SCHOTH Oberammergau maakt zich klaar voor de Passiespelen in 1950 ARAPLUIES De kleine wereld Probleem van leer- en gedragsstoornissen door prof. dr. M. J. Langeveld toegelicht Donderdag 15 September 1949 Financiële zorgen voorlopig van de baan (Van onze correspondent in Duitsland) Oberammergau lijkt op een grote werk plaats. Overal wordt gehamerd, gezaagd en geschilderd. Iedere inwoner streeft er klaarblijkelijk naar, zijn huis in een nieuw kleed te steken. Ook het gemeentebestuur en de Beierse regering laten zich niet on betuigd en hebben enige duizenden arbei ders aan het werk gezet om de verbindings wegen naar 't dorp der traditionele Passie spelen in een zo goed mogelijke staat te brengen. Men rijdt thans van München per trein naar Oberammergau in twee en een half uur en met een goede auto karr men de afstand afleggen in anderhalf tot twee uur. De American Overseas Airlines hebben met de burgemeester van Oberammergau, Raimund Lang, besprekingen gevoerd over een versterking van het luchtverkeer tus sen de Verenigde Staten en Duitsland ge durende de tijd van de Passie-spelen en te Rome is onlangs een Italiaanse maatschap pij opgericht, die met vier Amerikaanse passagiersvliegtuigen van 21 Mei tot 17 September 1950 een luchtlijn wil onder houden tussen Rome en Oberammergau, opdat de deelnemers aan de plechtigheden van het Heilig Jaar gelegenheid zullen heb ben ook de spelen te Oberammergau te bezoeken. Inmiddels wordt met toewijding gezocht naar de oplossing van allerlei problemen. Een van de grootste moeilijkheden is en blijft nog altijd het vinden van geschikte spelers, die, zoals men weet, niet van bui ten de gemeente mogen worden gehaald. 161 Oberammergauers, die in 1934 bij de laatste spelen nog méewerkten, zijn in. de oorlog gesneuveld of overleden en enigen bevinden zich nog steeds in Russische krijgsgevangenschap. De regie wordt ge voerd door Georg Johann Lang, die zelf eenmaal de rol van Christus vertolkte. Zijn voornaamste taak is het jonge spelers uit te kiezen en op te leiden. In drie groepen wordt de jeugd sinds Maart door het hou den van geregelde leeslessen op haar toe komstige taak voorbereid. Ook Ulrich Hochenleiter, die een even bekwaam musicus als houtsnijder is, oefent met zijn orkest en koor sinds geruime tijd. De oudste deelnemer aan de spelen van het volgend jaar is de 87-jarige, maar nog krasse Melchior Breitsamer, zijn broer Middenstanders klagen hun nood en besluiten tot actie Een voorlopig „comité van actie" ge vormd door enkele Haarlemse middenstan ders, heeft gisteravond op een matig be zochte vergadering in hotel Brinkmann zijn hart gelucht over de vele en velerlei grieven die op het ogenblik in midden standskringen leven en gediscussieerd over de vraag, hoe in een en ander verbetering gebracht zou kunnen worden. Daarbij zijn vele verwijten geuit aan het adres van verschillende ministeries, bedrijfs- en vak groepen en eigen middenstands-organisa ties. Met name klaagde de heer J. Ledder, die als voorzitter van genoemd comité op trad, over de wat hij noemde weinig inte gere uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf en de willekeurige wijze van heffing of vrijstelling van omzetbelasting op bepaalde artikelen, waarbij ook de vak- en bedrijfsgroepen alsmede de eigen standsorganisaties door hem heftig becriti- seerd werden wegens hun onmacht of on wil, de belangen der kleine zelfstandigen naar behoren te verdedigen. Op verschil lende punten werden zijn beweringen door de mede vergaderden aangevochten, maar allen waren het volkomen eens met de kern van zijn betoog, dat vrijwel de ganse middenstand tengevolge van onevenredig zware lasten, „gebiedsondergraving" door trusts en kapitalistische filiaalbedrijven en door de snel slinkende koopkracht aan de rand van de ondergang gex-aakt is. Er ont spon zich een langdurige discussie over de vraag of een mogelijke nieuwe actie ter breideling van al deze gevaren via de be staande organisaties gevoerd moest worden, of dat men buiten die organisaties om tot een eigen strijdorganisatie moest trachten te komen. Na ampele bespreking kwam men tot de conclusie dat a.een nieuwe actie dient te worden ingezet om de kleine zelf standigen te alarmeren en de bevoegde in stanties de redelijke wensen van de be dreigde middenstand met meer nadruk dan tot dusver geschiedde onder ogen te bren gen, en b. deze actie gevoerd zal worden via de bestaande vak- en standsorganisa ties. Staande de vergadering werd het voor lopig comité van actie: J. Ledder, voorzit ter, H. L. Quint, secretaris. Th. Tromp en R. van Hees, leden, uitgebreid met twee nieuwe leden, de heren J. Baggerman en J. Guldemond. Dit bestuur zal reeds van avond een program trachten te ontwer pen voor de voorgenomen actie. Comité voor Jonge Toonkunstenaars In het Frans Hals Museum worden in het seizoen 19491950 wederom debutan tenconcerten georganiseerd. Als men be denkt, welke vaak onoverkomelijke moei lijkheden jonge kunstenaars te overwinnen hebben, om contact te krijgen met het pu bliek, dan kan men niet anders dan zich verheugen over wat hier in eendrachtige en belangeloze samenwerking gedaan kan worden. Zaterdagavond opent de pianist Paul Kurpershoek de serie, die een grote be langstelling ten volle waard is. P Tl GR. HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM tAdv.) Rupert, ook een medespeler, is slechts een jaar jonger. Beiden hebben reeds in 1870, dus tachtig jaar geleden toen zij nog school jongens waren, aan de Passie-spelen mee gedaan. Dank zij een royaal gebaar van de bank der Duitse landen zijn de financiële moeilijkheden voorlopig van de baan. Op grond van een waarborg der Beierse rege ring heeft het geldinstituut te Frankfurt aan Oberammergau een crediet verleend van een millioen mark, zodat men in staat is de grote theaterhal te restaureren en alle nodige werkzaamheden tot voorbereiding van de Passie-spelen te financieren. Kamp Vught onder de hamer Na-oorlogse inventaris werd publiek geveild In hötel „De IJzeren Man" te Vught is de inboedel van het voormalige kamp Vught geveild. Honderden opkopers, boe ren uit de omtrek en andere belangstellen den vulden de grote zalen. Tienduizend personen hebben tijdens de kijkdagen ge legenheid gehad om het kamp te bekijken. Men had een route afgepaald die langs de oude „Kommandantura", de keuken, een aantal barakken en over de grote appèl plaats voerde. De opbrengst van de catalogus en van de fietsenstalling wordt afgedragen aan de Stichting 1940-'45. De goederen, die thans verkocht werden, waren afkomstig uit de tijd na de bevrijding, dus niet, zoals velen ten onrechte meenden, uit de bezettingstijd. Nederland wint grond Agenda voor Haarlem DONDERDAG 15 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Tramlijn Begeerte", „Comedia", 7.30 uur. Rembrandt: „Een dubbel leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onder bedreiging", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele gelaat", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen in de nacht", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheime zending", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La Traviata". 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV. 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Binnenkort is Nederland ongeveer 439 ha goede cultuurgrond rijker. Deze grond is ontworsteld aan de zee. In Zeeland, in het Sloe, de zeearm tussen Walcheren en Zuid-Beveland, is een dijk gelegd, welke op 19 Augustus werd gesloten. Op de drooggelegde grond achter de dijk zal als eerste gewas koolzaad worden ge plant en daarmede zal dan het in cultuur brengen van de nieuw verworven nog zoute grond begonnen zijn. Ir. J. Verhoeven van de Rijkswaterstaat, die in 1942 het plan voor deze afdamming van het Sloe ont wierp heeft in 1925 reeds het zg. Sparlina- gras uit Engeland medegebracht en het in de schori-en van het Sloe doen planten. Dit gras heeft de eigenschap, dat het op zoute gronden groeit en in rustig water bestand is tegen de dagelijkse overspoeling door het zeewater bij eb en vloed. Deze grassoort heeft een hoogte van een meter en bevordert met haar ruwe blad het tot rust komen van het water en daardoor de bczinking van het slib. omdat dit zich ook aan de bladeren hecht. Na de beplanting van het Sloe heeft dit "gewas zich sterk uit- gebx*eid en men kan zeggen, dat dank zij dit gras de inpoldering van het Zuider-Sloe met tien jaren is bespoedigd. Naast de nieuwe, 1700 meter lange dijk zullen wegen worden aangelegd, welke Zuid- Beveland met Walcheren zullen moeten verbinden en die een totale lengte hebben van 7 km. Stucadoorspatroons in een eigen bedrijfschap? Overheidscontrole tegen het betalen van „zwarte" lonen De Nederlandse Stucadoorspatroonsbond heeft in Scheveningen zijn algemene ver gadering gehouden. Ter sprake kwam de toestand in het stu- cadoorsbedrijf en het reeds maanden du rende loonconflict. De voorzitter-, de heer J. Arnoldus, gaf een overzicht van de ontwikkeling van dit conflict. In Maart wei-d door alle stucadoorspati-oons besloten van 2 Mei af geen „zwarte" lonen meer te betalen. De heer Arnoldus moest echter constateren dat vele patroons zich niet aan de gegeven belofte hebben gehouden. Bin nen enkele weken zal door de overheid een speciale controle op de naleving van het besluit inzake het niet uitbetalen van zwarte lonen worden ingesteld. Deze mededeling ontlokte enige discussie, waarbij uit de vergadering het overheids beleid ernstig werd gecritiseerd. Men kantte zich tegen het feit, dat indien een werk nemer het loonplafond bereikt, hem daar boven niets mag worden uitbetaald. Voorts liet men ontstemming blijken over de om standigheid dat bij het uitbetalen van „zwarte" lonen de werkgever wel, doch de werknemer niet strafbaar is. Het hoofdbe stuur deelde mede dat er met de ovex-heid overleg wordt gepleegd. Verder kwam aan de orde de toekomstige posite van de stucadoorspatroons naar aan leiding van het wetsontwerp der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. De voorzit ter deelde mede, dat men ten departemente nog niet heeft kunnen uitmaken op welke wijze de stucadoorspatroons in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie moeten wor den ondergebracht. Het vormen van een zelfstandig bedrijfschap zou niet zijn uit gesloten. Kantoorbediende hielp de Italiaans bloed kookte Duitsers bij arrestaties en vloeide m Kalverstraat De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de 33-jarige kan toorbediende S. de C. uit Amsterdam, een i voormalig lid van de „Kolonne Henneicke". die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstx-af is veroor deeld. In 1942 trad verdachte op als handlanger der Duitsers bij razzia's op Joodse landge noten in Amsterdam. Later verrichtte hij op eigen houtje arrestaties. Na een oplei ding in Schalkhaar kwam hij bij het Poli tie Vrijwilligers-bataljon. Later werd hij in Arnhem ingedeeld bij de „Arjpeitskon- troll Dienst". In één maand arresteerde hij daar ruim driehonderd onderduikers en illegale werkers. In 1944 werd hij, als lid van het Politie Vrijwilligers-bataljon „Niedex-lande", on dercommandant van het commando-Bak ker. Gedurende de laatste maanden van de bezetting wist hij zich als „onderduiker" in te dringen in een boerengezin te Nijverdal. Bewogen door zijn verhalen verschaften de mensen hem onderdak en een schoonzoon wist hem zelfs een vals persoonsbewijs te verschaffen. Kort daarop liet verdachte de jongeman door de SD ai-resleren. In Maart 1945 werd hij gefusilleerd. Ook een doch ter uit het gezin liet verdachte gevangen nemen. Op een vraag van de president hoe hij over deze misdaden dacht, antwoordde verdachte: „Verschrikkelijk". De verdediger, mr. J. Colijn uit Den Haag, achtte verdachte geen onverbeterlijke misdadiger en verzocht de raad e§n psy chiatrisch onderzoek te laten instellen. De advocaat-fiscaal, mr. bax-on van Voorst tot Voorst, was echter een andere mening toegedaan. Hij zag de doodstraf als de enige juiste straf voor een man, die zich aan zulke afschuwelijke misdaden had schuldig gemaakt. Voor het instellen van een psychiatrisch-x-apport achtte hij geen termen aanwezig. De raad zal over vier weken uitspraak doen. Cunerakerk in Rhenen weldra weer in gebruik Veel tegenslag Jsij het herstel, dat 15 jaar heeft geduurd De fraaie Cunerakerk te Rhenen zal waarschijnlijk met Kerstmis weer in ge bruik genomen worden. De herstellings werkzaamheden hebben vijftien jaar ge duurd. In September 1934 teisterde een grote brand het bouwwerk. Twee jaar later, op 1 Mei 1936 begaf een van de grote pilaren het. Grote- stukken steen stortten neer en richtten grote schade aan. Ook deze tegenslag kwam men weer te boven. Met Pinksteren 1945 zou het ge bouw weer in gebruik genomen worden. Voor de derde maal echter zou er een spaak in het wiel worden gestoken. Rhenen kwam tijdens de laatste fase van de oorlog in de frontlinie te liggen en de bevolking moest evacueren. Enige dagen voor de bevrijding trof een geallieex-de bom de Cuneratoren. Met donderend geraas stort ten enorme hoeveelheden puin door het kerkedak. Van het monumentale orgel. dat reeds was aangebracht, bleef slechts de zwaar gehavende speeltafel over, die nog te restaureren bleek. Thans is de restauratie zover gevorderd, dat alleen de vloer nog" moet worden her steld. De kerkvoogdij der Ned. Hervormde ge meente heeft opdracht gegeven aan een Rhenense meubelfabriek om voor 1 De cember het meubilair met de koorbanken gereed te maken. Daar de gelden voor een nieuw orgel ontbreken zal men als noodoplossing hel orgel uit de noodkerk „Irene" naar de Cu- ixerakerk overplaatsen. De bekende Cuneratoren, waarvan in de oorlog de top werd weggeschoten, staat in de steigers. Het herstel zal geruime tijd tijd duren. KONINKLIJK BEZOEK AAN „PRINSJESDAGCONCERT". Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana en Prins Bernhard op Dinsdag avond 20 {September, de dag der plechtige opening der Staten-Generaal, het Prinsjes dagconcert bij te wonen, dat onder auspi ciën van het Haags Cultureel Comité door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo in de Houtrusthal te Den Haag zal worden gegeven. Ook gedelegeerden van de Ronde Tafel conferentie zullen bij dit concert, dat men tot een Haagse traditie op Prinsjesdag wil maken, tegenwoordig zijn. Eigenaar van restaurant met mes geattaqueerd Gisteravond is de 47-jarige M. P. M. uit Aerdcnhout, een Italiaan die in de Kal verstraat in Amsterdam een restaurant annex jjssalon exploiteert, slachtoffer ge worden van het onbekookte temperament van een landgenoot. Zijn gewezen Italiaanse bedrijfsleider, de 46-jarige F. B.. die li ij onlangs wegens oneerlijkheid had ontsla gen, meende namelijk revanche te moeten nemen, door zijn vroegere werkgever met een mes te lijf te gaan. B, kwam gisteren eerst om zes uur in het établissement en zei dat hij M. alleen wilde spreken. M. vertrouwde de zaak niet helemaal en wist het opgewonden standje de deur uit te werken. B. is toen naar hij later aan de politie verklaarde naar een café gegaan en heeft daar sterke drank gebruikt. Omstreeks zeven uur. toen er niemand in de zaak was, is hij bij M. terug gekomen en vroeg weer om een onderhoud. M. weigerde en kreeg daarop een harde slag op zijn oog. Prompt daarop trok B. een reeds geopend knipmes en viel M. aan. Weliswaar kon de eigenaar van het restau- rant B.'s hand nog grijpen, maar hij kon niet verhinderen dat hij een diep snee in zijn hand kreeg. Op M.'s hulp-geroep kwa men omstanders toegesneld, maar toch zag B. nog kans om met een paar wilde steken M. een flinke hoofdwond toe te brengen. Hij nam de benen, maar werd door vier burgers, die onmiddellijk de achtervolging inzetten, op straat gegrepen. Hij is daarna door de politie gearresteerd en ingesloten. Het slachtoffer dat hevig bloedde, kon, na in het Binnengasthuis te zijn ver bonden, per ziekenauto naar zijn woning in Aerdenhout worden vervoerd. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst, van dc Evangelische kerk in het Olympisch Sta dion te Berlijn richtte bisschop Otto Dibe- lius, hel hoofd dezer kerk. zich scherp legen de communisten. Ook pleitte hij voor een hereniging van Duitsland. Dc bisschop tijdens zijn rede lot 30.000 BerUjnersi Robert Murphy over Benelux-problemen WASHINGTON. 14 Sep!- A.N.P.-Aneta) Robert Murphy, wiens benoeming tot Amerikaanse ambassadeur in België naar I verwachting binnenkort door dc Senaat zal worden bevestigd, verklaarde in een vraag gesprek met Aneta, dat hij in zijn huidige functie als hoofd van de afdeling voor Duitse en Oostenrijkse Zaken van het de partement van Buitenlandse Zaken uiter aard volkomen op de hoogte is van België's wensen en klachten betreffende het Rijn- verkeer met Duitsland. Hij merkte op, dat hij altijd geïmponeerd is geweest door de zakelijke wijze, waarop de Belgen deze problemen onder het oog zien. Hij herin nerde er aan, dat de bezettingsautoriteiten door gebrek aan deviezen genoodzaakt wa ren gebruik te maken van Duitse havens, met voorbijzien van Antwerpen en Rotter dam, doch hij wees er op, dat dc situatie zich geleidelijk herstelt, al gaf hij toe, dat zij nog steeds niet normaal is. Murphy wenste zich niet uit te laten over de kwestie of Amerika bereid zou zijn een speciale lening aan Nederland te verstrek ken. teneinde de tot standkoming van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse econo mische unie te bevorderen. Hij zeidet dat dit eerder een aangelegenheid is van Har- riman, de speciale ambassadeur der Ver enigde Staten voor het plan-Marshall. Wat de Benelux-ontwikkeling betreft zeide Murphy voornemens te zijn dienaangaande nauw contact te onderhouden met de nieuw te benoemen Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. Hij zou in het geheel niet ver baasd zijn indien de beroepsdiplomaat Cha- pin, die vroeger gezant in Hongarije is ge weest, tot ambassadeur in Den Haag zou worden benoemd. Naar zijn mening heeft Chapin een goede kans op de benoeming. Morgen begint proces-Rajk Vrijdagmiddag zal het tweede grote proces van dit jaar in Hongarije beginnen. Na kardinaal Mindszenty zal thans Laszlo Rajk, voormalig minister van binnenlandse en buitenlandse zaken en lid van het Polit buro der communistische partij, eveneens onder beschuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van de staat worden berecht. Maar in plaats van het paleis van justitie waarvan de zalen te klein werden geacht voor het voeren van dit proces, is de grote vergaderzaal van de vakbond dei- metaalarbeiders voor dit doel gekozen. Men is i'eeds bezig in dit moderne gebouw extra telefoonlijnen aan te leggen om de taak van de journalisten (waaronder ook de eigen verslaggevers der buitenlandse bladen) te vergemakkelijken. Volgens goedingelichte kringen zal het proces tamelijk vlot verlopen en „slechts" 8 tot 10 dagen duren. C a r a m ba Haarlemse onderwijsdag Uitgaande van het Haarlemse gemeente bestuur is Woensdag voor de tweede maal een onderwijzersdag gehouden. Hoofden en onderwijzers van de openbare lagere scholen kwamen des morgens in restaurant Dreefzicht bijeen. De voorzitter de heer D. J. A. Geluk bracht in herinnering, dat het dit jaar veertig jaar geleden is, dat voor het eerst buitengewoon lager onder wijs is gegeven. Dit feit is niet herdacht, doch spreker meende het te moeten memo reren, nu er weer belangrijke problemen op onderwijsgebied besproken worden. Prof. dr. M. J. Langeveld uit Utrecht behandelde het onderwerp ..Het kind met leer- en gedragsstoornissen", waarbij hij tevens gelegenheid kreeg aandacht te ves tigen op de plannen van het Haarlemse gemeentebestuur een psychologische dienst te stichten en klassen te vormen van moei lijk opvoedbare kinderen. In zijn inleiding zeide spreker, dat het zeer lastig is moei lijkheden bij het kind te herkennen. Er zijn er zo vele en soms weet men niet, of een bepaald punt als een moeilijkheid beschouwd moet worden. Wat de een nor maal noemt vindt een ander abnormaal. Het blijft echter gewenst gedragsmoeilijk heden zo spoedig mogelijk te alarmeren en niet te denken, dat het een of andere geval wel in orde zal komen, als het kind ouder wordt. Prof. Langeveld merkte op, dat een kind zich in de eerste zes levensjaren het snelst ontwikkelt, veel sneller dan in zijn Tot eind Mei 1949 rvas de wijk Musrara van Jerusalem een militaire zóne.-Voordien- vonden cr gevechten plaats tussen Joodse en Arabische troepen, waarna dc Joodse troepen de zwaar gehavende wijk bezetten. Onmiddellijk nadat de troepen Musrara hadden ontruimd, begon men de huizen te restaureren opdat nieuwe immigranten er anderdak zouden vinden.Immigranten uit Turkije op weg naar hun nieuwe woonsteden verdere jaren. Het is van groot belang aandacht te besteden aan het kind als het nog jong is. Het ene kind kan zich gemak kelijker ontwikkelen dan het andere. Dat hangt af van het millieu. Hoort het bij voorbeeld weinig spreken, dan praat het minder. Vervolgens besprak prol'. Lange veld de opvoeding op de lagere school, waaraan bijzondere zorg besteed moet wor den. De onderwijzer moet zich afvragen of er zich moeilijkheden bij het kind voor doen en of deze al of niet van voorbij gaande aard zijn. Een kind valt op, omdat het bijvoorbeeld niet kan leren schrijven of spellen en toch is het verstandig te noemen. Een kind kan lastig voor de lei ding zijn en daardoor moeilijkheden bezor gen in de klas. Het heeft een grote intelli gentie. maar het zoekt wat anders en kan nergens rust vinden. Dan zijn er kinderen, die als het ware van de buitenwereld af gesloten zijn. Dezen voelen zich niet thuis in de klas. zijn spoedig moe. lusteloos of kunnen zelfstandig niets doen. Angstig zijn zij. als er speciaal op hen gelet wordt. Over de leer- en gedragsstoornissen, welke zich bij de kinderen op de lagere school voordoen, weidde spreker bijzonder uit, waarbij hij wenken gaf, hoe een onder wijzer kan optreden, als kinderen moeilijk kunnen leren schrijven, last veroorzaken in de klas of moeilijk zijn in de omgang. Het is echter niet gemakkelijk om de oorzaak van vele moeilijkheden aan te wij zen en om te constateren, of een kind al of niet moeilijk is. Het. is daarom toe te juichen, dat de gemeente Haarlem er toe is overgegaan plannen te maken voor de stichting van een psychologische dienst. Een schoolpsycholoog en een sociale werk ster zullen samenwerken om moeilijke ge vallen op te sporen. De kinderen worden in een speciaal daarvoor op te richten school ondergebracht. Er bestaat reeds in Haarlem een klas, waar nuttig werk wordt verricht. Door de oprichting van een school kan het werk uitgebreid worden tot heil van vele kinderen. Nadat er van de gelegenheid om vragen te stellen gebruik was gemaakt en prof. Langeveld op een aantal punten nader was ingegaan, sprak de heer Geluk een slot woord, waarin hij hulde bracht aan mejuf frouw Dekkers, die reeds een klas met moeilijke kinderen geleid heeft en pioniers werk verricht en aan mejuffrouw Smits, die helaas naar Venezuela vertrokken is na enige tijd ook dit werk te hebben gedaan. Het is echter noodzakelijk de sociale ai» beid voort te zetten, want met een tijdelijke oplossing komt men niet verder. Een des kundige dienst zal binnenkort gevallen opsporen en dan zullen kinderen geplaatst worden op een school voor moeilijk opvoed bare kinderen, waar leerlingen des noods al hun schooljaren kunnen doorbrengen. Spreker merkte op, dat onderwijzend per soneel op volksscholen het niet gemakke lijk heeft. Met geordend zwemmen, het houden van volksdansen en samenzang kan veel bereikt worden. Er is wel eens te wei nig speelruimte en het zwemmen moet be perkt blijven tot één maal in de veertien dagen, doch spreker gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur zal trachten de moeilijkheden het hoofd te bieden, opdat een ieder kind op die plaats gesteld kan worden, waar het zich het gelukkigst voelt en een nuttig lid van de maatschappij kan worden. Reeds zijn er resultaten bij het werk van de nazorg waar te nemen! Een ieder werkt met vreugde in de tuin aan de Schalkwijkerweg en neemt een nuttige plaats in de maatschappij in. Nadat gemeenschappelijk de lunch was gebruikt, vertrokken de dames en heren naar Amsterdam, om een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland". Zelfs aan de postzegel op deze brief, die helemaal uit Zuid-Amcrika bij ons in de brievenbus is komen vallen, kunt ge al zien dat het daar een plezierig land moet zijn. Er staat een rood paard op dat danst op zijn achterbenen tegen een purperen achtergrond van driehoekige bergen. En op de rug van dat paard zit een man geplakt, die met een kolossale hoed zwaait tegen iedereen die brieven uit Zuid-Amerika ontvangt. Dat is aardig nieuws. Onze vriend die tien jaren geleden in een afgedragen col bertje scheep ging naar dat land van dan sende rode paarden schrijft dat hij gauw eens met vacantie naar Holland zal komen. Hij kan zich dat nu veroorloven, schrijft hij, want hij heeft een zilvermijn helpen ontdekken 011 dat schijnt daar een voor delige bezigheid te zijn. Hij heeft twee auto's en een ranch. Een ranch, dal is daar de naam voor een boerengedoente waar ge met een verrekijker niet overheen kunt zien. Het is hier een plezierig land. schrijft hij, maar ge moet eraan wennen. Ik ben dikke vrienden met de president hier, die al drie weken regeert zonder dat er een spoor van revolutie te ontdekken is geweest. Die revo luties, dat is zo het Zondagsvermaak van de mensen in dit land. die gaan presiden ten afzetten en ministers wegjagen zo gauw zij een paar dagen niets te doen hebben. Mijn vriend de president heeft grote wer ken aan wegen en woestijnen uitgedacht, waarmede de mensen kunnen worden beziggehouden. Zij zijn nu al drie weken bezig met te werken dat de stukken eraf vliegen. Ik vind dat een prachtige oplos sing, want mijn zilvermijn en mijn auto's en mijn ranch staan of vallen om zo te zeggen met mijn vriend dc president. Ik kan er nu wel een paar maanden tussenuit, en ik kom u eens opzoeken. Zet maar een stapel spekpannekoeken klaar, want die zijn hier niet te krijgen. Ja, wij zullen een stapel spekpanne koeken klaarzetten, maar daar komt een droevig telegram: Tóch een revolutie. Mijn vriend de president is met mijn zilvermijn en mijn auto's en mijn ranch en met de Nooiderzon verdwenen. Ik ben nu ezel drijver en ik kom niet met vacantie. Want ik heb dit telegram moeten betalen met mijn passagebiljet. Zo gaat dat daar dus in Zuid-Amerika. Als des Vrijdagsavonds de zon in kardi naalsrood achter de kammen der mon- tanos wegzinkt, kruipen de Pablo's en de Federico's en de Antonio's met hun grote hoeden in donkere hoeken bij elkaar om te bepraten hoe ze dit weekeinde weer eens een einde aan die dwingelandino kunnen maken. Het is een afwisselend leven daar, ge behoeft u geen Zondag te vervelen. En iedereen is er een geestdriftig revolutie- nario. Behalve de president. Wij horen niets meer van onze vriend de ezeldrijver. Misschien heeft de revolutie van de vorige week hem ook nog zijn ezel tje gekost. Misschien zit hij in een woestijn in een gat in de grond naar zilver te loeren. Maar vervelen zal hij zich niet. Want dat is niet mogelijk in Zuid- Amerika. Demonio! Er valt daar nog eens wat te beleven. Daar is ons bestaantje maar een liniaaltje bij. Ge zult wel verbaasd zijn te lezen, schrijft hij plotseling, dat ik nu spoedig eens bij u die spekpannekoeken kom op eten. Ik kan dat nu zonder risico doen, want sinds Maandag regeert mijn dikke vriend weer van wie ik U in mijn eerste brief vertelde. En hij heeft mij de zilver mijnen en auto's teruggegeven met een flinke interest. Er kan mij nu niets meer gebeuren, want ik heb een afspraak met hem gemaakt. Zie. ge kunt die revoluties wel een aar dige afwisseling vinden, maar een mens moet weten waar hij aan toe is. Tenslotte gaat er toch niets boven regelmaat. Ook in de afwisselingen des levens is regelmaat iets waar men niet -buiten kan. In de tijd dat ik spekpannekoeken bij u kom eten kan mijn dikke vriend de president juist een maal weggejaagd en weer teruggekomen zijn. Wij hebben dat zo uitgerekend. Kijk. ge moet niet denken dat hier in Zuid-Amerika nu helemaal geen orde heerst. Neen, dan zoudt ge u vergissen. Ik zal spoedig bij u zijn. Er zit een telegram op de hielen van die brief. Er is weer wat tussen gekomen. Ons berekeningetje heeft niet geklopt, seint hij. Mijn dikke vriend is onverhoeds ezeldrijver sinds de laatste Zondag. En ik kan nu niet meer weg voor over een dag of veertien. Want, caramba, ik ben nu zelf president. J. L. „Vijf van Brussel" helper! eikaars zieken gratis Een burger van één der vijf bij het pact van Brussel aangesloten landen Neder land, België. Luxemburg. Frankrijk en Groot-Brïttannië die tijdens een verblijf in een der andere vier landen medische hulp of bijstand van openbare diensten be hoeft, zal deze hulp kunnen verkrijgen op kosten van het land, waar hij vertoeft, wan neer een conventie dienaangaande komende maand door de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen te Brussel onder tekend zal worden. Wanneer de conventie een feit wordt, zal bijvoorbeeld een Fransman in België of een Engelsman in Nederland, die ziek wordt of bijstand van een openbare dienst nodig heeft, hierop recht hebben als was hij een burger van het land, waar hij verblijft. Het is niet de bedoeling van de overeen komst. de sociale en gezondheidsdiensten van de vijf landen met elkander in over eenstemming te brengen, noch wijziging te brengen in de wetten, geldende voor een burger van een der betrokken landen, die werkt in één der andere landen. Dergelijke personen vallen over het algemeen reeds onder bestaande regelingen. Volgens zegslieden van Belgische rege ringszijde wensten sommige afgevaardig den bij de bespreking van het ontwerp dat in de regeling ook zou worden opgenomen de uitwisseling van bestaande medische faciliteiten tussen de vijf landen, in het bij zonder gespecialiseerde kuren in badplaat sen. Men stelde bijvoorbeeld voor, dat een Engelsman, die een warme-baden-kuur no dig zou hebben, welke hij het beste in een Franse badplaats zou kunnen ondergaan, die behandeling op kosten van de Franse staat zou krijgen. Naar verluidt hebben hoofdzakelijk de Nederlandse afgevaardig den zich tegen dit ruimere plan verzet.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5