De inval der Engelsen en Russen in 17 99 Nieuwe sportvelden aan de Schalkwijkerweg RADIO Kort en Bondig Dinsdag 27 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKé Courant Het verdere verloop der gebeurtenissen in Haarlem Wij vervolgen hier ons overzicht van de gebeurtenissen in Haarlem en omgeving die betrekking hadden op de inval der Engelsen en Russen in 1799, nu juist 150 jaar ge leden. 19 September. De grote slag bij Bei-gen begint. Er nemen 34.000 Engelsen en 14.000 Russen aan deel. De verenigde legers van de Bataafse Republiek en van Frankrijk zouden slechts 23.000 man tellen. Al spoedig kwamen in Haarlem geruch ten dat de Engelsen en Russen moeten wijken. Er worden opnieuw, en nu op nog groter schaal, wagens en paarden gevorderd voor het leger. 90 wagens worden gevraagd om daarop het geschut te vervoeren dat op de Russen veroverd is. Gemeld wordt dat er 2000 Russen op het slagveld liggen en dat er ook 2000 Russen gevangen genomen zijn. Die tijdingen ver wekken vreugde in de stad. Ook in de om streken worden veel wagens en paarden gevorderd. 20 September: De berichten over zege praal over de Russen en Engelsen worden bevestigd. Het blijkt dat de Hertog van York die het Engelse leger aanvoert, in ge zelschap is van de Erfprins van Oranje, die 7 September bij Den Helder geland is. Uit de berichten is af te leiden dat aan de samenwerking van de Engelsen en Russen wel iets gehaperd heeft. Binnen Haarlem kwamen als krijgsge vangenen 19 Russische en 8 Engelse offi cieren en 642 Russische en 298 Engelse soldaten. Totaal dus 967 man. Als begelei ders treden op Franse Jagers en gewapende burgers. In het „Geschiedkundig Gedenkstuk van het voorgevallene binnen Haarlem" wordt gezegd: „Het was aandoenlijk om dezen trein te zien binnenkomen, daar zich, in het midden van de zegepraal, geen ontijdige spot, geen valsche lach der beschimping vertoonden; alles was'stilte en geregeldheid. De vreemd heid dezer vertooning trok alle oogen naar zich en men stond niet weinig versteld, in die zoo opgevijzelde, zoo geduchte Russische Troepen, een hoop lompe en slecht gekleede soldaten waarvan velen blikken of koperen kasques droegen van eene pyramidale ge daante, zooals de afbeeldingen der soldaten in het begin der 18e. eeuw voorstellen) te aanschouwen, zoo stomp van voorkomen, dat zij weinige teekenen van den beschaaf den mensch vertoonden. Niettemin meen den anderen in hun te ontdekken eene in dezen staat van Krijgsgevangenen wel be teugelde, maar zeer te duchten woestheid, wanneer zich de zegepraal aan hunne zijde verklaart. Men moest ten voordele van de Russen nog stellen, dat zij na een zeetocht, die langer dan het oogmerk geduurd had, oogenblikkelijk na de ontscheping, zonder zich -behoorlijk te ververschen, zeker on staatkundig genoeg, tegen den vijand waren aangevoerd geworden." De Russen worden in de Janskerk onder gebracht. De zolder van de Vleeshal wordt bestemd voor de Engelse krijgsgevangenen. Deze scheiding wordt toegepast uit hoofde van de verschillen, die dikwerf op vecht partijen uitlopen. De krijgsgevangenen vergen veel toezicht om ongeregeldheden te voorkomen. „De Municipaliteit begrijpende den ver- moeyenden togt dezer ongelukkigen, liet aan allen brood en kaas benevens een glas genever uitdelen, welke behandeling de gemoederen der doodlijk bevreesde Russen niet weinig ter nederzette". De officieren worden in „de Gouden Leeuw" ondergebracht. Zij worden voor komend behandeld en krijgen zelfs een bij zondere verkwikking. (Waarin die bestaat wordt niet gezegd.) 21 September. Op de Grote Markt staan 12 Engelse en Russische kanonnen, alsook 2 houwitsers. Dit is een deel van de krijgs buit. De krijgsgevangenen verschijnen op de Grote Markt, om onder leiding van hun officieren, naar elders vervoerd te worden. De troepen zijn natuurlijk ontwapend. De burgerij heeft vooral te doen met de slecht geklede Russen. Verscheidene burgers trek ken met de Russen mee. De overheid ziet daarin een gevaar en neemt maatregelen tegen een verbroedering. Voortdurend komen in Haarlem transpor ten gewonden. Een gedeelte blijft hier om verzorgd te worden. Onafgebroken zijn de heelmeesters en hun leerlingen bezig met de behandeling der gewonden. Vriend en vijand liggen door elkaar, verminkten, stervenden en soms ook doden. De burgerij doet veel om het leed te verzachten. In deze doet de bevolking zich van haar beste kant kennen. Vele gewonden werden per schip aange voerd. Deze schepen meren aan 't Spaarne. 26 September. Het gemeentebestuur be noemt een commissie om te onderzoeken hoe het leed onder de bevolking het best kan worden bestreden. Een Groentje in Haarlems Dagblad is eenvoudig, snel en zeker van succes. Dat is de reden, waarom er zoveel ge plaatst worden. Een detachement Bataafse huzaren tracht in Bloemerjdaal en Santpoort, onder be dreiging en mishandelingen, de bevolking te beroven. Enige personen worden door de stropende soldaten meegenomen. 28 September. Er worden maatregelen tegen stropende troepen genomen. De ont voerde burgers lferen weer in hun woon plaatsen terug. 19 December. In Haarlem werd een feest georganiseerd om de overwinning bij Ber gen te vieren. Het stadhuis werd geïllumi neerd. Het artilleriepark op de Baan. Bij de Schalkwijkerweg zijn weer enkele sportterreinen gekomen, welke in de maand November in gebruik genomen zullen wor den. Deze terreinen worden gebruikt door de scholen en eventueel enkele verenigin gen, die de velden op bepaalde dagen van de gemeente willen huren. Deze terreinen komen in de plaats van die, welke vlak bij de Buitenrustbrug gelegen zijn en vroeger door scholen en de voetbalclub „Ripperda" bespeeld werden. De nieuwe velden zijn op het ogenblik te bereiken via de Schalk wijkerweg, doch als de nieuwe provinciale weg van de Buitenrustbrug naar de Am sterdamsevaart en de Nieuweweg gereed gekomen is, zal de ingang aan de nieuwe weg zijn. Van de Amsterdamsebuurt en het Slachthuiskwartier zijn de velden dan ge makkelijk te bereiken. Op de velden bij de brug zal de R.K. Sportvereniging TYBB na 1 November spelen. De steeds groter wordende vereni ging beschikt in Haarlem-Noord voor de vele elftallen (zowel voetbal als handbal) over te weinig ruimte. Bij de Buitenrust brug zijn er drie velden beschikbaar. Deze liggen in het uitbreidingsplan en zuilen in de toekomst verdwijnen. Dan zijn nieuwe velden in de omgeving aangelegd, waar TYBB zal kunnen spelen. Dan zal er ook een tribune gebouwd worden. In Haarlem-Noord vraagt de aanleg van nieuwe velden de aandacht. Tussen de Noorder Begraafplaats en de Rijksstraat weg zijn gronden gereserveerd voor de aan leg van dertien terreinen. Gehoopt wordt, dat spoedig begonnen kan worden met de aanleg van zes velden, opdat in het begin van het volgende seizoen daar weer enige Haarlemse clubs kunnen spelen. De voet balclub „Schoten", die door de bouw van huizen van de Vergierdeweg moest vertrek ken en thans op het gemeentelijk sport terrein achter de Kleverparkweg speelt, zal daar vermoedelijk gaan spelen, evenals DIO, dat nu reeds verplicht is het veld aan de Muiderslotweg te verlaten. Dit terrein moet gebruikt worden voor nieuwe wonin gen en binnenkort wordt aan de riolerings werken begonnen. Als TYBB naar Haar lem-Oost verhuist, krijgt DIO de beschik king over het terrein van deze club, dat naast het veld van DIO gelegen is. De ver eniging hoopt het volgend jaar één van de nieuw aan te leggen velden bij de begraaf plaats te kunnen spelen. Voor deze terrei nen zijn vele gegadigden. Enkele clubs, welke vele leden in Haarlem en speciaal in het Noordelijk deel hebben, zijn thans ver plicht in Heemstede te voetballen. Voor de reeds jaren gedupeerde club „Vliegende Vogels" is een tijdelijke oplos sing gevonden. Vroeger speelde deze ver eniging aan de Vergierdeweg tegenover de begraafplaats. Na de bevrijding heeft zij gastvrijheid genoten bij DSS, maar deze club heeft zich de laatste jaren zo uitge breid;- dat zij het veld niet meer aan Vlie gende Vogels kan afstaan. Aan de Rijks straatweg ligt een strook grond van het Rijk, waar het volgend jaar een veld voor de militairen aangelegd zal worden. Vlie gende Vogels heeft dit terrein voor één seizoen gehuurd. De club moet het echter nog in orde maken. Het was oorspronkelijk aan een landbouwer verhuurd en er is nog nooit op gevoetbald. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) De spoorwegovergang in de Pijlslaan Verbetering in uitzicht? Verhoging van de spoorbaan Haarlem Leiden en het maken van viaducten, o.a. in de Pijlslaan. en in de Zandvoortselaan, komt voorlopig nog niet aan de orde. Wel wordt verwacht, dat de spoorwegovergang in de Pijlslaan spoedig verbeterd zal worden. Het bestuur van de vereniging Haarlem- Zuid-West heeft de aandacht gevraagd van de Nederlandse Spoorwegen en het ge meentebestuur voor deze plek en op ver betering aangedrongen. Het is thans te verwachten dat deze overgang zal worden verbreed, zodat er dubbele afsluitbomen komen voor een twee-richtingen-verkeer. De Pijlslaan tussen spoorbaan en de be bouwing naar de Schouwtjesbrug zal naar beiden zijden met een strook grond worden verbreed. Ook het seinhuis bij de spoor overweg moet worden verplaatst om de verbreding van de spoorwegovergang mo gelijk te maken. Er is daar ter plaatse, en zeker op be paalde uren van de dag, een zeer intensief verkeer van auto's; ook van autobussen, rijwielen en voetgangers. Nylon-narigheid Een Haarlemse dame zwichtte gisteren voor de verleiding, die haai- door twee man nen onder de neus werd gehouden, in de vorm van nylonkousen. Zij kocht twee paar; achttien gulden zou dat kosten. Maar ze had slechts een briefje van honderd. En dat konden de mannen niet wisselen. Eén van hen verwijderde zich om het biljet te wisselen, de ander bleef even op' hem wachten. Maar toen het hem te lang duurde ging hij zijn collega even zoeken; als onder pand liet hij een pakje achter, waar nog enige nylons in zouden zitten. Maar de man loopt blijkbaar nog steeds hopeloos te zoeken, want hij is niet meer teruggekeerd bij de op nylons beluste dame. Die nu vier paar nylons, èèn stofdoek en een paar kranten, maar geen honderd gulden meer bezit. Daarom heeft ze de hulp van de Haarlemse politie ingeroepen. „Uit de Schatkamer der Oud-Nederiandse Polyphonie" Toen IC. F. Zeiten te Berlijn en H. G. Nageli te Zürich in het begin van de vorige eeuw de eerste liedertafels stichtten, ge beurde dit met de beste kunstzinnige voor nemens. Tal van componisten van naam hadden vertrouwen in de muzikale moge lijkheden van de nieuwe vocale ensembles, die naar het voorbeeld van Zeiten en Na geli allerwege werden gevormd en zij wer den geïnspireerd tot het schrijven van composities in overeenstemming met het wezen van deze uit enkel mannenstemmen bestaande koren. Ongetwijfeld zou de liedertafelstijl niet de bedenkelijke waardering gekregen heb ben, die zij thans bezit, indien niet ook muziekschrijvers van beperkte vermogens en minderwaardige smaak zich hieraan hadden vergrepen. Het zou onrechtvaardig zijn elke liedertafel te vereenzelvigen met de ontaarde stijl. Hoogstens zqu men som mige verenigingen met hun dirigenten kun nen verwijten, dat zij te kort geschoten zijn in het verzet tegen het toelaten van romantische zoetigheid- en sentimentali- teits-producten, overdekt met het klater goud van het effect. Lange tijd heeft men zich evenwel door de schijn van dit z.g. liedertafel-genre laten imponeren en vele koren, mannen-, vrou wen- en gemengde koren, hebben het teder gekoesterd. Thans schijnt, na enkele afzonderlijke pogingen daartoe door toonkunstenaars met zuiver artistieke principes, een algemene reactie te zijn ingetreden, hetgeen zich dui delijk geopenbaard heeft op de in dit jaar gehouden concoursen. Een krachtige stoot hiervoor hebben de artikelen van onze muziekrecensent Jos. de Klerk, geplaatst in het muziektijdschrift ,Koor en Kunstleven", gegeven. De schrijver vestigde hiermede de aan dacht op de schat van 15e en 16e eeuwse Nederlandse muziek, die door componisten uit een langdurige muzikale bloeiperiode als een rijke erfenis is nagelaten. De Internationale Muziekuitgeverij „Har- monia-Uitgave" te Hilversum heeft te recht de grote waarde van deze artikelen voor dé artistieke sanering van het Ne derlandse koorwezen begrepen en gedreven door dit besef de uitgave ervan onder nomen. De artikelen zijn samengevat in een boekwerkje, dat onder de naam „Uit de Schatkamer der Oud-Nederlandse Poly phonie" verschenen is. De toevoeging „eer ste deel" duidt op een voortzetting van de uitgave. Het werkje bevat vele geschiedkundige bijzonderheden over de werkzaamheid van de componisten der Nederlandse school met biografische mededelingen. De vermelding geschiedde niet om de feiten zelve, maar mei bet doel de lezer in contact te brengen met de aard van de 15e en 16e eeuwse koormuziek en voor hem de wegen te banen voor de practische be oefening ervan. Daartoe zijn bovendien zeven composi ties voor gemengd koor van Dufay, des Prés, Isaac, Japart, de la Rue, Obrecht en van een onbekende meester opgenomen na door de schrijver voor de hedendaagse praktijk geschikt te zijn gemaakt. Hierdoor werd het boekje een stimulans voor diri genten, koorbesturen en koorleden om naast de waarlijk voortreffelijke muziek van onze tijd op de programma's van hun concerten ook een plaats te geven aan kostbare scheppingen uit vroeger eeuwen. En voor de concertbezoeker kan het werkje een uitnemende gids zijn voor het gaan waarderen van koorwerken, waarvan de herleving zonder twijfel voor ons muziek leven van verheffende betekenis zal zijn. P.Z. Een nieuwe kerk in Haarlem-Noord Samenwerking van de Ned Hervormde gemeenten ir Haarlem en omgeving l'n het deel van Haarlem-Noord dat leer' kelijk onder Spaarndam valt, is behoefte aan een nieuw kerkgebouw. Het aantal zitplaatsen zou 700 moeten zijn. Natuurlijk gaat met de bouw in deze tijd een enorm bedrag gemoeid. De ker kelijke gemeente van Spaarndam zou niet in staat zijn daarvan alleen de lasten te dragen. Enige tijd geleden hebben de Ned. Herv. kerken in Haarlem en omgeving een regionale raad gevormd. Deze beoogt samenwerking in belangrijke aangelegen heden waartoe ook deze kerkbouw in Haarlem-Noord gerekend wordt. De voorbereidingen zijn zover gevorderd dat er vermoedelijk binnenkort nadere mededelingen gedaan kunnen worden. Een jeugdbibliotheek De Vereniging voor Jeugdwerk te Bloe- mendaal exploiteert in het Bloemendaalse Jeugdhuis aan de Donkerelaan reeds tal van jaren een jeugdbibliotheek, cfie thans ca. 1800 boeken omvat. Daar het maken van winst niet beoogd wordt is het leesgeld voor personen be neden de 18 jaar slechts 0,50 per jaar. De' bibliotheek heeft echter dringend be hoefte aan meer boeken, zodat een aantal dat stuk gelezen is kan vervallen. Om hier mede dit jaar een begin te kunnen maken, is 400,nodig. Daarom is een inzameling van geld en boeken begonnen. AFVALWATER VAN FABRIEKEN VERONTREINIGT DE EEM. Het water van de Eem, die van Amers foort naar het IJselmeer loopt, is de laatste tijd ernstig verontreinigd. Een onderzoek heeft aangetoond dat fabrieken in Veenen- daal en Ede hun afvalwater lozen in de Lunterse Beek, welke in de Eem uitmondt. Men vreest voor nadelige gevolgen voor de visstand en ook voor de veéstapel, aange zien de waterschappen in perioden van droogte Eemwater in de polders moeten laten om in de behoefte aan drinkwater van het vee te voorzien. Eenden en woerden in onze grachten In de krant van Zaterdag deelden wij mee, dat er binnenkort weer eenden in Haarlems grachten zullen worden losge laten. En wij knoopten daar nog de her innering aan vast, dat in de oorlog de een den op snelle wijze uit onze grachten begonnen te verdwijnen zodra de voedsel situatie précair werd. Onmiddellijk daarop kregen we de com mentaar van een lezer, dat het toch niet alleen de honger van de burgerij was ge weest, die de eenden fataal was geworden. Want deze lezer had ook in die jaren vele eenden zien sneuvelen door een lading hagel uit de jachtgeweren van de politie. Dit is juist. Inderdaad heeft de politie in die tijd haar schutterscapaciteiten op de gemeentelijke grachtenvogels geprobeerd. Doch het waren en dit geschiedde op order van de toenmalige burgemeester Plekker de woerden, die het moesten ontgelden, daar zij te talrijk waren gewor den om een vredige stemming in de eenden kolonie te verzekeren. Deze woerden die eenvoudig van eenden zijn te onderscheiden sneuvelden onder de politiële hagel. De eenden zijn toch werkelijk ten prooi gevallen aan de stevige eetlust van de Haarlemmers. Mogen zij gesmaakt hebben, maar ook: mogen de nieuwe eenden in vrede door onze grachten zwemmen. Kwakend van genoegen waggelden zeventien eenden gistermiddag uit hun houten gevangenis het met kroos bedekte water van de Schotersingel in. In de bezettingsjaren waren hun gelederen danig uitgedund, maar met deze nieuwe aanwinst is de eenden bevolking ter plaatse weer op vooroorlogse sterkte gebracht. BINNENLAND Te Laren is op 70-jarige leeftijd over leden de violist Chr. Freyer. De heer Freyer was van de oprichting af penningmeester van de Nederlandse Bach Vereniging. Te Assen is op 66-jarige leeftijd over leden ds. D. van emeritus predikant Gemeente aldaar. De heer P. der Most van Spijk, der Ned. Hervormde de Heuvel te Zwijn- drecht is vader geworden van een drieling. Naar A.N.P. verneemt heeft Neder land, evenals Yemen en Abessinië, de nieuwe regering van Syrië erkend. Nederland heeft een handelsovereen komst met de Russische zóne van Duitsland gesloten, aldus meldt de economische com missie der zóne. De overeenkomst, die tot 30 Juni 1950 van kracht is, voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 68 millioen gulden. De heer José Gorostiza, die een hoge post bekleedt bij het ministerie van Buiten landse Zaken van Mexico, is benoemd tot gezant van Mexico te 's Gravenhage. De K. N. A. C. roept de medewerking hi van alle voertuigbestuurders niet onno dig te rijden over juist geverfde verkeers- strepen. Kommiezen hebben in Siebengewald vier mannen aangehouden die honderd pond koffie naar Duitsland wilden smok kelen. De Federatie van C. H. Jongeren groepen in Nederland is voornemens in Ermelo een eigen Christelijk-Historisch conferentieoord op te richten. I-Iet ligt in de bedoeling het te stichten conferentieoord ook t,e gebruiken als vacantieoord. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede dat voor invoer uit West-Duits- la-nd thans contingenten zijn vastgesteld. Invoervergunningen kunnen bij de rijks- bureaux of de 'bedrijfschappen worden aangevraagd. .Opgericht is de Stichting Vakontwik keling Verzekeringsbedrijf. Het doel is de bevordering der verzekeringswetenschap en de vakontwikkeling op verzekeringsgebied. Men wil diploma's instellen, leerplannen vaststellen, prijsvragen uitschrijven en het instellen van leerstoelen aan de instellingen van hoger onderwijs bevorderen. HAARLEM EN OMGEVING Candidaat J. M. W. Schalkwijk uit Heemstede heeft een beroep ontvangen naai de Gereformeerde Kerk van Woubrugge. Ds. J. C. Maris, Ghr. Geref. predikant te Haarlem-Noord ontving een beroep naar Assen. Maandagmorgen zal in gebouw „Cul- tura" aan de Jansstraat de sociëteit voor ouden van dagen uitgaand van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heropend worden. Be toneelvereniging „Ontspanning na Arbeid", onderafdeling van „Hoogovensta- ten Haarlem" geeft Zaterdagavond in- gebouw „Sint Bavo" een voorstelling van „Uw wil gflschiede. liet Instituut voor Arbeidersontwikke ling organiseert Woensdag 28 September een lezing met lichtbeelden over paddestoe len in restaurant Brinkmann, Gro.te Markt. Een schilder, die gisteren in de Olmen straat in Haarlem-Noord aan het werk was, verloor plotseling het evenwicht op zijn ladder en stortte van 3y2 meter hoogte om laag. Met een gebroken Seen moest hij naar het Joannes de Deo ziekenhuis worden ver voerd. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur T. I. F. Grupping te Overveen en L. J. Schmidt Jongbloed te Haarlem, voor het propaedeu tisch examen voor 'bouwkundig ingenieur A. M. W. baronesse van Utenhove te Heem stede en voor het propaedeutisch examen voor scheepvaartkundig ingenieur D. J. Sdholten te Heemstede. UW TUIM bevalt U niet? c ^lafl v. Empelers HEEMSTEBE-TÈLa-eO-ait Praat eens met Tuinbouwbedrijf Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 September 1949 ONDERTROUWD: 26 Sept., H. J. Roe- lofs en B. P. H. Heijne. GEHUWD: 26 Sept., J. J. Hoogeboom en M. J. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., B. A. Krouwelsvan Dijk; 24 Sept., A. M. P. F. van der BeekVossen; W. J. Trousset— Letschert; H. van der KlugtTuin; 25 Sept., S. Kortekaas—Wijnands; M. P. A. Loerak ker—Snoeks; T. van der Splintervan Duijn; W. P. LindemanMeeuwenoord; P. Visser—Tang; 26 Sept., M. E. Zethof—Jan sen, 2 z.; M. P. KerssenRuurda; R. van KleefBruinenberg. BEVALLEN van een dochter: 25 Sept., J. M. KathrnannDaalmeijer; A. A. T. van EekKoops; A. SmolenaarsStolvoort. OVERLEDEN: 23 Sept., W. L. de Groot In 't Velt, 46 j., Spaarndamseweg; T. W. M. Stoke, 1 d„ Orionweg; S. Bakker, 59 j., Zomerluststraat; 24 Sept., A. T. de Zaaijer Biesbrouck, 84 j., Indischestraat; C. van der Aar, 47 j., Zijlstraat; 25 Sept., R. Lijn zaadScheelings, 72 j., Roosveldstraat.; C. G. M. T. Alleman, 4 j., Romeinenstraat; J. Warmer, 65 j., Bilderdijkstraat. FEUILLETON Alma's dubbeie taak door Mary Burchell Vertaald uil het Engels O, lieve Gregory! Alma voelde iets van wroeging. Heb je heus het gevoel, dat ik meer over heb voor mevrouw Far- raday dan voor jou? Wel, je hebt tegenover haar de fami liebanden niet als argument gebruikt, zei hij plagend. Ik ben wel degelijk begonnen met te zeggen, dat ik het niet voor elkaar zou kunnen krijgen, vertelde Alma hem. Maar er scheen zoveel van af te hangen, dat ik meeging enO liefste, denk ik werke lijk soms niet genoeg om jou? Ze drukte zijn arm innig en hij lachte vertederd. 't Is heus waar, dat ik soms het ge voel heb, dat zelfs Fernando nog meer bij jou telt, enkel en alleen omdat hij tot de familie behoort, zei hij grinnikend. Alma lachte nu ook en kuste hem. Dat is niét zo! Het is alleen, dat de dage lijkse plichten zo moeilijk terzijde te stel len zijn, als je er eenmaal voor staat en Maar dat is juist de reden, dat ik wil dat je met me trouwt en de hele zaak hier achterlaat, reageerde hij sneL Laten we deze paar weken dan als een proef beschouwen, stelde Alrua met grote handigheid voor. Misschien overdrijf ik inderdaad mijn onmisbaarheid in het gezin. Als ze het nu, in déze weken, goed zonder me kunnen stellen. O Alma, ze zullen je natuurlijk mis sen! Ik bedoel, dat, als ze 't nu zonder mij heel goed voor elkaar kunnen krijgen, het tijd wordt definitief trouwplannen te gaan maken. Gregrory was zo gelukkig met dit nieu we gezichtspunt, dat hij verder zonder meer berustte in het Londense plan. En Alma was dus in staat mevrouw Farraday de volgende dag mee te delen, dat ze haar naar Londen vergezellen zou. Ik neem aan, dat u niet voor het begin van de volgende maand wilt ver- I trekken, zei Alma. Ik heb altijd gehoord, dat Londen in Augustus uitgestorven is. Mevrouw Farraday ontkende dit echter ten stelligste. Londen is nooit leeg of i uitgestorven, verklaarde ze met een glim- I lach. Er zijn heel wat mensen, die ik op wil zoeken, en er is altijd, wélke maand van het jaar het ook is, van allerlei te doen. We zullen geen tijd verliezen. Zou je tegen midden volgende week klaar kun nen zijn om te vertrekken? Alma antwoordde, dat ze hiervoor wel zou kunnen zorgen. En de dag was daarna overvol met allerlei voorbereidende werk zaamheden, het reserveren van hotelka mers, het plaatsbespreken in de trein, en honderden andere kleinigheden, die me- i vrouw Farraday, die een ander mens ge- i worden scheen te zijn, nodig vond, dat jgebeurden. j Thuis leefde de hele familie mee met I haar aanstaande reis. Pansy bestudeerde 1 de Londense kranten, in plaats van school-vacantietaken uit te voeren, en maakte een lijst voor Alma van dingen, die ze absoluut niet mocht missen. Mevrouw Brendall haalde herinneringen op aan vroegere bezoeken aan Londen, en noemde ook allerlei dingen, die Alma zeker moest gaan zien. De meer prak tisch aangelegde Eva inspecteerde Alma's garderobe, gaf adviezen over wat ze wél en wat ze niet mee moest nemen, en in een grootmoedige bui leende ze Alma niet alleen haar nieuwste avondjurk, maar óok haar korte bontjasje, dat haar kost baarste bezit vormde. Maar lieve Eva, ik geloof niet, dat ik avondspullen nodig zal hebben, zei Alma, die zich wat be-waard voelde door de verantwoordelijkheid voor deze ge leende mooie kleren. Onzin, natuurlijk heb je die nodig. Mevrouw Farraday zal je vast en zeker zo nu en dan meenemen als ge naar een theater of zoiets gaat. Je moet er in ieder geval op rekenen, en alles bij je hebben, verzekerde Eva haar. Ze moet het kalm aan doen, zei Alma twijfelend, maar Eva lachte. Ze zal precies doen, waar ze zelf zin in heeft, als ze eenmaal in Londen is, was Eva's mening. Je moet die jurk en dat borttjasje meenemen, heus Alma! Er zal vast wel een gelegenheid zijn, dat je een en ander nodig hebt, en je zou er dan grote spijt van hebben, als je niets behoorlijks bij je had. Je kimt die kleren beter bij je hebben en hopen, dat er ge legenheid zal zijn ze te dragen, dan dat de gelegenheid zich inderdaact voordoet en je niets behoorlijks zoudt hebben om aan te trekken. Dit was waar en Alma accepteerde Eva's grootmoedigheid met een dankbaar glimlachje, Ik zal er erg voorzichtig mee zijn, beloofde ze ernstig. Tenslotte voorzag Eva, in een laatste gebaar van mede leven, Alma nog van een lippen- en wenkbrauwenstift, waarbij ze allerhand goede raadgevingen uitdeelde. Je bent veel te bescheiden in je make-up, Alma, verzekerde ze. Heus, ook het „goede" soort meisje ziet er met een behoorlijke make-up opeens veel aantrekkelijker en pikanter uit! Alma accepteerde al deze schoonheids middelen met grote dankbaarheid en be loofde ernstig haar best te doen en Eva's raadgevingen op te zullen volgen. Het enige familielid, dat niets zei, was Richard. Hij was reeds werkzaam op het kantoor van de Fa. Colman Marshall, ondanks alle protesten van zijn moeder, en het enige, wat Iiij zei, was dat hij hoopte, dat ze zich zou vermaken, en daarbij liet hij het. Gregory was, nu hij eenmaal ingestemd had met haar vertrek, zeer behulpzaam en vol belangstelling voor ieder détail. Op de dag van het vertrek bracht hij haar in zijn auto naar het station en Alma kon hem voorstellen aan mevrouw Farraday, die op haar meest charmante wijze tegen hem glimlachte en zei, dat ze het erg aardig van hem vond, dat hij Alma gedurende enkele weken aan haar af wilde staan. Misschien vindt u gelegenheid eens naar Londen te komen voor een dag of wat, terwijl we daar zijn, zei ze vriende lijk. Ik ben er van overtuigd, dat Alma dat heerlijk zou vinden en ik zal haar dan vrij geven, opdat jullie je samen kunt vermaken. Gregory bloosde van plezier bij dit vooruitzicht en vond mevrouw Farraday kennelijk zeer charmant en vol begrip. Ik zal m'n best doen te komen, me vrouw Farrayday, zei hij enthousiast. Ik voel er alles voor, dat begrijpt u. Daarna voegde Murray, die met Chris- sie naar het inladen van de bagage had gekeken, zich bij hen en ook hij zei tot Gregory, dat „hij blij wa», dat hij het goed vond, dat juffrouw Brendall met z'n moeder meeging". De hele stemming was zo prettig aan alle kanten, dat Alma tot de overtuiging kwam, dat ze zich geen zorgen behoefde te maken en dat ze haar vacantie met volle teugen zou kunnen genieten. Toen Gregory haar goedendag kuste, fluisterde hij: Amuseer je, liefste, en maak je nergens zorgen over. Daarna instaleerde ze zich in de hoek- plaats tegenover mevrouw Farraday, en toen er gefloten was, zette de trein zich langzaam in beweging. De reis naar Lon den was begonnen en allerlei nieuwe be levenissen wachtten haar. HOOFDSTUK VII. Alma, die nooit tevoren in een degelijk luxe-hotel gelogeerd had, leek het leven in die eerstvolgende dagen een droom. Al les, tot de kleinste kleinigheid, was nieuw en boeiend voor haar. In het Gloria-Hötel één van de groot ste der groten bleek mevrouw Farraday een goede bekende en een zeer gewaar deerde gast te zijn; haar ineenlopende ka mers op de hoogste verdieping hadden een schitterend uitzicht en eensfeer van luxieus comfort, welke Alma zich nooit van hotelkamers had kunnen voorstellen. Zelf bleek Alma een beeldige kamer in zachtgrijze tinten te hebben, met een in rose betegelde aangrenzende badkamer. Tussen haar kamers en de nog mooiere vertrekken van mevrouw Farraday lag een grote zitkamer, waar ze de lichte secreta resse-werkzaamheden, die er te verrichten waren, uitvoerde. Deze waren de eerste dagen echter minimaal, want mevrouw Farraday, die ongetwijfeld veel zonniger en energieker was dan Alma haar tot nu toe kende, gaf er de voorkeur aan haar vrienden per telefoon te bereiken. En alles wat Alma te weten kwam van de diverse afspraken, waren opgevangen brokstukken van gesprekken met vriendinnen als „Nan", of „Beatrix" of „Rosemarie", en de enkele aantekeningen, die ze in de agenda op aan wijzing van mevrouw Farraday moest in vullen. Zo nu en dan verdween mevrouw Farra day in de gehuurde auto naar een van deze vriendinnen en haar partijtjes. Maar oolc deed ze het wel eens kalmer aan en zwierven ze samen door de stad en dron ken ergens rustig thee. Alle kennissen en vrienden waren erg aardig tegen Alma. Ze accepteerden haar vlot, aangezien mevrouw Farraday wijd en zijd haar lof had gezongen. Hoewel de meesten van mevrouw Farraday's leeftijd moesten zijn, waren ze er, evenals deze, met min of meer succes in geslaagd de tijd stil te zetten, zodat ze er allen jeugdig uit zagen, en zq behandelden Alma als hun gelijke Wordl vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6