r v. J Roofoverval op post agentschap Driehuis Kort 1 Amsterdamse Beurs De kleine wereld Alma's dubbele taak Donderdag 22 SeptemKer 1949 Haarlems Dagblad en Opreclitë Haarlemscfie Courant Jongeman maakte f 400.buit Gistermiddag: omstreeks half vier heeft een donkere, slanke jongeman van 24 k 26 jaar een laffe overval gepleegd op het postagentschap te Driehuis, dat beheerd wordt door de 27-jarige mej. R. Aris. De onverlaat maakte 400, uit de zegelkas buit, nadat hij het meisje met een loden pijp of revolver in het gezicht had geslagen. De Velsense politie, die op het alarm, dat door mej. Aris zelf onmiddellijk werd ge geven, zeer spoedig ter plaatse arriveerde, heeft de hele omtrek inclusief bossen en duinen afgezocht, zonder echter een spoor te vinden en ook de Haarlemse politie sur veilleerde geruime tijd met de radiowagen door de stad en op de toegangswegen uit het Noorden, Mej. Aris, die slecht ter been is, beheert sinds 1 Augustus het agentschap en gister middag, nadat tot 3 uur diverse geldzaken waren afgewikkeld, was zij alleen in het kantoortje op het moment, dat een onbe kende hpar in het gelaat sloeg, een greep in de zegelkas deed en na een korte worste ling met 400,in diverse coupures ver dween. Omwonenden hebben geruime tijd een man in de omgeving van het postkan toortje zien zwerven, die ongeveer beant woordt aan het door de lokettiste opge geven signalement. Dit luidt: 2426 jaar, lang. slank, donker haar, bril met donker montuur óf zonnebril, beige plusfours, wit shirt (kan ook verschoten khaki of blauw zijn). Hij was in het bezit van een oud herenrijwiel. Dr. Drees over de Nederlanders in de Sovjet-Unie 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. .Op vragen van het Tweede Kamerlid der heer Goed hart (Arb.) betreffende de repatriëring van Russische onderdanen in Nederland naar Rusland en van Nederlandse on derdanen in Rusland naar Nederland, heeft de heer Drees, minister van Bui tenlandse Zaken a.i., het volgende geant woord: Naar aanleiding van de in de Russische taal gestelde „bekendmaking der Neder landse regering voor Sovjet-burgers, die naar het vaderland wensen te repatriëren", welke als advertentie op 15 en 22 Juni 1949 in de Nederlandse pers verscheen, heeft zich tot op heden één persoon om inlich tingen tot het ministerie van Buitenlandse Zaken gewend. Met de medewerking der betrokken Ne derlandse instanties zijn na 15 Juni 1949 enige Sovjet-burgers uit Nederland gere patrieerd, die zich reeds vóór het verschij nen der advertentie rechtstreeks met de ambassade der Sovjet-Unie te Den Haag in verbinding hadden gesteld. De Nederlanders, die zich in de Sovjet- Unie bevinden, zijn verspreid zowel over het Sovjet-grondgebied in Europa als over dat in Azië. In verband hiermede moet het uitgesloten geacht worden dat onze landgenoten aldaar door middel van ad vertenties in de Sovjet-bladen te bereiken zijn, te minder daar de meesten hunner vertoeven in concentratiekampen, waarin zij, naar men mag aannemen, tegen hun wil worden vastgehouden. In Juni 1948 heeft de regering der Sov jet-Unie zich schriftelijk bereid verklaard de Nederlanders, die zich in de Sovjet-Unie bevinden, overeenkomstig het beginsel van wederkerigheid te repatriëren. In de verwachting, dat de regering der Sovjet-Unie deze schriftelijk gegeven be lofte zal nakomen, dringt Harer Majesteits ambassade te Moskou voortdurend daarop aan, daarbij steeds wijzende op de hier te lande gegeven faciliteiten. Na de roofoverval begon de door mejuf frouw Aris zelf gewaarschuwde politie een uitgebreid onderzoek naar eventuele sporen en vingerafdrukken van de dader. Het Franse vakverbond eist loonsverhogingen Het Franse algemene vakverbond (C.G. T.) heeft de devaluatie van de Franse franc veroordeeld en onmiddellijke loonsver hogingen geëist als tegenwicht tegen de verwachte stijging van de kosten van levens onderhoud. Het onder communistische lei ding staande vakverbond, het grootste or gaan in Frankrijk, zegt in een verklaring, dat „devaluatie het beproefde middel is om de arbeiders armer te maken en uit te buiten." De C.G.T. doet een beroep op de arbeiders zich tegen de'devaluatie te verzetten en te streven naar een „regering van democrati sche eenheid" door de volgende eisen te stellen: Een vacantiegratificatie van 5000 franc voor alle arbeiders en 1500 franc voor leer ling-arbeiders; een tijdelijke compensatie toeslag van 3000 franc; zekere individuele verhogingen van het uurloon; wederinvoe ring van collectieve contracten (gelijk loon voor alle arbeiders in hetzelfde beroep of hetzelfde basisloon voor alle arbeiders in dezelfde streek); vrije onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden; verhoging van de werkloosheidsuitkering van 150 franc per dag tot 250 franc; wederinvoering van de 40-urenweek met hetzelfde loon als voor de 48 uren week, teneinde werkloosheid te vermijden. De anti-communistische vakbondsleider Albert Bouzanquet verklaarde in een rede, dat als de regering een sociale crisis wilde vermijden, zij de loonstop moest opheffen. Volgens spreker waren de kosten van le- vensonderhoud sedert het begin van het jaar met 21 gestegen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Woensdagavond vernomen, dat de regering zo goed als besloten had sommige lonen te verhogen. Truman verzoekt uitstel der staalstaking President Truman heeft Woensdag ver zocht om een „bestand" van zes dagen in de dreigende staking van een millioen Amerikaanse staalarbeiders, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zou beginnen. Hij verzocht de werkgevers en vakbonden eveneens de onderhandelingen voort te zetten, waarbij regeringsbemiddelaars ter beschikking zouden staan. De leider van de regeringsbemiddelaars, Cyrus Ching, ver klaarde na een onderhoud met Truman de verwachting te koesteren dat de staking zou worden afgewend. Naar verluidt zou door de werkgevers een pensioenregeling zijn aangeboden in de automobielindustrie, die tot een overeenkomst zou kunnen lei den. en Truida Kok ter aarde besteld. In alle eenvoud is te Hilversum het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de schrijfster mevrouw G. Wilbrink HoitsemaKok, die dezer dagen op 80-jarige leeftijd is over leden. Over enkel maanden zal nog een laatste werk van de overledene het licht zien. Het is een meisjesroman „Sylvia onder de mensen". BINNENLAND Een gezin uit Hoek van Holland heeft de hoofdprijs in de „doolhof-puzzle" van het Rode Kruis gewonnen. Gisteren werd deze prijs, een Skoda-automobiel, aan hen door een der directeuren van het Rode Kruis overgedragen. De gelukkige winnaar die grondwerker is, kan de auto vanwege de kosten niet behouden, maar het geld, dat hij bij verkoop krijgt, betekent een grote ruggesteun voor het gezin. De voor de visstand zo schadelijke wolhandkrab is in vrij groten getale in de wateren bij-Zwolle waargenomen. Met ingang van 3 October zal de K. L. M. vijf in plaats van vier maal per> week naar Batavia en terug vliegen. Dan zal op deze route alleen met Constellations wor den gevlogen. In 's Hertogenbosch is de nationale rundveetentoonstelling ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlandse Rundvee Stamboek geopend. Te Delfzijl is het nieuwe internaat van de dagnijverheidschool Oranje-Nassau (op leiding voor kust-, Rijn- en binnenvaart) van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart officieel geopend. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal op Donderdag 29 September geen audiëntie verlenen. Gistermiddag is de „Oranje" met 900 passagiers naar Batavia vertrokken. Ook op deze reis zal Villefranche aan de Rivièra worden aangelopen. Voor de eerste maal reed een trein met passagiers uit Den Haag en omgeving tot aan de etablissementen van de maatschappij. Een klein brandje dat vannacht in een der eetzalen werd ont dekt was in korte tijd geblust. De Limburgse Tramwegmaatschappij heeft besloten met ingang van 2 October haar tramlijn HeerlenHoensbroek te ver vangen door een busdienst. Na die datum zal de lijn HeerlenKerkrade de enige tramlijn van deze maatschappij zijn. Verder zal de L.T.M. met ingang van 2 October een busdienst openen, die de mijnstreek met de z.g. „Zelfkant" zal verbinden. Een hrandbastenfabriek te Dordrecht heeft voor een bankinstelling te Rotterdam- een kluisdeur gemaakt, die 37 ton weegt. Deze deur is gegoten van staal. Het wordt onmogelijk geacht deze deur te forceren of open te branden. Zij is alleen te openen, als men het geheim van de combinatie der twee grote cijfersloten kent. Deze sloten hebben 100 millioen combinatie-mogelijk heden. De deur is 80 cm. dik. Na een tocht door het Westland be- zoohten de tien Britse parlementsleden, die thans in Nederland vertoeven, gistermid dag Rotterdam. Vandaag staat een bezoek aan Arnhem op het program. Vrijdag zul len de Britse parlementsleden via Amster dam en Schiphol weer naar Engeland ver trekken. In de staatsmijn Maurits is de 25-jarige locomotiefmachinist L. G. uit Stein be kneld tussen een ontspoorde mijnwagen en de zijwand van een steengang. In het zie kenhuis te Heerlen is hij overleden. Weet u waar Tjerkwerd ligt? De post ambtenaren in Hutchinson (Canada) wisten het blijkbaar wel, want een brief, daar ge post met behalve de naam alleen de aan duiding „Tjerkwerd", kwam prompt zonder omzwei'vingen op de plaats van bestem ming, het kleine, een paar honderd inwo ners tellende Friese dorpje van die naam in de gemeente Wonseradeel. HAARLEM EN OMGEVING De omgeving van het Coornhertlyceum schijnt uiterst brandbaar te zijn. Gisteren is daar een keet van de gemeente ten dele in vlammen opgegaan. Het vuur kon met emmers water geblust worden. Voor alle zekerheid hakte de brandweer nog een gat in de vloer van de keet om verder smeulen tegen te gaan. De Haarlemse politie hield ook een 57-jarige IJmuidense chauffeur aan, die zich in een Haarlemse boekhandel ver scheidene artikelen had toegeëigend, die hem niet toebehoorden. Ook bij de man thuis werden nog verschillende zaken ge vonden, die waarschijnlijk van diefstal af komstig zijn. Daar de heer Steinmetz (K.V.P.) heeft bedankt als lid der Tweede Kamer heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr. J. H. van Maarseveen, die eveneens heeft be dankt. Na hem komen respectievelijk op de desbetreffende lijst voor mr. P. J. M. Aal- berse te Wassenaar en mej. W. van Lan- schot te Utrecht, die ook zullen bedanken. Vervolgens komt aan de beurt de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem, voorzitter van de R.K. Landarbeidersbond. De jiu-jitsu en judo-demonstratie die Zaterdag j.l. in het Openluchtheater te Bloemendaal zou plaats hebben doch we gens het slechte weer werd afgelast, zal nu aanstaande Zaterdag 24 dezer gehouden worden. De oudervereniging van HBS A houdt Maandag 26 September de eerste ouder avond tevens jaarvergadering van dit seizoen. Na afwerking van de agenda zal dr. A. Dekker, directeur, over de HBS A spreken. Illegaal werker of V-man? Vorige week begon het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam onder leiding van mr. A. D. van Regteren Altena, met de zaak tegen de 44-jarige verhuisondernemer J. O. uit Heemstede en vanmorgen werd zij voortgezet. De verdachte, die op vrije voe ten is, wordt ten laste gelegd, dat hij na Maart 1944 is opgetreden als tipgever van de inlichtingendienst van de Haarlemse politie. O. ontkent dit, geeft wel toe dat hij na Maart 1944 heel veel bij de inlichtingen dienst kwam, maar dat hij dit deed na over leg met illegale organisaties om bij de in lichtingendienst te spionneren. De vorige week werden de getuigen a charge gehoord. De ex-rechercheur van de inlichtingendienst Willemsen, verklaarde toen dat hij van Krist en Faber had ge hoord, dat O. was toegetreden tot de dienst als V-man en dat deze eenmaal de geheime bergplaats van Joodse inboedels heeft aan gebracht. Willemsen bevestigde dat de ver dachte vaak fruit bracht, maar bestreed de bewering van verdachte dat hij daar door vrij toegang had bij de inlichtingen dienst. Getuige Geerlings vertelde vandaag, dat hij enige malen een Ausweis van O. heeft ontvangen. Getuige moest steeds voor een rijwïelausweis een pakje sigaretten geven, dat toen voor 25,- gekocht moest worden Getuige vond dit wel vreemd, want hij dacht dat Ausweisen door de illegaliteit gratis werden verstrekt. Getuige Jordaan, die enige tijd naast Wil lemsen heeft gewoond, heeft aantekeningen gemaakt van gesprekken, welke in de keu ken van Willemsen werden gevoerd. Hierin stonden talrijke voor Willemsen bezwa rende feiten. Getuige verklaarde voorts, dat hij O. reeds in 1942 en 1943 enige malen bij Willemsen heeft gezien. Eige weken na de bevrijding kwam O. bij getuige en ver telde dat hij had "gehoord dat deze in het bezit was van papieren, welke tegen Wil- Iems'en gebruikt konden worden. Ver dachte kwam geregeld bij mr. Besier, die thans de advocaat-fiscaal in de zaak tegen hem is en hij zou die papieren wel over brengen. Getuige heeft de papieren aan O. gegeven en deze vertelde nu, dat hij ze per post aan mr. Besier heeft gestuurd. Mr. Besier heeft meegedeeld nooit iets ontvan gen te hebben. Toen getuige nog verklaarde, dat ver dachte tegen hem had gezegd: „Ik verdien aardig door zwarte handel met de mannen van de inlichtingendienst", stond de ver dachte op en riep opgewonden: „Ik ben niet bij Willemsen geweest. Die getuige staat te liegen. Het hof wil maar niet be grijpen dat dit illegaal werk was. Als het het maar wilde begrijpen, dan kwam er een eind aan dit raadsel, dat al vier jaar hangt". De president sneed deze woorden stroom met een paar forse hamertiklcen af. De zitting duurt voort. Heemstede U.N.O.-protest-actie Het resultaatvan de eerste inzameling van handtekeningen onder het protest dat bij de UNO zal worden ingediend tegen de wreedheden en het negeren van de mense lijke rechten in verschillende OostrEuro- pese landen was voor Heemstede-West 1400 en voor Heemstede-Oost 400 handtekeningen. Deze inzameling' wordt gehouden door het UNO-actie comité Heemstede, dat nogmaals oproept tot het blijk geven van strijdvaar digheid tegen de machten die de Westelijke beschaving bedreigen, om de lijdende mil- lioenen achter het IJzeren Gordijn te ster ken in het besef dat de Christelijke wereld voor hen strijdt. De inzameling is nog niet gesloten. Bloemententoonstelling A.s. Zaterdagmiddag zal de jaarlijkse bloemententoonstelling van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om geving" in de cantine van de Volksbond tegen Drankmisbruik aan de Dreef worden geopend. De tentoonstelling belooft zeer interessant te worden. Bloemendaal EXAMEN VOOR POLITIE-DIPLOMA Bij de Woensdag te Amersfoort gehouden examens voor het politie-diploma zijn ge slaagd de politie-agenten H. de Jong (met aantekening) en H. J. Meijer, beiden uit Bloemendaal. (Adv.) „ACTIEF WIT" blijft sensatie verwekken Veel wittere en zachtere was Zoals bekend is, heeft de N.y. Dobbelman - Nijmegen, een opzienbarende vinding gedaan, die de huisvrouwen in staat stelt, zichzelf en haar huisgenoten te verrassen met een vele malen witter en helderder was. Deze vinding maak o.a. gebruik van een geheel nieuwe methode, het optisch bleken. De daarvoor noodzakelijke stof het „Actief Wit", werd' verwerkt in „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel en hfet is dit wasmiddel, dat zulk een sensatie veroorzaakte bij onze anders zo flegmatieke huismoeders, Nog altijd is dat niet geluwd. Integendeel: dagelijks kan tot in de verste uithoeken van het land worden geconstateerd, hoe de nieuwe vinding om zich heen grijpt. En wie eenmaal de resultaten van het nieuwe wasmiddel heeft gezien, ver wondert zich daarover niet. (Adv. Ing. Med.) Devaluatie dupeert Belgische grensarbeiders Reeds moeilijkheden in Zeeuws Vlaanderen De devaluatie van de Nederlandse gulden en van de Belgische franc zal, doordat de Belgische munteenheid minder in waarde achteruit is gegaan dan de Nederlandse, waarschijnlijk moeilijkheden veroorzaken in Zeeuws-Vlaanderen. De Belgische grens arbeiders, die in de Nederlandse bedx-ijven werken, voelen er weinig voor om Neder landse guldens als loon te accepteren, om dat zij bij omwisseling in België thans min der francs dan voorheen daarvoor ont vangen. Voor hen betekent de devaluatie feitelijk een loonsverlaging'. De mogelijk heid bestaat, dat als niet vóór Dinsdag een bevredigende regeling wordt getroffen, de Belgische arbeiders het werk zullen neer leggen. In de Zeeuws-Vlaamse textielindustrie en in de klompenindustrie zijn honderden Belgen werkzaam. Zeer ernstig zou ook het wegblijven der Belgen zijn voor de Zeeuws- Vlaamse suikerfabrieken. Binnen enkele dagen begint de bietencampagne en zonder de ongeveer 600 Belgische werkkrachten kan men de bietenaanvoer niet verwerken, zodat een mislukking van de suikercam pagne niet denkbeeldig is. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Middelburg heeft reeds overleg gepleegd met de fabrikantenkring in Sluiskil en Hulst. Men zal zich tot de Stichting van de Arbeid en de minister van Sociale Zaken wenden. Verwacht wordt, dat de minister zal overleggen met zijn Belgi sche collega op welke wijze de moeilijk heden voorkomen kunnen worden. Niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen, maar overal langs de Nederlandse grens doen zich deze valutamoeilijkheden gevoelen. Bij Philips in Eindhoven werken bijvoorbeeld ook vele honderden Belgen. Eert tweetokf benzinemotor in ons land geconstrueerd Een Nederlandse ingenieur is er in ge slaagd een tweetakt benzinemotor van 125 kubieke centimeter cylinderinhoud te con strueren, die met een aangebouwde ver snellingsbak gebruikt kan worden als in- bouwmotor in motorrijwiel- of motordrie- wielerframes, doch ook dienst kan doen als stationnaire tweetakt motor voor de aandrijving van landbouwwerktuigen, pompen, generatoren, compressoren, beton molens en dergelijke. Patenten zijn aange vraagd. De constructeur, ir. L. Steenbergen, di recteur van een machinefabriek te Emmen heeft na jarenlange studie en voorberei ding deze tweetakt benzinemotor gebouwd volgens eigen inzichten en ontwerp. Onge veer twee jaar geleden was een proef motor gereed, die uitvoerig getest werd. De motor geeft een maximum snelheid van 75 kilometer per uur. Het brandstof verbruik is één liter op circa vijftig kilo meter. Regering verhuurt Liberty-schepen Uit de begroting van het Scheepvaart fonds -1950 blijkt, dat in vergelijking met de vorige begrotingen de thans voor de ex ploitatie der Liberty-schepen geraamde cijfers belangrijk lager zijp. Deze schepen, welke in 1946 en 1947 gekocht zijn, werden in de loop van 1947 voor een periode van 3 jaar a 3,25 per ton deadweight p. maand aan verschillende rederijen verhuurd. Het ligt in de bedoeling om de schepen wederom voor enige jaren te verhuren. De vrachttarieven zijn gedurende de laatste jaren echter gedaald, zodat voor de vol gende verhuur-periode een lagere huur prijs moet worden berekend. De tot nu toe ontvangen huur maakte het mogelijk op deze schepen behalve een afschrijving van 11 procent tevens een extra-afschrijving van 8 procent toe te passen. Hierdoor is de boekwaarde van de schepen aan het eind van de eerste ver- huurperiode tot 43 procent van de aan- koopwaarde gedaald. In 1949 werd een Liberty-schip verkocht en is de „Buys Ballot" voor 3 jaren ver huurd. De verhuurde regeringsvloot be staat uit 26 Liberty-schepen en de „Buys Ballot". Slotkoers Opexxings gisteren koersen Koninklijke Olie 332V2 336% 26714 264 25614 254% A. K. U 197% 197% 160 Nederlandse Ford 298 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 133 Scheepvaart-Unie. 173% 171% Holl.Amerilca Lijn 184% Deli Maatschappij 156 156% H. V. A 173 173% A'dam Rubber 1541/2 153 Va Ned. Handel Mij. 163 N.-I. Handelsbank 110 Billiton Mij. II 345 Geen wonder Als wij door het raam van onze voorka mer kijken, zien wij steeds in het ernstige gelaat van onze stenen overbuurman, die daar midden op het groene pleintje al sinds eeuwen op een stenen paard zit te rijden zonder van zijn plaats te komen. Onze stenen overbuurman is een goed moedig' man. Hij zet een gezicht alsof hij gedurig op weg is naar een veldslag die gewonnen moet worden. Maar wij, die hem de ganse dag zien, worden herinnerd aan de situatie in onze prille kinderjaren, toen wij eenmaal per jaar in ons Zondags pale naar de fotograaf moesten. Wij stonden daar met opgeheven kin en een trots lachje minutenlang naar de portrettenkunstenaar te staren, die niet ophield rond zijn toestel te dansen en te zeggen: Niet beNvegen, vooral niet bewegen. Wij bewogen minu tenlang vooral niet. Onze stenen overbuurman zit daar op zijn paard al eeuwenlang vooral niet te bewegen, zijn paard heeft een voorbeen geheven tot in het oneindige, zijn volgende stap naar de veldslag zal nimmer komen. Er is trouwens in de wijde omtrek geen veldslag meer te bekennen waar met een paard iets te bereiken zou zijn. Onze stenen overbuurman weet dat. hij heeft in zijn dode lankmoedigheid de dwingelandij van het destijdse erecomité aanvaard, dat van hem en zijn edel ros onder de schallende muziek van het fan farecorps geëist heeft; Stilstaan, vooral niet bewegen tot in alle eeuwigheid. Hij speelt met een ernstig gelaat het spel. Hij volhardt in zijn grappige pose tot ge noegen van het nageslacht en van de plein bewoners, die in zijn beeltenis de deftig heid en de adeldom van hun pleintje ver ankerd zien. Het kan zijn dat het aan die mistige herfstnacht gelegen heeft, of aan dat kop pige bier in de sociëteit, of aan dat zon derlinge maanlicht door slierten wolken heen of aan dat alles bij elkaar. Maar wij hebben deze nacht iets gezien waar wij niet over uit kunnen wij tweeën, deftige bewoners van dat deftige pleintje. Wij gaan vrolijk en licht van stap op huis aan, wij hebben zwaar geredeneerd over Confusius en Wysjinski en I-I.F.C. Aan zo een avond in de sociëteit heeft men nog eens iets, daar wordt men wijzer van op een plezierige wijs, daar komen de tongen los over de problemen en vreugden van het leven. Onze adem golft in dansende wolk jes voor ons uit in de koude herfstavond, wij kunnen om zo te zeggen zien wat wij zeggen. Wij nemen de bocht naar ons pleintje dat in de wazige maneschijn ligt te slapen, net en zedig zoals dat hoort op dit uur. Daar zijn de geraniums, daar zijn de be gonias, daar staat het stenen paard. Wij staan met een schok stil, alsof wij plotseling ook stenen paarden geworden zijn. Wij kijken met grote ogen. door de nevels. Want er zit niemand meer op 'dat paard. De ruiter, die goedmoedige, onver stoorbare stenen strijder heeft er genoeg van gekregen. Hij staat in fiex-e houding naast zijn ï'ijdier dat hij bii de teugel houdt. Het 'is een wonder. Het is een wonder, zeggen wij tegen el kander. Het is geen wonder dat hij zijn benen eens heeft willen strekken en mis schien heeft hij kramp in zijn kuiten ge kregen, maar het is een wonder. Dat pleintje slaapt maar door, die bloemen aan de voet van het wonder slapen maatf dooi-, en wij staan dat stil en stom aan te zien. Geen wonder dat wij bij dit wonder niet spreken durven. Maar wij zijn kiese lieden, die weten varx tact en goede toon. Wij weten een wonder te respecteren. Wij gaan op onze tenen rechtsomkeert. Wij lopen sprakeloos tien straten om. Men moet een heer, al is hij dan van steen, de gelegenheid geven on gestoord te doen wat hij wenst te doen in de nachtelijke uren. Wij zijn niet voor niets bewoners van een deftig pleintje. Toen we later thuiskwamen, zat de rui ter weer onbewogen en ernstig op de rug van zijn ros naar zijn eeuwige fotograaf te kijken. Wij glimlachten wijs en voldaan tegen elkander bij het afscheid. Wij voelden ons heren tot in merg en been. J. L. Naschrift der redactie: Het zal wel aan die mistige herfstnacht gelegen hebben, maar de heren waren eenvoudig op een verkeerd pleintje aangeland. Dat overkomt tenslotte iedereen wel eens. En bovendien: Het bier i s inderdaad weer best. Geen wonder dus. Cursus over liet Franse lied. De Franse zangeres Noérnie Perugia zal evenals in het vorig seizoen onder auspiciën van het „Muzieklyceum" te Amsterdam een inter- pretatie-cui'sus over het Franse lied geven op 3, 10 en 14 October. Op de eei'ste avond wordt het werk be handeld van de componisten: Gounod, Chausson, Chabrier en Duparc. De tweede avond is gewijd aan Gabriel Fauré. De derde avond is gereserveerd voor het werk van tijdgenoten. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 20) In de eerste week van Augustus maakte mevrouw Fax-rad ay de opmerking, dat ze er bleek uitzag, en vroeg, of ze soms last had van de warmte. Maar nadat Alma haar verzekerd had, dat ze zich uitstekend voel de, liet mevrouw Farraday het onderwerp varen en ging over op een ander punt, dat haar bezig hield: Heeft dat jongste zusje van u langzamerhand geen vacantie? Ik dacht dat we afgesproken hadden, dat u haar eens mee hier heen zoudt brengen. Mevrouw Farraday glimlachte vriende lijk en scheen er» werkelijk voor te voelen Pansy te zien. Haar vacantie is de vorige week be gonnen, mevrouw Farraday, antwoordde Alma. Als u het prettig vindt, dat ik haar op een middag meeneem, dan zal niemand dat heerlijker vinden dan Pansy zelf. Goed zo, breng haar dan morgenmid dag maar mee, zei mevrouw Farraday. Is er nog iets speciaals, dat ze erg graag bij de thee zou willen hebben? Geroerd door deze attentie, legde Alma uit, dat Pansy van taartjes met veel room en schuim hield. Dan weet ik wel, wat we nemen moe ten, knikte mevrouw Farraday vol begrip. Murray hield daar ook zo van, toen hij op die leeftijd was. Ik zal er met juffrouw Dray over spreken en zien wat we haar voor kunnen zetten. Alma bedankte haar met oprecht ge meende hartelijkheid. En de volgende mid dag kwam Pansy, opgewonden en onge woon gezeggelijk, met Alma mee naar Benham Lodge. Allemensen, wat is het hier mooi! zei Pansy helemaal onder de indruk, evenals Alma de eerste keer was geweest, en tegen de tijd, dat ze in de kamer van mevrouw Farraday aangekomen waren, had de nood zaak om uitdrukking te geven aan haar bewondering voor alles wat ze zag, het bij Pansy gewonnen van haar verlegen heid, en de ene opmerking volgde thans op de andere. Mevrouw Farraday stale haar hand uit en glimlachte. Je ziet er precies zo uit, als je zuster je beschreven heeft, zei ze. Ik vind het erg prettig je «eindelijk eens te leren kennen. Pansy begon zich meer en meer op haar gemak te voelen en ze stond op het punt te vragen, hoé Alma haar eing'enlijk had beschreven, toen iets in de tuin opeens haar aandacht volkomen in beslag nam. Waarom staat die meneer daar in die boom te schreeuwen?, vroeg ze, waarop mevrouw Farraday haar gezicht met een blik van verbazing omwendde en de tuin inkeek. O, dat is mijn man, zei ze zonder enige interesse. Hij is waarschijnlijk de kat van de huishoudster aan het overreden om uit de boom te komen. Dat beesl klimt er altijd in en is dan doodsbenauwd om weer af te dalen. Maar op die manier krijgt hij hem er nooit uit, verklaarde Pansy met het air van een deskundige. Hij pakt het helemaal verkeerd aan. Vixxdt u het erg, als ik hem dat ga zeggen? Helemaal niet, zei mevrouw Farraday, zonder acht te slaaxx op Alma's gebaar van protest. Ik zou het prachtig vinden, als iemand mijn echtgenoot daarop wees. Al leen zal hij je wel niet willen geloven. Dat zullen we zien. En met ogen vol strijdlust achter de ronde brilleglazen, holde Pansy het terras over en de tuin in. Meneer, begoxx ze beleefd, maar drin gend, toen ze naast meneer Farraday Sr. stond, zo moet u niet met die kat praten. U doet alsof u tot een bulldog spreekt. Hè?! Meneer Farraday keek vol ver bazing opzij. Ik wil u erop wijzen, dat u nooit die kat naar beneden krijgt, als u zo blijft schreeuwen, verduidelijkte Pansy. Honden vinden dat prachtig. Die denken, dat de baas geweldig is, als hij schreeuwt. Maar katten zijn anders, die verachten je erom, en vinden je alleen maar onbeheerst. Is dat heus waar? Meneer Farraday keek haar met vex-baasde ongelovigheid aan. Mag ik vragen, wie je eigenlijk bent? Ik ben Pansy Brendall. Het zusje van de secretaresse-gezelschapsjuffrouw van uw vrouw. Terwijl meneer Farraday dit verwerkte, staax-de Pansy omhoog in de boom. Zal ik die kat even voor u naar beneden ha len?, vroeg ze behulpzaam. Als ie dat denkt te kunnen, zei hij sceptisch. Maar dit raakte Pansy niet, die zóveel ervaring met Fernando had opgedaan. Natuurlijk kan ik dat, lachte ze. Als u even mijn hoed wilt vasthouden tenminste. En haar hoed afzettend, reikte ze deze, ben gelend aan een weinig fraai afgekloven elastiekje, over aan meneer Farraday. Deze nam het hoedje met een ietwat vies gezicht aan, waarna Pansy zich met grote behen digheid via de onderste takken van de boom omhoog werkte. Hoe heet die kat?, vroeg ze over haar schouder. Daar heb ilc geen idee van, klonk verbaasd meneer Farraday's antwoord. Hoe is het mogelijk, zuchtte Pansy, en het klonk verbaasd. Stel je voor dat iemand een kat had en niet eens diens naam wist! De kat begon intussen eerst hoger op te ldimminen, onder nijdig geblaas en ge- mauw. Maar toen Pansy als maar voort ging met' lieve woordjes tot het dier te I richten, begon hij langzaam bij te draaien. Pansy klom niet verder en strekte een hand uit, terwijl ze niet ophield allerlei bemoedigende en liefkozende woorden te I uiten. De kat miauwde niet meer en keek voor zich uit. Gaat u wat verderop staan, meneer, hij is bang voor u! riep Pansy. En meneer Fax-raday, die waarschijnlijk nog nooit een dergelijke ox*der zo stipt uitgevoerd had, trok zich gehoorzaam op enige afstand terug. Onmiddellijk kroop de kat naar vo ren en begon Pansy's hand te besnuffelen. Ze liet hem even begaan, streek het dier over zijn kop, wat met snorren beantwoord werd, en daarna was het niet moeilijk voor Pansy om de kat met deskxindige vaardig- i heid stevig beet te pakken en ermee om- I laag te klimmen. j Zie zo, dat is voor elkaar, hier hebt u het arme dier. I Pansy zette de kat op de grond, die zich 1 vol extase om haar benen kronkelde. Zo dra hij echter meneer Farraday in de gaten kreeg, ging hij er vandoor. Dat is de manier, waarop wij zoiets opknappen, legde Pansy hem vriendelijk uit. Juist, zei meneer Farraday, terwijl hij haar haar hoed teruggaf. Zijn ogen twinkelden. Hoe zei je ook weer, dat je heette? Pansy. Allemensen! Ja, ilc weet het. Een bespottelijke naam, maar ik lean het niet helpen, zei Pansy, terwijl ze haar hoed weer opzette. Hebt u er wel eens over nagedacht, hoe volkomen hulpeloos een arme^ kleine baby bij de doop is? Nee, antwoordde meneer Farraday, en hij keek vol belangstelling, ik moet zeggen, dat ik daar nooit een gedachte aan gewijd heb. Nu, maar het is een feit, verzekerde Pansy hem. Zullen we maar naar binnen gaan? Tenzij je eerst met me mee zoudt willen lopen om de paarden te bekijken. Pansy had er géén idee van, dat dit een zéér bijzondere attentie van meneer Farra day betekende; maar haar gezichtje straal de bij dit voorstel. O, dolgraag, ik zou het heerlijk vinden, riep ze xxit. En uit het raam kijkend, zagen Alma en mevrouw Farraday Pansy en haar gast heer in kennelijk zeer goede verstandhou ding verdwijnen in de richting van de stallen. Zo'n handig klein ding, merkte me vrouw Farraday op. Ze kan erg goed met beesten omsprin gen, stemde Alma toe. Mevrouw Farraday keek geamuseerd. Ze springt ook heel aardig met mijn echt genoot om, zei ze droogjes. Ilc kan me niémand anders voorstellen, die hem er. op wijst, dat hij iets verkeerd doet, en daarxxa dikke vx-ienden met hem is. Pansy heeft een geheel eigen techniek ixx allerlei dingen, lachte Alma. Evenals u. Mevrouw Farraday keek snel even in haar richtixxg, als wilde ze zien, wat voor effect deze opmerking op Alma had. Alma glimlachte. Is het heus?, vroeg ze. Ja, u hebt Mxxrray ovex'tuigd, dat u een zeer betrouwbaar en goed soort meisje bent. Ik geloofze nam haar hand werkje op en begon er met een zenuw achtig gebaar aan te werken ilc ge loof, dat hij veel waarde aan uw oordeel zou hechten. Wex-kelijk, mevrouw Farraday? Alma was verbaasd. Ilc geloof, dat hij me daar voor nog te weinig kent. Maar het is heus een feit. Hij vindt b.v. dat u een erg goede invloed op mij hebt. Alma lachte en zei: Nu, ik hoop dat dat zo is. U begrijpt me ixxdex'daad beter dan de meeste mensen, zei mevrouw Farraday plotseling. U begrijpt, dat ik nog altijd dingen wil doen en iets wil ondenxemen in plaats van hier maar stil te liggen in dit mooie, maar doodsaaie huis, met een handwerkje, en langzaam wegkwijnend. Alma ik mag wel Alma zeggen, hè? ik wil zo graag, dat jij eens met Murray praat en hem overhaalt mij voor een poosje naar Londen te laten gaan. (Wordt vervolgd}, t

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6