Haarlems Dagblad Troonrede gewaagt voor het eerst sinds jaren van een sluitende begroting Ook de gulden devalueert )e Troonrede Aonument Bevordering van industrialisatie kernpunt van het economische beleid der regering Weerbericht 64e Jaargang No. 19351 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cu €>pcccl}tc tiaarlcmertjc Courant (ïtrno 565-6) Dinsdag 20 September 1949 Uitgave van do Grafische Bedreven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. oei kwartaal ƒ4,25. Franco per post f4.75 Pos'guo 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom -1 VENALS VERLEDEN JAAR is het een Ij lang stuk. Dat betekent niet dat het vele nieuwe wetsontwerpen aankondigt. Integendeel, het onderscheidt zich op dit punt door ongekende zwijgzaamheid. Dit jou ons hoopvol kunnen stemmen, en de legering ook. Met weinig wetten is het goed regeren, heeft Johannes Agricola gezegd. Vele woorden wijdt de Troonrede aan de groeiende nieuwe buitenlandse verhoudin gen, in politieke zowel als in economische on. In het eerste opzicht wordt opgemerkt •at de ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij twaalf Europese lan- :en zijn aangesloten, beloften inhoudt voor .e groei der zozeer noodzakelijke grotere snheid van Europa. Van meer belang is =venwel dat aan het slot van de rede, dus •er van de buitenlandse paragraaf, verze gd wordt dat het mogelijke zal worden :edaan om „ons uit nood en verwoesting errezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samenwer- ng". Als conclusie, die zozeer de nadruk het samengaan met anderen-legt, is dit Velbetekenend. Onder het economische chapiter vallen iet Europese Herstelprogramma, waarbij ipnieuw waardering voor de Amerikaanse lulp tot uiting komt en Benelux, welks rachtige bevordering doel blijft en waarbij ie mening wordt uitgesproken dat verdere ontwikkeling der algemene Europese sa menwerking aan een snelle verwerkelijking en goede kan komen. Hier schijnt de rege- ing te erkennen dat de kleine afzonderlijke jiie de stimulans van zekere overeenstem- ning in groter kader nodig heeft om tot velslagen te kunnen komen, hetgeen die enen gelijk geeft die in delaatste tijd ebben betoogd dat Benelux' op zichzelf ;n te kleine opzet is. Een voorzichtige opmerking over West- luitsland wordt gevolgd door een zeer orte paragraaf betreffende Indonesië en e West. Met dankbaarheid en eerbied, eeft de Koningin in de Ridderzaal gezegd, ;nk ik aan hen die in Indonesië vielen als lachtoffer van hun plichtsvervulling. De ionde Tafel-conferentië heeft nieuwe hoop p een bevredigend eindresultaat gewékt, lat geeft inderdaad de stemming weer, die i het land heerst en die blijkbaar ook de egering vervult. „Samenwerking op voet an gelijkheid tussen de volken van een rij en souverein Nederland en van eén rij en souverein Indonesië, die in de ge- hiedenis zal kunnen gelden als een voor meld van zegenrijk samengaan van Oost a West" zo luidt de formulering van aar wens in deze Troonrede. De blijde verzekering omtrent een staats- egroting, die voor het eerst sinds de oor- )g, in de gewone dienst althans, sluitend i, wordt getemperd door bezorgdheid over et abnormaal hoge niveau, waarop de uit- aven en de middelen tot dekking daarvan ch bevinden. Er is waarlijk aanleiding om ie bezorgdheid te uiten in betrekking tot e conjunctuur-phase, waarin de wereld ch bevindt. En aangezien de Troonrede iet, gelijk de Millioenen-nota die in haar irspronkelijke vorm onveranderd is aan boden, zich onthoudt van commentaar op mhangige wijzigingen op monetair gebied, ahelzen passages omtrent export-bevorde- ng en industrialisatie sterke aansporingen, ederland zal zijn zware export-taak moe- n vervullen: schiet het daarin tekort dan ju zich dit wreken in een aanzienlijke ■ling van het tegenwoordige voorzienings- :il en .het ontstaan van werkloosheid, ergroting van de productie en verzekering in een concurrerend niveau van produc- ekosten worden vereist, met verhoging in de arbeids-productiviteit ook door op- :ering van de efficiency. Omvangrijke in- •steringen voor vervanging, modernisering uitbreiding, met uitvoer-bevorderend of roer-besparend karakter, vooral in de rtustrie, worden door de regering aanbe llen. Zij komt terug op bevordering van industrialisatie. Zij roert onmiddellijk rnrop de emigratie aan, waaraan zij bij- indere aandacht zal schenken en wie dit les leest begrijpt hoezeer ook in Den Haag it besef van de noodzaak van Europese ineensluiting in de laatste tijd moet zijn groeid. Over de nieuwe situatie, die een gevolg il zijn van de zich wijzigende monetaire irhoudingen zal met de Stichting van de rbeid overleg worden gepleegd. Hier lemt het vraagstuk van stijgende prijzen een nieuwe loonronde op. En de positie de middenstand, die aan de ene kant lor liquidatie der schaarste-maatregelen nmere armslag krijgt maar anderzijds lor toenemende concurrentie, gepaard met lare bedrijfslasten, in sommige opzichten :or financiële moeilijkheden komt te staan de bijzondere aandacht der regering agen. De landbouw-paragraaf bepaalt zich tot gemeenheden die geen nieuwe perspectie- n openen. Algemeene indruk van de Troonrede is: et zonder hoop, maar onrustig. Een rege- ïg spreekt erin die zich temidden van ortdurend-veranderende buitenlandse rhoudingen en mogelijkheden voelt, die nieuw gecompliceerd zijn door de pas •gebroken devaluatie-storm. De aanspo- ig tot opvoering der productie en verho- ig van de arbeidsproductiviteit is wel- ht kenmerkend voor deze Troonrede, die g niet kan getuigen dat enige zekerheid ontstaan omtrent nauwe aaneensluiting r volken van Europa en tussen de regels at lezen hoe noodzakelijk die ook voor s land zal zijn. R. P. Stimulering van de export, besparing op de invoer 's-GRAVENHAGE, 20 September. Koningin Juliana heeft vanmiddag de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troon rede: „Ledt»n der Staten-Generaal, Toen ik het vorige jaar voor de eerste maal na mijn inhuldiging in uw mid- den verscheen, sprak ik van de moei lijkheden, waarvoor het Koninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegen stelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegen stellingen, die zich nog steeds open baren en tengevolge waarvan het politieke en économische herstel is vertraagd, hebben geleid tot funda- lEN NIEUWE EPISODE in de wordings geschiedenis van het Hildebrand Mo ment zal zich morgen in de Haarlemse rneenteraad afspelen. Het is de behan- ling van een voorstel van B. en W., om 540 beschikbaar te stellen voor het ver- ardigen van een maquette (op ware ootte) van het Monument. B. en W. wil- met behulp van deze maquette de eldhouwer, prof. Bronner, ervan over igen dat de door hen gekozen plaats in Grote Hout de plek waarop nu nog eds het Lourens Coster-steenblok rust de beste is. De schoonheidscommissie en of. dr. ir. Bijhouwer, adviseur der ge- lente voor landschapsschoon, ondersteu- dit. Prof. Bronner voelt voor een gro- e ruimte in de Kleine Hout, namelijk open plek ten N. van de voortgezette anjaardslaan, die zulk een mooi uitzicht kit op het Paviljoen. B, en W. en hun raadgevers daarentegen vrezen dat de beel den te klein zullen blijken in zo grote ruimte! Als maquettes van de beelden en de fonteinbak nu achtereenvolgens op beide punten worden gezet kan men de uit werking met zekerheid vaststellen. Dan geeft men de kunstenaar het volle pond. Hopelijk zal hij zijn bezwaren tegen de plek in de Grote Hout willen laten vallen. Het bereiken van overeenstemming om trent de mate van Hout (Grote of Kleine) vindt het Dagelijks Bestuur der gemeente die 1540 wel waard. Niet dat zelfs bij aanvaarding van des kunstenaars voorstel (Kleine Hout dus) zou vaststaan dat prof. Bronner het Monument, dat gereed is op de fonteinbak na, naar Haarlem zou laten vertrekken. Zo spoedig neemt hij geen af scheid van zijn schepping. Hij erkent na melijk ook wel de bezwaren van B. en W. tegen de Kleine Hout. Wij geloven te mo gen zeggen dat prof. Bronner een man is, niet blincl voor bezwaren. Hij toont zich niet zo gauw tevreden en loopt zo niet licht over de dingen heen als sommige andere mensen. Nu dan. Hij is van mening, dat voor die bezwaren tegen de Kleine Hout eerst een oplossing gezocht zou moe ten worden. (Waai-, dat weten wij niet). Het begrip Tijd moge hem niet bezig houden, het begrip Ruimte wel. Wie dit vreemd vindt beseft het verschil niet tussen een klokkenmaker en een beeldhouwer. Mocht ooit de schone dag naken, waarop het eerwaardige Hildebrand Comité het vijf-en-deriig jaar geleden bestelde en niet lang daarna betaalde kunstwerk aan de gemeente Haarlem zal aanbieden, dan zal de de gemeente zich wel enige kosten die nen te getroosten om de omgeving geschikt te maken, en voor aanvoer van water voor de fonteinbak moeten zorgen en zo meer. Dit bedragje hebben wij horen ramen op vijf-en-zeventig duizend gulden; wij weten niet zeker of de kosten van de maquette daarbij inbegrepen zijn, maar vermoede'/ van niet. Het is evenwel een zeer schoon Monument geworden; men moet daar iets voor over hebben ook als men „de beschon- kene" is, welk woord u niet in zijn andere betekenis gelieve te verstaan. En laat ons wel bedenken, dat prof. Bronner lang niet zoveel geld ontvangen heeft voor zijn vijf- en-dertigjarige- arbeid aan zijn schepping. Het was werkelijk veel minder dan 75000 en het verschil wordt ook niet goedgemaakt door de hogere notering, die de Gulden in dat grijze verleden had. Dit is het wrede lot des kunstenaars. Maar nu is er alleen dat voorstel voor die maquette, ad 1540. B. en W. hebben het ingediend „omdat zij hunnerzijds ook iets willen doen om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen"' zoals mij is verzekerd. Dat is mooi van hen. Dat is zelfs aardig. Hiermee is nu tie huidige situatie zo vol ledig mogelijk uiteengezet. Enige com mentaar op het voorstel van B. en W. dient te volgen. Welaan dan: met erkenning van het aardige gebaar van het College zou ik willen zeggen: laat die geste genoeg zijn. Laat de Raad het voorstel verwerpen, want dat gesjor met een maquette helpt toch ook niets. Als de gemeente 1540 wil uit geven kan zij die wel vóór een nuttiger doel bezigen, dan in een academisch debat ge deeltelijke overeenstemming met prof. Bronner te bereiken. Laat zij er liever een goed schilderij voor het Frans Hals Museum voor kopen, dan krijgt Haarlem tenminste iets. Het Hildebrand Monument krijgt het toch niet. tenminste niet zolang prof. Bron ner leeft. Want hij wil er kennelijk niet van scheiden. Welnu, laat hem zijn beelden bewaren. B. en W. hebben nobele tegemoetkoming getoond door hun ge baar. Moge nu de Raad, met niet minder begrip, de kunstenaar zijn beelden laten. Haarlem is er al zo lang aan gewend dat het Hildebrand Monument niet komt, dat het kalm berusten zal, Het is ongetwijfeld bereid, de zaak te vergeten. Het is waar dat het Comité, dat met, behulp van vergeelde documenten moet kunnen aantonen dat het indertijd dat Monument besteld en betaald heeft, zou kunnen gaan procederen om af levering te verkrijgen, maar wat zouden het Diakenhuismannetje, Pieter Stastok en Jan Adam Kegge er wel van denken als zij op die manier ter openbare gerechtszitting in opspraak werden gebracht? Om maar te zwijgen van Suzette Noiret. Neen, die schande zal Haarlem hun niet aandoen. Zij zijn gewend om in Camera te leven. Hilde brand zelf, de brave, zou ervan trillen op zijn sokkel. Wie zou trouwens de proces kosten moeten betalen? De gemeente Haar lem? Zij zou voor dat geld beter énige schilderijen voor het Frans Hals Museum kunnen kopen. R. P. mentele veranderingen in de interna tionale verhoudingen, waarbij Neder land ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samen- wei'king. Ook Nederland heeft in verband daarmee verdere schreden gezet op de weg van bijzondere statengroeperingen en zal naar vermogen bijdragen tot de versterking van deze bindingen van constructief karakter. De internationale verdragen Naast de samenwerking met onze Zuide lijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlan tisch verdrag. De ontwikkeling van de or ganisatie van Straatsburg, waarbij twaalf Europese landen zijn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer nood- zakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch pact is samenwerking verkregen tussen een aantal staten in j West-Europa en op het Westelijk Halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenigde I Naties de collectieve veiligheid vooralsnog i niet voldoende zouden kunnen garanderen, i heeft Nederland in deelneming aan deze bc-perktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veilig heid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het Handvest der Verenigde^ Naties. Dat de belangstelling voer het bui-' tenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nau were samenwerking met de volksvertegen woordiging, ook op dit terrein, zal de rege ring gaarne bevorderen. Economische samenwerking Andermaal zal Nederland in het komen de jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvan gen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europees Herstelprogramma. Alleen door een gezamenlijk West-Euro pees optreden zal dit programma de maxi male vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke onvolkomenheden is de nog jonge organisatie voor Europese economi sche samenwerking het aangewezen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak. Daarnaast zal van de Raad van Euro pa een stimulerende invloed kunnen uit gaan. De regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige economische unie tussen België, Luxem burg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vorderingen die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te overwin nen. De verdere ontwikkeling der alge mene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij het voorlopig slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese ge meenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet op nieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Indonesië Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van defini- In de sirateti rondom de gesloten Londense effectenbeurs had zich gisterochtend een rumoerige massa effectenmakelaars en spe culanten verzameld, die trachtten contan ten te maken uit officieuze transacties in aandelen van goudmijnen en andere spe culaties op het gedevalueerde pond sterling. In enkele minuten toerden vermogens ge maakt te midden van de dolste scènes, die het financiële leven van Londen sinds jaren had meegemaakt. Op vele plaatsen werd het verkeer door de massa's gestagneerd. Een overzicht van de drukte voor de effectenbeurs. tieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het,biizonder de verliezen aan mensenlevens. Met dank baarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsver vulling. Het bijeenkomen van de Ronde Tafel conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen her leven, dat, hoe'ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoêdig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tus sen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kun nen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Neder landse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim regeling, die aan deze gebieden volledige autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschap pelijke aangelegenheden, spoedig in wer king zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn ge ruimd. De met deze interim-regeling te verkrij gen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Ko ninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Financiële toestand Met het oog op het zo gewenste mone taire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het-jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich be vinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuur- phase, waarin de wereld verkeert, tot be zorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is inge treden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans in het bijzonder met de dollargebieden nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp die ons land ten deel valt in het kader van het Europees Herstelprogram ma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard: zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering v het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalings balans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moei lijkheden, die slechts bij een gecoördi neerde actie op verschillende terreinen van regeringsbeleid en grote krachtsin spanning van allen zullen zijn te over winnen. Met de gewijzigde economische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belastingontwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtingen, die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die ver plichtingen door te verkrijgen materiële hulp zal worden vergemakkelijkt. Export-bevordering De zo-even genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich in een kopersmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het ont staan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak, waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair gebied, die bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het Internationale Monetaire Fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der onderschei dene landen. Ook Nederland zal de om standigheden, waaronder het handels- en betalingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Industrialisatie Nochtans zal de taak, waarvan ik zo even sprak, slechts ten volle kunnen wor den vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband con currerend niveau der productiekosten en vergroting van de productie. Verhoging van de arbeidsproductiviteit, mede door opvoering van de efficiëncy, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke in vesteringen voor vervanging, moderni sering en uitbreiding zijn hiertoe vereist. Deze investeringen zullen een uit- voerbevorderend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de regering de bevordering van de industrialisatie een van di kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na-oorlogse spanningert en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mo gelijk is geweest, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Hand having van een goede samenwerking tus sen overheid, werkgevers- en arbeiders organisaties zal ook voor de verdere ont wikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal zyn van de zich wijzigende monetaire verhoudingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrij making van het internationale goederen- en dienstenverkeer te geraken, worden door Nederland krachtig gesteund. Bin- nensland% wordt een einde gemaakt aan détailbemoeienissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste-economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarste-maatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staah, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. Agrarische politiek De toenemende behoefte aan voeding voor het snel in aarttal groeiende Neder landse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leve- Het woord is aan.... B oi1e a u Wees liever metselaar, als dat uw aanleg is. ren, maken het noodzakelijk, dat de pro ductie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaanszekerheid op lan ge termijn door middel van productie- en marktordening en voortgaande verbete ring van onderzoek, onderwijs en voor lichting. Ofschoon op dit ogenblik de internatio nale verhoudingen, het Indonesische vraag stuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de ver dere verwezenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook andere onderwerpen in verband met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ter hand ge nomen. Hoezeer de economische en financiële toestand beperkingen oplegt, het mo gelijke zal worden gedaan om het her stel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waar dige plaats te doen innemen in de in ternationale samenwerking. Uw taak zal ook in de korrfénrie jaren veelom vattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." Waardevermindering naar verhouding gelijk aan die van hef pond De minister van Financiën heeft heden middag in de vergadering der Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter: Ingevolge de grondwettelijke voorschrif ten en daartoe gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u aan ,le bieden de ontwerpen der algemene be grotingswetten voor het dienstjaar 1950. Een nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën is daarbij gevoegd. Inmiddels heeft de regering haar standpunt bepaald inzake de koers van de gulden. Zij stelt er prijs op de Ka mer mededeling te doen dat het harer zijds noodzakelijk is geacht de koers van de gulden te bepalen op 3,80 in de dollar, hetgeen, behoudens een kleine technische afwijking, neerkomt op een gelijke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Na raad pleging van het Internationale mone taire Fonds, dat zich met de voorge stelde wijziging van de pariteitswaarde van de gulden heeft verenigd, is deze koers met ingang van morgeu. Woens dag 21 September, 0,0 uur officieel ge fixeerd. Voorafgaande consultatie van de regeringen .jegens welke Nederland zich daartoe bij verdrag had verbon den. heeft plaats gehad. De regering heeft zich bij het nemen van deze beslissing laten leiden door de volgende overwegingen: 1dat Nederland, dat in zo sterke mate wordt begunstigd door de Marshall-hulp, verplicht is tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal nemen, zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen en door eigen in spanning zijn dollarinkomsten zodanig te vermeerderen, dat het de bedoelde hulp straks missen kan; 2) dat Nederland in de internationale concurrentiestrijd, die bij het afnemen der schaarste allerwege aan het toenemen is en die in verband met de elders toegepaste devaluaties ongetwijfeld nog feller zal worden, zich niet kan veroorloven duurder te zijn dan zijn meest directe mededingers en voor de ernstige economische en sociale gevolgen van een interne deflatie, die zon der of bij onvoldoende devaluatie thans onvermijdelijk ware, dient te worden be hoed; 3) dat Nederlands belang er in hoge mate mede is gediend de koers van de gul den op een zodanig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar actief kan deelnemen aan de bevrijding van het handels- en beta lingsverkeer, met name tussen de West- Europese landen, van de vele bindingen en belemmeringen waaraan dit verkeer de laatste jaren onderworpen is geweest Hoewel de regering op grond van deze overwegingen van de noodzakelijkheid van haar besluit overtuigd is, heeft zij dit be sluit genomen met gemengde gevoelens. Een devaluatie is geen substituut voor noodzakelijke interne correcties. Tot op zekere hoogte kan zij het herstel van fun damentele onevenwichtigheden vergemak kelijken, doch anderzijds maakt zij de op lossing van uiterst belangrijke economische en sociale vraagstukken, die zonder deva luatie meer geleidelijk kan worden nage streefd, plotseling acuut. Het in acht nemen van de eisen der sociale gerechtvaardigheid vergt onder zulke omstandigheden een zeer zorgvuldig beleid. Hangende de beslissing der regering wer den op grond van het deviezenbesluit 1945 de aan- en verkoop van buitenlandse vor deringen, buitenlandse* betaalmiddelen en buitenlandse geldswaardige papieren tot nader order verboden en werden de beur zen voor de geld- en fondsenhandel geslo ten. Teneinde in het algemeen ongewenste prijsbewegingen te voorkomen en specula tieve manipulaties de kop in te drukken is een prijsstop afgekondigd. Door een gelei delijke opheffing dezer bepalingen, wan neer en zodra de omstandigheden zulks toe laten, zal zoveel mogelijk worden voor komen, dat uit de toestand, die is ontstaan, ongemotiveerde particuliere voordelen wor den genoten ten' nadele van het algemeen welzijn. Met betrekking tot de Indonesische gul den is door de voorlopige federale regering een overeenkomstige maatregel bekend gemaakt als ten aanzien van de Nederland se gulden is getroffen. De minister besloot deze verklaring met een persoonlijk woord. „Ik heb er bij voortduring ernstig naar gestreefd, zo zeide hij, de waarde van de gulden te herstellen en te versterken, om dat de sociale en economische belangen van ons volk met een koopkrachtige gulden in binnen- en buitenland in hoge mate ge diend zijn. Ware het niet, dat de oplossing van het thans zo op de voorgrond getreden beta lingsbalansprobleem de maatregel vereiste, die ik heb aangekondigd, dan zou ik mij ernstig hebben afgevraagd of ik de ver antwoordelijkheid voor een zover gaande devaluatie zou kunnen dragen. De overtuiging, dat zonder de Marshall hulp ons land al eerder genoodzaakt zou zijn geweest overeenkomstige stappen te ondernemen en de zekerheid, dat deze Marshall-hulp een aflopend karakter draagt, maken het mij ongetwijfeld gemak kelijker de harde realiteit, waarvoor wij vandaag worden gesteld, te aanvaarden. De verarming van West-Europa, verge leken met de welvaartstoestand in de Ver enigde Staten, moest te eniger lijd worden gerealiseerd. De devaluaties in de ons om ringende landen maken het aanvaarden daarvan door Nederland thans tot een on vermijdelijkheid. De gevolgen, die dit kan hebben voor de binnenlandse inkomensver deling, hebben de volle aandacht der rege ring. Slechts in nauwe samenwerking met de Staten-Generaal en met de maat schappelijke organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, zal dit vraagstuk op bevredigende wijze kunnen worden opge lost. Indien wij hierin gezamenlijk slagen biedt de nieuw ingetreden toestand onge twijfeld ook perspectieven. Het feit, dat zovele landen de verhouding van hun geld- eenheid tegenover dc dollar wijzigen, heeft enigszins de strekking de gevolgen van deze devaluatiegolf te matigen, anderzijds baant het de weg tot een verruiming van de wereldhandel, waarvan de welvaart van Nederland in zo sterke mate afhankelijk is en tot nauwer internationale samenwerking op economisch gebied. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nanacht en vroege ochtend tamelijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Noor delijke wind. -Elders weinig wind. Weinig verandering ir. temperatuur. 21 September: Zon op 6 23 uur. onder 18.42 uur Maan op 4.30 uur, onder 13.34 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 September: Hoog water: 1.47 en 14.16 uur. Laag water: 9.49 en 22.11 uur. Woensdag 21 September: Hoog water: 2.35 en 15.00 uur. Laag water: 10.42 en 23.00 uur. °°«ccooocooooooccccoi50oocoa»(

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1