Haarlems Dagblad Krijgsgevangene uit Rusland kwam rede van communist onderbreken Joegoslavische afgevaardigde keerde zich tegen Slavisch bloc Directeur van internationaal monetair fonds geeft aanwijzingen aan „devaluatie-landen" Weerbericht )4e Jaargang No. 19354 lureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver sities en Administratie 10724, 14825. Redactie: 0600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. [aarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Irukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 23 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©pcctijtc 'i^aaclcmsttse Courant (Jnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ncidenten in West-Duitse Bondsdag Max Reimann „provoceerde de eenstemmigheid" door Oder-Neisse-grens te verdedigen De West-Duitse communisten leider Max jeimann is in de Bondsdagvergadering te kmn tot de orde geroepen omdat hij „de hders unanieme mening van de kamer keft geprovoceerd''. [in antwoord op Adenauers verklaring, kt Duitsland zijn aanspraken op de gebie- fen ten Oosten van Oder en Neisse nooit 61 opgeven, had Reimann verklaard, dat fe grens langs Oder en Neisse een grens !s vredes was. Hij stelde de vraag, waarom de Weste- ke geallieerden, „die in 1944 en '45 vaii user harte de uitdrijving van Duitsers t de Oostelijke gebieden steunden", thans k herziening van de grens vragen. „Het htwoord is, dat Polen cn Tsjechoslowakije eh zelf van Westelijke invloed hebben be rijd, anders zouden Churchill en Truman ch thans niet tegen de nieuwe Oostelijke tens keren en het zou de West-Duitse blitici verboden zijn haar ook maar te lemen", zo zeide Reimann. „U, dr. Ade- fcuer, zou dat dan ook niet willen". (Hier stond Adenauer op en verklaarde It de regering het vaste voornemen heeft j het vervolg niet meer naar zulke rede beringen te luisteren. Hij vroeg de voor tter Reimann „voor deze belediging" tot t orde te roepen. Voorzitter Kohier verklaarde geen bele- iging aan het adres van dr. Adenauer te Ebben gehoord en hij deed een beroep ji de leden om de waardigheid van de jjmer te bewaren, daar „de ogen der we- ild op ons gericht zijn." Hij riep Reimann echter tot de orde naar inleiding van zijn opmerkingen over de Her-Neisse grens en bepaalde, dat Rei- enn „de anders unanieme mening van Kamer heeft geprovoceerd". (Reimann was reeds eerder tot de orde 'roepen, toen hij verklaarde dat dr. Henauer aan het hool'cl stond van een joloniaal bestuur onder buitenlands ge- Krijgsgevangeuen-demonstratie iddellijk voordat Reimann voor de le keer tot de orde geroepen werd, een pas uit de Sovjet-Unie terug- teerde, haveloos uitziende Duitse krijgs- jene de vergaderzaal en liep op Rei- toe. Voordat hij de commmunisti- afgevaardigde had kunnen bereiken, hij echter door een griffier tegen- jhouoen. puiten toonden hij en een andere pas te- ggekeerde krijgsgevangene Reuters cor- Ipondent een door voorzitter Köhler ge kende kaart, waarop zij toegang tot de jblieke tribune en de vergaderzaal van Bondsdag hadden. Zij verklaarden, dat de kaarten hun ver- ;ekt waren op verzoek van dr. Adenauer (ens persoonlijke gasten zij thans waren. Zij zouden graag een gesprek van man i man met Reimann hebben gehad om p te vertellen, hoe het er in Rusland erkelijk uitzag, zo zeiden zij. pe - krijgsgevangene verklaarde in 63 bij Stalingrad te zijn gewond i gevangen genomen, waarna hij zes Br in Sovjet-Russische kampen moest prbrengen. Een van deze kampen,' een pfkamp, bevond zich in het Poolgebied. De andere krijgsgevangene verklaarde zich alleen in een Russisch strafkamp H de Finse Golf nog 38 a 40.000 krijgs- bangenen bevonden en in het door zijn lend genoemde kamp in het Poolgebied g 14.000. aliaanse politie arresteert p trawanten van Giuliano „Jacht geopend" in Noord- Afrika en het Italiaanse vasteland United Press meldt uit Palermo: Dertien Sen van de bende van de vogelvrije ko- Dg der Siciliaanse bandieten Salvatore uliano zijn thans in handen van de poli- i als resultaat van de nasporingen die zo- !l naar Noord-Afrika als naar het Itali- kse vasteland leidden. De politie deelde mede dat zeven mannen Brresteerd zijn die er van beschuldigd jrden handlangers te zijn van Giuliano; t anderen die de vlucht hadden genomen ar Noord-Afrika werden door de Franse iitie opgespoord en teruggevoerd naar fcilië. Donderdag kwamen zij op het eï- ïd aan onder politie-escorte. De gevan- pen waren aan handen en voeten ge- eid. (Tot de gearresteerden behoort de 24- rige Salvatore Pisciotta, broer van een 11 Giulinano's oudste „strijdmakkers" sciotta werd in een klein plaatsje gear- steerd waar hij medisch werd behandeld Dr verwondingen welke hij onlangs in li botsing met de politie heeft opgelopen, in broer was reeds eerder gearresteerd I een poging om naar Noord-Afrika uit wijken. De politie meldde verder dat twee in ja gearresteerde mannen tot de volge- ;en van Giuliano behoren en naar Sicilië len worden overgebracht om terecht te an. )e Italiaanse politie, zeker wetend dat Van aanhangers van Giuliano uit Sici- zijn gevlucht naar het vasteland van lië, heeft óver liet gehele land de jacht hen geopend. Het eerste resultaat van actie was de arrestatie van de twee nnen in Pisa. 'isciotta heeft zich niet zonder meer aan politie overgegeven. Hij kon pas worden [repen nadat hij in een hevig vuurge- ht al zijn munitie had verschoten. Hij rdt er van beschuldigd deel te hebben tomen. aan de moord op een groot aan- communisten die door de bende vap iliano in 1947 werd gepleegd in Portglla Ha Ginestra. Hij wordt er verder van Chuldigd de leiding te hebben gehad bij ïvallen van de bende op bureaux van socialistische en communistische partij. De „raad van ouderen", een commis sie belast met het toezicht op de procedure-regels, geldende voor vergade ringen van de Bondsdag, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn, is Donderdag middag bijeen gekomen om de incidenten van de ochtend le bespreken. De communistische leden uitten de klacht dat de voorzitter van de Bondsdag niet gerechtigd was Reimann tot de orde te roepen voor diens opmerkingen over de Odcr-Neisse-linie. De sociaal-democratische leden vielen de communisten bij. Zij wilden tevens we ten hoe het mogelijk was geweest dat de beide uit de Sovjet-Unie. teruggekeerde krijgsgevangenen, die hadden getracht Reimann le bereiken, erin waren geslaagd in de vergaderzaal van de Bondsdag door te dringen. De besprekingen der commissie werden afgebroken, toen de Bondsdag wederom in volledige zitting bijeen kwam. Zij zullen later wox-den hervat. (Reuter). Benei ux-voorunie treedt op 1 October in werking 's-GRAVENHAGE, 23 September. Vandaag is in Den Haag een vergadering gehouden van de presidenten der raden van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst. De voorwaarden voor de verwerkelijking van de Voorunie bleken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de Voorunie op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uitbrengen. Beslissin gen betreffende het handelsverkeer bin nen het kader van de Voorunie kunnen in de komende dagen worden verwacht. Punten van overeenstemming over het statuut der Unie De werkgroep van de staatkundige com missie der Ronde-Tafelconferentie heeft aan de centrale commissie medegedeeld, dat overeenstemming is bereikt over de volgende punten: 1. Karakter van het unié-statuut. 2. Positie en functie van de Kroon als hoofd der Unie. 3. Taak en samenstelling der conferenties van ministers der deelgenoten, die op geregelde tijden zullen worden ge houden. 4. Taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage. 5. Goed contact en geregelde samenwer king tussen de parlementen. Garry Davis, wereldburger no. 1" is sinds Woensdagavond drie keer door de Parijse politie gearresteerd en weer vrijgelaten. De arrestaties geschiedden omdat Davis zich met veldbed en al geïnstalleerd had voor een gevangenis uil protest tegen de opsluiting van een Franse dienstweigeraar. Hier wordt hij ten derde male in de ..boevenwagen" meegenomen, doch inmiddels is hij weer in vrijheid gesteld, waarna hij zich onmiddellijk opnieuw voor de gevangenis posteerde Hoogtepunt van kerkstrijd in Tsjechoslowakije nadert Komend wetsontwerp zou de kerken volkomen nationaliseren Men verwacht dat in de komende dagen de Tsjechoslowaakse regering maatregelen zal nemen, die de rooms-katholieke kerk in Tsjechoslowakije zullen veranderen in een feitelijke staatsinstelling. Zowel van com munistische zijde als van die van de kerk verklaarde men, dat de strijd tussen over heid en kerk binnenkort een climax zou bereiken. Het blad Lidova Demokracie meldde, dat het nieuwe wetsontwerp der regering, waarbij de staat het bestuur over alle kerken over zal nemen, „in de komen de dagen" wet zou worden. Krachtens deze wet zal de staat de kerkelijke zaken, de eigendommen en financiën der kerk be heren, alsmede de bezoldiging van katho lieke en protestantse geestelijken regelen en beslissen over kerkelijke benoemingen. Volgens de geheime inlichtingendienst van de katholieke kerk is de regering van plan een met de regering sympathiserende priester in een hoge furjetie, vermoedelijk die van opperbeheerder van de staat voor kerkelijke zaken, te benoemen. Men ver wachtte, dat Böhus Cernocky, die een voor name rol heeft gespeeld in de organisatie van de regeringsgezinde katholieke actie, dit zal worden. De illegale kerkelijke voorlichtingsdienst publiceerde Donderdag inlichtingen uit „uiteraard anonieme, doch gezaghebbende kerkelijke bron", volgens welke zou blijken, dat politieke instructeurs waren aange wezen om priesters in het oog te houden en er diegenen uit te zoeken, die geschikt wa ren voor politieke scholing. Deze instruc teurs zouden, naar men verwachtte, de priesters moeten onderbrengen in vier groe pen: „volkomen progressief", „progressief, maar aarzelend", ..conservatief" en „prin cipieel reactionnair". Verder zouden de in- structeurs rapport moeten uitbrengen over de reacties der priesters op het excommu nicatiedecreet van het Vaticaan en lijsten moeten aanleggen van priesters die veroor deeld waren wegens overtredingen als het voorlezen van herderlijke brieven. Zuid-Amerikaanse valuta's wankelen Volgens het „Journal of Commerce" wordt uit Washington gemeld, dat ver wacht wordt, dat Argentinië en Uruguay de eerste Zuid-Amerikaanse landen zullen zijn die tot devaluatie van hun valuta zullen overgaan. Volgens het blad zou den Chili, Peru en Ecuador dit voorbeeld dan spoedig volgen. De devaluatie der grondstofproduce- rende landen in het sterlinggebied heeft een enorme druk veroorzaakt op de Zuid-Amerikaanse landen om hun export prijzen voor grondstoffen te verlagen door aanpassing hunner valuta. Geen sprake van stopzetting der ontmanteling, zegt Schuman „Le Monde" meldt uit Lake Success, dat de Franse minister von Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, aldaar heeft verklaard dat er geen sprake van is dat de ontman teling van Duitse fabrieken zal worden gestaakt. Amerikaanse Senaat neemt militair hulpplan aan De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulppro gramma van president Truman aangeno men, volgens hetwelk 1.314.000.000 dollar aan West-Europa cn enkele landen buiten Europa zullen worden toegewezen voor aankoop van wapenen, waarvan 1 mil liard dollar voor de landen van het At lantisch pact. Amendementen van de de mocratische senator Walter George en de republikeinse senator William Knowland om het hulpprogram voor de landen van West-Europa met 200 millioen dollar te verminderen werden verworpen. George diende zijn tweede amendement niet in, waarbij de toewijzing van de helft van de L milliard dollar, die voor wapenbestel lingen tegen latere betaling bestemd zijn, met 300 millioen dollar verminderd zou worden. Daar het Huis van Afgevaardigden de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 millioen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsontwerp thans aan een gecombi neerde commissie van de Senaat en het Huis worden voorgelegd, opdat een com promis tussen de beide versies bereikt wordt. In de Senaat werd geen motie inge diend tegen de toewijzing van 314 mil lioen dollar, aan Griekenland, Turkije, Perzië, Korea, de Philippijnen en „het al gemeen gebied" van China. Aangenomen werd een amendement, dat bepaalt, dat minstens de helft van de wapenverschepingen naar het buitenland door Amerikaanse handelsschepen moet worden verricht. Algemene UNO-vergadering Indonesië ook weer op de agenda FLUSHING MEADOWS (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdagavond de gehele voorgestelde agenda van zes en zestig punten met 53 legen nul stemmen, bij zes onthoudingen, aangenomen. De Indonesische kwestie, die op de vorige zitting als agendapunt werd aangehouden, werd thans zonder debat op de agenda van deze vergadering geplaatst. De Slavische groep had bezwaar gemaakt tegen het opnemen van de volgende pun ten: Het rapport van de kleine Assemblée, het instellen van een veldwacht der UNO en het rapport van de internationale com missie voor het recht over „de rechten en plichten van staten". Toen Polen, gesteund door de andere af gevaardigden van de Slavische groep, be zwaar maakte tegen het voorstel tot be spreking van het in acht nemen van d< rechten van de mens in Hongarije, Bulga rije en Roemenië, maakte dr. Ales Behler, de Joegosalvische afgevaardigde, bekend dat hij zich van stemming zou onthouden, daar „enkele der betrokken landen de vredesverdragen en andere verdragen met ons land hebben geschonden". Volgens Ma- noeilèky (Oekraine) was deze verklaring een „camouflage voor onvriendschappe lijke gevoelens jegens die drie volksdemo cratieën". Joegoslavië ghf echter wel zijn stem aan een motie van Tsjechoslowakije, Oekraine en Wit-Rusland om de Koreaanse kwestie van de agenda af te voeren en stemde ook met de Slavische groep mee tegen op neming van de Griekse kwestie op d< agenda. Op de ochtendbijeenkomst van Donder dag was slechts door twee afgevaardigden het woord gevoerd, zodat de bijeenkomst drie kwartier voor lunchtijd moest worden verdaagd. De sprekers waren dr. Fadhel Djamali van Irak en dr. Tsjiang van China, welke laatste een beroep deed op de Assem blée, acht te slaan op de „storm, die het communisme in China heeft veroorzaakt". De „overstroming" zou niet kunnen worden tegengehouden, aldus zeide Tsiang, door Massagraven ontdekt in Dachau Volgens United Press zijn arbeiders bij het graven op de terreinen van !t voormalig concentratiekamp Dachau op een massa graf gestoten, dat naar schatting vierdui zend lichamen bevat. De Amerikaanse autoriteiten hadden opdracht tot het graven gegeven, nadat twee weken geleden arbeiders, die in op dracht van een Duitse maatschappij deze terreinen naar klei groeven, een ander massagraf hadden ontdekt. Dr. Philip Auerbach, juridisch advi seur van de bond van nazi-slachtoffers, schatte het aantal lichamen in het nieuwe graf op vierduizend. De beide graven lig gen op minder dan honderd meter van elkaar verwijderd. Men heeft behalve de lichamen ook restanten van kledingstuk ken aangetroffen. (United Press) Bestand in het Amerikaanse staal-geschil De United States Steel Corporation heeft het verzoek van Truman ingewilligd en zich bereid verklaard met de bond van staalarbeiders te onderhandelen. De presi dent had gevraagd het „bestand" tot 1 October te handhaven „in het belang van het land". De Bond van Amerikaanse staalarbeiders heeft Donderdag het voorbeeld van de werkgevers gevolgd en president Trumans voorstel tot een verlenging van het „be stand" met zes dagen aanvaard. Er zal thans tot1 October geen verandering in de toestand komen. Legercommandant naar Sumatra BATAVIA, 22 September (Aneta). Teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de uitvoering der order tot het staken der vijandelijkheden in midden Sumatra heeft de legercommandant zich naar Padang begeven, vergezeld door het Nederlandse militaire lid van de centrale gemengde commissie, de kolonel Van dar Wijck. Een belangrijke deviezen bron voor Engeland wordt gevormd door de industrie van luxe speelgoed, die door het uitvallen van de Duitse industrie na de oorlog vaste voet kon krijgen op de Amerikaanse markt en daardoor thans reeds heel wat dollars thuis brengt. De Britse speelgoedfabrieken zijn nu al ijverig voor Kerstmis in de weermaar de productie is natuurlijk for export only". slechts aan een kant een dijk (het Atlan tisch pact) op te werpen. De Iraakse afge vaardigde betoogde, dat in het Midden- Oosten geen vrede mogelijk was „zolang de Joden de rechten van de Arabieren in Palestina niet erkennen". Geen der ministers van Buitenlandse Za ken van de grote vier was op de ochtend vergadering aanwezig. Van de grote vier heeft tot dusver alleen Acheson gesproken. Wysjinsky en Robert Schuman zouden heden het woord voeren. Op de avondvergadering werd nog be sloten de werkweek op zes dagen te stel len en uiterlijk dertig November de zit ting te beëindigen. Minister Stikker aan het woord Hedenochtend zou de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, een rede houden in de Algemene UNO-vergadering. Tengevolge van het tijdsverschil zal de inhoud van deze rede pas in de middaguren in Nederland kunnen worden gepubliceerd. Vreedzame arbeiders werden voor „infiltranten" aangezien MAKASSAR, 22 September (Aneta). Op 20 dezer meldde Aneta, dat de vorige dag 32 leden van een bende van Oost Java uit in het gebied van de Westkust van Ce lebes waren geïnfiltreerd. Thans heeft de correspondent van Aneta te Makassar van bevoegde zijde vernomen, dat deze mensen geenszins infiltranten waren, doch een groep arbeiders uit een verderop gelegen kuststreek, die werk zocht in de klapper tuinen van Mamoedjoe. De aangehoudenen zijn per eerste gelegenheid teruggevoerd en schadeloos gesteld. Het woord is aan.... Benjamin Franklin: Wilt gij de waarde van een gulden leren kennen, tracht er dan eens een te lenen. Nederlandse voorstellen tot herstel'van bestuur op Java BATAVIA, 22 September (Aneta). Alvorens Djokja te verlaten heeft de voor zitter van de Nederlandse delegatie in In donesië, mr. s'Jacob, het volgende aan Aneta verklaard: „Het is noodzakelijk gebleken op korte termijn in aanvulling op de wapenstil standsovereenkomst maatregelen te nemen voor het herstel van het normale bestuur. Op dit terrein bestaat nog een zeer onge regelde toestand, hetgeen het sterkste spreekt in Midden en Oost Java. Beide de legaties zijn er van overtuigd, dat het aan beveling verdient reeds gedurende de Haagse besprekingen met deze arbeid in gemeenschappelijk overleg te beginnen. Met de negara-besturen van Pasoedan en Oot-Java dienen regelingen te worden ge troffen om het bestuur aldaar op effec tieve wijze te doen functioneren. Teneinde aan het bovenstaande practische inhoud te geven, heeft de voorzitter van de Neder landse delegatie dezer dagen besprekingen gevoerd met de voorzitter en enkele leden van de republikeinse delegatie. Er is daar bij naar een betere coördinatie gestreefd van het bestuursbelang met het militair en politineel belang. Van Nederlandse zijde zijn thans voorstellen gedaan ten aanzien van Midden Java, waarbij is inbegrepen Solo, alsmede het deel, ^at niet tot de negara Oost-Java behoort, voor de periode tot het einde van de Ronde Tafel-conferen tie en voor de periode daarna tot de datum van de souvereiniteitsoverdracht. Deze voorstellen zullen onverwijld worden be studeerd en verder worden uitgewerkt. Verwacht mag worden, dat binnen enkele weken zoveel voorbereidende arbeid kan worden verricht, dat tot een militaire concentratie kan worden overgegaan zon der de rust en orde in gevaar te brengen. De samenwerking op politineel gebied zal hierbij zeer belangrijk zijn", aldus ver klaarde mr. s'Jacob tegenover Aneta. Het begin was goed, zegt Gutt Productiekosten mogen niet stijgen Camille Gutt, de directeur van het inter nationale monetaire fonds, deed Donderdag in een persconferentie een beroep op de landen die hebben gedevalueerd, om door vermindering van de binnenlandse consumptie, de binnenlandse investe ringen en de regeringsuitgaven goederen voor export beschikbaar te maken. Hij zeide dat de devaluaties van de laatste vijf dagen op zichzelf geen oplossing bieden voor het huidige gebrek aan evenwicht in de wereldhandel. Deze pariteitswijzigingen zijn een „vreedzame en nuttige omwente ling", zo zeide hij, die er toe zal bijdragen de doeleinden van het internationale mo netaire fonds, waarvan een uitgebreidere wereldhandel op multilaterale basis er een is, te verwezenlijken. Het is niet voldoende om goederen voor export beschikbaar te maken, aldus ver volgde Gutt, doch zij moeten ook verkocht worden en hiervoor is het van belang, dat het effect van de devaluaties niet verloren gaat door een stijging van de binnenlandse productiekosten. De landen die tot devalua tie zijn overgegaan, kunnen zich dan ook niet veroorloven de prijzen van hun goede ren, uitgedrukt in de landsvaluta, te laten stijgen. Zij kunnen een stijging van de productiekosten niet toelaten, zonder het gevaar van verlies hunner markten te lopen. Tenzij het effect der deze week ge nomen monetaire maatregelen wordt teniet gedaan door een stijging van de binnen landse prijzen en productiekosten, of door een onjuiste regeringspoliliek, zullen de pariteitsherzieningen door de uitbreiding van de export die zij mogelijk maken, eer der bijdragen tot het herstel van het inter nationale betalingsevenwicht dan door een vermindering van de invoer mogelijk zou zijn. Als resultaat van de gebeurtenissen van de laatste dagen begint zich een nieuw stelsel van wisselkoersen af te tekenen, dat mogelijk in de naaste of in een meer ver wijderde toekomst zal worden voltooid. Reeds thans is het echter van een zodanige betekenis, dat het beschouwd kan worden als een belangrijk nieuw element in de wereldhandel, aldus Gutt. Gutt waarschuwde dat Europa verdere hulp zal blijven behoeven, totdat de export positie der Europese landen in voldoende mate zal zijn verbeterd. Hij zeide het waar schijnlijk te achten, dat de dollarproblemen van sommige landen in de eerstkomende maanden nog acuter zullen worden. Het Westelijk halfrond zal aanzienlijk meer uit Europa en de rest van de wereld moeten importeren. Vooral de Verenigde Staten zullen hun invoer van grondstoffen en eind producten uit alle landen, die concurreren de prijzen vragen, moeten uitbreiden. Het is duidelijk, zo gaf Gutt vervolgens als zijn mening te kennen, dat er in het Roemeense verzetsgroepen actief? De „Daily Telegraph" meldt, dat volgens een betrouwbare Weense bron Roemeense verzetsgroepen onder leiding van een voor malig divisie-commandant in vele streken van Roemenië tegen het communistisch regiem vechten. De verzetsgroepen zouden opereren in de Noordelijke bergstreken, in Boekowina en Moldavië. De' groepen zou den bestaan uit voormalige officieren, priesters, politiemannen en boeren wier land door de communisten is afgenomen, alsmede Hongaren, die tijdens transport naar Rusland ontsnapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wapenen en ammunitie, die tijdens de oorlog uit Roemeense kazer nes zijn weggehaald en in de bergen ver borgen. komende jaar of de komende jaren nieuwe aanpassingen op het gebied van handel cn financiën zullen plaats hebben en dat het beëindigen van het Europese herstelpro gramma in 1952 wederom aanpassingen met zich zal brengen. Er is thans een begin ge maakt met het aanbrengen van verande ringen ten goede in de internationale han delsbetrekkingen en over het geheel geno men is dit begin, naar het oordeel van,Gutt, goed geweest, ook al kunnen bij belangrijke maatregelen zoals die welke deze week zijn genomen, vlagen van speculaties en enige onvermijdelijke heraanpassingen niet uit blijven. Jongetje, dat alleen thuis was bij brand omgekomen Woning in Vlissingen door de bliksem getroffen In Vlissingen is Donderdagavond bij een brand in een bovenwoning aan de Molen straat een zesjarig jongetje in de vlammen omgekomen. De bewoonster, zekere E., had haar tweede man die varensgezel is, uit IJmuiden afgehaald en was met hem naar een café in Vlissingen gegaan. 's Avonds om halftwaalf, toen het hevig onweerde, brak door blikseminslag brand in het huis van E. uit. De benedenbewoners, die niet wisten dat zich in huis E.'s zoontje bevond, waar schuwden de brandweer. Toen deze kwam, stond de bovenverdieping van het oude huis reeds in lichterlaaie. Een kwartier latei- keerden de ouders terug en pas toen werd bekend dat het jongetje in huis was. De stiefvader, de commissaris van politie en de brandweercommandant hebben nog pogingen gedaan het slaapkamertje te be reiken. maar dit bleek onmogelijk te zijn. Omstreeks één uur was het vuur geblust en vond men de verkoolde resten van het knaapje. Horlogewinkel in Amsterdam uitgebrand. Een felle brand heeft Donderdag in Am sterdam een horlogezaak in de Gasthuis- molensteeg geheel in vlammen doen op gaan. De vrouw des huizes kon zich slechts via het dak uit het brandende huis redden. De gehele inventaris ging verloren. De brandweer kon heden nog geen oorzaak van de brand opgeven. De politie heeft de zaak in onderzoek. De afgevaardigden van dc Neder landse minderheidsgroep in Indonesië zijn Vrijdagmorgen op het paleis Huis ten Bosch door de Koningin in audiëntie ontvangen. OPNIEUW ENKELE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met voornamelijk vanavond of vannacht plaatselijk en kele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. 24 September: Zon op 6.28 uur. onder 18.35 uur Maan op 9.08 uur, onder 19.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 September: Hoog water: 3.56 en 16.20 uur. Laag water: 12.07 en 00.00 uur. Zaterdag 24 September: Hoog water: 4 36 en 16.59 uur. Laag water: 0.30 en 12.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1