c J Hoe sleden en dorpen ontstonden De radio geeft Dinsdag Het blijft zomer! PANDA EN DE MEESTER^ÜITVINDER Wereldnieuws J Maandag 26 September 1949 2 Een overzicht van de oude geschiedenis over Noordholland Tn de uitvoerige nota van de heer K. Blauw, chef van het archief der provincie Noordholland, over „de wording der be staande gemeentelijke indeling der provin cie", die toegevoegd is aan het advies van de commissie Ter Veen, vonden wij inte ressante gegevens over de oude geschiede nis. Allereerst wordt iets medegedeeld over de oudste bewoners van ons land. In de dagen van Caesar en Tacitus werd ons land bewoond door Germanen en Gal liërs, de eersten ten Noorden van de Rijn, de laatsten ten Zuiden daarvan. Tijdens en na de grote volksverhuizing (378493 na Christus) zijn de namen der Germaanse stammen geheel veranderd. Eerst dan hoort men van Franken en Saksers. De Friezen 'Vindt men reeds bij Tacitus genoemd. Na de ondergang van het Romeinse Rijk en de totale verdrijving der Romeinen uit ons: land, zijn de Friezen, Franken en Saksers de voornaamste volken, die hier worden; aangetroffen. De Friezen langs de kust, de Salische Franken aan de grote rivieren in 'het midden en Zuiden van ons land, de Saksers in onzé Oostelijke streken. De Franken, Friezen en Saksers zijn de .hoofdelementen geweest, waaruit" de Ne derlandse bevolking is ontstaan. Het ver schil dier stammen is, zo vervolgt de heer Blauw, ook thans nog in taal, de gewoon ten en de wijze van bewoning, van bebou wing der landerijen, duidelijk merkbaar. Een bewijs hoe taai de groepsverschillen hebben stand gehouden, niettegenstaande eeuwenlange kruising der rassen, niettegen staande de samenwoning der stammen in één gebied en samengroeiing tot één staat. Maar bij alle verschil blijkt heel duidelijk, dat de Frank juridisch en politiek zijn stem pel op onze samenleving heeft gedrukt, ook al heeft langs onze kuststreken het Friese volkseigen zich met grote taaiheid gehand haafd en is in onze Oostelijke streken het Saksische duidelijk te herkennen. Ten tijde van Karei de Grote (768814) was ons lancl ingedeeld in door graven be stuurde gebieden, graafschappen, waarvan de grenzen meestal overeenkwamen met de vroegere gouwen. In het gebied dat later het gewest Holland zou vormen, werden de volgende gouwen aangetroffen: Masalant (hoofdplaats Vlaardingen), Circa oras Rheni (Rinlant-Rijnland), Kinheim (Ken- nemerland), Texla, Wiron (Wieringen), Westfluige (het latere West-Friesland, waartoe ook Waterland en Zeevanc behoord hebben), Niftarlake (met Amstelland en de Vechtstreek en Muiden), Nardinclant (het latere Gooi), Germepi (het land van Woer den) en Hake et Isla (Krimpenerwaard). Diemen van de Amstelse bezittingen in pand had gekregep, is in 1297 na de moord op Floris V, bij een contract, tussen Jan.'I en Bisschop Willem yan Utrècht, Amstel land, dat verbeurd verklaard was, aan Hol land afgestaan. Ook Woerden 'en Bodegra ven werden aan Holland toegewezen. Waterland en .de Zeevang werden in 1307 aan Holland toegevoegd. Ook werden de nog in het Noorden overgebleven gebieden van Texla, Wiron-en Westfluige onder de heef schappij van Holland gebracht. In ,de loop van de 13e eeuw heeft zich boven de plaatselijke gerechten (de schout- gerechten) het baljuwrecht ontwikkeld. In het begin der 14e eeuw had Kennemerland een afzonderlijk baljuwschap/ In 1313 was er een- baljuwschap van Beverwijk, Brede- rode werd eerst in 1453 een baljuwschap. Oorspronkelijk was de baljuw het -hoofd van de administratie en justitie in zijn district'. Later werd de invordering van gelden aan afzonderlijke ambtenaren (rent meesters) opgedragen. Bij-zijn rechtspraak wérd' de baljuw bijgestaan door „welge borenmannen". Samen hadden zij ook het PRODENTA AMERSFOORT Wij drukken hier een kaartje af van de oude toestand van ons land, waaruit dui delijk blijkt daLsinds die tijd veel land door de zee verzwolgen is. De eerste grondslag van het graafschap Holland werd gelegd in 985, toen Koning Otto III alle bezittingen, die Dirk II in de graafschappen Masalant, Kinheim en Texla in leen had, in eigendom gaf. Het territo rium Holland als juridisch-administratieVe eenheid kwam eerst omstreeks 1100 tot stand. Tn 1101 komt de naanr Holland voor het eerst als graafschap vöor onder Floris II. Het graafschap'Holland strekte zich in die" "tijd "uit "van de Benèden-Maas tot Schoorl, in een kustgebied dat voor die tijd Friesland werd genoemd. Vooral, in de 13e eeuw heeft het graaf schap Holland zich belangrijk en naar alle kanten uitgebreid. Het Gooi (Nardincant) werd door de Abdis van Elten aan graaf Floris V overgedragen tegen een gift van 2000 Utrechtse ponden in eens en 25 pon den per jaar. Tot 1806 is die canon betaald. Nadat Floris V in 1281 Muiden, Weesp en (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 „Lichtbaken". 9.25 Kamerorkest. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 School- uitzending. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Viool-recital. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Medede lingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Koor. 13.50 Kamerorkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schooluitzending. 15.30 Pianod-uo. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18,00 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgel. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Fhilharmonisch or kest. 20.45 Actualiteiten. 20.55 Philharmo- nisch orkest. 21.45 „1' Incoronazione di Poppea". 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon muziek. 8.55 Voor de wouw. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.50. Voor de kinderen. 117.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zie ken. 12.00 Orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33, Voor het platteland. 12.40 Surinaamse mu ziek, 13,00 Nieuws. 13.15 Hongaars pro gramma. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 „Rigoletto". 16.25 Muzikale causerie. 16.40 Voor de kinderen. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Militair orkest. 17.50 „Ronde Tafel-conferentie". 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Muziek- journaal. 19.00 „Paris vous parle". 19.05 Gramofoonmuziek. 19.15 Toneelbeschou- wing. 19.30 Pianoconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.35 Poulaire muziek. 21.55 Bui tenlands overzicht. 22.10 Vocaal kwartet. 22.30 Zuid-Amerikaans orkest. 22.50 Gra- mofoonnfuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.32 Sextet en solist. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00 en 17.00 Gramofoonmuziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.20 Franse les. 17.40 Gramofoonmuziek. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Hoorspel met mu ziek. 21.05 Gramofoonmuziek. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Gra mofoonmuziek. 22.50 Nieuws. 22.55 Gramo foonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Omroeporkest. 13.15, 13.32. 14.00 15.00. 17.10, 18.30. 19.00 en 19.40 Gramo foonmuziek. 20.00 Omroeporkest, koren en solisten. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00. Operaconcert, 23,15 Gramofoonmuziek, i recht van keur, dat wil zeggen het recht om verordeningen te maken. Aan het rechtsgebied van de baljuw waren de steden en de vrije of hoge heer lijkheden onttrokken. Die hadden een af zonderlijk rechtsgebied. Voor de zwervende nomadenvolken had den vaste landsgrenzen, behalve voor de voedselvoorziening (jachtgebieden) nog weinig zin. Eerst wanneer de zwervende herders-krijgers volken, die aanvankelijk leefden van de jacht, visserij en veeteelt, naar .de middeleeuwse. uitdrukking „buik- vast" waren geworden, wercl de jager een „boer" en sloot hij zich vast aan bij zijn „geburen" „buur" en „boer" zijn etymo logisch synoniemen. Het dorp ontstond uit een gevoel van gelijkgeaardheid, van saam horigheid, dat zich verzette tegen het bin nendringen' van vreemde elementen. De dorpsgemeenten droegen een gesloten ka rakter. Volgens een oud wetsvoorschrift der Salische Franken kon een vreemdeling slechts in de dorpssamenleving opgenomen worden, wanneer geen enkele dorpeling daartegen bezwaren maakte. Eerst toen, tegelijk met het ontstaan van het bijzondere grondbezit, met het meer gebonden raken aan de grond, ontstond de behoefte aan scherpere omlijning' van het grondgebied. Het dorp een met het La tijnse „turba" (menigte) verwant woord, was het middelpunt van de samenleving, het centrum van een veelal door nabuur- lijke grenzen (woud en moeras) afgebakend grondgebied. Niet alle dorpen in Holland zijn tegelijk ontstaan. Men neemt aan dat het aantal dorpen tussen de 11e en 15e eeuw ongeveer verdubbeld is. De gegevens vóór 1300 zijn zeer schaars. De steden werden later gesticht dan de eerste dorpen. Haarlem kreeg in 1245 het stadsrecht van Leuven. Zelf schonk Haar lem het stadsrecht aan Delft (1246), Alk maar (1254) en Edam (1298). Aan Alkmaar ontleende Beverwijk (1298) haar stadsrech ten en Texel in 1415. Medemblik kreeg de rechten in 1289, Enkhuizen in 1335, Monni kendam in 1335, Hoorn in 1356, Broek (Grotebroek) in 1364, Schellinkwoud in 1402, Hoogwoud in 1414. In het verschijnsel van de filiatie der stadsrechten kwam tot uitdrukking een streven naar eenheid van het recht, dat de steden binnen een bepaald territorium on derling bond, door de „hofvaart" op de moederstad. Dat wil zeggen dat de dochter- in geval zij geen vonnis wist te wijzen, zich tot de moederstad moest wen den om advies) een gebruik waaruit zich later de regeling van hog'er beroep heeft ontwikkeld. Boerderij ging na blikseminslag in vlammen op Tijdens het onweer dot Zaterdagavond böven Noordholland woedde, sloeg de blik sem in "een grote boerderij aan de 'Belk- merweg in de gemeente Zijpe, bewoond door de familie W. Bobntjes. De met riet gedekte boerderij stond in een oogwenk in lichterlaaie. Het reddenvan huisraad was niet meer mogelijk. Toen de brand weer uit Schagerbrug aankwam was de hoeve al nagenoeg uitgebrand. Ook. de nieuwe hooioogst, 60.000 kg., ging verloren. Onweer stuurde circusvoorstelling- in de war Het onweer van Zaterdagavond heeft in Rotterdam de voorstelling van het circus Strassburger in de war gestuurd. Door de felle en snel opeenvolgende bliksemschich ten kreeg een toeschouwster de indruk dat de tent in brand vloog. Zij verloor het be wustzijn. Anderen drongen overhaast naar de uitgangen, waardoor verwarring ont stond. Het personeel, geholpen door de po litie, was echter spoedig de situatie meester, zodat de voorstelling even later werd voort gezet. Ook de regen, die met stromen neer viel, zorgde toch voor een onaangename verrassing. Het circusterrein liep onder water en aan het eind van de voorstelling heeft men door middel van op stoelen ge legde planken een looppad moeten maken. Velen trokken kousen en schoenen uit en waadden door het water. De meeste bezoe kers namen het geval nogal van de vrolijke kant op. Op Schouwen is de boerderij van de landbouwer Vis in Zonnemaire na bliksem inslag in brand geraakt. Een grote schuur met graan, hooi, stro en vele landbouw werktuigen ging in vlammen op. Het woon huis bleef behouden. In Tiel is een grote schuur van een me- taalwarenfabriek afgebrand. Brand in Zaandam Zaterdagmiddag Is door onbekende oor zaak brand ontstaan op de zolder van een woning in de Stationsstraat te Zaandam. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. De boven verdieping brandde geheel uit; de beneden verdieping en een belendend pand kregen ernstige waterschade. In April zijn de verkiezingen voor de Prov. Staten Stemmen bij volmacht Wegens de., in April 1950 te houden yerkiezing van de Provinciale Staten wordt er de aandacht op gevestigd, dat kiezers, die bij deze stemming bij vol macht willen stemmen, een verzoek hier toe bij het gemeentebestuur kunnen in dienen tussen 1 October 1949 en 1 Januari 1950. Stemmen bij volmacht is alleen moge lijk indien het beroep of de werkzaam heden van de kiezer medebrengen, dat hij herhaaldelijk, of althans gedurende het gedeelte van het jaar waarin de stem ming valt, werkzaam is buiten de ge meente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedu rende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, één- of meermalen in die gemeente terugkomt, in de regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de kiesgerechtigde echtgenote van hem, die, zelf al dan niet kiezer, vol doet aan de hierboven genoemde voor waarden, voorzover zij met haar echtge noot, in verband met diens beroep of werkzaamheden afwezig pleegt te zijn. In andere gevallen van afwezigheid en ook bij ziekte, invaliditeit, enz., is het niet mogelijk bij volmacht te stemmen. Formulieren voor de bedoelde verzoek schriften zijn ter gemeentesecretarie, af deling Bevolking en Verkiezingen, stad huis (ingang Koningstraat) voor de kie zers verkrijgbaar. Van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam is te water gelaten het motorvracht- en passa giersschip „Bronxville", dat een water- verplaatsing heeft van 13.200 ton. Het schip wordt gebouwd voor de Noorse rederij A. F. Klaveness en Co. te Lysaker. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GROND VER WARMING (Adv.) K.N.A.C. dringt aan op Marshallhulp voor wegenbouw De K. N. A. C, heeft zich tot de minister raad gewend met het voorstel om voor een snelle uitvoering van de belangrijkste we genverbeteringen een beroep te doen op het plan-Marshall. Zij is van mening, dat er alle reden is om op deze wijze de verbete ring van ons wegennet te bespoedigen, om dat in de voortschrijdende industrialisatie het vervoersvraagstuk een even belang rijke rol speelt als de industrialisatie zelf. Wanneer zou worden besloten op deze wijze de totstandkoming van vijf of zes der be langrijkste werken te bespoedigen, dan zou daardoor bereikt kunnen worden dat ook de overige urgente werken kunnen worden uit gevoerd. Werkzaamheden aan wegen in de provincie Noordholland In het verslag van de Waterstaats- en Wegencommissie over de provinciale we gen, tentiale wegen en Westfriese kana len wordt meegedeeld dat door gebrek aan personeel ook in de loop van 1949 slechts weinig werkzaamheden, verbonden aan het vervaardigen van revisietekeningen konden worden verricht. In het noorde lijk deel van de provincie werden enige rijwielpaden verbeterd. Het maken van een verharding op het gedeelte van het tracé Haarlem-Schiphol- Diemen tussen de Zomervaart en het kruispunt Spaarnwouderweg-Spieringweg in de Haarlemermeerpolder, bestaande uit een gewalste fundering met tijdelijke slijt laag en gedeeltelijk uit een gewalste fun dering met klinkerbestratïng, is voltooid, zodat de verbinding over de nieuwe vaste brug over de Ringvaart van de Haarlem meerpolder in gebruik kon worden ge nomen. Het aanbrengen van een defini tieve deklaag op de fundering van rijweg en rijwielpad is na onderhandse aanbe steding opgedragen voor f 94.544. Met de uitvoering van het werk is 'nog niet be gonnen. In het tracé Haarlgm-Buitenhuizen is een Aanvang gemaakt met de aanleg van een rijwielpad tussen de Nieuweweg Rijksweg' Amsterdam-Haarlem; in het desbetreffende bestek is tevens opgeno men het maken van een gewalste funde ring in de noordelijke rijbaan van het wegvakje tussen de voormalige spoorbaan Haarlem-Hoofddorp en de Zomervaart; deze werken zijn na openbare aanbeste ding opgedragen voor een-bedrag van f 33.800. De werkzaamheden aan de aanleg van een 4 m breed rijwielpad (fundering met tijdelijke slijtlaag) op het wegvale tussen de Rijksweg Amsterdam-'s-Gravenhage en de Landscheiding bij Amstelveen (onder deel van tracé Haarlem-Schiphol-Dié- men) zijn voltooid. Van de brug over de Ringvaart-van de Haarlemmermeerpólder te Oude Wetering is de onderbouw gereed, evenals de mon tage van de ijzeren bovenbouw en het bewegingswerk; de electrische installatie is nog niet aangebracht. Het opruimen van de restanten van de onderbouw van de draaibrug in de vervallen spoorweg over de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder te Oude Wetering is opgedra gen (aanneemsom f 27.900); het werk kwam gereed. Het wijzigen van de op ritten naar deze brug is aanbesteed (aan neemsom f 11.880). De werkzaamheden zijn vrijwel gereed. De bouw van twee brugwachterswonin gen ten behoeve van de bediening van deze brug is na openbare aanbesteding opgedragen voor f 27.682. Het werk is inmiddels voltooid. Aanbesteed is tenslotte nog het eerste gedeelte van de onderbouw van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder bij Leimuiden (aanneemsom f 173.900). De werkzaamheden zijn in uit voering. De bovenbouw en de electrische installatie voor deze brug zijn opgedragen voor respectievelijk f 83.740 en f 97.580. Prijsindexcijfer iets gedaald Van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek per 15 Juli 1949 berekende prijsindexcijfers vertoont het totaal-index cijfer ten opzichte van 15 Juni een daling. Deze daling is voornamelijk het gevolg van prijsdalingen van aardappelen en fruit. Een kleine prijsdaling van damesboven- kleding deed het indexcijfer voor de groep kléding een geringe daling ondergaan. Een kleine prijsstijging van herenschoenen ver oorzaakte een stijging van het indexcijfer der groep schoeisel. De invloed van deze veranderingen op het totaal-indexcijfer was echter gering. Dit was eveneens het geval met de daling (0,6 procent) van het indexcijfer voor de overige groepen, veroorzaakt door enkele geringe prijsverlagingen. Man op trottoir door auto doodgereden Automobilist reed snel door In de nacht van Zaterdag op Zondag stonden in de Badhuisstraat te Schevenin- gen twee mannen op het trottoir te praten. Plotseling- reed een personenauto het trot toir op. Een der beide mannen, de 26- jarige M. B. werd overreden en was op slag dood. De andere werd licht gewond. De autobestuurder is met grote snelheid doorgereden zonder zich om zijn slacht offers te bekommeren. Wielrijdster gedood. In Lochem is Zaterdagmiddag een 52- jarige dame, mevrouw W. uit Apeldoorn, die met vacantie in Lochem vertoefde, dooi de auto van de Braziliaanse gezant te Parijs aangereden en gedood. Zij fietste met haar schoonmoeder voor haar man en een kennis aan de rechterkant van de weg. De auto passeerde de beide mannen doch reed toen mevrouw W. aan. Het is nog niet komen vast te staan of op het ogenblik van het ongeluk mevrouw W. naar links of wel de auto naar rechts is gezwenkt. De rijkspolitie uit Lochem stelt een onderzoek in. Douanerechten voor de ballon van Boesman De Engelse douanebeambten stonden Zaterdag voor een moeilijk probleem: hoe veel rechten moeten geheven worden van een ballon? Drie Nederlandse ballonvagr- ders, J. Boesman, zijn echtgenote en C. de Vos Klootwijk, zouden in Belfast een ballonopstijging verrichten. De douane vroeg zich af hoeveel douanerechten op de ballon geheven moesten worden. Een dergelijk artikel komt niet voor in de douanebepalingen. Men besloot 30 pond sterling te heffen, de totale som van de invoerrechten op het netwerk, het rubber, de mand en toebehoren. Na een bespreking van vijf uur ;werd dit bedrag tot 20 pond sterling verlaagd. De heer Boesman was verontwaardigd. „Wij zijn met de ballon door geheel Europa en Indonesië gereisd en nog nooit hebben wij rechten hoeven te betalen." Ook Zandvoort profiteert daarvan Zandvoort gaat zich nu imet verbazing af vragen, wanneer deze zomer definitief een einde zal nemen. De strand- en bad-exploi- tanten, die alles reeds hebben opgeborgen, hebben daar spijt van, zij, die stoelen en tenten nog op het strand hielden, wrijven zich de handen, want de Zondagen en week enden in September zijn zeker niet de slecht ste geweest van seizoen 1949 en aanmerkelijk beter dan die in Juni en Juli. Ook het afge lopen week-end was er weer een gezellige drukte op het strand en de temperatuur van het zeewater is nog steeds zó, dat men niet tot de moedigen behoeft te behoren om een duik te nemen in het zilte nat. Zeer velen lieten zich dan dan ook nog tot baden en zwemmen verleiden. De seizoenbedrijven, voor zover nog geopend, maakten ook dit week-end, het laatste in September, nog zéér goede zaken. Het zal voorzeker tot de zeldzaamheden blijven behoren, dat nog zó laat in het jaar een dergelijke drukte zich aan strand en in zee voordoet. Wie na tafel prompt brandend maagzuur naar de keel stijgt en de geringste hap efen „verkeerd" valt".. kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden.- Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwachten wat het resultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen or.kele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medi cijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewoon lalerfsmelten op de tong Geen glazen watei-, geen nare nasmaak: alléén die zuur- brandende pijn gaat weg. zó maar. ',g Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. (Adv.) De heer Selden Chapin die tot Amerikaans ambassadeur in Den Haag benoemd is. TijdverliesDommigheid! Gekkig heid!" kreet Ernest Klapper, zodra hij Pan da bereikte. „Wat doe je hier? Wat sta je tegen die domme paaltjes aan te .leunen? De anderen zijn alweer bijna een ronde voor! En dat staat hier maar alsof er geen Grote Knol Ren in de hele wereld is! Voor uit! Schiet op!" „Ja.maar.stotter de Panda verlegen. „Ik kan niet.Tsjoe- ketsjoek doel het niet jheer,„O! Die eeuwige uitvluchten!" riep Klapper ver ontwaardigd. Denk dan toch ook eens na! Ik zal het wel weer zélf doen!" En hij opende snel de deur van het transformator- huisje. „Hier zit de schakelaar. Je schakelt gewoon de stroom uit en dan....". Meer hoefde hij niet eens te zeggen. Al spreken de had hij de knop omgedraaid; daardoor werd de stroom afgesloten en hielden dus de paaltjes plotseling op een magneet te zijn. En op datzelfde moment kwam Tsjoe- ketsjoek weer in beweging maar hoe! Al zijnveren, accu's, dynamo's, carbura- teurs, verdelers, lampen en spoelen waren daar tegen die magneet aan tot het uiterste gespannen geweest, en nu hij niet langer tegen gehouden werd, verdween hij gelijk een pijl uit een boog of.neenog veel vlugger! Onder een kreet van de opgewon den toeschouwers verdween hij gewoon in het luchtruim! „Bulldog" opereerde Oxford was het doel Oxford was gisteren het voornaamste doel van de operatie „Bulldog", waaraan Amerikaanse, Belgische, Engelse, Franse en Nederlandse vliegtuigen deelnemen. De eerste groep viermotorige B-29's van de Amerikaanse luchtmacht zette uit Enge land koers naar de Noordzee, keerde daar boven terug, maar werd op ongeveer 32 kilometer afstand van de kust van Kent onderschept door „Meteors" van de R.A.F. Later werd deze groep boven Surrey aan gevallen door een tweede formatie ver dedigende gevechtsvliegtuigen met straal aandrijving, onder meer bestuurd door Ne derlanders en Belgen. Eèn tweede formatie bommenwerpers van het type B-50 koerste naar Oxford voor een „bomaanval". Volgens een woordvoerder van de R.A.F. heeft tijdens de oefeningen in het weekend alleen een formatie Amerikaanse B-50's ongehinderd haar doel bereikt. Alle andere bommenwerpers werden tijdens de nacht oefeningen gesignaleerd, al bereikten zij over het algemeen wel hun doelen. Co ördinatie van de aanvallen tussen de Ame rikaanse en Engelse luchtmacht is zeer waardevol en doelmatig geweest, aldus deze woordvoerder. Engels vrachtschip liep bij Terschelling op een mijn Zaterdagavond om even over half acht is het 4157 brt. metende Engelse vracht schip „Empire Baltic" op de Noordergron- den bij Terschelling op een rtiijn gelopen, Het schip zond SOS-seinen uit. De sleep boten „Oceaan" en „Holland" van de rede rij Doeksen en de motorreddingboot „Twenthe" voeren terstond uit. Korte tijd later seinde de kapitein van het Engelse schip dat hij geen sleepbootassistentie no dig had. De boten keerden toen terug. De kapitein deelde mede dat het schip machi- neschade had opgelopeh. Persoonlijke on gelukken hadden zich niet voorgedaan. De bemanning zou trachten de schade zelf te herstellen. De vrachtboot, een ih 1945 gebouwd Li- bertyschip, is eigendom van het Britse ministerie van Verkeer. Volgens latere be richten is het schip door Duitse sleepboten naar Bremen gesleept. Circulaire van Russische emigranten in Nederland Een groep Russische emigranten in Ne derland heeft gereageerd op een bekend making van het ministerie van Buitenland se Zaken, waarin hulp werd toegezegd aan alle Sovjet-burgers in Nederland, die naar hun geboorteland wensen terug te keren. De emigranten verklaren in een circu laire: „Wij beschouwen het als een beledi ging met „Sovjet-burgers" te worden beti teld." „Wij zullen bever ten onder gaan bij het werk in de mijnen of omkomen van honger in Europa, dan te sterven in de Sovjetische concentratiekampen". „Een gedeelte van de Russische ver plaatste personen" zo wordt verder in de circulaire gezegd, „kon zich vestigen in België, Frankrijk en Nederland onder de goedgezin'de bescherming van de regerin gen. dier landen. De Sovjet-regering wenst thans deze Russische D.P.'s uit deze landen weg te voeren door middel van bedriege- lijke handelsbetrekkingen. Er zijn ons ge vallen bekend van burgers uit genoemde landen die in handen gevallen zijn van de Sovjetbezetting in Duitsland. De Sovjet regering geeft deze mensen geen moge lijkheid naar huis terug te keren. Deze regering hoopt te gelegenertijd met de andere landen ruilhandel te drijven en daardoor in staat te zijn de Russische D.P.'s uit te wisselen tegen deze burgers. Onder leiding van Moskou zullen commu nisten in genoemde landen stakingen or ganiseren, waarbij zij de uitlevering der Russische D.P.'s zullen eisen tegen de terugkeer van hun landgenoten. Inmiddels wordt deze stap reeds voorbereid door de algemene opinie .in die richting te beïnvloe den" aldus de circulaire. Tenslotte doen de emigranten het voor stel om een Nederlands-Sovjet-Russische commissie, aangevuld met waarnemers uit andere landen, in te stellen, ter bestude ring van het probleem der Russische D.P.'s in ons land. „Vrees is ongegrond" zegt Den Haag Uit zeer bevoegde bron in Den Haag wordt vernomen, dat de voorstelling van zaken, zoals die in deze circulaire wordt gegeven, onjuist is. Indien enige buiten landse burger naar zijn land wenst terug te keren, dan kan desgewenst' de Neder landse regering voor hem bemiddelen. Te rugkeer dient op basis van vrijwilligheid te geschieden. Dit kwam ook tof uiting in de in het Russisch gestelde advertentie, die enige tijd geleden in de Nederlandse couranten heeft gestaan. Hierin werd hulp aangebo den aan die personen, die vrijwillig naar de Sovjet-Unie wensten terug te keren. Zij, die zich lniet als Sovjetburger: wensen te beschouwen, behoefden zich van deze ad vertentie dus niets aan te trekken. - De suggestie in de circulaire, een -com missie in het leven te roepen, wordt door bevoegde kringen overbodig genoemd. Ten behoeve van verplaatste personen immers bestaat de Internationale Vluchtelingen- organisatiè (I.R.O.). Verplaatste personen, die op legale wijze in Nederland verblijven en zich goed ge dragen, behoeven zich geen zorg te maken, dat zij over de grens zullen worden gezet. Er is ook geen kwestie van, dat zij als ruil object voor Nederlanders, die zich in .han den van een andere mogendheid zouden bevinden, zouden worden gebruikt. Het standpunt van repatriëring.op basis van vrijwilligheid sluit iedere bedenking die in de circulaire wordt geuit, ten enen male uit. De Nederlandse regering houdt aan dit standpunt strikt de hand. H.O.V. neemt vierde symphonie van Roussel op réperioire De H. O. V. heeft voor dé eerste helft van haar winterprogramma een nieuw werk aan het répertoire toegevoegd. Het is de Sym phonie no. 4 van Roussel. Dit werk zal op de 21ste October worden uitgevoerd. De abonnementsverkoop marcheert dit jaar bijzonder goed en de serie C (Volks concerten) is uitverkocht. Steun. Joegoslavische legerofficieren en vertegenwoordigers van de wapenindus trie hebben in een telegram aan maar schalk Tito hun steun beloofd. In het telegram wordt gezegd: „Wij zijn ons ten sterltete van het feit bewust, dat hoe sterker ons leger, hoe kleiner het gevaar is dat iemand ons zal- kunnen aan vallen". Onderzoek. Te Richmond (Virginia) is be- kend gemaakt, dat 30 jonge geleerden met steun van de staat een onderzoek verrichten, hoe slachtoffers van ato- mische uitstraling het beste behandeld kunnen worden. Brand. Een en dertig brandweerbrigades hebben Zondag te Wenen ureri ge streden tegen een brand, die een ter rein van ongeveer een vierkante, kilo meter teisterde bij de Reichs-brug over de Donau in de Sovjet-sector. Deze brug bevindt zich niet ver van het begin van de hoofdstraat, die door de Prater loopt. In daze wijk liggen voornamelijk wa renhuizen en andere zakengebouwen. De brand blak uit in een autobusgarage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken gebouwen, waar onder houten gebouwen van de Sie- mens-Schuckert-Werke. Ongeluk. Twee en veertig personen hebben Zaterdagavond de dood gevonden bij een autobusongeluk nabij Brno. De bus stortte van een steile helling omlaag. Er bevonden zich 70 inzittenden in de bus. Laster. Kapitein William Taylor van de „Norönic", die in de haven van Toronto in vlammen is opgegaan, heeft een eis tot schadevergoeding wegens laster in- diend tegen Ralph Willson uit Cleve land, die verklaarde, dat de kapitein dronken was op het ogenblik van de ramp. Ridder. Paul Derval, directeur van de „Folies Bergères" is tot ridder van het Franse legioen van éer benoemd wegens „dertig jaar dienst aan de gem:een-

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2