Canada en Frankrijk al tot herwaardering overgegaan, België en Italië volgen wellicht RADIO Module Anderhalf millioen uit de winst der Hoogovens voor het personeel Dinsdag 20 September Ï949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsch'e Courant Steeds meer devaluaties en voornemens daartoe frankrijk en Canada hebben zich gevoegd bij de landen wier munteenheid is {cdevalueerd: De Franse franc en de Canadese dollar hebben een waardevermindering ondergaan. De Franse ministerraad nam de beslissing na een vergadering van vier uren en maakte het besluit tot devaluatie Maandagavond na tien uur bekend. De (ranc heeft tegenover de dollar thans een waarde van één op 350, voordien was de koers 330. Een pond sterling doet thans 980 francs, tegen 1.097 voordien. De Canadese dollar is gekomen op 3,0725 per pond sterling (verkoopwaarde) en 3,0875 (inkoop- waarde). De Amerikaanse dollar is thans gelijk aan 1 Canadese dollar 10 cents. In kringen van financiële deskundigen te Brussel, die met de Benelux te maken hebben, verwacht men dat ook de Belgische regering nog in de loop van deze week de moge lijkheid van herwaardering van de Belgische franc onder ogen zal zien. gezaghebbende Italiaanse kringen te Rome gelooft men, dat de regering Woensdag ial overgaan tot devaluatie van de lire, teneinde de wisselkoers van het Italiaanse jeld in overeenstemming te brengen n:et de koersen der meeste andere West-Europese munteenheden. Men verwacht, dat de devaluatie 10 a 20 procent zal bedragen. De Zweedse regering heeft besloten de koers van de Zweedse kroon ten op zichte van de dollar te devalueren van 3.60 tot 5.18. De wisselkoers tussen de kroon en het pond sterling blijft onver anderd. )e Finse staatsbank heeft een nieuwe koers an de Finse mark vastgesteld. De deva- uatie is zodanig uitgevoerd, dat de koers ?an het pond gehandhaafd wordt. De dollar s dus thans 231 mark waard. Scherpe Franse reactie Door een correspondent van, AFP onder vraagt over de devaluatie van het pond sterling, heeft Paul Reynaud verklaard: .De Franse regering heeft pas Zondag, egelijk met de overige regeringen, kennis jekregen van het besluit der Britse rege- ing om het pond te devalueren. Ik beschouw deze houding van onze iritse vrienden niet alleen als weinig vriendschappelijk jegens de Franse rege- ing, doch ook als een verwaarlozing van en belangrijk element van de Europese olidariteit, welke de Britse regering, door laar aanwezigheid bij de Raad van Europa, og onlangs heeft onderschreven. De devaluatie van het pond ten opzichte ;an de dollar maakt een devaluatie van de ranc noodzakelijk. De oplossing van het igenlijke financiële vraagstuk zal niet ereenvoudigd worden door de devaluatie ran de franc. De omwisselbaarheid'der valuta, door de vergadering te Straatsburg anbevolen, zal gemakkelijker worden ge naakt door de algemene aanpassing van de aluta die thans gaat gebeuren". Zwitserland In financiële regeringskringen te Bern verd heden verklaard, dat er geen sprak^ ras van een onmiddellijke devaluatie van e Zwitserse franc. Een eventuele deva- uatie zal uitsluitend afhangen van de toe- ;omstige situatie, waarin Zwitserse ex- lorteurs zich zouden bevinden, aldus werd 'erlclaard. Zuicl-Amerika. De gevolgen van de devaluatie van het lond sterling zijn langdurig ovèrwogen loor president Peron en de economische aad van Argentinië. Men heeft in buitenlandse financiële ringen de indruk, dat Argentinië eerst zal vachten op de aanpassingen van de diverse luropese muntpariteiten alvorens zelf een lieuwe muntpariteit vast te stellen. Het gerucht doet de ronde, dat verschei dene andere munteenheden van Latijns Amerika op het punt staan gedevalueerd te worden. De situatie in andere landen is de vol- Egypte: een devaluatie met 30.5 procent is aangekondigd. Nieuw Zeeland: devaluatie met 30.5 procent. Unie van Zuid-Afrika: devaluatie met 30.5 proitent. India: devaluatie met 21 procent. De ban ken zullen drie dagen gesloten blijven. Birma: devaluatie met 30.5 procent. Nieuwe koers van de Birmaanse roepij 46 voor een Amerikaanse dollar. West-Duitsland: devaluatie in het voor uitzicht. Griekenland: devaluatie verwacht. IJsland. De regering van IJsland heeft besloten de IJslandse kroon te devalueren. Israel: devaluatie gelijk aan het pond sterling. Turkije: geen wijziging verwacht. Japan: geen wijziging overwogen. Snel naar huis Honderden nerveuze Britse toeristen belegerden Maandag banken en reis- bureaux in België, Zwitserland, Frank rijk en Italië met reischèques, die plot seling een derde minder waard waren geworden. Maar de banken waren ge sloten en de reisbureaux konden niet helpen. Vele Britten beschikken niet meer over middelen om hun hotelreke ning te betalen. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van financiën heeft ter tegemoetkoming toestemming gegeven, dat de banken gistermiddag aan elke buitenlandse toerist 10.000 francs uitbetaalden tegen de oude wis selkoers. De trek terug naar Engeland is al be gonnen. Honderden auto's met „G.B."- borden zijn Parijs al gepasseerd op weg naar de Kanaalhavens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toe ristenverkeer is toegebracht. Generaal De Lattre de Tassigny op Paleis Soestdijk H.M. de Koningin heeft gisteren gene- raad De Lattre de Tassigny, opperbevel hebber van de West-Europese landstrijd krachten, op het Paleis Soestdijk ontvangen. Na de lunch vertrok de generaal naar Aalsmeer voor een bezoek aan de bloe menveiling, waar hij werd ontvangen door de burgemeester van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller en rondgeleid door de directeur van de veiling, de heer W. Maarssen. Vandaag opening der Algemene UNO-vergadering Vandaag zal te Lake Success de openings zitting plaats hebben van de Algemene Vei-gadering der UNO. In deze zitting zal de voorzitter gekozen worden. De Libanese- vertegenwoordiger Charles Malik heeft zich teruggetrokken als candidaat voor het pre sidentschap van de Algemene Vergadering, zodat het thans vrijwel vaststaat dat het hoofd vun de Philippijnse delegatie, Carlos Romulo, voor defce post gekozen zal wor- den. Generaal Romulo wordt gesteund dooi de Vei'enigde Staten, Engeland en de Zuid- Amerikaanse delegaties. Het Oostelijk blok, met inbegrip van de Sovjet-Unie, zou nog een spaak in het wiel kunnen steken door tc elfder ure met een „outsider" voor de dag te komen. (United Press). )rie Westelijke nota's aan Cromyko „Aanvulling op Oostenrijks verdrag" De Russische regering heeft er zich nede accoord verklaard, dat de plaatsver- angers van de ministers van Buitenlandse laken der grote vier Dondei-dag te New 'ork weer bijeenkomen om de bespre- lingen over het verdrag met Oostenrijk oort te zetten. Dit is door Andrei Gromyko, plaatsver- angend minister van Buitenlandse Zaken, neegedeeld aan de ambassadeui-s van 'rankrijk, Engeland en de Ver. Staten te loskou, die hem Zondag bezochten voor de anbieding van nota's, waarin het stand- lunt van de Westelijke mogendheden ten anzien van het Oostenrijkse verdrag werd liteengezet. Gelijktijdig is gisteren te Washington, 'arijs en Londen een officieel communiqué litgegeven, waarin wordt gezegd dat de irie ambassadeurs een bezoek aan Gro- ïyko hebben gebracht „om nota's te over- andigen ter aanvulling van het op 15 Sep- ember door Acheson, Bevin en Schuman e Washington uitgegeven communiqué". Ir is „een uiteenzetting gegeven van de langende geschilpunten". !e?i Engelsman heeft een modeljacht van i.80 meter lengte gebouwd, dat hij binnen- ort door „besturing-op-afstand" 't Kanaal oil laten oversteken. De radio-installatie lie dit mogelijk moet maken, zal zich aan ioord van een begeleidingsvaartuig bevin- ien, dat op drie mijl afstand van het robotjacht zal varen. Wesf-Duitse regering benoemd De eerste West-Duitse regering, die onder leiding zal staan van dr. Konrad Adenauer, is heden officieel door presi dent Theodor Heuss benoemd. De ministers zijn: Dr. Konrad Adenauer, bondskanselier (C.D.U.); Dr. Franz Blücher, vice-kanselier en minister voor het Europese Herstelplan (Vrije Dem.) Heinrich Hellwege, minister voor Ver binding met de Bondsraad (Duitse partij) Prof. Ludwig Erhard, minister van Eco nomische Zaken (C.D.U.); Dr. Fritz Schaffer, minister van Finan ciën (C.D.U.); Jakob Kaiser, minister voor Zaken, die geheel Duitsland betreffen, met inbegrip van de Oostelijke zóne (C.D.U.); Dr. Gustav Heinemann, minister van Binnenlandse Zaken (C.D.U.); Dr. Thomas Dehler, minister van Justitie (Vrije Dem.); Wilhelm Niklas, minister van Landbouw (C.D.U.); Anton Storch, minister van Arbeid (C.D.U.); Dr. Hans Christoph Seeboom, minister van Vervoer (Duitse partij); Hans Schuberth, minister voor P.T.T. (C.D.U.); Dr. Eberhard Wildermuth, minister van Behuizing en Wederopbouw (Vrije Dem.): Di-. Hans Lukaschek, minister voor Vluchtelingenzaken (C.D.U.). Stakingen in Amerika en Engeland Bijna een half millioen mijnwerkers in de Verenigde Staten zijn in staking gegaan en de verwachting is dat ook in de staal- en automobielindustrie honderdduizenden arbeiders het werk zullen neerleggen. Naar schatting zullen binnen tien dagen, wanneer de situatie van dit ogenblik al thans niet verandei-t, 1.615.000 ai-beidei-s in de Amerikaanse industrieën in staking zijn. In Londen In het gebied van Londen zullen naar verwacht wordt te middei-nacht 50.000 spoorwegmannen in langzaam-aan-actie zijn. Een woordvoerder der spoorwegarbei ders zeide, dat men „hoopte voldoende chaos te verwekken om iemand tot na denken te stemmen". De stakers hebben tot de machinisten, stokers en het administratieve personeel in het Londense gebied, alsmede tot 50.000 andere spoorwegarbeiders in andere steden een oproep gericht eveneens een langzaam- aan-actie te beginnen uit protest tegen de verwerping van de eis tot een verhoging van het weekloon met tien shilling. Lages veroordeeld tot de doodstraf Het Bijzondere Gerechtshof tc Amster dam heeft vanmorgen de 47-jarige voor malige ,,SS-Sturmbannführer" en „Krimi- nalrat" Willy Lages uit Brunswijk, ex-chef van de Duitse „Sicherheitspolizëi" en „Si- cherheitsdienst" in de Eutcrpestruat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld. In zijn sententie verklaart het Hof onder andere, dat deze veroordeling niet gegrond is op handelwijzen, die Lages verricht mocht hebben na van hogerhand gegeven bevelen of vooi-schriften, doch op zijn eigen persoonlijke aansprakelijkheid voor de ei gen daden als hoogste uitvoerende politie chef in de hoofdstad en de provincies Noordholland en Utrecht gedurende de be zetting. Als bewezen wordt aangenomen dat Lages de leiding heeft gehad bij talrijke executies die uitgevoerd werden in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog en met de plichten van de bezetter. Ook is hü als leider opgetreden bij „Srl- bertanne"-s!uipmoorden, die nimmer als représailles gerechtvaardigd kunnen wor den. Ook voor zover voor de fusilleringen een beroep op représailles is gedaan, acht het Hof deze représailles strijdig met ieder rechtsbeginsel. Een aparte paragraaf is in de sententie gewijd aan de fusillering van 14 gevange nen in de duinen bij Ovei-veen in de zomer van 1944, waarbij Lages aanwezig is ge weest. „Alleen al voor deze executie, waar- vooi- verdachte de volle verantwoordelijk heid draagt, omdat hij er als chef bij aan wezig is geweest, heeft hij de hoogste straf verdiend". Als leider van de „Jtidische Auswande- rung" heeft Lages een werkzaam qpndeel gehad in de afschuwelijke Jodendeporta ties, aldus de sententie, en hij kan er zich niet op beroepen slechts bevelen van Rau- ter te hebben uitgevoerd. Lages heeft per soonlijk de genadeloze leiding bij de ten uitvoerlegging gehad. Ook de razzia's, door Lages persoonlijk geleid, acht het Hof in strijd met het vol kenrecht. Het Hof acht voorts bewezen, dat Lages willens en wetens mishandelingen van ge vangenen heeft toegelaten. De verweren, die ten gunste van ver dachte door diens verdediger waren aan gevoerd, worden verworpen. Lages wordt schuldig verklaard aan alle hem in de dagvaarding ten laste gelegde punten. Bij de strafbepaling overwoog het Hof, dat Lages als politiechef van de be zettende macht juist het omgekeerde had gedaan van wat hij had moeten doen. In sommige gevallen heeft Lages door het verlenen van gunsten erkentelijkheid verworven, doch de resultaten daarvan zijn niet na te gaan. Het Hof was van mening, dat zij in geen geval ook maar enigermate opwogen tegen de duizendmaal grotere, door een genadeloze dienstvervul ling, over het Nederlandse volk gebrachte ellende. Na overleg met zijn verdediger, mr. O. G. Veenstra, heeft Lages besloten beroep in cassatie aan te vragen. Uil Haarlems verleden HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) I Dodelijk ongeval op Alkmaarsestraafweg Maandagmiddag omstreeks half twee vond op de Alkmaarsestraatweg te Bever wijk een dodelijk ongeval plaats. Het twee en half jarig meisje E. A. K. uit Beverwijk, stak spelende de straatweg over. De be stuurder van een vrachtauto, welke in de richting Alkmaar reed, merkte het kind te laat op en ï-aakte het toen hij naar links wilde uitwijken, met een der achterwielen. Zwaar gewond werd het meisje naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk ver voerd, waar het is overleden. DE „TJERK HIDDES" 30 SEPTEMBER TERUG Hr. Ms. torpedoboot jager „Tjerk Hiddes", die uit Indonesië via de West thuisvaart, zal 30 September in Vlissingen aankomen, waar de commandant der zeemacht in Ne derland, schout bij nacht J. J. L. Willinge zich aan boord zal begeven. De „Tjerk Hiddes" stoomt vervolgens naar Rotterdam. SCHEEPVAART Alhena, 18 Sept. van Rotterdam te Buenos Aires. Lekkerkerk, AdenRotterdam 19 Sept. van Genua. Lindekerk, Rotterdam Calcutta 19 Sept. van Madras. Salland, AmsterdamBuenos Aires 20 Sept. te Mon tevideo. Volendam, New YorkRotterdam 23 Sept. 5 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Westland, Buenos AiresAm sterdam pass. 19 Sept. Casquets. Willem Ruys, 21 Sept. van Rotterdam te Batavia verwacht. Zeeman, 19 Sept. van Singapore naar Manilla. Zuiderkruis, BataviaRot terdam 19 Sept. 700 mijl Zuid-Oosten van Ceylon. Door onbekende oorzaak verdween Vrijdagnacht een sleepbootje van de Verenigde Steenkolenhandel in IJmuiden naar de bodem van de haven aldaar. Met behulp van een bok werd het ambitieuze .duikboot-je" weer naar boven gehaald; de schade aan boord is echter aanzienlijk. Voor een recreatiegebouw f 250.000; f 150.000 voor de Wenckebach.fondsen; verbetering der pensioenen; Kerst, gratificatie en wellicht een extra uitkering. De directie der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden deelt per circulaire aan haar personeel mede, dat van de winst uit het boekjaar 1948'49 een bedrag van 1.500.000,besteed zal worden in het belang van het personeel. Over de bestemming van deze anderhalf millioen kan het volgende gemeld worden: Voor de versterking van de beide Wenckc- bachfondsen zal een bedrag van 150.000, worden bestemd: 100.000,voonl het Wenckebachfonds-arbeiders en 50.000, voor het Wenckebachfonds-beambten. Verder is de directie tot de conclusie gekomen dat het wenselijk is mede werking te verlenen tot de stichting van een recrcatiegebouw, dat de ge legenheid zal bieden grote bijeenkom sten van het personeel te beleggen en waarvan ook de personeelsverenigin gen gebruik zullen kunnen maken. Voor dit doel is als eerste termijn een bedrag van 250.000,uitgetrokken. De jacht op de Siciiiaanse bandïetenleider Salvatore Gtutia?io tcordt nog steeds mcl kracht voortgezet. Hier visiteren „carabinieri" enkele boeren in de omgeving van het dorp Montcleprc waar Giuliano's „hoofdkwartier" gevestigd was tot de massa': razzia s van politie en troepen hem dwongen een veiliger schuilplaats in de bergen te zoeken. Giulinno heeft inmiddels bekend gemaakt dat hij op 30 September een gnot offensief tegen zijn belagers zal laten ontketenen. Uit het resterende bedrag ad 1.100.000, zal in de eerste plaats een zeer aanzienlijk bedrag worden besteed ter verdere ver betering van pensioenen. Hoewel de pen sioenregelingen na de oorlog aan de Hoog ovens- reeds belangrijke verbeteringen hebben ondergaan, zijn het vooral de oudere arbeiders en beambten, wier pen sioenen nog voor verdere verbetering vat baar zijn, omdat hun pensioenaanspraken voor een belangrijk gedeelte in vroeger jaren op een lager loon- en salarisniveau zijn gevormd. Over de wijze, waarop deze verbetering tot stand kan worden gebracht, zal overleg gepleegd worden met de raden van beheer der pensioenfondsen. Dank zij de gunstige bedrijfsresultaten zal ook dit jaar de Kerstgratificatie ten be drage van een week loon of salaris worden uitgekeerd. Deze komt niet ten laste van de dotatie, waarvan hier sprake is. Men wil trachten het daarheen te leiden dat behalve de Kerstgratificatie van boven vermeld bedrag ad 1.100.000,een ge deelte zal kunnen worden besteed voor uitkering van een extra-gratificatie, die echter in geen geval meer dan een week loon of salaris zal kunnen bedragen. Er wordt échter nadrukkelijk op gewezen dat, gezien de moeilijkheden, die in verband met de geldende bepalingen te overwinnen zijn, het geenszins zeker is dat deze opzet zal slagen. Mocht dit onvei-hoopt niet het geval zijn, aan zal het gehele bedrag ter verbetering van de pensioenen worden be steed. Ongelukken in de hoofdstad Twee Amsterdamse knaapjes, vier en drie jaar oud, vielen Maandagmiddag tij dens een stoeipartij uit het raam van een eerste étage. Beiden zijn met een hersen schudding in het Wilhelminagasthuis op genomen. Op de Wingerdweg in Amsterdam-Noord vond gistermiddag om vijf uur een vrouw haar 49-jarige echtgenoot dood in de keu ken liggen. De man bleek door gas gestikt te zijn. Water uit een overkokende ketel had de vlam gedoofd, waarna het gas bleef uitstromen. De tarieven voor Iuclitpassagc en vracht van Nederland uit zullen op de K. L. M.-lijnen vooralsnog op het oude peil gehandhaafd worden in afwachting van de resultaten van het internationale overleg tussen de I.A.T.A.-leden en van de nadere voorschriften der Nederlandse regering. De commissie voor inwendige zending van de classis 's Gravenhage der Ned. Her vormde Kerk heeft aan de kerkeraden dezer classis het advies gegeven contact met „Youth for Christ" op te nemen, omdat haar gebleken is, dat de arbeid dezer be weging verantwoord geschiedt en van waarde moet worden geacht in het evange lisatiewerk der kerk. Kolonel Bruce W. Bidwell zal op 16 October in functie treden als militair attaché bij de ambassade'der Verenigde Staten in Den Haag. Kolonel Bidwell volgt kolonel Joseph A. Holly op, die in October maar ae V. S. terugkeert. Een moeilijke tijd voor de regenten van Hofjes Haarlem heeft een groot aantal hofjes, die niet alleen een rijk bezit zyn uit histo risch oogpunt, maar nog altijd - omdat er in de loop der eeuwen verbeteringen in aangebracht zijn (enkele zijn zelfs geheel vernieuwd) - een goede woongelegenheid bieden voor vele oudjes. De meeste hofjes werden gebouwd in de 17e en 18e eeuw. Enige zijn evenwel van ouder datum. De Bakenesserkamers, de oudste, werden in 1395 gesticht. De hofjes danken hun bestaan aan de weldadigheidszin van welgestelde burgers, die bij testament kapitalen reserveerden om niet alleen de huisjes te bouwen, maar ook de regenten in staat te stellen de oude vrouwen wat geld, levensmiddelen, kleding en brandstof te verstrekken. In het begin der 19e eeuw stonden de regenten evenwel voor grote moeilijkhe den. De gehele bevolking maakte een crisis door, waardoor de armoede sterk toenam. In verscheidene steden was 1/3 van de be woners op armenzorg en weldadigheid aangewezen. Cornells de Koning Ldz. geeft in zijn be schrijving van de historie van Haai'lem daarover verschillende bijzonderheden. Wij ontlenen hieraan: Voor de staatsomwenteling van 1795 wa ren de meeste der weldadige gestichten van alle lands en stads impositiën (gebruiksbe- lasting) ontslagen: na die omwenteling is daarin verandering gekomen en moest van alles, wat ten dienste van de gestichten werd ingeslagen, aan den lande worden voldaan. Hoewel de stedelijke regering daaromtrent gunstiger dacht en ontslag van stedelijke lasten bleef verlenen, heeft eerstgenoemde maatregel, gevoegd bij de duurte van vele levensbehoeften, het ach terblijven van betaling van intresten en de verarmde staat van de bewoners, welke een plaats pp de hofjes vroegen, tengevol ge gehad, dat de iqeesten in bekrompen omstandigheden verkeerden. De regenten waren vele malen genoodzaakt, wilden de oude lieden niet geheel en al gebrek lijden, gedurig voorschotten uit hun eigen zak te geven. Crediteuren moesten langer dan zij gewoon waren, op betaling wachten. An ders had men het getal bewoners op de hofjes moeten laten uitsterven. De hofjes werden bedreigd met vernietiging, want de kapitalen der erflaters waren niet berekend op zulke rampspoedige tijden. Bij overlijden vervielen de eigendommen der bewoonsters aan. het hofje. In vroeger jaren leverde die vaak veel op, want vele oudjes hadden niet alleen goud, zilver, maar ook contanten, goede kleding en nette meu belen. Na een sterfgeval werd in zo'n hofje een verkoping gehouden 'die meestal een gehele dag duurde. Maar in deze tijd van crisis betekende zo'n erfenis niet veel meer. Een afzonderlijke verkoping werd dan ook niet meer gehouden. De regenten lieten de gehele nalatenschap naar het Pand brengen waar af en toe een veiling gehou den werd, meestal van vrij waardeloze voorwerpen. Alleen de hofjes van Staats, Noblet en Teyler maakten een gunstige uitzondering, omdat die over grotere kapitalen beschik ten. Op. de hofjes was het gewoonte om bij het begraven van een der bewoonsters, niet alleen de bloedverwanten van de over ledene te verzoeken, maar de regenten no digden doorgaans vele vrienden en beken den mede ter begrafenis. Deze genodigden dronken bij het terugkomen van het kerk hof, in het kantoor der regenten een glas wijn en vertrokken dan. Maar de bijzonder daartoe genodigden kwamen des avonds weer, men sleet dan de avond, al naar de gewoonte van het hofje of de geaardheid der gasten meebracht. Verder dronk men een glas wijn en at brood en kaas. Deze gewoonte had de naam van „het testament lezen". Maar dit alles is na het afschaffen der plechtige begrafenissen en wellicht door de omstandigheden van de tijdMbuiten ge bruik geraakt. Gelukkig is er na enige tijd verbetering in de toestand gekomen. Slechts een enkel hofje werd gesloten. Wel moesten de re genten van enkele hofjes kostbare schilde rijen ook enige Halsen aan het bui tenland verkopen om contanten te krijgen om de noodzakelijke uitgaven te finan cieren. Hef Koninklijk bezoek aan Amsterdam Omtrent het officiële Koninklijke bezoek aan Amsterdam op Donderdag aanstaande wordt medegedeeld, dat de Koningin en Prins Bernhard te twee uur aan de grens van de Gemeente nabij Diemen zullen aan komen. Daar zullen burgemeester d'Ailly en de hoofdcommissaris van politie aanwe zig zijn. Onmiddellijk daarna rijdt de stoet auto's via de Middenweg naar het stadhuis, waar burgemeester d'Ailly de koninklijke gasten toespreken zal. Na afloop van de ontvangst maakt het Koninklijk paar een rijtoer door de stad, waarbij een bezoek wordt gebracht aan de ambachtsschool aan de Potjesweg. In het burgerweeshuis wordt de thee gebruikt. Na een maaltijd in kleine kring ten pa- leize begeeft het gezelschap zich naar de stadsschouwburg, teneinde aldaar de voor stelling van Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom" door het Amstprdams To neelgezelschap bij te wonen. Na afloop daarvan zal het koninklijk paar recht streeks naar het paleis Soestdijk terug rij den. ZAANDAMS FINANCIëN IN 1950 Voor het eerst sinds jaren zal de ge meenteraad van Zaandam in 1950 in staat zijn een bedrag voor de gemeenterekening te reserveren. Dank zij de ondernemings belasting voor 1950, die 400.000 gulden hoger geraamd is, dan die voor 1949, geeft de concept-begroting voor 1950 een over schot van 200.000 gulden aan. De onder nemingsbelasting is geraamd op 1.055.000 gulden. Hoe deze twee ton te zijner tijd zal worden besteed, is nog niet bekend. RECTIFICATIE Door een verschrijving is gisteren in het hoofdartikel vermeld dat onze banken voor twee dagen gesloten zouden zijr. en de Engelse maar voor een. Dit beduidt na tuurlijk niet onze banken, maar de Beurzen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7