Bloembollenstreek en bet vreemdelingenverkeer PHILIPS HOORAPPARMT Amsterdamse Beurs Maandag 26 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Onze correspondent in de Bollenstreek Schrijft: Door de perschef der Alg. Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer is onlangs, in ver band met de te verwachte toeneming van de vreemdelingenstroom (door de devalua tie) gewezen op tóe wenselijkheid het vreemdelingenseizoen te verlengen. In het bijzonder zal dan ook de aandacht moeten worden gevestigd op de attractie, die de bloeiende bloembollenvelden de vreemde ling bieden. Het mag verwondering wekken, dat ter wijl de Bollenstreek zo internationaal is in gesteld, er nog maar betrekkelijk weinig aandacht wordt besteed aan de organisatie van het vreemdelingenverkeer. In verschillende plaatsen bestaan locale VVV's, die echter bij lange na niet de steun en medewerking ontvangen waarop zij mochten rekenen, in het bijzonder niet uit dc kringen van het bloembollenvak. Men is in de Bollenstreek nog niet geheel op het vreemdelingenbezoek ingesteld, en toch ziet het er naar uit, dat dit in de toe komst veel groter afmetingen zal gaan aan nemen. Zéker is bij lange na nog geen- sprake van een' „Vreemdelingenindustvie". De vele bezoekers die naar het schouw spel van de bloeiende velden komen kijken, worden dan ook meestal met een autocar dóór de Bollenstreek gereden. De bollen velden vormen weliswaar de trekpleister, maar de profijten gaan naar de steden. Veel heeft de Bollenstreek dan ook ver der niet te bieden. Slechts enkele restau rants zijn op het verwerken van een talrijk internationaal publiek ingesteld, hotels zijn er niet, al kan men wat dat betreft in Noord wijk terecht. Ook de samenwerking tussen de ver schillende gemeenten is nog lang niet ideaal. Plaatselijk chauvinisme, kortzich tigheid, vieren nog maar al te veel hoogtij. Het minder slagen van het op zichzelf be wonderenswaardige bloemencorso van dit voorjaar, is mede daaraan te wijten. De drie gemeenten waardoor het corso zou trekken, stonden er op dat de route zou lopen tot aan de gemeentegrenzeneen route die veel te lang was en aanleiding j gaf tot allerlei oponthoud, zodat duizenden bezoekers huiswaarts keerden die niets hadden gezien, ai hadden ze uren staan wachten. i Samenwerking is er eigenlijk alleen en j volkomen wanneer het gaat om de officiële j opening van het bloembollenseizoen. Dan is zelfs Noordwijk. dat zich verder afzijdig houdt, van de partij. Verder zoekt iedere gemeente het zon beetje voor zichzelf uit, men beconcurreert elkander, en het resultaat is, dat de uitkom sten zéker niet evenredig zijn aan de in spanning en de kosten die men zich daar voor getroost heeft. 1950 biedt evenementen Het jaar 1950 biedt verschillende zeer be langrijke evenementen. Niet alleen wordt dan de fraaie demonslratietuin van het Bloembollenvak op „Treslong" te Hille- gom geopend, maar ook de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof' zal clan tal van bezoekers trekken. De opening van deze tentoonstelling zal samenvallen met het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren, waardoor zij nog meer in het centrum der belangstelling komt te staan. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook m 1950 weer het bloemencorso worden ge houden en men overweegt maatregelen om de fouten van vorige jaren te voorko men. Het zou dan tevens aanbeveling ver dienen, wanneer men ook ten aanzien van de samenstelling van het corso meer or denend optrad en niet alles overliet aan de individuele vindingrijkheid en smaak van de deelnemers, maar te dien aanzien bepaalde richtlijnen gaf met medewerking van terzake kundigen. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft tot de bewoners van de Bloembollen streek een oproep gericht om deel te nemen aan 'n wedstrijd in voortuinbeplanting, waar voor fraaie prijzen worden uitgeloofd, die door een internationale jury zullen worden toegekend. De aanleg van bloemmozaïeken bereikt een hoge trap van perfectie, al moet ook hier, evenals bij het bloemencorso worden ge constateerd een hang naar het conventio nele, waardoor de vlaggen, wapens en sym bolen van allerlei overigens zeer verheven zaken de overhand hebben en in veelvoud kunnen worden opgemerkt. Dit alles maakt het noodzakelijk, dat men in de Bloembollenstreek de noodzaak van samenwerking en deskundige voorlichting gaat inzien, opdat men niet alleen de tal rijke bezoekers iets kan bieden dat zij elders niet aanschouwen, maar ook de Bol lenstreek zelve zoveel mogelijk van het vreemdelingenverkeer kan doen profiteren. October weer een cursus aanvangen onder leiding van dr. J. M. v. Dijk. De rijkssubsidie voor de HOV Voor 1950 voorlopig uitge trokken op f 111.000 Op de Staatsbegroting voor 1950 is de post voor subsidies aan orkesten verhoogd en thans uitgetrokken op 1.213.000, Als subsidie aan de HOV is geraamd f 111.000,maar er wordt bij opgemerkt, dat de subsidies aan de orkesten nog niet definitief zijn vastgesteld. Over 1949 ont ving de H. O. V. van het rijk een subsidie van 86.500,(zijnde de helft van de salarissen) plus de helft van de sociale lasten, wat ongeveer neerkwam op een be drag van 13.000,De salarispost voor 1950 der HOV is wat hoger dan voor 1949, cle sociale lasten natuurlijk ook. PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO met prima service J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131; „Vredes-Koempoelan" in Velsen Het afgelopen weekeinde is in de Heren duinen in Velsen een grote „vredeskoem- poelan" gehouden, waar ongeveer tweedui zend leidsters en leiders van de Katholieke verkennersbewèging uit het diocees Haar lem bijeen waren. De opening van het kamp geschiedde rond een groot vuur als symbool van de vrede. In verscheidene subkampen wercl Zaterdagavond een de monstratie gegeven van de vele verken ners-activiteiten. Van de gelegenheid tot volksdansen werd druk gebruik gemaakt. De eerste dag van deze koempoelan werd besloten met een groot kampvuur en een fakkeloptocht naar de kapel, waar de deel nemers gezamenlijk het avondgebed baden, Een der hoogtepunten van de tweede dag was de vlaggenparade. Naast de Neder landse driekleur gingen onder bazuin geschal de vlaggen van Engeland, Frank rijk, Indonesië en tal van andere naties in top ten teken van de verbondenheid, die de katholieke Nederlandse padvinders ten op zichte van alle landen, waar verkenners met hetzelfde ideaal bezield zijn, gevoelen. Daarna werden de taak van de Katholieke jeugdbeweging en tal van problemen op het gebied van jeugdopvoeding breedvoe- x'ig besproken. Jongetje door bus overreden Hedenmorgen om negen uur is in de Dr. Sehaepmanstraat een dodelijk ongeluk ge beurd. Een inwoonster van deze straat, mevr. B., reed op de fiets met haar zeven jarig zoontje. Zij. werd achterop gereden door een autobus van de NZH, die toevallig door de Dr. Schaepmanstraat kwam, om dat zij in moest vallen voor een defecte bus. Waarschijnlijk heeft de wielrijdster plotseling geremd, althans het jongetje gleed van de bagage-drager en kwam onder de wielen van de bus. Het kereltje was op slag dood. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 September 1949 GEHUWD: 24 Sept., H. J. T. Koperberg en R. Duim. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., T. Eleveld—Brouwer; P. J. L. Koster—Jonck- bloedt; N. J. Kuip—Sleper; C. M. Schouw Lamboo; N. Kniepvan Zwieten; D. Hardesmeets—Dammann, BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., P. Stroeker—Tarner; M. A. Koiijn—Wul- lems; A. C. van OijenBrugman; 24 Sept., M„ G. PostIJls tra. OVERLEDEN: 22 Sept., P. A. de Wit— Middegaal, 82 j., Vogelkoopsteeg; M. Paap —van Duijn, 33 j., Kampervest: 23 Sept., C. P. Stolwijk, 47 j., Klein Heiligland; J. T. J. van Bemmelen, 2 j., Kamperlaan; M. J. Bergévan den Berg, 72 j., Plein. Geheel compleet f 175.-r>- THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede Agenda voor Haarlem MAANDAG 26 SEPTEMBER Concertgebouw: Piano-avond George Renesse. 8 uur. Luxor: „De engel met de bazuin". 18 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het eiland der verdoemden", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De blanke godin", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onstuimige jeugd", 14 i„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Thuiskomst", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bestemming Tokio", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Frans Ilelsniiiseum: Concert Lorenzo Pappolo (viool) en Lode Rosquin (piano), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De Katholieke Padvindersbeiueging van het Diocees Haarlem hield Zaterdag en Zondag te Velsen een Koempoelan, waar ongeveer 2000 verkenners uit Noord- en Zuidholland, Zeeland en de Waddeneilanden aan hebben deelgenomen. De Vlaggenparade. HaerlemseMusyckkamer' De Stompe Toren" in Het oude kerkje te Spaarnwouöe her bergde Zaterdagavond weer talrijke mu ziekliefhebbers. Men zat er nauw en warm, maar toch was het er aangenaam vertoe ven bij het musiceren van de „Haerlemse Musyckkamer". De omgeving en de oude muziek, die uitgevoerd werd, pasten goed bij elkaar en het kostte weinig moeite om er ons als publiek ook bij aan te passen. Zodra het electrisch licht was uitgedraaid en de muziek begon, kon men zich een paar eeuwen in de historie terug verplaatst wa nen. Daarmee is meteen gezegd dat de uit voering goed was, want een stijlloos en onverzorgd musiceren zou hier, misschien meer dan elders, de tere stemming bedor ven hebben en de illusie onmogelijk ge maakt. De leiders van het kleine orkestje, de heer André Kaart, heeft sinds zijn vorig optreden met zijn ensemble in de Re- naissancezaal van het Frans Hals-museum als dirigent opmerkelijke vorderingen gemaakt. Zijn gebaar is beheerster gewor den en heeft aan duidelijkheid gewonnen. Bij zijn studie der musicologie heeft hij ongetwijfeld veel nut van deze practijk en omgekeerd profiteert ook zijn practisch mu siceren van zijn wetenschappelijke scholing en het daaruit gegroeide stijlbesef. Zo komt men zich direct gewonnen geven aan het warm klinkende samenspel van deze voor treffelijke groep amateurs, toen zij de avond in zetten met een Suite voor strijk orkest uit de opera „Rodrigo" van Handel. Het hoogtepunt van het programma werd de uitvoering van het concert voor clave- cimbel in F van Bach met mevrouw Ger trude Maclaine als soliste. Deze compositie is een omwerking, van Bach zelf, van zijn Brandenburgs concert no. 4 voor twee flui ten, viool-solo en strijkorkest. In plaats van die solo-viool is nu de klavierpartij gekomen en het geheel kreeg een rustiger klank door de transpositie van G naar F. 1-Iet is een zeldzaam mooi stuk; vooral de slotfuga is uiterst belangwekkend, vorm technisch zowel als muzikaal. De correcte en fraai klinkende finale was een bijzon der knappe prestatie van de „Haerlemse Musyckkamer". Mevrouw Maclaine speelde haar partij zeer vlot en de beide fluitisten pasten zich daarbij uitstekend aan. Mis schien zou het nog mogelijk geweest zijn de begeleiding wat af te dempen, zodat de vi'ij zachte sonoriteit van het clavecimbel "meer was uitgekomen. Maar het geheel was toch ex'g mooi. De uitvoering van een Chaconne voor strijkorkest en van een Concerto grosso van Geminiani bewezen andermaal de goede kwaliteit van de be zetting eri vooral die van het spel der con- certmeesteresse. In het laatste stuk luis terden wij met welgevallen naar de fraaie sonoriteit der altviolen. Tot slot ging een Divertimento voor fluit en strijkorkest van Haydn, waarin de solist, Henk de Graaf, bij een vlotte spreekwijze een delicate toon ontwikkelde. Er was aan dit optreden van de „Haer lemse Musyckkamer" nog een sympathieke kant; het ensemble wenste namelijk dat de baten van het concert zouden worden aangewend om een of meer beroepssolisten te laten optreden. Maar afgezien daarvan, wat Kaart en de zijnen te horen gaven, mocht er wezen. De „Stompe Toren" moge hen in de toekomst nogmaals herbergen, al was 't maar om die „Bach" nog eens te laten horen. JOS. DE KLERK Voor de politierechter verschenen: Dronken slager en anfi-Gouzenko-jongeman Vrij zwaar aangeschoten cn luchtig zwaaiend met een barkrukje had de 46- jarige slager een ravage aangericht bij de kruidenier, die hem slechts tegen contante betaling wilde leveren. Later bleek, dat de vrouw van de slager naar de kruidenier was geweest en deze had verteld, dat zij niet langer aansprakelijk was voor schul den, die haar eelitgenoot zou maken. Maar de slager had hier blijkbaar niet voldoende naar geïnformeerd en het i-esultaat was. dat hij vanochtend voor de Haarlemse politie rechter moest verschijnen. De schade, zo vertelde de officier bedroeg 163,en ge zien het feit, dat de vei'dachte ook hier nog aansprakelijk voor zou worden gesteld, eiste hij een bóete van vijftien gulden en twee weken voorwaardelijk. De politie rechter, mr. J. P. Peters, veroordeelde de man conform de eis. Gouzenko Het was een beetje verlegen, bleek jon getje van een jaar of twintig, dat later op de ochtend in het verdachtenbankje stond als laatste nasleep van de „Gouzenko- relletjes". Deze jongeman had zich in de laatste week van Juni, aangetrokken door de relletjes om deze film naar de Grote Markt begeven. Daar aangekomen bleek hem echter, dat de opstootjes al voorbij waren, maar dat verscheidene van zijn medeleden van het A.N.J.Y. door de politie waren opgepikt en naar het politiebui'eau gebracht. Hij ging vervolgens onmiddellijk naar het politiebureau om „zijn vriendjes weer mee te nemen". Toen hem dit gewei gerd was, ontstak hij dermate in woede, dat hij in krasse bewoordingen de morele achtergrond van de betrokken politieman in twijfel meende te moeten trekken. Daar stond hij nu voor terecht. Als de politierechter hem vraagt, of hij werkelijk gedacht had, dat zijn verschijning ten politie-burele zoveel indruk op Hermandad zou maken, dat de arrestanten direct weer vx-ijgelaten zouden worden, zegt hij» dat hij toch wel gehoopt had, dat hij de anderen mee zou krijgen. „Vindt je het zelf niet een beetje belachelijk?" vraagt de officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. En dan lacht hij een beetje. Vijftien gulden boete kreeg hij. En daarmee kwam hij er beter af, dan de Haax'lemse vertegenwoordiger van een drankfirma, die bijna duizend gulden van zijn werkgever had verduisterd en daarvoor een maand in de gevangenis zal moeten zitten. TAXI GESLIPT Tengevolge van de gladheid van de weg slipte Zaterdagnacht in de Kleine Hout- stx-aat na een hevige regenbui een taxi. De auto botste tegen de winkeldeur van per ceel 43, waardoor deze deur werd bescha digd en een ruit werd vernield. Van de taxi werden het rechtervoorspatbord en de reefc- terkoplamp vernield en de voorbumper verbogen. Op het Lorentzplein had Zaterdagavond een aanrijding plaats tussen een personen- auto en een motor. Hoewel de motorrijder van rechts kwam, nam hij de bocht naar links zo klein, dat de bestuurder van de personenauto onmo gelijk voorrang kon verlenen. De motor werd aan de voorzijde zwaar beschadigd; de bestuurder liep een wond aan zijn lin kerhand op. De personenauto werd aan ae voorzijde eveneens zwaar beschadigd. Kind dronk zoutzuur en overleed Middenstand en devaluatie Zaterdagmiddag heeft een 2Vs jarig kind uit de Dr. Schaepmanlaan in Bloemendaal, dat op de Bloemendaalsestraatweg onder de'gemeente Velsen speelde, zich in een on bewaakt ogenblik meester gemaakt van een fles zoutzuur, die op een schilderskar stond. Na lang lijden is de kleine in de Mariastichting te Haarlem overleden. Kapitein Bakker overleden Op 23 September is in Haarlem op 59- jarige leeftijd overleden de oud-gezagvoer der der Stoomvaartmaatschappij Nederland Simon Bakker. De heer Bakker kwam in 1909 bij de „Nedex'land" als stuurmans leerling in dienst. Het laatst voerde hij het gezag over de „Christiaan Huygens". Het stoffelijk overschot van kapitein Bakker zal Dinsdag na aankomst van de trein van 14.08 in Driehuis-Westerveld worden gecremeerd Weldadigheidsconcert Ten bate van de Martha-Süchting te Alphen aan de Rijn (inrichting op Protestants-Chris telijke grondslag, waar verwaarloosde kinde ren verpleegd worden), wordt een concert ge geven op Donderdag 29 September in de Grote Kerk te Haarlem. Aan dit concert zullen medewerken: George Robert, Jo Vincent, Annie Hermes en het Aerdenhouts Vrouwenkoor o-l.v. Albert de Klerk. GEVAARLIJK FIETSEN Zaterdagmiddag reed een 28-jarige wiel rijder in de Amsterdamstraat in de rich ting van de Amsterdamsepoort. Hij moest uitwijken voor een rechts van de weg staande auto en kwam zodoende op het linkergedeelte van de rijbaan terecht. Uit tegenovergestelde richting kwam een 16- jarige scholier, die op de stang van zijn rij wiel een 8-jarig jongetje medevoerde. Om een aanrijding te voorkomen reed de scho lier naar links, waardoor de sturen in el kaar haakten en alle dx'ie vielen. De scholier kreeg twee diepe vleeswon den aan de linkerhand en is op eigen ge legenheid naar de Mai'iastichting gegaan om de wonden te laten hechten. Zijn passa gier heeft vermoedelijk een shock. FOSFOR-BRANDJE Een metaalgieter uit de Gen. Joubert- straat had geruime tijd geleden uit zijn gie terij te IJmuiden een bus, inhoudende mag nesium met phosphor in blokvorm mede genomen. Een en ander wordt gebruikt voor het zuiveren van gesmoltèn koper. Hij had deze bus op een plank in de bijkeuken gezet. Vermoedelijk is de inhoud vochtig geworden, waardoor cle deksel met een grote knal van de bus vloog en de inhoud brandend uit elkaar spatte. Een buurman gooide de bus in de tuin doch werd daarbij door een gloeiende spet ter aan het linkeroog gewond, zodat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Een paar op een lijn in de tuin hangende overgordijnen zaten vol brandgaten. „WATERVRIENDEN" BESLOOT SEIZOEN. De Jachtvereniging „Watervrienden" hield Zondag op het bnorder Buiten Spaarne en Mooie Hel haar laatste zeil wedstrijden van dit seizoen. De uitslag luide: 16 M2 BM klasse: 1 H. Honing, 2. D. Zwerus, 3. P. Leijen. 12 M2 BM klasse: 1. Venewer, 2. Lohmann, 3. Dijkman. VoorgiftklasBe: 1. Mej. A. Souye, 2. N, Zeulevoet, 3. v. d. Wateren. 16 M2 BM klasse: Eenmanswedstrijd: 1, D. Zwerus, 2. P. Leijen, 3. H. Honing. 50 zakken gestolen De rijkspolitie heeft een landbouwers- knecht in Nieuw Vennep aangehouden wegens het ontvreemden van een 50-tal jutte zakken. Jongen door de bliksem gedood Zaterdagavond werd de elfjarige P. Ver hoek te Nieuwerkerke (Schouwen) door het hemelvuur, dat via de electrische geleiding de woning van zijn ouders binnenkwam, getroffen en gedood. Motorrijder gedood Nadat Zaterdagavond de speedway-wed strijden te Rijswijk wegens het onweer en de zware regenval waren stopgezet, is nabij de baan de 35-jarige motorrijder N. B. uit Leiden door de bliksem gedood. Canadees liet vliegtuig ontploffen Albert Guay, een juwelier te Quebec, is gisteravond door de politie gearresteerd, daar hij verdacht wordt van moord. Zijn vrouw kwam met 22 andere passagiers om bij de ramp van het Canadese passagiers vliegtuig op 9 September. De ramp werd veroorzaakt door een ontploffing in de ba gageruimte. Gisteravond heeft een veer tigjarige vrouw verklaard, dat zij een groot pakket aan boord van het vliegtuig had ge bracht; buiten haar medeweten bevatte dit een dynamietbom. Men verdenkt Guay er van, dat hij deze bom zelf vervaardigd heeft. Kort voor haar dood had Guay een levens verzekering van 10.000 dollar op het leven van zijn vrouw afgesloten. Handel met Hongarije Er is een aanvullende handelsovereen komst tussen Nederland en Hongarije ge sloten, welke geldig zal zijn tot 1 Januari. Van Hongaarse zijde zullen worden ge ëxporteerd: mais, tarwe, zaden, dekzeilen en technisch vilt, Nederland zal zaailijn- zaad, pharmaceutische en chemische pro ducten, lompen, vlaslint, rubber en tin naar Hongarije uitvoeren. SCHEEPVAART Akkrumdijk, 25 Sept. van Rotterdam te Houston. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 26 Sept. Finisterr. Alaeramin, 25 Sept. van Lulea te Emden. Asturias. JavaRot terdam 25 Sept. van Aden. Bloemfontein, 25 Sept. van Amsterdam te Beira. Groote Beer, 25 Sept. van Amsterdam te Batavia. Indrapoera, 25 Sept. van Cheribon te Sema- 9ang. Kamerlingh Onnes, BataviaRotter dam 25 Sept. van Poi't Said. Kota Inten, BataviaRotterdam pass. 25 Sept. Kaap Serrat. Kertosono. JavaRotterdam 25 Sept. Golf van Biseaye. Kota Gede, Rot terdamBatavia pass. 25 Sept. Dover. Ma- taram, RotterdamJava 25 Sept. van Aden. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 24 Sept. Malta. Slamat, RotterdamJava 25 Sept. van Penang. Streefkerk, CalcuttaRot terdam 24 Sept. van Genua. Waterman. RotterdamBatavia 25 Sept. van Port Said. Oranje. AmsterdamBatavia pass. 24 Sept. Gibraltar. Rempang, JavaAmsterdam pass. 25 Sept. Malta. Zuiderkruis, Batavia —Rotterdam 26 Sept. te Aden. „Prijsstop mag geen gerecht vaardigde verhoging tegen houden" Het bestuuur van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen heeft aandacht besteed aan de gevolgen welke voor de middenstand kunnen voortvloeien uit de devaluatie van de gulden. Het be stuur is van mening, dat door het stijgen van de px-ijzen der goederen het financie ringsvraagstuk, waaraan toch reeds grote moeilijkheden verbonden zijn, voor het middenstandsbedrijf niet eenvoudiger zal worden en het gevaar van een sterke uit breiding van het leverancierscrediet, zoals dit voor de oorlog bestond, niet denkbeel dig geacht moet worden. Het bestuur acht het voor de ontwikkeling van een gezond middenstandsbedrijf wenselijk, dat een dergelijke crediet-ontwikkeling wordt te gengegaan en daarom noodzakelijk, dat de verschillende bestaande vormen van mid- denstandscredietmogelijkheden, zoals borg- stellingsfondsen, werktuigcrediet en der gelijke op een soepeler wijze in de ontstane behoeften gaan voorzien dan dat tot heden het geval is. Het bestuur is verder van mening, dat de door de regering afgekondigde algemene prijsstop, als eerste maatregel tegen onge motiveerde prijsopdrijving begrijpelijk, geen andex-e betekenis mag hebben dan het tegengaan van ongemotiveerde prijs opdrijving. Een prijsstop die een gerecht- vaax-digde verhoging van de prijzen, ont staan door een hogere inkoop, tegenhoudt, zou neerkomen op het gedeeltelijk afwen den van de gevolgen der devaluatie op het middenstandsbedrijf. hetgeen zou leiden tot een extra terugdringen van het mate riële bestaanspeil van de middenstand. Met de meeste nauwlettendheid zal het bestuur de ontwikkeling ten deze volgen en zo no dig de belangen van de middenstand te bevoegder plaatse verdedigen. Het ver zoekt dan ook de middenstander, die door deze maatregel in zijn. materiële bestaans peil getroffen zou worden, hiervan direct, met juiste feiten en gegevens, het ver- bondsbestuur in kennis te stellen. Overigens doet het bestuur een dringend bex-oep op de middenstand zich te onthoxx- den van iedere ongemotiveerde prijsopdrij ving en geen aanleiding te geven tot het langer dan strikt noodzakelijke handhaven van cle afgekondigde prijsstop. De heer J. G. de Jong *e Haarlem is aan de gemeente-universiteit te Amster dam geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie. Heemstede Bloemententoonstelling van Tuïnliedenvereniglng Elk jaar in September organiseert de On derlinge Tuinliedeixvereniging ..Aerdenhout en Omgeving" een tentoonstelling, waarop de leden laten zien, hoever zij in de kunst van het bloemen kweken en schikken zijn gevorderd. Elk jaar kan worden getuigd, dut het artistieke peil van de inzendingen stijgt. Dat op deze niet grote maar wel zeer inte ressante expositie, de dahlia ook nu triom fen vierde, is begrijpelijk. En wat met deze decoratieve bloem bereikt kan worden, was te zien aan de inzending van de firma Bak ker en Geerlings, die de eerste prijs met lof van de jury won. Behalve deze inzending waren er nog ver. schillende andere, o.a. een verlokkelijk uit ziende inzending fruit, zéér goed uitgevoerd grafwerk, gevulde drijfschalen en bindwerk, Het is te hopen, dat nog eens in het hart van Heemstede een flink gebouw komt. waar in een behoorlijke tentoonstelling onderdak kan vinden, zodat iedereen te Heemstede die belang stelt in bloemen, kan gaan kij ken. Want de Cantine van de Volksbond te gen Drankmisbruik, hoe voortreffelijk ook gerestaui-eerd, is nu eenmaal te klein voor dit doel. De jury, bestaande uit de heren G. Beun, P. v. Deventer en M. W. v. Hesteren, kende de volgende prijzen toe. Groep dahlia's. Ie prijs met lof van de jury Firma Bakker en Geerlings. Groep fruit. Ie prijs P. Warmerdam, 2e prijs G. W. Stroet. Groep plantmanden. 3e prijs L. de Boer, Groep groenten. P. Klaase Sr. Ie prijs, klasse A. Ie prijswinnaars, A. Nunnink, C. W. Stroet. P. Klaase. 2e prijswinnaars: C. Ruigrok, G Houtkamp. J. Trompen. 3e prijs winnaars. J. Bosch. A. Schipper. P Klaase, G. Houtkamp, C. W. Stroet. Klasse B. Ie prijswinnaars. P. J. v. Tol, mevrouw v. Gijls- wijk, L de Boer. 2e prijswinnaars J Steen voorden, A. Wesseling. G. S. v. Bakel. mevr. v. Dongen. 3e prijswinnaars P. Draver, Jac. Boot. P. v. d. Linden, P. Warmerdam, F. Booms. Eerste plechtige H. Mis Na Zaterdagmiddag op feestelijke wijze te zijn verwelkomd,- droeg Zondagmorgen de jonggewijde px-iester Pater André v. Buren in de Kerk van de H. Bavo zijn eerste plech tige H. Mis op. Des middags recipieerde de jonge priester ten huize van zijn ouders in de Oude Post huisstraat. Het feest werd besloten met een plechtig lof, VERKEERSONGEVALLEN Zaterdagmiddag is op de Herenweg een motorrijder met duopassagier tegen een uit de Zandvoortselaan komende auto gebotst doordat de duopassagier een onjuist ver keersteken gaf. De motorrijder werd aan een been gewond. Zondagmiddag werd een auto die van de Criquiusweg de Cloosterweg wilde inrijden, aangereden door een achteropkomende taxi, waarvan de chauffeur de uitgestoken richting aanwijzer niet had gezien. Een passagier van de personenauto werd aan het hoofd gewond. Een melkauto, welke achteruit tussen twee huizen het Raadhuisplein opreed, botste tegen een autobus van de N.Z.H.V.M. Beide voer tuigen werden beschadigd. VERDACHT VAN VERDUISTERING. In Mei 'werd bij de politie aangifte gedaan van verduistering van een fototoestel. Het toestel is thans bij een fotohandelnar in Leiden opgespoord, die het gekocht had van een vriend van de eigenaar. Deze vriend is nu aangehouden, verdacht van verduistering. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 326 Is 320 Unilever 253 250 246 194y2 191 Fokker Nederlandse Ford 290 Nederlandse Kabel 300 v. Berkei's Patent 125 Scheepvaart-Unie. 169 166% Holl.Amerika Lijn 179 Deli Maatschappij 152 154 H. V. A 173 171% A'dam Rubber 150J4 1481/2 Ned. Handel Mij. 1641/2 N.-I. Handelsbank 107 Billiton Mij. II 337 Bij het verplaatsen van een. dors machine bij een boerderij in Hogezand is een 26-jarige arbeider met hei hoofd onder een wiel gekomen en op slag gedood. Op het terrein van de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat is een 16- jarige boerenzoon uit Oud-Gastel uitgegle den en door een met suikerbieten geladen wagen overreden. Hij overleed kort daarna. De tentoonstelling „Jeugd van Ne derland". welke gedurende 35 dagen in het RAI-gebouw te Amsterdam te bezichtigen was, is Zondagmiddag gesloten. Het aantal bezoekers bedroeg 104.500. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is Maandagmorgen per K.L.M.-vliegtuig uit New York op Schiphol aangekomen. De Koningin heeft Maandagochtend in het paleis Soestdijk de gezant van Ethiopië te Londen ontvangen die namens de keizer van Ethiopië een boodschap aan de Ko ningin heeft overhandigd. Tot nader order zullen automobielen en motorrijwielen slechts met ledige ben zinetanks ter verscheping naar Engeland met de dagdienst der maatschappij Zeeland van Hoek van Holland naar Harwich wor den aangenomen. Op 29 October zal de Christelijk His torische Unie te Utrecht een buitengewone algemene vergadering houden, waarin de Indonesische kwestie zal worden behandeld. De vergadering is alleen toegankelijk voor leden der unie. Aan prof. dr. W. M. van der Scheer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, onder dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Voor zijn benoeming tot hoog leraar te Groningen was prof. Van der Scheer geneesheer-dii-ecteur .van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De eerste jaarbeurs van de Benelux werd Vrijdag in aanwezigheid van diplo matieke vertegenwoord igers van Nedex' land en Luxemburg en vele Belgische auto riteiten, te Antwerpen geopend. De oorzaak van de brand, die een horlogezaak in de Gasthuismolensteeg te Amsterdam geheel heeft verwoest, is vol gens de politie waarschijnlijk kortsluiting geweest. De buurtbewoners organiseren voor de getroffenen een hulpactie in de vorm van een geldinzameling. Voorts wordt een beroep gedaan op de Amsterdamse win keliers en de grote warenhuizen om het getroffen gezin, dat niet verzekerd was tegen brandschade, binnen zo kort moge lijke tijd weer op de been te helpen. In het Vuehtse villapark staan enkele bouwvallige villa's, die tijdens de oorlog door brand werden verwoest. Bij toeval ontdekte een der omwonenden, dat er iemand onder het puin lag. Na onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige, een inwo ner van Den Bosch, was getroffen door een zware betonnen luifel van 100 kg. Hier onder is hij vex-pletterd. Het slachtoffer was 38 jaar en gehuwd. Wederom Is in een Rooms-KathoHcke kerk te Maastricht een inbraak gepleegd. Thans was het de St. Servaaskerk, die be zoek heeft gehad van ongewenste gasten. Alles wijst er op, dat een of meer personen zich in de kerk hebben laten insluiten. 's Ochtends vroeg werden verscheidene offerblokken opengebroken gevonden. Een offerblok van staal, een kleinere collecte bus was eenvoudig meegenomen. De buit zal niet groot zijn geweest, want pas enkele dagen tevoren wax-en de bussen leeg gemaakt. Tot adjudant van de Koningin is be noemd de ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. In Wekerom (gemeente Ede) stak een vos de rijweg over. Het dier kwam onder een voorwiel van een juist passerende autobus. De bus slipte en reed tegen een boom. De schade viel mee, maar de vos was dood. Toen Vrijdagmiddag de zeventigjarige J. Z. te Tilburg met zijn fiets plotseling de weg overstak, werd hij door een personen auto gegrepen. De bestuurder van de auto reed bij een poging om de man te ontwij ken het trottoir op. reed daar de 68-jarige mevrouw A. van de M. aan en kwam tegen een boom tot stilstand. De wielrijder liep een zware hersenschudding op en is in de loop van de avond in het ziekenhuis over- leden. Mevrouw van de M. liep een enkel-, been- en armbreuk en eveneens een her senschudding op. Voor haar leven wordt gevreesd. Tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen zijn beneomd dr. A. D. R. Polman en dr. J. H. Kroeze. Het wetsontwerp inzake regeling van oorlogsschade zal in de vergadering van de Tweede Kamer van 25 October pan de orde komen. Verwacht wordt dat de algemene beschouwingen over de rijksbegroting op 8 November zullen beginnen. De chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, drs. L. ae Jong. is naar de Verenigde Staten vertrokken ten einde in Washington ten behoeve van het rijksinstituut en van de sectie krijgsge schiedenis van de generale staf een onder zoek in te stellen in de archieven van het Duitse „Oberkommando". In het afgelopen studiejaar slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft 8.99 studenten (tegen 828 in 1947-'48) voor het propaedeutisch examen. Het candidaats- examen werd in 428 (414) gevallen met succes afgelegd; 308 (252) studenten be haalden het ingenieursdiploma. Aan het tijdelijk bijkantoor der P.T.T. bij de Ronde Tafel-conferentie in de Rol zaal te 's Gravenhage worden verzamel- bladen verkocht met een serie bijzondere postzegels „Vergeet hen niet", voorzien van de speciale stempels van de R.J.C. en van de grafelijke zalen. De verkoop van deze zegels eindigt op 1 October. De woonwagenbewoner J. V. uit Gro ningen, die nog tot 20 Mei 1950 zijn straf in een rijkswerkinrichting moest uitzitten is gisteren tijdens werkzaamheden in de om geving van Vlagtwedde ontvlucht.. Vermoed wordt dat hij naar Duitsland zal trachten uit te wijken. HAARLEM EN OMGEVING Een bazar wordt gehouden ten bate van het Rusthuis der Ned. Hervormde Ge meente op 5 en 6 October in dit rusthuis, gelegen aan de Jansstraat no. 36. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 27 September des avonds van 89 uur door George Robert luidt: 1. Noël (sur les flütes), L C. d' Aquin (1694—1772); 2. Pre ludium en Fuga a kl. t., J. S. Bach; 3. Ko raalvoorspelen. a: Ich ruf' zu Dir. Herr Jesu Christ, b. Gottes Sohn ist kommen, J. S. Bach: 4. Eerste Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy, (Allegi'o moderato c serioso. Adagio, Andante Recit., Allegro assai vivace: 5. Deuxieme Médiiation. A. Guil- mant: 6. Final, César Franck (op verzoek). Op Donderdagavond 29 September zal in de Zuiderkapél aan de Zuiderstraat te Haarlem in een opwekkingssamenkomst spreken Lt.-Commissioner A. C. Beekhuis van het Leger des Heils. Hij was vele jaren leider van de Kweekschool voor officieren en vóór de oorlog Kommandant van het Leger des Heils in Ned-Inaië. Na een ver blijf in de Japanse kampen keerde hij naar ons land terug. Al spoedig volgde een aan stelling bij het Internationaal Hoofdkwar tier te Londen. Thans woont Kommandant Beekhuis, die tot de veteranen van het Leger des Heils behoort, in Amstelveen. Hy zal spreken over het onderwerp: „De Middelaar". - B. en YV. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor, te verklaren, dat in begin sel wordt ingestemd met de oprichting van een districtsdienst voor lichamelijk en geestelijk misdeelden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3