c De kansen der reclassering Radio geeft Woensdag £2evvice Europese journalisten dineerden met beroemdheden van het witte doek Bezwaren tegen republikeinse behandeling van het probleem „politieke gevangenen" Djokja is niet in staat gebleken inlichtingen te verschaffen over vermisten ÜOitSol Wereïdnïêam Dinsdag 20 September 1949 2 Een mogelijkheid door het voorwaardelijk niet vervolgen van verdachten In een vorig artikel is het licht gevallen op de taak van de celbezoeker. Natunrliik zijn bij de gesprekken die ik had met be kende personen op het terrein der Reclas sering veel meer onderwerpen ter sprake gekomen. De reclassering heeft drie bijzondere taken. Behalve het celbezoek zijn te noe men de inlichtingsrapporten, die in vele zaken worden gevraagd opdat de rechter bij de behandeling van een zaak volledig ingelicht is over de persoon van een ver dachte, zodat onmiddellijk overwogen kan worden welke reclasseringskansen er zijn, Dan zijn er ook de adviezen die nodig zijn om te beslissen over de voorlopige in vrij heidsstelling van een veroordeelde. Een ge vangene die negen maanden gezeten heeft kan, als hij 2/3 van zijn straf achter de rug heeft, zijn vrijheid herkrijgen. Een V.l. De mogelijkheid van een V.l. is voor menig gevangene een stimulans om goed op te passen. De praktijk is trouwens dat er zeer velen van profiteren. Uit reclasseringsoogpunt is er zeer veel voor te zeggen, want in de regel wordt er de eis aan verbonden daj iemand onder toe zicht komt te staan van een reclasseerder. Die heeft dan bij zijn taak om te bevorde ren dat de ex-gevangene niet opnieuw af dwaalt naar Verkeerde paden, een grote steun aan „de stok achter de deur", want de man weet dat hij onmiddellijk wordt opgepakt als hij zich opnieuw misdraagt. De proeftijd duurt een jaar langer dan de nog resterende straf. De ervaring is dat betrekkelijk weinig V.I.'s moeten worden ingetrokken, waaruit dus kan worden geconcludeerd dat een zeer groot percentage dezer reclasseringsge- vallen slaagt. De heer J. Th. Hoornweg, directeur van het Nationaal Reclasseringsbureau in Den Haag is dan ook zeer voldaan over de uit werking die de V.I.'s hebben. Wel is er, zo vervolgde hij, - wat voor te zeggen om het minimum van 9 maan den te verlagen. Waarom geeft men ook een veroordeelde, die tot een kortere straf veroordeeld is, geen kans op een V.I.? De termijn van 9 maanden zou tot 6 maanden teruggebracht kunnen worden. Voorwaardelijke veroor delingen De ervaringen met de voorwaardelijke veroordelingen opgedaan zijn ook zeer gunstig. In gunstige- gevallen komt een verdachte, die zich voor het eerst aan een niet ernstig feit bezondigt, er met een voorwaardelijk- vonnis af. De rechter wil dan als het ware zeggen: „voor één keer wil ik het door de vingers zien, maar denk er om het mag niet Weer gebeuren". De ervaring is dat een verblijf in een gevangenis op zich zelf een veroordeelde niet beter maakt, ook al wordt niet ont kend, dat de cel afschrikwekkende invloed heeft. Maar als iemand zonder deze maat regel tot reden te roepen is, dan verdient het aanbeveling die mildere weg te be wandelen. Ook hier doet de stok achter de deur wonderen. Het aantal voorwaardelijke vonnissen dat alsnog moet worden ten uit voer gelegd, is niet groot. De rechtbank kan de voorwaarde op leggen dat de veroordeelde zich onder toe zicht van een reclasseerder stelt, een toe zichthouder. Dat is mede een belangrijke factor om degene die een keer is uitge gleden voor verder struikelen te behoeden. Voorwaardelijk niet vervolgen De Officieren van Justitie kunnen in bijzondere gevallen gebruik maken van BM Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I ^Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen, f HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Mu ziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Piano. 11.30 Muziek. 12.00 Sextet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Volks muziek. 13.45 Platen. 14.00 Utrechts Ste delijk Orkest. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Koor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog 20.15 Koor. 20.45 Platen. 21.25 De werkloosheids-voorziening. 21.45 Or kest en solisten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 1VL 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie over kinderen. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalen der. 13.20 Platen. 14.00 „Gesproken por tretten". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de zieken. '15.30 Kinderkoor. 15.50 .Voor de kinderen. 16,00 Platen. 16.15 Voor de kin deren. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Het Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Econo mische causei-ie. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30'Voor de ieugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch hieuws. 20.20 Prohienade-orkest en koor. 20.55 „Mariandel", hoorspel. 22,20 Viool en piano. 22.45 ,.Er Zijn iriaav weinigklank beeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 14.00—15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Voordracht, 17.45 en 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroep orkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.25 Platen. 21.30 Franse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.50 Nieuws. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. BRUSSEL, 484 M. 12.05, 13.15, 13.32. 14.00—15.00, 17.00, 18.30, 19.00 en 19.40 Platen. 20.00 Sympho- nie-orkest 21,15 en 21.30 Platen. 22,15 Jazz muziek, de gelegenheid die de omschrijving van hun bevoegdheden biedt, om verdachten voor waardelijk niet te vervolgen. Er kunnen omstandigheden zijn dat zelfs een voor waardelijke veroordeling minder aange name gevolgen voor een delinquent heeft, omdat die alleen kan worden uitgesproken na een in het openbaar behandelde rechts zaak. Bovendien komt ook een voorwaar delijk vonnis op iemands naam te staan en dat kan dan een beletsel zijn om een be paalde functie te blijven uitoefenen of zich te bekwamen Voor een of ander ambt. Natuurlijk wordt slechts in uitzonde ringsgevallen en bij minder ernstige mis daden tot deze gunstbesloten. Bovendien is eis dat de voorlichtingsrapporten van de reclasseringsambtenaar onverdeeld gunstig luiden. De Officier die voor een verdachte zo'n milde houding aanneemt kan eisen dat hij zich onder toezicht van de' reclas sering stelt ook al draagt dit geen offici eel karakter. Ook in dit geval wordt een proeftijd vastgesteld, zodat de betrokkene weet dat hij als hij teleur stelt, alsnog ver volgd zal worden. Medewerking van de rechterlijke macht Alle Haarlemse reclasseerders die wij spraken ook mrs. Th. F. Raedt en M. Stokvis, voorzitter en secretaris van de Reclasseringsraad waren vol lof over de medewerking die de rechterlijke macht toont bij het werk der reclassering. Vooral de ervaringen die men met de Haarlemse rechtbank opdoet zijn zeer gunstig. Alle heren, zowel de Rechters als de Officieren vanJustitie, bewijzen dat zij het juiste begrip over de reclassering hebben. De reclassering heeft steeds een willig ooi en waar mogelijk is kan op steun ge rekend worden. Aan deze samenwerking zijn gelukkig in veel gevallen gunstige resultaten te danken. Dat maakt het werken voor de reclas sering tot een genoegen. Natuurlijk wor den er wel teleurstellingen opgedaan, maar die geven toch nog geen aanleidihg tot ontmoediging. Integendeel, zij zetten aan tot vernieuwe activiteit, om in' een nieuwe zaak te bereiken wat een oude niet gaf. In Haarlem zijn verscheidene actieve reclasseringsverenigingen, waartussen een goede samenwerking bestaat. Er is slechts één klacht. Er is bij alle een tekort aan wei-kers, celbezoekèrs, toe-' zichthouders, enz. Daarom wordt er met klem op aangedrongen dat meer personen zich voor dit werk beschikbaar stellen. In het belang der samenleving is hier mooi en rustig werk te doen. Vooral zou men graag meer werkers hebben uit de kring- der arbeiders, omdat een arbeider die steun nodig heeft eerder zijn vertrouwen geeft aan iemand uit zijn eigen milieu. Mr. Stokvis, die te b'ereikèn is in het gebouw van het Kantongerecht in de Jans straat te Haarlem, zal gaarne met belang stellenden overleggen bij welke vereniging zij zich het best kunnen opgeven. C. J. v.' T. Geen spoorkaartjes naar het buitenland De Nederlandse Spoorwegen heeft' de verkoop van rechtstréekse plaatsbèwijzen en de rechtstreekse bevrachting van bagage voor het buitenland tot nader order' stop gezet. Zij, die naar het buitenland reizen, kunnen slechts plaatsbewijzen krijgen, gel dig tot een der Nederlandse grènsstations. Ook de bagage kan slechts 'tot een grens station worden bevracht. Voor het buiten landse traject zal derhalve in vreemde valuta in het buitenland moeten worden betaald. Kolenproductie steeg in 1948 met bijna 700.000 ton Volgens het verslag over 1948 van de staatsmijnen in Limburg nam de kolen- productie ten opzichte van 1947 toe met 699.164 ton tot 6.781.365 ton. De productie van briketten steeg van 364.199 ton in 1947 tot 390.653 ton, die van cokes ver- meerdere van 1.527.520 ton tot 1.927.899 ton. De export van cokes bedroeg 928.198 ton (549.436 ton). Aan gas werd 747 mil- lioen kubieke meter geproduceerd (585 millioen). De financiële resultaten werden gunstig beïnvloed door de op 1 Juli 1948 inge voerde verhoging van de kolenprijs. Niet temin lag in 1948 de opbrengstprijs op de binnenlandse markt beneden de produc tiekosten.. De proefnemingen op het ge bied van de mechanische ontginning had den een bevredigend verloop en zullen op ruimer schaal worden voortgezet. Het bruto exploitatiesaldo over 1948 bedroeg f 31.991.493 (f 7.783.096). Hiervan is f 17.000.000 gebruikt voor afschrijvingen, na diverse andere afboekingen en reser veringen blijft een bedrag van f 5.000.000 ter beschikking voor afboeking van het nadelige saldo van vorige jaren, dat daarna nog f 13.273.335 bedraagt. In dit bedrag is begrepen een reservering voor oorlogs schade van f 5.666.700. stofzuiger VOOR ALLE REPARATIES, HAARLEM GR.HOUTS.TR.94 2 HAARLPAGStAD Personeelssterkte en omzet in de Nederlandse industrie In het tweede kwartaal van 1949 waren er volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek in 9282 Nederlandse bedrijven 784.054 personen werkzaam. De omzet was 2.920.975.000. De metaalnijverheid stond aan de spits met een personeel van 242.711 en een om zet van 676.172.000, daarna volgen voe- dings- en genotmiddelen met 117.178 per sonen en 921.674.000 omzet; textielnijver heid met 108.699 personen en ƒ413.116.000 omzet. Het indexcijfer der personeelssterk te (1947 100) was 114, dat van de totale omzet 144. Het indexcijfer der productie (1938 100) was in het tweede kwartaal 121, personeelsbezetting 143, arbeidspro ductiviteit 85. SIGAREN GINGEN TE VROEG IN ROOK OP. Maandagmorgen omstreekt kwart over tien brak brand uit in de sigarenwinkel van de heer P. te Krommenie. In een oogwenk stonden winkel en woonhuis in lichter laaie. De vrijwillige brandweer uit Krom menie kon niet verhinderen, dat de inboe del en winkelvoorraad geheel verloren gingen. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in een defecte gaskachel. Een dag in Hollywood Danny Kaye komt over enige maanden naar Haarlem Een speciale ANP-verslaggever schrijft uit Los Angeles: Geen straat in heel Amerika, waar zoveel bloed vloeide, zoveel mensen werden op gehangen, neergeschoten of gewurgd als in „Western Street" in Los Angeles. Vijftig journalisten uit West-Europa, die-op het ogenblik een 14-daagse bliksemreis van 20.000 kilometer maken in een stratocruiser van de American Overseas Airlines dwars over de Verenigde Staten, stonden verbijs terd te luisteren naar de explicatie van hun gids, die met zijn Amerikaanse tongval de geheimen van 's werelds grootste moord- centrale voor hen blootlegde. „Western Street" is opgetrokken van hou ten huizen, op welker gevels de namen prij ken van vredige herbergen, dancings van twijfelachtige reputatie en alledaagse bur gers. De straat is zanderig en stoffig, maakt' een haveloze indruk en schijnt slechts wei nigen te verlokken er te gaan wonen. Dat schijnt, gezien de beruchte reputatie van „Western Street" weinig verwonderlijk, doch het is de reden zeker niet, want als er ook maar ergens reïncornatie bestaat, dan is het in deze vervuilde, verlaten buurt van Los Angeles. Wie namelijk ooit het voorrecht genoot in „Western Street" de hals te worden afgesneden of een schedel- basisfractuur op té lopen, kon er zeker van zijn de volgènde ochtend te ontwaken een bed met donzen' dekens, in een huis Eenluchtfoto van het Canadese passagiersschip „Noro.nic", na de brand van Zaterdag nacht, die aan 200 opvarenden het leven kostte. BATAVIA, 19 September (Aneta). Omtrent de kwestie van de politieke ge vangenen, die de republikeinse pers in sterke mate blijft bezighouden en waarbij telkenmale beschuldigingen inzake tegen werking van Nederlandse zijde bij de op lossing van deze kwestie werd geuit, heeft Aneta uit bevoegde Nederlandse bron het volgende vernomen: „Tot dusver hebben de Nederlandse autoriteiten ruim 2200 personen die vallen onder de categorie politieke gevangenen vrijgelaten. Ten aanzien van de tot deze ca tegorie behorende Nederlanders of Neder landse onderdanen in handen van de repu bliek werd intussen van republikeinse zijde zelfs geen enkele inlichting verstrekt. De laatste groep omvat ten eerste vermiste militairen, omstreeks 50 leden van de K.L. en 300 man van het KNIL. Omtrent het lot van deze als vermist opgegeven mili tairen, die zich in handen van de republi keinse strijdkrachten bevinden of bevon den, kon de republiek tot dusver geen mededeling doen. Voorts werden van Ne derlandse zijde inlichtingen gevraagd om trent een groot aantal federale ambtenaren, die door republikeinse of ongeregelde groe pen ontvoerd werden. De thans van Neder landse zijde ingediende lijsten bevatten reeds honderden namen. Tenslotte, aldus Aneta's zegsman, hangt met dit vraagstuk tevens samen het lot van enige duizenden Chinezen, die door de TNI of de republi keinse strijdgroepen „in bescherming zijn genomen". Ook omtrent hetgeen met hen geschied is, werden tot dusver van repu blikeinse zijde geen informaties verstrekt. De talloze klachten over traagheid in behandeling van het vraagstuk van de politieke gevangenen, die men van repu blikeinse zijde verneemt, staan dus in ge nerlei verhouding tot de gerechtvaardigde' bezwaren van Nederlandse zijde tegen deze gang van zaken", aldus Aneta's zegsman. „Terwijl van Nederlandsè zijde in belang rijke mate medewerking werd verleend tot de oplossing en een aanzienlijk aantal politieke gevangenen reeds op vrije voeten gesteld werd, is de republiek tot dusver niet in staat gebleken over het lot van de politieke gevangenen en krijgsgevangenen, die zich" in handen der republikeinen be vinden, inlichtingen te geven, laat staan deze personen gelegenheid te geven naar hun haardsteden terug te keren. Omtrent de uitvoering van doodvonnissen deelde Aneta's zegsman mede, dat sedert begin Juli 17 requesten om gratie zijn behandeld, waarvan drie gevallen doodvonnissen be troffen, die geheel buiten de politieke sfeer lagen. Van de 14 overige gevallen werd 9 maal de doodstraf gewijzigd in gevange nisstraf. Bij de vijf resterende gevallen gaf het feit, dat de veroordeelden in de maat schappij niet thiiis hoorden, omdat zij on der het mom van vrijheidsstrijd gruwel daden bedreven tegen onschuldige landge noten, de doorslag. Ook wanneer men van mening verschilt over de vraag in hoe verre de rechtsnormen onder gegeven om standigheden moeten blijven gehandhaafd, kan geen twijfel bestaan aan het feit, dat het verband tussen deze daden en de natio nale strijd bijzonder los is. Het doodknup pelen van Chinezen bijvoorbeeld kan moei lijk gezien worden als gerechtvaardigd uit vloeisel van de nationale strijd", aldus be sloot Aneta's zegsman. PANDA EN DE MEESTEIDUITVINDER 41. Door enige voorzichtige acrobatiek wisi Panda van de staart af het paard weer te bereiken, en dank zij zijn behen digheid slaagde hij er in, om niet alleen zijn zitplaats, maar ook hetstxmr wielt je weer te bezetten. En toen ging het pas echt mooi. Je had het moeten zien. Tsjoeke- tsjoek stormde als een wervelwind voor waarts.... gierend door de bocht.... en ja; daar ivaren dc andere paarden, die nog steeds dicht bij elkaar zaten in hun halsbrekende jacht. Maar halsbrekend of niet, Tsjoeketsjoek was veel sneller dan de anderen en haalde steeds meer in. De toeschouwers op de tribune zagen dat alles in de verte gebeuren, en een zoete lach zweemde over het gelaat van Ernest Klapper. Maar één was er, die het plots niet meer zo naar de zin had, en 'dat was Joris Goedbloed. „Myn weddenschap!" prevelde hij. „Tien rijksdaalders heeft 'deze blikslager op zijn ongelukkige stoom wals gewed! Stel dat deze misbakken hei machine het wint! Tienduizend rijksdaal ders zou ik de bezeten knutselaar uit moe ten betalen! Dit is in hoge mate veront rustend!" En hij nam, met een beleefde, maar achteloze verontschuldiging, een der toeschouwers de verrekijker uit de hand om te kunnen zien wat zich daar in de verte afspeelde. Nu, dat was verre van gerust stellend. Daar zag hij Tsjoeketsjoek met immer toenemende snelheid over de gras- baan vliegen, met Panda glimlachend op zijn rug. „Dat kleine manneke!" siste Joris onder zijn adem. Dat paard! Mechanitas lupus est, merkten reeds de klassieken op!" als een paleis, ergens aan de kust van de Stille Oceaan, omringd door tientallen be dienden, geliefd door heel de wereld. Is het nog nodig te vermelden, dat „Western Sti-eet" een studiostraat is, gelegen in de republic-filmstudio's in Hollywood, waar sinds jaar' en dag de onsterfelijke Wild- West films worden gemaakt? Geen mens kan in „Western Street" wonen, want het is een straat van gevels en daken, zonder de ruime zonnige apartementen, die achter de muren van Hollywoods andere huizen scholen gaan. Randolph Scott „vloerde" er juist op vakkundige wijze een medebewoner, toen de vijftig Europese journalisten voor de eerste maal in hun leven deze beroemde straat betraden. Het was slechts e.en van de duizenden opnamen, nodig voor zijn nieuwe film „Gold rush to the Cariboo" die als „diepere strekking" heeft: „Goud kan korte tijd geluk brengen, maar een cowboy behoort bij zijn paarden". Paarden, er waren er vier in Western Street, gespannen voor een beproefde dili gence, de „Great Northern", die Scott na zijn doodslag door de wolken stof, door de uit solide materiaal opgetrokken stadspoort, naar veiliger oorden zou brengen. Terwijl Scott zijn dodelijke slag tot vijfmaal her haalde, evenzovele malen onder de moor dende Californische zon de zweep over zijn vier paarden legde en „Western Street" haar kenmerkende sfeer gaf, klonken series schoten uit revolvers van niet te onderschatten kaliber, angstig hin niken der opgejaagde paarden, kraken van de „Great Northern". „Western Street" is 'n onscheidbaar deel van Hollywood, neen, van de „States". De helden van Western Street, de notoire figuren voor de herber gen, de kroegbaas met zijn bakkebaardjes tot naast zijn mondhoeken, zij bezorgen velen in de wereld, vooral jongeren, onver getelijke uren. We wisten niets van die wekenlange voor bereidingen in de Paramountstudio's om de grootste groep Europese persvertegen woordigers, die ooit naar de Verenigde Staten is getrokken, in Hollywood, het vaak zo verguisde Hollywood, een onvergetelijke ontvangst te bereiden. Daar zaten ze dan in ons midden, in de Paramountstudio: Frank Capra, een naam, die een begrip voor ons is hoewel zijn beel tenis nimmer op het projectiescherm ver schijnt, Bob Hope, Danny Kaye, Dick Po well, Roy Rogers, Shirley Temple, Cecil B. Demille, Evelyn Keyes en. tientallen an deren. Bob Hope in een cowboycostuum, zo uit de studio weggelopen. Danny Kaye, de man naar wie wel de meeste belangstelling uit gaat, zwei'ft van tafel tot tafel. Hij lepelt zijn meloen uit aan de zijde van Dick Po well, gebruikt een stuk kip bij Shirley, eet zijn ijs bij Diana Lynn en drinkt zijn koffie met een Deense journalist. Hij vertelt aan de Nederlanders, dat hij over enige maanden waarschijnlijk naar Holland zal komen. „Ik heb daar een vriend in Haarlem, een groteVan Gogh-kéiiner, bij wie ik zal logeren. Of ik ook zal optre den weet ik nog niet." De Paramountfotografen vereeuwigen iedereen met iedereen, de namen van de beroemdheden worden stuk voor stuk af geroepen, hun carrière kort belicht. We zagen hen later aan het werk in de Metro Goldwyn lyiayer-studio's, in de Co- lumbiastudio's, bij de Warner Brothers en natuurlijk bij de Paramount en de R.K.O. Er werden geen grapjes'verkocht, maar er werd serieus gewerkt, uren achtereen. De regisseurs zijn heer en meester, ze geven hun aanwijzingen met een grapje, maar be slist, elke minuut kost handen vol geld. Chinese regeringstroepen falen in Zuid-China Tsjang Kai Tsjek zou Maandag de terug trekking van de geregelde nationalistische troepen gelast hebben uit Noord-Kwan- toeng. Hiermede, aldus meldt Reuter uit gewoonlijk betrouwbare bron, is de ineen storting van het nationalistisch verzet in Zuid-China aangekondigd. Enige uren la ter werd van nationalistische zijde de val van het eiland Pingtan,-het hoofdkwartier van de nationalistische troepen in de pro vincie Foekien, toegegeven. Men is verder Van mening, dat het vermeende bevel om Kwantoeng te ontruimen en op Kanton terug te trekken, ook de verplaatsing van de regeringszetel naar Formosa (Taiwan) inhoudt. Pingtan, dat volgens de communistische radio-omroep Peiping drie dagen geleden is gevallen, is 160 km ten Westen van For mosa gelegen. Een nationalistische woord voerder verklaarde, dat Pihgtan na een bloedige strijd van 24 uur moest worden prijsgegeven. Radio Peiping meldde voörts de verovering van het eiland Nanjih, 40 km ten Zuid-Oosten van Pingtan. De order om op Kanton terug te trekken zou aan generaal Lioeantpi, bevelhebber van ongeveer 60.000 nationalistische troe pen gegeven zijn, die voordien te Tsingtao gelegerd waren en vérvolgens naar het eiland Hainan gestuurd werden en van daar naar Kwantoeng, de meest zuidelijke provincie van China. Waarnemers zijn van oordeel, dat het bericht, indien het waar is, duidt op een definitieve breuk tussen Tsang en de waarnemend president Li Tsoeng Jen. In een te San Francisco opgevangen uit zending van radio Peiping wordt de ver overing gemeld van Woewei in de provin cie Kansoe aan de hoofdweg naar de pro vincie Sinkiang. 1.200 nationalisten zouden zich hebben overgegeven bij de strijd om de stad. Oefeningen der geallieerde luchtmacht boven Engeland Zoals reeds is gemeld, zullen van Vrijdag 23 September tot Dinsdag 27 September- boven Engeland wederom geallieerde luchtmachtoefeningen worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door Enge land, Amerika, Frankrijk, België en Ne derland. Evenals dit tijdens de oefeningen Juli het geval was, zullen ook nu grote formaties bommenwerpers uit verschillen de richtingen schijnaanvallen op belang rijke centra in Engeland doen. Het is niet uitgesloten, dat hierbij vlieg velden in Duitsland als uitgangspunten zullen worden gebruikt en dat zowel over dag als des nachts formaties over Neder land zullen vliegen. l leuwe S. V. Margadant, De wetenschappe lijke grondslagen der graphologie Nederlandse Uitgeversmaatschappij, Leiden. De heer Margadant geeft hier" een popu- lair-wetenschappelijke uiteenzetting over de betrouwbaarheid van graphologische karakterbepaling, waar zij op berust en waar haar grenzen liggen. De grondstelling is: In elk onzer willekeurige bewegingen komt, zonder dat wij 'het willen, ons karak ter als willende persoonlijkheid, zoals deze op het moment is, tot uitdrukking. Er is dan een interpretatie mogelijk van het spoor, dat eèn hoeveelheid individuele be wegingen in het handschrift achterlaat. Voor die interpretatie wordt een grote kennis vereist zowel van de betekenis van de verschillënde „uitdrukkingsbewegingen'" als van de psychologie, in de termen waar van de betekenis moet worden uitgedrukt, Beperkingen blijven er, en de graphologie waarmee alles ontdekt wordt, tot de staat van het gebit en het stervensuur toe, heeft wetenschappelijk in het geheel geen grond slagen; wat de grapholoog met een redelijke mate van zekerheid kan benoemen is alleen een samenstel van karaktertrekken. Knoeiers en dilettanten in de graphologie doen meer of (door slechts schoonheden in het karakter aan te wijzen) minder, en brengen de wetenschapervan in discrediet. wat hun tot nu toe makkelijk valt, doordat er geen erkende opleiding bestaat en men zichzelf naar believen bekwaam of onbe kwaam mag achten. Ter ontmaskering' van bastaardvormen der graphologie-beoefening en ter vestiging van het vertrouwen in de werkelijke me thode is dit een verdienstelijk boekje, deskundig geschreven en duidelijk. S. M. fas*ied&i? PLEISTER Huldkleurlg snalvarband' Kok van Buchenwald ter dood veroordeeld Een rechtbank te Halle (Sovjet-zóne) heeft het doodvonnis uitgesproken over August Huebscher, voormalig korporaal van de SS én kok van het concentratie kamp Buchenwald. Zeventien getuigen, onder wie Sïevert, minister van Binnen landse Zaken van Saksen-Anhalt, ver- klaardën" dat Huebscher in de periode van 1941 tot 1945 een groot aantal kampbewo ners beestachtig mishandeld had en knoeide met hun voedselrantsoenen. De openbare aanklager schetste de verdachte als „een willig werktuig van die nazi-bandieten, die 52.000 Duitse en buitenlandse bewoners van het kamp vermoordden'. Deskundigen, verenigd in de commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw, hébben.geen eensluidend advies over te stellen vestigingseisen voor de landbouw kunnen uitbrengen. Vestigings eisen ten aanzien van credietwaardigheid werden afgewezen. Over de te stellen eisen aan bedrijven en personen kon mén het niet eens worden. De Franse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Paul Gamier, zal Jean Rivière als Frans ambassadeur in Nederland opvolgen. Einde. De Griekse minister van Oorlog heeft een demobilisatiebevel afgekon digd voor de lichting 1946 van de in fanterie, artillerie en cavalerie. Dokters, ingenieurs, architecten, tolken en vee artsen vallen niet onder het besluit. Deze demobilisatie volgt op de mede deling van de regering', dat alle verzet van de guerillastrijders in het Gram- mosgebied is geëindigd. Gepiept. Twee Tsjechoslowaakse vliegers, een luitenant en een vaandrig, zijn de vorige week met een klein lesvliegtüig op het vliegveld Erding in Beieren ge land. Zij waren in Praag opgestegen, zo 'meldt het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden. Func tionarissen zeiden, dat het toestel aan de Tsjechoslowaakse regering zou wor den teruggegeven. De beide vliegers hebben verzocht om geheimhouding van hun namen. Muiters. De 1200 ton metende torpedo jager „Tsjang Tsjih", ,het vlaggeschip van de Chinese nationalistische vloot der Tsjoesaneilanden, is de communisten in handen gevallen. Een twintigtal matro zen zou er in geslaagd zijn de overige bemanning op te sluiten. Vijf officieren, die weerstand boden, werden gedood. Twee der muiters werden gewond. Motto. Te Hamburg is een internationaal studentencongres geopend, het eerste sinds de oorlog op Duitse bodem. Er zijn 12 landen vertegenwoordigd. Onder de deelnemers bevindt zich de Franse schrijver André Gide. Het motto van het congres is „Duitsland en Frankrijk", tamp. Achttien mensen zijn omgekomen in een Halifax-bommenwerper van de Franse luchtmacht, die bij landing te Brazzaville in Frans-Equatoriaal Afrika in brand vloog. Eén der slachtoffers was dr. G. J. Stefanopoulos, de voornaamste gele-koortsdeskundige aan het instituut- Pasteur te Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2