Onderwijs J. G. MARTIN ZONEN Het Gemeentemuseum van den Haag wordt algemeen cultuurcentrum Kort Bondig ~^j SLEUTEL WEG? ERVAREN BOEKHOUDER Alma's dubbele taak Haarlems Dagblad en Oprechte Hadrïemsclïe €our?nl Amateurstoneel Verhoudingen in „Maria Stuart" enigszins scheef getrokken De moedige toneelvereniging St. Gene- Eius heeft met de keuze van Schillers te recht vermaarde tragedie over het levens einde van Maria Stuart, gelet op de huidige mogelijkheden van de ter beschikking staande krachten, stellig te hoog gegrepen. Doch zonder te wagen kan men zelden win nen en in principe verdient iedere serieuze poging om verbetering in het speelplan te brengen, hartelijk te worden toegejuicht. In ieder geval bereikte men met deze ver toning, hoe onvolmaakt dan ook, dat men dit in zeker opzicht klassiek te noemen werk voor een deel heeft ontsloten voor een publiek dat voor een deel wellicht tot dusver van dramatische kunst weinig of geen weet had. Dat het spel met diepe aan dacht werd gevolgd, geeft voldoende reden om te gewagen van een respect afdwingen de prestatie. Opvallend goed, zowel wat betreft ver schijning als voordracht, was mejuffrouw M. van Oostrom als koningin Elizabeth: vorstelijk van allure, met een gelukkig niet overdreven bitsheid van spreken, gemakke lijk en van het begin af dominerend over haar omgeving. Buiten haar schuld kwa men evenwel de verhoudingen in het stuk enigszins scheef te liggen, doordat zij ook de meerdere bleef van Maria Stuart in de scène hunner ontmoeting, waarin zij eerder zegevierde dan vernederd werd. De ver tolkster van de titelrol had deze grote kwa liteit dat zij zich geen ogenblik aan vals pathos te buiten ging. Daar stond tegenover dat de meeste van haar woorden hun volle betekenis niet haalden. De verzen klonken tamelijk goed, maar de daarin uitgedrukte gevoelens traden bij lange na niet scherp genoeg naar buiten. Men beluisterde geen gedachten die vorm aannamen, doch voor geschreven regels wel vaak zuiver van toon, vooral in het zesde tafereel, te onge nuanceerd echter van inhoud. Ook haar costuum werkte in haar nadeel. Voortref felijke steun ondervond zij van de bepaald ontroerende verzorgster. Bovenomschreven bezwaren gelden ook voor bijna alle mannenrollen. Van Morti mer was de plastiek te slap, de dictie daarentegen te bravour-achtig. In Leicester kon men moeilijk de gunsteling en diplo maat herkennen. Over het algemeen miste men tussen, de handelende personen het menselijk contact. Een sprekend voorbeeld daarvan leverde 't tafereel waarin de laatst genoemde zijn vorstin overhaalt om haar tegenstandster te bezoeken. Te dikwijls werd er in de richting van de zaal gespro ken. De mise-en-scène was niet altijd even ge lukkig. Met name het hofceremonieel, het tekenen van het vonnis, de monoloog van Leicester tijdens de executie boden aanlei ding tot critiek maar overigens heeft regisseur J. H. W. Kraay met deze op dit gebied totaal ongeschoolde en onervaren krachten lang geen onverdienstelijk werk geleverd. Toneelmeester Voskuilen zorgde voor décors, die wel niet in stijl maar een lust voor het oog waren en bovendien zon der veel tijdverlies veranderd konden wor den. DAVID KONING academie VOOR ^voortgezet economisch gevestigd te Haarlem Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Rector: Mr. J. Bierens de Haan Docenten: Mr. J. Bierens de Haan (Sociologie) Drs. A. I. Diepenhorst (Economie) Mr J. van Hoorn Jr (Recht) Prof. Dr. J. L. Mey (Bedrijfseconomie) Dr. M. Rozelaar (Wijsbegeerte) Drs. H. Klompmaker (Econ, Geschied.), Lessen in afzonderlijke vakken: tegen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN: 16 Sept. 1949 In het gebouw H.B.S.-A., Zijlvest te Haarlem^ PROSPECTUS EN INLICHTINGEN I ACADEMIÈ voor VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS Heemst. Dreel64 - Heemstede - Tel. 29100 't Dans-seizoen begint 15 October DANS-ACADEMIE (Anno 187 5) Inlichtingen eft(J iag uZn Zl Inschrijving 19—21 uur Dans-Academie MARTIINI Sehagehelstraat 29 Telefeen 10806 Jan Wiegman exposeert in „het Luifeltje" In „Het Luifeltje" aan het Groot Heilig land te Haarlem wordt momenteel een kleine expositie gehouden van schetsen, tekeningen, aquarellen' en glas-in-lood van Jan Wiegman. Uit het hier geëxposeerde werk leren wij Wiegman voornamelijk ken nen als illustrator en als zodanig vind ik hem het gaafst en het best in' zijn silhouet jes. Er zijn drie geestig geobserveerde zwartjes van verschillende graden van dronkenschap n.l. „Laveeren" (39), „Tipsy" (40) en „In kennelijke staat" (no. 38). In „de Haan en de Vos" (32) zijn de dieren heel fijn en raak, maar voor de planten moest dunkt mij nog een vaster vorm ge zocht worden. Erg mooi en ondanks het kleine formaat groot van compositie is no. 33 „Jezus in de tempel". De figuren zijn tot een eenvoudige en toch gedetailleerde vorm verwerkt en de ruimte tussen de per sonen is rhythmisch, zuiver afgewogen. Goede journalistiek met de tekenstift zijn de schetsen van de Jamboree 1937 en nog aardiger die van het „Teekencollege" (18) en „bij Heek" (22). Er hangen verder een paar tekeningen naar het levend model, waarvan het staande naakt in rood krijt (29) goed van vorm en stand is en het zit tende (no. 28) de meeste „sfeer" heeft. In de aquarel „aqua, mois et vita" (no. 1) zijn fijne détails, vooral in het kransje om de schedel, maar de kleur heeft wat weinig samenhang. Met de vermelding van het charmante glas-in-lood paneeltje. „Billet doux" besluit ik deze bespreking. In de bovenzaal hangt een gemengde collectie van wat oudere schilderijen. Een 18e eeuwse vrouwenportret; een paar ano- nyme romantici, enige aquarellen van Chasselet, een hier minder bekende Frans man, die sterk onder invloed van 19e eeuwse Engelsen, zoals Cotman, Turner en David Cox stond. (Hij was de grootvader van de bekende Haarlemse schilder H. P. Boot.) Het hoogtepunt van deze collectie vormen echter een zeldzaam mooi doek met een tegenlichtfiguur in intérieur door W. B. Tholen en een breed schilderij van oude eiken in de Schapenduinen door L. W. R. Wenckebach. Beide laatstgenoemde schil derijen zijn een gang naar de bovenzaal ten volle waard. L. H. H. SCHUTTE Dr. Alberclingk Thijm 22 September 85 jaar Donderdag 22 September hoopt de letter kundige dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (bekend onder het pseudoniem Lodewijk van Deyssel) zijn 85ste verjaardag te vie ren. Het bestuur van de Haarlemse Socië teit „Teisterbant" heeft het initiatief ge nomen zijn. ere-voorzitter en vermaarde stadgenoot op die dag te huldigen. De Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum werd hiertoe door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld. Vrienden en vereer ders van Lodewijk van Deyssel zijn van half vier 's middags tot vijf uur in dé ge legenheid om daar de jubilaris hun geluk wensen aan te bieden. Professor dr. Willem Asselbergs (Anton van Duinkerken) zal de feestrede uitspreken. Taxi i Bel l^OOO QAjG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 September 1949 ONDERTROUWD: 12 Sept., A. Kossen en G. A. Whitby; 13 Sept., J. Steeneken en A. M. Vliek; J. Schreijers en G. M, Eterman; B. L. Hubert en B. A. Leijdekker; N. T. Lambrechtsen en A. L. van der Vlugt. BEVALLEN van een zoon: 11 Sept.. E. P. A. M. J. LunsIJzermans; G. Gerritsen Erbrink; W. J. A. Thijssenvan Kessel. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., E. van Wieringende Groot; 11 Sept., J. A. van GalenPeperkamp, 2 d.; W. van Dam Bos; J. G. DuitsWinter; 12 Sept., C. Florievan Dijk; H. M. T. Bercht Schmidt. OVERLEDEN: 10 Sept., H. W. Brakel, 78 j., Jansstraat; 11 Sept., H. J. Bx-eijer, 80 j., Gasthuisvest; P. de Bruin, 88 j., Brouwers straat: 12 Sept., G. C. van DokTuinzaad, 38 j., Gasthuisvest; J. M. JansenWeustink, 83 j., Saracenenstraat; E. J. Kievit, 73 j., Nieuwe Kruisstraat W. Haaijer, 41 j., M. v. Heemskerkstraat; 13 Sept., F. A. Heerens, 46 j., Gasthuisstraat. Het Amsterdams Toneelgezel schap in het nieuwe seizoen Grootscheepse plannen Het Amsterdams Toneelgezelschap brengt op Donderdag 22 September in de Haar lemse Schouwburg het stralende blijspel „Een Midzomernachtdroom" van Shakes peare ten tonele onder regie van Albert van Dalsum met muziek van Felix Men- delssohn-Bartholdy, uitgevoerd door leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Maurice van Ijzer. De voornaamste rollen zijn toevertrouwd aan de jongste generatie. In de tweede helft van October viert Albert van Dalsum die dan veertig jaar op de planken staat zijn jubileum door het spelen van de hoofdrol in „De moord in de Cathedraal" van de Nobel-prijswin- naar T, S. Eliot. De sterfdag van Herman Heijermans, vijf-en-twintig jaar geleden, wordt herdacht met een reeks voorstellin gen van diens drama „Uitkomst" onder regie van A. Defresne. Eind September gaat in Amsterdam de première van „De wereld heeft geen wachtkamer" door Maurits Dekker, han delend over de atoombom. Nog een ander nieuw Nederlands stuk staat aangekon digd: „Zie de maan schijntvan Top Naeff. Op het programma voor de rest van dit jaar staan verder: „Zwarte Chiffon" door Leslie Storm (schrijver van „Toontje heeft een paard getekend) onder regie van Saal- born met Loudi Nijhoff en anderen, bene vens de lichte comedie „Daphne Laureola" van James Bridie. De Zwitserse regisseur Leonard Steckel komt naar ons land om leiding te geven aan de repetities van het blijspel met zang en muziek „De zwarte snoek" van Arnstein en Sautter. Zodra Charlotte Kohier zal zijn teruggekeerd van haar verblijf in Amerika, waarheen zij dezer dagen is vertrokken, neemt men bovendien „La Folie de Chail- lot" van Jean Giraudoux in studie. Van de verdere plannen verdient hier vermelding de voorgenomen vertoning van „Cyrano de Bergerac" met Louis Saalborn in de titelrol. In de samenstelling van het gezelschap is geen verandering gekomen, met dien verstande, dat het tableau is uit gebreid met twee oud-leerlingen van de Toneelschool. Heemstede krijgt een plastic-fabriek Door de Nederlandse Metaalgieterijen te Heemstede is opgericht de N.V. Internatio nale Kunsthars Company. Deze maat- sohappij zal zich voorlopig bezig houden met het verhandelen van plastic-producteji, maar de plannen voor een fabriek van kunsthars-producten zijn reeds gereed. Hoewel onder de gegeven omstandigheden natuurlijk nog niet met zekerheid te zeggen is, wanneer deze uitgevoerd zullen worden, hoopt men in ongeveer anderhalf jaar met de productie te kunnen beginnen. Oefenwedstrijd van het Nederlands elftal Het Nederlands elftal zal op Woensdag middag 26 October in Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de bekende Engelse amateurs de Middlesex Wanderers. Kegelen -Stand van het concours te Haarierri Op de derde dag van het nationaal con cours te Haarlem kwam er geen wijziging van betekenis in de stand van de korps wedstrijd vijftallen heren. Bij de drietallen leidt thans VW, Den Haag met 183 hout, gevolgd door „Rondom de koning". Delft met 179. Bij de vijftallen dames bezet DVK, Am sterdam de eerste plaats met 261. Togïdo, Hengelo, is tweede met 255. Bij de drietal len dames is de stand: 1. „Langs de kant", Den Haag, 154 en 2. MZT, Den Haag 142. In de jubileumwedstrijd heeft Van der Gaarden, Rotterdam de leiding genomen met 123. Hier is De Haas, Sc'nagen tweede met 115. Een belangrijke wijziging is gekomen in de stand van de vrije baan wedstrijd voor heren. Leufkens, Maastricht, gaat aan het hoofd met 8 x 45, gevolgd door Landa, Den Haag met 5 'x 45. In de wedstrijd op de vrije baan voor dames is mevrouw Van der Werf, Haarlem, eerste met 43, en mevrouw Landa, Den Haag, tweede met 42. Belangwekkende waarnemers sieren het werkprogramma Zonder dat daar nu een bepaalde aanlei ding toe bestolid, was gisteren een aantal persvertegenwoordigers uit de voornaam ste steden des lands te gast bij het Haagse Cultureel Centrum ten einde enige indruk ken te verzamelen van het artistieke leven in de stad,- die men gewoonlijk te zeer met de daar op grote schaal bedreven ambte narij vereenzelvigt. De mox-gen werd door gebracht in dé zalen van het vijftien jaar geleden dooP Berlage voltooide Gemeente museum (in de door bommen en andere oorlogsprojectielen zo zwaar gehavende Statenbuurt), waar de directrice van de dienst voor schone kunsten, mevrouw J. V. C. Hefting, het gezelschap rondleidde om vervolgens het één en ander uit de geschie denis van deze bij vreemdelingen te weinig bekende instelling te vertellen. Geschiedenis van een museum In 1851 gingen zes Hagenaars over tot de oprichting van een vereniging #tot beoefe ning der geschiedenis van hun stad. Na zeven jaar kregen zij twee kamers in het stadhuis toegewezeix om als museum van de bijeengebrachte verzameling boeken en prenten te dienen. Er was een ingewik kelde procedure voor nodig om daar bin nen te dringen, met als gevolg dat er de eerste twee ftiaanden in totaal slechts acht tien bezoekers kwamen. Nog steeds vormt deze collectie de kern van de historische afdeling van het tegenwoordige Gemeente museum, dat in het afgelopen jaar echter de belangstelling van ten naaste bij hon derdduizend personen genoot! Twee decennia later vexTiuisde de inven taris naar een pand aan de Beestenmarkt en begon de eex-ste grote uitbreiding van het werkterrein. Ook aesthetische overwe gingen gingen een woordje meespreken en al spoedig werden meer kunstvoorwerpen dan geschiedkundige curiositeiten aange schaft. In 1884 moest men bij gebrek, aan ruimte wederom verhuizen exx zulks doen de kwam men terecht in de vroegere St. Sebastiaans Doelen aan de Korte Vooi'hout. De verwachting dat dit museum „zelfs bij de grootste uitbreiding" ruimte genoeg zou biedeix, werd reeds na tien jaar beschaamd, onder meer tengevolge van de aanstelling van de gemeente-archivax-is Servaes van Ropyen tot directeur. Deze richtte zelfs een boekerij in van achtduizend delen, waar van er bij nader onderzoek slechts drie- diüzend van algemeen belang waren. De overige hadden tot zijn particulier genoegen gediend. Grote bevoegdheden genoot deze bewindsman over het museum echter niet' en de richtlijnen voor zijn beleid bepei'kten zich tot voorschriften betreffende het sto ken van de kachels. Zo moest hij er voor zorgen tijdig de rook te verdrijven, niet zozeer ter sparing van de verzameling dan wel ten gerieve vón de bezoekers. In 1935 werd het tegenwoordige gebouw in gebruik genomen. Van toen af werden ook schilderijen en voorwerpen alleen om hun kunstzinnige waarde tentoongesteld en voerde men een splitsing in afdelingen door. Juist ten tijde dat de grote bloei periode naar een hoogtepunt groeide, brak de oorlog uit. Het museum moest worden ontruimd, teneinde plaats te bieden aan de „Deutsche Sammelstelle für Hausgerate" en de diverse verzamelingen verhuisden naar kelders van in de nabijheid gelegen kastelen en paleizen. Nog is men bezig om de aangerichte schade te herstellen. De bezoeker bemerkt van de rayage echter geen spoor meer. Belangwekkend streven De directie streeft er thans naar om van het museum een cultxxreel centrum te ma ken. Zij tracht dit doel te bereiken door het geven van voorlichting op grote schaal, in het bijzonder aan de jeugd, door het houden van lezingen en het vertonen van documentaire films, door het ox-ganiseren van debutantenconcerten en door het in richten van speciale tentoonstellingen, die betrekicing hebben op een wijder gebied dan door de eigen afdelingen bestreken wordt. Zo vindt men er op het ogenblik niet alleen exposities van werken door mo derne kunstenaars als Ensor, Salvador Dali, Marc Chagall en Picasso, maar ook een interessante verzameling bijdragen tot de herdenking van Goethe. Bij tentoonstellingen van schilderwex-k uit het buitenland gaat men over tot een algemenere manifestatie van de cultuur, waar dit een deel van is, onder meer door ALLEEN 1E KLAS STOFZUIGERS Bet.: f 10,p. maand PRIMA SERVICE 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 SMEDE5TRAAT 7 (Adv.) het geven van concerten en voordrachten. In de komende herfst wordt bij voox'beeld het bezoek van een Noors toneelgezelschap aangevuld met muzikale programma's en tentoonstellingen. Tel- gelegenheid van het hier beschreven persbezoek concerteerde het Haags Blaaskwintet onder leiding van Jaap Stotijn. Wie ooit een bezoek brengt aan het Haags Gemeentemuseum dient zeker niet te ver zuimen bijzondere aandacht té schenken aaix de inderdaad unieke collectie porcelein en aardewerk en ook proberen door te dringen tot de prachtige, zalen met gobelins en antieke lambrizeringen. Een eigen karakter Na een rondrit per autobus langs andere bezienswaardigheden onderbroken door een kort bezoek aan de belangrijke verzameling gipsafgietsels in de Academie van Beelden de Kunsten, werd het gezelschap door het gemeentebestuur ontvangen. De voorzitter van het Haags Cultureel Centrum, mr. H. van Riel, wees er in een toespraak op dat het artistieke leven te 's-Gravenhage bezig is zich een vooraanstaande plaats met een eigen karakter te verwerven. Talrijke kun stenaars van naam woonden deze receptie bij. Uitvaart Welgeteld acht mensen stonden gis teravond 'op de IJmuidense sluis, toen de sleepboot „Schelde" van Smit en Co. uit Rotterdam daar binnenstoomde om een kleine Zweed naar de sloper in Hendrik Ido Ambacht te brengen. Twee piervissers hebben hem vanmorgen heel vroeg achter de sleper zien uitvaren voor zijn laatste reis achter de .Schelde". Met de x-unners op zijn dekken als passend rouwbetoon bij een stervend schip. Langs de plek, die hem zijn leven kostte is de „Banck" getrokken en er was weinig belangstelling. Door de Nieuwe Waterweg wordt hij later gesleept, naar de sloper Rijsdijk, die al zoveel karkassen deed uiteenval len met snijbrander en slopershamer. De „C. A. Banck" is al bijna niet meer, zijn bed van zand spoelt weer vlak aan het Bloemendaalse strand. Monument van. Ds. Talsma aan de familie overgedragen Hedenmorgen is na een korte plechtig heid in de Nederlands Hervormde kerk te Bennebroek het gerestaureerde monument van ds. A. S. Talma dat zich op de begx-aaf- plaats bevindt, wederom aan de familie Talma overgedragen. In de kerk werd het woord gevoerd d'oor de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De heer Ruppert getuigde van de diepe dankbaar heid jegens God, die ons deze man gaf. Hij schetste de levensloop van deze predikant die zich geheel heeft gewijd aan de strijd voor de vrijheid van de arbeider en die de arbeiders geholpen heeft zich te ontwikke len, zodat zij zelf de strijd voor hun rech ten zouden kunnen voeren. Talma trachtte voor hen meer arbeidsvreugde en levens vreugde te bereiken. Talma heeft zich met al zijn sociale bewogenheid voor 100 pro cent gegeven als predikant, als Kamerlid en als minister. Toen hij tenslotte moege streden en moegewerkt was, kwam hij naar Bennebroek als eenvoudig predikant. Maar Talma's streven, zo zeide de heer Ruppert, is vlees en bloed geworden in het CNV. Hij eindigde zijn rede met Talma's woorden: „Ontzeg uit naam van het Evan gelie de ax-beider nooit zijn vrijheid en zijn recht, want ge versterkt dan de noodlottige gedachte dat het Evangelie dient om de rijkdom der rijken en de macht der mach tigen te beschermen." Na de rede van de heer Ruppert begaf het gezelschap, waaronder familieleden van ds. Talma en vele leden van het CNV, zich naar buiten waar de heer Ruppert namens het CNV en Patrimonium het gerestau reerde monument met sober woord aan de familie overdroeg. Een zoon van ds. Talma bedankte de beide organisaties voor de zorg aan het monument besteed en de erkentelijkheid*jegens zijn vader die daaruit sprak. Namens Patrimonium sprak nog de heer C. Smeenk zijn bewondering voor het werk van ds. Talma uit en spoor de de jongere generatie aan zijn voox-beeld te volgen. m Een 68-jarige inwoner van Rotterdam probeerde aldaar op een trambaleon te spx-ingen, toen de tram juist van een halte wegreed. De conducteur waarschuwde hem nog om niet te springen. Hij berekende zijn sprong verkeerd, viel tegen de tram exi wex-d ernstig gewond. Gedurende het transport naar het ziekenhuis overleed hij. Dertien jaar gevangenisstraf met aftrek eix ontzetting uit de kiesrechten, en het recht openbare ambten te bekleden legde de bijzondere strafkamer van de Leeuwarder rechtbank op aan de 39-jarige V. K. F. H. gewezen opperluitenant van politie te Leeuwarden, tegen wie 14 jaar was geëist. IT. heeft als politieman deel genomen aan opsporing van onderduikers, verzetslieden en Joodse landgenoten, van- wie er enige in concentratiekampen de do.od vonden. Bij de Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen ingediend strekkende tot be krachtiging van de Koninklijke Besluiten tot hernieuwde inwerkingtreding van enige ax-tikelen van de Distributiewet 1939 en tot hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvmgs- en Iiamsterwet 1939. De Distributiewet en de Hamsterwet zouden anders na 26 September niet meer van la-acht zijn. De beide Kamers der Staten Generaal zijn in verenigde vergadering bijeengeroe pen ter sluiting van de Staten-Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer op Za terdag 17 September des namiddags om kwart voor drie. In Arnhem kwam 's nachts om halfeen een met een revolver gewapende man het station binnen en dwong de enige nog ach ter de loketten aanwezige ambtenaar hem het op dat ogenblik in de kas aanwezige geld te geven. De rover verdween met ongeveér duizend gulden. Men heeft een nauwkeurig signalement van hem. Met het s.s. „Waterman" dat op 16 September naar Indonesië vertrekt, kan zeepost worden verzonden, mits deze niet later dan 14 September wordt gepost. HAARLEM EN OMGEVING Candidaat J. M. W. Schalkwijk te Heemstede heeft een beroep ontvangen naar de Gereformeerde Kex-k van Hemelum. Mej. Seymonsbergcn die benoemd is tot evangeliste der Gereformeerde Kerk van Haarlem zal haar werk beginnen. Vrijdagavond 16 September wordt in de Wilhelminakerlc een begroetingssamen komst gehouden, waarin ook ds, Boeijnga het woox-d zal voeren. Door de Haarlemse recherche zijn dx-ie jongelui van 17 jaar uit het Ripperdapark eix omgeving aangehouden, die Maandag avond met een voor een café aan de Jans- weg onbeheerd staande auto een gratis ritje door de stad hebben gemaakt. De jongens zijn met proces-verbaal aan de afdeling Kinderpolitie overgegeven. Als verdacht van diefstal van twee dozijn haarmassageborstëls uit een fabriek aan de Bakenessergracht is door de recher che aangehouden de 27-jarige kantoor bediende J. N. Vex-dachte heeft bekend. De echtgenote van verdachte, die deze borstels aan te HaaiTem gevestigde winkeliers had verkocht, krijgt een proces-verbaal wegens heling. Ter hoogte van lxet Harmenjansweg- viaduct geraakte gistermiddag een gras- bex-rn van de spoordijk over een lengte van ongevéer 60 meter in brand', vermoedelijk door vonken van een passerende locomotief. De brandweer heeft het brandje met een straal op de waterleiding geblust. Op de hoek SchoterwegPaul Kru- gerstraat had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, welke in de Paul Krugex\straat van Oost naar West reed en een bestelauto, rijdende op de Schoter weg in Noordelijke richting. Oorzaak was dat de bestuurder van laatstgenoemde auto aan de voor hem van rechts koxxxende vx-achtauto geen voorrang vex-leende. Beide auto's kregen lichte schade. De heer J. J. J. Waldcmaier uit Haax*- lem is benoemd tot lei-'aar, in het Duits aan het Ghr. Lyceum te Sneek. TEL. 11493 - LANGE VEERSTKAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) VOORSTELLEN DER JURIDISCHE COMMISSIE VAN DE I.A.T.A. De juridische commissie van de „Inter national Air Transport Organisation" (I. A. T. A.) zal aan de algemene vei-gadering een resolutie voorleggen, die beoogt, dat de organisatie er bij de regeringen op aan zal dringen om vliegtuigbouwers en luchtvaart maatschappijen te doen deelnemen aan hét onderzoek naar de oox-zaak van vliegtuig ongelukken. De commissie acht het voox-ts gewenst over te gaan tot invoering van algemene reiscoupons, die voor het voldoen van hotelrekeningen, treinreizen, x-ondritten en andere betalingen van toex-isten geschikt zijn. is beschikbaar enige dagen per week of per maand, ook halve dagen. Inrichten, bijhou den, achterstand bijwerken, balans, enz. Zeer goede ref. Brieven no. 3977. (Adv.) FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 18) Alma vind je het ook niet gemeen, dat iedereen nu wat anders mag gaan doen, behalve ik?, vroeg ze met een klagend stemmetje. Nee, heus niet, liefje. Je moet nu eenmaal een minimum van schoolkennis hebben om naar welk baantje ook te kun- nen solliciteren, verzekerde Alma haar. Jouw taak is momenteel, zo goed mogelijk je best te doen op school en zoveel moge lijk op te steken, dan kunnen we jou bij wijze van .spreken als een tweede verdedi gingslinie beschouwen voor de toekomst. Pansy zweeg, maar voelde zich wel ge vleid bij dit idee van een tweede verde digingslinie, ook al wilde ze liever on middellijk haar bijdrage leveren. Er is één ding, dat je kunt doen, zei Alma tot haar, ofschoon het niet ex-g op windend is, Pansy. Ik zou n.l. erg blij zijn, als je een paar kleine huishoudelijke werk jes van mij overnam, omdat ik het heel moeilijk zal vinden alles, wat ik nu verzet, voortaan in de helft van de tijd tot stand te brengen. Natuurlijk wil ik dat doen, riep Pansy uit, die eigenlijk een allerliefst behulpzaam kind was. Ik zal b.v, thee kunnen zetten, als ik 's middags uit school thuis kom. En ik kan je helpen afdrogen, zoals nu, voegde ze ex-aan toe, tex-wijl ze een bord ter hand nam en dit begon af te wrijven met be angstigend enthousiasme. Zeer bedankt, zei Alma, terwijl ze haar best deed niet huiverig te zijn voor de bereidwilligheid, waarmee haar jongste zusje haar taak aanpakte. Wat interessant hè, om op Benham Lodge te gaan werken?, zei Pansy even later. Ben je er niet opgewonden over? Ik zie er een beetje tegen op, als je dat bedoelt, gaf Alma met een glimlachje toe. Wel, ik bedoelde ook een prettig soort gevoel van zenuwachtigheid, legde Pansy ter verduidelijking uit. Ik begrijp het volkomen, verzekerde Alma haar. Eigenlijk had Pansy het gevoel, dat ze ten opzichte van haar nieuwe werkkring had, precies beschreven. Later op de middag greep Eva een ge legenheid, om haar even alleen te spreken, aan en vroeg: Vind je het heel erg om voor mevrouw Farraday te moeten gaan wei-ken? O, helemaal niet! Alma keek haar verwonderd aan. Ik ben er een beetje op gewonden over. OEva keek geamuseerd. Ik dacht, dat je misschien doodzenuwachtig was en ik wilde je zeggen, dat je jezelf moest dwingen het toch te doen. Nee, ik ben niet zenuwachtig. Mis schien was ik dat in het begin wel een beetje, gaf Alma toe. Ik heb nu eenmaal een soort lafheid, die me bang maakt iets buiten de vier muren van ons eigen huis aan te pakken. Maar nu het eenmaal nood zakelijk is, wel nu geloof ik, dat er in dit Fari-aday-avontuur iels opwindends kan zitten, en dat is iets, dat me zeer aanlokt. Hoe wonderlijk, dat zelfs jij dat ge voel voor sensatie hebt, dat we allemaal zo stei-k bezitten, merkte Eva op. Het meest is 't natuurlijk bij Pansy ontwikkeld, voegde ze eraan toe, en beide meisjes lachten. Na enkele ogenblikken, zei Alma: Ik vind meneer Farraday, geloof ik, heus wel aardig, Eva. O ja? Nu, je hebt hem nog nooit in een boze bui gezien, antwoordde Eva, niet bepaald geruststellend. Is hij dan héél erg? Zijn boze buien zijn van een plotse linge hevigheid, hij zeurt nooit lang ixa, lichtte Eva haar in. Hij krijgt van die driftaanvallen en gebruikt dan een taal, die de ergste is, die ik ooit heb gehoord. O, zei Alma en keek enigszins ont nuchterd. Ontmoedigd?, vi'oeg Eva en ze lachte. Nee, ik bedacht me, dat zoiets n^er duidt op overspannen zenuwen dan op kwaadaardigheid. Zenuwen! Eva's stem klonk sceptisch. Murray Farraday heeft geen zenuwen, als je 't mij vraagt. Hoe ziet zij er uit? Ik heb haar nooit gezien? Ze is erg knap van uiterlijk, zei Alma langzaam. Maar ik vei-moed, dat ze heel lastig kan zijn. Meneer Farraday zei, dat hij, noch zijn vader erg goed met haar om konden springen. Hij dacht, dat ik het misschien wèl zou kunnen. Eva's wenkbrauwen gingen omhoog. Dat is heel ongewoon voor hem, merkte ze op. Maar misschien heeft hij gelijk. Je kunt over het algemeen heel goed met mensen omspringen. Wex-kelijk, meen je dat? Alma keek verwonderd. Natuurlijk. Als puntje bij paaltje komt, heb je ons toch ook allemaal op zeer doelmatige wijze onder de duim, zei Eva ernstig. Ik zou graag willen zien, hoe je met hèm omspringt. Alma glimlachte een beetje voorzichtig. Ik ben niet aangesteld voor hèm, merkte ze op. En op een ander onderwerp over gaand, zei ze: Ik loop even naar vrouw Jermyn met een pot frambozen jam. Ik heb het haar beloofd. Loop je mee? Maar Eva schudde haar hoofd. Een wandeling van meer dan een kilometer is niet wat ik versta onder „even", zei ze. Bovendien weet ik nooit goed, wat ik tegen die oude vrouwtjes in die huisjes zeggen moet. Ga jij maar alleen. Goed. Alma glimlachte, deed haar jas aan, en vertrok in haar eentje. Naderhand zou ze zich dikwijls afvra gen, of vele dingen niet anders gelopen zouden zijn, als Eva die avond met haar meegegaan was. Het was meer dan een kilometer naar het huisje van vrouw Jei-myn. En Alma had daar enige tijd nodig om te luisteren naar de woorden van dank van 't oude vrouwtje, gevolgd door een uitgebreid vex-haal over haar kleinzoon's ervaringen bij de Max-ine, en commentaar op de ge dragingen van bxiurvrouwen. Toen Alma eindelijk weer terug kon gaan, begon het al te schemex-en. En met een zucht over deze bijna geheel verloren avond, nam ze de kortste weg door de velden naar huis. Maar dan opeens realiseerde ze zich, dat de avond helemaal niet verloren was! Want door de velden kwam Gregox-y in haar x-ichting aanwandelen, en toen hij haar zag, wuifde hij met z'n hand en hij zag eruit, alsof niets hem meer genoegen had kunnen doen, dan haar hier tegen 't lijf te lopen. Alma bleef tegen een hekje leunen, wachtend tot hij dichtbij was gekomen, en een warm gevoel, dat ze niet geheel kon verklaren, doorstroomde haar. Toen hij vlakbij was, zei ze wat verlegen: Hallo, Gregory. Ik ben op weg naar huis. Mag ik dan met je meelopen? Hij keek glimlachend op haar neer en zijn bewonderende blik zei haar, dat deze oude, crème-kleurige jas in zijn ogen de mooiste jas was, die een meisje aan kon hebben. Goed als je wilt, glimlachte ze terug naar hem. Maar je ging de axxdere kant op. Het maakt voor mij niets uit. Ik deed niet veel anders dan de luie benen even strekken, deelde hij haar mee. En met deze verzekering hielp hij haar over het hekje. Toen ze daarna naast elkaar voortliepen, liet hij haar hand niet los. En omdat het niet eenvoudig was deze zonder meer terug te trekken, liet ze haar hand in de zijne. Bovendien vond ze het gevoel van zijn vingers om de hax-e heel prettig. Ze wist, dat dit geen beleefdheidsvraag van hem was, maar dat hij werkelijke be langstelling had en dat hij graag wilde weten, of haar zorgen wat verlicht waren. En dus vertelde ze hem alles wat er ge beurd was en in de wonderlijke intimi teit, die er tussen hen hing sprak ze zelf over het gevoel van opwinding en sensatie, dat haar met betrekking tot haar nieuwe wex-k vervulde. Aan het eind van haar verhaal vroeg hij: Dus dat is allemaal al afgesproken? Ja, ik begin. JMaandag, Hij leek' rusteloos en weinig enthou siast. Wat is er Gregory?, vroeg ze verwon derd. Vink je hét niet prachtig? Ik houd niet van het idee, dat iemand jou orders kan geven, tex-wijl je zó lang je eigen baas bent geweest, zei hij onge woon kortaf. Maar GregoryZe hield haar adem in, aangezien er een wonderlijke klank van ergernis in zijn toon was te horen. Alsof hij rechten op haar liad Ik vind dat helemaal niet erg. Waar om zou ik? De meeste mensen, die lxun brood moeten verdienen, moeten orders van andere mensen uitvoeren. Als dat het ergste is, dan zal ik daarmee in onze veranderde omstandigheden rekening moe ten houden, en zal dat voor mij geen reden tot klagen zijn. Bedoel je, dat een en ander in de komende jaren voor jullie werkelijk moei lijk zal worden? Zijn vingers sloten zich vaster om de hare. Ja, in' menig opzicht wel. Alma.... hij hield op en trok haar met de hand, waarmee hij haar vast hield, naar zich toe, laat mij je uit dit alles weghalen. Ik ben dol op je. Je bent zo lief, zo kalm en je hebt zo'n gezond inzicht. Iedereen zal op jou steunen en je zult een dubbele last te dragen krij gen, omdat ze natuurlijk verwachten, dat je je gewone werk blijft doen, terwijl je bovendien voor die ellendige Farraday's zult gaan sloven. Laat de hele boel in de steek, lieveling, en trouw met mij. Je kunt alles krijgen, zoals jij het hebben wilt, en niemand zal je commanderen. {Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6