c Leon Degrelle publiceerde .zijn gedenkschriften Zestienhonderd levensverzekerings-polissen per duizend inwoners Nederland is per hoofd Vijftig journalisten interviewden Wysjinski Storm in de raad Oostenrijkse filmstudio's staan leeg Dinsdag 20 September 1949 Hij was bezeten door een ideaal, dat geen compromis kende" Kortgeleden is bij de Agence Littéraire Générale te Tanger een boek verschenen dat naar alle waarschijnlijkheid nimmer in de etalages der Belgische boekwinkels zal- prijken. Het betreft hier namelijk de mémoires van de beruchte, gewezen Rexis- tische leider Leon Degrelle. Zelfs de Parijse uitgevers, die toch waarlijk voor' geen kleintje vervaard zijn, hebben het niet aangedurfd dit werk van een bij ver stek ter dood veroordeelde nazi aanhanger het licht te doen zien, en de schrijver heeft klaarblijkelijk pas in een uithoek als Tan ger iemand gevonden, die het boek waagde te drukken. Intusschen blijken echter reeds verschei dene exemplaren van dit, in België ver boden werk de grens te zijn overgesmok- keld, want de Belgische pers wijdt er reeds enkele weken min of meer sensationele artikelen aan. Volgens een Katholiek blad is het boek, dat de titel draagt „La Cam pagne de Russié 1941-1945" wat lang van stof, doch is het niet onverdienstelijk ge schreven. Vol trots schrijft Degrelle in de aanhef van zijn verhaal: „Ik was op 29-jarige leef tijd de jongste politieke leider van Europa en ik heb mijn land tot in de geheimste vezelen doen trillen. Duizenden mannen en vrouwen volgden mij met een volledig ge loof. Ik heb tientallen volksvertegenwoor digers en senatoren in het parlement ge holpen en ik had maar een woord te spreken gehad om zelf Minister te worden en het spel der partijen mee te spelen. Ilc heb echter de voorkeur aan gegeven buiten de officiële modderpoel te blijven omdat ik bezeten was door een ideaal dat geen 'compromis kende." Aldus heet het in de inleiding van het meer dan vijfhonderd bladzijden tellende boek, dat begint met de oorlogsverklaring van Duitsland aan Rusland en eindigt met de landing van Degrelle in Spanje. „ATHLEET EN HELD" De vroegere Rexistische leider maakt zich, vooral waar het zijn eigen persoon betreft, kennelijk dikwijls aan overdrijving schuldig als hij tijdens de veldtocht in het Oosten door de Russen is omringd en hem de kogels om de oren vliegen, wandelt hij steeds „kalm en bedaard tusen zijn sidderende kameraden dooFr" Wanneer men hem mag geloven beschikt hij over een bijzonder zintuig, dat er voor zorgt dat hij steeds de dans ontspringt. Als hij loopt, is dit steeds „als een wervel wind" en opvallend is dat hij ook alle hindernissen „met een geweldige sprong" neemt. Na aanwezig te zijn geweest bij het offensief van Von Rundstedt in de Arden nen, nam Degrelle aan de laatste gevech ten tegen de Russen deel in Pommeren. Hij vluchtte vervólgens met Himmler naar Denemarken en kon tenslotte naar Noorwegen ontkomen. In Oslo was hij de gast van de Duitse gouverneur Terboven. De zevende Mei bracht hij nog een bezoek aan Quisling, die geheel terneergeslagen was door het lot, dat hem te wachten stond. Dezelfde dag nog capituleerden 'de Duitse troepen in Noorwegen. Degrelle Feestelijke stoet met gouden koets trok duizenden kijkers Koningin Juliana heeft heden voor de tweede maal tijdens haar regering de zit ting van dé Staten-Generaal geopend met het uitspreken der Troonrede. De plechtig heid geschiedde weer met groot ceremo- niëel. Prinsjesdag, ver-leden jaar in zijn oude glorie hersteld, bracht ook ditmaal v/eer duizenden op de been. Plet waren lang niet alleen Hagenaars, die kwamen kijken naar dit schouwspel. De erewacht aan het paleis Noordeinde bestond uit honderd man van het Garde regiment Prinses Irene. Daarbij was inge deeld het vaandel van dat regiment met vaandelwacht eri het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel. Met de afzetting van de route van het paleis naar de Ridder zaal waren detachementen van de Ko ninklijke Marine, het Koninklijk Neder lands Indonesische Leger, het derde terri toriale bataljon, luchtvaai'ttroepen, het tweede territoriale bataljon en van de Kon. Maréchaussé belast. Een détachement van het Garderegiment Grenadiers had het Binnenhof afgezet. Voor de Ridderzaal stond een erewacht van het Korps Mari niers, waarbij was ingedeeld het vaandel van het Korps Mariniers met vaandelwacht en marinierskapel der' Koninklijke Marine, Achter de afzetting op het Binnenhof, voor het gebouw van de Tweede Kamer, was ruimte vrijgelaten voor ridders van Militaire Willemsorde en voor een gering aantal genodigden. Op de Korte Vijverberg waren opgesteld detachementen van Marva en Vrouwen Hulpkorps. Bij het voormalij paleis aan de Kneuterdijk stond het mu ziekkorps van I R.I., bij het Lange Voor hout het muziekkorps van het Commando Luchtvaarttroepen. Op het Malieveld was een batterij van vier stukken van het artillerie-opleidings centrum opgesteld. Om een uur werd het eerste der minuutschoten gelost, ten teken dat de Koningin van het paleis Noordeinde vertrokken was. Op haar tocht naar de verenigde verga dering der beide Kamers van de Staten- Generaal werd de Koningin hartelijk toe gejuicht door de velen, die zich langs de route naar de Ridderzaal een plaatsje had den weten te verwerven. In de Ridderzaal Er waren niet minder dan. ongeveer dui zend plaatsen in gereedheid gebracht in de Ridderzaal, een aantal, dat groter is dan bij voorgaande gelegenheden, omdat thans 150 Indonesische afgevaardigden en deskundigen ter Ronde Tafel-conferentie de plechtigheid bijwoonden. Men zag er het stemmige zwart der herenkleding, het goud en zilver van ambtskledij, uniformen en Indonesische gewaden. De 150 Indone sische vertegenwoordigers hadden plaatsen rechts en links van de troon. De leden van Eerste en Tweede Kamer hadden ditmaal plaats ggnomen ter linker- en ter rechter zijde van de voorzitter der verenigde ver gadering. Er waren voorts vele leden van het corps diplomatique, enige Nederlandse gezanten die met verlof hier te lande ver toeven, nl. de heren Teixeira de Mattos, Visser en Merens, respectievelijk gezant in Stockholm, Moskou en Praag, vertegen woordigers van de Nederlandse Antillen en van Suriname en leden van de Nederlandse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie. Tegenover de troon- waren gezeten de leden van het kabinet en de staatssecreta rissen en' de leden van de Raad van State. De zes Britse parlementsleden, die als gasten van liet Nederlandse parlement hier te lande vertoeven, woonden eveneens de plechtigheid bij. ging Terboven nog eens opzoeken, die hem tezamen met Generaal Reedis ontving. Terboven en Reedis waren zeer kalm doch zouden de volgende dag een einde aan hun leven fnaken. Een bediende bracht hem een likeurtje. Toen zei Terboven tegen Degrelle „Zweden weigert u recht van toegang. Een U-boot had misschien naar Japan kun nen brengen, doch de capitulatie is on voorwaardelijk. Er is hier echter nog een vliegtuig dat toebehoort aan Minister Speer en daarmee kunt U een kans wagen om naar Spanje te ontkomen." In het betreffende vliegtuig zat benzine voor een afstand van 2100 kilometer. De afstand naar Spanje was iets groter. Degrelle vertrok niettemin, vloog over Antwerpen, Brussel,de Franse grens. De gehele nacht werd hij bestookt door schijn werpers van de geallieerde vliegtuigen. Van alle kanten seinde men: „Wie zijt ge? Waarheen- vliegt ge?" Maar de piloot vloog onverstoorbaar voort, Tot vlak voor de Pyreneeën, de benzine op was en het vlieg tuig in zee tortte. De inzittenden werden opgepikt door een vissersboot, die Degrelle naar San Sebastian in Spanje heeft ge bracht. Mr. F. Teulings minister van Binnenlandse Zaken Bij Koninklijk Besluit is mr. F. L. C. J. M. Teulings, lid van de Eerste Kamer, wo nende te Vught, tot minister van Binnen landse Zaken benoemd. Mr. Teulings is op 15 November 1891 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij bezocht de lagere school te 's-Hertogenbosch en te St. Michielsgestel en doorliep daarna het stedelijk gymnasium in zijn geboorteplaats. Aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam studeerde hij rechten. Op 21 No vember 1916 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen. In zijn studen tentijd was de heer Teulings drie jaren be stuurslid van dé R.K. Studentenvereniging _,St. Thomas" geweest, waarvan twee jaren voorzitter. Van 1915-1916 was hij praeses der Unie van R.K. Studentenverenigingen Nederland. Hij heeft het instituut der Roomse studentendagen in het leven ge roepen. In 1918 kwam hij bij het uitgevers bedrijf der N.V. C. N. Teulings Koninklijke Drukkerijen te 's-Hertogenbosch. Van 1920 tot 1938 was hij directeur der dag- en weekbladenuitgeverij van deze N.V. In begin Februari 1918 werd de heer Teulings gekozen tot secretaris der R.K. Rijkskieskringorganisatie s Hertogenbosch in 1921 werd hij lid van het bestuur van de Algemene Bond van R.K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland. Bij de re organisatie van deze bond werd hij in 1926 secretaris der R.K. Staatspartij. In 1945 werd hij gekozen tot penningmeester van de Katholieke Volkspartij. Mr. Teulings is van 1929 tot 1948 lid der Tweede Kamer geweest. Sinds 27 Juli 1948 maakt hij deel uit van de Eerste Ka mer. Hij Heeft zitting gehad in vele colleges eh commissies. In *1919 was hij adjunct-secretaris van de staatscommissie-Oppenheim tot herzie ning van de gemeentewet. Sinds 1945 is hij ondervoorzitter van het Centraal Stem bureau. Van 1934 tot 1939 was hij voorzit ter van „De Katholieke Nederlandse Dag bladpers" en ondervoorzitter van „De Ne derlandse dagbladpers". In 1937 werd hij benoemd tot lid der staatscommissie voor het bankwezen. Sinds 1938 is hij lid van de commissie van toezicht op de Algemene Landsdrukkerij. Mr. Teulings is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nederlandse autoriteiten bezochten Atjeh Voor het' eerst sedert de republikeinse onafhankelijkheidsverklaring hebben Ne derlandse autoriteiten Kotaradja, de hoofd stad van Atjeh, bezocht om met de repu blikeinse autoriteiten besprekingen te voeren over het herstel van het verkeer tussen Atjeh en het overige Indonesië, in het bijzonder wat betreft het opnemen van Kotaradja in het interinsulaire net van de K.L.M. Deze Nederlandse economische missie onder leiding van If. Lent van de afdeling burgerluchtvaar*t van het departement van Verkeer, Energie en Mijnwezen kwam Vrijdag met een vliegtuig van de UNO- commissie in Medan aan, vertrok Zaterdag naar Kotaradja en keerde nog dezelfde dag terug naar Medan. Er werden geen mededelingen over de resultaten verstrekt. Ontploffing in Roermonds stadspark Gistermiddag werd Roermond opge schrikt door een hevige ontploffing. Deze bleek zich' te hebben voorgedaan aan de Minderbroedersingel. Daar waren .twee stadsarbeiders in een plantsoen aan het werk met het herstel van de grasperken. Deze waren min of meer verzakt als ge volg van het feit, dat daar in de winter van 1944 een tankversperring met mijnen had gelegen. Deze versperring en de mijnen zijn destijds opgeruimd eri liet ter rein was afgezocht. Er is toen een aantal mijnen voor de dag gekomen. Een schijnt er echter te zijn achtergebleven, want toen de stadsarbeider U. met een zodenklopper het grasveld egaliseerde, heeft -de mijn de vereiste druk gekregen en is tot explosie gekomen. De arbeider werd op slag gedood. Het slachtoffer was sedert 1920 in dienst van de gemeente Roermond. Hij was ge huwd en vader van zes kinderen. Nieuwe compositie van Jurriaan Andriessen De jonge Nederlandse componist Jur riaan Andriessen, zoon van de componist organist Hendrik Andriessen, directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, heeft een symphonisch werk vol tooid, dat hij tijdens zijn verblijf in Amerika in opdracht van de Nederlandse regering heeft geschreven. De Nederlandse minister van O. K. en W. verleende deze opdracht omstreeks Juli met de bepaling, dat het werk voor 1 November gereed moest zijn. Andriessen Jr. noemde zijn nieuwe symphonie, waarvan de speeltijd een half bedraagt, „Berkshire symphonies" naar het district bij Boston (Massachusetts), waar in het plaatsje Tanglewood een be kend muziekcentrum is gevestigd. Andries sen verbleef hier enige tijd voor zijn ver trek naar New York, waar de symphonie gecomponeerd werd. De compositie is op gedragen aan de dirigent Serge Kousse- vitzky en het Bostonse symphonie-orkest. Koussevitzky heeft de opdracht persoonlijk aanvaard. Andriessen Jr. leerling van Hendrik Andriessen en Willem van Otter- loo, schreef tijdens zijn verblijf te Tangle wood muziek voor een documentaire film over het muziekcentrum in Berkshire, die in opdracht van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken werd ver vaardigd. Dodelijk ongeluk op de Dreef Gistermiddag stak een 4-jarig meisje plotseling zonder uit te kijken de Heem- steedse Dreef over, op ongeveer 4 meter voor een auto die uit de richting Benne- broek kwam. De bestuurder remde zo hard mogelijk, maar zijn wagen begon op de gladde weg te slippen en vloog het plant soen in. Het meisje kreeg een hevige klap van het achterstuk van de auto en werd daardoor enige meters over de weg ge slingerd. Zij werd de ouderlijke woning aan de Dreef binnengedragen, waar een arts inwendige kneuzingen en een schedelbasis- fractuur constateerde. In ernstige toestand werd het slachtoffertje naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar het 's nachts is overleden. Uit het door de politie ingestelde o.nder- zoek bleek dat de bestuurder van dè auto met een normale snelheid reed. Toneel „De Barbier van Sevilla" in gebouw St. Bavo Gisteravond is de fraai gerestaureerde grote zaal van hét1 gebouw St. Bavo voor het eerst dienstbaar gemaakt aan de dra matische kunst. Ter viering van het zestig jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeiders Beweging maakte het Zuid-Nederlands Toneel onder leiding van Pierre Balledux een begin met de reeks van dertien opvoeringen van het blij spel „De Barbier van Sevilla" door Pierre- Augustin Caron de Beaumarchais in de vlotmarcherende vertaling van Jan Engel man en met zangwijzen voor de liederen van Jan Mul. Het toneel bezit geen afmetingen die grootscheepse vertoningen mogelijk maken, doch voldoet stellig aan redelijke eisen. Alleen het systeem van belichten vraagt om herziening. De toeschouwersruimte, waarin meer dan vijfhonderd mensen een comfortabele plaats kunnen vinden, zal nog winnen aan karakter wanneer de veelbelo vende wandschilderingen door de Haarlem se kunstenaar Levinus Tollenaar eveneens zijn voltooid. Reeds in de huidige toestand wordt het interieur ondanks de moderne zakelijkheid gekenmerkt door een warme sfeer waarin het aangenaam is te vertoe ven. „De Barbier van Sevilla" ook wel genaamd „De nutteloze voorzorg" vraagt van de spelers om te beginnen een meer dan gewone virtuositeit. Beaumarchais be stemde dit blijspel voor de Italiaanse co- medianten van zijn tijd en beschouwde het eigenlijk ^ls een soort libretto voor een komische opera. Later heeft Rossini deze stof daar -dan ook inderdaad voor gebruikt. De tekening van de hoofdpersonen zet een voudig de traditie van overgeleverde type ring voort en de tekst is doorkruid met toe spelingen op verschijnselen en gebeurte- nssen in de tweede helft van de achttiende eeuw. De tekortkomingen der hier besproken voorstelling waren dan ook in hoofdzaak van louter technische aard, al liet de be wegelijkheid der fantasie soms evenzeer te wensen. Gelukkig kwamen er evenwel vol doende plezierige momenten op de planken om de gretige lachlust van het publiek te bevredigen. Maar de echte zwier', waar deze lichtzinnige comedie om vraagt, bleef ont breken. In het eerste bedrijf kreeg men overigens een aardig staal van improvisatietalent te genieten, toen op een onbewaakt ogenblik het balcon voor de kamer van de lieftal lige Rosine bezweek. Prompt snelde haar tegenspeler, Pierre Balledux, naar buiten onder het mompelen van de nergens voor geschreven woorden: „Ik moet toch weg, dan ga ik meteen de smid even halen DAVID KONING. Een luidklok Het bestuur van de wijk der Ned. Herv. Gem. rondom de Oosterkerk ontving bericht, dat de nieuwe luidklok aan het eind van deze maand zal worden afgeleverd. De klok zal in een bijzondere dienst op Zondagavond 2 October in gebruik worden gesteld. verzekerd voor 1000.- Het j aai-verslag van de Verzekerings kamer dezer dagen verschenen, is ook thans weer een interessant document. Wel iswaar hebben de gegevens betrekking op 1947, doch de Verzekeringskamer is hard bezig de achterstand in de verslaggeving in te halen; in een half jaar tijds immers liet zij de verslagen over 1946 en 1947 het licht zien, zodat 1948 niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten. Uit het zeer gedocumenteerde boekwerk willen wij enkele cijfers naar voren halen. De Verzekeringskamer had eind 1947 onder haar toezicht 137 ondernemingen, te weten 63 binnenlandse verzekerinsgmijen, 8 buitenlandse, 8 spaarkassen en 58 begra fenisfondsen. De verzekerde bedragen wa ren aan het eind van 194 58.545.968.885; 194 69.472.841.445; 194 710.594.211.821: zodat een belangrijke progressie kan wor den geconstateerd. Het is interessant na te gaan op welke wijze de onder toezicht van de kamer staande verzekeringsmijen hun beleggingen „Vastbesloten tot versterking der UNO GANDER, 19 September. (Van een speciale verslag gever van het A.N.P.) Vijftig Europese journalis ten hebben Maandag de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski in het holst van de nacht op de Canadese luchthaven Gander geïnter viewd. De journalisten wa ren met de Stratocruiser „Europe" van de American Overseas Airlines, waar mede zij een „Amerikaanse ontdekkingstocht" van veer tien dagen hebben gemaakt, op terugweg naar Londen en hadden op Gander een tussenlanding gemaakt. Tij dens het koffiedrinken her kende één hunner plotse ling een heer met grijs haar, die bij de souvenirstand stond te kijken, als de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Binnen enkele ogenblikken stonden de journalisten in een kring om hem heen en vuurden een groot aantal vragen op hem af. „Gelooft u niet, dat een reis van een groot aantal journalisten naar de Ver enigde Staten zal bijdragen tot een beter begrip tussen de landen onderling?" „Inderdaad", antwoordde Wysjinski, „dat is de enige manier om tot. een betere verstandhouding te komen". „Denkt u, dat de Sovjet- Russische regering bereid zou zijn een groep journa listen voor een dergelijke „Russische ontdekkings tocht" uit te nodigen?" „Misschien", was het ant woord. „Mogen we dit als een informele invitatie beschou- wén?" „Laten we het liever als een informele conversatie beschouwen", antwoordde Wysjinski lachend. „Enige verklaring af te leggen, Mijnheer Wysjins- ky?" „Ik denk, dat u mij na uw vlucht meer kunt ver tellen over uw ontdek kingen in Amerika dan ik". Wysjinski vertelde, dat hij van Moskou op weg was naar Lake Success. Hij was in een uitstekend humeur en later zette,hij voor iedere journalist zijn handtekening op elk stuk papier, dat hem werd toegeschoven. Wysjinski verliet Gander vijf minuten voor de jour nalisten, die in tegenover gestelde richting' hun reis voortzetten. Te twee uur Maandag middag landde de „Europe" op het vliegveld Shannon in Ierland, waar de Ierse journalisten uitstapten. Twee uur later landde de „Europe" op London Air- port. Aankomst te New York. Aangekomen in New York werd de Sovjet-minister opnieuw geïnterviewd. Hij verklaarde, dat de Sovjet- Russische delegatie er ten volle van overtuigd is dat de Verenigde Naties „een waardevol instrument vor men voor het handhaven van de vrede en van de in ternationale veiligheid". In antwoord op de vraag of hij optimistisch was over de uitslag van de te houden zittingen, verklaarde Wy sjinski: „Ja, ik ben optimis tisch van natuur". Minister Wysjinski ver klaarde verder nog tegen over de aanwezige verslag gevers: „Er kan geen twij fel aan bestaan dat de ai- gemene vergadering dei- Verenigde Naties in staat is belangrijke vraagstukken tot oplossing te brengen, mits de staten van .een ern stige wil tot samenwerking zijn bezield, overeenkom stig de beginselen, welke zijn neergelegd in het Hand vest der Verenigde Naties". De Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Za ken verklaarde verder nog dat de Sovjet-delegatie, ter algemene vergadering van de Verenigde Naties komt. „vastbesloten om bij te dra gen tot een versterking van de organisatie der Verenig de .Naties". hebben ingedeeld. Het volgende staatje geeft daarvan een beeld: Eind 1947 Vaste eigendommen hypotheken effecten, aand. obligatiën leningen, op schuld bekentenis andere beleggingen 156.5 263.3 97.9 1082.9 3.7 40.5 Gelden grotendeels in over- heidspapleren belegd Hoewel iets teruggelopen, is het percen tage belegd in obligatiën, zeer belangrijk. Het blijkt uit verdere gegevens, dat de ver zekeringsmaatschappijen niet minder dan 71 pet. (v. j. 73 pet.) van haar totale be leggingen in overheidspapier staken, ver deeld over leningen op schuldbekentenis, effecten en andere beleggingen. „Men mag verwachten, zo zegt het verslag, dat de da ling in 'het percentage welke in het jaar 1947 intrad, zich in 1948 zal voortzetten als gevolg van het in wat ruimere mate inves teren in hypotheken en industriële lenin gen. Speciaal laatstgenoemde zullen in de komende jaren vrij algemeen worden afgesloten." Dit is dan ook een vorm van belegging, waarin voor de verzekeringsmaatschap pijen vrijwel geen risico van betekenis schuilt, doch zij helpt als zodanig het ge brek aan risicodragend kapitaal, dat steeds meer zichtbaar wordt, niet opheffen. In een interview dat minister Lieftinck dezer dagen met Financial Times had, sprak de bewindsman van plannen, volgens welke speciale instellingen de risico-factor bij kapitaalinvestering in industriële bedrijven ■zouden overnemen. Bedoeld de Minister hiermede de beletselen voor de verzeke ringsmaatschappijen, de Rijksfondsen en andere institutionele beleggers weg te ne men met betrekking tot verdere belegging in de industriële sector? De economische betekenis van het levensverzekeringsbedrijf Volgens een voorlopige opgave van het C. B. S. bedroeg het aantal inwoners van ons land per 1 Januari 1948 9.714.057 per ul;t. 1947 waren in Nederland 16.170.438 kapitaal-, rente- en volksverzekeringen ge sloten, zodat per elke 1000 inwoners bijna 1600 polissen van levensverzekering beston den, Op het totaal verzekerde bedrag maakt dat een verzekering van rond f 1000 per hoofd der bevolking uit. Hieruit blijkt wel, welk een omvangrijk bedrag aan spaargelden in levensverzeke ringen wordt belegd en welk een belangrijke functie dit bedrijf in de economische samenleving meer en meer gaat vervullen. PAARD OP HOL Doordat de broekriem van een paard dat voor een groentewagen stond gistermiddag brak op het hellende stuk van de Pijlslaan, kreeg het paard de wagen tegen zich aan. Het sloeg prompt op hol en rende de Ge weerstraat in. Deze straat loopt dood, maar niet voordat paard en wagen dwars door een schutting waren gegaan, kwam het span tot stilstand. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en zelfs het paard had slechts een paaS onbetekenende schaafwonden. Minder melk in Haarlem De leveranciers van melk in het Westen I van het land, dus ook in Haarlem, hebben vandaag minder melk aan de klanten kun nen afleveren dan gewoonlijk. Dit is een gevolg van een conflict tussen het bedrijf schap voor zuivel en de Melk Inkoopver eniging, gevestigd in Den Haag. Van de zijde van deze vereniging wordt ons mee gedeeld, dat er voldoende melk in ons land is, maar dat het bedrijfschap meegewerkt heeft aan een verwarring, waardoor een tekort aan melk is ontstaan. Het tekort is ongeveer één derde deel van de behoefte. De Melk Inkoopvereniging merkt in een communiqué op, dat natuurlijk in de eerste plaats melk beschikbaar moet zijn voor ziekenhuizen, kinderen, moeders, zieken en zwakken en doet een beroep op de volwas senen, gezonde verbruikers, om hun ver bruik tot een minimum te beperken. Het bedrijfschap heeft op 12 April van dit jaar ter verlichting van het bedrijfs leven in een uitvoerige publicatie uitge stippeld, welk beleid zou gelden gedurende het melkjaar 1949-1950 op het gebied van de productie en de afzet van zuivel- en melkproducten, de export daaronder be grepen. Het liet zich aanZien, dat op basis van deze voor een jaar aangegeven richt lijnen het mogelijk zou zijn, om de voor ziening van het publiek met melk: regel matig te laten lopen en de betrokken be drijven hebben hierop hun bedrijfspolitiek ook ten aanzien van dé aankoop der beno digde melk, gebaseerd. Volgens de Inkoop vereniging heeft het bedrijfschap sedert de bekendmaking op 12 April van de alge mene melk- en zuivelpolitiek voor con- sumptiemelk het omgekeerde gedaan van hetgeen in het vooruitzicht was gesteld. Verwarring is ontslaan, welke een conflict tot gevolg heeft gehad. In de zömer heeft een aantal boterfabrieken doof overvloed van melk en gebrek aan afzetgebied de melk voor lage prijzen aan de Inkoopver eniging verkocht. Nu de melkstroom wat verminderd is en de afzetmogelijkheden voor boter verbeterd zijn, vragen de boter- fabrikanten het uiterste, dat zij onder de maximumprijzenregeling kunnen vragen. De Inkoopvereniging merkt op, dat de leden in de zomer het verschil tussen de prijs van de fabrikanten en de normale prijs gestort hebben in een fonds, waaruit gel den zijn geput, toen er in Augustus minder melk was. Van de zijde van het bedrijfschap wordt ons meegedeeld, dat de Inkoopvereniging aan het bedrijfschap kan vragen, om de fabrikanten te dwingen melk te leveren. Vordering kan echter alleen geschieden tegen de richtprijs. Volgens het bedrijfschap is vorderen voor beide partijen onvoordelig. Een zekere leveringsplicht hebben de verkopers altijd, maar zij staan er vrij in aan welke con sumptieverkoper zij willen leveren. De thans door sommige bedrijven aan de In koopveren igin°g gevraagde hoge prijzen worden uitsluitend het gevolg geacht van de lage prijzen, welke ih de afgelopen zomer zijn betaald. Gehoopt wordt, dat er spoedig weer vol doende melk is voor het publiek. Kegelen Weinig wijziging in het Nationaal kegelconcours De tweede week van het nationaal kegelconcours, dat in het gebouw van de HKB te Haarlem wordt gehouden, zette in met een flinke deelneming aan de korps- wedstrijden. Niet- minder dan zeventien vijftallen en een en twintig' drietallen kwa- men op de kegelbaan. Toch wist geen enkel vijftal het totaal, waarmede „De 50 keige- leers" te Maastricht He eerste plaats be zette, te overschrijden. Men kwam zelf niet hoger dan 287, welk cijfer behaald werd door „X IJ Z" uit Rotterdam. In de afdeling drietallen heeft „X IJ Z" uit Rotterdam thans de eerste plaats inge nomen met -187 en„Haarlem" moet zich nu met de tweede plaats tevreden stellen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 September 1949 GEHUWD: 19 Sept., M. A. J. Clomp en R. G. Fluijter. BEVALLEN van een zoon: 16 Sept., C. E. BotmanBakker; W. DijkstraBouwman; 17 Sept., E. J. Zevenhovenvan der Meer; 18 Sept., A. C. LandDumkopf; A. J. van GooiVennix; J. M. de SmitRoose; L. SprangersPotters. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., C. NelissenZupan; K. K. DamaveMartin; J. E. JanssenReemer; C. J. Brautingam van Driel; 18 Sept., J. KempLodder; J. A. BraamLepit; A. G. T.-GiesbergenPerk; A. M. LandmeierMelker. OVERLEDEN: 17 Sept., J. de Ridder, 63 j.; Visscherseinde; K. Hoogeveenvan Die- men, 70 j., Gasthuisvest; 18 Sept., J. Wit kamp, 67 j., Uylweg. HAARLEM VOOR 50 JAAR lot Sta cl' Us Een halve eeüw geleden kwamen de eer ste socialisten in de raad. Dat was in die tijd een sensatie. Er waren er nog slechts drie (de heren L. Modoo, A. Hofland en J. J, Groot), maar zij weerden zich geducht. Het kon toen stormen in de vergaderzaal der vroede vaderen. Er werd in die tijd vergaderd in de zaal in het Stadhuis, waai nu slechts commissies bijeenkomen en eer ste klas huwelijken (dit slaat alleen op het tarief!) gesloten wc kon nog, want er waren toen minder raads leden, maar toch was het in die kleine zaa al dringen; er waren ook steeds vrij vee gegadigden voor de publieke tribune. De voorzitter, burgemeester Boreel va Hogelanden, was een uitnemend leider v: vergaderingen. Hij hield de strengen stijl hoewel toch elk de gelegenheid kreeg or te zeggen wat hij op het hart had. Ook a wat dit dikwijls veel. De socialisten zatei uiterst rechts van de voorzitter. Reeds bi hun intrede in de raad begonnen zij een -j krachtig offensief om verbetering te brei) gen in de lonen van het gemeentepersonet en zijdelings ook in die van de overig arbeiders voorzover de gemeente daaró invloed had bij het aanbesteden van wer ken. Wie nu zou kennisnemen van de toen geldende loon- en arbeidsvoorwaarden zjj^ moeten toegeyen dat er in die tijd veel verbeteren was. Van veel reorganisaties dj rf in de loop der jaren zijn gekomen, werd die tijd de grondslag gelegd. De heer W. A. J. van de Kamp was itjgj die tijd voor het eerst gekozen voor „Bui gerplicht", een groep partijloze kiezer Ook hij hulde zich veelal in het democra^ tische Ideed en deed veel van zich spreke^ Evenzo de heer W. L. Schram, die voor Vrijzinnig Democraten zitting' genome had. Hij kon weliswaar heel slecht zier maar toch ontging hem in het stadsgebet ren niet veel. Al die nieuwe raadsleden kwamen gtjj lijktijdig in de raad. Tevoren had in li! college de deftige toon van de regententij geheerst, zodat de ommekeer in eens ze%, groot was. In het algemeen werden er in die tijd de raad geen lange redevoeringen gehoi den. Als de raad 's morgens om 10 ui[aJ met de behandeling der gemeentebegrotin p begon, kon de voorzitter al om half vii de hamer voor het laatst laten vallen, maakt de raad er in de regel een daagse" van. Maar de leden gingen vroi ger niet naar huis: in de koffiepauze zorg! de gemeente voor een eenvoudige brooi maaltijd. Nadat er aanvankelijk eerst drie sociali ten in de raad gezeten hadden kwam, ong veer een jaar later, het Tweede Kamerl de heer F. W. N. Hugenholtz hun geleder! versterken. Hij hield van langere red «voeringen. Wij hadden het zoeven over stormen de raad. Zeer heftig is in die tijd ged: cussieerd over onregelmatigheden bij t reiniging', terwijl ongewenste toestand! jr bij de politie ook meermalen de spreker stroom buiten de geordende beddingen o zwiepten. Er is in die tijd evenwel ook zeer b: langrijk werk tot stand gebracht op h gebied der gemeentebedrijven. Er was een waterleiding,'maar de gas- en electr citeitsbedrijven moésten nog opger' worden, evenals het Openbaar Slachthu Wethouders waren in die tijd mr. A. Waller, M. O. de Kanter, Joh. de Brei en mr. Th. de Haan Hugenholtz. Niet laij", daarna werden de heren De Kanter Waller vervangen door de heren dr. H. Kruseman en dr. J. Nieuwenhuyzen Kr us man, die ook een lange reeks van jan achter de tafel van B. en W. getrooi< hebben. Als wij het lijstje van raadsleden 1899 nazien treffen ons namen van kende stadgenoten die mede grote invloi ao hebben gehad op het bestuur der stad: Jc ej. Winkler, H. van den Berg, S. Roog, Sabelis, W. Stolp, J. Krol, mr. J. de Clen van Weel, mr. A. A. v. d. Mersch, dr. H. Tjeenk Willink, mr. N. G. Cnoop Koopmai nJ jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, J. Beynes, J. Leupen, jhr. mr. F. W. Styrum en C. G. Loomeyer Jr. el lil iel Bokser aan de gevolgen van ee hersenbloeding overleden Archie Kemp, die gisterenavond in Sy<!' ney bij een gevecht om het Australia |pf kampioenschap lichtgewicht door k. verloor van Jack Piassan, is hedenmori aan de gevolgen van een hersenbloedii "U overleden. 'ie Handelsaccoord met Oost- en West-Duitsland kan wellicht uitkomst brengen (Van een bijzondere medewerker) De filmcrisis, die sinds het einde van de oorlog verscheidene filmcentra heeft aan getast, is nu ook overgeslagen op de Oos tenrijkse filmindustrie. Terwijl Frankrijk en Hollywood zich langzaam maar zeker van de slagen herstellen, beleeft Oostenrijk op dit ogenblik haar dieptepunt. Er zijn twee hoofdoorzaken: het wegvallen van Duitsland als eerste en voornaamste afzet gebied, en de wanordelijke, soms corrupte toestanden bij de verantwoordelijke in stanties. Plet aantal producten is legio. Iedereen wil filmen en bedrijft een concur rentie die behalve ongezond te zijn de pro porties van een goed georganiseerde pro ductie te buiten gaat. Men is nog steeds niet tot het inzicht willen komen, dat een enkele,desnoods door de staat beschermde filmproductie de oplossing zou kunnen brengen. In 1945 werd de Oostenrijkse tak van de Ufa opgelost "in honderd én één ondernemingen, die geen van alle recht van bestaan hadden, maar desalniettemin een bedrijvigheid suggereerden, waarvan men het allerbeste zou denken. "Waaghalzerij In werkelijkheid was het niet meer dan waaghalzerij en menig speculant, die het zowel met de artistieke als met de commer ciële zaken niet zo nauw nam, moest na enige tijd sluiten, omdat het arme Oosten rijk met zijn nauwelijks zes millioen in woners een dergelijk opgezette filmindu strie niet op de been kon houden. Voor 1945 was het zo, dat minstens 70 procent van de productie-onkosten reeds in Duits land konden worden gedekt en de overige 30 procent in Oostenrijk en de rest van de Wereld. De Duitse filmindustrie vecht op het ogenblik echter zelf voor haar bestaan en heeft haar Oostenrijkse concurrent alle kansen ontnomen door de ruilingsovereen komst op te heffen en de grens voor Oosr lot tenrijkse films te sluiten. Met dit beslu "3' voor enige maanden genomen, werd doodvonnis van de Oostenrijkse film g"'1 teleend en de gevolgen zijn dan ook ree®1 lang merkbaar. 'P De studio's staan leeg. Ten hoogste z00 men hier en daar een enkele kleine produ tie op stapel om het personeel aan te ho .- dén. De producenten zijn de risico's m en de banken Zien er van af nog verd geld te steken in producties, waarvan li niet zeker is, dat zij het geïnvesteerde ge weer opbrengen. Er'is dus een crisis wa te nemen, waarvan het einde nog niet zicht is. Hoop op accoo Wel heeft.men inmiddels enige hoop 'het handelsaccoord tussen de Oostenrijk! regering en die van West- en Oost-Duit land, dat 1 Januari 1950 ingaat en waaier ook de film is opgenomen. Het zou er in d'e: geval zelfs gunstig voorstaan met de bet ie: lingsvoorwaarden, en in vakkringen reke »1 men op een oplossing van het vraagstuk Dit zou een onmiddellijke opleving in al 'e; studio's betekenen en een niet te ondele schatten bron van inkomsten voor 's land's schatkist zijn. Fe: Niettemin zullen de laatste maanden vj da' dit jaar nog in zwijgzaamheid en afwacljbe! ting worden doorgebracht en dan zal in eerste maanden van 1950 moeten blijke of de kansen inderdaad toenemen en Oostenrijkse film haar oude afzetgebii zal herkrijgen. Er gaan geruchten, dat „Wienfilm" weer in haar oude glorie z herrijzen. Men onderneemt reeds poging om van de Russische bezettingsautonteite gedaan te krijgen, het tegoed van dei onderneming vrij te krijgen, Hiermede zo een bedrag van veertig millioen schillij gemoeid zijn, plus een gedeelte van de ii ventaris van een aantal onder RussisC beheer staande studio's. :u:

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8