WALDORP RADIO BRIDGE P. SCHOUTEN Amsterdamse Beurs tandteohniker Steno-Typen SVSIDDENST. ENGELS INST. PONT KEREN J. VAN DEN BERG Wees wijs Thijs Wildschut HEDENAVOND I. G. SLOOF §.85 k Woensdag 28 September 1949 Haarlems Dagblad eii Oprechte Haarlemsclie Courant Weduwenpensioenen der Ned. Spoorwegen Toepassing van Successiewet De heer H. van den Berg, Bondssecretaris van de Bond van Gepensionneerden van Spoor en Tram, schrijft ons: Met de laatste wijzigingen van de Pen sioenwet 1922 voor overheidspersoneel en die van 1925 voor spoorwegpersoneel, wer den deze wetten zoveel mogelijk met el kander in overeenstemming gebracht. Ook de Toeslagwet 1948 bracht voor de gepen sionneerden, die onder deze wetten vielen, een gelijke regeling, welke bedoeld was als een tegemoetkoming in de stijgende kosten voor levensonderhoud. Voor de weduwen kwam onder andere „3 verbetering hierop neer, dat het maxi mum weduwenpensioen van 1400,per jaar gebracht werd op 2200, Thans geeft de minister van Financiën een interpretatie aan de toepassing van de successiewet op de weduwenpensioenen der Nederlandse Spoorwegen, waardoor hij een aanschrijving heeft verzonden aan de directeuren van 's Rijksbelastingen en domeinen, waarvan het gevolg zal zijn, dat voor een groot aantal dezer weduwen ge noemde verbetering teniet wordt gedaan. Volgens de vigerende successiewet moe ten, naar het oordeel van de minister, voor de weduwenpensioenen der N. S. boven 30 per week 1560 per jaar) successie rechten worden betaald, omdat deze pen sioenen steunen op een arbeidsovereen komst. Pensioenen van weduwen van over heidspersoneel vallen hier niet onder, om dat deze hun recht niet ontlenen aan een zodanige overeenkomst. Toen in de crisisjaren na de eerste we reldoorlog het spoorwegpersoneel in erger mate loonsverlaging onderging dan het rijkspersoneel, werd in een proces over deze loonsverlaging bij de N. S. waarbij de rechtsgeldigheid dezer verlaging werd bestreden door de Hoge Raad in 1927 beslist, dat het Reglement Dienstvoorwaar- den (RDV) van het spoorwegpersoneel niet als een arbeidsovereenkomst mocht worden beschouwd, aangezien dit RDV werd ont leend aan een Koninklijk Besluit. In tegenstelling hiermede geldt voor de pensioenen der weduwen van het spoor wegpersoneel geregeld bij de wet nu wel de arbeidsovereenkomst. In juridische kringen is men het met het oordeel van de minister niet eens. Prof. P. J. A. Adriani, hoogleraar aan de uni versiteit te Amsterdam, is o.a. van mening,, dat van de weduwen van spoorwegperso,- ilneel, evenals van die van overheidsperso- neel, geen successierechten mogen worden gevorderd en wij verwachten dan ook, dat niet zonder protest een eventuele inhou ding op de betrokken pensioenen zal wor den aanvaard. Ook van de zijde van par lementsleden. Volksvertegenwoordigers van elke politieke richting hebben op deugdelijke gronden voorstellen ter verbetering van de positie der gepensionneerden bepleit, welke aanmerkelijk uitgingen boven dat gene, wat de regering bereid was te geven en zij zullen zeker niet verwacht hebben, dat reeds zo spoedig voor een groot aantal weduwen deze verbetering waardeloos Wordt. Hier wordt met de ene hand gegeven en met de andere teruggehaald. Herwaardering van de goudvoorraad Stijging van 186,2 millioen De belangrijke veranderingen, die de week staat van de Nederlandse Bank per 26 Sep tember te zien geeft, zijn voor het grootste gedeelte toe te schrijven aan de wijziging, die op 21 September 1949 in de goudpari teit van de Nederlandse gulden is gebracht. De post gouden munt en gouden munt- materiaal is door herwaardering van de goudvoorraad met 186,2 millioen ge stegen. In hoofdzaak door herwaardering van de Vorderingen in die valuta's, welker goucl- paritëit niet of met een andere percentage dan de Nederlandse gulden is gewijzigd, zijn de posten papier op het buitenland en tegoed bij correspondenten in het buiten land tezamen met 25,2 millioen toege nomen. De stijging ad 90,4 millioen van de post diverse rekeningen" (credit) is voor om streeks 80 millioen aan bedoelde mone taire maatregel toe te schrijven. De biljettencirculatie bleef met 2966 millioen vrijwel onveranderd. Het saldo van de schatkist liep met 30 millioen ach teruit. De veelal als tussenrekening voor de Marshall-hulp-verrekening dienende vrije saldo's vertonen een aanwas van niet min der dan 90 millioen. Dodelijk ongeval bij Hoorn Op de Provinciale weg bij Schellinkhout nabij Hoorn, is een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 25-jarige motorrijder H. S. uit Enkhuizen. S. kwam met grote snelheid uit de richting Hoorn en botste in de flauwe bocht, die de weg ter plaatse maakt, tegen een van de andere kant komende vrachtwagen van een expediteur uit Schellinkhout. S. was op slag dood. De chauffeur van de vracht wagen treft geen schuld. Het slachtoffer Was ongehuwd. Viermann veroordeeld tot zeven jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de 50-jarige ex-„Kriminal-Sekretar" Viermann, een der naaste medewerkers van Willy Lages, veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Het Hof hield rekening met het feit, „dat Viermann een geheel andere figuur was dan de meeste zijner Duitse collegas". Voorts heeft een andere medewerker van Lages, de 40-jarige M. Schnitz, terecht ge staan. Hem was ten laste gelegd dat hij op 8 September 1944 heeft deelgenomen aan het fusilleren van drie Nederlanders te Abbenes, op 24 October 1944 aan het neerschieten van 29 Nederlanders in de Apollolaan te Amsterdam, in December 1944 aan het neerschieten van drie Neder landers te Purmerend en vijf in Wormer- veer, voorts dat hij in Castricum en Wees- percarspel als représaillemaatregelen een huis in brand heeft gestoken, enige malen gevangenen heeft mishandeld en heeft deel genomen aan de moord op Hannie Schaft. Schmitz erkende alles, behalve dat hij gevangenen heeft mishandeld. Hij beriep zich op het „Befehl ist Befehl". De advocaat-fiscaal eiste tien jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. Beks, vroeg cle mentie. Het Hof zal 11 October uitspraak doen. Nederlandse Persbibliotheek geopend Dinsdagmiddag heeft mr. M. Rooy, voor zitter van de Nederlandse Federatie van Journalisten, de Nederlandse Persbiblio theek, gevestigd in het gebouw van het Nederlands Instituut voor de Persweten schap aan de Keizersgracht te Amsterdam, geopend. Mr. Rooy hoopte dat de journa listen door middel van deze bibliotheek zich rekenschap zullen geven van de taak waarvoor zij staan en vond het verheugend dat deze instelling geboren is uit samen werking van journalisten-formaties van verschillende richtingen. De heer R. Peereboom, voorzitter van het curatorium van de Nederlandse Persbibli otheek, heette o.a. dr. C. Beekenkamp, ver tegenwoordiger van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. M. Vallchoff, rector-magnificus van de Amsterdamse Universiteit en prof. J. G. A. Ros van de universiteit te Nijmegen, wel kom. De heer Peereboom zeide dat de bi bliotheek kan dienen als centrale documen tatie voor de journalistieke opleiding. Sedert 1945, zo zeide de heer Peereboom, is men bezig in Nederland te streven naar een Pers, beter dan die van voor de oor log was. Deze bibliotheek, hoe klein zij op het ogenblik ook is, zal tot die opbouw meewerken, want zij is qualitatief goed en wordt al druk gebruikt, door journalisten zowel als studenten. De heer H. Hermans, sprekende namens de senaat der Nijmeegse universiteit en het curatorium van de Katholieke Jour nalistenopleiding, zeide dat de statistiek in Amerika heeft uitgewezen, dat ruim twee millioen jonge mensen het beroep van schrijver in enigerlei vorm willen gaan beoefenen. Dit bewijst dat er een noodzaak bestaat leiding te geven aan deze belang stelling. De Nederlandse Persbibliotheek is van het hoogste belang om deze belang stelling wetenschappelijk te verdiepen. Nadat de heer A. J. Boskamp, voorzitter van het curatorium van het Nederlands Instituut voor de Perswetenschap, de wens had geuit dat de bibliotheek moge groeien tot heil van de journalistiek en daarmede tot heil van het Nederlandse volk, hield prof. dr. Karl Weber, hoogleraar in de Perswetenschap aan de universiteit van Zürich, een inleiding over de inhoud van een persbibliotheek. Willy Mullens onderscheiden Ter gelegenheid van het feit, dat hij 50 jaar geleden zijn carrière als filmopera teur begon en daarmede de cinematogra phic in Nederland introduceerde hield Willy Mullens, directeur van de N.V. Haghefilm, Dinsdagmiddag een receptie in hotel De Witte Brug te Den Haag. Op deze ontvangst, welke zeer druk bezocht was, sprak dr. N. R. A. Vroom namens de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Hij deelde mede, dat de Koningin Willy Mullens had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer M. P. M. Vermin, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, dankte de jubilaris voor alles wat hij voor de Neder landse Bioscoop Bond had gedaan. Ook is gesproken door de heer D. v. Sta veren, oud-voorzitter van de Centrale Com missie voor Filmkeuring. Tot de velen, die Willy Mullens hun ge lukwensen kwamen aanbieden, behoorde ook minister-president dr. W. Drees, de oud-ministers mr. J. A. de Wilde en ir. J. W. Albarda. Centrale Commissie voor de kankerbestrijding geïnstalleerd Dezer dagen is geïnstalleerd de bij be schikking van de minister van Sociale Za ken ingestelde centrale commissie voor de kankerbestrijding", waarin zitting hebben vier hoogleraren, vertegenwoordigende de geneeskundige faculteiten: prof. dr. P. H. C. van Gilse (Leiden), prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen (Amsterdam), prof. dr. J. J. Zoon (Utrecht) en prof. dr. J. J. Th. Vos (Groningen), voorts de voor zitter van de gezondheidsi'aad, dr. J. J. Brutel de la Rivière, de plaatsvervangend geneeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid dr. D. K. Rijkels, het hoofd der Kliniek van Het Nederlandse Kankerin stituut te Amsterdam, dr. W. F. Wassink, de geneesheer-directeur van het Rotterdams Radio-therapeutisch Instituut, dr. D. den Hoed, de directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, prof. dr. R. Remmelts en als vertegenwoor diger van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst arts J. Cornelis, internist te Wage- ningen. Voorzitter der commissie is dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de Volks gezondheid. De commissie heeft tot taak: het ont werpen van een volledig plan voor de kan kerbestrijding; het bevorderen van de uit voering van dit plan door het stimuleren, coördineren of combineren van thans rdeds verrichte werkzaamheden op dit gebied; het wekken van belangstelling en het geven van voorlichting aangaande de kan kerbestrijding en het verdelen van be schikbaar komende gelden. Het conflict aan het Leeuwarder Gymnasium Ouders zijn het niet eens met curatoren Onlangs is er een conflict gerezen tussen leraren en curatoren van het stedelijk gymnasium te Leeuwarden. Tegen het advies van de leraren bevorderde het col lege van curatoren, dat hierbij gebruik maakte van zijn reglementaire bevoegd heid, een aantal leerlingen van de vierde naar de vijfde klas, hetgeen onder meer tot gevolg had, dat een zoon van- een van de curatoren, die vier onvoldoenden had, als nog werd bevorderd. De curatoren schreven een vergadering uit om de ouders van de leerlingen hun zienswijze kenbaar te ma ken. De meerderheid van de aanwezige ouders bleek toen van mening, dat de cura toren hun functie moesten neerleggen. Een van de curatoren heeft daarna verklaard, dat de aanwezigen niet representatief wa ren voor alle ouders, zodat het college deze uitspraak naast zich neer kon leggen. Thans heeft een vijftal ouders zich met een circulaire tot de overige ouders ge richt om hun opinie te vernemen. Zij ach ten het van belang dat het gemeentebestuur dat binnenkort naar aanleiding v#m een adres van een aantal ouders aan de ge meenteraad deze kwestie te behandelen krijgt, zal weten, hoe de ouders er in het algemeen over denken. Dood van een Duitser brengt vreemde dingen aan het licht Twee weken geleden werd in een ondiepe sloot langs de Hertoginnelaan in Den Haag het lijk gevonden van de 44-jarige Duitser Schallenberg. Aanvankelijk werd aan aan zelfmoord gedacht, doch thans wordt vermoed dat S. vermoord is. Volgens de „Volkskrant" stond S. kort voor zijn dood op het punt een belangrijke geldtransactie te verrichten. De geldtransactie, waartoe S. zich op het „neutrale" terrein van een der ambassades zonder dat het hoofd van deze diploma tieke post ergens van wist wilde begeven hield verband met het millioenenvermogen van de Duitser dr. A. Mucke, destijds hoofd van het Reichsministerium für die besetz- ten Ostgebiete. Dit bedrag, naar verluidt 2.5 millioen in effecten en juwelen, moest via een lange omweg op 't neutrale grond gebied m Nederland verkocht worden, om dat Mucke, die thans in Italië woont, waar schijnlijk geen kans gezien heeft zijn ver mogen langs legale weg naar het buiten land te krijgen. Het heet, dat oud-burgemeester Visser van Den Haag het bedrag tot 1947 onder zijn hoede heeft gehad. Ook andere bekende Nederlanders zouden bij deze vreemde transactie betrokken zijn. Het vermoeden bestaat, dat dr. Mucke onlangs illegaal in Nederland is geweest en wellicht nog hier vertoeft, om te zien wat hij van zijn geld kon redden, maar dat de transactie, waar bij S. de laatste schakel vormde, geschiedde buiten zijn medeweten om en mogelijker wijs met de bedoeling hem dit geld afhan dig te maken. De vraag is nu of S. het geld bij zich had toen hij vermoord werd, of dat hij op weg was zijn koper te waarschuwen, dat de zaak niet pluis was. De vijftigjarige dr. Mucke, die jaren lang in Zeist en Utrecht heeft gewoond, waar hij volgens de „Volkskrant" voort durend contact had met oud-burgemeester Visser, die enige tijd bij dr. Mucke onder gedoken is geweest, genoot de bescherming van vooraanstaande Nederlanders. Dr. Mucke heeft er zich kort na de oor log over uitgelaten, dat hij op ernstige wijze benadeeld zou zijn door leden van het Bu reau Nationale Veiligheid, die aan dr. Mucke toebehorende goederen zouden heb ben ontvreemd. De vader van S. was in de vorige wereld oorlog, hoewel Duitser, een spion in ge allieerde dienst. Zijn zoon, die in de jongste oorlog ook voortreffelijk werk voor de Ne derlandse verzetsbeweging heeft gedaan, verrichtte ook nu nog politiediensten. Hij zou binnenkort het Nederlanderschap door naturalisatie verwerven. S. woonde reeds twintig jaar in Nederland en had in Den Haag een zaak in sportartikelen. Drie daders van roofoverval te IJsselmonde bekennen Énige dagen geleden heeft de politie te Rotterdam de auto in beslag genomen, die is gebruikt bij de overval op de Boeren leenbank te IJsselmonde. Tevens 'werden twee mannen gearresteerd, de 26-jarige chauffeur J. B. van R. en de 38-jarige buf- fetbediende J. C. van de B. De beide mannen hebben verklaard, dat zij samen met de losse arbeider J. J. L. en twee Rotterdammers, wiens namen zij niet willen noemen, de overval hebben gepleegd. De politie heeft twee Rotterdammers gearresteerd die zij van medeplichtigheid verdenkt. Nederlandse en Belgische credieten voor Duitsland? Nederlandse exposanten op de textiel beurs van Keulen hebben contracten afge sloten tot een totaal van zeven millioen mark, zo meldt het agentschap DPA. Duitse en Nederlandse zakenlieden had den gisteren te Keulen een gemeenschap pelijke ontmoeting waarbij de heer W. Bronkhorst, hoofd van de Nederlandse Ka mer van Koophandel in Diisseldorf, het be drag bekend maakte. Professor dr. Gelissen, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, vertelde aan de Duitse afge vaardigden dat Nederland misschien spoe dig zal overwegen om West-Duitsland cre dieten te verlenen in verband met weder zijdse handel. Uit de bespreking was op te maken dat België ook aan eventuele crediet-schikkin- gen zal deelnënïten, aldus DPA. (United Press) Nazi-films in Rusland uitgebracht? Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft heden verklaard, dat anti-Engelse en anti-Ameri kaanse films van de nazi-propaganda in de Sovjet-Unie worden nagesynchroniseerd en in omloop gebracht. Vier van dergelijke films gaven geen specifieke tekenen van Duitse oorsprong, doch „waren heel klaar blijkelijk van Duitse makelij", aldus de woordvoerder. De Duitse film „Die Letzte Runde", zou onder dezelfde titel in Rusland worden vertoond, doch zou haar afkomst hebben verraden door een close-up van de New York Herald Tribune met Duitse koppen. Een andere film, die in de Sovjet-Unie zou worden vertoond, is „Mein Leben für Ir- land". Nieuwbouw. Te Cairo werden elf personen gisteren gedood en zeven anderen ge wond toen een pas voltooid gebouw van drie verdiepingen instortte. Tot de slachtoffers behoorden vier vrouwen en drié kinderen. .(United Press.), K.N.I.P. ingelicht over Namen BATAVIA, 27 September (Aneta). - ,De politieke commissie van het werkco mité van het K.N.I.P. (voorlopig republi keins parlement) is thans volledig inge licht omtrent de geruchtmakende kwesties rondom de vertrouwelijke besprekingen te Namen", aldus heeft een lid van dit comi té te Djolcja aan Aneta medegedeeld. „De sensationele en speculatieve berichten over de te Namen gehouden onderhandelingen blijken over het algemeen niet juist te zijn", aldus de zegsman, die deze verklaring af legde, nadat de derde republikeinse koe rier, Sekawa, Maandagavond in een be sloten zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. een uiteenzetting had gegeven om trent de ontwikkelingen ter Ronde Tafel conferentie. Volgens hem bestaat in de re publikeinse delegatie zelf geen verschil van mening". Gezien de tot dusver ontvangen rapporten kan verwacht worden, dat de Haagse conferentie binnen de tevoren be paalde datum kan worden beëindigd, zo meende de zegsman van Aneta, die ten slotte nog zeide, dat de geprojecteerde unie geen constitutionele, doch slechts een vol kenrechtelijke positie bezit. Dreiging van Amerikaanse staalstaking wordt groter^ Negentienduizend mijnwerkers uit Minnesota en Michigan (V.S.) hebben op dracht gekregen om Donderdagmiddag het werk neer te leggen, tenzij voor dat tijd stip een regeling is bereikt in het geschil der gehele staalindustrie, aldus deelde Henry Burkhammer, districtdirecteur van de bij de CIO aangesloten United Steelwor- kers mee. Intussen zijn de voorzitter van de CIO, Philip Murray en de United Steel Corpo ration in een impasse geraakt over het pensioenplan. Industriële kringen geloven dat tenzij president Truman of federaal bemiddelaar Cyrus Cring zich met het geschil gaan be moeien, een half millioen arbeiders dei- staalindustrie Zaterdagmiddag in staking zullen gaan. Hierbij zouden dan nog een half millioen vakbondsleden komen als ge volg van het aflopen van de contracten met kleinere maatschappijen. Murray had 1 October als begindag der staking vastgesteld nadat Truman aan de vakbond en de werkgevers had verzocht om de „wapenstilstand" nog met zes dagen te verlengen en dat onverwijld nog al het mogelijke te doen om overeenstemming te bereiken. Intussen lijkt de kans hierop niet groot. Niet alleen geraakten in Pittsburgh de onderhandelingen met de United States Steel in een impasse, doch ook werden in New York de onderhandelingen met Bethlehem Steel tot Donderdag verdaagd zonder dat ook maar enige vordering te noteren viel. (United Press). Russen zullen geleende schepen ean Amerika teruggeven De regeringen van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben heden een accöord ondertekend betreffende de teruggave aan de Verenigde Staten van drie ijsbrekers en 27 fregatten, welke de Verenigde Staten gedurende de oorlog in het kader van de leen- en pachtwet aan de Sovjet-Unie hadden geleend/ Uiterlijk 1 December zullen de ijsbrekers naar Bremerhafen in Duitsland en de fre gatten naar Jokosoeka in Japan worden gevoerd. Krachtens de leen- en pachtwet hadden de Verenigde Staten 28 fregatten aan de Sovjet-Unie geleend, maar de Russen ver klaren, dat een hiervan verloren is gegaan. SCHEEPVAART Agamemnon, 27 Sept. van Cumana r.aar Carupano; Alcor. RotterdamPorte Alegre 28 Sept. te St. Vincent; Alpherat. 28 Sept. van Buenos Aires te New York; Arends- kerk, RotterdamBrisbane 28 Sept. van Adelaide; Delfland, HamburgBuenos Aires, 28 Sept. te Bahia; Eemdijk, 27 Sept. van New York naar Havana; Loosdrecht, AmsterdamBasra pass. 28 Sept. Finister- re; Marpessa, 27 Sept.. van Maracaib.o naar Curasao; Nieuw Amsterdam, 28 Sept. van Rotterdam te New York; Tiberius, 28 Sept. van Paramaribo te Trinidad; Oranje, Am sterdamBatavia, 27 Sept. in Straat Mes sina; Slamat, RotterdamBatavia, 27 Sept. van Singapore; Kota Gede, Rotterdam Java pass. 27 Sept. Finisterre; Kota Inten, JavaRotterdam pass. 27 Sept. Gibraltar; Sibajak, JavaRotterdam pass. 27 Sept. Gibraltar; Zuiderkruis, BataviaRotter dam. 30 Sept. te Suez verwacht. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 309 306# 248 2411/2 236% 233 187% 185% 141 Nederlandse Ford 284 Nederlandse Kabel 299;4 v. Berkel's Patent 120 Scheepvaart-Unie. 163% Holl.Amerika Lijn 173 Deli Maatschappij 149*4 148% H. V. A 166% 163% A'dam Rubber 144% 142 Ned. Handel Mij. 1611/2 N.-I. Handelsbank 104% Billiton Mij. II 330 WQNIMGRUIL Aangeb. op g. stand A'dam, (Stadionweg) flat, 3 gr. k., gr. keuken, badk. Gevraagd: in H'stede-Aer- denhout: vrij huis. Br. A 1564 Alta's Reel. Bur., N.Z. Voor burgwal 298, A'dam. Wie lean een echtpaar m. 1. te Bl'daal spoedig aan een HUIS, FLAT of KAMERS GEMEENTE HAARLEM Bij de Stadsbibliotheek en -leeszaal wordt gevraagd een Typiste met middelb, sch'oolopl. en niet ouder dan 30 jaar. Be loning naar leeftijd en be kwaamheid. Sollicitaties aan de Directeur, Prinsenhof, binnen 10 dagen na plaatsing van deze advertentie. Per soonlijk bezoek uitsluitend na oproeping. Gevraagd: Flink Meisje (intern) in gezin m. 2 kleine kinderen, "^erkster aanw. Goede ref„ vereist. Mevr. Co- hen Koster, Joh. de Wittlaan 2, tel. 10741 (Aanm. na 7>30) B. z. a. besch. Huishoudster 35 j. v. g. g. v. P.G. Brieven no. 4070. Nette meisjes gevraagd op luxe cartonnage fabriek. Prettige werkkring. Loon volgens Amsterd. ta rief plus premie. Reisk. wor den vergoed. Aanm. iedere werkdag v. 9-8 u. 's av. Alcar, Herengracht 600, Amsterdam Tel. 31417. GEMEENTE HAARLEM Op het laboratorium van de Gemeentelijke Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst kan een geroutineerde VROUWELIJKE ADMINIS TRATIEVE KRACHT in de rang van klerk worden geplaatst. Diploma Gymna sium of H.B.S. met 5-jarige cursus is vereist. Jaarwedde f 2Q40 tot f 3240. Sollicitaties op zegel, gericht aan de Bur gemeester van Haarlem in zenden aan de Directeur van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheids dienst, Nieuwe Gracht 124. binnen 10 dagen na plaat sing van deze advertentie. Persoonlijk bezoek uitslui tend na oproeping. In het Rusthuis der Ned. Herv. Gem. te Haarlem is plaats voor enkele verpleeg hulpen Salaris volgens Rijksregeling met volledige huisvesting, geneesk behandeling en be-, wassing. Ultv. sollicitaties m.' opgaaf v. leeftijd, godsdienst, tégenw. werkkring enz. aan de Directie, Jansstr. 36. Architectenbureau te Haar lem vraagt voor spoedige in diensttreding .een bouwkundig tekenaar gewend om zelfst. te werken, Br. m. ref,, verlangd sal. on der no. 3210 Wensing's Adv. Bur. Haarlem. Gevr. een 2e of aank. 2e in part. praktijk. Br. no. 4073 Machinefabriek ..Spaarne' Balcenessergracht 43 kan een bekwaam METAALDRAAIER plaatsen. Z. g. g. onnodig zich aan te melden. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurige dappere strijd om herstel, mijn diepbeminde vrouw, onze lieve zuster, schoon zuster en tante NELLY JEANNETTE HAANSTRA-MEIJER in de ouderdom van 55 jaren. W, Haanstra 's Gravenhage: E. W. J. Muller-Meijer P. G. J. Muller en kinderen Tiel: A. A, ten Bokkel Huinink-Haanstra Dr. J. W. G. ten Bokkel Huinink en kinderen De crematie zal plaats hebben op Zaterdag 1 Oc tober a.s. te Driêhuis- Weslerveld, na aankomst van trein 11.38 uur. Liever geen bezoek. Tot onze grote droefheid werd geheel onverwachts van ons weggenomen onze innig geliefde dosfiter, zuster en kleindochter ANNELISE in de leeftijd van 18 jaren Gez. 177:6: Zijn weg is veiligheid. Haarlem: J. Jansen A. Jansen-Hentschel Johau M. A. L. Jansen- Handgraaf Alkmaar: J. de Cocq van Delwijnen. Arnhem, 27 Sept. 1949. Gemeenteziekenhuis. Briefadres: Kruisstraat 2, Haarlem. De teraardebestelling vindt plaats Vrijdag 30 September a.s. om 3 uur op de Algemene begraaf plaats „Moscowa" te Arnhem. Vertrek van Hotel „Sluis" Oude Stationsstraat 11 te 2.15 uur. A. A. Botter Huidarts Zijlweg 172 AFWEZIG TOT 1 OCTOBER J. LAIJENDECKER Arts PRAKTIJK HERVAT Tandarts Biewinga Bloemendaal. VERKOOP BIJ EXECUTIE, welke zal worden gehouden op Vrijdag de dertig Septem ber 1949. des voormiddags te 10 ure, ten laste van M. Hoo- genboom, wonende te Haar lem, Koudenhorn 40, van enige roerende goederen, be staande in: Meubilaire Goederen, Keu kengereedschappen, Glas- en Aardewerk en wat ver der te voorschijn zal wor den gebracht, w.o. een automatische luchtpomp- installatie met electromotor en toebehoren en een Ford personen automobiel, open tourwagen. De verkoop geschiedt om contant geld zonder opgeld. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De auto en luchtpompinstallatie te vens op Donderdag 29 Sept. 1949, van nam. 15 tot 17 uur. De deurwaarder, belast met de executie A. de Haan. Zegt het voort! HUWELIJK. Schrijf in volste vertrouwen aan steller dezes, met meer dan 30 j. ervaring op dit ge bied, waardoor veie goede huwelijken, zowel in binnen- als buitenland tot stand ge komen zijn. Bur. „Search", Diergaardesiagel 79c, tel. 36707, R'dam, Kant.u. 9-9 u. Inlichtingen kosteloos. STENO aanv. 4 Oct. TYPEN aanv. vlg. week Laatste cursus beginn. voor examen 1950. Aanm. vóór 3 Oct. Taal aanv. 6 Oct. Handelscorr. aanv. 6 Oct. Oude Gracht 71 - Haarlem Wij keren, repareren en ver maken al uw dames- en he renkleding. Kleermakerij KREULEN, Zaanenlaan 171. Tel. 23587 Radiotoestellen in prijzen vanaf f105.- Wij regelen eventueel de be taling met U De Radio-specialist. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 LAAT BIJ THIJS uw matrassen rood, groen of grijs vermaken, vlug. 's morg. gehaald 's av. terug Beddenmaker Stoffeerder LORENTZKADE 190. Tel. 20790. HUMBER HAWK met schuifdak f 8975. Direct leverbaar. All round service. M. Gatsonides, Zandvoortse- laan 131, Heemstede. Telef. no. 27645. Stalling gezocht voor luxe auto liefst van par ticulier, omtrek Vergierde- weg. Brieven no. 4072 Huis of halve villa te Haarlem, of rand stad te koop gevraagd in de prijs van f 15000—20.000. Moet met enige maanden ontruimd te aanv. zijn. Br. no. 4068. 7.30 uur: Les voor beg. 9 uur: Les voor gev. DANS- GEBR. VAN AKE KI. Houtw. 11 Tel. 11652 A.s. Zondag 5 uur Les voor beg. Leer nu bridgen en leer het góéd onder de bekwame lei ding van ervaren leraren op onze gezellige cursus in Rest. MUNNIKS, Gr. Markt 10. Inschrijving Do. 29 Sept. van 8-9.30 u. SCHOOL1 Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarïus GROTE HOUTSTRAAT 102, Telef. 10866 KASTANJESTRAAT 47 hoek Pijnboomstraat. Tel. 22492. Na 6 uur 29363 Het adres voor RADIO, SANITAIR en ELECTRISCHE ARTIKELEN SCHOMMELS RINGEN REKSTOKKEN Prima afwerking. ÜJaamocssTQaaT2t TeLioèhS' WONINGRUIL. Als onderd. v. e. meerh. ruil agb. voor huis te Haarlem, mooi vrij bovenh. te 's Hage. z. g. st. 2 gr. k, 5 x 5 m.. 1 sl.k., hall, keuken en boiler, badk. v. wast,, veel berg ruimte, balcon 10 x 3 M. al les in geluidd, parket; tel. 770390. f 37.50 p. m. Br. D. Schoorl, Mozartstr. 9, Zaan dam. ZO JUIST ONTVANGEN DE NIEUWE JUBILEUM-SERIE Prijzen 188, 395 en 399 gulden Wij demonstreren vrijblijvend aan huis en de betaling kan ook in overleg geschieden. Erkend Philips, Erres en Waldorp Service OSTADESTRAAT 1-3 - HAARLEM - TEL. 19989 Op moderne drukkerij te Haarlem is plaatsing voor: EEN 1e KLAS SNELPERS-DRUKKER waarvoor een prima vakman, bekend met het beste illustratiewerk in aanmerking komt. 1 DEGELPERS-DRUKKER bekend met hand- en automatische degelpersen, voor wie in ons bedrijf veel te Ieren valt. Sollicitaties schriftelijk of mondeling tussen 9 en 13 uur aan Bakenessergracht 69-73 Haarlem. Na werktijd bij de Heer W. J. Beerman, Vergierdeweg 239, Haarlem. Wij handhaven onze alom bekende lage prijzen! Fantasie terra 0VERG0RDUMST0F 2.95 Katoenen VITRAGE 1.13 N0QUETTE TAPIJT groen, terra, beige 70 cm breed per meter 70 C0C0S LOPER diverse dessins 50 cm breed per meter 3.20 1 20 cm breed per meter 90 cm breed per meter Gebloemde 0VER60RDIJNST0F 120 cm breed j» gQ per meter 3* Jaquard geweven TAFELKEED 140 x 170 -JJ 90 Dubbele BOUCLÉ LOPER HOLTAP KARPETTEN 55™ 50 cm breed per meter diverse kleu 200 x 300 KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM IEL. 11491 V"

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3