Haarlems Dagblad Ook de Derde Divisie keert 1950 uit Indonesië terug in Schumachers dankbaarheid aan de Britten lokte gejouw uit in parlement Acheson legt Amerikaanse wensen aan de UNO-vergadermg voor Agenda-commissie der UNO stelde punten ter bespreking vast Moeilijkheden voor producenten en exporteurs in het vooruitzicht Weerbericht 64e Jaargang No. 19353 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon. Adver tenties en Administratie 10724, 14325. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 22 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <0prctlitc Uaartcmecbc «Courant (troto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom West-Duits bezetting statuut van kracht De socialistische leider dr. Kurt Schu macher is in de vergadering van het West-Duitse parlement uitgejouwd, toeu hij enige vriendelijke opmerkin gen aan het adres van Engeland had gemaakt. Dit geschiedde enkele uren nadat het militaire bestuur in West- Duitsland officieel beëindigd was met een plechtigheid, waarbij kanselier Adenauer en vijf van zijn ministers aanwezig waren tezamen met de drie nieuwbenoemde geallieerde Hoge Com missarissen. Schumacher bracht in zijn rede critiek uit Adenauer, omdat deze Woensdag in zijn regeringsverklaring, bij een dankbrengen ,an de Amerikanen, niet herinnerd had aan „wat de Britse belastingbetaler voor iet Duitse volk heeft gedaan". Schumacher zeide verder, dat de Britse geleide economie beter in staat was het affect van de devaluatie op binnenlandse irijzen en lonen in de hand te houden dan ie „vrije" West-Duitse economie. Dit werd beantwoord met spottend gelach van rechtse, zijde en hekeling van de Britse geleide economie als „nationaal-socialis- ;isch stelsel". Hierop voegde Schumacher ie demonstrerende parlementsleden vinnig toe: „Onder 'jullie waren nazi's te vinden, naar niet onder de Britten, als ik me goed ïerinner". Schumacher deed op de rege- •ing een beroep, de West-Duitse mark niet net een even groot percentage te deva- ueren als met het pond sterling is geschied, ïij deed verschillende middelen aan de land om de gevaren var. een devaluatie te jezweren: terugkeer tot prijsbeheersïng, levordering van goedkope invoeren, ver- jroting van internationale hulpverlening en aanzien van het vluchtelingenprobleem ;n een ruimer gebruikmaken van Duitse «cheepsruimte voor het vervoer van geïm porteerde goederen. „Ge kunt alleen dan tegen de Oder— teisse-grens protesteren, wanneer ge hïer jw plicht ten opzichte van de verdrevenen vervult", aldus zeide Schumacher. Hij ver volgde: „De strijd tegen de ontmanteling wordt liet gevoerd om de onder Hitier opgebouw- le capaciteit te behouden. Wij eisen een «taalproductie-capaciteit zoals in de repu bliek van Weimar bestond, ofschoon de be volking van Duitsland thans toch zeven illïoen zielen groter is." Schümacher zeide verder nog, dat het jehele Duitse volk het Saargebied als Duits jebied wenst te behouden, doch hij voegde ir- aan toe: „Wij socialisten, beschouwen ieii Frans-Duits accoord als van vitaal be lang". I' - „Chinese volksrepubliek" uitgeroepen I SAN FRANCISCO (Reuterj. De leï- ker van de Chinese communisten Mao Tse jroeng, heeft Woensdag te Peiping de ves tiging van een „volksrepubliek China" be kend .gemaakt. I Te San Francisco is een door de commu- tiisten uitgezonden verslag van een rede (•an Mao Tse Toeng opgevangen. Deze rede brerd gehouden tot de openingszitting van de „politieke consultatieve conferentie van het Chinese volk". Deze conferentie was bijeengeroepen om een regering voor het 'door de communisten bezette deel van China te vormen. Mao sprak tot meer dan 600 afgevaardig den, die „alle democratische partijen en groepen, volksorganisaties en het commu nistische leger" vertegenwoordigen. Hij zei: „Wij moeten ons verenigen met alle landen èn volken die vrede en vrijheid liefhebben in de eerste plaats de Sovjet-Unie en de nieuwe democratische landen opdat wij niet alleen staan in onze strijd ter bescher- hiing van de vruchten der overwinning", i In gewoonlijk welingelichte kringen te (Londen is men van mening, dat Engeland besloten heeft de nieuwe communistische j-egering in China onmiddellijk de facto te (erkennen, zo schrijft Reuters diplomatieke correspondent. i Dit besluit, zo meent men, is het resul taat van de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken over het Verre Oosten, flie vorige week te Washington zijn ge houden. Nieuwe officiële wisselkoersen De Nederlandse Bank publiceerde heden de volgende officiële noteringen van 22 September 1949 af (tussen haakjes de koer sen geldig sinds 28 April 1949): Brussel 7.59 7.61 6.045 6.06 'Kopenhagen 54.86 55.16 (55.13 —55.43 Londen 10.63 10.65 (10.68 —10.70 'Montreal 3.44 3.461/» 2.64 2.66 iNew York 3.781/»3.80^ 2.64 2.65%) (Oslo 53.05 —53.33 (53.30 —53.60 Stockholm 73,25 73.66 (73.58 —73.99 iZürïch87.60 —88.— (61.50 —61.75 Bankpapier: (U.S.A. dollar (Zwitserse franc 3.77 3.83 2.62i/o— 2.67y2) 87.10 88750 (61.00 —62.25 Géén devaluatie in Engeland Volgens de „Daily Telegraph" zou aan ie Engelse ministeries een rondschrij ven zijn gezonden, waarin het gebruik van het woord „devaluatie" wordt ver boden. De aangelegenheid wordt offi cieel „een wijziging in de wisselkoers van het pond sterling ten opzichte van de dollar" genoemd. Op zijn jongste persconferentie was sir Stafford Cripps er in geslaagd voort durend van de devaluatie te spreken zonder een keer dit woord te gebruiken. Aan het militaire bestuur van West- Duitsland is gisteren officieel een eind ge komen. Met de officiële mededeling van dr. Konrad Adenauer, de nieuwe West-Duitse bondskanselier, aan de nieuwe geallieerde hoge commissie dat zijn regering gevormd is, werd het bezettingsstatuut, waar de mi nisters van de drie bezettiiïgsmogendheden van West-Duitsland het in April over eens werden, van kracht. Tegelijkertijd ondertekenden de Hoge Commissarissen de eerste vier wettenvan de hoge commissie, die waarborgen bieden voor een democratische regering en voor het prestige en de veiligheid van de ge allieerde strijdkrachten. De commissie is bevoegd een eind te ma ken aan elke actie in pers, radio of ver makelijkheden, die de troepën zou kunnen schaden. Alle eerder uitgevaardigde bepa lingen betreffende publiciteilsvergunningen en censuur zijn thans vervallen. Verdedigers in hef proces tegen Rajk c.s. aan het woord De verdedigers in het proees-Rajk brachten in hun pleidooi vooral naar voren, dat de beklaagden, ofschoon schuldig, ten prooi waren gevallen van andere machten. Zij wezen op de „vrije, eerlijke en alge- helen bekentenissen" van de verdachten en drongen aan op clementie. De verdediger van generaal Palffv ver klaarde dat hij mannen moest verdedigen, die hij om hun daden verachtte, maar dat hij hen moest verdedigen volgens de grondwet. Men verwacht, dat de beklaagden heden een laatste woord zullen mogen spreken en dat de vonnissen Vrijdagochtend zullen worden uitgesproken. Passagierslijst van de „Kota Inten77 Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport schip „Kola Inten", dat met ruim 1250 militairen aan boord op 3 September uit Tandjong Priolc is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 1 October in Rotter dam verwacht. Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer vaiï de Eerste Divisie „7 December" te voltooien en daarna de Tweede Divisie te repatriëren. Bij elke divisie behoren 6 bewakingsbataljons, welke gelijk met de divisie waren uit gezonden. Bovendien ligt het in de bedoeling de z.g. Derde Divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland te laten terugkeren. In de begroting voor 1950 deelt de minister van Oorlog en Marine mede. dat deze maat regelen tengevolge zullen hebben, dat de gemiddelde sterkte der Koninklijke Land macht in Indonesië zonder de luchtstrijd krachten zal bedragen 68,300 man. De eindsterkte in 1950 zal dan bedragen 46.300 man- Voorzien is, dat een deel der kosten van het personeel der Koninklijke Landmacht in Indonesië wordt gebracht ten laste van de Indonesische begroting. De kosten van 500 man in Suriname en de Nederlandse Antillen worden geheel ten laste gebracht van de begroting van Overzeese Gebieds delen. Opheffing territoriale troepen Aangezien het niet meer mogelijk is bij de uitvoering van het legerhervormings- plan dienstplichtigen te bestemmen voor diensten bij territoriale bataljons, zal dit de opheffing dezer bataljons ten gevolge moe ten hebben. Het plan bestaat van de thans bestaande drie territoriale bataljons één bataljon op te heffen in Maart 1950, één bataljon in September 1950 en één batal jon in Maart 1951. Van de thans beslaande territoriale af delingen luchtdoelartjllerie zal in de loop van 1950 één afdeling worden opgeheven. Nationale Reserve De minister deelt mede, dat de vorming der Nationale Reserve gestadig voort gaat. Het voornemen bestaat om uit de vrijwil ligers der Nationale Reserve, naast infan- terie-eenheden, eenheden lichte luchtdoel artillerie te formeren. Bovendien wordt de mogelijkheid onder ogen gezien om ook andere specialistische formaties als aan- en afvoertroepen, pontonniers, spoorwegtroe pen en verbindingstroepen uit vrijwilligers der Nationale Reserve te vormen. De kosten der Nationale Reserve zijn ge raamd op een gemiddelde sterkte aan vrij willigers van 12.500 man. Legerplan 1950 Het legerplan 1950» omvat de over een aantal jaren verdeelde vorming van een bescheiden veldleger, bestaande uit enkele divisies met de nodige legerkorpstroepen en reserves, benevens van dé troepen be stemd voor inwendige veiligheid, de ver dediging der gebieden vallende buiten het operatiegebied en de bescherming tegen overvallen uit de lucht. Voorts behoren hiertoe luchtdoelartillerie en luchtdoel- zoeklichten voor de verdediging van het binnenland en troepen voor de aan- en afvoer. Het legerplan is gebaseerd op de door de dienstplichtwet toegelaten maximale tijden van eerste oefening, hetgeen betekent, dat het gros der dienstplichtigen, met uitzon dering der toekomstige officieren en onderofficieren, een eerste oefening van één jaar krijgt. Voor enige specialistische wapens en dienstvakken, cavalerie, aan- en afvoertroepen en technische troepen is deze periode langer gesteld. Uiteraard geldt dit niet voor officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen van de eventueel naar de overzeese gebiedsdelen uit te zenden eenheden. De lichting die in het raam van het leger plan 1950 jaarlijks in het algemeen in twee ploegen zal worden opgeroepen, telt voor de Koninklijke Landmacht (zonder leger- luclilmacht) rond 39.000 man. Het totaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen in 1950 bedraagt echter ten naaste bij 22.000 man. Met het herzien van de vredesorganisatie is enige tijd gemoeid, waarin het oplei dingsapparaat der Koninklijke Landmacht een geringere capaciteit kan ontwikkelen dan normaal. Daarom zal in het voorjaar van 1950 behoudens voor de drie oplei dingseenheden, welke elk een bataljon in fanterie opleiden voor uitzending naar In donesië en enig personeel voor de vredes- dienst en potentieel kader, geen lichtings- ploeg onder de wapenen worden geroepen. Ontwikkeling in Indonesië als voorbeeld gesteld FLUSHING MEADOWS, 21 September (Reuter). Nadat het algemene debat in de Algemene Vergadering der UNO Woens dag door de Braziliaanse afgevaardigde dr. Cyro de Freitas VaHe geopend was, werd de eerste grote rede gehouden door Dean Acheson. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Hij deed een be roep op de Sovjet-Unie mee te werken bij de oplossing van internationale vraagstuk ken. in het bijzonder de kwestie-Grieken land. De Amerikaanse politiek ten aanzien van de voornaamste kwesties, die op de agenda van de vergadering staan, vatte hij als volgt samen: In Korea moet een commissie der UNO gehandhaafd blijven. Wat Pale stina betreft, moet de vergadering een prac- tisch plan aanvaarden voor een permanent internationaal bestuur in het gebied van Jeruzalem en voor de bescherming van de heilige plaatsen. Ten aanzien van het vraagstuk der Arabische vluchtelingen moeten de direct daarbij betrokken staten hun verantwoordelijkheid erkennen. De vergadering moet een plan uitwerken voor een verenigd en onafhankeb'jk Libye, uit te voeren binnen-drie of vier jaar. De Verenigde Staten zullen hun volledige steun geven aan een programma der UNO ter verbetering van economische en sociale .toestanden in minder-ontwikkelde gebie den. De Verenigde Staten zijn voorstander van voorlegging aan het internationale hof van justitie van de kwestie, of Bulgarije, Hon garije en Roemenië de bepalingen in de vredesverdragen hebben geschonden. 'Betreffende toezicht op de atoomenergie zeide Acheson: „wanneer de Sovjet-Unie zich niet bereid toont tot samenwerking, kan niet gehoopt worden op het vinden van een basis voor overeenstemming." „In Indonesië" kan de UNO een voorbeeld zien van de ontwikkeling van een koloniaal volk tot vrijheid en onafhankelijkheid en van een vrijwillig samengaan in het belang van beiden", aldus besloot de Amerikaanse minister. De rede van Acheson kreeg een luid applaus. Sir Senegal Rau, leider der Indiase delegatie, sprak de hoop uit, dat de Ronde Tafel-conferentie voor het eind van de huidige zitting der Algemene Vergadering Luxemburg volgt België De Luxemburgse regering heeft besloten ten aanzien van de nieuwe Belgische franc de pariteit te handhaven, die in de wet van 1944 is vastgesteld, namelijk een Luxem burgse franc is 1 Belgische franc. Deze beslissing was nodig wegens de nauwe economische en monetaire betrekkingen tussen de beide landen. Wat te Flushing Meadows ter tafel komt Woensdagavond is de veertien leden tel lende agendacommissie der algemene UNO-vergadering bijeengekomen, die de agendapunten vaststelt voor de verschil lende commissies van de Algemene Ver gadering. De volgende kwesties besloot de com missie op de agenda te zetten: 1. Bedrei ging van de politieke onafhankelijkheid en integriteit van Griekenland, met 11 tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en Polen) en 1 onthouding. Andrei Wysjinski, de Sovjet- Russische afgevaardigde, noemde de zoge naamde bedreigingen tegen Griekenland „een mythe". „Wij moesten ons bezig hou den met het beëindigen van het monarchis- tisch-fascistisch regiem iii Griekenland", aldus Wysjinski, die de vroeger reeds geuite beschuldiging herhaalde, dat de aanwezig heid van Britse en Amerikaanse militaire missies chaos in Griekenland verwekt had. 2. De kwestie-Korea, met 12 tegen 2 stem men. 3. Bespreking van het rapport van de interimcommissie (kleine Assemblée), met Even ten zuiden van Eupen in België, waar de riviertjes Vesdre en Getzbach tezamen stromen, is deze stuwdam gereed gekomen, die de grootste van West-Europa is. De dam is 65 meter hoog240 meter lang en er is ongeveer een half millioen kubieke meter cement in verwerkt. Een deel van het indrukwekkende bouwwerk. 12 tegen 2 stemmen. 4. De vorming van een veldwacht der UNO, met 12 tegen 2 stem men. I11 al deze gevallen stemden de Sovjet- Unie en Polen tegen. Voor de veldwacht heeft de algemene secretaris Trygve Lie indertijd een garde van hoogstens 300 man voorgesteld. Wysjinski noemde dit voorstel thans „een schending van het Handvest, een begin van een internationale gewapen de macht". Luid gelach klonk op, toen hij met een glimlach beschreef, hoe Trygve Lie „op een wit paard met de blauwe vlag der UNO zijn strijdmacht zou aanvoeren". „Belachelijk", voegde hij er aan toe. 5. Het nakomen van de rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en Roemenië, met 12 tegen 2 stemmen. Wysjinski noem de dit punt een bemoeiing met binnenland se aangelegenheden en ontkende het recht van de vergadering dat onderwerp te be spreken. Volgens Wysjinski werd het geval Mindszenty in Hongarije en dat van de predikanten in Bulgarije ten onrechte een godsdienstkwestie genoemd. 6. Het rapport van de internationale commmissie voor het recht. De agenda commissie heeft besloten de kwestie van de Italiaanse koloniën naar de politieke commissie te verwijzen en een tweede poli tieke commissie in te stellen met het oog op de overbelaste agenda. Het voorstel van Panama, vervanging van de huidige Gregoriaanse kalender door een vaste uniforme wereldkalender op de agenda te plaatsen, werd op gezag van de voorzitter verworpen wegens staken der stemmen (4 tegen 4). Koud en warm Andrei Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, verklaar de Woensdag tegenover journalisten, dat hij waarschijnlijk Vrijdag zijn eerste grote tot een bevredigend einde zou komen, zo dat de vergadering deze kwestie niet zou behoeven te bespreken. Faris el Choeri Sey (Syrië) deed een be roep op de kleine landen, een „derde kamp in de UNO" te vormen ten einde te be werkstelligen, dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, ophouden met „het uit strooien van het zaad van aggressie en oorlog." Het woord is aan.... I Goethe: De tvare liberaliteit is waardering. Staking in de Antwerpse binnenscheepvaart Dinsdag is te Antwerpen in de binnen scheepvaart een staking uitgebroken. De schippers verzetten zich tegen de vrije keuze van schepen door de bevrachters en voeren daarbij aan, "dat te Antwerpen veel te veel Nederlandse schepen worden ge laden, terwijl de Belgische schepen bij hun terugreis uit Rotterdam niet in zulk een gunstige positie verkeren. De bevrachters van hun kant beweren, dat zij schepen kiezen volgens de wensen van hun opdrachtgevers. De jonge staat Israel bouiot op en bedient zich daarbij van de modernste hulpmiddelen. Hier is een vreedzaam kanon in actie dat cement mengt en dan met een „lading" een muurvlak van vele vierkante meters kan storten. Belgische regeringsverklaring De Belgische minister van Landbouw, Orban, heeft Woensdagavond over de radio de volgende verklaring afgelegd: „Wegens' grote omvang der devaluaties, waartoe door de overgrote meerderheid van de landen besloten wérd, heeft de Belgische regering zich verplicht gezien de wissel koers van de dollar te wijzigen van 44 in 50 Belgische francs. Dit heeft tengevolge dat ten opzichte van bijna alle andere va luta's de Belgische franc in feite gereva lueerd werd. Deze toestand is van zodanige aard, dat hij de concurrentie-moeilijkheden van onze producenten en van onze expor teurs. zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse "markten, zal vergroten. Al leen een vermindering van de verkoopprij zen, uitgedrukt in Belgische francs, zal hun in staat stellen hun activiteit voort te zet ten. De invoer uit de sterlingzóne en uit de landen, wier munt solidair is met het pond sterling, zal in de toekomst, in Belgische francs uitgedrukt, 10 a 20 goedkoper zijn. De invoer uit andere landen dan die van de dollarzöne bedraagt ongeveer 80 van onze totale invoer. Dit percentage zal nog stijgen naarmate de betere prijsvoorwaar- den, welke de landen met gedevalueerde munt ons kunnen aanbieden, zullen zicht baar worden in de werkelijke transacties. De broodprijs zal niet stijgen: de omvang van de tarwevoorraden en de overvloedige binnenlandse oogst stellen ons voor het ogenblik in staat elke verhoging van dit zo essentieel product te weren. De toestand van onze tarwebevoorrading stelt ons dus in de gelegenheid nog verscheidene maan den te wachten alvorens te moeten beslis sen over nieuwe invoer. In Zwitserland „zal het toch tot devaluatie moeten komen77 West-Duitsland is thans in afwachting van een beslissing der Westelijke geallieer den over eventuele devaluatie van de Westmark. Woensdag heeft een delegatie van de Duitse regering en van de' bank der Duitse staten geheime voorstellen inge diend bij de geallieerde financiële advi seurs, die deze voorstellen op hun beurt aan hun regeritogen voor een spoedbeslissing hebben voorgelegd. Volgens de geruchten zou er een devaluatie van twintig procent voor de Westmark in de pen zijn. De directie van de volkswagenfabriek bij Brunswijk heeft medegedeeld, dat zij aan gedrongen heeft op een devaluatie van 33 één-derde procent, om mededinging op de Wat de prijzen van boter betreft, zal de invoerprijs van de Nederlandse boter, aan België geleverd, van heden af verminderd worden van 82 tot 77.50 franc. Sedert het begin van de maand September werden in voervergunningen afgegeven voor een totale hoeveelheid van 2370 ton boter, waarvan 590 ton beschikbaar werden ge steld sinds het begin van deze week. Garry Davis weer actief Gary Davis, „wereldburger no. 1". wil dag en nacht waken voor de militaire ge vangenis Cherche Midi te Parijs, totdat Jean Moreau, een principiële dienstweige raar, wordt vrijgelaten. Twee maal is hij echter door de politie opgepakt, daar hij niet in het bezit is van identiteitsbewijzen. Woensdagavond werd Davis kort na zijn eerste arrestatie vrijgelaten. Direct wan delde hij naar de gevangenis terug, spreid de een deken uit, die naar zijn zeggen aan een gevangene van het concentratiekamp te Buchenwalde heeft behoord, maakte zijn veldbed op en ging liggen. Enkele minuten later kwam een auto van de politie aan rijden en Davis werd weer meegenomen. Hij werd vanmorgen opnieuw vrijgelaten en heeft zich onmiddellijk weer voor de gevangenis geposteerd. Senaatsdebat over Trumans militaire hulpplan De Amerikaanse democratische senator George, voorzitter van de invloedrijke fi nanciële commissie pleitte tijdens de Se- naalsdebatten van gisteren over het mili taire hulpplan voor ontwikkeling van Duitslands militaire kracht, „daar Duits land het enige land was, dat West-Europa veiligheid kon verschaffen". Hij oefende critiek op de ontmanteling van Duitse wa penfabrieken en zeide dat Italië en Frank rijk zich niet eens tegen Rusland zouden kunnen mobiliseren vanwege hun grote communistische bevolkingsgroepen. George zeide niet te geloven, dat een Russische aggressie op handen was en betoogde, dat indien dit wel zo was, zelfs 4 milliard voor wapensteun niet voldoende zou zijp om West-Europa te verdedigen. Hij achtte de helft van het voorgestelde bedrag voldoen de om de landen van het Atlantisch pact in staat te stellen een begin te maken met de opbouw van hun verdediging. - A, .buitenlandse markt met auto's van Brits politieke redevoering m oe Algemene Ver- fabrikaat mogelijk te maken, gadermg zou houden. Op de vraag, of de Functionarissen van de Zwitserse Na- „koude oorlog" zou worden voortgezet, antwoordde hij lachend: „Wat mij betreft niet. En ge zoudt een warme oorlog toch ook niet willen". Tsjechoslowaakse communisti sche partij gaat zuiveren Rudolph Slansky, secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, heeft een beroep gedaan op de leden der partij om al hun krachten te wijden aan de versterking van hun ideologie en gewaarschuwd, dat de partij een nieuwe actie voorbereidt om een selectie op oude en nieuwe leden toe te passen. Aan de actie zou een periode van acht maanden intensieve politieke opleiding van alle le den en adspirant-leden voorafgaan. De Tsjechoslowaakse communistische partij is naar verhouding de grootste ter wereld. tionale Bank hebben ontkend, dat op het ogenblik devaluatie wordt overwogen. In sommige handelskringen is men echter van mening, dat het er toch vroeg of laat van zal moeten komen. De Zwitserse hotels, die een zeer nadelig wintersportseizoen zien aankomen, zullen de regering om bijstand verzoeken. Als gevolg van de devaluatie in Enge land, Frankrijk en België dreigt voor Zwit serland het toeristenbezoek uit genoemde landen, die wel de meeste toeristen lever den, verloren te gaan. Nu ook België gede valueerd heeft, zal Zwitserland waarschijn lijk meer een land van, dan voor toeristen worden. Naar Reuter seint bedraagt het percen tage der devaluatie in Portugal ongeveer 15 procent met betrekking tot de Ameri kaanse dollar. De nieuwe waarde zal zijn 28.75 escudo voor een dollar tegen tot dus ver 24.95 en 80.50 escudo voor een pond, sterling tegen tot dusver 100. VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar op slechts enkele plaatsen, voor namelijk in de Zuidelijke helft van het land in de nanacht en ochtend nog hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 23 September: Zon op 6.26 uur, onder 18.38 uur Maan op 7.34 uur, onder 18.59 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 September: Hoog water: 3.17 en 15.42 uur. Laag water: 11.26 en 23.45 uur. Vrijdag 23 September: Hoog water: 3.56 en 16.20 uur. Laag water: 12.07 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1