Haarlems Dagblad fet-Duitse devaluatie verwekte eerste eschil tussen Bondsregering en geallieerden Kolenprijs in marken mag niet worden verhoogd Sovjet-Unie acht zich niet meer gebonden aan verdrag met Joegoslavië Motie van afkeuring verworpen „Nederlandse houding inzake grenscorrecties kan niet door Duitsland worden geduld" Zes-en-dertig amendementen op wetsontwerp bedrijfsorganisatie Weerbericht 54e Jaargang No. 19360 Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver sities en Administratie 10724, 14825. Redactie: $00. DirecteurrHoofdredacteur: 15054. Bijkant. aarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. rukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132'. Vrijdag 30 SeptemBer 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f4,75. Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom nt <@prctijte ÏFfaarfCTRSttre Courant (3fnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DiiSSELDORF, 30 September. (Van de ijzondere correspondent van het A.N.P.). Het eerste conflict der Duitse Bonds- taring met de geallieerde Hoge Commis- tissen wat betreft de vaststelling van de isselkoers van de mark, heeft zowel in it politieke centrum Bonn ais in econo- ische kringen te Frankfort en Düsseldorf n grote mate van teleurstelling gewekt, en hoort algemeen de opmerking, dat de menwerking tussen Bondsregering en oge Commissie door dit conflict reeds ians op een zware proef wordt gesteld, et bezoek dat Bondskanselier Adenauer zijn economische minister prof. Erhard andere experts Donderdag aan Peters- rg, de residentie der Hoge Commissie Ijben gebracht, heeft voor hen gëen di- icte resultaten opgeleverd. Wel heeft de gering terstond de door de geallieerden wenste koers van 23,8 dollarcent, over- nkomend met een devaluatie van 20 gekondigd, doch met betrekking tot het jornaamste geschilpunt, de vaststelling jn de Duitse kolenprijs, is men nog niet it overeenstemming gekomen. De commis- fissen verwachten van de regering nieuwe jorstellen ter uitvoering van hun eis, een jg grotere marge tussen exportprijs en nnenlandse prijs van de Duitse kolen te irmijden. Het conflict werd gisteren in de Duitse met een anti-Frans vuurwerk begeleid, [gemeen hoort men de opmerking dat 'ankrijk in het driezijdige geallieerde toe- cht opnieuw zijn wil heeft doorgedreven, "irwijl de Duitse regering, gesteund door Amerikanen en niet tegengewerkt door Engelsen, 25 had willen devalueren, eeft de Franse hoge commissaris de deva- atie tot 20 weten te beperken. Deze lers werd in de bladen aangeduid als lolitieke koers" en „Franse dwangkoers" de Duitsers zijn er algemeen van over- igd, dat niet Duitse, doch in de eerste aats Franse en Britse belangen bij de iststeïling van deze koers zijn in acht ge- imen. „Stille herstelbetaling" Niettemin geldt het Duitse verweer niet 1 de eerste plaats de. nieuwe koers. Be- idigde stemmen wijzen erop, dat ook een «valuatie van niet meer dan 20 voor de aitse exportcapaciteit voldoende kan zijn. och, al kan men zich aan Duitse zijde dus iet de koersvaststelling nog wel vereni- in, met de daaraan verbonden bepaling rer de steenkool is dit geenszins het geval, an Duitsland is voorgeschreven hoeveel jlen het moet exporteren en tegen welke jllarprijs. Wanneer het die dollarprijs wil mdhaven, hetgeen uiteraard verleidelijk zal de prijs in marken der exportkolen ijgen. Nu is evenwél bepaald, dat de ex- atprijs in marken slechts verhoogd mag orden," indien de binnenlandse kolenprijs gelijke mate stijgt. Frankrijk heeft hier- ede willen voorkomen, dat de Duitse in- wstrie door haar voordeliger kolen een :tra voorsprong in 'de concurrentie zou rijgen. Dit zou een verhoging van 25 'tekenen, die volgens de Duitse redenering aanvaardbaar 'is, daar zij een algemene ijging der productiekosten zou betekenen i het voordeel der devaluatie meteen te iet zou doen. Nu de regering deze weg eeft afgewezen, valt af te wachten of en 1 hoeverre zij hét offer zal willen brengen an een verlaging van de exportprijs in ollars. De gestelde eis vindt dan ook alg'e- ieen de scherpste afkeuring. Men spreekt an een „mogelijk doodvonnis van de Duit export", „nieuwe stille herstelbet,alin- 1", „zware hypotheek op de mark" en- ovoort. Het onder Britse controle staande lacl „Die Welt" schrijft: „De afhankelijlc- eid van de Franse staalindustrie van de luitse cokes, werpt weer eens schaduwen ver de betrekkingen der beide landen. Het chijnt grauwe theorie te beweren, dat luhrkolen en Lotharingse ertsen de beide olken nader tot elkaar kunnen brengen." Hamburger weekblad „Die Zeit" be- Chuldigt Frankrijk er van, dat het niet ;etoond heeft het bezettingsstatuut „onpar- jdig in goede Europese zin te willen uit eggen" en het betoogt, dat de Duitsers op poedige herziening van dit statuut moeten ansturen. Het conflict, dat bij de Duitsers ens te meer de overtuiging versterkt ook a het verwerven van een beperkte'souve- einiteit nog gebonden te worden door ranse en Britse exportbelangen, maakt in conomische kringen alhier te meer indruk, aar het komt in een periode' waarin de luitse export reeds sedert acht maanden lag'neert ten gevolge van de groeiende af- etmoeilijkheden op de wereldmarkt. Het Handelsblad te Düsseldorf cri- iseert in dit verband de laatste gesloten landelsovereenkomsten met Nederland en Zwitserland, die er volgens dit blad op neer komen, dat West-Duitsland uit deze landen evenveel moet betrekken als het er kan afzetten. Dit leidt er volgens dit blad toe, dat West-Duitsland Nederlandse industrie artikelen moet kopen die het niet wenst, terwijl het geen deviezen kan verwerven voor de aankoop van grondstoffen. Het blad beschuldigt Nederland er van de levering van grondstoffen, met uitzondering van die voor de bereiding van margarine, te hebben geweigerd. Het blad vreest, dat Duitsland „de treurige rol van kolenleve- rancier van West-Europa" opnieuw zal worden opgedrongen, indien niet de vrij heid van handel en de vrije omwisselbaar- heid van de valuta's worden hersteld. Massa-ontvluchting in Malang Donderdagmiddag hebben ongeveer 50 gevangenen, toen zij .werden ingeënt tegen pokken, van de gelegenheid gebruik ge maakt om een ontvluchtingspoging te on dernemen uit de gevangenis op Lowok Wara te Malang. Zij sloegen een bewaker neer, overmanden de wachtcommandant en maakten zich meester van wapens. Ver volgens werd de portier neergeslagen en maakten zij zich uit de voeten in de rich ting van Batoe. Twee militairen openden onmiddellijk het vuur op de vluchtenden, waarna een gevecht ontstond tussen mili tairen en bewakers enerzijds en de vluch telingen anderzijds. Van de militaire be wakers werd één man gedood en werden acht gewond. Aan de. zijde der vluchtelin gen waren 5 doden en 4 gewonden. Een onderzoek naar een en ander is nog gaande. Een personenauto ramde te Sittard een stilstaande bakkerswagen. De 47- jarige mevrouw M., die bij de bakkers wagen stond om gebak in ontvangst te nemen, werd daarbij op slag gedood. De bakker, de 45-jarige Van der O. uit Geleen werd zo ernstig gewond, dat hij later is overleden. „Twintigjarige vriendschap en samenwerking ontijdig afgebroken" Radio-Moskou heeft Donderdag (zoals wij reeds in een deel onzer oplaag van gisteren meldden) de tekst van een Sovjet- Russische nota aan de Joegoslavische re gering omgeroepen, waarin wordt ver klaard dat het tegen Lazlo Rajk c.s. te Boedapest gehouden proces heeft aange toond, dat de regering te Belgrado een vijandige politiek jegens de Sovjet-Unie voert. „Joegoslavië", aldus de nota, „heeft zijn onafhankelijkheid verloren. Het treedt thans op als een' agent voor buitenlandse imperialisten. Daarom acht de Sovjet- Russische regering zich, met ingang van heden, niet meer gebonden aan haar ver plichtingen, overeenkomstig het in April 1945 tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië gesloten verdrag van vriendschap en sa menwerking". De Sovjet-Russische nota is gisteren door de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Moskou overhandigd. Het So vj et-Russisch-J oegoslavische vriendschapsverdrag voorzag in het ver lenen van wederkerige bijstand door de verdragsmogendheden, indien één der Prof. Weinberg zou atoom geheim verraden hebben WASHINGTON (Reuter). De com missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, belast met het bestrijden van on-Amerikaanse activiteit, heeft Joseph W. Weinberg,.professor aan de universiteit van Minnesota, aangewezen als de Amerikaanse geleerde, die tijdens de oorlog geheimen betreffende de vervaardiging van de atoom bom aan een communistische spion zou heb ben verraden. De commissie beveelt aan, dat het Ame rikaanse departement van Justitie professor Weinberg wegens meineed in staat van be schuldiging zal stellen. Volgens de commis sie heeft professor Weinberg, terwijl hij de eed had afgelegd, gelogen toen hij ont kende: 1. Lid van de communistische partij te zijn en bijeenkomsten van de communisti sche jeugdliga te hebben bijgewoond. 2. De communistische leider Steve Nel son te kennen. 3. Nelson's secretaresse Bernadette Doyle te kennen. De commissie zegt dat de communistische leider Nelson zich in 1943 bezig hield met het verkrijgen van inlichtingen over de ontwikkeling van de atoombom, welke hij van een geleerde verkreeg. Op dat tijdstip was professor Weinberg werkzaam aan het laboratorium voor de bestudering van uit stralingsverschijnselen aan de Californische universiteit, welk laboratorium hulp ver leende bij het vervolmaken van de atoom bom. Karwei, voor Attlee Veertig Engelse socialistische Lagerhuis leden hebben gisteravond een motie inge diend, waarin premier Attlee 'wordt ver zocht het initiatief te nemen voor het doen plaats vinden van een conferentie tussen president Truman en maarschalk Stalin, met het doel tot een oplossing te geraken van cle bestaande „impasse" in de pogin gen, om tot een' internationale controle op de atoom-energie te komen. DE ATOOMBOM Austin verzoekt Sovjet-Unie om nieuw controle-voorstel Amerika heeft de Sovjet-Unie bij monde Warren Austin, hoofd van de per- ïanente Amerikaanse delegatie bij de INO, verzocht een nieuw plan naar voren a!i e brengen voor de internationale con ge röle van de atoomenergie. Dit plan, aldus ge fust in, zal met zorg bestudeerd worden. 5n( Austin zeide weliswaar van oordeel te toe ijn, clat het tegenwoordige plan van de j|iNO het beste was, doch dat de Sovjet- Jnie vrij is een ander plan in te dienen. Jk spreek niet slechts ten behoeve van Ie Amerikaanse politiek, doch ik ben er fêker van, dat ik de ernstige wens van de ijiehele mensheid vertolk, indien ik de hoop uitspreek, dat de Sovjet-Unie in deze nieuwe besprekingen dit vraagstuk met j meer werkelijkheidszin zal benaderen", zo leide Austin. Passagierslijst „Zuiderkruis" Op onze kantoren ligt ter inzage de pas- ve4sagïersli;ist van liet troepentransportschip -iZuiderkruis", dat met ongeveer 1750 mili tairen aan boord op 17 September uit Tand jong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 10 October in Rotterdam ver wacht. contracterende partijen in een oorlog met Duitsland of met enige staat of groep van staten, die zich rechtstreeks of indirect met Duitsland had verbonden in het kader van een mogelijke wederopleving van de Duitse aanvalspolitiek, zou worden ver- 'iklteld. De beide èontracterende partijen verplichtten zich in het verdrag geen bondgenootschap te slüiten met een staat of deel te nemen aan een coalitie van andere mogendheden, indien een dergelijk bond genootschap of een zodanige coalitie te gen de andere partij gericht zou zijn. Het Sovjet-Russisch-Joegoslavische vriendschapsverdrag voorzag verder in het onderhouden van vriendschappelijke be trekkingen tussen de beide landen, met het doel de wederzijdse economische en culturele" banden te ontwikkelen en te versterken. Het verdrag was gesloten voor de tijd van twintig jaar, gerekend van het tijdstip van bekrachtiging af. „Groter druk" De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Edvard Kardelj, heeft te Lake Success verklaard, dat de Sovjet- Russische opzegging van het vriendschaps verdrag met Joegoslavië .„grotere Sovjet- Russische druk op ons land door middel van bedreiging betekent". De Sovjet-Russische opzegging „beves tigt de juistheid van de houding, die door de Joegoslavische delegatie op deze as semblee wordt aangenomen, en meer in het bijzonder van haar opvatting omtrent de anti-democratische houding van de Russische regering tegenover Joegoslavië"', aldus. Kardelj. „Men kan zich afvragen, hoe stappen zoals deze in overeenstemming zijn te brengen met de verklaring van de Russi sche regering hier ten gunste van een versterking van de vrede", aldus Kardelj. Lagerhuisdebatten geëindigd Churchills rede had scherpe reactie in de regeringsbank Na een debat van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de economische politiek der regering wordt afgekeurd. De liberalen stemden met de oppositie mee. De regering verkreeg ongeveer 40 stemmen minder dan gewoonlijk. Bij belangrijke debatten gaan gemiddeld 25 a 30 stemmen verloren door afwezigheid. De stemverhouding was 350 tegen 212. Met 342 tegen vijf stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek dei- regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid aanvaard. De Conservatieven onthielden zich van stemmen. Churchill lijdend voorwerp Het debat werd Donderdag voortgezet door de minister van Volksgezondheid, Bevan, die een felle aanval op Churchill deed in antwoord op diens verklaring van eergisteren. Volgens Bevan dient Churchill zich uit het openbare leven terug te trekken „teneinde zijn reputatie niet nog meer te schaden." Premier Attlee verweet Churchill in cle slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integriteit van kanselier Stafford Cripps. „Churchill kan zeer groot, doch ook zeer klein zijn en het spijt mij," aldus Attlee, „als ik zie, hoe Churchill afdaalt tot gemeenheden zoals gisteren. Zulks kwetst niet de kanselier, doch deed Churchill in waarde dalen," meende Attlee. Attlee ontkende, dat de wijze waarop de devaluatie was aangekondigd gebrek aan eerbied jegens de Europese partners van Engeland had getoond. Hij zag de moge- 1 lijkheid niet van een massabijeenkomst lang van te voren, waarop een verandering van de koers besproken had kunnen wor- den. Volgens de premier waren er pogingen om de gehele verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige Engelse positie op de La- bour-regering te schuiven. Het communi qué, dat te Washington was uitgegeven na de Amerikaans-Canadees-Engelse bespre kingen. had duidelijk uit doen komen dat het vraagstuk niet slechts Engeland of zijn verhouding met Amerika betrof, doch het gehele sterlinggebied. Het vormde een wereldvraagstuk. De Britse regering had ook geen klachten uit het gemenebest ge hoord over de wijze waarop het devaluatie- besluit was medegedeeld. Eden had. bij voorbeeld gevraagd, waarom geen overleg met Frankrijk was gepleegd. Zulks zou echter tijd gevergd hebben en hoe wijder het gebied van overleg zou zijn geweest, des te groter was het gevaar geworden. Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de oppositie, drong aan op een nauwere unie met het gemenebest en een nog in tiemere samenwerking in alle opzichten wat politiek en economie betrof met de landen van West-Europa. De deelnemers aan Europese samenwerking dienden ge raadpleegd te worden bij het nemen van eén zo belangrijk besluit. Hij critiseerde Cripps in deze en wees er op, dat de Franse regering de Britse kanselier het vorige jaar tijdig op de hoogte had gebracht van haar voorstellen tot devaluatie van de franc. I-Iet Lagerhuis verdaagde zijn zitting tot 18 October. Het woord is aan.. Lessing: Ik ken geen schitterende stijl die zijn glans niet min of meer aan de waarheid ontleent. Betvijs geleverd „Newsweek" vertelt het laatste grapje dat in Boedapest de ronde^doet en ge ïnspireerd is op de bekentenissenin de politieke processen aldaar: Op een dag beval de commissaris van j politie een van zijn rechercheurs om uit te vissen of het skelet dat zijn bureau sierde werkelijk dat van Attila, de vijfde-eeuwse Hunnenkoning, was. De rechercheur nam het skelet mee en keerde een paar dagen later terug met j olies wat ervan over was: een handvol i beensplinters. Deze legde hij op het j bureau van de commissaris, terwijl hij j verklaarde: Het geraamte is werkelijk I dat van Attila". „Kun je er bewijzen voor leverenV vroeg zijn chef. Hij heeft bekend", antwoordde de rechercheur trots. Openbare behandeling geschorst tot Donderdag (Van onze parlementaire redacteur) Gisterenmiddag besloot cle Tweede Ka mer wegens de 36 amendementen op het wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie de openbare behandeling te schorsen tot 6 October. 'In de avondvergadering werd het wets ontwerp omtrent de aansprakelijkheid van de overheid voor de handelingen tijdens of tengevolge van de bezetting verricht, be handeld. Te Londen werd gistermiddag het huwelijk voltrokken tussen de graaf van Harewood, neef van de Engelse koning en Marion Stein, dochter van een uit Wenen uitgeweken muziekuitgever. Van links naar rechts: Koningin Mary; Prinses Mary (de moeder van de bruidegom); het bruidspaar; Koning George van Engeland; Gerald Lascelles, broer van de bruidegom en koningin Elizabeth. (ANP Telefoto). Adenauer in de Bondsdag BONN, 29 September (Reuter) Dr. Adenauer, de Duitse bondskanselier, heeft heden in de Bondsdag verklaard, dat Duits land de „eenzijdige uitgevoerde Neder landse grenscorrecties" niet kan toestaan. Hij noemde deze grenscorrecties „onver enigbaar met goede economische betrek kingen tussen Duitsland en Nederland". „De Nederlanders hebben een nieuwe zogenaamde grenscorrectie tot stand ge bracht zonder de regering van Noordrijn land—'Westfalen of de federale regering hiervan in kennis te stellen. Een dergelijke houding is eenvoudig onmogelijk en kan niet door Duitsland worden geduld", zo zeide Adenauer. Adenauers verklaring, die_het debat over het beleid van de Bondsdag sloot, werd door alle afgevaardigden met luid applaus begroet. De bondskanselier waarschuwde de par lementsleden echter tegen het uiten van „romantische ideeën over Oostenrijk, Bo- hemen en Moravië", die in het buitenland ernstig genomen zouden worden en ver denking op Duitsland laden. Adenauer achtte het begrijpelijk, dat de Sudeten-Duitsers „in ons midden" gaarne naar hun geboortegrond terug wilden ke ren, doch zij moesten zich ervoor hoeden de zaak van pangermanistisch of nazistisch standpunt te bezien. Voor Adenauer had prof. Carlo Schmid van de sociaaldemocra tische oppositie gesproken, die er eveneens voor gewaarschuwd had de Sudetenlcwestie aan die der Oder-Neissegrens te verbinden. Prof. Schmid verklaarde, dat de Sudeten- Duitsers als gelijkgerechtigde burgers naar hun land dienden terug te keren, wat slechts mogelijk zou zijn in een nieuw Europa, dat, om president Masaryk te ci teren, een Zwitserland op hoger niveau zal zijn. Als oplossing voor de kwestie van het Saai-gebied zag prof. Schmid een samen voeging van de economische hulpbronnen van Saar- en Ru^rgebied en Lotharingen onder een economisch beheer. Schmid was van mening, dat Duitsland niet om het lidmaatschap van de Raad van Europa moest vragen, doch moest wachten tot het zou worden uitgenodigd. Zelfs dan moest Duitsland om de status van toe gevoegd lid verzoeken. „Onze weg naar onafhankelijkheid en gelijkheid zal vlugger worden begaan als wij niet trachten ons een fictieve gelijkheid aan te meten", aldus Schmid.- Jeep bleef steken op onbewaakte overweg Dïeseltrein maakte er een hoop schroot van Donderdagavond omstreeks kwart voor elf wilde de bestuurder van een jeep in Diermen (gemeente Putten) een onbe waakte overweg passeren. Door de dichte mist is de ieep uit de koers geraakt, zodat hij tussen de rails kwam te staan. De drie inzittenden konden tijdig uit het voertuig komen, doch zagen geen kans de auto van de baan te zetten of de bestuurder van de laatste Diesel-electrische trein uit het Noorden, die om 22.37 Putten passeert, te waarschuwen. De trein reed in volle vaart op de jeep in, die geheel vernield werd. Het voorste gedeelte van Re uit twee stellen bestaande trein moest blijven staan. Met snijbranders moest de jeep hieronder vandaan gehaald worden. De reizigers stapten over in het achterste treinstel, dat terug reed naar Putten, om vandaar over verkeerd spoor de reis voort te zetten. Amerika's atoombomproductic Het Witte Huis zal binnenkort aan het Amerikaanse congres een verzoek door zenden om onmiddellijke vorming van een fonds van 70 millioen dollar als eerste stap van een programma ter bespoediging der Amerikaanse productie van atoomwapens, aldus meldt de „New York Times". De uiteindelijke kosten zouden 500 mil lioen dollar bedragen. Vandaag herdenkt ir. A. H. Tngen Housz, president der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden de dag, waarop hij25 jaar geleden als directeur van dit machtige bedrijf werd benoemd. Vanmorgen is hem in de- impo sante zouthal van de MEKOG, een der Hoogoven-nevenbedrijven een grootse hul diging bereid door commissarissen, perso neel en mede-directieleden. Z.K.H. Prins Bernhard was bij de huldiging aanwezig. Tot levenslang veroordeelde krijgt zes dagen „verlof" Om uitvoering van zijn compositie bij te wonen Een Amerikaanse tot levenslang veroor deelde gevangene krijgt Zaterdag „bijzon der verlof" dat hem in staat zal stellen om naar een cantate te luisteren die hij 111 de gevangenis gecomponeerd, doch die hij nog nooit gehoord heeft. Het is Frank M. Grandstaff, die Zater dag per vliegtuig naar Big Spring in Texas gebracht zal worden en dan zes dagen be trekkelijke vrijheid zal genieten in deze stad waar hij piano's verkocht voordat hij het pad van de misdaad opging. Grandstaff, die 49 jaar is. componeerde de cantate en noemde deze „Big Spring" ter herinnering aan de stad. Hij componeerde het in de gevangenis met de melodie in zijn hoofd en door het rhythme met een potlood op de muur van zijn cel te tikken. Muziekkenners hebben ..Big Spring" als een brillant werk bestempeld. Zij zeggen dat het technisch bijna volmaakt is. Twee jaar geleden had Big Spring aan de gouverneur der gevangenis gevraagd om Grandstaff gelegenheid te geven naar Texas te gaan en de première van zijn stuk mee te maken. Dit werd echter geweigerd. On langs werd gevraagd of Grandstaff het eeuwfeest van Big Spring mocht bijwonen. De nieuwe gouverneur, Gordon Browning, zei ja, onder voorbehoud dat Big Spring Grandstaff zou laten afhalen en zou garan deren dat hij weer in de gevangenis in Tennessee terugkwam. De stad Big Spring beloofde zich garant te stellen. Earl Philips, een schrijver uit Big Spring, heeft zijn vliegtuig beschikbaar gesteld voor het afhalen van de gevangene. Philips zal overdag persoonlijk voor Grandstaff verantwoordelijk zijn. die de nacht onder bewaking in een hotelkamer zal door brengen. De Big Spring cantate zal Zondagavond worden uitgevoerd en Grandstaff zal ook nog andere festiviteiten van de komende week bijwonen. (United Press). Nieuws per telefoon Door ^„23" te draaien kunnen abonnés op hat telefoonnet te Berlijn op een gramo- foonplaat opgenomen nieuwsberichten ho ren van „Rias", het radiostation in de Amerikaanse sector. De berichten zijn steeds tot het laatste ogenblik bijgewerkt. „Wij hopen, dat deze nieuwe dienst in het bijzonder van belang zal zijn voor de abonnés in de Russische-sector, die geen radio bezitten of misschien bang zijn in het openbaar naar een radiostation met Westelijke licentie te luisteren", aldus een woordvoerder van „Rias". TWEEDE KAMER UNO-verzoemngscommissie de Griekse kwestie voor Chinese klacht op de agenda De politieke commissie van de Algemene UNO-vergadering heeft Donderdag een stemmig de vorming goedgekeurd van een verzoeningscommissie, die zal trachten de Griekse kwestie op te lossen. Dit is de eerste maal in de drie jaar, waarin de UNO de netelige Griekse kwestie bespreekt, dat er unanieme overeenstem ming was over dit onderwerp. De commissie bestaat uit de volgende leden: generaal Carlos Romulo van de Phi- lippijnen, voorzitter van de Assemblée, Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, Lester Pearson, de Canadese voor zitter van de politieke commissie en Se- lim Sarper, de Turkse vice-voorzitter van de commissie. De richtlijnen der verzoeningscommissie behelzen het ontwerpen van methoden en procedures ter oplossing van de bestaande geschillen tussen Griekenland en zijn Noor delijke buurlanden: Albanië, Bulgarije en Joegoslavië. De commissie zal tegen 17 October aan de politieke commissie verslag moeten uitbrengen. Intussen zal een ver dere discussie opgeschort worden. De poli tieke commissie nam voorts een resolutie van Polen in behandeling, waarbij op de Griekse autoriteiten wordt aangedrongen „alle executies en alle acties van krijgs raden uit te stellen". De Griekse gedele geerde verwittigde de commissie van het besluit der Griekse regering, de voltrek king van alle doodvonnissen, hangende de goedkeuring van het parlement, op te schorten. De Algemene Vergadering heeft met 45 tegen zes en vijf onthoudingen gestemd voor de opneming in de agenda van de Chi nese klacht tegen de Sovjet-Unie. Slechts de'landen die de Sovjet-Unie gewoonlijk steunen en de Sovjet-Unie zelf stemden tegen. De heer Van der Feltz (CH) was er weinig over gesticht, vooral omdat volgens hem het voorstel in hoofdzaak neerkwam op een zich onttrekken door de Staat van zijn aan- sprakelijkheid. Mej. mr. Tendeloo (Ai-beid) dacht er niet zo over, al zag zij nog wel enige gevaren voor de rechtsstaat. Met mr. Bachg (KVP) erkende zij dat wan neer men geen recht op schadeloosstelling heeft, de mogelijkheid bestaat dat de direc teur van het Bureau Oorlogsschade de hand over het hart strijkt en volgens de minister van Financiën aan te geven vastgestelde richtlijnen wel een tegemoetkoming ver leent. De heer Hoogcarspel (Comm.) betoogde dat de wet eigenlijk hierop neer komt dat de staat alleen aansprakelijk is voor handelingen verricht ingevolge een bevel van de bezetter, dus ook ten aan zien van die gevallen waarin de bezetter tegen de verzetsbewegingis opgetreden! Immers, het verzet van een belangrijk deel van het Nederlandse volk tastte de open bare orde aan en daarop trachtte dan de bezettende macht die orde weer te her stellen. Hierop had minister Wijers, die het wetsontwerp verdedigde, weinig te zeggen. Deze minister capituleerde terecht voor de critiek van de heer Hoogcarspel op een minder gelukkige ministeriële uitlating. De minister had namelijk de regeling ver dedigd dat de staat voor de gebeurtenissen onmiddellijk na de bevrijding niet aan sprakelijk te stellen is, omdat er toen im mers zoveel onregelmatigs is gebeurd door „die mensen met banden" om (de B.S.), welke eigenlijk niets met de overheid te maken hadden. De heer Hoogcarspel nam het met vuur voor de goede B.S.'ers op, waarna de minister zei, alleen gedoeld te hebben op diegenen welke pas om „kwart over twaalf" tot de B.S. waren toegetreden. HIER EN DAAR ENIGE REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Slechts hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist. Weinig verandering van tempe ratuur. Meest matige wind uit Noor delijke richtingen. 1 October: Zon op 0.40 uur, onder 18.19 uur Maan op 17.00 uur. onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 30 September: Hoog water: 9.51 en 22.32 uur- Laag water: 5.02 en 17.33 uur. Zaterdag 1 October: Hoog water: 11.28 en 00.00 uur. Laag water: 6.28 en 19.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1