van de Dam. „Bedrijfschappen moeten staatsorganen zijn' MÉBmI ■BÜ Woensdag 28 September 1949 3 Mr. Van der Goes van Naters in de Tweede Kamer Mr, Oud geeft de voorkeur aan „levenskrachtige kuikens boven gekookte eieren uit de parlemen taire broedoven" (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de middag zetten felle schijnwerpers, in enige van de loges op gesteld, de jubilerende stenografen hon derd jaar geleden riep een wet de Steno grafische Inrichting in het leven in het „filmzonnetje". Meer licht moest er volgens mr. Beernink (C.H.) ook schijnen over de Centrale Veiligheidsdienst, welks instel ling bij een geheim Koninklijk Besluit ge regeld is. Tegen deze geheimzinnigheid kwam deze afgevaardigde bij de desbetref fende aanvullende begroting ten behoeve van deze dienst in verzet. Soortgelijke be zwaren kwamen van communistische zijde, waarop de minister-president er op wees, dat indertijd een en ander toch wel degelijk bij het begrotingsontwerp waarop de gelden voor deze dienst waren aangevraagd, vol doende was toegelicht. Dr. Drees zal met de nieuwe minister van Binnenlandse Za ken, waaronder de Centrale Veiligheids dienst straks zal komen, nader bespreken of er toch openbaarheid zal worden gegeven aan de samenwerking tussen verschillende inlichtingendiensten. Zónder hoofdelijke stemming ging dit aanvullende begrotings voorstel er door. Bij een reeks naturalisatie-voorstellen boekte de heer S c h e p s (Arbeid) een succesje toen hij met behulp van een door minister Wijers overgenomen amendement deze tenslotte er toe bracht mede te wer ken tot de kosteloze naturalisatie van een Duitser, die zich destijds opzettelijk aan de militaire dienst in Duitsland had onttrok ken. Hièrna kon de Kamer het debat over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voort zetten. Mr. VanderGoesvanNaters (Arbeid) betrad het spreekgestoelte om aan staatssecretaris Van der Grinten twee. Ultimata te stellen. In de eerste plaats wenste hij te horen, dat de bedrijfschap pen staatsorganen zullen zijn en voorts ver klaarde hij tegen het ontwerp te zullen stemmen als de staatssecretaris niet de ver zekering gaf. dat het werkelijk zal komen tot de instelling van productschappen. De aanvoerder van de fractie van de Partij van de Arbeid betoogde dat nu juist de ene grote partij (de zijne) van het eertijds ingenomen standpunt dat de groepsstrijd op de voorgrond moest staan, gekomen was tot de opvatting, dat het' algemeen belang de norm moet zijn waardoor de groepsge- meenschap tot rechtsgemeenschap wordt, de andere grote partij, die van de Katho lieken, de weg was gaan betreden van het algemeen belang naar vermenging van al gemeen belang met groepsbelang. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat professor Komme, als volgende spreker, lijnrecht tegen dit betoog zou ingaan. Dat deed hij niet, al kon men indirect toch wel van een bestrijding spreken. Volgens deze spreker geeft het wetsontwerp alleen de opzet van een bepaalde maatschappelijke bouw. Of deze zich zal voltrekken, hangt meer van de praktijk af, zo zeide hij, dan van ons. Van grote waarde achtte spreker de medeverantwoordelijkheid van de werk nemer voor de economische gang van zaken, want zo wordt de arbeider verheven tot de plaats waarop hij als mens in het produc- - tieproces hoort te staan.Verder roemde hij in de opzet van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, de mogelijkheid, dat de onder nemers in de bedrijfseenheid een steun kunnen vinden om zich te ontworstelen aan de „vervloekte zakenmoraal om zich indi vidueel als ondernemer te kunnen hand haven". Spreker zag een dubbele verhou ding tussen staat en individu: het zelf doen en het samenwerken. Naar zijn' mening was het juist goed dat in de bedrijfsorganisatie een mengsel van overheidsinvloed en be- drijfsinvloed aanwezig zou zijn. „Geen seinpaal achter de wissel" Nadat prof Romme nog betoogd had, dat de vertegenwoordigers van de overheid in de besturen van bedrijfschappen helemaal niet doen denken aan een seinpaal achter de wissel, maar dat ze in de trein meerij den, eventueel aan de noodrem kunnen trekken en dat, als dat niet baat, er dan nog altijd het stootblok blijft van de minister, die eventueel een verordening kan vernie tigen, drong hij er op aan dit ontwerp, waarmee de gehele regering zich had ver enigd, thans niet nog op belangrijke punten te gaan wijzigen. In de avondvergadering liet m r. Oud (VVD) zijn gehoor smullen van staats rechtelijke kluifjes en ook van nog andere -lekkernijen. "Vfoit het eerste betreft, denk ik aan zijn knappe uiteenzetting dienende om aan te tonen, dat instelling van bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur (wat het wetsontwerp mogelijk maakt) in strijd is met de Grondwet. Deze eist immers voor het instellen van nieuwe organen een wet telijke regeling. De wetgever gaat dan ook volgens deze spreker te ver .met het overdragen van be voegdheden aan de Kroon, wanneer zij zelfs de deur voor de Kroon openstelt om met behulp van algemene maatregelen van bestuur bedrijfschappen in het leven te roepen. Bovendien achtte mr. Oud die methode ook verkeerd uit een oogpunt van juist beleid, want dat eist volgens hem, dat de Staten-Generaal tenminste in dit op zicht een woordje kunnen meespreken. Verder bleek deze afgevaardigde het be zwaarlijk te achten, dat bedrijfschappen op economisch gebied verordenende bevoegd heden zouden kunnen krijgen. Hij ver klaarde, dat de ondernemers in brede kring daarvoor in het bijzonder bevreesd zijn, niet zozeer omdat aldus ook de arbeiders dan via de bedrijfschappen verordeningen op economisch gebied tot stand zouden kunnen doen komen. Hun beduchtheid geldt veel meer de kans van overheersing' WOENSDAG 28 SEPTEMBER. Luxor: ,.De engel met de bazuin", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het eiland der verdoemden", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9-15 uur. Spaarne: „De blanke godin", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onstuimige jeugd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Thuis komst", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bestemming Tokio", 14 j„ 2. 4,15, 7 en 9.15 DONDERDAG 29 SEPTEMBER. Grote Kerk. Concert door Aerdenhouts Vrou wenkoor, Jo Vincent, Annie Hermes, George Robert, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. door machtige ondernemers. Zulk een over heersing noemde mr. Oud uit den boze en strijdig met de ware democratie. Tenslotte bleek mr. Oud de voorkeur te geven aan levenskrachtige kuikens boven gekookte eieren die eventueel uit een te warm opgestookte parlementaire broed oven te voorschijn zouden komen. Mr. Oud hoopte, dat uit de parlementaire smelt kroes een levenskrachtig kuiken te weten een in zijn ogen bij de tegenwoor dige maatschappelijke ontwikkeling pas sende wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te voorschijn zou komen. In een dergelijk betoog paste natuurlijk ook een bestrijding van het standpunt, 's middags door mr. van der Goes van Na ters verdedigd. Vandaar dat de woordvoer der van de WD-fractie de bedrijfsorgani satie alleen aanvaardbaar vond als zij min der overheidsbemoeiing tengevolge zal hebben. Hij wilde allerminst, dat zij een verlenging van de overheidsarm zou wor den. Tenslotte zij vermeld, dat de heer S t a- pelkamp (AR) betoogde, dat de over heidsinvloed zoveel mogelijk buiten de be drijfsorganisatie moest blijven en de heer Stufkens (Arbeid) in dit opzicht tot de tegenovergestelde slotsom Kwam! Duo Pappolo-Rosquin speelde Mozarf-sonates De Renaissance-zaal van het Frans Hals museum was Dinsdagavond rijkelijk bezet met een aandachtig publiek, gekomen om het programma van Mozart-sonates te ho ren, dat er zou worden uitgevoerd door de violist Lorenzo Pappolo en de pianist Lode Rosquin. Enkele maanden geleden gaf dit duo een Brahms-avond, eveneens in de Renais sance-zaal; de vertolking van. de drie sona tes voor viool en piano liet toen'goede in drukken na, wat de belangstelling voor dit weder-optreden grotendeels verklaart. Maar nu kwam men met de pure kunst van Mozart, uit wiens rijk gevarieerd en levenskrachtige oeuvre vier duo-sonates ter uitvoering gekozen waren. Dit beteken de zowel voor het publiek als voor de con certgevers een totaal andere instelling, die ik niet beter kan aanduiden dan als een confrontatie met het absolute. Zo'n hele avond Mozart kan dit idee een sterke be vestiging geven. Men ondervindt dan hoe langer hoe meer, dat deze geniale compo nist zichzelf niet in de weg trad met bui- ten-muzikale ervaringen, maai' als schep per een begenadigd medium van zijn muze was. Dit maakt dat de herschepping van zijn werk een rijpe' bezonkenheid vraagt, die zich losgemaakt heeft van het persoon lijk accent en van alle zelfzucht. Het is een probleem dat zich toespitst naarmate meer uitvoerdèrs in het geding' komen. Toen de pianist Rosquin niet zonder „emphase" de arpeggio-accoorden van het inleidend Adagio der sonate in G (K.V. 379) aanhief, konden wij al vrij stellig vermoeden, dat de zuivere sfeer voor Mozart's kunst nog in het verschiet lag; en toen de violist Pap polo aan 't woord kwam, wisten we al zeker, dat zij het met hun beiden omtrent dit belangrijke punt der interpretatie nog lang niet eens waren. Ondertussen bleef de pianist geruime tijd het samenspel regeren en beheersen en in zijn solo-variatie een wel muzikale, maar stylistisck bedenke lijke vrijmoedigheid van tempo toepassen. Maar gaandeweg verbeterde in deze vari- Aan de voet der Nederlands Hervormde kerk te Amerongen wachten drie klokken geduldig tot zij in de toren zullen worden gehesen. Ter bescherming tegen de regen heeft men er een houten afdak boven gebouwd. Als de achtergrond niet zo landelijk waszou men denken met een marktstalletje op het Amsterdamse Walerlooplcin te doen te hebben. Voetbal Velsen, Schoten en H.F.C. zijn nog ongeslagen Na drie Zondagen zijn nog drie derde klassers uit Kennemerlana ongeslagen. Vel sen speelde twee maai en beide keven was het resultaat een zege. Schoten behaalde twee overwinningen en een gelijk spel en HFC speelde twee maal gelijk. Het ziet er naar uit, dal Velsen en Schoten een be langrijke rol zullen gaan vervullen in het verdere verloop der competitie. HFC komt. in een afdeling uit, waarin de clubs nogal wisselvallig spelen en daarom is het niet gemakkelijk een voorspelling te maken. Bloemendaal staat er het zwakste voor. Het verloor drie maal en dan volgt Terras vogels met een punt. De ranglijstjes zijn thans: atie-cyclus het evenwicht, door wederzijds prijsgeven van romantische gevoeligheden. En toen werd het Mozart! De Sonate in e (K.V. 304) werd in deze sfeer van zelfbeheersing e'en juweeltje; het was zelfs merkwaardig hoe fraai de piano en de viool samenklonken in de delicate"' contrapunterende lijnen van het Tempo di Menuetto. En zo verliep ook, in doorgaans voortref felijk aangepast en toch lang niet ongevoe lig samenspel! de uitvoering van de Sonate in F (K.V. 376) met het verrukkelijk tere coda van het Rondo; en die in Bes (K.V. 454) met haar poëtisch middendeel en haar brillante snelle delen en waarvan wij weten dat Mozart de klavierpartij bij de eerste uitvoering (in tegenwoordigheid van kei zer Jozef II) uit het hoofd speelde. Hij had geen tijd gevonclen om ze op te schrijven! Mozart was ons door het duo Pappolo- Rosquin zeer nabij gebracht. Groot succes noopte tot een toegift: het Andante uit de achtste sonate (K.V. 376), dat het sublieme van Mozart's kunst in al zijn eenvoud openbaarde. JOS. DE KLERK Honderd jaar stenografie in de Staten-Generaal Ter herdenking van het honderdjarig bestaan van de Stenografische Inrichting der Staten-Generaal is Dinsdag na de middagvergadering der Tweede Kamer in een der zalen van het gebouw van dit col lege een bijeenkomst gehouden, welke on der andere werd bijgewoond door minis ters, staatssecretarissen, Kamerleden en anderen die reden tot erkentelijkheid jegens de jubilerende instelling hebben. Na een inleidend woord van de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, sprak de voorzitter der Gemengde Commissie voor de Stenografie, de heer H. W. Tilanus, een feestrede uit. Iiij uitte woorden van waardering voor het werk der jubilerende inrichting en deelde mede, dat de Koningin de directeur der inrichting, de heer W. J. Bastiaan, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister-president Drees heeft daar op namens de regering de stenografen van harte geluk gewenst, daarbij herinneringen ophalend uit de tijd toen hij zelf Kamer stenograaf was. Namens de Parlementaire Pers sprak dr. E. van Raalte woorden van gelukwens. Als vertaler in de Engelse taal werd voor de Haarlemse rechtbank beëdigd Jo hannes Karei Miohon te Haarlem. Bedorven soep gegeten Een familie te Naaldwijk gebruikte de zer dagen een restantje soep, dat was ge trokken van soepbenen, die twee dagen tevoren waren gekocht. Men ontdekte later dat deze soep bedorven was: Het echtpaar werd onwel en een arts achtte overbren ging naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage noodzakelijk. Een inwonende kostganger werd ter controle in het ziekenhuis onder zocht, doch hij kon spoedig naar huis gaan. SPECIALE TREIN VOOR PASSAGIERS VAN DE „VAN OLDENBARNEVELT" Zaterdag zal de „Johan van Oldenbame- velt" met 1250 passagiers uit Amsterdam naar Batavia vertrekken. De inscheping van passagiers uit Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Heemstede, Haarlem en Am sterdam geschiedt tussen 9 en 12 uur en voor de overige passagiers tussen 1 en 3 uur. Van Den Haag zal te 8.01 uur een speciale trein vertrekken die te Amster dam rechtstreeks naar het inschepings terrein aan de Javakade zal doorrijden. Deze trein stopt ook te Leiden, Heemstede en Haarlem. Derde klas A (1) Derde klas D (1) HRC 2 2 4 RKVVA 3 2 5 SDW 3 2 4 Schoten 3 2 5 Vitesse 3 2 4 DEC 2 2 4 Zilver m. 3 2 4 Hilversum 3 2 4 Alw. Ready 2 1 3 Zandv.m, 3 1 3 Kinheim 3 1 3 Allen W. 2 1 2 APGS 2 1 2 Meteoor 3 1 2 Beverwijk 3 1 2 JOS 3 1 2 DIO 3 0 2 De Meer 3 I 2 Schagen 3 0 1 HMS 3 0 1 Terrasv. 3 0 1 Aalsmeer 3 0 0 Derde klas C (1) Derde klas A Velsen 2 2 4 (2) OVVO 3 1 4 Roodenburg 3 1 4 Helder 3 1 4 Hillinen 3 2 4 DCG 2 1 3 Wassenaar 3 1 4 Alkm. Boys 3 1 3 Alphen 3 2 4 WE 3 1 3 GSV 3 1 3 KW 3 1 3 TYBB 3 1 3 DEM 2 1 2 HFC 2 0 2 WMS 3 1 2 HBC 3 1 2 Hollandia 3 1 2 Tonegido 2 0 1 Bl'daal 3 0 0 RKAW 3 0 1 Roeien Wedstrijden voor scholieren Zaterdag 1 en Zondag 2 October worden onder leiding van de Roei- en Zeilvereni ging. „Het Spaarne" roeiwedstrijden voor Haarlemse scholieren gehouden. Beide dagen wordt des middags geroeid. Gestart wordt bij de Zonnekade en de finish is bij het clubgebouw der roeivereniging. Meer clan veertig ploegen zijn ingeschreven. Deel nemende scholen zijn het Kennemer Ly ceum, het Jac. P. Thijsse Lyceum, het Coornhert Lyceum, het Triniteits Lyceum. „Sancta Maria", Meisjes HBS. MTS, IIBS a en b en het Stedelijk "Gymnasium. Ook oud-leerlingen zullen aan wedstrijden deel nemen. Het programma vermeldt onder apdere nummers voor vier en lichte vier beginnelingen. Vandaag wordt in Earl's Court, Londen, een auto-tentöonstalling geopend. De nieuwe twee verdiepingen hoge hydraulische vrachtwagen van Morris, die voor de transporten der Morrisjesnaar de tentoonstelling gebruikt werd, is op zich zelf al een beziens waardigheid. Hier wordt een serie grote sportwagensvoor het tentoonstellings- gebouio afgeladen. Wij spelen Luilak Het was aanvankelijk onze bedoeling u te vei'gasten op een instructief refe raat over het Veiligheidsmuseum in de Hobbemastraat. Wij zijn daar echter verveeld van teruggekomen. Allemaal aanschouwelijke voorstellingen van allemaal manieren om zichzelf te be schadigen. Een museum dat nuttig en nobel, maar tegelijkertijd zo naargeestig is dat wij niet verbaasd waren er nie mand aan. te treffen. Alleen de onder directeur vonden wij er op de eerste étage achter twee glazen deuren, waar voor de veiligheid een bord op geschil derd was „verboden in te rijden". Nu is dat onze gewoonte niét. Wij vonden er één aardig ding. Dat was een plakkaat uit vroeger eeuwen van de „Bestierders der vereniging tot behoudenis der drenkelingen". Daar stond op dat men drenkelingen tot het leven moet wekken door hen „roock van toeback in het fondament te blaasen". Zolang deze maar niet van Turkse sigaretten is, zou het ons wél zijn. Wij hadden overigens binnen een half uur ruimschoots toebaclc van het hele museum en zijn heengegaan voor een kleine rijtoer door Amsterdam op deze schone herstmiddag. Zoals dat betaamt, zijn wij eerst langs de grachten gereden en wij zagen met genoegen dat de bla deren allerwege weer plichtsgetrouw in het water begonnen te vallen, teneinde de grachten de stemmige atmosfeer te verschaffen, die zo terecht door rond vaar t-explicateurs wordt geprezen ten behoeve van Angelsaksische toeristen en hun eigen portevuiljes. De hele stad was trouwens in feest stemming en zelfs aan het huis van de heer F. Merit'is hmgen de vlaggen uit. Het dagblad „De Waarheid" dat er zetelt, zegt populairAveg Felix Meritis, maar wij vinden dat'.géén verhouding. De Waarheid kan nu wel van de daken 's mans voornaam gaan lopen schreeu wen, maar wij zouden de huisheer graag met wat meer respect bejegend zien. Tenslotte zijn wij vol van welwillende luiheid neergestreken aan een tafeltje bij American aan het Leidseplein. Wij zijn niet op ons achterhoofd gevallen dit ter voorkoming van ongerustheid en zochten een tafeltje uit waaraan een schone dame zat met een grote hond, die Tommie heette, Blijkbaar had zij teveel boeken van Kipling gelezen, want zij bleek geneigd de hond te onderschatten, door hem een menselijk versta nek toe te schrijven. Eer zij hem een koekje aanbood, informeerde zij namelijk of haar „ommetepommie een lekker koe- kelepoekie" zou wensen te consumeren. Toen Tommie haar daarbij echter in de vingers hapte, zei zij fijntjes: „Fuile rothond". Dit vrolijkte ons bijzonder op en wij zegen nog gemakkelijker neer in ons rieten stoeltje om onder het genot van een klein glaasje Sinas de gaande en komende man op het Leidseplein gade te slaan. De herfstwind die uit de rich ting van Ko Kulderij's eetsalon was op gestoken, woei verrukkelijke geuren van scheerlotion en parfum langs onze be gerige neus en wij koesterden ons be haaglijk in de welstand van de mensen die om ons heen zetelden. Ook besteed den wij veel aandacht aan de nieuwste Amerikaanse dassen, die ten toon wer den gespreid en onze dag was helemaal goed toen wij er één zagen waarop zee leeuwen bezig waren de Matterhorn te. bestijgen. Zij schenen daarbij bananen te eten, maar dat konden wij niet zo goed waarnemen, omdat wat men des gewenst de heer zou kunnen noemen, die le spullebaas van deze Alpinistenvereni ging was, zich omdraaide teneinde meer aandacht te kunnen besteden aan een passerende schone, die uitgerust was met een „Asjemaarniedenktdattetzo- maargaat"-blik. Zo zaten wij maar aan ons tafeltje en blikten naar de rode en oranje lelies in het plantsoen, het monumentale gebouw van Hirsch, een jonge Haarlemse advo caat die zich begerig over een hem nog niet toebehorende nieuwe Chrysler boog en de inspecteur van het Amsterdamse verkeerslicht-wezen, die weemoedig naar de chaos op het plein staarde en scheen te denken „Hoe groen was mijn cyclus". Voegt gij daar nog bij, dat er vlak voor ons een pierement stopte dat in vlugge walsmaat eerst „Koeter Moont doe kehest zoho stiehiele" en daarna „Scheide doet lijde" speelde, dan zult ge beseffen hoe in en in gelukkig wij waren. De onbetaalbare Lou In een dier koffyhuizen, die hun repu tatie verloochenen door het schenken van glazen met pietluttige hoeveelheden troebel vocht in allerlei onheuse kleu ren, troffen wij leunende op een ele gante toonbank op een avond de on betaalbare kunstenaar Lou Bandy, die daar op de hem zo geheel eigen wijze de weerschijn der zon zat op te zoeken. Hoe driewerf zalig is toch het leven in de grote stad, waar de beroemdheden rechts en links voor het oprapen liggen als waren het net zulke eenvoudige mensen als u en wij. Wij hoorden hem zeggen met die kwinkelerende stem, welke ons dier baarder is dan de lokroep van welke coloratuurzangeres ter wereld dan ook. tot een nog niet helemaal opgeschoten buurman, die hevig uit zijn boord trans pireerde van bij deze gelegenheid pas send ontzag: „Staat daar op het nieuwe programma toch een soort imitateur, gewoon niet om an te hoooore. Seg ik laatst tege die vent, weet je wat jij nou doen moest vader je moest ook eens probere me broer na te bootse. Tot goed begrip dient u te weten dat de broer van Lou Bandy in de wande ling Willy Derby heette, doch reeds jaren geleden voorgoed afscheid van deze wereld heeft genomen. Er viel even een stilte in het drukke lokaal. Toen hernam de gevierde komiek, met een grijns die zijn mondhoeken ergens tus sen oog en oor deed belanden: „Wel een beetje cru, vin je eigelijk niet? Maar dan soudie teminste se grote mond dicht houwe!" Nog geen half uur later kwam er een tweede verhaal, dat de voor deze rubriek gebruikte inkt niet doet blozen. „Moet je hore, sta ik laatst in Scala, sie ik daar Buziau zitte op de eerste rij, seg ik direct tegen het publiek in de zaal: wete jullie eigelijk wel wie de populairste humorist in Nederland is? Geen sjoege natuurlijk. Seg ik weer: kom kom, zijn jullie dat nou al vergete, dat weet toch ieder kind. De besté en de grootste ko miek van de hele wereld is en blijft Buziau van de onvergételijke Bouw meester-revue. Nou hij glundere, hè, met z'n bleke bakkes. Ga ik door tege die mense te prate, seg ik: nou sal ik jullie eens een voorbeeld geve. Iedere jonge op straat kun je aanspreke met de vraag: weet jij waar Buziau woont? Onmiddellijk sal je hore in Rijswijk meneer. Ik denk dat moet ik toch ook eenS probere. Stap ik uit me auto, stel ik die vraag aan zo'n echte Amsterdamse jonge. En wat denk je dat hij ten ant woord geeft: sou ik u niet kenne segge, meneer Bandy. Wij hebben hem bijna omhelsd van ontroering. Het Ballet der Lage Landen brengt op de laatste avond van deze maand in de Stadsschouwburg een gedeel telijk nieuw progra'inma. Onder meer wordt een „choreografische thriller" van Florrie Rodrigo ten doop gehou den. Zaterdag en Zondag kan men in het zelfde gebouw een nieuw stuk van de romanschrijver Maurits Dekker leren kennen, te weten „De Wereld heeft geen Wachtkamer" met Jo Sternhèim in de hoofdrol. Onder re gie van A. Defresne ziet men verder Jenny van Maerlant, Hetty Beck, Robert de Vries en vele anderen. Het Nederlands Volkstoneel vertoont Vrijdagavond in dc. Doelenzaal aan In de hoofdstad uit dc Kloveniersburgwal het drama „Voerman Henschelvan Hauptmann met Johan Elsensohn als de titel held. Hedenavond beschikt de Propaganda- club van Opera-liefhebbers over de grote zaal van het Concertgebouw, waar zich laten horen in lal van aria's en duetten: de coloratuur Erna Spoorenberg, de soprano drammatico Marisa Mari, de tenor Leo Larsen en de bariton Leon Combè. Aan de vleugel zit Jos Carpay. Op 1 October begint in de kleine zaal de jaarlijkse meesterserie met een piano-recital door Cor de Groot. W eg-wijzers In de Reguliersbreestraat vlak bij het Muntplein hangt een reusachtig uit hangbord te verkondigen dat de voorbij ganger om de juiste tijd te weten te komen slechts een blik hoeft te werpen op de metershoge klok daaronder. Als men aan de invitatie gevolg geeft, komt men tot de ontdekking dat de beide wijzers van het uurwerk nu reeds meer dan een week ontbreken, hetgeen de be rekening van de juiste tijd niet be paald vereenvoudigt. Maar gelukkig blijkt er toch iemand te zijn die daar geen moeite mee heeft. Dit meenden wij althans te mogen afleiden uit het op schrift van de bijbehorende gevel. Wat Kan kan kan Kan alleen. Onze vraag luidt echter: wat baat dit ons, gewone stervelingen? - EOEDA Gymnastiek Jaarverslag Gymnastiek- verbona Zoals gebruikelijk heeft het bestuur van het K.N.G.V. ook over 1948 een in boek vorm samengesteld jaarverslag uitgegeven, dat door de overzichtelijke indeling dei- rubrieken een zeer goed beeld geeft van de gebeurtenissen, waarbij de leden nationaal cn internationaal betrokken zijn geweest. Als nationale gebeurtenissen worden ge noemd de herdenking van het tachtigjarig bestaan van het Verbond, de bondsfeesten gedurende de Pinksterdagen in Arnhem en de regionale bondsfeesten ter gelegenheid van het Regeringsjubileum en de deelname van talrijke groepen gymnasten aan de Olympische Dag. Internationaal contact had het K.N.G.V. gedurende de bondsfeesten met België, Luxemburg (o.a. in een Benelux-landen- wedstrijd voor heren) Denemarken en Zwitserland, met de damesploeg van Frank rijk in Parijs, in Straatsburg eveneens met de dames. De damesploeg was ook ver tegenwoordigd bij de Oympische Spelen in Londen. Op 1 Januari 1948 waren 625 verenigin gen bij het verbond aangesloten. In de loop van dat jaar traden 46 verenigingen toe en er werden 40 verenigingen afgevoerd. Het ledenaantal steeg van 117.946 tot 120.155 leden. Hoofdzakelijk traden adspiranten beneden 12 jaar toé. Zaterdag 8 en Zondag 9 October wordt in Groningen de jaarlijkse bondsvergadering gehouden. De uit 21 punten bestaande agenda bevat, behalve de gebruikelijke ver slagen van het bestuur en de diverse com missies en de verkiezing van periodiek- en definitief aftredende functionarissen, o.a. de vragen of in 1950 wederom een bonds- congres gehouden moet worden en in 1952 een bondsfeest. Ter behandeling van de agenda van de algemene vergadering van het K.N.G.V. houdt de Kennemer Turnkring Zaterdag een buitengewone Kringvergadering in Brinkmann. Op verzoek van het kring- bestuur heeft de heer Th. W. Aalbers uit Arnhem, lid van het bestuur van het K. N. G. V, zich bereid verklaard, zijn causerie over het onderwerp: „Met welke vraag stukken hebben bestuursfunctionarissen en technische leiders in het K.N.G.V, reke ning te houden?" te herhalen. Deze rede is dooi- hem uitgesproken tijdens het ver- bonds-congres van het K.N.G.V. op 12 Maart te Ütrecht. Kegelen Haarlems concours is achter de rug Van het te Haarlem gehouden nationale concours ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Nederlandse Kegel bond luiden de eindstanden: Korpswedstrijd vijftallen heren: 1. „50 keigeleers", Maastricht 333; 2. D.I.G., Arn hem 316; 3. S.T.I.K., Maastricht, 313.47 (13 negens). Korpswedstrijd drietallen heren: 1. M.E. K.E.V., Maastricht 188; 2. X.Y.Z., Rotterdam 187; 3. Haarlem, 183.30 (5 negens). Hoogste korpswerper was J. H. Baggerman, Haar lem met 73 houten. Korpswedstrijd vijftallen dames: 1. Kif, Rotterdam, 288; 2. D.I.O., Delft, 282: 3. Nooit gedacht, Hengelo (O.) 173. Jubileumwcdstrijd: 1. C. v. d. Gaarden, Rotterdam, 123; 2. M. de Haas, Schagen, 115; 3. G. Wolfoord, Aalten, 114.15 (7 negens). Vaste baan wedstrijd heren: 1. F. Leuf- kens, Meerssen, 45-2-43; 2. J. Lensdorp, Haarlem. 45-40; 3. R. Zeef, Zuidbroek, 44- 42. Vaste baan wedstrijd dames: 1. mevrouw J. Reumer, Delft 41-39; 2. Mevrouw C. Kel derman, Heemstede, 41 (2 x 37); 3. me vrouw H. Stubbe, Hengelo, 41-37. Vrije baan wedstrijd heren: 1. F. Leuskens Meerssen, 19x45; 2. W. Landa, Den Haag, 5x45; 3. P. Wijnands, Maastricht, 3x45. Vrije baanwedstrijd dames: 1. mevrouw J. Beumer, Delft 2x44; 2. mevrouw M. de Haan, Haarlem, 44-43; 3. mevrouw W. Lan da, Den Haag, 43-42. Vrije baanwedstrijd Hamburgertelling heren: 1. W. F. de 'Dood, Haarlem, 2x120- 110-108; 2. A. Kollmann, Alkmaar 2x120- 108 2x106; 3. H. Stubbe, Hengelo (O.) 2x 120-108, 106. Vrije baanwedstrijd Hamburgertclling dames: 1. mevrouw M. de Haan. Haarlem, 120-110-102: 2. mevrouw C. v. d. Graaf, Rotterdam, 114; 3. mevrouw J. Doesburg, Hengelo (O.) 110. Athletiek Nieuw Belgisch record van Reiff op de 1500 meter Tijdens de internationale athletiekwed- strijden, welke te Brussel werden gehou den, won Reiff de 1500 meter handicap in de nieuwe Belgische recordtijd van 3 min. 45.8 sec. Het vorig record stond sinds zijn wedstrijd..tegen Slijkhuis op 21 Augustus met 3 mm. 46 sec. op zijn naam. Tweede werd de Zweed Aberg in 3 min. 51.2 sec., gevolgd door zijn landgenoten Bergkvist (3 min. 52.2 sec.) en Bengtsson (3 min. 53.8 sec.). Zwemmen Zuid-Slavische ploeg startte in Den Haag In het zwembad „De Regentes" te Den Haag wei-den Dinsdagavond internationale zwemwedstrijden gehouden met deel neming van de Zuid-Slavische zwem- en waterpoloploeg Mladost. De uitslagen luidden: 400 meter vrije slag lieren: 1. Maryan Stipetic (Mladost) 4.55,8; 2. Mislav Stipetic (Mladost) 4.59,2; 3. Bollen (Zian) 5.56,5. 100 meter schoolslag dames: 1. Nel Garritsen (RDZ) 1.25; 2. Hennie Caspers (LZC) 1.25,8; 3. Tonnie Hom (Robben) 1.27,2. 100 meter vlinderslag heren: 1. Maszlo (Mladost) 1.14,8; 2. Radema kers 1.16,5. 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wielema (Robben) 1.13,4; 2. Ria van der I-Iorst (RDZ) 1.15; 3. Truus Overvoorde (DZV) 1.20,2. 100 meter rugslag heren: 1. Bijkerk (HVGB) 1.13; 2. Scheffer (DJK) 1.14; 3. Kvinz (Mladost) 1.15. 100 meter vrije slag dames: 1. Irma Schumacher (RDZ) 1.07,7; 2. Geertje Wielema (Robben) 1.09; 3. Ans Massaar (RDZ) 1.10. 100 meter vrije slag heren: 1. Maryan Stipetic (Mladost) l.Gv.S; 2. Bollen (Zian) 1.02; 3. Vidovic fMladost) 1.02,5; 4 Bijlsma (Haarlem) 1.02,5. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames: 1. RDZ 1.46; 2. Zian 1.52; 3. DZV 1.53,2. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. Mladost 1 36; 2. Zian 1.36,4; 3. H. Z. en P. C. 1.39 Waterpolowcdstrüden Mladost—HZ en PC 9-r-4 (4—4); Zian— HZ en PC 87 (44); ZianMladost 4—11 (2—3),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5