Haarlems Dagblad De Kanselier Westelijke betrekkingen met nieuwe Duitse regering een der onderwerpen „Langzaam-aan" bedreigt het raderwerk van het Engelse verkeersuurwerk Haagse besprekingen over Unie zijn in een beslissend stadium 64e Jaargang No. 19348 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 16 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Frar.co per post f4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ©prcrijtc t?)aaricmsrtjc «Courant (anno 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Dr. CONRAD ADENAUER is tot kanse lier van West-Duitslancl gekozen. Hij heeft grote regerings-bevoeg'dheden, groter dan aan Duitse kanseliers in de jaren van de republiek van Weimar waren toegekend. Men hoopt met deze wijziging een verbete ring te hebben bereikt; het zal minder ge makkelijk zijn dan in dat tijdvak-tussen- twee-wereldoorlogen, om door politieke manoeuvres regeringen ten val te brengen. Zoals wij hebben gemeld wijst de kanselier zijn ministers aan, bepaalt hij de politiek van het kabinet en draagt hij de verant woordelijkheid voor de gehele regering. Dit doet denken aan de bevoegdheden van de president der Verenigde Staten. De Duitse kanselier is met dat al niet de Duitse president en hij kan dan ook door de Bondsdag worden afgezet, maar alleen als een meerderheid van dit lichaam het eens is over de te benoemen opvolger. Het is duidelijk dat dit een verzet voorkomt, dat op het stichten van verwarring berekend zou zijn. Hoe deze nogal straffe bepaling van de West-Duitse Grondwet in de practijk zal werken kan men overigens niet voor spellen: het zal moeten blijken. Als leider van de Christen-Democraten, die de sterkste partij in West-Duitsland vormen maar lang niet over een meerder heid in het parlement beschikken, is de nieuwe kanselier bij de stemming maar met klein verschil overwinnaar geworden. Hij heeft sindsdien een verklaring afgelegd, waarin hij de berichten over herleving van het nationalisme in Duitsland sterk over dreven noemde. De indruk die deze opmer king maakt zou groter zijn als men niet besefte, dat dr. Adenauer bezwaarlijk iets anders kan zeggen. Niettemin is het heel wel mogelijk dat zijn critiek op de „pers berichten" die overigens niet gelijklui dend waren voor menig geval verdiend is en dat het nationalistische lawaai voor de verkiezingen groter was dan de natio nalistische werkelijkheid is. Het Westen is evenwel niet erg optimistisch gestemd ten aanzien van Duits nationalisme en Van hetgeen daar achter zou kunnen staan en groeien. Daar heeft het Westen onge twijfeld reden voor. Laten wij begrijpen wat de vorming van deze West-Duitse staat betekent. Zij be tekent dat een groot deel van het vroegere Duitsland nieuwe eenheid heeft gevenden en die ongetwijfeld krachtig zal ontwikke len. Dat de geallieerde bezetters deze vor ming hebben toegestaan is begrijpelijk, want men kon haar op den duur niet tegen houden. Een nieuwe levenskans moest het Duitse volk worden gegeven. Om overeen komstige reden zal ook de militaire bezet ting niet eindeloos kunnen'voortduren; het is duidelijk dat de omstandigheden van een bezetting de wording van een vreedzame en werkzame samenleving in menig opzicht belemmeren en aan de herleving van een extreem nationalisme voedsel geven. Het geneesmiddel ten aanzien van Duits land en van Europa is aangewezen. Ook dr. Adenauer heeft het alweer scherp aange duid. Hij' heeft gezegd dat slechts een Europese federatie de veiligheid van alle staten zou kunnen verzekeren. Dat doel is sinds de zomer van 1945 sinds de lier- verschijning van dit blad na de oorlog' op deze plaats vele malen en in allerlei vorm-van-betoog naar voren gebracht. Tel kens als de na-oorlogse gebeurtenissen de noodzaak van Europese aaneensluiting-der volken weer wat duidelijker maakten is ook uw aandacht daarvoor gevraagd. Daarom doe ik het opnieuw, nu met de benoeming van de West-Duitse kanselier de nieuwe West-Duitse staat een. klare werkelijkheid is geworden. Als geen Verenigde-Staten van West-Europa, met inbegrip van West-Duits- land, mochten gevormd worden, zullen de vele economisch- en militair-zwakke sta ten waartoe ook ons land behoort en die nu slechts bij wijze van verzamelnaam als West-Europa worden aangeduid in een positie tegenover het herlevende Duitsland komen, vergelijkbaar met die voor de eer ste en voor de tweede wereldoorlog. De stichting van de West-Duitse staat, onver mijdelijk op zichzelf, houdt dus een nieuwe waarschuwing voor West-Europa in: de tijd dringt. Nu is de regering van die staat, met kanselier Adenauer als leider, en nu is ook het Duitse volk, zich welbewust van zijn zwakte, nog bereid in een Europese federatie deel te nemen. Maar hoe zou het over vijf of tien jaar zijn, als de West- Europese staten zich. niet verenigden en de Duitsers vergeefs hun bereidwilligheid ge toond hadden? Ge kunt u dat gemakkelijk voorstellen:, geen Adenauer meer aan het bewind en een geduchte opkomst van dat nationalisme, dat nu nog machteloos staat tegenover het aanlokkelijke beeld van een nieuwe Europese ontwikkeling. Ge ziet het: Straatsburg kan geen fraaie vertoning zonder gevolgen blijven. Ge ziet ook dat de loop der gebeurtenissen scherp bewijst, dat de West-Europese staten- indeling volgens het historisch recept, ver ouderd is en heeft afgedaan. De tijd dringt. Opnieuw moet hier gezegd worden: men ziet zijn kans; het grote gevaar is dat men de tijd, om haar te baat te nemen, laat voorbijgaan. Want die tijd is beperkt. Na Straatsburg zal in verdere, steeds spreken der ontwikkeling moeten blijken dat de Verenigde Staten van West-Europa een komende zekerheid zijn. R. P. In twee weken drie explosies in Duitse fabriek In een Duitse chemische fabriek te Bomlitz bij Lüneburg heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan de derde explosie in deze fabriek in twee weken. Een Duitse arbeider werd ernstig gewond. De schade beloopt 50.000 mark. De eerste explosie, vijftien dagen geleden, had de doocl van een arbeider en een schade van 1.500.000 mark tengevolge. Bij de tweede ontploffing clrie dagen ge leden verloren twee arbeiders het le ven en liepen twee andere verwondingen op. De oorzaak der ontploffingen is nog niet bekend. Bezuiniging op de politie? Er zouden bij de regering plannen be staan tot bezuiniging op het politie-corps door vervroegde pensionnering van krach ten boven de 55 jaar. Hun aantal zou on geveer 500 bedragen. Een deel van deze manschappen zou worden vervangen door gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers. Druk overleg te Washington Voortzetting der financiële en economische besprekingen in wijde kring WASHINGTON, 15 September (Reuter). -De Amerikaanse, Britse en Franse mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben Donderdag een bespreking van vier uren gehouden over de Duitse en Oostenrijkse kwesties. In het na de bespreking uitge geven communiqué werd gezegd, dat de drie ministers de betrekkingen met de nieuwe West-Duitse regering bezien had den. Zij hernieuwden verder hun beroep op de Sovjet-Unie om de plaatsvervangers van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken de onderhandelingen te laten her vatten over een verdrag voor een onafhan kelijk Oostenrijk, op 22 September te New York. Ook hadden de ministers van gedach ten gewisseld over de huidige ontwikke lingen in Joegoslavië en in de Balkan. Ontmanteling De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, John McCloy, zal naar Washing ton gaan om met de drie Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken de ontmante lingskwestie te bespreken, zo wordt heden te Bonn vernomen. Hij zal vermoedelijk vertrekken na het eerste officiële bezoek van kanselier Adenauer en nadat het be- zettingsstatuut van kracht verklaard is, waarschijnlijk midden volgende week. Op zijn verzoek om de atmosfeer voor zijn voorgenomen besprekingen niet te ver troebelen, hebben dc Duitse leiders intus sen besloten de parlementaire bespreking van moties betreffende de ontmanteling op te schorten. Adenauers mening In een interview met de correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Mail" heeft kanselier Adenauer verklaard voorstander te zijn van vrije concurrentie, zowel in het binnenland als op de wereld markt. Hij verzekerde echter, dat er van Duitse zijde geen sprake zou zijn van 011- billijke concurrentie of van dumping. Dat kon Duitsland zich noch om politieke, noch om economische redenen veroorloven. In West-Duitsland zelf zou ernaar worden ge streefd de overheidsbemoeiing waar moge lijk te doen verdwijnen. Adenauer vond de persberichten over een herleving van het nationalisme in Duitsland sterk overdreven. Het rechtse radicalisme zou niet worden toegestaan ongelimiteerd te opereren. Zijn regering zou hiertegen drastische maatregelen nemen. De kanselier was van mening, dat slechts een Europese federatie de veiligheid van alle staten zou kunnen verzekeren. Frans-Amerikaans overleg De Franse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Robert Schuman en Maurice Petsche, hebben Donderdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, de Amerikaa13.se mi nister van Financiën, John Snyder, -Paul Hoffman, de administrateur van het plan- Marshall en Averell Harriman, de reizende ambassadeur van het plan-Marshall. Tij dens deze besprekingen werd aan de Franse ministers medegedeeld, dat de besluiten, die genomen zijn tijdens de jongste be sprekingen over de dollarcrïsïs tussen Engeland, de Verenigde Staten en Canada, eveneens van toepassing zullen zijn op De UNO krijgt nog geen nieuwe leden Veiligheidsraad wijst alle aanvragen af De Veiligheidsraad is er Donderdag weer niet in geslaagd een beslissing te nemen over de aanbeveling voor het lid maatschap der UNO van Ierland, Portu gal, Finland, Italië, Oostenrijk, Transjor- danië, Ceylon, Roemenië, Albanië, Bulga rije, Honarije, dè Mongoolse volksrepu bliek en Nepal. De raad, die door het veto van de Sovjet-Unie de aanvragen van de zeven eerstgenoemde landen en Nepal had ver worpen, besliste heden afwijzend op de aanvragen van de volksdemocratieën. De aanvragen werden aan de raad voor gelegd in vijf afzonderlijke resoluties, die alle werden gesteund door de Sovjet-Unie en de Oekraine. Eypte stemde voor de toelating van Bulgarije, Roemenië en Hongarije, terwijl Canada tegen alle vijf aanvragen stemde en China zich slechts kantte tegen de toelating van de Mongoolse volksrepubliek. De zéven andere leden van de raad ont hielden zich over alle vijf resoluties van stemming, zodat de vereiste meerderheid niet kon worden behaald. De Sovjet-Unie diende vervolgens een resolutie in tot toelating van alle 13 lan den gezamenlijk. Hierop ontspon zich een fel debat over de wettigheid van een der gelijke resolutie, waarbij de Argentijnse afgevaardigde zelfs dreigde de zaal te ver laten, indien de raad tot stemming er over zou besluiten. De Westelijke mogendhe den waren van mening, c iedere aan vrage voor het lidmaatschap afzonderlijk en op eigen verdienste moest worden be- ooi'deeld en een Amerikaanse motie met deze strekking werd goedgekeurd. De Russische afgevaardigde verklaarde echter, dat zijn resolutie de beste belangen van de UNO op het oog had en geen be gunstiging of discriminatie inhield. De Russische resolutie werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen en 4 onthoudingen, terwijl de Argentijnse gedelegeerde in de zaal bleef, doch niet aan de stemming deelnam. Slechts de Sovjet-Unie en de Oekraine steunden de resolutie, die door Frankrijk, Engeland, Noorwegen en Canada werd verworpen. De andere gedelegeerden, be halve die van Argentinië, onthielden zich. Frankrijk en andere aan het plan-Marshall deelnemende landen. De door de Verenigde Staten te verlenen hulp zou in het bij zonder betrekking hebben op een mogelijke verzachting van de Amerikaanse douane bepalingen. In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd com muniqué wordt gezegd, dat tijdens de bij eenkomst in het bijzonder aandacht is besteed aan het vraagstuk van vrijmaking van handel en betalingen binnen Europa. „De vertegenwoordigers der beide landen", zo vervolgt het communiqué, „hebben op nieuw hun vertrouwen uitgesproken in de organisatie voor Europese economische sa menwerking". In het communiqué wordt verder mede gedeeld, dat de besprekingen een voortzet ting vormden van die, welke minister Sny der in Juli te Parijs heeft gevoerd, Econo mische en financiële vraagstukken van ge meenschappelijk belang' werden behandeld in de geest van de internationale overeen komsten, waartoe beide landen zijn toege treden, met het doel om een internationale handelsstroom te ontwikkelen, zo groot en vrij als mogelijk is. Speciale aandacht werd geschonken aan het belangrijke en drin gende vraagstuk der vrijmaking van han del en betalingen binnen Europa. Men kwam overeen, dat de verschillende vraag stukken, die tijdens het onderhoud naar voren kwamen, de aandacht zullen blijven houden van deskundigen der beide regerin gen. Tijdens een onderhoud, dat Schuman daarna nog had met Acheson, en dat slechts twintig minuten duurde, werd een agenda voorbereid voor de bespreking met Bevin, die later op de dag gehouden zou worden. Het Engelse vrouwelijke parlementslid mevrouw Barbara Castle is met de ..Queen Elizabeth" van Southampton naar Amerika vertrokken waar zij als enige vrouw deel uit zal maken van de Britse delegatie bij de UNO-Assemblée te Lake Success. Me vrouw B. Castle voor haar vertrek op de Queen Elizabeth". Géén devaluatie, zegt Londen Naar aanleiding van de talrijke geruch ten die in Amerika en over de gehele wereld circuleren heeft men in kringen van het Britse ministerie van Financiën giste ren opnieuw krachtig bevestigd, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd. Griekenland schort executies op De Griekse regering heeft de ten uit voerlegging van alle doodvonnissen opge schort en het recht van beroep van dood vonnissen, opgelegd door militaire recht banken, opnieuw ingesteld. Tot dusver was beroep van dergelijke doodvonnissen niet mogelijk wanneer de rechtbank met alge mene stemmen tot het vonnis besloten had. Alle niet ten uitvoer gelegde doodvonnissen zullen onderzocht worden. Brits spoorwegconflict in critiek stadium Actie voor algemene symbolische staking Onze correspondent te Londen meldt ons heden: Het laaj; zich aanzien dat de strijd om Engelands economisch herstel niet zal wor den beslist aan de conferentie-tafels, maar op de perrons en emplacementen van heb Britse genationaliseerde spoorwegnet en mogelijk ook in andere bedrijven. Indien dat zo is, dan zijn alle bezweringen van regering en verantwoordelijke vakbonds leiders tevergeefs geweest. Duidelijk is nu wel dat.ten spijt van alle waarschuwingen dat loonsverhogingen over de gehele linie tot een catastrofe zullen voeren, de ledenmassa van de spoorweg vakorganisaties voet bij stuk houdt. Tot tweemaal toe werden de looneisen door de officiële onderhandelings- en bemiddelings organen onder de loupe genomen en beide keren was het resultaat afwijzend. Zowel werkgevers als werknemers hadden zich tevoren bij de uitslag neergelegd. Niet al leen de nationale economie kan deze nieuwe last niet verdragen, ook het spoorwegbedrijf zelf, dat er na een jaar nationalisering allerminst rooskleurig voor staat, is niet in staat de geëiste loonsvermeerdering, waar mee een" jaarlijks bedrag van 20 millioen pond sterling gemoeid is, te verantwoorden, hoe hard het ook is voor de betrokkenen. Men begint nu weer met het „kalm aan" te doen, hetgeen tot grote opstoppingen leidt. Op één goederenstation alleen al staan driehonderd wagons op lossing te wachten. De laatste ontwikkeling is dat het bestuur van de spoorvakbond bij de leiding van het Londense transportsysteem, dat een afzon* derlijke organisatie vormt naast de gena tionaliseerde spoorwegen, opnieuw de eis van tien shilling en een extra-tarief voor Zaterdagmiddagen aanhangig zal maken. Het is echter wel zo goed als zeker dat de Londense directie, welke eveneens de eerste maal deze eis had afgewezen, één lijn za! trekken met het spoorwegbestuur, ook al omdat nieuwe moeilijkheden dreigen, wan neer er met tweeërlei tarieven zou worden gewerkt. Maandag zal het personeel van de Londense ondergrondse spoorweg op een massa-bijeenkomst beslissen over een 48 uur later in te zetten „kalm-aan"-actie. Wanneer de om Londen liggende graaf schappen zich da:.rbij aansluiten, waarvan sprake is, zouden hierbij 100.000 man be trokken zijn, hetgeen de ernstigste gevol gen met zich mee kan brengen. Ook wordt er geageerd voor een symbolische algemene spoorwegstaking op Zaterdag 24 September. Indien de actie in Londen doorgaat, zal er zeker chaos ontstaan. Dagelijks maken twee millioen Londenaren gebruik van de „tube", zoals de ondergrondse hier heet. Tussen half vijf en zeven uur verwerkt alleen al het station van Piccadilly Circus tienduizend mensen. Er is weinig verbeel ding voor nodig te beseffen wat er gebeu ren zal als de controleurs aan de in- en uilgangen elk kaartje aan een grondige in spectie gaan onderwerpen. Het knippen blijft thans meestal achterwege. Om de 90 seconden davert er een trein binnen. In dien het personeel de reglementen letterlijk zou opvolgen, zal het hele soepele systeem het karakter krijgen van een vertraagde film. Proces tegen Rajk te Boedapest begonnen BOEDAPEST, 16 September (Reuier). Het proces tegen de voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk en zeven andere beklaagden, die beschuldigd worden van verraad en spionnage, is hedenmorgen in het gebouw van de bond van Hongaarse metaalarbei ders geopend. De rechtszaal wordt door politieke po litie, gewapend met geweren, bewaakt. Gewapende politie heeft de straat voor het gebouw afgezet, terwijl de huizen in de omgeving in het oog gehouden worden. De president van het Hof, Peter Jan kof, verzocht de aanwezigen nadrukkelijk zich van betogingen tijdens het proces te onthouden. De chef van de Hongaarse politieke politie, Peter Gabor, die volgens de Joegoslavische pers zich enige tijd ge leden ,had opgehangen" woont het pro ces bij. Ongeveer zestig journalisten van de bui tenlandse pers wonen het proces bij. On geveer veertig van hen zijn speciaal voor deze gelegenheid naar Boedapest ge komen. De Britse, Amerikaanse en Franse lega ties hebben elk twee waarnemers ge zonden. Er zijn tien telefoonlijnen in het ge bouw van de vakvereniging aangelegd ten behoeve van de buitenlandse journalisten. De beklaagden in het proces zijn in het bijzonder beschuldigd van verraad en spionnage en deelneming aan een complot om de Hongaarse regering met geweld omver te werpen, als agenten van de Amerikaanse geheime dienst en de Joego slavische regering. Naar later gemeld werd, heeft Rajk al les, wat hem ten laste is gelegd, bekend. Rajk beschuldigde zekere hoge functio narissen van Tito's intieme kring er van als agenten te zijn opgetreden van de Franse geheime dienst in een internerings kamp in Zuid-Frankrijk na de Spaanse burgeroorlog. De vroegere communisti sche leider vertelde het Hof, hoe hij 18 jaar geleden een spion van de politie werd onder de toen illegale Hongaarse commu nistische partij. Rajk noemde Vakma Novictemp en Kosta Nagy, beiden thans generaals van het Joegoslavische leger en vooraanstaan de leden van de Joegoslavische commu nistische partij, van de Joegoslaven, die agenten van de Franse geheime dienst zouden zijn geweest in het kamp voor ge- interneerde oudstrijders van de Spaanse burgeroorlog in Frankrijk. Zoon van communistenleider naar Britse zone uitgeweken Josef Reimann, de 22-jarige zoon van de West-Duitse communistenleider Max Rei mann, is uit de Oost-Duitse politie gedeser teerd en heeft de Britse autoriteiten om „politiek asyl" verzocht, zo heeft een woordvoerder van het Britse bestuur ver klaard. De jonge Reimann vervoegde zich Maandag bij het Britse hoofdkwartier en verzocht bescherming tegen de politie uit de Oostelijke zóne, waarvan hij gedurende enkele weken lid was geweest. Hij is per vliegtuig naar „ergens in de Britse zone" overgebracht. Het Duitse nieuwsbureau A.D.N., dat met Russische licentie werkt, deelde in Maart mede, dat Josef Reimann zich onder de uit de Sovjet Unie gerepatrieerde Duitse krijgsgevangenen bevond. Het agentschap zeide dat Reimann mijnwerker van beroep was en dit vak weer ter hand zou nemen als hij in de Britse zóne terug gekeerd was. Hij zou gezegd hebben: „Ik zal naar myn vader en het werkende Duitse volk gaan en hen helpen in de strijd voor een verenigd democratisch Duitsland". Verschil in opvattingen duidelijk geformuleerd De 73-jarige leider der Duitse Christen Democraten dr. Konrad Adenauer die gis teren door de Bondsdag in Bonn lot kanse lier va» West-Duitsland gekozen is. 's-GRAVENHAGE, 15 September (ANP). De besprekingen betreffende de Neder lands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium gekomen, aldus ver neemt de speciale correspondent van het ANP in kringen der Ronde Tafel-conferen tie. Algemeen is men van opvatting dat de tegen het weekeinde aangekondigde con ferentie van bijzonder groot belang zal zijn voor het verdere verloop van de bespre kingen. De standpunten van partijen zijn thans voldoende duidelijk in informele be sprekingen uiteengezet. Zoals bekend wil men aan Indonesische zijde het internationale karakter van de Unie uitdrukkelijk zien vastgesteld terwijl daarnaast de Unie naai- Indonesisch inzicht gesloten moet worden tussen twee partijen, die op het moment van ondertekening van het verdrag volledig spuverein zijn. In de Nederlandse Unie-conceptie blijft men van Indonesische zijde te veel het karak er van „superstaat" zien. Overeen komstig het verschil in algemene karakteri sering van de Unie wordt ook een verschil lende functie en status aan de Unie-orga nen toegedacht. In Indonesische kringen leven ernstige bezwaren tegen permanente Unie-organen met uitsluitend beslissende bevoegdheden. Men ziet de samenwerking in Unieverband liever verwerkelijkt door incidentele samenkomsten van ministers der partners met het doel over bepaalde aangelegenheden met elkander: te overleg gen telkens wanneer de noodzakelijkheid of wenselijkheid zich voordoet. Een ander bezwaar van Indonesische zijde betreft het Nederlandse voorstel om in het Unie statuut een bepaling over „handhaving der algemeen menselijke rechten en vrij heden" op te nemen. De Indonesische dele gaties zijn van mening, dat een dergelijke bepaling thuishoort in de constitutie van de toekomstige Republiek zoals reeds tijdens de inter-Indonesische conferentie werd overeengekomen. Hoewel noch bij de UNO-commissie, noch bij de delegaties hiervan bevestiging ver krijgbaar is, menen welingelichte waar nemers dat de UNO-commissie de laatste dagen haar louter passieve houding heeft laten varen. Men dacht hierbij aan de mo gelijkheid, dat in het bijzonder het Ameri kaanse lid, Cochran, bij een ontwerp- compromis betrokken is. Door dezelfde waarnemers wordt voorts de veronderstelling geuit, dat het compro mis zou gaan in de richting van een „con sultatieve raad" min of meer te vergelijken met die der Westelijke Alliantie. In kringen der delegaties was men echter niet bereid deze veronderstelling te bevestigen. Tegenspraak In een gezamenlijk communiqué van de republikeinse delegatie en de delegatie van de B. F. O. wordt gezegd: ,„in verband met berichten in de Nederlandse pers, als zouden de besprekingen over de Indone- sisch-Nederlandse unie vertraagd worden door de omstandigheid dat vooral de re publikeinse leden ter conferentie zich ge noodzaakt zouden zien ruggespraak te houden met hun regering en als zouden er in de tweede plaats vele geschilpunten bestaan tussen de republikeinse delegatie en de delegatie der B.F.O., wordt hierbij met nadruk verklaard, dat de beide Indo nesische delegaties een volledige volmacht van hun regeringen hebben gékregen, ten einde de besprekingen tot een goed einde te brengen. Wat betreft het tweede punt kan ver klaard worden, dat dit eveneens van elke waarheid ontbloot is". Opstand in Bolivia ten einde President Mamerto Urriologiottia van Bolivia heeft heden bekend gemaakt, dat de „grootste revolutie, die het land ooit gekend heeft" heden met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroepen geëindigd is. De imieming van de twee andere bol werken der opstandelingen, Camiri en Matoral, is ook gemeld. Het radiostation van de rebellen deel de mee, dat de leider van de revolution- naire beweging, Froilan Ealleja, Donder dagochtend met onbekemde bestemming Santa Cruz verlaten heeft. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat 24 opstandelingen-leiders in twee vliegtuigen in Argentinië zijn aangekomen. Het woord is aan.... Oncken Wie de goddelijke gave van de geestdrift bezit wordt ivel ouder, maar nooit oud. Twee arbeiders gedood bij ontploffing Donderdagmiddag is bij de katoenfabriek der N.V. Van Vlissingen te Helmond door onbekende oorzaak een bak met cellulose stof ontploft. Tengevolge hiervan werden twee arbeiders, de 37-jarige H. B. uit Bakel, gehuwd en vader van vier kinderen, en de 30-jarige J. M. uit Helmond, gedood. Door de ontploffing ontstond bovendien brand. De Helmondse brandweer wist te voorkomen dat de brand een grote omvang aannam. Bovendien slaagde de brandweer erin drie arbeiders, die ingesloten en bijna door de cellulosedamp bedwelmd waren, tijdig in veiligheid tc brengen. Justitieel optreden tegen handelsdictatuur in Amerika De Amerikaanse procureur-generaal, J. Howard McGrath, heeft de eerste stap ge daan tot decentralisatie van een van de grootste Amerikaanse filiaalbedrijven op levensmiddelengebied, namelijk de „At lantic and Pacific Tea Company". Drie jaar geleden is over de maatschap pij te Danville in Illinois een veroordeling uitgesproken volgens de antitrustwet. Thans heeft de procureur-generaal bij het federaal districts-gerechtshof te New York een verzoek ingediend om een bevel aan de maatschappij, haar productie te scheiden van de in- en verkoop cn haar bestaande zeven détailverkoop-afdelingen tot afzon derlijke filiaalbedrijven in onafhankelijk bezit te maken. Dc maatschappij exploi teert een zesduizendtal winkels. Aan de maatschappij wordt ten laste gelegd, dat zij haar macht en positie zou hebben ge bruikt om „onredelijke handelsbeperkin gen op te leggen aan concurrenten in alle phasen van de voedingsmiddelenindustrie, van de boerderij tot de consument". Hoffman dringt aan op Europa's economische eenheid Paul Hoffman, de leider van de Marshall administratie. zeide in een te Michigan ge houden i-ede, dat verdere vooruitgang op de weg naar een blijvend economisch herstel van de Marshall-landen zal afhangen van de maatregelen, die genomen worden tot economische unificatie van Europa. In zijn eigen belang moet Europa zonder onnodige vertraging een economische unificatie tot stand brengen, die een enkele markt zal scheppen van 275 millioen consumenten, aldus verklaarde hij. Hoffman gaf als zijn mening te kennen, dat de uitvoering van het plan-Marshall bij het schema vooruit is, doch dat West- Europa nog steeds uiterst kwetsbaar is voor de dreiging van een economische cata strophe en nog niet werkelijk immuun tegen totalitaire „ismen". Slechts indien een ruime consumenten markt wordt geschapen waardoor de Euro pese industrie het voordeel zal hebben van productie op grote schaal, die liet kosten- peil drukt, kan Europa zover komen, dat het werkelijk zichzelf kan bedruipen en kan een stijging van de levensstandaard worden bereikt. Hoffman merkte voorts op, dat „de reeds in Europa aan ■'•■'.e instal laties niet goed genoeg zijn en de produc tiviteit der industrie-arbeiders niet groot genoeg is". De veiligheid van de Verenigde Staten vereist naar zijn mening ten eerste de voortzetting van het plan-Marshall en ten tweede verdere maatregelen" om Europa's chronische dollartekort te corri geren. De heer Selden Chapin ambassadeur der V.S. Dé Nederlandse regering heeft haar be williging verleend voor dc benoeming van de lieer Selden Chapin tot ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland. De heer Chapin is Amerikaans gezant in Hon garije geweest. Nieuwe Franse ambassadeur Tot ambassadeur van Frankrijk in Ne derland is benoemd de heer J. P. Garnier. De heer Garnier is geboren in 1904. In 1928 werd hij ambassade-attaché, in 1930 onder directeur voor Europa aan het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en in 1933 secretaris van de Franse ambassade in Den Haag. Van 1934 tot 1939 was de heer Garnier secretaris van de Franse ambassade te Rome. Na een rol te hebben gespeeld in de ondergrondse verzetsbeweging werd hij na de bevrijding benoemd tot onderdirecteur van de afdeling Zuid-Europa van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Garnier is eerste ambassaderaad geweest in Bern en in Praag. De laatste tijd was hij werkzaam bij het ministerie -van Buitenlandse Zaken in Parijs. MINDER BUIÏG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regenbui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 17 September: Zon op 6.17 uur, onder 18.52 uur Maan op 0,00 uur, onder 17.06 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 16 September: Hoog water: 9.08 en 21.38 uur. Laag water: 4.22 en 16.44 uur. Zaterdag 17 September: Hoog water: 10 25 en 23.11 uur. Laag water: 5.25 en 16.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1