Haarlems Dagblad Communiqué van Russisch persbureau spreekt in raadselen Indonesische partijleiders niet tevreden over de gang van zaken in Den Haag Overeenkomst tussen Tito en de Griekse regering verwacht „Atlantisch pact heelt nu nog maar weinig waarde", aldus De Gaulle 64e Jaargang No. 19356 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. j Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 26 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cit Oprechte tjaariemectjc «Courant (Hnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Atoom-speculaties allerwege Er zouden in September twee explosies in Rusland zijn geweest In een bericht van het officiële Russische persbureau Tass, dat Zondag door alle Rus sische bladen is gepubliceerd, wordt gezegd dat Rusland het geheim „van het atoom wapen reeds in 1947 heeft opgelost." Ech ter wordt hier niet met zoveel woorden aan toegevoegd, dat de Russen inderdaad een atoombom tot explosie hebben gebracht, waardoor de buitenwereld nog niet wijzer is geworden dan Vrijdag, toen de Verenigde Staten, Engeland en Canada bekend maak ten dat zich in de afgelopen weken een atoomontploffing in Rusland had voorge daan. De Russen zelf komen in het bewuste bericht met de suggestie dat de ontploffing, die door de geallieerden is waargenomen, haar oorzaak kan vinden in een explosie die zich bij constructiewerkzaamheden heeft voorgedaan .Tass zegt. dat Rusland de „modernste technische middelen" gebruikt bij het construeren van hydro-electrische energiestatïons, mijnen, kanalen en wegen, waarbij „opblazen" dikwijls noodzakelijk is met behulp van genoemde middelen. „Het is mogelijk", zo constateert Tass, „dat dit de aandacht heeft getrokken buiten de grenzen van de Sovjet-Unie." De verwijzing naar de „meest moderne technische middelen" heeft sommige waar nemers tot de speculatie gebracht, dat Rus land bij de ontwikkeling der atoomenergie reeds tot het punt gekomen is, waarbij atoomontploffingen worden aangewend ten behoeve van constructïewerkzaamheden in vredestijd. Algemeen wordt deze opvat ting echter verworpen op grond van het feit, dat de radio-activiteit, die het gevolg is van atoomontploffingen, elke werkzaam heid van arbeiders aan een dergelijk con structie-object nog maandenlang onmoge lijk zou maken. De verklaring van Tass heeft aldus aan 'de wereld een raadsel voorgelegd, waar over'men zich totnutoe vergeefs het hoofd breekt. Volgens een bericht uit Stockholm heeft de seismograaf van het observatorium te Lund op 14 September opnieuw een aard beving geregistreerd, die door een atoom explosie veroorzaakt zou kunnen zijn. De eerste werd volgens andere berichten op 4 September geconstateerd en had plaats ergens op de Krim. Radio-actieve wolken De Amerikaanse radio-commentator Drew Pearson heeft verklaard dat de ontploffing op de volgende wijze werd ontdekt: Langs de Turkse en Iraanse grenzen werden radio-actieve wolken waargenomen, terwijl de Britse seismografen de ontploffing registreerden. Deze eerste bom, zo voegt de commentator van de Amerikaanse radio er aan toe, zou in Russisch-Armenië vervaar digd zijn op een plaats bij de Sanga ge legen. Pearson beweert, dat de Russen bij de fabricage van deze bom van geen enkel aan de Verenigde Staten ontstolen geheim hebben gebruik gemaald:, maar hij ver klaart dat Duitse geleerden aan de werk zaamheden hebben deelgenomen. De Russen zouden in Siberië, ten Noor den van Turkestan, een tweede atoom- ffbriek bezitten. Bijgevolg, zo gaat de com mentator verder, behoeft men zich niet te verwonderen, dat zij de aanwezigheid van Amerikanen, die onlangs trachtten de berg Ararat te bestijgen, zo heftig hebben ge- critiseerd. Pearson wees er in zijn radio commentaar eveneens op,dat de Russen duikboten bezitten, die veel moderner zijn dan die van de Amerikaanse marine en hij voegde er aan toe dat de Sovjet-Unie bin nenkort over radiografisch geleide projec tielen zal beschikken, die verder dan de Noordpoolcirkel kunnen komen. Toch. een ongeluk? De „Evening Standard" publiceert een uit Praag afkomstig bericht, volgens hetwelk een Tsjechoslo'waakse minister, die kort geleden een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, na zijn terugkeer in gezel schap heeft verklaard dat, de Sovjet-Unie thans over drie fabrieken voor de opwek king van atoomenergie beschikt. In één van deze fabrieken is, volgens de Tsjechoslo- waakse minister, voortijdig een atoombom tot ontploffing gekomen, waardoor Duitse en Russische geleerden werden gedood en waaruit tevens bleek, dat ook de Sovjet- Unie het geheim voor de vervaardiging van de atoombom kende. De „Evening News" meldt uit Parijs, dat de ontploffing aldaar zou zijn waarge nomen met behulp van speciale, door de Verenigde Staten ter leen gegeven instru menten. Volgens dit blad zouden er ver scheidene malen schokken door de seismo grafen zijn geregistreerd, welke op het tot ontploffing komen van atoombommen wezen. De meeste schokken werden om streeks 10 Juli j.l. waargenomen. Als epi centra van de schokken werden verschil lende plaatsen in de Sovjet-Unie geregis- Zuid-Amerikaanse actie in de UNO tegen Oekraïne Er bestaat algemene overeenstemming onder de delegaties der Latijns-Ameri kaanse staten ter algemene vergadering van de UNO, dat een poging moet worden gedaan om Joegoslavië, in plaats van de Oekraïne, tot lid van de Veiligheidsraad te kiezen. De Latijns-Amerikaanse landen zijn niet voornemens eraan mede te werken dat in cle plaats van de Oekraïne, „omdat dit nu eenmaal gewoonte is geworden", een andere vazalstaat van de Sovjet-Unie tot lid van de Veiligheidsraad wordt gekozen. De mo gelijkheid bestaat, dat over dit vraagstuk langdurig in de algemene vergadering zal worden gestreden. Amerikaanse bommenwerper bij start verongelukt: acht doden Een B-29 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht is neergestort toen hij van het eiland Goeam wilde opstijgen. Acht leden van de bemanning kwamen om het leven, zes anderen werden gewond. De ramp wordt geweten aan motorstoornis. (United Press) treerd, waaronder Zuid-Siberië, het Alai- gebergte (in het Zuiden van Russisch-Tur- kestan, in Centraal-Azië) in een gebied „ten Zuiden van de Kaspische Zee" en in een 1600 kilometer ten Oosten van het Oeral-gebergte gelegen streek. In sommige militaire kringen te Londen helt men over tot de veronderstelling dat de mysterieuze ontploffing eerder aan een ongeluk dan aan een experiment om een atoombom tot ontploffing te brengen, toe te schrijven is. (United Press.) Walvisjacht gaat weer beginnen Midden October zullen drie Engelse, twee Japanse, een Nederlandse, tien Noor se, een Russische en een Zuid-Afrikaanse expeditie ter walvisvangst naar de Zuid pool vertrekken. Het seizoen zal waar schijnlijk 22 December in de Zuidpool ge opend worden. Twee walvisjagers van de Britse vloot zullen uitgerust worden met electrische harpoenen, die verleden jaar opgang heb ben gemaakt. Het doden der walvissen wordt hierdoor gemakkelijker, goedkoper en minder wreed. Volgens de voorschriften van de internationale commissie voor de walvisvangst mogen in een seizoen door de vloten van alle landen gezamenlijk niet meer dan 16.000 blauwe walvissen gedood worden. Oolc de „Willem Barendsz" zal dit sei zoen weer deelnemen. Vorig jaar werd op de „Willem Barendsz" uit de gevangen walvissen 17.000 ton traan gewonnen. Enkele uren nadat president Truman bekend gepiaakt had dat er een atoom-explosie binnen de grenzen der Sovjet-Unie geregistreerd was, deed de Rus Wysjinski in de UNO-Assemblée een beroep op de Verenigde Naties om de atoomwapens uit te bannen. Na zijn voorstellen daaromtrent wordt Wysjinski (rechts) door de Tsjeclioslowaakse gedelegeerde bij de UNOdr. Clementisgeluk gewenst De overeenkomst van Namen viel niet in de smaak De secretaris-generaal van de Partai Nasional Indonesia, Gatot Mangkoepradja, deelde aan de vertegenwoordiger van Ane- ta te Djokja mede, dat de te Namen be reikte overeenkomst een bewijs is voor het zwakke standpunt van de republikein se delegatie op de Ronde Tafel-conferentie. Hij zeide: „Wij veroordelen de houding van Hatta, die de andere leden der delegatie, die in het volk een hechte politieke achter grond hebben, bij deze besprekingen niet gehoord heeft. Van nu af aan is het de plicht van het Indonesische volk, om een wakend oog te houden op de handelingen der delegatie", aldus Gatot Mangkoepradja. Eveneens te Djokja legde de republi keinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, een verklaring af tegenover de vertegenwoordiger van Aneta. Hij zeide: „Onze strijd is niet alleen af hankelijk van het slagen of het mislukken van de Ronde Tafel-conferentie. Wij moe ten beseffen, dat onze strijd op de confe rentie niet is de strijd van een nog niet on afhankelijk land, doch een strijd tussen twee reeds vrije landen. Wij kunnen deze strijd vergemakkelijken door onze binnen landse potenties te onderhouden en te or ganiseren en door het uitoefenen van de nodige druk op onze delegatie". Hadji Sa lim verklaarde, dat mogelijk vice-presi dent Hatta naar Djokja zal worden ont boden indien de Haagse besprekingen te verward zouden worden. De minister voeg de er aan toe, dat met een „lichte unie" wordt bedoeld een instelling, die lager staat dan beide betrokken landen, welke instelling geen enkele bevoegdheid bezit. De republiek kan geen unie-ministers ac cepteren, doch wel een bijeenkomst van ministers der beide landen, aldus Hadji Agoes Salim in een verklaring aan Aneta. Tenslotte heeft Mohamed Saleh, de secre taris-generaal van „Masjoemi" te Djokja aan de vertegenwoordiger van Aneta mede gedeeld, „dat in verband met de uiterst stroeve gang van zaken bij de Haagse be sprekingen, het hoofdbestuur van „Masjoe mi" dr. Soekiman heeft teruggeroepen met het doel, gegevens uit de eerste hand te verkrijgen over alle problemen die zich op de conferentie voordoen, voornamelijk over de geheime besprekingen te Namen". Hij verklaarde, dat de Masjoemi de te Namen bereikte overeenkomst betreffende het uniestatuut niet kan goedkeuren, omdat dit niets anders inhoudt dan een andere Paardenvoorbeeld Zondag heeft te Tamines (België) een paard het leven van zes mijnwerkers gered. Het paard trok een kolenwagen in een mijnschacht op ongeveer honderd meter onder de grond, toen het plotseling bleef staan, zich omdraaide en het op een lopen zette. De zes mijnwerkers die bij de wagen hoorden, namen het zekere voor het on zekere en renden ook weg. Weinige secon den later stortte de mijnschacht in. Tito protesteert bij de U.N.O. De Joegoslavische delegatie heeft bij de UNO geprotesteerd tegen de schendingen van de Joegoslavische grens, welke in 51 gevallen door Griekse land- en luchtstrijd krachten zouden zijn begaan. De Joegosla vische klacht is door de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, in handen gesteld van de speciale Balkan-commissie der or ganisatie. vorm van kolonisatie. De Masjoemi houdt vast aan het standpunt, dat de politiek van de staat dient te worden bepaald door Djokja en niet door de delegatie in Den Haag'. Tenslotte deelde Saleh mede, dat de Masjoemi zal aandringen op een verklei ning van de bevoegdheden der delegatie. Burgemeester van Wageningen gouverneur van Suriname Bij Koninklijk Besluit van 24 September is met ingang' van 1 October benoemd tot gouverneur van Suriname mr. J. Klaasesz, thans burgemeester van Wageningen, als opvolger van dr. W. Huender, die onlangs wegens gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. Mr. J. Klaasesz is op 5 Februari 1907 te IJlst geboren. In 1930 deed hij op 23- jarige leeftijd aan de Groningse universi teit doctoraal examen rechten. Daarna stu deerde hij drie jaar internationaal recht aan de Sorbonne te Parijs. In 1933 volgde zijn benoeming tot amb tenaar ter secretarie der gemeente Gronin gen. Deze loopbaan eindigde hij in 1945 in de rang van hoofdcommies, plaatsvervan gend chef der afdeling algemene en sociale zaken en chef van het kabinet van de bur gemeester. Zijn werkzaamheden te Gronin gen werden onderbroken door negen maan den gevangenschap in Vught, waar hij als gijzelaar was opgesloten. Na de bevrijding was hij kabinetschef van de burgemeester van Groningen en waarnemend burge meester van Haren en Hoogkerk. In Febr. 1946 werd hij tijdelijk belast met de leiding van de interne administratie bij de „Pre paratory Commission of the United Nations Educational Scientific and Cultural Orga nisation". Te Parijs was hij tweede secre taris yan de U.N.E.S.C.O. Op 1 Mei 1947 werd mr. Klaasesz be noemd tot burgemeester van Wageningen. Besprekingen over Amerikaanse vlootbasis? De mogelijkheid tot het aanleggen van een Amerikaanse militaire basis op het eiland Gurzola, 80 km ten Zuid-Oosten van Spalato in de Adriatische Zee, zou door Amerikaanse ambtenaren met maarschalk Tito besproken zijn op een conferentie op het eiland Brioni, ter hoogte'van de kust van Istrië, zo wordt gemeld in een mede deling van het bevrijdingscomité van Istrië. In de mededeling wordt nader gezegd, dat aan de besprekingen Vrijdag een einde is gekomen, nadat de verklaring van pre sident Truman betreffende de atoomont ploffingen in Rusland bekend was gemaakt. Reuter meldt uit Belgrado, dat het Joe goslavische persbureau Tanjoeg heden alles officieel heeft ontleend. De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat spoedig een overeenkomst op basis van het beginsel „leven en laten leven" tussen maarschalk Tito en de Griekse regering te verwachten zou zijn. Volgens het blad had de Ameri kaanse hulpmissie in Griekenland aange drongen op het verlenen van prioriteit aan herstelwerkzaamheden aan de oude Oriënt- expresslijn tussen Belgrado en Athene. Joegoslavië zou naar men verwacht, weer van de haven van Saloniki gebruik kunnen maken zodra het door oorlogshandelingen vernielde deel van de spoorlijn tussen Sa loniki en de grens weer zou zijn openge steld. De volgende stap zou een uitwisse ling van gezanten zijn, aldus de News Chro nicle. Het leger van maarschalk Tito is herfst- manoeuvres begonnen, die de grootste na de oorlog worden geacht. Volgens „Borba", het blad van de Joegoslavische communis tische partij, nemen officieren en man schappen deze oefeningen „zeer au séri- eux". Alles wordt in het werk gesteld om de oefeningen zo werkelijkheidsgetrouw mogelijk te laten verlopen. De oorspronkelijke berichten, dat onder delen van xijf Sovjet-Russische divisies zich bij de Joegoslavische grens zouden bevin den noemt men overdreven, hoewel men Scherper controle op naleving van de prijsstop De officier van justitie voor Economische Zaken te Haarlem heeft de laatste dagen van het publiek vele Machten ontvangen over het feit, dat in sommige winkels goe deren worden vastgehouden, waarschijn lijk in de verwachting dat als gevolg van de devaluatie de prijzen van deze artikelen zullen stijgen. Ook zijn er klachten over het berekenen van hogere prijzen dan vóór de devaluatie, hetgeen op grond van de door de regering afgekondigde prijsstop verboden is. De officier van justitie heeft aan de CCD opdracht gegeven de controle te ver scherpen. in het algemeen toegeeft, dat de Sovjet- Russische herfstmanoeuvres in Hongarije en Roemenië uitgebreider zijn dan gewoon lijk. Joegoslavische militaire waarnemers geloven niet, dat de Russen het totaal van hun troepen in Zuid-Oost-Europa belang rijk vergroot hebben. „Een dergelijke stap zou vermoedelijk een van de eerste teke nen zijn, dat er iets ernstigs aan de hand was", zo meent men. Joegoslavisch protest tegen het Boedapester proces Maarschalk Tito heeft, in zijn functie van waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, heden persoonlijk een nota aan de Hongaarse ambassadeur te Belgrado over handigd, waarin de Joegoslavische rege ring protest aantekent tegen het proces tegen Rajk c.s. in Boedapest. In de nota wordt het proces als een „ju ridisch klucht" en als een „monsterachtige provocatie" beschreven, waarin „openlijk aanvalszuchtige bedoelingen en het aan zetten tol ondergrondse acties tegen een bevriend land en zijn regering" tot uiting zijn gekomen. In de Joegoslavische nota wordt verder verklaard dat het proces tegen Laszlo Rajk c.s. „een daad van aanhitsen tot oorlog is, welke een onderdeel vormt van een stelsel matige stook- en hitscampagne, welke wordt gevoerd door staten, wier rege ringen de grootste vijanden zijn van vrede en vooruitgang in de wereld". „Een dergelijk proces betekent een zware slag voor de internationale samenwerking. Het kan slechts bijdragen tot het doen ont staan van een oorlogspsychose in de we reld. De beklaagden in het proces zijn slechts figuren van de tweede rang, die niets anders hebben gedaan dan het lesje op te dreunen dat hen was voorgekauwd, met het doel Joegoslavië te besmeuren. Doch in feite heeft het proces, dat niets anders was dan een weerzinwekkende aan val op de eer, de onafhankelijMieid en de souvereine rechten van het Joegoslavische volk, op de aanstichters ervan als een boomerang gewerkt", aldus de Joegosla vische protestnota. Zuivering in de Bulgaarse communistische partij Tot midden Augustus zijn 17 procent der leden van de Bulgaarse communistische partij gecontroleerd en gezuiverd, zo ver klaart het orgaan van het hoofdbestuur der Bulgaarse communistische partij. Van de uitgesloten leden zijn 44 procent ge royeerd omdat zij de vergaderingen niet bijwoonden, hun bijdragen niet betaalden of de elementaire vex-plichtingen ten aan_ zien van de partij niet zijn nagekomen. Van de uitgesloten léden zijn 65 procent boeren. Het blad dringt er op aan, dat de zui vering in het begin van de volgende maand wanneer de verkiezingscampagne begint, geëindigd zal zijn. Het woord is aan.... Plautus: Moed in tegenspoed is halve De jeugd een eigen omroep en eigen zendtijd, dat is hel ideaal van de JARO de Jeugd Amateurs Radio Omroep. Op een zolder van een woonhuis te Haarlem hebben enige jeugdige radio-enthousiasten na de oorlog hun eigen studio gebouwd die een getrouwe kopie van de grote omroepstudio's is. Nog heeft de JARO geen zendtijd doch zodra de toestemming van de minister afkomtzal deze jeugdomrocp elke Zondagavond een uur „in de. lucht" gaan. Tijdens een proef uitzending. Oproep tot verenigd Europa na referendum BORDEAU. 25 September (United Press) Generaal Charles de Gaulle verklaarde vandaag, dat het Atlantisch pact veel van zijn waarde verloren heeft nu bekend is dat de Sovjet-Unie het geheim van het atoomwapen ontdekt heeft. De Gaulle voerde het woord voor een menigte van 40.000 personen. Hij drong aan op een nauw samengaan tussen Duits land en Frankrijk teneinde aldus de basis tc leggen voor een sterk, verenigd Europa. „Het Atlantisch pact zou van waarde ge weest zijn, wanneer de Amerikanen het monopolie der atoombommen behouden hadden, hetgeen opzich zeil' elke aanvaller zou hebben ontmoedigd. Maar wanneer het atoomwapen in beide kampen aanwezig is, dan verliest het pact in zijn huidige vorm een groot deel van zijn waarde voor Euro pa-, aldus De Gaulle. „De Europese verdediging zowel als de Europese welvaart", aldus betoogde De Gaulle, „verlangen een verbond van con tinentale volken." Hij gaf te verstaan dat de Europese unie gefundeerd diende te zijn op een „referen dum van alle vrije Europeanen" en geloof de, dat Frankrijk, het initiatief moest nemen om een dergelijke krachtige Euro pese unie op te bouwen. „De eenheid van Europa", aldus de voor malige verzetsleider, „moet indien mogelijk en ondanks alles ook Duitsland omvatten. Het verstand eist dat, om zulks te bereiken, een direct en practise!» begrip verwezen lijkt moet worden tussen het Duitse en het Franse volk in de erkenning van het feit, dat zij elkaar in vele opzichten aanvullen en de hindemissen uit de geschiedenis te boven kunnen komen." De Gaulle deed een felle aanval op de regering-Queuille, „Frankrijk blijft aan ernstige gevaren blootgesteld", aldus De Gaulle. ,Wij voelen allen, dat tegenover de bedreiging van de Slavische vlakten en hier in het hart van Europa, onze toekomst afhangt van nationale eenheid, veiligheid en de organisatie van Europa." De Gaulle riep alle Fransen op zich ach ter zijn beweging te scharen en te arbeiden voor een krachtig verenigd Frankrijk. Vierhonderd vluchtelingen in landingsboot naar Canada Een oud Brits landingsvaartuig, dat ge schikt is om 50 personen te vervoeren, is Zaterdagavond heimelijk de haven van Gothenburg (Zweden) uitgeglipt met 400 Baltische vluchtelingen, waaronder 50 kin deren. De bestemming is Canada. De vluchtelingen vertoefden al maanden i:i Gothenburg, waar zij wachtten op een certificaat van zeewaardigheid voor het vaartuig. De autoriteiten weigerden het certificaat voor zulk een groot aantal pas sagiers uit te reiken. De nervositeit en rusteloosheid onder de vluchtelinge»i, waar onder zich verscheidene Russen bevinden, nam voortdurend toe en Zaterdagavond werd zonder vergunning uitgevaren. Een kotter van de kustwacht werd uit gezonden om het landingsvaartuig op te vangen en bereikte het in open zee. De réfugés weigerden echter gevolg te geven aan het bevel om terug te keren. (United Press). De vier ministers bijeen A.F.P. meldt uit New York, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „grote vier", Bevin, Schuman, Acheson en Wys jinski. hedenmiddag te New York zullen bijeenkomen. Men meent te weten, dat tijdens deze bijeenkomst uitsluitend over het met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag zal worden gesproken. Borneo blijft onrustig Beschietingen aan de Oostkust Uit Samarinda wordt gemeld, dat thans ook in Oost-Borneo de situatie zich in on gunstige zin ontwikkelt. Te Samarinda werd een rondschrijven onderschept, waar in het landschapspersoneel, het lands-over- heidspersoneel en het personeel van de KPM, de PTT en van de belastingen wordt bedreigd indien het niet met ingang van gisteren. 25 September, het werk neer zou leggen. De BPM heeft reeds maatregelen getroffen voor het voortzetten van de ar beid met noodformaties van Europees per soneel. Uit Bandjermgsin wordt gemeld, dat de slaking in Zuid-Borneo voortduurt. Op 23 September deed zich een incident voor, toen nabij Kandangan een militaire pa trouille uit een hinderlaag met automati sche wapenen en geweren werd beschoten. Daags tevoren had de militaire comman dant te Barabai een schrijven ontvangen van de TNI-ALRI, waarin werd medege deeld, dat met ingang van de volgende dag geen militaire patrouilles meer mochten worden uitgezonden buiten de grenzen der militaire posten, terwijl militair verkeer slechts was toegestaan op de Hoofdwegen in Barabai. Patrouilles die deze grenzen -ver- schreden, zouden worden beschoten. In pamfletten werd ten aanzien van deze maatregel als motivering het volgende op gegeven: „opdat de besprekingen een suc cesvol verloop hebben en er in Borneo spoedig een plaatselijke gemengde commis sie kan worden ingesteld. Te Kandangan werden pamfletten verspreid van de Las kar Rakjat Murba met een sterke commu nistische tendenz, waarin de strijdgroepen worden aan gespoord, geen Wapens in te leveren bij de ALRI, „daar deze wapens nodig zijn voor de strijd tegen het Neder landse kapitalisme en de bourgeoisie". Te Bandjermasin heeft generaal-majoor Suhardjo een communiqué aan de pers verstrekt, gericht tot de bevolking van Zuid Borneo, waarin onder andere staat: „Ik spoor alle lagen der bevolking in Zuid- Borneo aan. om onverwijld de arbeid en de dienst, elk op het eigen terrein te lier- vatten, teneinde in Zuid Borneo de rust te doen terugkeren. In verband met de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag, waaraan onze leiders deelnemen, is een sfeer van orde en rust noodzakelijk, opdat de confe rentie het vlotte verloop zal hebben, dat wij allen hopen". Arnold verzoekt protest tegen laatste grenscorrectie De minister-president van Noord-Rijn land-Westfalen, Karl Arnold, heeft de West-Duitse federale regering verzocht een protest in te dienen bij .de geallieerde hoge commissarissen, in verband met de Zater dagochtend uitgevoerde grenscorrectie, waarbij Nederland een klein stukje land in de nabijheid van Kleef, met tien ingezete nen, werd toegewezen. Zoals gemeld, vormt deze door Neder landse en Britse ambtenaren ten uitvoer gelegde grenswijziging de laatste correctie in de Nederlands-Duitse grens, die wordt aangebracht voordat er onderhandelingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland worden gevoerd. Autoraces bij Brno eisten slachtoffers Bij de autoraces om de grote prijs van Tsjechoslowakije in Brno zijn volgens on officiële berichten minstens zeven perso nen gedood en vijf-en-twintig anderen ge wond doordat drie race-auto's tijdens de wedstrijd uit een scherpe bocht vlogen en tussen de dicht opeengepakte toeschouwers terecht kwamen. De coureurs, de Engelsman Robert Par- nell, de Italiaan Giusseppe Farina en prins Bira vair Siam, verloren de macht over het stuur op het zelfde punt, doch op verschil lende ogenblikken. De wagen van Parnell was de eerste, die de scherpe curve niet door kwam en tussen de toeschouwers terecht kwam. Er was geen afschutting in die bocht. Dit ongeluk gebeurde in de eerste ronde. Korte tijd later, ook nog in de eerste ro»ide, gebeurde het zelfde met de wagen van Farina. In de derde ronde vloog de wagen van prins Bira uit de bocht en naar verluidt vergde dit het grootste aantal slachtoffers. De doden en gewonden werden met ziekenauto's naar ziekenhuizen vervoerd. De drie coureurs reden in zware Maserati's. De Engelsman Peter Whitehead heeft gewonnen. Twee coureurs werden gedood, één Zondag en de ander tijdens de qualifi- catie-rit van Donderdag. Op 2 October gaat de winterdienst- regeling der Nederlandse Spoorwegen in. Er worden slechts enkele wijzigingen in de treinenloop aangebracht. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Overigens droog weer met overdag opklaringen. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. 27 September: Zon op 6-33 uur. onder 38.23 uur Maan op 13.44 uur. onder 20 30 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 September: Hoog water: 5.58 en 18.39 uur. Laag water: 1.50 en 14-03 uur. Dinsdag 27 September: Hoog water: 6.43 en 19-05 uur. Laag water: 2.30 en 14.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1