De verzorging van ouden van dagen Uw auto eist, SLEUTEL WEG? Alma's dubbele taak Woensdag 28! SepteniKer 1949 Haarlems Bagblad en Opreclite Haarlemsfclië Courant Er is behoefte aan meer inrichtingen die een officieel karakter dragen De verzorging van ouden van dagen vraagt in deze tijd sterker de aandacht. Niet alleen tonen de statistieken aan dat er meer bejaarden komen, maar ook ieder die iets te maken heeft met de inrichtingen die daarvoor bestaan, ervaren het, omdat met het vraagstuk der plaatsruimte steeds meer geworsteld wordt. Alle inrichtingen die er zijn van de gemeente Haarlem en van ker kelijke verenigingen zijn vol. De gemeente Haarlem heeft het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersin gel. Geen "plaats is er onbezet. Men weet dat de raad van Haarlem on langs medewerking verleende om het mo gelijk te maken dat een R.K. bouwvereni ging die in Haarlem-Noord woningen voor ouden van dagen gaat bouwen, daarbij ook een verzorgingshuis zet. Maar daarmee wordt het vraagstuk der plaatsruimte na tuurlijk niet opgelost, alleen wat verlicht. De diaconie der Ned. Hervormde Kerk heeft reeds enige tijd het voornemen om een nieuw verzorgingshuis te stichten. Het Diaconiehuis in de Jansstraat is ook vol ledig bezet. De moeilijkheid is evenwel daarvoor in Haarlem of omgeving een ge schikt huis te vinden dat zonder veel ver bouwing voor het doel geschikt te maken is. Grote verbouwingen kosten immers veel geld en nu de Haarlemse diaconie aan de in de oorlog zo zwaar getroffen kerkelijke gemeente in Nijmegen 300.000,steun heeft toegezegd, is men in Haarlem vrijwel aan het eind zijner financiële krachten. Te meer omdat ook in Haarlem-Noord de bouw van een kerk noodzakelijk is. Maar al zijn er die geldelijke moeilijkheden, de diaconie blijft toch aan deze aangelegen heid al haar aandacht wijden, want de noodzakelijkheid dat er een oplossing komt wordt steeds groter. Er zijn, zowel in Haarlem als in andere steden, veel particuliere verzorgingshuizen gekomen. Indertijd hadden wij over deze quaestieaeen onderhoud met de genees kundige inspecteur voor de Volksgezond heid, die ons verzekerde dat in verschei dene tehuizen de toestand te wensen over laat. In het algemeen nemen de exploitan ten, gelet op de ruimte die zij hebben, te veel mensen op, terwijl het bovendien moeilijk is om voldoende deskundig per soneel te krijgen. Die overvolle tehuizen ontstaan omdat de exploitanten natuurlijk voor een sluitende rekening moeten zor- sen. Uit ervaring kon de inspecteur ver zekeren dat de toestand der tehuizen te Haarlem, in vergelijking met verschillende andere steden, o.a. met Amsterdam, niet slecht is. maar ook hier zou verbetering alleszins zijn toe te juichen. Ook dr. W. B. Smit, directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst te Haar lem, betreurde het te kort aan capaciteit van het Haarlemse Tehuis voor Ouden van Dagen. Wij zijn nu wel genoodzaakt in vele gevallen de mensen te verwijzen naar par ticuliere tehuizen, hoewel wij weten dat zij het daar lang niet zo goed hebben als in ons eigen tehuis. Daarvan is de exploitanten geen verwijt te maken, want zij moeten 's winters extra verzorging. Er zijn weer enige stallingplaatsen vrij bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36-44 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEFOON 12403 (Adv.) Uitbreiding van „Eykengaarde" Er komt een houten paviljoen bij voor 50 patiënten Het St. Elisabeths Gasthuis heeft sinds Juli 1944 als filiaal „Eykengaarde" in Aer- denhout in gebruik, speciaal voor de ver zorging van lijders aan tuberculose. De capaciteit is thans 76 bedden. Er be stond evenwel behoefte aan verhoging van het aantal omdat er altijd meer aanvraag dan gelegenheid tot plaatsing is. Op dit ogenblik staan op de wachtlijst van lijders aan t.b.c. uit Haarlem en omgeving, die opgenomen moeten worden in een zieken huis of sanatorium ongeveer 50 personen. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft thans vergunning gegeven om bij „Eykengaarde" een houten paviljoen te plaatsen, waardoor het aantal bedden met ongeveer 50 vermeerderd zal worden. Binnenkort zal aan de Haarlemse ge meenteraad een voorstel gedaan worden om deze uitbreiding te financieren. voor alles zorgen dat hun rekening sluit. Alle huizen zitten zo vol, dat er praktisch geen ruimte overblijft voor ontspanning. In ons eigen tehuis hebben wij er voor kunnen zorgen dat er behoorlijke recreatie zalen zijn. Zelfs hebben wij een biljart aan geschaft. De oudjes zijn daarmee zeer ge lukkig. Wij houden zo vertelde dr. Smit ver der zoveel mogelijk toezicht op de par ticuliere tehuizen, maar daarmee is natuur lijk niet alles te bereiken wat gewenst wordt. De gewenste verbetering kan alleen verkregen worden door vergroting van de capaciteit der inrichtingen waarbij het maken van winst niet op de voorgrond be hoeft te staan. Van andere zijde hoorden wij de moge lijkheid opperen om het St. Elisabeth's Gasthuis, als dit nog eens vrij komt als de plannen doorgaan voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, te bestemmen voor een groot verzm-gingshuis van ouden van da gen. Al is het gebouw niet modern genoeg voor ziekenhuis, voor die nieuwe bestem ming zou het zich uitstekend kunnen lenen. Maar wij behoeven er niet op te wijzen, dat uitvoering van het denkbeeld voor de eerste jaren geen oplossing kan brengen voor het vraagstuk der ouden van dagen, want het is niet waarschijnlijk dat er in de eerste jaren van de bouw van dit nieuwe zieken huis kan komen. Er is wel uitgekeken naar een ander ge bouw dat van gemeentewege zou kunnen worden ingericht ter vergroting van het bestaande tehuis voor ouden van dagen, maar ook daarin is men nog niet geslaagd. Een ander probleem waarvoor men staat, is ook de verpleging van chonische lijders- Er zijn ook veel ouden van dagen die niet ziek genoeg zijn om in een ziekenhuis op genomen te worden, maar die toch enige verpleging nodig hebben. Ook die zijn nu gedeeltelijk aangewezen op opneming in die particuliere tehuizen. Ook hier zou in de toekomst een ontruimd St. Elisabeth's Gasthuis een goede oplossing kunnen bieden. Voor dit ogenblik is men daarmede evenwel niet geholpen. ALLEEN 1E KLAS STOFZUIGERS Bet.: f 10,p. maand PRIMA SERVICE 3. G. KAASEMBR0OD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 SMEDESTRAAT 7 (Adv.) De heer C. D. v. Schouwenburg wordt 6 October tachtig jaar Op 6 October hoopt de heer C. D. van Schouwenburg, Gedempte Oudegracht 140, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Hij is geboren te Gouda, ging na de lagere school te hebben doorlopen, op jeugdige leeftijd naar de vijf-jarige HBS aldaar. Na die te hebben gevolgd, was zijn doel als officier naar N.O.I. te gaan en hij volgde ae toen nog bestaande cursus voor op leiding tot beroepsofficier. Bij de laatste strenge keuring werd hij afgekeurd voor de dienst in de tropen. Daarna was de heer Van Schouwenburg werkzaam als ambtenaar op een der hoofd- bureaux der H.IJ.S.M. te Amsterdam. Bij de inwerkingtreding der Ongevallen wet in 1901 werd hij geplaatst als adjunct commies bij de te openen Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. Bij deze instel ling doorliep hij de diverse rangen, doch werd hij met nog enkele andere hoofdamb tenaren, bij de inwerkingtreding van de raden van arbeid eervol ontslagen en als hoofdcommies op wachtgeld gesteld. Daar na opende de heer Van Schouwenburg te Haarlem een „Administratie- en Adviesbu reau" voor de Verzekeringswetten, welk bureau nog bestaat. Ook werd hij aange zocht als directeur te willen optreden van het Amsterdams Bureau voor Belasting inning. Enige jaren had hij zitting in het bestuur van het Nederlandse Genootschap tot Ze delijke verbetering van Gevangenen (thans Nederlands Genootschap tot Reclassering) Verder heeft hij gedurende twaalf jaar het werk van een accountant vervuld bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer Van Schouwenburg was mede oprichter en bestuurslid van de „Neder landse Coöperatieve Spaar- en Credietbank van Ambtenaren en Beambten" te Amster dam en lid van enkele commissies. De aanstaande jarige heeft een werk zaam leven achter de rug en geniet een goede gezondheid. Soms bericht men ons, hoeveel succes men heeft gehad met een Groentje in Haar lems Dagblad. Dat betekent dan, dat men verrast was. Meestal bericht men het ons niet. Dat betekent, dat men het vooruit wel wist. Middenstanders bespreken hun moeilijkheden van deze tijd Voor de tweede keer binnen veertien dagen kwam het Comité voor de kleine zelfstandige middenstanders Dinsdagavond in restaurant Brinkmann bijeen. De voor zitter, de heer J. Ledder, sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde over uit, dat het aantal belangstellenden groter is dan de eerste 'keer. Bij merkte op, dat het niet goed gaat met de middenstand. De voor naamste reden hiervan noemde hij, dat de leden, die bij de middenstandsorgani saties aangesloten zijn, niet actief genoeg optreden. Het gevolg moet volgens hem dan zijn, dat de besturen minder in actie komen. Spreker herinnerde er aan, dat de arbeidersbeweging meer bereikt heeft dan de middenstand, omdat de arbeiders betér georganiseerd zijn en samenwerken. Er zijn weer belangrijke plannen van de regering, waartegen de middenstand zich dient te verzetten. Spreker herinnerde aan de huur verhoging en de publiekrechtelijke bé* drijfsorganisatie. Voorts zijn moeilijkheden voor de middenstanders te verwachten door de devaluatie. Spreker merkte op, dat het doel van het comité niet is tegen <^e bestaande middenstandsorganisaties te wer ken, doch met deze te trachten de belangen van de middenstanders te behartigen. De heer Baggerman behandelde het on derwerp: „Wat is het voordeel van de vak groep en de te verwachten publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie voor de kleine zelf standige?" Eerst schetste spreker de positie van de kleine zelfstandigen. Deze groep heeft het zeer moeilijk en moet hard wer ken, om het hoofd boven water te houden. Het is niet de bedoeling van de kleine zelf standigen om reactionnair op te treden, maar wel actief te werken met anderen in de strijd om het bestaan. De heer Bag german zeide, dat de bedrijfsgroepen in stellingen zijn, welke de bezetters hebben ingesteld en welke de Nederlandse regering heeft voortgezet. Deze groepen behartigen volgens de heer Baggerman niet de belan gen van de middenstanders, .maar die van de regering. Ook somde spreker bezwaren op tegen, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en besloot met te zeggen, dat het van groot belang is, dat onder de middenstanders een enquête wordt inge steld, waarbij gevraagd wordt of zij voor of tegen bedrijfsgroepen en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zijn. De heer Ledder hield een korte inleiding over de omzetbelasting en meende, dat de heffing bij de bron moet geschieden. Voor de regering is de meervoudige heffing voordeliger, maar de middenstander onder vindt moeilijkheden, vooral als hij niet op tijd kan betalen. Spreker was van mening, dat een gezamenlijke actie met de midden standsverenigingen gevoerd moet worden, om te trachten te bereiken, dat de heffing bij de bron geschiedt. Het in 1600 gebouwde pand aan de Ge dempte Oudegracht 53 is gerestaureerd, omdat de voorgevel'bouwvallig was. Het pand heeft een halsgevel (topgevel, waar van de buitenlijn ongeveer de vorm heeft van de hals van een fles). Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 September 1949 ONDERTROUWD: 27 Sept.. F. F. M. Teu- nissen en G. Veldman; H. C. Lüning en W. J. Dieperink; J. te Beest en W. G. Smit. BEVALLEN van een zoon: 24 Sept. E. Klokvan Rees; 25 Sept., L. H. C. Derks Sminia; 26 Sept., M. de ReusKokkelko ren; A. P. L. M. Valkvan Veggel; K. Bok von Bulgarin; 27 Sept., C. Scheffer Merks. BEVALLEN van een dochter: 25 Sept., G. van DuistWijtvliet; 26 Sept., M. L. Freichmannde Kïerck; J. A. Verputten Koonings; A. Schipperde Graaf; A. H. AnsingHartog; G. de BeursKoopman; 27 Sept., J. H. RuttenJanssen; J. Korte- kaasWitte; A. B. van der Vossen Hölsken. OVERLEDEN: 25 Sept., C. Molenaar, 38 j„ M. v. Heemskerkstraat; A, A. Brugman Hoogewoonink, 75 j., Orionweg; 26 Sept., P. Blonk, 67 j., Turfmarkt. De tijd is weer aangebroken, dat de toekomstige leden van het corps van de M.T.S. ontgroend moeten worden. In hoeverre de meisjes van de Huishoudschool aan de Tetterodestraat hiermede iets te maken hebben bleek duidelijk toen gisteren een enorm leger konijnen (zoals de groenen heten) onder luid geschreeuw de vensters van de school binnen klommen en bezit van het hele gebouw namen. Na in diverse klassen de boel danig op stelten te hebben gezet kwam men in het kooklokaal vredelievend bij elkander en moesten de meisjes een lndianengehuil in ontvangst nemen bij wijze van excuus voor het op ongepaste wijze verstoren der lessen. Onze foto werd tijdens dit meerstemmig excuus genomen. Katholieke' kinderuitzending Zaterdag 1 October is het veertig jaar geleden dat de afdeling Haarlem van de Katholieke Kinderuitzending werd opge richt. Vroeger sprak men van de R.K. ver eniging „Vacantiehuizen", maar aangezien het later de bedoeling werd zwakke en her stellende kinderen uit te zenden, werd de naam gewijzigd. De heer A. Aukes is van het begin af secretaris en de tegenwoordige voorzitter dr. J. M. A. Schuijlenburgh en mevrouw Kerkhoff-Bijmolt maken van de oprichting af deel uit van het bestuur. Ter gelegenheid van het jubileum wordt Zaterdagmorgen in de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een mis opgedragen. Des middags houdt het bestuur in restaurant Brinkmann een receptie. Kind valt van balcon Gisteren klom het drie-jarige dochtertje van de familie Z. aan de Lorentzkade over de ballustrade van het achterbalcon op de. eerste verdieping. Zij viel, maar haar val werd gelukkig gebroken door een drooglijn voordat zij op het tegelpad 'achter het huis terechtkwam. De Ongevallendienst ver leende ter plaatse eerste hulp. Zij is vervol gens ter observatie naar het Diaconessen- huis gebracht, waar bleek dat haar wer velkolom gekneusd was. „Getuigen van Jehova" staan in Eindhoven terecht Voor het kantongerecht te Eindhoven stonden Dinsdag drie „Getuigen van Jehova" terecht, ditmaal niet omdat zij gecolporteerd hadden met hun tijdschrift, maar omdat zij op Zaterdag 27 Augustus in Eindhoven door de straten hadden ge lopen met borden, waarop een openbare lezing, die gratis toegankelijk was, stond aangekondigd. De politie maakte proces-verbaal op op grond van artikel 74 van de algemene poli- tie-verordening van de gemeente Eind hoven, waarbij het verboden is zonder vooraf verleende vergunning met borden langs de openbare weg te lopen. De drie verdachten erkenden het hun ten laste gelegde. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eiste tegen ieder een boete van 6 of 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam, viel in zijn pleidooi de ge meentelijke verordening' aan, omdat hij deze in strijd achtte met de grondwet en in strijd met de vrijheid van godsdienst. Hij herinnerde aan een arrest van de Hoge Raad van 5 November 1928, waarbij een soortgelijke verordening van Maastricht onverbindend verklaard was. Hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging door de verordening niet verbindend te verklaren. De ambtenaar van het O.M. beriep zich op een ander arrest van de Hoge Raad, dat betrekking had op een gemeentelijke politieverordening in 'Heerenveen, waarbij een tegenovergestelde uitspraak werd ge daan. Mr. Van der Tas merkte echter op dat dit arrest een geval betrof van borden, waarop opruiende taal tegenover h'et Ne derlandse leger te lezen stond.' De kantonrechter zal over 14 dagen uit spraak doen. ,'i «itft Onderscheidingen van het Rode Kruis De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen heeft in het ge bouw van het hoofdbestuur te 's-Graven- hage onderscheidingen uitgereikt aan drie medewerkers van de Dienst voor Speciale Hulpverlening, die in de jaren 19401945 bijstand verleenden aan de gevangenen in Duitse concentratiekampen en in gevange nissen in Nederland. Het Kruis van Verdienste, posthuum toe gekend aan wijlen luitenant-kolonel R. O. van Gennep, werd uitgereikt aan diens weduwe. De medaille van verdienste werd toegekend aan de chauffeurs van de dienst, die onder levensgevaarlijke omstandig heden hun werk verrichtten, de heren J. van der Heyden te Wassenaar en de heer W. F. Hermans te Loosduinen. TaxiBell 3 000 EN NACHT Pseudo-Zingend Zusje maakte carrière Als oplichtster De Venlose Zingende Zusjes die door hun optreden voor de radio en hun tournee door Indonesië grote bekendheid hebben ver kregen, maakten zich al enige maanden zorgen over een raadselachtige dubbelgang ster, die onder hun naam door Nederland zwierf en allures aannam, welke de repu tatie van de echte zusjes schade deed. Zo belden taxichauffeurs aan het Venlose adres aan, om de zusjes te herinneren aan onbetaalde taxiritten, die zij echter nooit gemaakt hadden. Er volgden telefoonge sprekken met allerlei heren in verscheidene steden des lands, die op de toon van „oude bekenden" spraken, hoewel de zusjes deze heren niet kenden noch zelfs in hun woon plaatsen waren geweest. De ontknoping volgde toen op een Augustusdag twee jon gelieden in Venlo arriveerden, die beweer den in Gulpen met een van dezingende zusjes te hebben gedanst, en die haar thuis nog eens wilden opzoeken. De verwonde ring van de echte zusjes en de jongelui was wederzijds even groot, want men was elkaar even onbekend. Nog groter was der jongelieden verbazing, toen ze een portret in de foto-étalage van de vader der zusjes aanwezen en daarop „hun" zingend zusje herkenden. Het was het portret van een veertienjarig' meisje uit Baarlo, dat al enige maanden lang werd gezocht om wegens wangedrag in een gesticht te worden opgenomen. Het meisje, dat er enige jaren ouder uitzag dan ze in werkelijkheid was, wist echter aan de handen der justitie te ontsnappen en is toen als „zingend zusje" door ons lan.d gegaan. Dezer dagen is het meisje door de politie te Breda uit een hotel gehaald en in be waring genomen. Zij zal heel wat op te biechten hebben, want zij heeft zich aan verscheidene oplichterijen schuldig ge maakt. De zingende zusjes ondervonden de laat ste tijd herhaaldelijk, dat zij uit een of andere plaats, waar zij zouden optreden, om niet genoemde redenen, in het geheel niets meer vernamen. BINNENLAND Een 41-jarige procuratiehouder uit Rotterdam stond aldaar terecht onder ver denking f 27.000 van het makelaarskantoor, waar hij werkzaam was te hebben ver duisterd. V., die hoofd was van de schade- afdeling, ontving uit de kas aan de hand van gefingeerde schaderekeningen en kas- bewijzen bedragen, die hij ten eigen bate zou hebben aangewend en hij inde verder premies, die eveneens in zijn eigen zak terecht kwamen. De officier achtte het ten- laste gelegde bewezen en eiste een gevan genisstraf van anderhalf j aar met aftrek. Uitspraak Donderdag 13 October. Een 71-jarige dame die op de Admi- rdal de Ruyterweg in de hoofdstad voor een naderende „Sloterdijker" van de N. Z. H. V. M. wilde oversteken, werd door de tram aangereden, geraakte er onder en overleed vrijwel onmiddellijk. Op een ledenvergadering van het district Limburg van de „Bovag" (bond van automobielhandelaren en garagehou ders) in Roermond, is besloten het lidmaat schap van de bond op te zeggen en een eigen bond voor Limburg te stichten op confessionele grondslag. Het district Lim burg had diverse grieven tegen de Bovag. De vijfde na-oorlogse „Damesbeurs" zal op dertig September in de Haagse Hout- rustliallen worden geopend. Speciaal voe- dings- en genotmiddelen, huishoudelijke artikelen, keuken- en woninginrichting als ook de modë met haar vele facetten zullen op deze beurs vertegenwoordigd zijn. Als attractie heeft men onder meer de Javaanse danser Indrar Kamadjojo en diens mede werkers geëngageerd. Vijf keer per dag wordt op de beurs een modeshow gehouden. Aan de entréebewijzen heeft men ook dit maal attracties verbonden. De laatste beurs te Amsterdam trok 176.000 bezoekers. Hoe wel de toeloop vooruit moeilijk te schatten is, verwacht men in Den Haag een dergelijk cijfer. Het is nu weer toegestaan, dat van automobielen en motorrijwielen, welke per dagdienst van de maatschappij „Zeeland" van Hoek v. Holland naar Harwich worden vervoerd, de benzinetanks voor 3/4 ge deelte gevuld zijn. Enige dagen geleden werd 'bericht, dat tot nader order alleen auto's en motorrijwielen met ledige ben»- zinetanks ter verscheping werden aan genomen. Terwijl de vader een buurpraatje maakte en de moeder met de was bezig was heeft een baby van elf maanden van de familie J. te Venlo een kan kokende melk, die door een ouder zusje op de vloer was geplaatst, omver getrokken, waarbij het kind de kokende melk over zich kreeg. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waai- het is over leden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de twee verdachten in de Naald wij kse roof moordzaak, de Duitser H. S. uit Herzogen- rath en de Hagenaar A. Z. conform de eis tot een gevangenisstraf van 15 jaren ver oordeeld. HAARLEM EN OMGEVING De vereniging „De Reünie" heeft afscheid genomen van haar oprichter, Ton Luii, die van het begin af voorzitter is ge weest. Enkele sprekers, onder wie de heer H. Deinum, regisseur der toneelafdeling, spraken de scheidende voorzitter toe. De heer Luii werd het ere-voorzitterschap aan geboden en hij ontving van de leden een polshorloge. De wethouder van Onderwijs en Per soneelszaken der gemeente Bloemendaal, mr. F. P. Th. Rohling, zal Vrijdagmiddag geen spreekuur houden. De bazar van de vereniging tegen het mishandelen van dieren in hotel „De Leeuwerik" zal op 5 October officieel ge opend worden door mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn. De Haarlemse Handelsvereniging houdt Donderdagavond in de zaal van het Mid denstandshuis aan de Wilhelminastraat een bijeenkomst, waarop de heer W. Lubberink zal spreken over „In de mist der deva luatie". De leden van de Overijsselse-, Gel derse- en Drentse vereniging komen Zater dagavond in „Dreef zicht" bijeen. Het Deventer cabaretgezelschap Brekvoort Prins brengt'de revue „Zot en vlot". De heer J. C. van Riessen te Bloemen daal is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECSALIST" (Adv.) POST VOOR DE „VOLENDAM" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Volendam" op weg naar Indonesië, welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiter lijk op 3 October in Nederland ter post worden bezorgd. Post bestemd voor uit reiking in de haven van aankomst moet uiterlijk op 18 October gepost zijn. De brieven dienen te worden geadresseerd aan het veldpostkantoor Batavia met vermel ding: aan boord troepenschip „Volendam". FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 25) De meest geregelde bezoekster was „Nan", oftewel mevrouw Cardie, een bui tengewoon aantrekkelijke weduwe, die j zulke mooie juwelen en bontjassen droeg, dat het Alma duidelijk was, dat de over leden heer Cardie zijn vrouw niet onver zorgd had achtergelaten. Praktisch iedere dag kwam Nan Cardie even binnenwip pen, vol enthousiaste verhalen en geurend naar de kostbaarste parfums. Alma vroeg zich wel eens af, of dit de vriendin was, die de stoot tot deze vacantie in Londen had gegeven. Toch was Alma, ondanks mevrouw Farraday's toespelingen, dat een „vriendin" die invitatie-brief had geschre ven, overtuigd gebleven, dat deze van een man afkomstig was geweest; waaróm dat zou ze niet hebben kunnen zeggen. De vierde dag van hun verblijf in Lon den kreeg ze voor dit vermoeden echter plotseling een bevestiging. Midden op de middag ging de telefoon en mevrouw Far- raday, die door Chrissie in een van haar exclusieve toiletten'werd geholpen, riep tot Alma van haar slaapkamer uit: Wil jij even luisteren, liefje? Alma nam de hoorn op en hoorde een mannenstem een zéér aantrekke lijke mannenstem zeggen: Is me vrouw Farraday aanwezig? Ik geloof van wel. Wie kan ik zeg genvroeg Alma. Even aarzelde de stem. Dan hoorde ze: Zegt u maar, dat kolonel Illion haar wil spreken. Alma liep naar de slaapkamer en gaf de boodschap door. Tot haar grote verbazing sprong me vrouw Farraday opgewonden op en liep haastig langs haar heen naar de telefoon. Ga even naar Chrissie, lieve kind, en bab belen jullie samen wat, wil je? zei ze ,nog en nam de hoorn op. En voordat Alma de deur van de slaapkamer achter zich had kunnen sluiten, hoorde ze de inleiding van een gesprek, dat blijkbaar zéér persoonlijk en intiem was: O, Gerald, het is me ge lukt Alma voelde iets van een vage en on verklaarbare bezorgdheid, toen ze de deur achter zich sloot en zich tot Chrissie wend de, die druk bezig was allerlei kleren op te ruimen. Ze maakte een nietszeggende opmerking, waarop Chrissie opgewekt reageerde. Als Chrissie méér dan zij uit de eerste opmerking van mevrouw Farra day door de telefoon, die ook zij gehoord moest hebben, begrepen had, dan scheen ze er in ieder geval niets over los te zullen laten. Voor Chrissie was alles wat mevrouw Farraday deed, honderd procent goed. Ze was een eenvoudig meisje en zeer loyaal, en ze zou nooit met wié dan ook discus siëren over de gedragingen van „haar me vrouw". Niet dat Alma wenste te roddelen, maar ze wist alleen niet goed wat ze uit alle vage indrukken, die ze te verwerken kreeg, op moest maken; ze had er een vermoeden van, dat een en ander niet volkomen in de haak was. Er moést ergens iets niet hele maal in orde zijn. In de eerste plaats was er die brief, waarover mevrouw Farraday zich zo ontsteld had getoond, toen deze even zoek was geweest, en haar toespeling op de reden, waarom ze naar Londen wilde. Dan was er Murray's ietwat bittere op merking, dat niet alléén de gezondheids toestand van zijn moeder de reden van de bezwaren van zijn vader en hem vormde tegen haar vertrek naar Londen. En nu belt er een man met een won derlijk aantrekkelijke stem op, dacht Alma, en mevrouw Farraday reageert daarop als had ze met hem op succesvolle wijze sa mengezworen. Of is het misschien dwaas van mij er iets achter te zoeken. En even daarna was ze inderdaad van dit laatste overtuigd, want mevrouw Far raday kwam vrij spoedig in de slaapkamer terug en met een glimlach en volkomen openhartigheid verklaarde ze: Dat was mijn neef Gerald Illion, die met verlof uit India hier is. Ik heb hem in geen drie jaar gezien. Ik ga morgenavond met hem uit, dan kun jij dus doen, waar je zin in hebt, Alma. Het zal een vrije avond voor je zijn. Alma bedankte haar, en v.oelde zich zo opgelucht, dat ze zichzelf toe moest geven, dat ze haar vage verdenkingen wel wat had overdreven. Maar dan herinnerde ze zich opeens, dat mevrouw Farraday een afspraak had gemaakt met mevrouw Cardie voor een filmpremière morgenavond. Met Nan?, zei mevrouw Farraday met een frons en zonder veel aandacht, naar Alma toescheen. O nee, ik weet zeker, dat we niets definitiefs hebben afgespro ken. Er staat niets in mijn agenda geno teerd, is 't wel? Nee, maar ik geloof wel, dat u het met haar hebt besproken en afsprak er samen heen te gaan, als er niets anders was. Ja, maar naderhand hebben we het er niet meer over gehad, zei mevrouw Farraday. En Alma liet het hierbij. De volgende avond moest Alma, toen ze mevrouw Farraday, die op het punt stond met haar neef uit te gaan, bewon derend gadesloeg, toegeven, dat deze er nog nooit zó stralend en betoverend had uitgezien. Het is werkelijk een prachtidee ge weest, u naar Londen te laten gaan, riep ze impulsief en vol warmte uit. U ziet er fantastisch goed uit, mevrouw Farraday! Zo stralend en vol leven en zo.jong! Dank je voor die heerlijke compli menten, lieve kind, zei mevrouw Farraday, en hoewel ze niet van vertoningen hield, omhelsde ze Alma even. Je weet precies de woorden te vinden, die iemand goed doen. Het is écht geen vleierij, het is vol komen waarheid! zei Alma met nadruk. Werkelijk? Mevrouw Farraday bekeek zichzelf in de spiegel en lachte. Ik ge loof, dat we het nu eenmaal allemaal ple zierig vinden om jong te lijken, vooral als we wéten, dat we het niet meer zijn, en hopen, dat de man, met wie we uitgaan, ons ook nog jong en mooi zal vinden Alma bedacht zich, dat neven en nich ten meestal wel eikaars leeftijd zo onge veer weten. Maar misschien bedoelde me vrouw Farraday het niet zo letterlijk. U ziet er geen dag ouder dan 36 jaar uit! verzekerde Alma haar. Heus? Nu, lieve kind, ik ben 10 j aal ouder, bekende mevrouw Farraday met ongewone openhartigheid. Ik hoop, dat Gerald ook vindt, dat ik er uit zie als midden dertig. Alma voelde zich nieuwsgierig naar de onbekende Gerald, wiens mening van zo groot belang scheen te zijn, meer dan de mening van een gewone neef in de regel is tenminste in de Brendall-familie, waar neef- en nicht-relaties geen grote rol speel den. Ze hoopten dat hij boven zou komen, als hij mevrouw Farraday kwam halen. Maar in plaats daarvan telefoneerde hij, dat hij beneden in de lounge op haar zat te wach ten, en mevrouw Farraday verdween met een vage afscheidsgroet aan Alma naar be neden. Toen ze weg was, ruimde Alma een en ander op en op de klok kijkend zag ze, dat het nog te vroeg was om naar een bioscoop te gaan. Ze stond op het punt om zich naar haar eigen kamer te begeven, om zich te verkleden, toen mevrouw Cardie binnen kwam stuiven, in een kort kostbaar bont- jasje over een jurk van zwarte tulle, en in een blijkbaar uitstekende stemming voor een gezellige avond uit. Goedendag, is Sonja al klaar? vroeg ze, terwijl ze op de lange spiegel toelopend, zichzelf met een critische blik bekeek en een briljante broche riïet een ernstig gezicht op een andere plaats bevestigde. Mevrouw Cardie, ze is uitgegaan, zei Alma, enigszins van haar stuk gebracht. Ik we.et zeker, dat ze dacht dat O, maar ze zou met mij naar een film première gaan, riep mevrouw Cardie, zich van de spiegel afwendend, uit. Die idiote Effie Tranten heeft me twee vijf-pond plaatsen aangesmeerd, omdat het voor een liefdadig doel is, een of ander ziekenhuis, waarin ze geïnteresseerd is,-geloof ik; en ik wist, dat als ik het niet deed, zij ook niet aan mijn ziekenhuis-matinee de volgende maand mee zal werken. Zo is ze nu een maal. Sonja had me toch ongeveer beloofd, dat ze mee zou gaan, om me enige moed in te spreken, omdat Effie ondragelijk zal zijn. Ik geloof niet, dat iemand u ooit moed behoeft in te spreken, mevrouw Cardie, protesteerde Alma vriendelijk. O ja, zeker wel, als die Effie Tranten bezig is, zei Nan Cardie. Ze is het soort vrouw, die tegen je zegt: Lieve engel, wat heb je met je haar gedaan, het is fan tastisch!, terwijl je zelf helemaal niet zeker bent of de nieuwe haarstijl, die je je aan gemeten hebt, je staat of niet. Ik haat dat soort vrouwen, voegde ze eraan toe, en voordat Alma hierop kon reageren, ver volgde ze: Maar waar is Sonja eigenlijk heen? Ze is met een neef van haar uit, zei Alma. Er schijnt een misverstand te zijn over dis filmpremière, mevrouw Cardie. Ze had het er wel over, maar ze dacht cMet wélke neef is ze uit?, onderbrak mevrouw Cardie haar met grote belang stelling. Ze heeft geen neven, tenminste niet hier in Engeland. Wel, ik geloof, dat deze neef juist uit het buitenland terug is, zei Alma, die bij zichzelf wenste, dat dit onderwerp nooit aangesneden was. Hoe heet hij? wilde mevrouw Cardie weten. En omdat Alma geen enkele aanleiding had om er mysterieus over te doen, zei ze: Ik geloof, dat hij kolonel Illion heet. (Wordt vervolgd),.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6