Haarlems Dagblad Expiosie „Atoom-ontploffing in de Sovjet-Unie waargenomen in de afgelopen weken" Het nieuws van deze explosie behoeft niemand te verwonderen" Drieledig vredesvoorstel van Wysjinski Weerbericht 64e Jaargang No. 19355 jjureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. jDrukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 24 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peercboom cn ©prcdjtc lijaaclctnartic Courant (Xntto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PRESIDENT TRUMAN's MEDEDELING dat zich „in de afgelopen weken" in Sovjet-Rusland een atoom-explosie heeft jfoorgedaan zou een veel groter explosie in Het wereldnieuws veroorzaakt hebben als aj twee jaar eerder was gedaan. In die tijd riepen gedachten aan de atoombom veel «roter schrikbeeld op dan nu. Zoals het ïltijd gegaan is met bedreigingen: de men sen worden er niet blijvend door in staat van spanning gehouden.Een tijdlang worden er vele geleerde uiteenzettingen en nog meer algemene beschouwingen met min of meer krasse gevolgtrekkingen over gepu bliceerd. Er wordt mateloos veel over ge- ichreven en gepraat. Tot het onderwerp, enminste voor het algemene publiek, dood geschreven en doodgepraat is. Men kan er niet over blijven veronderstellen en fanta seren. Men raakt aan het bestaan van de nieuwe bedreiging gewend. Dit verschil met twee jaar geleden is van ielang, omdat nu geen algemene angst eactie te verwachten is. zoals die zich toen hebben doen gelden. Dit is een voor- ieel, dat wij op die vroegere tijd hebben lehaald. Een golf van schrik door de wereld !an alleen maar tot dwaze en onberaden lingen leiden. De mededeling van president Truman is vel erg beknopt. Hij heeft niet gezegd dat >en atoombom ontploft is; het zouden dus bok installaties, bestemd voor het maken tan de atoombom, kunnen zijn geweest. Hij leeft evenmin datum en plaats der explosie iangegeven. Op vragen daaromtrent heeft gijn minister van Defensie, Johnson, ge- antwoord: „het kabinet weet er alles van". laar ook zonder dat wij datum en plaats a weten is het duidelijk genoeg dat Truman ils zijn mening heeft willen zeggen, dat de lussen nu in staat zijn een atoombom te naken. Dat zij het onding in dezelfde hoe- -eelheden en maten in .voorraad zouden lebben als de Amerikanen, die een voor-, iprong van vier jaar hebben gehad om het e ontwikkelen, is niet aan te némen. Maar lie achterstand zullen zij binnen afzienbare- ijd ook wel inhalen. Er is tenslotte niets 'érrassends in, dat de Russen het tot een toom-explosie hebben gebracht. De des hebben altijd gezegd dat het al- een maar een kwestie van tijd was. Kort ia-Hiroshima (Augustus 1945) schatten zij lie tijd op vijf jaar. I11 hoeverre dit be- ekenbaar kan zijn is voor de leek een ge- leim. Het lijkt hem niet berekenbaar. In Ik geval blijkt nu dat de schatting een aar te hoog is geweest; na vier jaar is de ixplosie al losgebarsten. Dat het werkelijk en atoom-explosie is geweest en geen ef- ect van andere ontploffingsmiddelen, dat nen zou hebben kunnen verwekken om de vereld te misleiden en ontzag in te 'boeze nen, staat blijkbaar vast. Door meting van le radio-actieve uitstraling in de lucht, leeft de Amerikaan Osborn verklaard, kan ïen het karakter van een atoom-explosie iinnen enkele uren vaststellen. 1 Nu Oost en West, of liever gezegd Ame- ika en Rusland, allebei over de atoombom eschiklcen zullen zij wellicht op nieuwe rondslag onderhandelingen gaan voeren m tot een vergelijk te komen. De kans ijkt aanwezig. Van meer belang dan een lapieren verdrag ten aanzien van het ge- iruik der atoom-energie zijn evenwel de merkelijke verhoudingen. Als Sovjet-Rus and de bom ergens ter wereld zou willen aten vallen zou het daarbij niet zekerheid p een bliksemsnelle beantwoording van ijn daad kunnen rekenen. En er bestaat eeir afweermiddel tegen de atoombom, die n één slag de centra van activiteit van een and volkomen zou kunnen vernietigen. Wie ou het wagen, met een dergelijk wapen de anval te openen? Hij zou tot zelfmoord ■an zijn eigen volk moeten hebben beslo- en. Het is op deze plaats al meermalen ipgemerkt: in de Tweede Wereldoorlog ïebben de strijdende partijen, zelfs het fazi-régime in zijn stervensuur, de gifgas- en niet meer durven gebruiken. Er bestond ;een afdoende afweer tegen, zeker niet ten anzien van de grote bevolkingscentra. Wie ulk een wapen gebruikt en er niet de enige lezitter van is ontketent op hetzelfde ogen- ilik de ondergang van zijn eigen volk. Zal iet met de atoombom anders gaan dan met ie gifgassen? Het is des te minder aanne- ïelijk omdat de enorme vernietigingskracht 'an dit jongste''wapen feitelijk het bestaan ier gehele mensheid op het spel zet. Te Londen en Ottawa zijn verklaringen litgegeven, waarin de mededeling van Kruman wordt bevestigd. Dit lijkt tamelijk ïerbodig. Merkwaardig zou het slechts ge- 'eest zijn als te Londen en Ottawa verkla- igen waren uitgegeven die de juistheid ian president Truman's mededelingen ont- tenden. Maar te Washington zijn bespre- igen over de atoom-energie gaande tus- de V. S., Groot-Brittannië en Canada vanwege het prestige moesten dus blijk- jaar alle drie deelnemende landen een luid doen horen. Het is misschien vreemd iet te moeten zeggen, als mqn aan de stem ing van 1947 denkt, maar ik geloof niet it veel mensen hierdoor minder rustig Uien slapen. Het is alweer zo oud. R. P. Militaire besprekingen ter Ronde Tafel-conferentie De besprekingen op militair gebied heb- in de afgelopen weken hoofdzakelijk lafs gehad tussen de Indonesische secties militaire commissie onderling en han- Iden over de opbouw van het militaire Ippraat dat na de souvereiniteitsoverdracht optreden, aldus verneemt de speciale irrespondent van het A.N.P. Deze bespre ngen zijn, naarjwij van Indonesische zijde 'ernemen, thans bijna geheel beëindigd, 'as dezer dagen zijn besprekingen tussen Indonesiërs en Nederlanders weer begonnen |met als onderwerp het successievelijk te- igtrekken der Nederlandse troepen en de iteuri welke in materieel en personeel op licht van Nederland kan worden verwacht. Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen deelde mede, dat ïn de cijfers van het aantal gesneuvel den en gewonden sedert het van kracht borden van de order tot staken van de vijandelijkheden een sterke daling valt te constateren. In de maand van 10 Juni tot 10 Juli be droeg het aantal gesneuvelden 107, gewon den 297 en vermisten 7. In de maand van U Juli tot 11 Augustus waren de cijfers respectievelijk 93, 249 en 12 en in de maand van 11 Augustus tot 11 September 20, 59 m 2.' 'y President Truman bevestigt wat te verwachten viel: Nadruk op noodzakelijkheid van doeltreffende internationale controle der atoomenergie WASHINGTON, (United Press, Reuter) President Truman heeft Vrijdag met een eenvoudige zin van enkele woorden een einde gemaakt aan de speculaties van politici en militaire deskundigen uit de niet-co'mmunistische landen ten aanzien van de waarde van de atoombom bij de bepaling van de politiek en de strategie tegen over de Sovjet-Unie: Hij heeft medegedeeld dat waarnemingen gegevens nebben opgeleverd waaruit kan worden geconcludeerd dat de Sovjet-Unie in de afgelopen weken een atoomontploffing heeft totstandgebracht. Deze presidentiële mededeling v/as vervat in een boodschap aan het kabinet en werd later in een officieel commu niqué ter publicatie vrijgegeven. Soortgelijke verklaringen verschenen in Ottawa en Londen namens de Canadese en Britse regering. Men kan wel zeggen dat de onthulling van Truman een diepe indruk heeft gemaakt op de bevolking der Verenigde Staten en van het gehele Westelijke halfrond, of schoon het feit, dat de Sovjet-Unie zich inspant om op gelijke vöet te komen met de Verenigde Staten ten aanzien van haar bewapeningsi/iogelijkheden en dus ook de atoomenergie dienstbaar maakt aan militaire doeleinden, nauwelijks verrassing kan wekken. De aanwijzingen dat de Sovjet-Unie in deze richting werkte v/aren reeds lange tijd zo duidelijk, dat de onthulling van Truman slechts kan worden beschouwd als een bevestiging van de verwachtingen. „Naar mijn mening heeft het Ameri kaanse volk er recht op om, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te wor den ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoom-energie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak," aldus vervolgde Truman in zijn boodschap. Van het ogenblik af dat de atoom-ener gie voor het eerst door mensen werd vrij gemaakt, kon worden verwacht dat ook an dere landen zover zouden komen. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden.. Bijna vier jaar geleden wees ik er reeds op, dat men in wetenschappelijke kringen .nagenoeg unaniem van mening was, dat de essentiële theoretische kennis, waarópde ontdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was. Het wordt ook geens zins uitgesloten geacht, dat men in het buitenland, wat de theoretische kennis be treft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd." „Deze jongste ontwikkeling", zo be sluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werkelijk doeltreffende en ge- dwongen internationale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld wordt gesteund door onze regering en de grote meerderheid van de leden der UNO". Truman las zelf. de verklaring aan de pers voor na afloop van een kabinetsvergade ring. Deze verklaringen vallen samen met de atoombesprekingen, die te Washington aan de gang zijn tussen Engeland, Canada en de Verenigde Staten. „Wij weten er alles van" De minister van Defensie, Louis Johnson, wilde na de kabinetsvergadering de jour nalisten geen antwoord geven op hun vra gen over de juiste plaats en tijd van de ontploffing. Toen men hem vroeg of het kabinet meer bijzonderheden wist dan in de officiële verklaring zijn gegeven, zei Johnson: „Het kabinet weet er alles van". Meer wilde hij niet loslaten. Toen verslaggevers aan Johnson vroe gen of er wijzigingen in de defensie zijn aangebracht als gevolg van de atoomexplo- in Rusland, antwoordde de minister slechts: „Neen". Weinige minuten na de verklaring van de president werd het nieuws over alle Ame rikaanse zenders bekend gemaakt. De pro gramma's werden er voor onderbroken. Verwacht wordt, dat binnenkort meer gegevens bekend zullen worden gemaakt, zoals over de wijze, waarop het nieuws ter kennis van de president is gekomen. Amerika heeft een nauwkeurig instru ment om een atoomexplosie te registreren. Aldus mag uit mededelingen van Frede rick C. Osborn, permanent vertegenwoordi ger der Verenigde Staten in de commissie voor de atoomenergie der UNO, worden afgeleid. „Ik ben er zeker van, dat, het be richt juist is", aldus Osborn. „Ik weet het, omdat wij er de installaties voor hebben om het te weten. Ik heb in de atoomcommissie egd, dat wij het enkele uren na de ex plosie zouden weten, op grond van de mate van radio-actieve uitstraling in de lucht." Experiment of ongeluk? Volgens gewoonlijk goed ingelichte mili taire kringen te Londen ligt het centrum van Ruslands atoomonderzoek in Estland en op het eiland Hiiumaa aan de kust van Estland. De bevolking van dit eiland en van de kust van Estland is geëvacueerd en ver vangen door Russen, aldus deze bron. Te Londen aangekomen vluchtelingen uit dit gebied hebben herhaaldelijk melding gemaakt van de bouw van atoomzuilen en andere atoominstallaties aldaar. Aan de andere kant gelooft men in deze kringen, dat een Russische bom voor ontploffing verder het binnenland in zou zijn gebracht, omdat seismografen in Finland en Zweden geen beving hebben geregistreerd. Amerikaanse militaire autoriteiten heb ben in Juli aan de militaire autoriteiten der Westelijke Alliantie gemeld dat zij een atoom-explosie in Rusland geregistreerd, hadden. Deze registratie onthulde echter niet of de explosie een bom was dan wel een experimentele ontploffing aldus United Press. De registratie ging gepaard met diverse berichten uit de gehele wereld over een Minister Hamelink vroeg ontslag als vice-voorzitter der economische commissie Naar A.N.P. verneemt is aan de Oost- Indonesische minister van Financiën, M. Hamelink, op zijn verzoek ontslag verleend van zijn functie van vice-voorzitter van de sectie B.F.O. der financieel-economische commissie der Ronde Tafel-conferentie. Hij zal als adviseur en deskundige in de sectie werkzaam blijven. geweldige aardbeving in Azië. Verschillen de stations maakten op de zelfde dag van Juli melding van aardschokken in Azië. Een paar dagen later, aldus een militair zegsman, werden reusachtige branden op Russisch gebied gemeld. Het betrof de zelf de streek. Indien men zich realiseert dat de Russen in. dit gebied een hydro-electri- sche fabriek voor hun atoomexperimenten hebben, dan kan men het mogelijk achten dat hun eerste bom per ongeluk explo deerde, aldus de zegsman. Hij achtte het veelbetekenend dat tot het tijdstip van de gemelde beving de Russen gepocht hadden over hun vorderingen op het gebied van atoom-experimenten. „Sedertdien hebben zij dit pochen gestaakt", aldus de zegsman, DEAN ACHESON: Russisch commentaar: Niets nieuws onder de zon" t Toen aan A. Arütiunian, lid van de B Sovjet-Russische delegatie ter algemene vergadering van de UNO, werd ge- i vraagd of het waar was dat ook de Sovjet-Unie in staat is as atoombom te j vervaardigen, antwoordde hij: ,.Ik j hoorde dit het eerst van de president der I Verenigde Staten",' waaraan hij toe- voegde: „Ik heb geen commentaar. Een oud Russisch spreekwoord zegt: „Er niets nieuws onder de zon." j De onder Russische controle staande om roep van Berlijn verklaarde, dat men in politieke kringen te Londen Trumans mededeling beschouwde als een Ameri- kaanse erkenning', dat de Sovjet-Unie een atoombom bezit. ,.De propaganda i van America's» superioriteit op dit ge- I hied is dus definitief ontzenuwd", aldus radio Berlijn. Doodstraf voor Rajk BOEDAPEST, 24 September (Reuter). Laszlo Rajk, voormalig Hongaars minister van Buitenlandse Zaken, is heden wegens verraad ter dood veroordeeld. Luitenant- generaal George Palffy, voormalig stafchef en minister van Defensie, zal voor een militair gerechtshof opnieuw worden be recht. Lazar Brankof, voormalig raadsman van de Joegoslavische ambassade te Boedapest, werd veroordeeld tot levenslang. Dr. Tibor Szonyi, voormalig secretaris voor personeelszaken van de Hongaarse communistische partij: doodstraf. Andras Szalai, assistent van Szonyi: doodstraf. Dr. Paul Justus, voormalig vice-president van de Hongaarse radio: levenslang. Ivan Ognjenovic, sociaal-democratisch leider: negen jaar. Degenen, die ter dood zijn veroordeeld, zullen worden opgehangen. Hun vonnis kan echter nog door hogere rechtbanken wor den gewijzigd. Amerikaanse senatoren beramen middelen tot overeenstemming De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, verklaarde tegen over journalisten op de hoogte geweest te zijn van de Russische atoomexplosie toen hij Woensdag in zijn eerste grote redevoe ring voor de Assemblée een beroep deed op de Sovjet-Unie tot samenwerking. Acheson zeide, dat het nieuws van de ex plosie in Rusland niemand behoefde te verwonderen. De besprekingen over atoom energie tussen Engeland, de V.S. en Cana da waren steeds gebaseerd geweest op de veronderstelling, dat vroeg of laat een of ander land de V.S. in theoretische en wel licht practische kennis van de atoomenergie zou evenaren. Op de vraag, of de bekendmaking van president Truman betekende, dat de Sov jet-Unie nu ook de atoombom bezat, ant woordde Acheson, te veronderstellen dat Rusland een wapen bezat dat tot ontplof fing was gébracht. Over de juiste plaats van de explosie liet Acheson zich niet uit. Ook weigerde hij in te gaan op de conse quenties, die de militaire verdediging waar schijnlijk uit de mededeling van Truman zou kunnen trekken. „De Atlantische verdediging is een ter rein waarop ik mij liever niet begeef", al dus de minister. „Hierover worden onder handelingen gevoerd door de ministers van defensie". Hij achtte het thans noodzake lijker dan ooit een effectief stelsel van in ternationale controle van de atoom-energie in te voeren. Acheson wilde zich niet aan gissingen wagen over de mogelijkheid of de Sovjet-Unie thans accoord zou gaan met controle van de atoomenergie. „In ieder geval zijn wij nog steeds vastbesloten al het mogelijke te doen om te komen tot een werkelijk effectieve internationale controle van de atoomenergie". Naar zijn mening zouden er geen wijzigingen behoe ven te worden aangebracht in het meerder- heïdsplan der UNO voor de atoomcontröle. „De controle zal effectief moeten zijn, an ders zou zij geen zin hebben". De Amerikaanse senator McMahon zeide in een verklaring voor de pers dat het nieuws van de Russische atoomexplosie de V.S. voor „het grootste dilemma in de geschiedenis" plaatste en deed een beroep op het Amerikaanse volk zich niet aan een paniekstemming over te geven. „Wij weten nu, dat de Sovjet-Russische leiders liever hun eigen atoomwapens wilden smeden dan hun gteun geven aan het plan voor een universeel verbod". McMahon stelde voor, dat president Truman en de staatshoofden Van Engeland en Frankrijk de atoomkwes- tie rechtstreeks per radio aan het Russische volk uiteen zouden zetten, en dat Stalin op zijn beurt de Russische visie in een radio uitzending rechtstreeks aan het Ameri kaanse volk en de volken van andere lan den zou geven. Senator John Sparkman (democraat) verklaarde na een informele vergadering van senatoren ter bespreking van de me dedeling van Truman, dat hij een bespre king tussen Truman eii Stalin over inter nationale controle van atoom- en alle an dere wapens zeer op prijs zou stellen. De republikeinse senator Flanders heeft in de Senaat een voorstel ingediend, dat de V.S. met Rusland moeten trachten overeen te komen dat geen van beide de atoombom zal gebruiken, tenzij een van beide dooi de ander zou worden aangevallen. Vrij vlug De vooraanstaande Franse natuurkun dige professor Pierre Auger zeide dat het nieuws van de Russische atoomexplosie op zichzelf niet verbazingwekkend' was. Wel waren de Russen „Vrij vlug" geweest. Een andere vraag was echter, of de bom van goede of slechte kwaliteit was, zo zeide professor Auger. De voorzitter van de Algemene Verga dering der UNO, generaal Romulo van de Philippijnen, verklaarde dat, indien de mededeling van Truman juist was, de As semblée alles in het werk diende te stellen om de impasse ten aanzien van de controle op de atoomenergie te doorbreken. Uit Lake Success meldt Reuter dat de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, toen hij op de hoogte werd gesteld van Truman's verklaring, verklaarde: „Indien het waar is, dat de Russen een atoombon kunnen vervaardigen, toont dit aan hoe onafwendbaar noodzakelijk het tot stand komen van een internationale overeen komst betreffende de atoom-energie is". In de Zuider gas fabriek te Amsterdam is thans het Philips synchro-cyclotron geplaatst, dat ontworpen en gebouwd is door professor dr. C. J. Bakker (links) en professor dr. ir. F. .4. Heyn. Tussen de twee spoelen van de magneet ziet men 'n doosvormige ruimte, waarbinnen de water stof kernen worden versneld. Diverse meters en kijkglaasjes geven de natuurkundigen gelegenheid de werking binnen het cyclotron te controleren. Nieuwe wisselkoersen AMSTERDAM, 23 September. De vol ledige lijst der officiële noteringen van de Nederlandse Bank, voortspruitend uit de devaluatie is nu als volgt (tussen haakjes de oude koersen): Brussel 7.59 7.61 6.045 6.06 Kopenhagen 54.86 55.16 (55.13 —55.43 Lissabon 13.15 13.28 (10.56 —10.66 Lenden 10.63 10.65 (10.68 —10.70 Montreal3.44%3,46^ 2.64%— 2.66 New York 3.791/,— 3.80V, 2.64%— 2.65%) Oslo 53.05 —53.33 (53.30 —53.60 Parijs 1.084 1.088 0.973 0.977 Praag 7.58 7.62 5.29 5.32 Stockholm 73.25 —73.66 (73.58 —73.99 Zurich 87.60 88. (61.50 —61.75 Bankpapier: U.S.A. dollar 3.77 3.83 2.621/2— 2.671/a) Zwitserse franc 87.10 88.50 (61.00 —62.25 Het woord is aan.. De rijke is ttief gelukkiger dan hij, die genoeg heeft. K.L.M. vervoerde in 1948 438.852 passagiers In een overzicht over 1948 verklaart de directie van de KLM, dat dit jaar nog niet als normaal beschouwd kon worden, of schoon de bedrijfsresultaten tot tevreden heid stemmen. Vooral door wijzigingen in de politieke omstandigheden heeft het be drijf veel moeilijkheden ondervonden. De prijzen van vliegtuigen en van benzine liepen sterk omhoog. De vervoerscijfers hebben in ruime mate de geraamde over schreden. Het vervoer <n> alle lijnen was bevredigend, behalve op* de binnenlandse lijnen. Hier liep het totaal aantal vervoerde passagiers ten opzichte van 1947 terug als gevolg van een kortere exploitatieperiode en van dezelfde oorzaken, welke reeds in 1947 golden, namelijk verbetering van het weg- en railvervoer. de betrekkelijk ge ringe tijdwinst tegenover deze vervoers takken en het feit, dat het publiek minder aan reiskosten besteedt. De Joegoslavische delegatie ter UNO-vergadering blijkt zich geheel afzijdig te houden van cle andere Oost-Europese afgevaardigden. Tijdens de eerste debatten heeft zij' zelfs stelling genomen tegen een Pools voorstel. Kardelj, Joegoslavisch minister van Buitenlandse Zaken (op de voorgrond rechtsin retraite met de andere leden der Joegoslavische delegatie. Vier redevoeringen in de U.N.O.-assembiée De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heeft in een Vrijdag in de Assemblée der UNO gehou den rede, na critiek te hebben uitgebracht op het Atlantisch Pact dat volgens hem op ondermijning van de UNO gericht zou zijn, en Engeland en Amerika beschuldigd te hebben van het veroorzaken van een „waanzinnige bewapeningswedloop", het volgende voorgesteld: 1. Veroordeling van de „voorbereidin gen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen," in het bijzonder de Verenig de Staten en Engeland, getroffen worden". 2. Verbod van atoomwapens en andere middelen tot massale vernietiging als „on verenigbaar met het geweten en de eer van de naties en met het lidmaatschap van de UNO." 3. Eensgezinde verklaring van de ver gadering, dat zij wenst, dat de Verenigde Staten, Engeland, China, Frankrijk en de Sovjet-Unie de handen ineen slaan voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid om de dreiging van een nieu we oorlog af te wend.en en onderling- een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede. Wysjinski sprak niet over een atoom explosie, die zich in de Sovjet-Unie zou hebben voorgedaan, en liet er zich ook niet over uit, of de Sovjet-Unie de atoom bom bezit., In Westerse politieke kringen is men voorzichtig met commentaar op de rede van Wysjinski. Men wenst nadere inlich tingen over de mate, waarin een pact, als door Wysjinski voorgesteld, zou afwijken van het handvest van de UNO. Verder meent men te moeten opmerken, dat er een grote kloof bestaat tusen Wysjinski's vre desvoorstellen en de rest van zijn rede, waarin geen tekenen te vinden zouden zijn van een wil om de grote hindernissen voor harmonie uit de weg te ruimen. Na de rede van Wysjinski verklaarde de Egyptische afgevaardigde Kamel Abdoel Rahim Bey nog, dat er geen blijvende vrede en veiligheid in het Midden-Oosten zou zijn, zolang als het vraagstuk van de Ara bische vluchtelingen en dat van Palestina onopgelost blijft. Hij deed een beroep op de vergadering het Indonesische, het Ko reaanse en het Palestijnse vraagstuk op te lossen en niet als „bij verscheidene an dere gelegenheden" zich neer te legg#n bij een voldongen feit. Ook de Franse minister van Buitenland se Zaken Robert Schuman hield een rede, waarin hij mededeelde, dat op het ogenblik te New York besprekingen tussen de plaats vervangers van de Ministers van Buiten landse Zaken gaande zijn over een vredes verdrag met Oostenrijk. „Wij wensen vurig, voor de Oostenrijkse verkiezingen in Oc tober aanstaande, tot een definitieve over eenkomst te geraken", aldus zeide Schu man. „Oostenrijk zou dan kunnen worden opgenomen in de UNO, tezamen met andere landen, die geen verraad hebben gepleegd aan de zaak van de i.nternationationale mo raliteit of die van de democratie en de wij heid." Herhaling van debatten over ontwape ning en controle op de atoomenergie zou den volgens Schuman nutteloos zijn „zolang ernstige vraagstukken als van Duitsland en Japan en de betrekkingen tussen Oost en West niet zijn opgelost". „Het ogenblik is nog niet aangebroken om de oorzaken van de betrekkelijke mis lukking van de UNO op te sporen", aldus verklaarde Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en het hoofd van de Belgische afvaSrdiging bij de UNO, in zijn Vrijdag in de Assemblée der U. N. O. gehouden rede. Hij zeide dat UNO „nog in haar kinderschoenen staat." Na te hebben gesproken over het bestaan van problemen, die door geen in ternationale organisatie doeltreffender zou den kunnen worden opgelost, ging Van Zeeland verder in op de staten organisatie op gewestelijk plan en vooral over de orga nisatie van Europa. Hij noemde de gewestelijke organisatie een overgang tussen de nationale staat en de opperste internationale organisatie, de ÜNO, en drong aan op de onverwijlde op richting van gewestelijke groeperingen ir.et een vrij goederen- en kapitaalverkeer. Plan voor internationale voedsel-clearing In een rapport, uitgebracht aan de voed sel- en landbouworganisatie der UNO, stelt een groep internationale deskundigen voor een voedsel-clearinginstituut in het leven te roepen teneinde te voorkomen, dat som mige landen overtollige voedselvoorraden zouden vernietigen, terwijl in andere delen van de wereld honger wordt geleden. De deskundigen, die het rapport hebben samen gesteld op verzoek van de F.A.O., waar schuwen dat, tenzij er spoedig een oplossing wordt gevonden, sommige landen met een overtollige landbouwproductie genoodzaakt zullen zijn voorraden te vernietigen of hun productie te beperken. Het clearing-instituut zou gedurende lange tijd een functie kunnen vervullen in de wereldhandel, voor de komende vijf jaar '1 1 1 l KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Op de meeste plaatsen enkele buien en overwegend zwaar bewolkt. Morgen echter hier en daar opklaringen. Ma tige Zuidoostelijke wind, ruimend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. 25 September: 6.30 uur. onder 18.33 uur 10.42 uur. onder 19.31 uur Zon op Maan 'op Zon op Maan op Hoog en 26 September: 6.31 uur, onder 18.31 uur 12.16 uur, onder 19.55 uur laag water in IJmuiden Zaterdag 21 September: Hoog water: 4.36 en 16 59 uur. Laag water: 0.30 en 12.45 uur. Zondag 25 September: Hoog water: 5.17 en 17.39 uur. Laag'water: 1.09 en 13.22 uur. Maandag 26 September: Hoog water: 5.58 en 18.19 uur. Laag water: 1.50 en 14.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1