Televisie-plannen zijn gereed H.B.S.-A gaat 40-jarig bestaan op waardige wijze vieren Radio Moors QKort en Bondig j Zaterdag 24 SeptemBer 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Sportwedstrijden, fietstocht, Kermesse d' été en andere vermaken Het was op 9 September van dit jaar 40 jaar geleden dat de Haarlemse HBS A werd geopend en wanneer volgende week Woensdag de feestelijkheden beginnen om dit jubileum waardig te vieren, zullen vele oud-leerlingen tezamen komen om bun oude school weer eens te bekijken, de oude sfeer nog weer eens mee te voe len en zich te verheugen over de gestage groei van deze HBS die haar heeft ge maakt tot de grootste van haar soort in ons land. Er zullen ook vele oud-leerlin gen zijn, die slechts in gedachten dit ju bileum mee zullen vieren. Dat zijn de tallozen die uitgezwermd zijn over de ge hele wereld, die belangrijke functies ver vullen in het economisch bestel van tal van landen overzee. Want er is geen we relddeel waar de eind-examinandi van deze school niet heen getrokken zijn, als levend bewijs van het feit dat de HBS A haar leerlingen opleidt tot mensen die in de practijk van het leven uitermate bruik baar en gewild zijn. Er is in de sfeer van deze school altijd iets heel bijzonders geweest, iets dat men jou kunnen bestempelen met de woorden .hechte band" wanneer deze niet meestal worden gebruikt om aan te duiden dat grote ruzies ontbreken. Die band is er nochtans. Zij bestaat in het contact van ie oud-leerlingen onderling en met de school. Dat contact, het onderlinge wordt verzorgd door de oud-leerlingen-vereni ging de HHV, bestaat uit een soort on geschreven code, dat oud-leerlingen elkaar tullen helpen in de maatschappij, een hulp iie waai'lijk niet zo maar op liefdadigheid jerust, maar die zich goeddeels baseert )p de wetenschap dat deze schood bruik- j'are mensen aflevert. Geschiedenisder school Wij willen niet de lange en roemruchte historie van de HBS A gedetailleerd weer geven, maar er zijn enkele gebeurtenissen m mensen in het leven van de school ge weest, die een aparte vermelding verdie nen. Het was in September 1909 dat de HBS A werd geopend en zij had het geluk aider een directeur te komen, die véél foor de school kon en zou doen. Dat was ir. A. Borgman. Onder zijn leiding nam ie school dra een grote vlucht, zo groot, iat. het gebouw in de Jacobijnestraat niet anger aan de eisen voldeed en de nieuwe school aan de Raaks moest worden ge jouwd. Ook in dit gebouw dat in 1915 in gebruik werd genomen, bleef de school groeien. Reeds in 1918 moesten enige lo- salen op de Zuidervleugel worden bij gebouwd. In 1919 werd dr. Borgman opgevolgd loor dr. S. Elzinga. Deze directeur heeft liet alleen enorme verdiensten voor zijn ligen school maar ook voor het H^ndels- liiderwijs in algemene zin gehad. Immers ;ijn standpunt dat Handelsonderwijs geen sak-onderwijs mocht zijn, maar dat de iandelsschool een Middelbare school noet zijn, vond nadat hij het in woord en geschrift had verdedigd, tenslotte erken- ling door de bevoegde autoriteiten en in 927 werden zijn grote verdiensten be- oond met de benoeming tot inspecteur an het Handelsonderwijs. Hij werd opge- 'olgcl door ir. M. Voorganger, een bemind iaedagoog, die helaas in de oorlog over- eed. Na de oorlog werd de huidige di- ecteur dr. A. Dekker als zodanig be- soemd en wie deze beminnelijke maar loortastende leider kent, hoeft zich over Ie toekomst van de school, waar al 1666 (inddiploma's zijn uitgereikt, geen zorgen e maken. De feesten Het is te begrijpen dat de HBS A die ip het gebied van feestvieren waar dat iuttig is, een reputatie heeft op te houden, foor dit jubileum niet met een gering irogramma tevreden is. Er werd een ere- omité gevormd, dat wordt voorgezeten loor burgemeester Crerhers en waar roorts andere prominente figuren, zoals ie wethouder van Onderwijs, de heer D. i. A. Geluk en de inspecteur van het M.O., ie heer A. J. S. van Dam zitting in ha nen. Voor de georganiseerde feestvreugde :èlf werd een commissie van leraren, eerlingen, oud-leraren, oud-leerlingen en mders gevormd. Het programma dat in- Diddels begonnen is met een vierdaagse sntwikkelingstocht voor leerlingen der ijfde klassen naar Limburg en België, «vat verder een lange rij evenementen. Woensdagmiddag aanstaande is er op het IFC-terrein een voetbalwedstrijd tussen era ren en leerlingen (de vorige maal treeg de jeugd klop), Donderdag maken praren en leerlingen een fietstocht naar loordwijk, en 's avonds is er een Ker- Eiesse d'été op de binnenplaats van de chool met alle attracties di; men zich haar wensen kan. Vrijdag zijn er sport wedstrijden op het terein aan de Oosten Ie Bruynstraat en Vrijdagavond komt het Slitie-amusementsorkest de jeugd in de CB vermaken. De climax van de feestvreugde komt op taterdag. 's Ochtends komen autoriteiten, ud-leerlingen, ouders en belangstellenden n de school tezamen om herinneringen tan lang vervlogen dagen op te halen, i Middags is er een receptie in de Aula |n daarna dineren reünisten, leraren en Ud-leerlingen in Brinkmann. [Tenslotte wordt in de Concertzaal het Jubileumspel, dat door twee leerlingen rerd geschreven, door meer dan 80 deel- emers opgevoerd en voorts komt er nog en toneelstuk van een oud-leraar voor Hotel „DE SCHELP" Zandvoort DANCING Zaterdagavond, Zondagmiddag en -avond Orkest HANS FEITH Melodie - Sfeer - Rhythme Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 September 1949 GEHUWD: 23 Sept., G. J. Jansen en T. B. evendag. BEVALLEN van een zoon: 21 Sept.. M. an EekerenSchroder; C. M. Schuit tuin; 22 Sept., G. HuijzerVersteeg: C. M. StokeLiiijben; W. H. Groenewegvan er Stek; 23 Sept.. W. A. Hirsvan dei- tamp; J. F. H. JoolenLoerakker. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept., F. van der BergZwart: W. G. Hennip- lanOtter; J. van der VeldtSchmid; E. i. BijntjesEden: C. van VuurenRuig- )k van der Weiwen: 23 Sept., H. M. van TijkBurggraaf; C. van der Meulenvan en Berg. OVERLEDEN: 22 Sept., A. van Dijkhout, j., Roosveldstraat; E. J. ScholtenMens, 1 j., Spiegelstraat. het voetlicht. Met een bal dat moet klin ken als een klok, wordt het feest dan be sloten. Een deel van het batig saldo zal'wor den gestort in het dr. Borgman-fonds waaruit beurzen voor onvermogende maar begaafde jongelieden worden ge vormd. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. telefoon 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Verlaging personele belasting in Heemstede wordt overwogen B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een brief te zenden aan de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken, waarin gevraagd wordt de gemeente Heemstede opnieuw te rangschikken in de derde klas van de personele belasting. Het college merkt in een toelichting op, dat de gemeente naar haar aard en omstandig heden niet in de vierde klas thuis hoort. De mindere ontvangsten aan opcenten, welke uit een eventuele verandering zullen voortvloeien worden globaal berekend op 18.000,Voor het begrotingsjaar 1950 zal, omdat de herplaatsing in de derde klas eerst per 1 Juni 1950 zou ingaan, de min dere opbrengst ongeveer ƒ10.800,be dragen. VOLKSMUZIEKSCHOOL VOOR HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor ook voor het jaar 1949 aan de Stichting Volks muziekschool voor Haarlem en omstreken een subsidie toe te kennen van 500, Een betrouwbaar advies Wilt U een solide siofzuiger kopen leventuee! ook :n Huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per masnd. reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 l/o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) „Bloembollencultuur" teleurgesteld Een protest aan de Minister gezonden De voorzitter- van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur had de leden van het hoofdbestuur in spoedeisende verga dering bijeengeroepen wegens de bekend making van het Bedrijfschap, dat er toch bedrijfsmaatregelen voor het komende sei zoen zullen blijven. De vergadering constateerde met groot leedwezen, dat de minister, blijkens boven bedoelde bekendmaking, de uitspraak van de jongste buitengewone algemene verga dering van „Bloembollencultuur" heeft ter zijde gelegd en besloot de minister ervan in kennis te stellen dat dit zeer wordt be treurd. In het desbetreffende schrijven worden de tegen deze beslissing bestaande bezwaren opgesomd en wordt de minister erop gewezen dat de blijkens de publicatie van het B.V.S. voorgenomen maatregelen ten aanzien van de tulpen ondraaglijke lasten zullen leggen op vele, vooral de klei nere kwekers en wat de narcissen betreft, te laat bekend gemaakt zijn om de betrokken kwekers nog in de gelegenheid te stellen daarmee rekening te houden, daar dit artikel grotendeels is geplant. Daarnaast wordt gewezen op de moeilijke en kostbare controle die de ontworpen re geling zal meebrengen en het gevaar van knoeierij dat daarin is opgesloten. Hoewel in waardige .vorm ter kennis van de minister gebracht, houdt het schrijven van het Hoofdbestuur een krachtig en ge documenteerd betoog in en wijst het de minister erop. dat zowel d,e thans gevolgde gang van zaken als de ontworpen regeling voor het komende teeltjaar tot ernstige ontstemming heeft geleid zo wordt in het orgaan van „Bloembollencultuur" me degedeeld. Heemstede sluit geldlening Voor financiering van het besluit der gemeente Heemstede, waarbij besloten is tot aankoop van een gedeelte van „Meer en Berg" stellen B. en W. de gemeenteraad voor een geldlening van ƒ260.000,aan te gaan met de Rijksverzekeringsbank tegen een rente van 3)4 procent met een looptijd van vijftig jaar. De rente en aflossing be dragen in het eerste jaar 10.590, Hillegom Pastoor Van Leeuwen 70 jaar Mgr. B. van Leeuwen, pastoor der St. Joseph-paroch'i, is ook bij de Hillegom- mers die niet tot zijn parochie of kerk behoren, een zeer bekende en geziene fi guur. De pastoor, die Zondag aanstaande 70 jaar wordt, toont zich in zijn ganse we zen de oud-aalmoezenier der Pauselijke Zouaven, een taak die hij heeft vervuld tot de laatste Zouaaf overleed. Voor zijn verdiensten in dit opzicht werd hij tot Ge heim Kamerheer van de Paus benoemd. Hij is zelf een soldateske figuur en als zodanig heeft hij zich een plaats verworven in de harten van vele Hillegommers. Mgr. Van Leeuwen vervult met grote activiteit zijn dagèlijkse ambtsplichten en maakt thans weer plannen voor de uitbreiding van de kerk, die dank zij zijn onvermoeide werk zaamheid verrees en thans alweer te klein geworden is. Om het geld voor die kerk bijeen te krijgen, schreef hij indertijd zelf een revue. De karakteristieke persoonlijk heid van de herder van St. Joseph doet hem ondanks zichzelf op de voorgrond tre den, en ongetwijfeld zal dit blijken uit de gelukwensen, die hem op zijn 70ste ver jaardag ten deel zullen vallen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden, waargenomen door: dr. J. J. v. Luin, Bron- steeweg 76, tel. 15538; dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032, Wijkverpleging: zr. G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31, tel. 29464. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, Tel. 28320. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. G. Manschot, Rijks straatweg, tel. K 2502430. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: C. W. Suk, v., 87 jaar; N. Jongh, v., 72 jaar. Lisse ZONDAGSDIENST Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. den Herder (waarn. arts voor dr. Haase). Het wachten is op de ministerieële beslissing om met de experimentele uitzendingen te beginnen Van onze radio-medewerker) Ook in Nederland kan vrij spoedig de televisie op ruimer schaal worden toege past. Het wachten is voornamelijk op de beslissing van de regering en de goedkeu ring om over te gaan op het systeem van 625 beeldlijnen. Technisch ;s men wel klaar om met dit zo belangrijke werk een begin te maken. In Hilversum heeft men goede hoop, dat de ministeriële goedkeuring spoedig zal komen, zodat men nog dit jaar met de eer ste experimenten in Hilversum zal kunnen beginnen. Eenstemmig is men in de kringen der op dit terrein toonaangevende personen van mening, dat reclame moet worden geweerd bij de Nederlandse televisie. Deze moet worden bekostigd door de regering, de om roepverenigingen, die zich inmiddels bereid hebben verklaard een bedrag hiertoe be schikbaar te stellen, enkele geïnteresseer den en op den duur ook het publiek, dat van daze uitzendingen zal genieten. De ontwikkeling der televisie zal in ons land in verschillende étappes gaan. Men hoopt zeer binnenkort te kunnen beginnen met de eerste experimenten. In een voormalige sigarenfabriek aan de Laarderweg te Hilversum, welke onlangs door de N.R.U. is gehuurd, wordt een studio in gereedheid gebracht, welke als televisie-studio te gebruiken zal zijn. In Eindhoven bouwt Philips de appara tuur, die men in Hilversum ter beschikking krijgt. Dat werk is bijna gereed. Ook de N.V. Philips Telecommunicatie te Hilver sum bouwt een televisiezender, welke zo goed als klaar is. De tweede fase Na de eerste experimenten in zeer be perkte kring hoopt men vrij spoedig daar op met de officiële experimentele televisie uitzendingen te beginnen. In dit opzicht is het publiek in het Gooi en wellicht in Utrecht en Amsterdam stérk bevoorrecht, want daar zal men beginnen met de tele visie in breder kring bekend te maken. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat een aan tal televisie-toestellen niet alleen bij tech nici in studio's en bij radio-deskundigen wordt opgesteld, maar dat ook het grote publiek met de televisie in aanraking komt. In enkele zalen in het Gooi, die voor het publiek toegankelijk zullen zijn. zal men ontvangtoestellen plaatsen. Wellicht dat Hebt u vandaag geen aanleiding tot het plaatsen van een Groentje in Haarlems Dagblad? Dan. toch zeker morgen of overmorgen. Vergeet het dan niet, want Groentjes brengen voordeel. SCHEEPVAART Ahbekerk, RotterdamSydney 23 Sept., van Suez. Alchiba, BasraRotterdam ^23 Sept. van Algiers. Algenib, 22 Sept. van Buenos Aires naar Rotterdam. Alphard, Buenos AiresRotterdam 23 Sept., van San Francisco. Amstelland, Amsterdam Beunos Aires 23 Sept. t.e Las Palmas. Am- stelstad. Port SaidBocagrande pass. 23 Sept. Algiers. Arnedijk, 23 Sept. van New York naar Rotterdam". Groote Beer. Amster damJava 23 Sept. 780 mijl van Batavia. Kertosono, JavaRotterdam 27 Sept Hoek van Holland verwacht. Kota Baroe, 21 Sept. van Aalborg naar Antwerpen. Langkoeas, BataviaRotterdam 23 Sept. v. Singapore. Oranje, AmsterdamBatavia 23 Sept. Finisterre gepass. Asturias, BataviaRot terdam 24 Sept. te Aden. -Celebes. 24 Sept. van Port Swettenham te Penang. Friesland, New YorkJava, 23 Sept. te Batavia. COCOSLOPERS 50 cm br. 70 cm br. 100 cm br. 3.60 4.70 5.87 P. SCHOEN - Meubilering SP AARNW OUDER STRAAT 130 men ook beslag legt op een bioscooptheater, waar volgens het Engelse Cïntal-systeem televisie op het doek kan worden vertoond. Verdere uitbreiding De derde fase is voor de Nederlanders buiten het Gooi zeer belangrijk, want dan bereikt de televisie ook hen. Het ligt name lijk in de bedoeling in de dicht bevolkte gedeelten van ons land hulpzenders te bouwen. Men verwacht, dat deze zullen verrijzen in Delft, Amsterdam, Zwolle, Groningen en nog enkele plaatsen in het Zuiden. De bouw van deze bij-zender is niet zo kost baar. Drie programma's per dag Op papier is dus alles gereed, in de prac tijk is men zover, dat met de experimen tele uitzendingen kan worden begonnen. Wanneer deze proefnemingen enige tiid hebben geduurd en men de zekerheid heeft, dat de televisie de eerste tien jaar volgens een vastgesteld systeem zal werken, dan komen de televisie-ontvangtoestellen in de handel-Men verwacht dat ook scholen hier voor grote belangstelling zullen hebben. Bij een der drie programma's, die de dag zullen vullen, is hiermee rekening gehouden. Het wachten is nu op de ministeriële be slissing. Dé heer W. Vogt, directeur van de AVRO en technisch directeur van de Nederlandse Radio Unie is teruggekeerd uit Milaan, waar hij het televisie-congres heeft bijge woond. Daar werd ook een grote radiotentoon stelling gehouden, waarop vele nieuwe snufjes op televisie-gebied te zien waren. Cintal. de Engelse maatschappij, demon streerde in een zaal televisie-uitzendingen' op een bioscoopscherm. Bij de experimen tele uitzending bleek echter duidelijk, dat aan de regie nog zeer veel ontbreekt. Technisch, aldus de heer Vogt. is de tele visie geen probleem meer, maar artistiek, zal men de nieuwe kunst der televisie-regie nog geheel moeten ontwikkelen. In Turijn, waar met behulp van de Marshall-hulp een televisie-zender en stu dio is verrezen, heeft men interessante demonstraties gezien met de z.g. straalzen ders, die op een golflengte van 1 cm het beeld overbrengen van de studio naar de zender. Met dergelijke zenders kan men de actie-radius der televisie gemakkelijk uit breiden. Het bezwaar, dat slechts op vrij beperkte afstand van de hoofdzender goede ont vangst mogelijk is, kan hiermee worden opgeheven. Weer eenden in de Haarlemse singels In oorlogstijd werden 'de vroegere eenden opgegeten Voor de oorlog werd het stadsbeeld in Haarlem verlevendigd door een 50-tal een den, die in de singels en vaarten zwommen. In de oorlogsjaren, die zich kenmerkten door voedselschaarste en sterk verminderde kieskeurigheid, zijn de eenden verdwenen. Opgegeten door de burgers, die de eenden op verschillende manier wisten te vangen. O.a. door het uitwerpen van een touwtje met een haak, waaraan voedsel bevestigd was. Verleden jaar zijn door de dienst voor de Hout en Plantsoenen wat eenden uitgezet nabij het Tehuis voor Ouden van Dagen nan de Schotersingel, maar op onnaspeur lijke wijze zijn die dieren verdwenen. Nu wordt' er Maandagmiddag weer een 20-tal eenden losgelaten in de Schotersin gel bij het Statenbolwerk. Gehoopt wordt dat die een langer leven zullen hebben. Het publiek wordt verzocht de eenden te voederen, gekookte aardappelen, brood en maïs komen daarvoor in aanmerking. 's Winters als de eenden minder belang stelling van de burgerij ondervinden zorgt de gemeente voor maïs. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Haarlemse Vredesraad zal op 28 September in het gebouw var. de HKB, na een korte ledenvergadering, de bekende radio-spreker, de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere uit Den Haag, een causerie houden over het onderwerp: „Van vredesbeweging tot verenigde naties". Het ligt in spreker's bedoeling alle stromingen, zoals Europees Federalisme en Wereldregering, in zijn be toog te betrekken. Er zal gelegenheid zijn om vragen te stellen. Aan de gemeenteraad van Heemstede is een nieuw uitbreidingsplan voor de ter reinen, gelegen westelijk van de Crayenes- tersingel en Noordelijk van de Lanckhorst- laan, aangeboden. Indien de raad zich met het ontwerp kan verenigen zal het ter inzage voor een ieder worden neergelegd. Aangezien B. en W. van Heemstede van mening zijn. dat de presentiegelden voor de raadsleden te laag zijn en om enigszins tegemoet te komen in de kosten, welke uit het raadslidmaatschap voort vloeien stellen zij de gemeenteraad voor het presentiegeld van f6 op f 10 voor de raadsvergaderingen te stellen en van f 3 op f 7,50 voor de vergaderingen der commis sies. Een dienstbode die gistermiddag in een huis aan de Ramplaan een ketel water wil de vullen, kreeg een hevige elcctrische schok toen zij de kraan aanraakte. Naar later bleek was een blote stroomdraad met een waterleidingbuis in aanraking gekomen. Het dienstmeisje dat brandwonden aan de rechterarm opliep, klaagde ook nog over pijn in de rug. De snelle Sam Op de oneven data van de maand staat weer of geen weer een man op de Dam, die een hemd draagt dat gemaakt zou kunnen zijn van een rode badhanddoek met witte ruiten, ware het niet dat zelfs voor badhanddoeken dit patroontje wat ongebruikelijk is. Hij heeft een bruin gezicht dat er net uit ziet alsof een man met beitel en hamer er allemaal kleine putjes in geslagen heeft, maar dat willen wij niet aanne men en daarom zal het wel aan het weer of geen weer liggen. Sam Blaaser, want zo heet hij, is snel tekenaar. Hij gebruikt éen lichtmast als ezel en bindt daar met ijzerdraad een tekenbord aan. Nadat hij met aller lei hupse uitroepen voldoende publiek om zich heen heeft verzameld, vangt hij aan snel te tekenen. Of eigenlijk snel te vegen, want de rechterwijsvinger van Sam vervult een importante functie bij zijn kunst. Sam tekent met krijt in alle kleuren. Hij geeft met zo'n stompje een paar rode vegen over het papier en het publiek begint zich al op een afbeel ding van een huis in brand te verheu gen. Dan komt er ineens blauw aan te pas en men beseft verrast dat het een stil leven met een overleden patrijs zal wor den. „Een staumfink", roept een ben gel. maar wordt in zijn verwachtingen beschaamd nadat Sam wat geel over het geval heeft gesmeerd, dat de gehele compositie radicaal omverwerpt. Wan neer de 'wijsvinger dan met wat groen het geval weer heeft opgeraapt, blijkt er een baardige zendeling bezig te zijn een rijke sortering inboorlingen met het gebruik van tandenborstels vertrouwd te maken. „Poetse maar", roept Sam dan en rats daar veegt zijn vieze vinger de zende ling weer van het tapijt. De inboorlingen worden wuivend riet en een molen com pleteert het rustieke effect. „As u visse wilt. zal ik u even in de gelegenheid stelle", kondigt hij beminnelijk aan en het pieremegoggeltje ligt al gereed, eer gij. zo die inclinatie u onverhoeds zou pakken, tot drie zoudt kunnen tellen. Men wordt vervolgens doof Sam met nadruk verzocht enige aandacht te schenken aan het spatien van de lint wurm, dat nu blijkens zijn mededeling staat te gebeuren. Wanneer de explosie heeft plaats gehad en het diertje ter aarde is besteld, blijkt het kunstwerk voltooid te zijn met een indrukwekkende weergave van de slag bij Nieuwpoort. Sam doet drie stappen achteruit, geeft nog even één veegje hier en één veegje daar- en zegt „Zie-zo". Op het doek staat dan een heel gewone burgerlijke boomgaard uit de bloeiende Betuwe. Sam kondigt dan aan dat hij met de pet zal rondgaan en voegt daar gerust stellend aan toe, dat hij niet van zins is iemand op te eten, die niets wil ge ven. Vele reeds weggesnelde toeschou wers keren dan wantrouwend op hun schreden terug. Hij nodigt vervolgens een iegelijk uit naar zijn woping aan de Staalstraat te komen om zijn werken te komen bekijken. Want op even dagen wijdt Sam zich aan de S.S.K. De Seri euze Schilder-Kunst zogezegd. Door Nicolaas9 neus In het Kattegat te Amsterdam is een huis geopend dat in 1614 gebouwd werd. Ge zoudt nu kunnen zeggen: da's ook niet vlug maar er wordt mee be doeld dat het voor de zoveelste maal een nieuwe bestemming heeft gekregen. Het heet „De Silveren Spiegel" en werd eerst bewoond door Begitta Spie gel, die men zou het aan haar naam niet merken de vrouw van burge meester Bakker was, toen door een hele boel andere mensen wier namen wij niet kennen en laatstelijk door Piet van Tienhoven. Piet had in het mooie oude huisje een aardig cafétje, maar maakt nu plaats voor Theo Pronk, die de nieuwe eigenaar is. Het vertrek scheen Piet niet zwaar op de maag te liggen want toen wij het beknopte café, dat iedere liefhebber van antiek in verrukking moet brengen, binnentraden, zei hij breed: „Ik zal eve een borrel voor jullie krijge". Hij zette zich vervolgens tot het doen van enige onthullingen over zijn gewezen eigen dom, dat door Hendrick de Keyser ge bouwd werd. „En sterker nog here", zei Piet indrukwekkend, „asder een steen tje uit de muur valt, is Hendrick de Keyser er as de kippe bij de zaak te reparere". Wij vonden dit een ontroe rende toewijding van de 300 jaar ge leden verscheiden bouwmeester, tot Piet ons meedeelde, dat hij de gelijk namige vereniging op het oog had. Piet van Tienhoven ontzag zich zelfs niet te verklaren dat dit huis het troetel kind van Hendrick de Keyser is. Van de vereniging dan. „Het hangt eigenlijk compleet door oudheid aan elkaar", zo zei hij. Hij wees ons vervolgens op de wandschilderingen, die wij eerlijk ge zegd niet zo fraai vonden, en deelde mede dat deze vervaardigd waren door de heren Joop Geesink, Mazure en Max Havelaar. „Niet de ouwe Max", zei hij oneerbiedig, „want die is'sogesegd natuurlijk allang eigelijk meer dood eigelijk". Dat ouwe Max nooit echt be staan heeft, was blijkbaar aan zijn be lezenheid ontsnapt, maar hij is een kniesoor die daarop let. Wat Piët minder gunstig vond was de ligging van het perceel. „Je zit hier eigelijk meer in de indirecte binnestad", zei hij, „midden tussen die, nou ja je begrijpt me wel". Hij liet zijn massale linker-ooglid op en neer knipperen en sloeg ons dreunend op de knie. Terwijl wij de oude tegels en bier kroezen bewonderden, verklaarde Piet nog dat Nicolaas (De viiff' Vlieghen) CroeSe ook op het perceel gereflecteerd had en voegde daaraan toe: „Maar ik ben toevallig ook niet van gisteren". Het toeval is hier naar het ons voor komt ernstig door Nicolaas' neus aan het boren geweest. Pluimpje voor Wim Toén Wim Sonneveld onlangs in het Leidseplein-theater zijn cabaret-pro gramma „Iene-miene-mutte" met een argeloze kwinkslag bij het publiek wilde inleiden, stond er plotseling een meneer op die (volgens de één bevelend en vol gens de ander vervelend) uitriep: „Wilt u voordat u begint die dame op de eerste rij vragen haar hoed af te zetten?" Sonneveld keek eens naar die dame en stelde vast: „Dat is geen hoed, zoiets noemt men een pluim". Obstinaat ging de man verder: „Dan moet die pluimhoed af. Wij hebben daar last van*. Waarop Sonneveld weer: „Ik mag In de Stadsschouwburg is de komen de week veel te beleven. Zondag ver zorgt de Nederlandse Opera een ma tinee. Op het programma staat „De Troubadour" van Verdi. Des avonds geeft het Amsterdams Toneelgezel schap de 75ste voorstelling van het probleemstuk ,J0e Lindenboom" van J. B. Priestley. Maandag spelen Al- bert Bassermann en de zijnen de tragedie „Faust" ter herdenking van de geboortedag van Goethe, twee eeuwen geleden. Woensdag brengt In de hoofdstad uit liet Rotterdams Toneel onder regie van Joan Remmelts een reprise van het vooroorlogse successtuk „Golden Boy" van Clifford Odets. De filmpremières zijn haast niet te tellen. Om er een paar te noemen: in Tuschinski draait „De grote passie" met Ann Todd en Claude Rains, in Plaza en enkele andere theaters de romantische rolprent Enamorada met de onwaarschijnlijk mooie Maria Felix, in City een dolle parodie op de stomme serie-films van enkele tien tallen jaren geleden onder de titel Pauline in gevaar" met de spring- lustige Bettty Huton. Henriëtte Bosnians is'de soliste op de volksconcerten op Zaterdag en Zondag in het Concertgebouw onder leiding van Hein Jordans. Zij vertolkt het pianoconcert van Grieg. niet onbeleefd wezen, dus vecht u het zelf maar uit. Maar dan liever niet hier in de zaal". Wij begrijpen niet wat deze man. die zonder een grein gevoel voor humor kwaadaardig ging zitten, eigenlijk in een kleinkunst-theater kwam doen. Om de vijf minuten slaakte hij een kreet als een sombere supporter van een ver liezende voetbalclub: „Die hoed moet af, die hoed moet af". Als hem dat te eentonig begon te worden, schakelde hij rhytmisch over naar een andere zender: „Die pluim moet weg, die pluim moet weg". De volgende avond kreeg het hele gezelschap een bos rode anjers aange boden. Met een kaartje: „Ik kan mijn pluim niet missen, anders had ik die gaarne op uw hoed gestoken!" BOEDA Bent U geboren tussen 23 Sept. a, 23 Oct.? |I Dan-bent U oprecht, gesteld op orde en regel, U houdt van een smaak volle omgeving, steeds wikkend en wegend om het beste te vinden. Als zij een Gcncvcr zoeken, kiezen zulke f mensen juist altijd de fijne zachte smaak van OUDE VLEK uit Delft. Bo:t U toevallig in de volgende periode f24 October- 22 November)jarig? Schrijf dan om cm gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft. Gerepatriëerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités," arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestèl. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Zouden zij werk voor mij hebben? Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepatriëerd n^ilitair is en niet langer dan drie maanden geleden is gèrepatriëerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Gedemob. militair zoekt werkkring. Bekend met de werkzaamh. v. HULPMONTEUR EN KOK Brieven no. 4046.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7