c J „Vier dagen onder water is geen sensatie meer" Intergeallieerde vriendschapstrein arriveert morgen in Haarlem Radio geeft Donderdag Wijzigingen in de dienstregeling der Nederlandse spoorwegen Uitgaven PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER C Wereldnieuws Woensdag 28 September 1949 2 DE „ZEEHOND" WEER THUIS Proeven om de invloed der luchtdrukverschiilen op de bemanning na te gaan De Nederlandse onderzeeboot „Zeehond", jvaarmee in de Atlantische Oceaan proe ven zijn genomen met de „snuiver", is in de thuishaven Rotterdam teruggekeerd. De „Zeehond" stond onder commando van de luitenant ter zee eerste klasse J. H. baron Mackay. „Wij zijn op 14 September bij de Scilly- eilanden ondergedoken en vier dagen lang niet boven water gekomen, steeds door varend. Toen we daarna weer aan de op pervlakte kwamen, ontwaarden we een oceaanstomer", vertelde luiténant Mackay. „What ship?" seinden wij. En prompt kwam het antwoord: „Vólen- dam, from New York, bound for Rotter dam". Een Nederlands schip dus. We seinden terug: „Hier onderzeeboot „Zeehond". Tot ziens in Rotterdam". Men was aan boord van de „Volendam" blijkbaar erg verbaasd dat er zover van huis een Nederlandse onderzeeër opereerde. Het duurde dan ook enige tijd, voordat men met zijn antwoord, klaar was en terug seinde: „Wensen u goede reis, tot ziens". We liepen dezelfde dag als de „Volen- dam" de Nieuwe Waterweg binnen. Toen was aan ons de beurt om verbaasd te zijn. In Nederland was een bericht verspreid, dat er enige ongerustheid over de Zeehond was geweest, omdat we een dag lang geen teken van leven hadden gegeven. We had den even pech met de zender, maar dat was spoedig verholpen. Er is niet het minste gevaar geweest. Het wordt langzamerhand voor ons een rou- tinebedrijf. Alles is bijzonder vlot ver lopen". Daarna vertelde luitenant Mackay over zijn proeven met de „snuiver". - „De „snuiver" is niet veel meer dan een soort kachelpijp, die boven water uitsteeki en als wij aan de oppervlakte varen plat wordt neergelegd. Het doel van onze proe ven betreft dan ook niet het apparaat zelf, maar de invloed van het langdurig onder .water zijn op het personeel, physiek zowel "als moreel. Wij willen weten welke invloed de luchtdrukverschiilen op de bemanning hebben. Tijdens deze tocht zijn hierover gegevens verzameld. Er zijn diagrammen van de drukverschillen gemaakt en proeven genomen met verschillende hoeveelheden zuurstof en koolstof. Dat alles is nodig, .want in de toekomst zal een onderzeeër vermoedelijk langer onder dan boven wa ter moeten blijven. De betrekkelijk korte tijd van vier dagen duiken is voldoende geweest om deze gegevens te verzamelen. Wij hebben geen zieken gehad; enkelen hadden wat oorpijn of hoofdpijn. De ge neeskundige dienst zal de gegevens uitwer ken. Misschien zal het in de toekomst on der meer nodig zijn speciale voeding te verstrekken. Er was een dokter aan boord, die tijdens het onderwater varen alle klach ten van de bemanning heeft onderzocht". „Het is geen sensatie meer om lang onder water te vertoeven", zo besloot luitenant Mackay. „Het is vrij eentonig. Tijdens die vier dagen werden bepaalde uren aan lessen besteed en verder werd er gedamd, ge schaakt of kaart gespeeld. Dan is er aan boord een gramofoon, radioverbinding is er onder water alleen op een zeer lange golflengte met het station Rugby en dat geeft alleen berichten door. Maar nog eens, het is voor ons geen sensatie meer". Uitbreiding der ziekenhuis- ruimte te Haarlem Het St. Elisabeths Gasthuis krijgt er 40 bedden bij Men weet dat er in Haarlem reeds jaren een tekort aan ziekenhuisruimte bestaat. Het onaangename gevolg daarvan is een lange lijst (meestal niet beneden-de 800) van patiënten die nog moeten wachten voor zij in aanmerking kunnen komen. Het eist soms heel wat passen en meten om bij spoedgevallen onmiddellijk plaats te ma ken. Het St. Elisabeths Gasthuis had reeds enige tijd als filiaal het voormalige Doops gezinde Kinderhuis op het Groot Heiligland in gebruik als diphterie-barak. Nu het aan tal diphterie-gevallen sterk is afgepomen bleek het mogelijk de ruimte in dit gebouw te gebruiken voor de verpleging van ge wone patiënten. Om het gebouw daarvoor geschikt te maken was het nodig enige voorzieningen te treffen. Die worden thans uitgevoerd. Daardoor is het gunstige resul taat verkregen dat omstreeks half October het aantal bedden van het Gasthuis met ruim 40 wordt uitgebreid. Natuurlijk wordt dit gezien als een nood oplossing, want het is een bezwaar dat er geen aansluiting is tussen dit filiaal en het hoofdgebouw. Dit bezwaar kan evenwel voor een groot deel ondervangen worden door een selectie van patiënten. Rijdende tentoonstelling van het verzet Tweemaal doodstraf geëist, vonnis: levenslang Het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof veroordeelde de 40-jarige Amsterdammer J. F. B., ex-hoofdwachtmeester van de „Arbeitskontrolldienst" tot levenslange ge vangenisstraf. Veertien dagen geleden werd voor de tweede maal de doodstraf tegen B. geëist. De'-eer-ste maal 'geschiedde dat op 11 Januari 1949, waarna op 25 Januari deze zwaarste straf werd uitgesproken. Het Hof stond echter op verzoek van de verdediger toe, dat veroordeelde aan een psychiatrisch ■onderzoek werd onderworpen. Uitspraak doende zeide het Hof thans, dat het reke ning hield met-het feit, dat deze verdachte, hoewel niet verminderd toerekenings vatbaar, tochgeen normale figuur is en dat het op die grond tot-levenslange ge vangenisstraf concludeerde. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 301.5 M. 7-.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Platen. 9.40 Schooluitzending. 10.00 Platen. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11-.4-5 Schooluitzending. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33.: Concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws- en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Sextet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkorkest. 18,00 Platen. 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Voor de Neder landse strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgelconcert. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Re- geringsvoorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie ov.er Tokio. 20.20 Platen. 20.35 „Ochestre national", koren en solist. 21.20 Platen. 21.30 Vervolg van 20.35. 22.20 Buitenlands overzicht. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuws, 8,15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Viool en piano. 11.20 Omroeporkest. 11.45 Orni thologische causerie. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12,39 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Grarriofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Bariton en piano. 15.00 Voor de zieken. 16,00 Geva rieerd programma. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Platen. 17.40 „Ronde Tafel-conferentie". 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sporlpraatje. 18.30 Gevarieerd programma. 19.10 Fluit en Clavecimbel. 19.45 Klank beeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radiophilharmonisch orkest en solist. 21.15 ..De wonderbare reis", hoorspel. 22.15 Kiss me Kate", operette. 23.00 Nieuws. '23>15—24.00 Platen. BRUSSEL, 322 M. Vlaams programma. 12.00 Platen. 12.15 Pianospel. '12.33 Voor de landbouw. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15, 14,00-15.00 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Syndicale kroniek. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Voord.racht.-21.15 Platen. 21.45 Actua liteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.50 Nieuws. 22.5523.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. Frans programma. 12.05 Omroeporkest. 1,3.15 en 14,00—15.00 Platen. 17,10. Instru mentaal ensemble. 18.30 Omroeporkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 22.15 en 22.45 —22.55 Platen, Het voormalige lichtschip „Haaks" heeft thans Onder de naam „Hollands Glorie' bestemming gekregen 'van internaat voor sociale jeugdzorg. Aan boord worden jongelui opgeleid tot' varensgezel. Een groepje leerlingen gaat „sloeproeien". Op. 2 October zal, zoals -reeds gemeld is; de wintel-dienstregeling van de Nederland se Spoorwegen van kracht worden. Het zijn slechts wijzigingen van regionale betekenis die deze nieuwe dienstregeling te zien geeft. In het internationale treiriverkeer is het oponthoud voor 'douane-, paspoort- en de- viezencontröle te Roosendaal van 50 tot 30 minuten verkort.' Deze tijdwinst kwam tot stand doordat de Nederlandse douane met ingang van 2 October een groot deel van de controle zal afdoen tijdens de treinreis Roosendaal Rotterdam v.v. De Belgische contröle ge schiedt tijdens het oponthoud te Roosen daal, evenals de Nederlandse voorzover deze niet in de trein tijdens de reis gereed kan komen. Om de Nederlandse douane tijdens de rit ongestoord te kunnen laten werken, bleek het noodzakelijk de drie Parijse treinen tussen Rotterdam D.P. en Roosendaal v.v. uit te sluiten van binnenlands vervoer. Dit geldt ook voor de treinen naar en van Basel, tussen Dordrecht en Roosendaal en omge keerd. In de gewone treinen Brussel Noord -Den Haag wordt binnenlands vervoer op het traject RoosendaalDen Haag v.v. wel toegelaten, doch alleen in een afzonderlijk rijtuig, dat niet met het Brusselse trein- deel in verbinding zal staan. Ter uitbreiding van het grensverkeer en het locale verkeer met Antwerpen (Brus sel) worden dagelijks twee stoptreinen Ant werpenEsschen méér doorgetrokken naar Roosendaal en zal in omgekeerde richting één stoptrein meer van Esschen naar Ant werpen (Brussel) van Roosendaal af lopen. De nacht- en dagbootexprestreinen Hoek van HollandAmsterdam v.v. zullen alle vier te Leiden stoppen. De seizoennachttreinen Amsterdam MaastrichtLuxemburgBasel(Luzern) zullen in de drukste winterperiode drie maal per week lopen en wel van Amsterdam af van 15 December 1949 tot en met 25 Februari 1950 des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags; van (Luzern)-Basel al' van 16 December 1949 tot en met Februari 1950 des Woens dags, Vrijdags en Zondags. Binnenlands verkeer Enkele weken na 2 October zullen de beide bruggen over de Zuid-Willemsvaart bij Weert gereed zijn, waardoor deze oever verbinding weer dubbelsporig en zonder snelheidsbeperking bereden kan worden. Ook de brug over de Mark bij Zevenbergen zal dubbelsporig hersteld zijn, evenals de beide bruggen over de Geultakken bij Meerssen. Van de exprestreinen Amsterdam Maastricht vervalt die uit Amsterdam van 21.09 uur en die uit Maastricht van 20.46 uur. De drie overige exprestreinen in beide richtingen zullen te 's-Hertogenbosch stop pen. Bij de van Maandag tot en met Vrijdag lopende Diesel-electrische exprestreinen Den Haag-Rotterdam-Groningen/Leeuwar den vervalt de bepaling, dat de trein naar Groningen/Leeuwarden niet toegankelijk Zondag ontscheping „Kofa Inten" en „Sibajak" De troepenschepen „Kota Inten" en „Si bajak" worden in de nacht van Zaterdas op Zondag in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping der beide schepen begint onvoorziene omstandigheden voor behouden, Zondag om 8 uur. is voor reizigers uit-Zwolle en Heerenveee-. Door het beschikbaar komen vair' meer: Diesel-electrische vijfwagentreinsteïlen kan worden voorzien in de leemte, dat Zeeland nog geen vroege exprestrein naar Rotter dam had. Van Maandag tot en met Vrijdag wordt nu het aantal van deze snelle ver bindingen tussen Rotterdam en Vlissingen v.v. van 3 op 5 gebracht. Enkele van deze treinen zullen stoppen te Dordrecht en (of) Roosendaal. Gedurende de winterdienst zal gaandeweg een aantal stoomtreinen Dord recht"Vlissingen door Diesel-electrische treinen worden vervangen. De laatste sneltrein AmsterdamArnhem zal op Zon- en feestdagen, op Maandagen en daags na een feestdag doorrijden naar Nijmegen. BIOLOGEN ONDERZOCHTEN FLORA EN FAUNA VAN DE ST. PIETERSBERG Een groep deskundigen op biologisch ge bied van het rijksmuseum voor natuurlijke historie in Leiden heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de fauna en flora van de Sint Pietersberg. Nu de E.N.C.I. een groot deel van de Sint Pietersberg zal af graven voor de cementproductie, heeft het provinciaal bestuur maatregelen Avillen treffen om vast te leggen, van welke waar de het verloren gaand gebied voör fauna en flora is geweest. Het stond reeds vast, dat dit deel van Zuid-Limburg een rijke vind plaats biedt voor de bodemfauna. De flora toont interessante combinaties van be groeiing. Het onderzoek op grote schaal, dat de groep Leidse biologen heeft ingesteld lever de een grote collectie aan insecten van zeer uiteenlopende aard op. De insecten, welke werden verzameld, zullen in de Leidse laboratoria worden onderzocht. Koningin Juliana zal Vrijdagmiddag de eerste steen leggen voor het Curagao- paviljoen van het Nederlandse Studenten Sanatorium te Laren. Morgenochtend zal een internationale trein het Haarlemse station binnenrijden en nu eens niet, om het meteen met even grote snelheid weer aan de andere kant te verlaten. Deze trein zal er namelijk drie dagen blijven en iedere Haarlemmer is er van harte welkom. Het is de Intergeallieer de vriendschapstrein die door de Belgische regering ter beschikking is gesteld van de „Intergeallieerde vereniging van spoor- verzetslieden" en die door de West-Euro- pese landen trekt om een beknopt beeld te geven van het verzet in het algemeen en het spoorwegverzet in het bijzonder en tevens om geld in te. zamelen voor de na gelaten betrekkingen van omgekomen ver zetsstrijders: Deze trein, kwam op 17 September, de vijfde herdenkingsdag van 'de spoorweg staking ons land binnen en maakt nu een tournée langs zestien stations in ons land. De „train interallié de l'aznitié" bestaat uit vier rijtuigen, waarvan er drie als ex positie-ruimten dienst doen en het vierde als rijdend bioscooptheater fungeert. Het personeel van de trein is in twee andere rijtuigen ondergebracht en het vroegere rijtuig van wijlen koning Leopold II dient als dagverblijf. De expositie In het eerste rijtuig vindt men voor werpen en panorama's die een symbolisch beeld van het verzet geven. Men vindt er een „container" met wapens, springladin- Christelijk filmcongres in Hilversum „Wij hebben de film te lang genegeerd" In de grote zaal van de NCRV-studio te Hilversum kwam gister een groot aantal belangstellenden bijeen om deel te nemen aan het eerste christelijke filmcongres, dat de Christelijke Filmactie in ons land orga niseerde. Na inleidende zang en gebed sprak ds. J. H. Groenewegen als voorzitter een ope ningsrede uit, waarin hij de bedoeling van dit eerste congres uiteenzette. De gehele aangelegenheid van de film, aldus spreker, is jarenlang in onze kring verwaarloosd, terwijl wij toch' ook Gods opdracht op het terrein van de film te vervullen hébben. De christen hield zich afzijdig van de film met het gevolg, dat anderen ér beslag legden. Zo moet worden vastgesteld, dat wij deze taak om in de zin van het Evan gelie werkzaam te zijn, schromelijk hebben verwaarloosd. Het gaat thahs niet' meer om een kleine groep maar om de belangen van het gehele volk. Daarom moet terelfder ure worden getracht uit, deze impasse te komen. De Christelijke Filmactie stelt zich op het standpunt, de film in dienst van hét volk te stellen en in de toekomst films te doen vervaardigen, die ethisch en aesthe- tisch verantwoord zijn. Samenwerking met gelijkgezinden ■Alle' krachten moeten - worden 'ingespan nen.. om deze gedachte, levend' te maken bij ons volk. In deze actie moet worden ge streefd naar vrije invoer van verantwoorde films. Als eerste taak noemde spreker de voorlichting en de samenwerking" met andere organisaties, die eenzelfde doel na streven. Er moet een filmstichting in het leven worden geroepen, die in samenwer king met buitenlandse instellingen streeft naar vertoning van verantwoorde films. Spreker meende voorts, dat zich weldra ook dezelfde moeilijkheden zullen voordoen bij de televisie en zeide, dat men ook op dit terrein klaar moest'staan. Struisvogelpolitiek veroordeeld Prof. dr. J. de Zwaan, hoogleraar te Lei den, gaf een uiteenzetting over de geeste lijke achtergrond van de film in onze cul tuur. De film is een kunst, die evenals elke andere het rijk van de geest binnendringt, en dit betekent, dat een ziel tot een ziel spreekt. De film heeft een openbarende macht en zij kan door die macht spreken tot de geest. Alleen daarom is het gerecht vaardigd, dat er een christelijke filmactie bestaat want door deze nieuwe techniek hgeft de mens van God een middel ge kregen om de innerlijke mens te bereiken. De film is dan ook in haar diepste wezen beter en anders dan alleen ontspanning. Zij kan de massamens tot een cultuurmens opvoeden. Spreker gaf vervolgens een brede uit eenzetting over de macht van de film en noemde het „doen alsof de film niet be staat" struisvogelpolitiek, Een levendige gedachtenwisseling volgde op deze uiteen zetting. Des middags sprak dr. M. Kruiswijk uit Rotterdam over het onderwerp „Jeugd en Film". De directeur van Polygoon, de heer C. van der Wilden, woonde het congres bij om adviezen te kunnen geven op filmtechnisch gebied. gen met vernielde rails, parachutes en zen ders en dat alles is opgesteld tegen een suggestieve achtergrond in schemerig licht. In de tweede wagon is de lijdensweg van een gearresteerde verzetsstrijder uitge beeld op een aantal schilderijen van de Belgische schilder Jo Conrardy. De doe ken zijn in al hun troosteloze somberheid een voortreffelijke weergave van de gees telijke en lichamelijke martelingen die de mannén van het verzet moesten doormaken en daardoor een herinnering aan de dure plicht" die wij tegenover hen of hun nabe staanden hebben. In het derde rijtuig, de bioscoopzaal, wordt de film „Breendonk" vertoond, een documentaire over het beruchte Belgische gevangenkamp, die met zijn misschien hier en daar wat amateuristische eenvoud toch zeer treffend werkt. Het vierde rijtuig is door de Nederlandse Spoorwegen aan de trein toegevoegd. Opnieuw krijgt men hier voor ogen het onbegrijpelijk 'Snelle herstel van dit zo rampzalig zwaar getroffen ver keersmiddel, dat alweer functioneert, als was er niets aan de hand geweest. In de tweede helft van dit rijtuig heeft de Stich ting 19401945 een stand ingericht. Daar liggen de valse Ausweise, de stempels en de illegale bladen waarvoor met zoveel kostbaar bloed betaald is. Ausweis voor luttele dubbeltjes Wij weten zeker dat geen bezoeker zal weigeren bij het verlaten van de trein nog één keer een namaak-Ausweïs te ko pen. Want deze papiertjes, die een bezoek- bewijs van de trein zijn, kosten maar lut tele dubbeltjes. Al die dubbeltjes van entrée-kaarten en namaak-Ausweise moe ten aanzwellen tot de tonnen die nodig zijn om hen die offers brachten, die zij niet alleen kunnen dragen, te helpen. De hele opbrengst van de tournée in Nederland komt namelijk ten goede van de Stichting 1940—1945. De trein zal Donderdag, Vrijdag en Za terdag in Haarlem blijven en is 's-ochtends en 's middags geopend. De officiële opening zal morgenochtend om 11 uur door de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers verricht worden. „Doiiarkoning" en „valutakeizer" Piloten stonden terecht wegens „zwarte" dollaraankopen Voor de Economische Politierechter in de hoofdstad hadden zich twee Amerikanen, beiden piloot bij de K.L.M., te verantwoor den wegens het „zwart" kopen van dollars hij de Amsterdamse „dollarkoning" P. De zaak was ontdekt toen een der verdachten bij een New Yorkse banlc een aantal travel ler-cheques aanbood, die als vermist geno teerd stonden. Door deze ontdekking in New Yoi'k kwa men de beide piloten, alsmede de „dollar-^ koning" en een gids, die allen bij deze zaak' betrokken waren, met de justitie in aan- king. „Het is treurig, dat iemand, die zo'n verantwoordelijke betrekking heeft als piloot zich met dergelijke zaken inlaat", vond de off icier, van justitie. „Mensen met een ministersinkomen 'moeten zich 'daar mee tevreden stellen èri niet door allerlei zwarte praktijken proberen er nog wat bij verdienen", zei de economische politierech ter. De verdediger betoogde, dat het tot een Amerikaan niet zo zeer spreekt de Ne derlandse economie te hebben benadeeld. De piloten werden veroordeeld tot respec tievelijk vierhonderd én tweehonderdvijftig gulden. Minder genadig kwam de „doiiarkoning" er af. Gevraagd naar het ontstaan van zijri bijnaam merkte hij op: „Ze zeggen, dat ik de dollarkoning ben, maar ik begrijp het helemaal niet". „Dit is er een van het gilde, die het buitenlanders lastig maakt, die het vreemdelingenverkeer in discrediet brengt, die na 1944 nog nooit behoorlijk werk heeft verricht, doch dit „ambacht" met zoveel handigheid bedrijft, dat hij tot op heden slechts eenmaal gevat is". Aldus schilderde de officier deze handelaar in buitenlandse valuta. De eis tegen hem luidde acht maanden, doch de politierechter maakte er vier maan den met aftrek van, nadat de verdediger had betoogd, dat hij de eis onevenredig hoog vond aan de straf, die aan de uitlokkers van. deze handel was opgelegd. De gids, die als tussenpersoon in deze zaak was opgetreden, werd veroordeeld tot drie maanden. Over hem zei de verdediger: „Als deze man had gewild, zou hij de naam kunnen dragen van „valutakeizer". Hij is echter-in de afgelopen jaren slechts weinige malen voor de verleiding bezweken". WERKLOOSHEIDSWET AFGEKONDIGD In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 9 September 1949 tot verplichte ver zekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. De artikelen dezer wet zullen in werking treden met ingang van een nader door de Kroon te bepalen datum, die voor de ver schillende artikelen of onderdelen daarvan verschillend kan worden gesteld. I leuwe Dale Carnegie, Hoe maak ik vrien- tien en leef ik gelukkig Verta ling van John Kooy G. Philip Kruseman, Den Haag Er is nu een vierde druk verschenen Van de Nederlandse uitgave van Dale Carnegies sociaal-verlceersleer. Carnegie had, toen hij haar schreef, al jaren lang cursussen gegeven over het zelfde onderwerp en er varingen die hij daar heeft opgedaan moe ten samen met anecdotes over grote man nen aan een aantal oude waarheden leven geven in hun nieuwe rangschikking. Voor beeld van het succes bij een cursist: „Als ik vroeger door mijn zaak liep, werd ik door niemand gegroet. Mijn personeel keek zelfs een andere kant op als het mij zag aankomen. Maar nu zijn zij allemaal mijn vrienden en zelfs de portier ziet mij graag komen". Dit dank zij Zes manieren om zich bemind te maken en Negen manieren ore invloed op mensen uit te oefenen zonder dat zij het u kwalijk nemen. Carnegie en blijkbaar ook vele van zijn cursisten raken over de manieven in vervoering. De ma nieren zijn ook goed; of men het naïeve enthousiasme van de schrijver aardig vindt of niet, zijn waarheden zullen in de toe passing hun nut bewijzen, zoals de anec dotes met afwisselende overtuigingskracht trouwens laten zien. „Zeg iemand nooit dat hij ongelijk heeft", „Laat de ander clenken dat het idéé van hem is", „Weet te luisteren. Moedig anderen aan om over zichzelf te praten". Maar bij de motiveringen en toelich tingen gaat het soms scheef; dan verlaat Carnegie het smalle terrein waarop de voorschriften voor de omgang met mensen hun waarde hebben en. wordt plat of pom peus. De vertaler heeft een flinke bijdrage aan het pompeuze geleverd door „How to win friends and influence people" te vertalen met „Hoe maak ik vrienden en leef ik ge lukkig" een te grote concessie om der wille van het rhythme. Met gelukkig wor den hebben deze „manieren" niets te ma ken; alleen met humeurigheid vermijden, Het is zeker dat zij veel verhoudingen soe peler kunnen maken en omzetten kunnen verhogen. S. M. 48. Toen Joris Goedbloed Panda op Tsjoe- ketsjoek daar razend ovêr de baan zag stormen naar èen zekere overwinning, be sloot hij tot vriendelijkheid zijn toevlucht te nemen. Hij lichtte dus de hoed van het hoofden sprak Ernest Klapper met een glimlach aan. „Ach, waarde heer!" sprak hijj met een prijzende klank in zijn stem. j ..Daar moet ik. toch ineens zo lachen! Daar herinner ik mij plotseling, dat ik met u duizend tegen één gewed heb op uw aardig renpaard! Geestig was dat, nietwaar? Jam mer voor u, dat het slechts scherts was! Stel voor, dat men dergelijke weddenschap pen zou sluiten op een dergelijk edel ren- ros! Hahaha! Daar moet ik\oerkelijk om lachen! Een leuk grapje was dat, vindt gij niet? Maar wij, verstandige lieden, zouden een dergelijke iveddenschap nooit sluiten! Hahahaha!" „Wat.... wat bedoel je.... wou je zeggen.vroeg Ernest Klapper geschrokken. Hij wilde juist heftig protes teren. maar toen werd hun beider aan dacht getrokken door een meelijwekkend geknars en gekraak. En ja hoor.daar kwam Tsjoeketsjoek aan. Maar hij strom pelde nog slechts traag door de baan en scheen ieder ogenblik door de ijzeren knieën te kunnen zakken. „Hij heeft weer geen kracht meer!" riep Panda wanhopig. Bij deze aanblik begon Joris écht te lachen. Dan kon Tsjoeketsjoek het immers ook niet meer winnen? „Wat.wat zei u van een grapje? Is onze weddenschap alleen maar een grapje?" vroeg Klapper. „Zei ik dat?" vroeg Joris..„Kom, kom, dat moet ge u verbeeld hebben! Onze weddenschap is bittere ernstmijn waarde! Iets anders heb ik nimmer gezegd! Sla geen acht op andere stemmen!" Want nu meende hij weer zeker te zijn van zijn overwinning, de valsaard! Brits-Noors visserijgeschil voor Internationaal Gerechtshof De Britse regering heeft het Internati onaal Gerechtshof te Den Haag verzocht een gerechtelijke beslissing" te geven ter beslechting' van het Brits-Noorse geschil over de uitgestrektheid van de wateren, waarin uitsluitend Noorwegen de visserij mag beoefenen. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken zeide dat Groot-Brittannië bereid was te aanvaarden, dat Noorwegen het uitsluitend recht bezit om visserij te doen uitoefenen in de wate ren, welke zich .tot op vier mijl uit de Noor se kust uitstrekken; de grens van deze wa teren moet op definitieve wijze worden aangegeven. Voorts wenst de Britse rege ring schadevergoeding te ontvangen voor het door de Noorse regering sinds Septem ber 1948 beletten van alle visvangst door Britse vissersvaartuigen in de wateren die de Noorse autoriteiten beschouwen als onder haar jurisdictie te vallen. Daar er tijdens onderhandelingen tussen de Britse en Noorse regeringen geen over eenstemming kon worden -bereikt, besloten beide regeringen het geschil aan het. Inter nationaal Gerechtshof te Den Haag- voor te leggen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de vennoot schap onder firma Haarlemse Bouwonder- neming F. H. J. de Klerk en Co., gevestigd te Haarlem, Spaarnwouderstraat 42, als mede haar vennoten-firmanten: a. Frede- rils Hendrik Jacobus de Klerk, wonende te TIaaiiemmerliede, Liewegje 25; b. Hendrik 'Stinis, wonende te Haarlem, Voorhelm- straat 32rd. Rechter-Commissaris mr. N. Reeling Brouwer; curator mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem. P. Hoogeboom, caféhouder, wonende te 1 Haarlem. Turfmarkt 2. Rechter-Commissa ris mr. N. Reeling" Brouwer; curatrice me- vrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, advocate en procureur te Haarlem. Wegens het veibindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Wouter van Zomeren, chauffeur, wo nende te Haarlem, Reyer Anslostraat 14. j GEKNOEI BIJ EXAMEN KOMT BOERENZOON DUUR TE STAAN Het Amsterdams gerechtshof veroordeel de een dertigjarige boerenzoon, die bij een middenstandsexamen valsheid in geschrifte had gepleegd, tot 250 gulden boete of 50 dagen hechtenis. De veroordeelde, dié twee maal voor dit examen was gezakt, had de J derde keer het nummer van zijn achter buurman met zijn nummer op het in te le veren werk verwisseld. De advocaat-gene raal had twee maanden gevangenisstraf geëist. Graf. Gisteren is volgens aanwijzingen op een kaart der S.S. voor de derde maal binnen twee weken een massagraf van het concentratiekamp Dachau gevonden. Het graf bevat naar schatting 15.000 lijken, Toen men op de door de kaart aangegeven plaats begon te graven stootte men spoedig op stoffelijke resten, die in gestreepte kampkleding gehuld waren. Beu. De piloot van een Tsjechoslowaaks lijnvliegtuig, dat van Marianske Lazne op weg was naar Praag, is te Fürth bij Neurenberg geland en heeft om asyl als politiek vluchteling verzocht. De mar conist en de enige passagiers, een vrouw met een klein kind, verklaarden de be doeling van de piloot niet te hebben gekend en wilden naar Tsjechoslowa- lcije terugkeren. De piloot, die ver klaarde „ziek en beu van Tsjechoslo- wakije" te zijn, wordt thans door de Amerikaanse autoriteiten ondervraagd. Geen begrip. West-Berlijnse onderwijzers hebben besloten een Amerikaanse docu mentaire film over de processen te Neurenberg niet in de scholen te doen vertonen, daar de film niet geschikt zou zijn voor en ten dele ook niet be grepen zou worden door kinderen. Geen doodstraf meer. De Finse regering zal het parlement een wetsontwerp voorleggen strekkende tot afschaffing vande doodstraf voor alle misdrijven behalve misdrijven in oorlogstijd. 'vees. Volgens Duitse autoriteiten te Frankfort zijn in de afgelopen tien da gen 24 man der volkspolitie in de Sovjet zone naar de Amerikaanse zóne ge vlucht, daar zij vreesden bij de Griekse guerillastrijders te zullen worden inge lijfd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2