wmm c VAN HOUTEN J Tel eurstelling over de inhoud van de Indonesische paragraaf De radio geeft Vrijdag Voorgestelde verlaging van de Inkomsten- en de Loonbelasting Doodstraf geëist tegen Viebahn en Rühl De nieuwe bonnen PANDA EN DE MEESTER^UITVINDER ft Donderdag 22 Septemlier 1949 Indonesische reacties op de Troonrede „Merdeka" stelt hoop op Namen BATAVIA (Aneta). In kringen van de republikeinse delegatie sprak men tegen over Aneta zijn teleurstelling uit over de „nietszeggende" Indonesische paragraaf in de .Troonrede. Men had in deze kringen verwacht, dat, nu de Haagse conferentie op gang is, concrete uitspraken over de toekomstige positie van Indonesië, onder meer met betrekking tot de souvereiniteits- overdracht, zouden wordén gedaan. 'In Nederlandse kringen in Batavia was men evenwel van mening", dat .niet kon worden verwacht, dat in de Troonrede uit spraken zouden kunnen worden gedaan, die vooruitlopen op de resultaten van de thans in gang zijnde conferentie. Niettemin was men ook in deze kringen teleurgesteld, dat dit jaar de Indonesische paragraaf niet in wat minder rethorische en wat meer positieve bewoordingen gewag maakte van de vérstrekkende besluiten, die ten aan zien van Indonesië reeds zijn getroffen en nog te verwachten zijn. De „Nieuwsgier" schrijft over de Indo nesische paragraaf: „Met een staatkundige gebeurtenis als de Ronde Tafel-conferen tie, die zich afspeelt in dezelfde zaal als waarin deze Troonrede is uitgesproken, een staatkundig gebeuren van zo'n over weldigende betekenis voor Nederland en Indonesië beide en zó tot barstens toe ge laden met politieke spanningen en emoties zou men wat minder vlakke woorden hebben verwacht dan deze „zware druk" en. dit „zegenrijk samengaan". Toekomstige zorgen Het „Batavlaasch Nieuwsblad" meent, dat „de Indonesische paragraaf ondanks de uitermate beheerste vorm toch wel iets bereikt van een dramatische spanning in de sobere schildering juist van de zware last, die de bevolking van Nederland en Indonesië nog te torsen hebben door het uitblijven van een definitieve overeen komst, waarnaast het treffend is, dat slechts gesproken wordt van hoop op het bereiken van zulk een overeenkomst". „Het Dagblad" meent, dat de Troonrede dit jaar een opsomming geeft van de vele zorgen, die Nederland tegemoetgaat. „Zor gen alom ook in de Indonesische paragraaf, waarin gewezen wordt op de ernst en de ingewikkeldheid van de vraagstukken, die aan de Ronde-Tafel tot oplossing moeten worden gebracht. Niemand kon de ver- wachting koesteren, dat in de Troonrede övër Indonesië meer gezegd zou kunnen worden dan geschied is. Want de bespre kingen binden ook de Troonrede aan re serve bij het openbaar maken van de gang van het overleg", aldus het Dagblad. Hoopvol De-enig beschikbare republikeinse'pers- 'stem is die van „Merdeka", die in een hoofdartikel over de Troonrede zégt: „Deze rede wierp, een hoopvolle schaduw vooruit ten aanzien van ÏÏet uiteindelijke resultaat van de Ronde Tafel-conferentie". Zinspe lend op het feit, dat de Troonrede tegelij kertijd met de opening van de algemene vergadering" van de UNO werd uitgespro ken, zégt het blad, dat men haar zou kun nen opvatten „als een teken aan de UNO, dat-de Haagse conferentie er niet voor niets z-al zijn". „Merdeka" acht het verder be langrijk, dat de-Troonrede werd uitgespro ken kort nadat dé Koningin Hatta en an-i' dére Indonesische .leiders had ontvangen, zodat zij hun meningen aangaande ver- schëidehè onderwerpen had aangehoord, en nadat de centrale commissie was terugge keerd uit Namen, waar de moeilijkste on derwerpen op vertrouwelijke wijze werden besproken. In verband met het laatste zegt het blad: „Indien wij de Ti'oonrede in ver band brengen met de besprekingen te Namen, dan lijkt het ons alsof de voor naamste moeilijkheden reeds overbrugd zijn". Het blad concludeert dit uit de laat ste zinsnede van de Indonesische paragraaf X UJL&-AZ O.P> ZN B E S T. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen, 9.15 Voor zieken. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen, 11.15 Fluit en piano. 11.45 Strijkorkest. 12.15 Religieuze muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.45 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 15.40 Voordracht. 16.00 Vrouwenkoor. 16.30 Pla ten. 16.40 Voordracht. 17.00 Platen. 17,35 Zigeunerkwintet. 17.50 Pianoduo. 18.15 „Het evangelie in esperanto". 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Kerkkoor. 19.45 CNV. 20.00 Nieuws. 20.15 Lichte muziek. 20.45 Over industrialisatie. 21.05 Trio. 21.30 Kamerkoor. 22.00 Mari nierskapel. 22.45 Avondovei'denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10,30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Accordeonorkest. 12.00 Orgel. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Viool. 13.45 Platen, 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voordracht, 15.20 Platen. 16.00 Film programma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Plano en zang. 18.45 Platen. 19.00 „Denk o/n de bocht". 19.15 Regerings uitzending. 19.30 Godsdienstige causerie. 19.50 Kerknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano, viool, cello. 20.30 „Christendom en humanisme». 20.55 Boekbespreking. 21,00 Verzoekprogramma. 21.30 Orgel. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Cau serie. 22.45 Avondw|Jding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00—15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Engelse les. 17.30 Zang. 17.45 Platen. 18.15 Protestantse canserie. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.15 Filmoverzicht. 20.30 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen.' 22.50 Nieuws. 22.55—23.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Platen. 12.30 Omroeporkest. 13.15, 13.32. 14.15—15.00 en 17.10 Platen. 18.30 Omroepkoren. 19.00 en 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 21.15 Platen. 22.15 Kamer- tnuziek, van de Troonrede, die luidt: „Moge daaruit vooi-komen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volken van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West". Tenslotte spreekt „Merdeka" de hoop uit, dat deze woorden een richtlijn zullen zijn voor de Nederlandse i;egering en de Nederlandse delegatie bij hun pogingen, de Indonesische kwestie tot klaarheid te brengen. Twee in de Waal gezonken schepen gelicht Het motorschip „Sophia", 'dat veertien dagen geleden in de rivier de Waal bij Leeuwen door de Zwitserse motorboot Erica wei'd aangevaren, waardoor het zonk, is gisteren gelicht. Het heeft heel wat moeite gekost dit scheepje, dat geladen was met stenen, aan de oppervlakte te brengen. Eerst moest men de lading uit het ruim verwijderen, waarbij een duiker assistentie moest ver lenen. Later bleek, dat de motorboot niet door één bok gelicht kon worden, zodat een tweede te hulp moest komen. Ook het motorschip Pieternella, dat op de Waal bij Dreumel na een aanvaring was gezonken heeft men kunnen lichten. „Jeugdgemeenteraad" gaat de vroede vaderen helpen Interessant experiment in Zaltbommel Binnenkort zal de burgemeester van Zaltbommel niet alleen de zitting varj de normale, maar ook van de nieuwe „jeugd gemeenteraad" aldaar presideren. Naar het voorbeeld van de jeugdparlementen in het buitenland is in Zaltbommel óp initiatief van een tweetal leden der P. v. d. A. en "VVD deze nieuwe gemeenteraad opgericht, waarin zitting hebben 5 leden uit. de jeugd- groeperingen der P. v. d. A„ 2 uit die van de KVP, 2 uit die van de VVD,. .1 uit die vaxx de Anti-Revolutionnairen en 1 uit die van de CHU, dezelfde politieke groepering, als die van de officiële gemeenteraad. De lederi en de twee wethouders zijn allen tussen de 16 en 25 jaar oud en zullen als regel 2 a 3 weken na de vergadering van de officiële raad bijeenkomen, de eerste maal op 7 October. Dat het Zaltbommel ernst is met deze jeugdgemeenteraad moge blijken uit het feit, dat aan hen wordt toegestaan de reeds door de gemeenteraad behandelde agenda te bespreken, waartoe elk der jeugdleden de stukken van een officieel gemeente raadslid ter beschikking zal krijgen, dit natuurlijk slechts voorzover het geen stag natie voor door de gemeentei'aad genomen besluiten inhoudt ontoelaatbaar is op grond van door de wet aan de gemeenteraad ver leende bevoegdheden. De bedoeling is, dat deze jeugdraad voor stellen indient bij de gemeenteraad, opdat deze eventueel kan profiteren van de „frissere" ideeën der jongeren. Een ander doel is het bij de jeugd kweken en bevor deren van belangstelling voor de sociale en staatkundige problemen. Wat de in de Millioenennota aangekon digde wetsontwerpen inzake verlaging der Inkomstenbelasting en de Loonbelas ting, de verhoging van de Omzetbelas ting van 3 tot 3Vs procent en de ver hoging van de Personele Belasting be treft, vestigt minister Lieftinck er in de toelichting de aandacht op dat deze wetsontwerpen gereed waren voordat Nederland gedwongen werd, de gulden te devalueren. Het is niet onmogelijk dat wijziging der ontwerpen noodzake lijk is. De in het wetsontwerp inzake de Loon belasting en de Inkomstenbelasting voor gestelde verlaging zal, zo verklaart de mi nister, in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, welke een gevolg zal zijn van de verhoging van de woning- huren, de verhoging van enige verterings belastingen en de voorgenomen verlaging van subsidies op levensmiddelen. Mede met het oog hierop ligt het zwaartepunt van de voorgestelde verlaging bij de belasting plichtigen met lagere en middelbare inko mens. Het ontwerp behelst onder andere een verruiming van het belastingvrije mi nimum: Voor gehuwden wordt dit met on geveer 25 procent verhoogd. De belasting verlichting ten gevolge van dit ontwerp wordt geschat op ten minste 150 millioen per" jaar. Hogere Omzetbelasting De Omzetbelasting zal worden verhoogd .van 3 tot 3)4 procent. Het percentage van een half voor leveringen in de groothandel blijft gelijk." Teneinde de druk van de Omzetbelasting voor personen met de lagere inkomens en Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Laat,tri de middag van de tweede zittings dag in .het proces tegen de 45-jarige Emile Rühl én de 39-jarige Friedrich Christiaan Viebahn eiste de advocaat-fiscaal mr. M. H. Gèlinck tegen deze twéé „Krimmal-Sekr'e- tare" de doodstraf. Twee dagen lang hadden vele getuigen hun verklaringen afgelegd voor het Bijzón dere Gei-echtshof te Amsterdam. En weer werden véle herinneringen opgehaald aan. die tijd, waarin Viebahn en Rühl de hand langers wai-en van Willy Lages, de chef van het beruchte S. D.-gebouw aan de Euterpestraat te Amsterdam. (Zoals men zich zal herinneren werd. kort geleden, oólc tegen Lages de doodstraf geëist.)- Mr. M. H, Gelinck, begon zijn requisi toir met de woorden: „Deze twee verdach ten waren in heel veel opzichten als het ware de twee rechterhanden van Lages". Mr. Gelinck vervolgde: „Zij staan niet te recht voor het enkele feit dat zij Kriminal- Sekretare waren, maar voor de oorlogs misdrijven, die zij in deze functie hebben bedreven." Sprekende over het karakter van de verdachten zei mr. Gelinck: „Vie bahn zie ik als de gemiddelde Duitser, niet beter en niet slechter, die door de oorlog op een plaats is gekomen, waarop hij in staat was iedereen kwaad te doen. Hij is mij echter door zijn gedrag tijdens het onderzoek en op de zitting een eerlijk man gebleken. Rühl daarentegen is sluw als geen ander. Het was gevaarlijk in zijn handen te vallen. Hij was een politieman die een uiterst scherpverstand en een uitstekend geheugen heeft." De advocaat-fiscaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en zei tot slot: „Mr. Van Rij heeft in het proces-Lages gezegd: Waar Lages in Nederland ging, liet hij een bloedig spoor achter. Ik wil daaraan toe voegen: bij het nalaten van een bloedig spoor blijft het meeste bloed kleven aan de handen fen die handen van Lages waren Viebahn en Rühl. Vrijspraak gepleit De verdediger van Riihl, mr. W. Broer tjes, bestreed het bewijsmateriaal, dat de advocaat-fiscaal heeft aangevoerd inzake de mishandelingen en deed voor zijn cliënt een beroep op overmacht en het ambtelijk bevel. Pleiter trachtte uitvoerig te bewijzen dat dit beroep zeer wel mogelijk is. Ook de verdediger van Viebahn, mr. A. G. Besier, deed voor zijn cliënt een beroep op de overmacht en ambtelijk bevel. Plei ter was er van overtuigd, „dat In genen delo de aan Viebahn ten laste gelegde mis handelingen zijn bewezen" en vroeg op dit punt voor zijn cliënt vrijsprasrtc. „In de andere ten laste gelegde punten", aldus mr. Besiei", „is steeds sprake van een opdracht en van een of andere représaille". In zijn conclusie vroeg mr. Besier, die ook uitvoe rig de mogelijkheid op het beroep op amb telijk bevel en overmacht had besproken, vrijspraak voor zijn cliënt. Het laatste woord was aan Viebahn en Rühl vijftien uur nadat de behandeling van hun zaak was begonnen. Rühl zei-de: „Het Van 25 September tot en niet 8 October zijn de volgende bonnen geldig: Voedingsmiddelenkaarten 909: 321 Vlees (A, B. D): 100 gram vlees. 322 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 323 Vlees (D): 100 gram vlees. 324 Algemeen (A, B, D): 250 gram rijst. 326 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 334 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZE. MD, MH 911 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter A. De niet-aangewezen bonnen 304, 305, 308, 309, 310, 311, 313, 315, 316, 317, 318 en 319 -kxuinen worden vernietigd, spijt mij als Duits politieman, clat mij be volen werd naar Nederland te gaan, waar ik zulke moeilijke opdrachten moest uit voeren,'-' Rühl dankte liet Hof voor de ge legenheid, die hem geboden is, zijn zaak- toe te lichten, Viebahn zeide: „Ik heb gemerkt, niét welk een objectiviteit mijn zaak door uw hof is behandeld. Ik dank u daarvoor. Wij .-Duitsers hebben -, hier in Nederland gróte 'schade aan leven en goed toegebracht. H-ët spijt mij. Ik.-ben bereid mijn deel van de schuld die hetDuitse volk heeft, te dra gen, maar als persoon; vóel ik mij niet schuldig." Het hof zal in beide zaken op Dinsdag .4 Detober uitspraak doen. Tegen de vroegere directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veillo, M. S, is 12 jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij in de bezettingstijd 156 mannen naar Duits land had laten transporteren. Zestien zijn daar omgekomen. Doordat de illegaliteit- S' telefoongesprekken afluisterde is het aantal gedeporteerden niet hoger geweest. Al rookt hij soms pijp dan weer sigaar of cigaret hij scheert zich uitsluitend met mrnkx-ym Rijksmiddelen in 1950 geraamd op f3541 millioen Afgezien van de opbrengst .van de bui tengewone heffingen voor 1949 (geraamd op 700 millioen) en met inachtneming van de uitkeringen aan, het Gemeentefonds ten bedrage van 8 procent en van de uitke ringen.aan,het Provinciefonds ten bedrage van 0,7 procent van de opbrengst van ver schillende belastingen bedraagt de rijks middelenraming voor 1949 van de gewone dienst 3.156.000.421,en van de buiten gewone idienst-I 7.6T62.-570,Totaal dus 3.232;162.991,-— Vóór 1950 -wórden- de middelen "van de gewone dienst en van de buitengewone dienst I, (wederom afgezièn van 'de ge raamde opbrengst van de buitengewone heffingen vóór 1950)' gëraamd op 200 mil lioen "en 'met' inachtneming van de uitke ringen aan hëfe-Gemeentèfonds en aan het Provinciefonds, geraamd voor de gewone dienst op 3.517.689:984,en voor de bui tengewone dierist-I- op 23.357.900,To-, taal 3.541.047.848,—. - In vergelijking met 1949 wordt dus voor de gewone dienst 361.689.527,meer ge raamd en voor de' buitengewone dienst I wordt 52.804.670,minder geraamd. In totaal wordt meer 'geraamd 308.884.857, Selden Chapin ambassadeur in Den Haag President Truman heeft de heer Selden Chapin tot Amerikaans ambassadeur in Den Haag benoemd, in welke functie hij dr". Herman Baruch, die kortgeleden als zodanig is afgetreden, opvolgt. Chapin is gezant geweest der Verenigde Staten te Boedapest. Zijn naam werd ge noemd in getuigenissen, afgelegd tijdens de processen tegen kardinaal Mindszenty en oud-minister Rajk. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn geweest. Chapin is, na z'ijn terugkeer uit Honga rije in het begin van dit jaar, als raad gever van minister Acheson op het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken werkzaam geweest.- Prot. Interk. Thuisfront De straatcollecte voor het Prot. Interk. Thuisfront heeft ƒ384,10 opgebracht. voor grote gezinnen te matigen wordt het aantal noodzakelijke levensbehoeften, dat geheel of gedeeltelijk van omzetbelasting is vrijgesteld, uitgebreid. Vlees, vis, marga rine, bak- en braadvet en peulvruchten zullen geheel worden vrijgesteld. Aard appelen, brood, groenten, fruit, melk en granen, evenals meel en bloem, zijn reeds vrij. Boter en kaas zullen in geringere mate worden belast dan tot dusver. Ook de belasting van consumptie-ijs zal aanmerkelijk worden verlaagd. Voor een aantal artikelen - zoals chocolade en suiker werken, biscuits, koekjes en gebak, dranken en vlees- en vruchtenconserven - wordt echter een verzwaarde heffing voorgesteld. Personele Belasting Een wetsontwerp inzake de Personele Belasting beoogt een technische herziening van de bestaande, reeds meer dan vijftig jaar oude wet op de.Personele Belasting; die reeds vaak gewijzigd is en vele gebre ken vertoont". In hoofdzaak zijn de bestaande bepalingen, zo nodig verbeterd, overgenomen. De be dragen der vrijstellingen en verminde ringen van de huurwaarde zijn op een enigszins hoger peil aangepast aan de te verwachten huurverhoging hetgeen ten gevolge zal hebben dat degenen, die wegens de lage huurwaarde van hun woning thans geen Personele Belasting betalen, ook in geval van een verhoging van de huren met 15 procent niet zullen worden aangeslagen. In het ontwerp is niet overgenomen de bestaande bepaling, dat gemeubileerde kamers en percelen, die uitsluitend dienen tot de uitoefening van het be drijf van verhuurders van gemeubi leerde woningen, slechts worden be last naar twee-derde van de huurwaar de en van de waarde van het meubilair of naar één-derde van die waarde, wanneer die percelen zich bevinden op badplaatsen, lust- of ontspannings oorden. Die verminderingen vah de belasting waren volgens de minister gerechtvaardigd in een tijd, dat er mede rekening moest worden gehouden, dat de kamers of wo ningen vele maanden per jaar leeg zouden kunnen staan. Bij bet thans heersende te kort aan woonruimte bestaat er geen reden deze vermindering van de belasting te be stendigen. Honderd opcenten voor het rijk Een ander wetsontwerp beoogt het hef fen, ten bate van het rijk, van 100 opcenten op de Personele Belasting naar de grond slag huurwaarde. Zoals in de millioenen nota is uiteengezet, geeft de regering aan deze maatregel dfe voorkeur boven het in voeren van een huurbelasting. Een opeen- ten-heffing op de Personele Belasting heeft naar haar mening het voordeel, dat in sterke mate rekening wordt gehouden met de draagkracht van de gebruikers van de woningen, doordat deze belastingregeling vrijstelling geeft voor woningen met ge ringe huurwaarde, vermindering op de huurwaarden, die boven de vrijgestelde be dragen uitgaan wélke verminderingen procentsgewijze groter zijn -naarmate de huren lager zijn en kinderaftrek naar eenzelfde systeem. Geschat- 'wordt, dat de Personele Belas ting'met inbegrip van,-de opcenten, na de verhoging van de huren in het komende jaar, in totaal ongeveer 29 millioen meer zal opbrengen dan voor het belastingjaar 1949-'50 is geraamd. Hogere zegelrechten Een ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Zegelwet 1917 beoogt ih het alge meen een verdubbeling van de.zogenaamde vaste zegelrechten. De bestaande tarieven dateren in het algemeen van 1917. Met deze verhoging gaat gepaard een verruiming van de vrijstellingen van zegelrecht. Ten aanzien van het kwitantiezegel houdt het ontwerp een verhoging van het recht van 10 cent op 15 cent in, waartegenover staat dat kwitanties voor bedragen van 20 en minder van zegelrecht zullen zijn vrijgesteld. In het tarief van de evenredige zegelrech ten zoals huurzegel, effectenzegel en beurszegel komt geen wijziging. Een ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Registratiewet 1917 behelst onder meer een verhoging van het recht wegens openbare verkopingen van roerende zaken bij opbod, afslag en inschrijving, van 1 op 3 procent. Voorts wordt voorgesteld de gartis-registratie van onderhandse akten te vervangen door registratie tegen een recht van 50 cent. Ten aanzien van het recht van overdracht wegens onroerend goed, is onder meer een voorziening getroffen welke de fiscale faciliteiten voor elkaar spoedig op volgende overdrachten beperkt. Het tarief van het recht van overdracht van onroerend goed op 5 procent zal ge handhaafd blijven Eveneens ongewijzigd blijft het recht voor plaatsing en storting van kapitaal in naamloze vennootschappen. Van de beide laatste wijzigingswetten wordt een hogere belastingopbrengst van omstreeks 8 millioen per jaar verwacht. In onderstaande tabellen wordt een over- 43. Wij zijn er dus juist getuige van ge weest, dat Joris Goedbloed zichmet een behendige zwaai van. de tribune afstortte. Hij kwam nu op de renbaan terecht, en begon daar inderdaad te rennen alsof hij sonder paard wilde proberen een prijsje te winnen. „Hé daar!" riep een van de be wakers. „Wat moet dat? De renbaan is verboden voor voetgangers!" „Kalm aan goede man!" riep Joris hijgend en dravend terug. Gij zxdt toch ongetwijfeld wel kun nen onderscheiden, dat ik geen voetganger ben? Ik ben een weddenschaps-stalletjes- eigenaarLet dus op uw woorden!" En hij rende verders Wij vragen ons af, wat hij in de zin heeft; veel goeds zal het niet zijn! Joris is natuurlijk vastbesloten, dat Panda cjn Tsjoeketsjoek deze ren niet zullen win nen. Het zou zijn ondergang zijn! Laat ons zien, waarheen hij zich begaf. Dat was namelijk naar een zogenaamd transforma- terliuisje, zo'n huisje, waarin allemaal electrische kabels en dingen zitten. Die waren in dit geval bestemd om de electri- citeit te verdelen voor de avond-verlich ting van de renbaan. Joris wierp de deur van dat huisje open en peuterde snel twee electrische kabels los, die hij vervolgens elk om een van de twee ijzeren paaltjes begon te wikkelendie zich vóór het trans formator huis je bevonden. Nu stond hier een bewaker, die met verbazing zijn zon derlinge bezigheid aanzag. „Zeg, zeg, zeg," sprak de plichtsgetrouwe man, „Mdg dat zo maar? Wat stelt dat voor?" „Ik breng slechts een kleine verbetering aan in uw electrische installatie, mijn waarde," ant woordde Joris. „Ik kon de ondoelmatig heid, waarmee deze was aangelegd, niet. langer aanzien." En intussen naderde Tsjoeketsjoek met grote snelheid de plek van dit tafereeltje. Hij was nu een gewel dig eind vóór de andere paarden uit. Zou het wonderlijke optreden van Joris hem de overwinning nog kunnen doen ontgaan? zicht gegeven van de in de thans inge diende wetsontwerpen voorgestelde vei laging van de Inkomsten- en de Loonbe lasting voor enkele tariefsgroepen. Inkomstenbelastin tariefgroep III-2 (belastingplichtigen mi aftrek van twee kinderen): zuiver jaar tarief ontwer inkomen 1948 1950 1.500 0.80 ,i 2.000 35.40 u 2.500 87.10 23.5 3.000 157.50 72.2 3.500 231.50 134.5 4.000 314.50 210.5 6.000 796.00 629.0 9.000 1.720.— 1,485.- 12.000 2.817.— 2.546.- 18.000* 5.448.— 5.113.- 25.000 9.004.— 8.590.- 40.000 17.748.— 17.176.0 60.000 30.684.— 29.908.- 120.000 73.845.— 72.755.- 200,000 133.832.— 132.742.- Voorgestelde loonbelasting ove weeklonen loon loonbelastini bJ) a O oC.2, cfl 0 <3 M 5 Basisloon 20.- I a (ongeh.) 20.— 1.24 ,0.8 I (ongeh.) 21.— 0.58 0.3 II (geh.) 21.— .T III -1 kind 23.40 III -2 kind 26.04 III -4 kind 31.92 .- III -7 kind 41.64 Basisloon 25. I a (ongeh.) 25.— 2.36 1.8' I (ongeh.) 26.— 1.24 0.8 II (geh.) 26.— 0.33 .- III -1 kind 28.40 III -2 kind 31.04 III -4 kind 36.92 - III -7 kind 46.64 —A Basisloon 30.- I a (ongeh.) 30.— *3.37 2.7' I (ongeh.) 31.— 2.36 1.8 II (geh.) 31.— 1.01 0.3i III -1 kind 33.40 0.60 1- III -2 kind 36.04 0.30 III -4 kind 41.92 III -7 kind 51.64 .- Basisloon 35.— I a (ongeh.) 35.— *4.45 3.7 I (ongeh.) 36.— 8.37 2.7 II (geh.) 36.— 1.66 0.7! III -1 kind 38.40 1.11 0.21 III -2 kind 41.04 0.68 -.-4 III -4 kind 46.92 0.24 III -7 kind 56.64 Basisloon 40.- I a ongeh.) 40.— 5.92 5.01 I. '(ongeh.) 41.-v 4.45 3.7 II (geh.) 41.— 2.39 - 1.31 II -1 kind 43.40 1.71 0.6! III. -2 kind 46.04 1.28 0.22 Ill -4 kind 51.92 0.48 III -7 kind- 61.64 - Basisloon ƒ50.- I a (ongeh.) 50.-— 8.46 I (ongeh.) 51.— 7.17 II (geh.) 51.— 4.26 III -1 kind 53.40 3.27 III -2 kind 56.04 2.40 III -4 kind 61.92 1.23 III -7 kind 71.64 Basisloon 60.- I a (ong'eh.) 60.— 11.61 I (ongeh.) 61.— 10.19 II (geh,). 61.— 6.38 III -1 kind 63.40 5.08 III -2 kind 66.04 3.90 III -4 kind 71.92 2.02 III -7 kind 81.64 Basisloon 70.- I a (ongeh.) 70.— 15.02 I (ongeh.) 71.— 13.10 II (geh.) 71.— 8.47 III -i kind 73.40 6.88 III -2 kind 76.04 5.63 Ill -4 kind 81.92 3.03 III -7 kind 91.64 0.12 10.43 9.05 4.73 3.33 2.09, 0.28 13.65; 11.82 6.56 4.95 3.66j 1.08 Hatïa's mededeling©!! hebben Nederlandse delegatie verontrust 's-GRAVENHAGE, 21 September. Van dé zijde van de delegatie der republiek] wordt A.N.P. verzocht op twee punten enige Verduidelijking te geven op het verslag over het vraaggesprek met de pers tijdens het bezoek van minister drs Hatta aan hel persoenlrum. Ten aanzien van de positie en functie van de Kroon heeft drs Hatta een verklaring gegeven in deze zin: „Men is het over de positie van het hoofd der unie over het algemeen eens geworden] Besprekingen over de formuleringen welke daarop betrekking hebben zijn nog gaande.'' De passage in het verslag met betrekking tot drs Hatta's mededelingen over het aan staande contact van de centrale commissie met de financieel-economische commissie' dient aldus te worden gelezen, dat de een-] trale commissie Vrijdag de voorzitters van de Nederlandse, B.F.O. en republikeinse! fractie der financieel-economische commis sie zal uitnodigen om verslag over de werk zaamheden van de commissie uit te bren« gen. Nederlandse reactie; In kringen van de Nederlandse delegatie wordt uit het persgesprek dat minister; Hatta Maandag in het perscentrum voerde,i afgeleid, dat blijkbaar in de republikeinse delegatie nog geen aanvaarding van alle punten waarover men tijdens het weekend in België tot een overeenstemming is ge komen, heeft plaats gehad. Wanneer inderdaad mocht blijken, dat de republikeinse delegatie de re sultaten van dit overleg voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genoodzaakt zijn het gehele complex van vraagstukken opnieuw in beraad te nemen. Overigens is in het communiqué van het secretariaat-generaal der Haagse confe rentie over de vergadering der centrale commissie van Maandag reeds medegedeeld, dat in de eerstkomende dagen tussen de drie delegaties verdere besprekingen, zullen worden gehouden over de resultaten yafl dë besprekingen te Namen, - -

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2