HAARDEN HEI WOUD DER VERWACHTING Haarlemse rechtbank behandelde ruzie in café op de Botermarkt HEROPENING ELEGANT Amsterdamse Beurs Bondig Alma's dubbele taak Donderdag 15 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemselïe Courant Leopold Biberti komt „Faust" van Goethe vertolken Ter gelegenheid van de Goethe-herden- king geeft het Zwitsers Toneel-ensemble van Albert Bassc-rman op 12 October in de Ha.rlemse Scliouwburg een voorstelling van het eerste deel van „Faust" onder regie van Leopold Biberti, die ook de titelrol vervult. Deze in alle Europese kunstcentra beroemde acteur, die vooral van zich heeft doen spreken door zijn vertolkingen van „Jederman" en „Othello" zowel in de Duitse als in de Franse taal, is nooit vast aan een gezelschap verbonden geweest. Het enige contract van langere duur dat hij ooit heeft gesloten is, naar men gek scherend van hem pleegt te zeggen, een jaarabonnement op de Zwitserse spoor wegen, die hem van de ene gastvoorstelling naar de andere vervoeren. Biberti werd in Duitsland geboren als zoon van een Belgische moeder en een Franse vader, welke laatste aan het eind van de vorige eeuw als operazanger in Wenen en St. Petersburg bekendheid ge noot. In zijn jeugd trad Leopold Biberti op als pianist, maar op zeventienjarige leef tijd debuteerde hij als acteur in de stad Bern met zoveel succes, dat zijn defini tieve beroepskeuze niet langer aan twijfel onderhevig was. Hij vestigde zich in As- cona, waar hij al zijn vrije tijd besteedde aan het doen van wonderlijke uitvindingen. Verleden jaar verwekte hij veel opzien door op een door hem zelf vervaardigd zeilend vlot met twee houten vleugels het Lago Maggiore over te steken. Zijn broer maakte als baszanger deel uit van het vo cale ensemble „The Comedian Harmonists". De criticus Frangois Momrst van de „Echo du Soir" schreef over het optreden van Biberti, die hij de grootste tragedie speler van Europa noemde, onder meer: „Deze voorstelling was onvergetelijk. In de dertig jaren, dat ik nu al toneelversla gen uitbreng, heb ik misschien twee of drie avonden een dergelijk peil meegemaakt. Wij aanschouwden een toppunt van drama tische kunst. De rol van Mephistofeles wordt vertolkt door de meer dan tachtigjarige Basserman, die van Gretchen door Maria Schell, welke zich de laatste tijd ook als actrice in En gelse en Oostenrijkse films populariteit verwierf. Haardkachels en Salamanders,. Jaarsma, Permanent Duplex en Beckers. I. HL Biorstjens GEN. CRONJéSTRAAT 83 TEL. 13053 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 September 1949 ONDERTROUWD: 14 Sept., D, Blankwa ter en W. C. M. Coule; J. C. B. M. Huijzer en E. M. Thoolen; C. Walkers en W. Mes; J. Roubos en J. Ploeg; T. J. Vogel en M. M. P. Hagnauer; A. M. Pel en S. J. van Krugten; H. T. de Haan en L. Punt; W, C. Captijn en A. Visser; B. J. Berenschot en A. M. KappeLhof; P. Timmerman en A. C. Veenman; T. van de Reep en A. A. Bosch; W. Floor en M. Beekman; H. C. Emmen en P. G. M. Heidens; T. W. van Maris en J. B. Alders; H. Hendriks en H. J. de Blaazer; G. J. de Heus en L. Lu ij tH. G.-Mertens en M. Estéie; T, H. B. Arens en A. J. C- J. M. van den Heuvel; E. J. Nolet en H. van Munster; A. K. de Jong en W. van de Vlag; C. M. Osinga en A. S. M. Stoelinga: C. J. Platerink en J. Fokkema; J. Wolff en E. G. Bindels; T. M. G. Lommerse cn A. W, van Hoorn; H. Valken en C. T. Kleyn; G. van Thiel en A. R. Borst; H. Broekema en A. H. Kwappenberg; K. A. Niermeijer en G. Krans. GEHUWD; 14 Sept., A. A. Theel en A. M. van Weert; C. T. Gladpootjes en H. E. van der Wiel; A. Veeninga en M. Damstra; G. van Berneveld en I. C. Dorlandt; G. L. Umans en W. G, Nederkoorn; A. J. Derks en J. Heijnengen; J. Wajer en J. Swets; J. P. van der Hulst en J. Hilberts; A. J. Spoor er. A. E. Beerc; P. W. Koks en H. T. S. Meyke; E. J. Kok en M. Steffens; T. Ros- man en G. Zuurveen: H. J. W. Biemans en A. J, E. van Heems; J. P. C. Beljaards en G, Stolvoort; W. R. Mekking en J. M. Hart- dorff; J. L. de Nieuwe en A. M. Kleijkers; J. Dams en C. .van Dyke; F. Groenevelt en A. Dammiaans; G. W. Prent en A. C. van Biezen; C. M. Stoete en G. Bakker; C. G. van dan Berg en J. Feelens; F. Heesemans en T. J. Henneken; C. Verdam en N. Hogen- doorn; N. Beudeker en A. G. Sondorp; J. Kuijoer en C. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., V. ter BraakeStaritsky; M. Bakkerden Boer; 13 Sept., J. F. van der Erfvan der Water; J. W. C. Meijer—Disco; A. E. Hame link—Steffens; 14 Sept., H. G. Nedder- moijerZwiers; J. M. W. de Molvan Musscher. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept., J. C. KemperHoogduin; 13 Sept., C. M. H. BakkerPost: I. van Doornvan Goinga; M. G. van Geldorpvan der Hulst; 14 Sept,. C. J. OerlemansHeinsen. OVERLEDEN: 12 Sept., J. Spreeuw, 40 j., Thomsonlaan. NEEM GEEN RISICO Bestel Uw TROUWAUTO'S uitsluitend eerste klas 0-pers, BOUCKAERI ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1010 (Adv.) Heden verschenen HEILA HAASSE DE grote roman van dit najaar. L.©OSJES heeft 't GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 Theo van der Pas speelde Chopin Wonderlijk is toch de aantrekkingskracht van Chopins artistieke nalatenschap. Zijn naam op het affiche verzekert steeds volle zalen en het lijkt mij dat het vooral de jongeren zijn, die door zijn kunst gelokt worden. Wat eigenlijk wel het merkwaar digste is. Maar het feit ligt er, en wij kun nen er de conclusie uit trekken dat de romantiek nog lang niet dood is en dat zij zelfs nog heel wat te zeggen heeft aan hen, die het leven onbevangen tegemoet. Weden. Zij doen trouwens, met Chopin daarvoor uit te kiezen, geen slechte keuze, want zijn romantiek is, hoewel de minst inge wikkelde, de minst literaire en de minst geleerde, toch de sterkst levensvatbare, omdat zij uit het eigén gemoed opwelde, een weerspiegeling is van de ziel van de kunstenaar, door de vreugden en de tor menten van z'n leven heen. Want men hoort in Chopin niet alleen mooie meeslepende muziek, met bekorende melodieën, ver rassende harmonieën, stuwende rhythmen, met effectvolle aanwending van de moge lijkheden op een toetsenbord, maar men hoort ook de mens Chopin, die zich nooit verliest in abstracte bespiegelingen, Zijn kunst is de roman van zijn leven, dat be trekkelijk korte leven, hetwelk in een hartstochtelijk zich uitleven in zijn muziek verteerd is. Er is een grote artistieke waar de in dit oeuvre, vorm-technisch en speel- technisch, en toch is het in wezen primi tief, omdat het zo menselijk waar is. Zo vindt Chopins onbevangenheid na een eeuw nog het nauwe contact met de onbe- vangenen van heden, als een confrontatie van mens tot mens. Ook de virtuoos Theo van der Pas weet zich voor deze kunst vrijmoedig en eerlijk open te stellen. Hij bezit de gelukkige gave van de gezonde romantische bezieling. Dit verzekert hem de helft van zijn succes. De andere helft overwint hij met zijn zeer ontwikkelde techniek, waarvan hij deze avond menig opmerkelijk staaltje liet horen. Zo bijvoor beeld met een zeer beheerst parelend spel in de Impromptu in Fis: met een verras send klankevenwicht in het Scherzo in cis; met de doorzichtige tinten waarin hij vier Etudes gestalte gaf, doch vooral met de plastische en geweldig opgestuwde inter pretatie van de Ballade in f kleine terts. Hij speelde achtereenvolgens alle vier de Balladen, en alle vier werden het boeiende muzikale verhalen vol fantasie en leven; doch in die vierde overtrof hij zich zelf in beeldend vermogen en sterk doorleefd mu siceren. Een overvolle zaal ook het podium was rijkelijk bezet betuigde op gulle wijze zijn dank aan de concertgever. Van der Pas speelde als toegift nog een der drie etudes, die Chopin voor de Moscheles- Fétis-methode schreef. Wegens de grote be langstelling kon worden aangekondigd, dat Theo van der Pas op 24 October ander maal een Chopin-avond in de Concertzaal zal geven, met een totaal ander pro gramma. JOS. DE KLERK Tentoonstelling Theo Groeneveld Dé tentoonstelling van werken van Theo Groeneveld, welke in het museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg, gehouden wordt, mag zich in een warme belangstel ling verheugen. Onder de reeds verkochte werken be vindt.zich het landschap „Diependal", dat voor Teylers Museum te dezer stede werd aangekocht. De tentoonstelling blijft nog geopend tot en met Zondag 2 October. Gijs Beths solist op HOV-concert Op Vrijdag 16 September zal de H.O.V. onder leiding van Kees Hartvelt haar tien de en laatste zomer-concert geven, waar aan onze begaafde stadgenoot Gijs Beths zijn solistische medewerking zal verlenen met de symphonie Espagnole voor viool en orkest van Lalo. Het concert opent met de ouverture l'Italiana in Algeri van Rossini. Na de pauze zal de symphonie in d kl. terts van C. Franck worden uitgevoerd. De arbeiders-zangvereniging „Morgen-, rood" te Santpoort heeft haar naam ver anderd in „De Stem des Volks", afdeling Santpoort-Bloemendaal van de Bond van Arbeiderszangverenigingen in Nederland. Schot hagei kwam uit een wapen, dat op een wandelstok geleek De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen de negen en-veertigjarige metselaar P. J. D. een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest wegens poging tot moord. In de middag van 4 April biljartte D. in het café van H. v. d, L. aan de Botermarkt met. de veertigjarige voeger D. P. Het par tijtje verliep rustig, maar na afloop voerden zij een gesprek over een andere voeger, die ook wel eens een bezoek aan het café bracht. Beiden bleven in het café en dronken verscheidene borrels. Tegen negenen kre gen beiden ruzie over de voeger, waarbij P. in het gezicht van D. sloeg. Deze is boos geworden en heeft het café verlaten. Twee uur later keerde de metselaar terug en was in het bezit van een geweer, dat op een wandelstok geleek. Kort na zijn bin nenkomst kwam er een schot hagel uit het geweer. Daarbij werd een bezoeker aan het rechter oor en rechterwang ge wond. Na het schot schrokken de vele be zoekers en enkelen van hen overmeester den D. Bij zijn verhoor merkte verdachte op, dat hij zich niet alles meer kan herinneren, omdat hij te veel gedronken had. Wel weet hij, dat hij boos is geworden en daarom naar huis is gegaan. Zijn tegenstander vond hij te sterk om hem met zijn handen aan te vallen. Toen hij in het café kwam met een geweer zag hij onverwacht een hem onbekende vrouw. Verdachte zeide, dat hij op dat ogenblik tot bewustzijn kwam en het wapen niet wilde gebruiken. Het ge weer ging onverwacht af, hoe kan hij niet verklaren. De caféhouder H. v. d. L. deelde als ge tuige mee, dat D. op de bewuste avond om elf uur terugkeerde met een wapen, dat op een stok leek. De man riep „hands up, waar is P." en daarna volgde een schot, dat schuin omhoog ging. Spoedig daarop was D. overmeesterd. ZATERDAGMIDDAG 17 SEPTEMBER om 3 uur. Onze cliënten en belangstellenden stellen wij gaarne in de gelegenheid onze zaak te bezichtigen. MODEHUIS ZIJLSTRAAT 95 KNIPPATRONEN MAATKLEDING STOFFEN EEN MURW GEBEUKTE C. A. BANCK In ons hoofdartikel van gisteren werd melding gemaakt van een in hetzelfde num mer van ons blad voorkomende kop, lui dende: „Een murw gebeukte C. A. Banck vertrok naar de sloper". In een deel van onze oplaag moest deze kop om technische rede nen echter .worden gewijzigd in „Uitvaart", zodat sommige onzer lezers tevergeefs naar het geciteerde opschrift zullen hebben ge zocht. Getuige verklaarde, dat verdachte zeer ge schikt is, als hij nuchter is. Heeft hij ge dronken, dan is hij zeer lastig. De voeger ,D. P. deed mededelingen over de gesprekken en over het dreigen door D., alvorens deze het café verliet, om een wapen te halen. Getuige wist, dat D. een wapen h5d, dat hij bij het stropen in de duinen gebruikte. De officier van justitie noemde verdach te een ruw type, een man die niet in de normale samenleving past. Als hij een bor reltje op heeft ontstaan er moeilijkheden. Verdachte is iemand die doet wat hij zegt. Dat is ook op de avond in April gebleken. Wegens poging tot moord eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. Mr. J. H. van Wijk kwam in zijn plei dooi tot de conclusie, dat de feiten niet be wezen zijn. Bij een poging tot moord moet vaststaan, dat er rustig overwogen is om het misdrijf te plegen. Dit blijkt niet uit de dagvaarding. Bovendien kan verdachte zich de feiten niet herinneren omdat hij te veel alcohol gedronken heeft. Verdachte is ook doodslag' ten laste gelegd. Daarvoor is volgens pleiter opzet nodig, waarvan geen sprake is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en verzocht verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank weigerde dit verzoek, waarna de uitspraak bepaald werd op 29 September. Uniform verraadde hem De rechtbank zette vanmorgen de zaak voort tegen de negen en twintigjarige P. H. B„ die in het begin van dit jaar heeft in gebroken in het gebouw van Publieke Werken te Overveen. De buit bestond uit schrijf- en telmachines. Kort na de inbraak werd hij in Haarlem aangehouden, toen hij wel wat te opvallend in een uniform van de K.L.M., met ver scheidene onderscheidingstekenen op de borst, op straat liep. Bij de behandeling dei- zaak in de zitting der rechtbank op 31 Maart eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van één jaar en zes maan den. De rechtbank stelde daarna de stukken in handen van de rechter-commissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch cn van een voorlichtingsrapport. De officier van justitie wijzigde zijn eis in een gevangenisstraf van één jaar en ter beschikking stellen van de regering. De verdediger mr. W. Broers verzocht een gecombineerde straf op te leggen. De uitspraak is bepaald op 29 September. „Electrische piloot" voorlopig nog op non-actief in Constellations I-Iet is niet waarschijnlijk, zo deelt de KLM mee, dat de electrische automatische piloot in de Constellations voor het einde van dit jaar weer in gebruik worden ge steld. In de Bendixfabrieken in Amerika, waar deze electrische automatische piloot 'wordt vervaardigd, is men thans nog bezig met het nemen van proeven. Zoals bekend is, werd een belangrijk deel van de elec trische piloot van de bij Bari verongelukte Constellation „Roermond" gevonden. Hier aan is echter geen fout ontdekt Het is waarschijnlijk dat de electrische automatische piloten van de DC-6 en de Convair, die een kleine principiële ver andering hebben ondergaan binnenkort weer in gebruik zullen worden genomen. Hef gerestaureerde grafmonument voor ds. A. S. Talma, dat gisteren in Bennebroek aan de familie Talma is overgedragen. Abnormale droogte in Engeland wordt zorgwekkend (Van onze correspondent in Londen) De prachtige zomer waarvan Engeland dit jaar geniet heeft ook nadelen. Het gras is verdord en de melkvoorziening is terug gelopen. Er doen zich reeds wilde tonelen voor in sommige volksbuurten, waar de melkkarren door huismoeders worden be stormd. Zelfs het geringe tijdelijke week- rantsoen van anderhalve liter kon in vele gevallen niet worden gehandhaafd. Water bij de melk was ook al geen oplossing, want het land is een algemene uitdroging ge vaarlijk dicht genaderd. Londen heeft al sedert 31 Augustus geen druppel regen ge had .Na 1921 is het nog niet zo droog ge weest. De watervoorraad van de Britse hoofdstad is sinds het begin van de zomer met meer dan de helft verminderd. In het Westen van het land, waar de toe stand het ergste is, wordt er in de kerken om regen gebeden. Birmingham heeft reeds de waarschuwing gekregen, dat de water voorziening zal worden stopgezet, als er in de eerstvolgende twee weken geen veran dering komt. Dan zal men op de straat met een emmertje in de rij moeten gaan staan bij de standpijpen. Tynemouth heeft een beroep gedaan op zijn 200.000 inwoners om zichzelf dagelijks te rantsoeneren tot drie emmers per hoofd. Folkestone pompt thans water uit de bronnen, welke diep onder de krijtrotsen liggen, omdat de reservoirs practisch leeg zijn. Landbouwers zijn voor het merendeel op noodmaatregelen aan gewezen. Verschillende industrieën worden door onvoldoende watertoevoer met sluiting bedreigd. Sportclubs mogen thans geen douches meer gebruiken. Een dringend be roep wox-dt gedaan in sommige streken op de waterverbruikers om hun tuinen op te offeren. Overdadige besproeiing' heeft de situatie reeds verergerd. Tien steden in Northumberland, die ook practisch geen water meer hadden, hebben het departe ment van Oorlog verzocht een zogenaamde pluto-pijpleiding van het soort dat tij<=- dens de invasie voor olie-aanvoer door het Kanaal werd gelegd te maken, zodat noodvoorraden uit Newcastle kunnen wor den aangevoerd. Karren met water rijden reeds door verschillende dorpen. De meeste rivieren zijn tot op de helft van hun breedte ingedroogd. Straalvliegtuigen stellen hoge eisen aan vliegvelden Tijdens besprekingen over techhische aangelegenheden door deelnemers aan het I.A.T.A.-congres, dat in Den Haag wordt gehouden, bracht de heer C. C. Steensrna van de KLM als voorzitter van de techni sche commissie een aantal punten naar voren, die betrekking hebben op de instal latie van vliegvelden. De ontwikkeling van de vliegtuigbouw, speciaal die van straalvliegtuigen, zal steeds groter eisen aan de inrichting van vlieg velden gaan stellen. Het hoge brandstof- gebruik van straalvliegtuigen bij het taxiën, de hete uitlaatgassen, die gevaar lijk zijn voor het vliegveldpersoneel en de aantasting van betonbanen door die gassen zullen hoge eisen gaan stellen aan techni sche verzorging en vernieuwing. Technici, die voor dé I.A.T.A. werkzaam zijn, kwamen tot de conclusie, dat radio telefonie voor de luchtvaart boven raclio- telegrafie te verkiezen is, Telefonie is snel ler en directer en vergt minder inspanning van de bemanningen. Uit onderzoekingen naar vermoeidheid van vliegtuigbemanningen is gebleken, dat het aantal in de lucht doorgebrachte uren geen maatstaf is voor de graad van ver moeidheid. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. M. Rohllng—Brennink- meijer, z.; H. Bartelsman'v. Buuren, d.; A. M. PhilipsBrusselers, d.; J. Hofland Held, d.; M. E. v. DeldenLindeman, z.; H. C. M. JansenKok, d. ONDERTROUWD: E. H. v. Kempen en M. J. J. Boissevain; H, Thon en R. v. d. Heuvel; A. van Wijk en J. Snijders. OVERLEDEN: C. F. Bierens de Haan, 73 jaar. GEHUWD: H. Hooft en L. E. v. d. Valk; J. Oskam en A. Tibbesma; H. Box en N. v. Reenen; W. J. de Kempenaar en M. J. v. d. Plank; W. L. Frankenthal en I. C. Roest. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 313 320 255 li 258 240J4 246% A. K. U 187 188 149 Nederlandse Ford 291% Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 122 Vz Scheepvaart-Unie. 161% 164 y4 Holl.Amerilca Lijn 1621/2 Deli Maatschappij 143% 143%. PI. V. A 156y2 158% A'dam Rubber 136% 138 Ned. Handel Mij. 1581/s N.-I. Handelsbank 104% Billiton Mij. II 306 CKort en BINNENLAND Wegens interne moeilijkheden bij de Rhedense politie is een hoofd-agent van politie geschorst en hebben een hoofd inspecteur en een inspecteur ontslag uit de dienst gevraagd. De leiding van het corps is voorlopig opgedragen aan een inspecteur van politie te Deventer, die in Rheden wordt gedetacheerd. Een justitieel onder zoek heeft geen aanleiding gegeven tot het nemen van maatregelen. Het bestuur der Landelijke Vereni ging van Ten Onrechte Gedetineerden (T. O. G.-actie) deelt mede, dat prof. mr. G. Russel te Amsterdam het ere-voorzitter- sohap der vereniging heeft aanvaard. Het bestuur zal nog een adres zenden aan de re gering, de leden, van de Raad van Sate en van de Staten Generaal nu de Tweede Ka mer binnenkort het wetsontwerp zal be handelen betreffende toekenning van een tegemoetkoming aan personen, die ten onrechte als politl handeld. s politieke delinquenten zijn be- De Staatscourant bevat een beschik king tot vrijlating van de prijzen voor ge- confectionneerde textielgoederen, vervaar digd van plastic of gerubberisoerde stof en een ontheffing van de bepalingen van het Bedrijfsvergunningenbesluit 1941 met be trekking tot de export van stamboekvee, fokvee, schapen en de export en import van paarden. De Amerikaanse film „The Snake Pit" (Slangenkuil), die aanvankelijk door de Nederlandse Filmkeuringscommissie was afgekeurd, Is thans voor vertoning in Ne derland vrijgegeven. In Juli is te Schoonebeek 50.597 ton ruwe aardolie geproduceerd, tegen 50.891 ton in Juni. De uitvoer van fruit naar Duitsland is tot nader order stopgezet. Tijdens een bijeenkomst in Meppel heeft de Bond van Kleine Boeren met 62 tegen 40 stemmen besloten zich bij het Koninklijk Landbouw Comité aan te slui ten. De secretaris van de bond, de heer B. J. Altena uit Zuidwolde, weigerde zich bij dit besluit neer te leggen. De vergadering besloot daarna met 61 tegen 41 stemmen, de heer Altena te royeren. Op de vijfde herdenkingsdatum van de spoorwegstaking houdt de Spoorweg- TBC-vereniglng haar jaarlijkse collecte. Op die dag, 17 September, zal deze vereni ging, die zich ten doel stelt de tuberculose onder het spoorwegpersoneel en zijn ge zinsleden te bestrijden, op en in de omge ving van na-genoeg alle stations in ons land collecteren. Op Z October zal de heer J. H. Vissers 25 jaar burgemeester van de gemeente Meerssen zijn, Zaterdagmiddag zal de nieuwe brug over de Kostverlorenvaart te Amsterdam, die de verbinding vormt tussen Suriname- plein en Overtoom Amstelveense Weg, in gebruik gesteld worden. De nieuwe brug., die dubbele rijbanen heeft en in de plaats komt van het smalle ophaalbruggetje be tekent voor het verkeer een zeer belang rijke verbetering. HAARLEM EN OMGEVING Ecu bijzondere jeugddienst wordt ge houden op Zondagavond 18 September in de Zuiderkapel aan de Zuiaerstraat te Haarlem waarop mej. Adri Bloemendal als zendelinge naar China zal worden afge vaardigd. Zij vertrekt 23 September. Zen deling en mevrouw Baumann van de China Inland Mission, uit Zwitserland, die beiden jarenlang in China hebben gearbeid zullen dezen avond over het zendingswerk ver tellen. Vandaag is het viif en twintig jaar geleden, dat de heer Alb. Meijer zich ves-1 tigde als - kapper in de Berkheydestraat. Aanvankelijk was de zaak in perceel. 21 gevestigd. ïn Mei 1929 werd zij verplaatst naar perceel 19, waarna de zaken zich nog meer uitbreidden. In April 1930 werd een damessalon geopend. Vanavond houdt de heer Meijer een receptie. De heren W. A. Arnaud de Callavon en G. Hogeslag, die vijf en twintig jaar werkzaam zijn bij de N.V, Carels Electri sche Luxebroodfabrieken, zullen Zaterdag avond op een feestavond voor het personeel in „Dreefzicht" gehuldigd worden. SCHEEPVAART Abbekerk, Rotterdam—Sydney, 14 Sept, van Marseille. Alamak, 14 Sept. van Emden naar Narvik, Aldebaran, GenuaTacoradl pass. 14 Sept. Gibraltar. Amstelveen, Rot terdamBombay pass. 14 Sept. Perim, Bengkalis, MakassarAmsterdam 14 Sept. van Aden. Gooiland. HamburgBuenos Aires 15 Sept. te Las Palmas. Groote Beer, AmsterdamBatavia 15 Sept. te Aden. Hera, West-IndiëAmsterdam 14 Sept. van Havre naar Antwerpen. Hilversum, 14 Sept. van Gdynia naar Nederland. Hydra, Am sterdamMaracaibo 14 Sept. van Antwer pen. Indrapoera, RotterdamJava 15 Sept, te Penan,g; Jaarstroom, 14 Sept. van Toka- radi naar Lome. Llssekerk, Rotterdam Basra pass. 14 Sept. Gibraltar. Maasland, Buenos Aires—Amsterdam 14 Sept. van Montevideo. Madoera, JavaAmsterdam 15 Sept. te Belawan. Mariekerk, Rotter damKobe 14 Sept. van Hongkong. Mui- derkerk, 14 Sept. van Freetown te Dakar. Nijkerk, AmsterdamDar es Salaam 14 Sept. van Tanga. Poelau Laut, Amsterdam Makassar 14 Sept. te Genua. Polydorus, MakassarAmsterdam pass. 14 Sept, Gi braltar. Randkerk, AmsterdamMombassa 15 Sept. te Marseille. Ridderkei-k, Brisbane Rotterdam 14 Sept. te Antwerpen. Sing- lcep, 15 Sept. van Soerabaja te Makassar. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK IV. Maar GregoryEr was verwon dering in Alma's uitroep en verrukking, en iets van een wonderlijk gevoel van veiligheid kwam over haai'. Ik had er geen idee van, dat je gevoelens ten op zichte van mij zo waren. Geen idee? Je moet het toch begre pen hebben. Nee.glimlachte ze en ze bloosde, ik begon wèl te hopen, dat je me een beetje méér dan aardig vond, maar.... ik had nooit gedacht..het is nooit in mo opgekomen, dat zó iets heerlijks zou gebeuren. Dus je vindt het heerlijk? Haar oprechtheid en zuiverheid be koorden hem meer dan hij zeggen kon, en haar tegen zich aandrukkend, begon hij haar te kussen, eerst op haar wangen en dan op haar mond. En ze merkte, dat ze zijn kussen beantwoordde en dat de hele wereld in het niet scheen te ver zinken. Liefste, zeg me nu eens duidelijk met zoveel woorden, dat je écht van me houdt. Hij hield haar op armslengte van zich af, en toen ze hem toeknikte en glimlachte, stelde hij de vraag, die vele verliefde mensen elkaar stellen: Wan neer ben je voor het eerst ietsvoor me gaan voelen? Toen ik ongeveer elf jaar was, zei Alma, en ze lachten beiden en vonden opnieuw eikaars lippen. Je bowlde zo geweldig of was het fielden? Dat weet ik niet meer. Maar ik vond je mooier dan een filmheld. Heus? Hoewel hij geamuseerd keek en ongelovig, was hij toch gevleid. Ik geloof niet, dat ik je toen al kende, is het wel? O nee. Ik was slechts een onder deel van je bewonderend publiek, als je op Zaterdagmiddag cricketspeelde. Alma, zei hij wonderlijk ontroerd, heb je me toen heus al ontdekt? Ja, en ik ben je later blijven volgen, toen je student werd. O, maar toen was ik een ondragelijk ventje. Ik zat de hele dag op,een ramme lende, vieze oude motor, protesteerde hij. Dat klopt precies, gaf Alma met een lachje toe. Maar meisjes van een bepaalde leeftijd aanbidden studentjes op dergelijke motorfietsen, weet je! Lieveling, je gevoel voor humor is iets heerlijks, zei hij, en hij voegde er enigszins bezorgd aan toe: Maar het was toch niet enkel en alleen een kalveren- liefde hè? Ik bedoelnaderhand.... werd het toch iets diepers? Inderdaad, glimlachte Alma, en in zijn donkere ogen kijkend voelde ze, hoe ze van nu af aan nooit meer verlegen tegenover hem zou zijn. Dan is dus alles in orde en je wilt dus met me trouwen? Voor het eerst scheen de gouden gloed, die de hele wereld omvat hield gedurende deze ogenblikken, enigszins te vervagen. Alsof plotseling de grauwe werkelijkheid naar voren kwam. Alma werd er zich weer van bewust, dat alles niet zo eenvoudig te regelen zou zijn, als Gregory het zich voorstelde. Ja, natuurlijk wil ik met je trouwen, zei ze langzaam. Ik vind het heerlijk, Gregory, maar het kan alleen niet zo on middellijk. Waarom niet? Zijn stem klonk bijna even autoritair als die van Murray Farraday. Omdat ik juist op dit moment zeker de familie niet in de steek kan laten. Maar liefje, doe niet zo dwaas. Het is toch geen kwestie van in de steek laten. Jawel. Ze steunen in allerlei dingen op mij. En ik kan Eva en Richard de financiële zorgen niet alleen laten dragen. Maar lieve kindje, riep hij ongedul dig uit, natuurlijk ben ik toch bereid het bedrag bij le dragen, dat je zelf gedacht had op te kunnen brengen voor het fami liebudget. Ik kan het betalen, Alma, en het zou geen hoge prijs zijn om voor jou over te hebben. Ze gaf hem snel een dankbare kus, maar ze bleef ernstig kijken. Het zou niet voldoende zijn. Niét op dit moment, weet je. Er moet iemand zijn, die de familie bijeen houdt, zei ze langzaam. Maar je moeder.begon hij, uit z'n humeur nu. Ze schudde haar hoofd. Nee. Hij bleef even zwijgen, als trachtte hij haar gezichtspunt te begrijpen. Hoe lang denk je nodig te hebben, vroeg hij ten slotte, om je familie ertoe op te voeden voor zichzelf te zorgen? Alma lachte. Ze kon erom lachen, om dat ze wist, dat hij dit niet sarcastisch be doelde. Dat hij alleen maar probeerde, haar gedachtengang te begrijpen. Lieve Gregory, zei ze en nam zijn arm, ik ben heus éven ongeduldig en ver langend als jij om gauw te trouwen. Maar het zou toch niet zo héél erg zijn, als we b.v. een jaai' verloofd waren, vind je wel? Dat zou veel te lang zijn, riep hij uit. Maar een massa mensen zijn zolang verloofd en zelfs nog wel langer. Daar hebben wij niets mee te maken, vond hij. Wij hebben enkel en alleen met ons eigen geval te maken, met ons leven, en ónze toekomst. Je zet altijd in alles je familie op de voorgrond, Alma. Dat is één van de redenen, waarom ze natuurlijk allemaal min of meer automatisch aan jou hangen. Laat in dit geval je familie eens niet op de eerste plaats komen, liefste. Dit is toch óns geluk, het mooiste, dat ons bei den kan overkomen. Denk hierbij nu eens niét aan die familie van je. Ze liep heel langzaam naast hem voort en antwoordde niet dadelijk. Ze was niet overtuigd door zijn argumenten, maar ze overlegde, hoe ze haar zaak het beste kon verdedigen, zonder datgene, wat voor hen beiden van het allerhoogste belang was, ermee in strijd te laten komen. Luister eens, Gregory, zei ze tenslotte. Het is waar, dat dit ons wonderbare geluk voor ons het allerbelangrijkste is, dat er bestaat. Maar we mogen toch niet alleen aan ons zelf denken. Mijn fami lie heeft net een zware slag te verwerken gehad. Op dit moment hebben ze me meer dan ooit nodig. Niet alleen om het geld, dat ik kan verdienen, maar ook om mij persoonlijk. Dat zal niet altijd zo zijn.... Weet je dat zeker?, onderbrak hij haar met een wat bitter lachje. Ja, heus, dat weet ik héél zeker. Ze keek even onthutst. Laten we echter eerst een verlovingstijd hebben zoiets is heel belangrijk en mogen we niet over slaan en als mijn familie zich dan heeft kunnen aanpassen aan de veranderde om standigheden, en de hele situatie overzich telijker is geworden, dan kunnen we trou wen. Maar hoe lang zal dat duren?, vroeg hij, terwijl hij haar vol liefde, maar toch fronsend, aankeek. Gregory, kunnen we niet één jaar verloofd zijn....? Zes maanden, stelde hij voor. Maar.ze hield zich in en lachte een beetje zorgelijk, goed dan, zes maan den, en dan zullen we zien hoe de zaken staan. Schitterend. Hij straalde om deze ge deeltelijke overwinning. En laat Farraday nu maar zo gauw mogelijk weten, dat je er bij nader inzien van afziet, z'n moeders hulpje te gaan spelen. Maar Gregory, doe niet zo dwaas! Alma keek ontsteld, zowel over het idee, dat ze haar zo juist verworven betrekking op zou moeten geven, als over de hate lijke toon, waarop hij sprak. Ik heb met mevrouw Farraday afgesproken, dat ik Maandag zal beginnen, en ik ben vast van plan erheen te gaan. Het is absoluut nood zakelijk, dat ik een betaald baantje heb, totdat wij kunnen trouwen, en ik kan nooit een beter betaalde werkkring krijgen dan daar, die mij bovendien gelegenheid geeft ook nog mijn werk thuis te blijven doen. Maar mijn lieve engel, ik heb je toch al gezegd, dat ik de financiële kant van het probleem wel zal regelen. Daar denk ik natuurlijk niet aan, zei Alma, nu werkelijk van haar stuk gebracht. Waarom niet? Daarnet heb je me nog een zoen gegeven, omdat ik het voorstelde. O maar Gregory, clat was bedoeld, nèdat we getrouwd waren, natuurlijk. Ik kan me toch niet door joulaten onder houden, terwijl we verloofd zijn! Ik zou het zo prettig vinden, zei hij enkel. Maar ik zou het afschuwelijk vinden, antwoordde Alma kordaat. Hij moest lachen om haar heftigheid. Voel je je heus beter, als je Farraday's orders moet uitvoeren, dan wanneer je geld van mij aanneemt, vroeg hij. Natuurlijk! zei Alma. Hij lachte, maar het was niet van harte, en zei, dat ze niét logisch was. Hij kon er echter niet veel aan veranderen en zag tenslotte wel in, dat hij toe moest geven. Toen ze bij Barrowmead aan kwamen, ging hij mee naar binnen, en daar ver telden ze hun grote nieuws aan de familie, die over het algemeen enthousiast, maar ook stomverbaasd was. Lieve kind, ik ben er buitengewoon, mee ingenomen, verklaarde haar moeder oprecht; ze was dol op trouwpartijen en ze bedacht zich terstond, dat ze Alma zou zien over te halen haar huwelijksleven met Gregory te beginnen op Barrowmead. Haast je niet al te erg. We kunnen je op dit moment nog niet zo goed missen, was Eva's realistisch commentaar, hoewel ook zij haar instemming met het gebeuren betuigde. (Wordt vervolgd). d

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6