zo stond het hoofd van Richard's school be kend bij zijn weinig respectvolle leerlin gen en hij is ervan overtuigd, dat hij mij op zijn aanbeveling wel bij Colman Marshall geplaatst krijgt. Ik zal er be ginnen op een salaris van ongeveer 30 shilling per week. O nee! huilde mevrouw Brendall haast, die een salaris van 30 shilling per week als een grote belediging scheen te beschouwen. Richard, ik sta erop, dat je dit belachelijk plan opgeeft. Richard, die nu al twee naar zijn mening behoorlijke lange redevoeringen had afgestoken, antwoordde hier niet op. Er was niets sombers of dreigends in zijn stilzwijgen, en hij zag er volkomen opge wekt uit, maar mevrouw Brendall wist uit ervaring, dat de golven van haar welspre kendheid hier niets tegen uit zouden kun nen richten. Ik begrijp niet, wat ik gedaan heb, dat ik zulke eigengereide, halsstarrige kin deren moet hebben, riep ze tenslotte ver ontwaardigd uit, toen ze zag, dat Richard rustig doorging met het ene sneedje toast na het andere te verorberen, zonder ver der te reageren. Eva.... Almajullie moeten me werkelijk helpen. Maar ik geloof, dat Richard volko men gelijk heeft, moeder, zei Alma. Het was natuurlijk een beetje overhaast van hem om op eigen houtje, zonder u te raad plegen, met het hoofd van de school te gaan praten, maar het was heus zijn be doeling niet u er niet in te kennen. En ik moet zeggen, dat ik zijn zin voor on afhankelijkheid bewonder. Het is me hier éen mooie boel, kwam opeens Pansy bitter naar voren. Toen ik vanmorgen praktisch op m'n knieën smeekte om van school te mogen gaan en thuis te helpen, heeft niemand een woord van bewondering geuit voor mijn zelfstan digheidszin. Ik was toch maar de eerste, die op zo'n idee kwam, voegde ze er ver ontwaardigd aan toe, de onbewogen Richard boos aankijkend. U kunt zelf met de „Oude" gaan pra ten, als u dat prettig vindt, moeder-, zei haar zoon geduldig. Maar als we werkelijk al ons geld kwijt zijn, dan spreekt het van zelf, dat ik in de een of andere ba; zal moeten gaan werken. Ik weet zeker, dat meneer Cunminj mijn ideeën zal onderschrijven, zei me vrouw Brendall vol nieuwe hoop. Niet, als u hem de héle waarhei vertelt. Wel, ik bedoel, dat u de zaak nie Richard.... heus, je beter voor móet stellen, dan ze in werke lijkheid is. Zelfs die goede oude baas ka geen behoorlijk advies geven, als hij vei keerd wordt ingelicht. Ik zou hem natuurlijk niet verkeer inlichten, mompelde mevrouw Brendal maar ze leek niet helemaal zeker van zich zelf. Ik zal morgen met meneer Cum mings gaan praten, en ik ben ervan over tuigd, dat hij het met mij eens zal zijl dat je behoort te gaan studeren en je doe torsgraad in de economie moet halen. Richard grijnsde. Ik zou er weddenschap op durven afsluiten, moede zei hij vol goedmoedigheid. Om u de waai heid te zeggen, hij zei me vanmiddag nol dat hij Vond, dat veel te veel mensen tegen woordig economie studeerden, terwijl er in de praktijk maar weinig van terecl brachten, voegde Richard er aan toe. De is nogal een gezond oordeel voor een school hoofd, vond hij, die evenals zijn klasse genoten de mening was toegedaan, d; schoolmeesters en speciaal schoolhoo! den buiten het werkelijke leven stonde: Dat vind ik ook, stemde Pansy toe Ik wilde, dat juffrouw Burton er net zo veel kijk op had. Niemand ging hierop in en Pansy lie achter Alma aan, toen deze zich naar d keuken begaf om een en ander af te wassen (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6