Haarlems Dagblad Ministers Verdrag van vriendschap en bijstand met Joegoslaviëopgezegd Employé van de Britse legatie kreeg blik achter de schermen Weerbericht 64e Jaargang Fiv». 19361 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 1 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25, Franco per post 4^75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©predite l^aadrmacijc «Courant (Jntto *6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom r\NLANGS IS MEDEGEDEELD dat aan IJ dr. L. J. M. Beel bij zijn aftreden als [oge Vertegenwoordiger van de Kroon in ndonesië, een functie die hij gedurende een ialf jaar bekleed had, een afzonderlijk iensioen was toegekend. Ofschoon daarna leek dat dit volgens een aflopende schaal ras geregeld en dat het bovendien een be- angrijke korting op dr. Beel's ministers- ensioen meebracht, werden in verschei- ene bladen zure opmerkingen erover ge naakt. Dat heeft de N.R.C., die de oor- pronkelijke mededeling gedaan had, ertoe enoopt het voor deze regeling en in het Igemeen voor behoorlijke salariëring van linisters op te nemen. Het blad spreekt ver de ontzaglijke verantwoordelijkheid ie in tijden als deze op regeerders rust. et merkt op dat wij er ons in Nederland eenszins op kunnen beroemen onze minis- Vs in de watten te leggen. Kabinetsforma- «ui'S zouden een boekje open kunnen doen ver ervaringen met geschikt geachte can- idaten, die om financiële redenen van de anvaarding van een ministerschap hebben noeten afzien. Het zou niet de eerste maal ijn als zou blijken, dat een bewindsman ijctens zijn ambtsperiode moet interen, jaarom acht het blad liet alleszins redelijk, He critiek in tegengestelde zin ten spijt, lat zoals op de begroting 1950 wordt oorgesteld de ministers een represen- atie-toelage van 5000 per jaar zal wor- en toegekend. De huidige salariëring van linisters is niet evenredig aan de eisen, ie de vervulling van deze taak stelt. Met deze opvatting van de N.R.C. stem- ,en wij volkomen in. Het blad wijst niet Heen de critiek van sommige bladen af, laar ook die van „een deel van het ubliek". Daar is reden toe, want menigeen leegt zich op schampere toon viit te laten ver de veronderstelde materiële welvaart, het ministerschap zou opleveren. Als j het zelf moesten vervullen zouden zij poedig tot andere gedachten komen. Ik eb wel eens in Den Haag horen verzeke- en dat wij de slechtst-gehonoreerde mi- isters in Europa hebben; er zou een uit- oerig onderzoek nodig zijn om de juistheid an die verklaring te controleren. In elk ge- al is zeker dat in verscheidene landen de linisters aanzienlijk beter betaald worden, 'en aanzien van cïeze en dergelijke hoge uncties hebben vélen in ons land vaak van en opvatting doen "blijken, die krenterig n bekrompen is en kennelijk door een oort kleinburgerlijke afgunst wordt ge- oed. Daarbij blijkt dan onveranderlijk, iat de critiek zich richt op ministers die liet van de eigen politieke richting zijn, letgeen kinderachtig is. Of men het met iet beleid van een zo achtenswaardig man Is dr. Beel persoonlijk eens was of niet, nen behoort te erkennen dat hij volgens 11e regelen van onze democratische staats- egeling belast is met achtereenvolgende jken eerst minister, van Binnenlandse 1 laken, daarna minister-president, tenslotte 1 [,V.K. die hem een grote en zware ver- ntwoordelijkheid in een harde arbeid op- Bgden. De mensen die hem en andere mi- isters een redelijke honorering misgunnen jenden zich eens voor te stellen dat zij zelf oor een dergelijke taak geplaatst zouden ,-orden. Zij zouden al.door een panische chvik bevangen worden als zij ervoeren «at in de normale dagelijkse arbeid van minister van hem wordt gevergd, om nog maar niet te gaan uitweiden over e netelige, vaak pijnlijke, als regel be- angrijke beslissingen waarvoor hij wordt ssteld. Hun verlangen om naar hun eigen, oveel kleiner en eenvoudiger arbeidstaak ■rug te keren zou tot een/haastige aftocht Men. Zij zouden inzien dat de eigen be- oeps-zorgen van geringe afmeting zijn 'ergeleken bij deze, waarbij telkens de be- ingen van een geheel volk gemoeid zijn. Dat onze ministers ongetwijfeld in nenig geval niet vrij zijn gebleven van nateriële bezorgdheid ten aanzien van hun ligen gezin lijkt mij verkeerd. Als wij Ne- lerlanders iemand met een dergelijke ver- intwoordelijkheid belasten behoorden wij ïem een dusdanige vergoeding te waar- lorgen dat hij zich aan zulke dingen ont rekken kan. Dat hij zijn gewone beroeps aak heeft moeten onderbreken brengt toch al vaak mee dat hij financiële offers moet Hengen. Tenslotte bereikt men met waar- iige honorering van het ministers-ambt, iat meer daarvoor bekwame mensen het >p zich kunnen nemen dan nu. Dat is nodig in nuttig in het algemeen belang. Men ziet dit soort zaken in ons land vaak klein. Te peuterig en ook afgunstig. Dat niet fraai. Het is beter de werkelijkheid te zien en te erkennen dat maar heel wei nig mensen de volhardende wilskracht en het initiatief bezitten om hoge leidende (uncties te bekleden en de golf van cri tiek te verduren die daarbij onvermijde lijk op hen losgelaten wordt en dat kren terigheid zowel als afgunst te hunnen aan- 2ien daarbij volkomen misplaatst zijn. R. P. De lire blijft zweven Geen officiële devaluatie De Italiaanse minister van Financiën, Giuseppe Pella, heeft Vrijdagavond be kend gemaakt, dat de lire zal worden vrij- 1 gelaten om haar eigen koers op de interna tionale geldmarkt te vinden. De kwestie van officiële devaluatie van de lire doet zich niet voor, totdat Italië een koers voor de lire aan het internationale monetaire (onds opgeeft. Volgens radio Rome bete kent deze bekendmaking dat besloten is niet tot devaluatie over te gaan. „De lire is gezond genoeg om te vertrou wen op de vrije notering op de markt", al dus de minister, die er nog aan toevoegde, dat Italië zijn goudreserves in haar laatste weken verdubbeld heeft en de financiële toekomst „in alle kalmte" tegemoet kan zien. De totale Italiaanse goudreserve be draagt thans 225.000 kg tegen slechts 108.614 kg op 30 Juni j.l. Italië heeft van de Verenigde Staten 116.600 kg goud gekocht tegen de gunstige prijs van 35 dollars per ounce. Op basis van die goudprijs is de Italiaanse bankbiljetten circulatie thans voor 17 procent door de goudreserves ge dekt. Braziliaans vliegtuig verongelukt Vrijdag is te Iguape in de nabijheid van Santos (Brazilië) een Braziliaans vliegtuig omlaag gestort. Vier personen zijn om het leven gekomen, 17 anderen gewond. Polen en Hongarije volgen Russisch „dwingend" voorbeeld Reuter meldt: Hongarije en Polen hebben Vrijdag het twee jaar oude ver drag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joegoslavië opgezegd, in navolging van dc» Sovjet-Unie. De Hongaarse opzegging geschiedde per nota, die door de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken aan de Joegoslavische gezant te Boedapest werd overhandigd. Als reden wordt opgegeven, dat bij het proces tegen Laszlo Rajk (vroeger Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken) was ge bleken, dat Joegoslavië tegen Hongarije had gecomplotteerd. De Poolse opzegging werd medegedeeld in een nota, die door het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Joegosla vische gezantschap te Warschau werd aan geboden. In deze nota eiste de regering van Polen de onmiddellijke terugroeping van acht leden van de Joegoslavische am bassade te Warschau. Voorts werd geëist dat de ambassade alle activiteiten, die vijandig zijn tegenover Polen, zou stop zetten. Tot de acht bedoelde leden behoren de militaire attaché, de raadsman van de am bassade, de handelsattaché en de pers attaché. In de Poolse nota wordt verklaard, dat het proces tegen Rajk de onderdanigheid van Joegoslavië aan de imperialistische kringen bewees en dit land in verband had gebracht met contra-revolutionnaire com plotten, die gericht waren tegen de souve- reiniteit der volksdemocratieën in Oost- Europa. In de nota wordt verder gezegd, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken in het Trein botst tegen bus op „bewaakte" overweg Buspassagier gedood; locomotief gekanteld Hedenmorgen om halfzeven is op de be waakte overweg bij het station Kruiningen- Ierseke de eerste trein van Vüssingen naar Roosendaal in botsing gekomen met een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die arbeiders van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" naar Vüssingen had gebracht. Achterin de bus zat de enige passagier, de heer Nieuwerihuizè uit Iérseke. De trein botste tegen de achterzijde van de bus, waardoor de heer N. op slag werd gedood. De chauffeur werd licht gewond. De bot sing was zo hevig dat de locomotief van de trein kantelde en een der wagons ont spoorde. Dé machinist liep enige kwetsuren op. Van de 'zijde der Nederlandse Spoor wegen wordt medegedeeld'dat de afsluit bomen van de overweg, vermoedelijk door een bedieningsfout, niet neergalaten waren. De heer N. was ongehuwd en pas kort geleden uit Indonesië teruggekeerd. F1450 millioen voor het bouwplan 1950 f 110 millioen meer dan voor 1949 Het bouwplan 1950, dat minister In 't Veld de Staten-Generaal heeft aangeboden, sluit met een bedrag van 1450 millioen. Dit is 110 milüoen meer dan het totaal van 1949. In beide gevallen werden buiten beschouwing gelaten die werken, waarvoor geen of weinig materialen nodig zijn, be nevens het onderhoudswerk van schilders, witters en behangers. Van deze 1450 millioen zullen voor weg en waterbouwkundige werken 300 mil lioen worden besteed. De rest, 1150 mil lioen, is bestemd voor gebouwen. Voor de bouw, de herbouw en de uitbrei ding van woningen is 480 millioen be schikbaar gesteld, (bouwplan 1949: 400). Het volume van 480 milüoen komt over een met rond 40.000 woningen. Voor herstel van oorlogsschade werd 35 miüioen (57) voor onderhoud en herstel niet-oorlogs- schade 86 millioen (85) en voor ver bouwingen 55 milüoen (51) bestemd. Een andere grote post is die voor bedrijfs gebouwen, namelijk 300 millioen (1949: 272,5), welke post eventueel in de loop van het jaar nog met 50 milüoen zal worden verhoogd, indien daartoe de noodzaak blijkt. Bij de bepaling van dit bedrag is rekening gehouden met de eisen, die met betrekking tot de industrialisatie worden gesteld. Voor boerderijen en overige agrarische gebouwen zal 69 millioen worden bestemd (1949: 58,5). Bij de bedragen voor 1949 betreffende be drijfsgebouwen en boerderijen dient er rekening mede te worden gehouden, dat deze in de loop van 1949 met respectievelijk 32,5 milüoen en 7,5 milüoen werden verhoogd. Voor scholenbouw is in het bouwplan 1950 een bedrag opgenomen van 40 mil üoen tegen 25 milüoen in 1949. De stij ging houdt verband met de te verwachten sterke toeneming van het aantal leerplich tige kinderen. Voor ziekenhuizen is 14 milüoen (10), voor kerken ƒ11 milüoen (4) en voor over heidsgebouwen 51 milüoen (32) uitge trokken. Bij de samenstelling van het bouwplan kon geen rekening worden gehouden met de devaluatie van de gulden. Indien hier van een verhoging van de bouwkosten het gevolg is, zal dit uiteraard leiden tot wijzi gingen in het plan. Bijeenkomst defensieraad Atlantisch pact De raad van ministers van Defensie der landen van het Atlantisch pact zal, naar officieel is bekend gemaakt, 5 October te Washington bijeenkomen. Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken deel de mede, dat de ministers van Defensie een commissie van stafchefs zullen samenstel len, die tussen 7 en 10 October bijeen zou komen. bezit was van het bewijs, dat Joegoslavië's vertegenwoordigers in Polen verwikkeld waren in spionnage en andere activiteit, welke gericht was op ondermijning van de defensie en het economisch potentieel vaft Polen. Ook Roemenië? Van gewoonlijk welingelichte zijde werd heden te Boekarest vernomen dat Roemenië het door de Sovjet-Unie, Hongarije en Po len gegeven voorbeeld zal volgen en zijn op 19 December 1947 met Joegoslavië ge sloten verdrag van vriendschap en tot het verlenen van wederkerige bijstand zal op zeggen. Albanië, Bulgarije en Tsjechoslowakije hebben overeenkomstige verdragen met Joegoslavië. Franse regering wankelt Het Franse kabinet, dat nog geen over eenstemming heeft bereikt over zijn poli tiek met betrekking tot de lonen én kosten van levensonderhoud, heeft, naar van be trouwbare zijde wordt vernomen, besloten af te treden, indien het geen compromis oplossing kan bereiken. Vandaag om 3 uur zou er een bijeen komst van het voltallige kabinet worden gehouden. De moord op de Rotter damse taxichauffeur Verdachte herroept zijn bekentenis Dé 23-jarige H. J. B. uit Hilversum, die in April van dit jaar door de Haagse recht bank tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op de Rotter damse taxichauffeur A. Globus, in Novem ber 1947 in De Lier gepleegd, heeft voor het gerechtshof in Den Haag zijn beken tenis herroepen. Hij verklaarde nu, dat de moord gepleegd werd door een vroegere vriend, W. P., die hij tot dusverre had wil len sparen, omdat deze tijdens de bezetting zijn leven had gered toen hij in handen dei- Duitsers was gevallen. P. had, naar B. verklaarde, verteld dat de taxichauffeur Globus in de bezetting Nederlanders had verraden en daarmee zijn auto had verdiend. Volgens P. zou de chauffeur op een bepaalde dag in Novem ber 1947 een bedrag van 10.000,ver voeren, welk geld bestemd was „om poli tieke delinquenten vrij te kopen." Op voorstel van P. werd besloten de chauffeur te beroven. Toen dit plan werd uitgevoerd zou P. de chauffeur hebben dood geschoten. In het Huis van Bewaring had B. van een bewaker gehoord, dat de chauffeur een goede Nederlander was geweest. „P. heeft mij dus bedrogen en daarom speel ik nu open kaart", verklaarde B. voor het Hof. Op verzoek van de procureur-gene raal besloot het Hof de zaak terug te wij zen naar de rechter-commissaris voor een onderzoek naar de juistheid van B.'s ver- klai-ingen. Engeland accoord met klacht van Joegoslavië tegen Hongarije De diplomatieke medewerker van Reu ter meldt dat heden door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard dat Groot Brittannië accoord gaat met het door de Joegosla vische regering aan de Britse, Amerikaanse en Sovjet-Russische diplomatieke vertegen woordigers te Boedapest gedane verzoek om een onderzoek in te stellen naar de wei gering der Hongaarse regering om, over eenkomstig de bepaüngen van het met Hongarije gesloten vredesverdrag, herstel betalingen aan Joegoslavië te doen hetgeen door de regering te Belgrado als een schen ding van dit verdrag wordt beschouwd. Men verwacht te Londen, dat ook de Amerikaanse regering gunstig zal beslissen op het verzoek der Joegoslavische autori teiten. Het wachten is nu op de beslissing der Sovjet-Russische regering. Weigert deze de rechtmatigheid van de Joegoslavische klacht te erkennen zoals zij deed, toen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Hongarije beschuldigden van schending dei- in het Hongaarse vredesverdrag opgenomen bepaüngen over de handhaving der mense lijke rechten dan heeft Joegoslavië, overeenkomstig het terzake in het vredes verdrag bepaalde, het recht zich recht streeks tot Hongarije te wenden, met het voorstel een commissie van drie in te stel len. Deze commissie, waarin een vertegen woordiger van Joegoslavië, een van Hon garije en een representant van een derde mogendheid zitting zouden moeten nemen, zou dan het geschil in overweging moeten Triest verhaal uit Boedapest Hongaarse politieke politie op mensenjacht Wallace Harrison, een Engelse electrieïen, was tot voor kort verbonden aan de Britse legatie te Boedapest en is thans gestatïonneerd in Den Haag, nadat hij niet grote moeite onder bescherming van personeel der Britse legatie uit Boedapest ontkomen was. Hij verkeerde in Boedapest in groot gevaar en zijn vertrek geschiedde voor zijn eigen veiligheid, nadat hij in contact gekomen was met de terreur van de Hongaarse politieke politie, die een vrouwelijke kennis van hem, eveneens werkzaam op de legatie en geboren Hongaarse, reeds vast in haar wrede greep had. Hij zag deze vrouw in de toestand, waarin zij door de methoden der politie was komen te verkeren, nadat zij tevergeefs getracht had naar het buitenland uit te wijken. Het ANP heeft thans uit de mond van Harrison een verslag van zijn avontuur vernomen, dat hieronder wordt weergegeven. „Een week als een nachtmerrie" „Mijn nachtmerrie begon", aldus Harri son, ,jl:oen ik in 'de middag van de eerste Juli een geheimzinnige telefonische bood schap kreeg. De persoon die opbelde vroeg of ik belangstelling had voor de verblijf plaats van mevrouw Anita Torbagyi, tele foniste van de Britse legatie, die reeds een week vermist werd." De onbekende stem verzocht Harrison om die avond om 21.45 uur te komen bij het museum van beeldende kunsten. Harrison besloot de afspraak na te komen, doch ver zuimde de legatie of vrienden op de hoogte te stellen van het voorgevallene. Toen hij op het afgesproken uur bij het museum kwam zag hij na enkele minuten een man op zich afkomen die hem in slecht Engels vroeg of hij Harrison was. Inmiddels was er een gesloten auto ko men aanrijden en voor Harrison het wist, werd hij er in geduwd en reed de wagen met grote snelheid weg. In de auto zat een vrouw die in goed Engels zei „hou je stil". Harrison kreeg de indruk dat de man en de vrouw allebei gewapend waren. De man beschreef hij als „een gangster-type, zonder das en ongeschoren". Hij kon in de duister nis en, met de slechte verlichting niet pre cies nagaan waar men naar toe reed, maar zag wel dat de Donau werd overgestoken naar Boeda. In een donkere, nauwe straat stopte men en Harrison werd uit de wagen geduwd. De vrouw zei: „Volg mij". Na een paar trappen te zijn opgegaan kwamen zij in een kamertje waar in een leunstoel een man zat die Harrison be schreef als „de meest onheilspellende fi guur die ik ooit heb gezien". Hij sprak geen Engels maar de vrouw die Harrison bege leidde, fungeerde als tolk. De man vroeg: „Wil je weten waar me vrouw Toi'bag'yi is?" Harrison antwoordde bevestigend, waarop de man zei: „Je zult haar zo zien". Toen vroeg hij: „Ben je bereid mij een lijst te geven van Hongaarse verraders?" Hij voegde er aan toe dat het leven van mevrouw Torbagyi daar van af hing. Harrison antwoordde dat hij geen ver rader was. Gevraagd of hij wist wat de man bedoelde verklaarde Harrison tegenover het ANP dat hij helemaal niet begreep waar het om ging. De man vroeg verder niets meer, maar gaf een teken waarop alle lichten uitgingen. In de hal aan de overkant ging toen een soort zoeklicht aan dat recht in het gezicht van Harrison scheen. Er gebeurde geruime tijd niets en er werd twee uur lang ook niet gesproken. Plotseling gingen daarna de lichten weer op en de deur van een aangrenzende kamer werd geopend. Half gedragen tussen twee bewakers, eveneens van het gangstertype, kwam mevrouw Torbagyi binnen. Harrison vertelde'dat Anita Torbagyi een gezonde, sportieve en levenslustige jonge vrouw was toen hij haar het laatst had ge zien. Nu echter was zij een wrak. Bleek, donkere kringen onder de ogen, het hoofd naar beneden hangend, en niet in staat te spreken. Hij üep op haar toe en raakte haar aan, doch een van de bewakers sloeg hem weg. Harrison zei dat hij niet precies meer wist wat hij toen deed. Hij verloor zijn zelfbeheersing en ging verschrikkelijk te keer tegen de Hongaren in de kamer. On derwijl werd mevrouw Torbagyi weggeleid. Zij had niets gezegd. Harrison begreep toen eigenlijk pas dat hij met „een soort van geheime politie" te doen had. De leider van het gezelschap die een en ander onbeweeglijk en zonder enige emotie had gadegeslagen, zei tegen Harrison: „Nu heb je haar gezien. Ilt geef je tot 10 Juli de tijd om deze zaak te overdenken. Als je Gangstermethoden van Hongaarse politieke politie Het relaas dat een voormalig employé j van de Britse legatie in Boedapest, thans gestationneerd in Den Haag, vertelde j 1 over zijn belevenissen in de Hongaarse j j hoofdstad, geeft een bük achter de j 1 schermen van de volksdemocratie, waar i de nietsontziende geheime politie haar j sinistere machinerie van dwang en ter- reur laat draaien als een molen die men sen maalt. Zij maalt het materiaal dat het voetstuk moet verstevigen van een groep machtige lieden, een dictatoriale j regering. Dit verhaal is een klein en onaanzien- lijk stukje uit het verschrikkelijke mo- zaïek van leed en vertwijfeling, dat ver- i borgen wordt door het scherm tussen j Oost- en West-Europa. iemand vertelt wat hier is voorgevallen, kost het mevrouw Torbagyi het leven". Toen werd Harrison weer naar de auto gebracht en in wilde vaart ging men terug naar Pest. De auto stopte in een stille straat en Harrison werd er uitgegooid, waarop de auto meteen verdween. Thuisgekomen vertelde Harrison niets van het voorgevallene aan zijn vrouw, want hij meende, dat zijn belagers hun dreige menten wel degelijk zouden uitvoeren. Intimidatie De volgende dag reed hij in een auto er gens in de stad toen een grote wagen langszij kwam en hem coupeerde, De be stuurder stak zijn hoofd uit het raam en zeide: „Denk er om 10 Juli". Die avond vertelde hij het gehele verhaal aan zijn vrouw. Dezelfde avond probeerden „onbekende mannen" bij Harrison thuis binnen te dringen onder verschillende voorwendselen. De luchtbrug opgehaald Na vijftien maanden dienst Het laatste Amerikaanse vliegtuig op de luchtbrug is gisteravond onder de muziek van een militaire kapel en het licht van perscameras te Berlijn aangekomen. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Ber- lijn, was een der eersten, die de bemanning begroette. Berlijn heeft door het gezamenlijke En gels-Amerikaanse vervoer 2.343.301 ton steenkool, bloem, benzine en medische en andere artikelen ontvangen. De luchtbrug operatie begon op 26 Juni van het vorige jaar. De R.A.F. zal tot nader order vijf dagen van de week van Sleeswijk naar het vlieg veld Gatow (Berlijn) blijven vliegen. ENORME HOÜTBRAND Op één van de grootste houtopslagplaat sen van Finland, te Kemi in het Noord- Westen van het land, is door het over springen van een vonk van een sleepboot brand uitgebroken, die een zware schade heeft aangericht van naar schatting tien milüoen gulden. Een sterke wind blies brandende spaanders bijna twee kilometer weg, waardoor nieuwe branden ontston den. Onder andere raakte een ziekenhuis in brand, dat geëvacueerd moest worden. Uit de omliggende steden zijn met spoed brandweerlieden en soldaten gezonden en ook Zweedse brandweerlieden snelden te hulp. Het woord is aan.... Napoleon: Verdragen worden ten uitvoer ge bracht zolang het belang zulks met zich brengt. Harrison vertelt aan journalisten zijn triest verhaal. Eerst werd er opgebeld door „meneer Torbagyi" de man van Anita. Harrison wist echter dat het gefingeerd was, want meneer Torbagyi sprak geen Engels. Daarna werd hem door een klein jongetje een briefje overhandigd door „Torbagyi" getekend en waarin Harrison verzocht werd bij een kerk in de buurt te komen want „Torbagyi had iets heel belangrijks e vertellen". Harrison wist echter dat Torbagyi enkele dagen daarvoor al was gearresteerd en bovendien ook geen Engels schreef. Tegen middernacht werd er aan zijn flat gebeld, maar hij deed niet open. Toen het bellen aanhield deed hij het raampje in de voordeur open. Buiten stond inderdaad Torbagyi die er zeer slecht en ongeschoren uitzag. Torbagyi vroeg of hij binnen kon komen, want hij had iets belangrijks te zeggen. Maar tegelijkertijd keek hij ter sluiks naar r rechts waaruit Harrison de conclusie trok dat Torbagyi geëscorteerd werd. Hij kon, het niet zien door het kleine raampje maar veiligheidshalve smeet hij het raampje dicht. Een kwartier lang hield het beüen aan en nadat Harrison de bel had afgezet werd een hele tijd zachtjes op de deur geklopt. Pas om 2 uur 's nachts zag Harrison dat enige mannen in een zwarte Amerikaanse auto wegreden. De volgende ochtend rapporteerde Har rison het gehele verhaal aan de legatie secretaris. Deze verzocht hem onmiddellijk naar huis te gaan en zich gereed te maken meteen naar Engeland te vertrekken. Hij werd naar huis gebracht door de legatie auto, Op de terugweg met zijn bagage naai de legatie werd de auto achtervolgd door een kleinere auto, een Vauxhall, die echter geens kans had de snel rijdende legatie auto in te halen. Op verkeerslichten werd geheel niet meer gelet. Harrison bracht de nacht met zijn vrouw in de legatie door en de volgende dag be reikte hij, geëscorteerd door drie legatie auto's. het vliegveld. Op 9 Juli, een dag voor dat de termijn afliep, arriveerde hij in Londen. Thans is hij tijdelijk werkzaam op de Britse ambas sade in Den Haag terwijl zijn vrouw in Wales zit waar de Harrisons wonen. Harrison heeft nooit meer iets gehoord van de Torbagyis en is er wel zeker van dat ze beiden niet meer in leven zij in. De Britse regering heeft om terugroe ping verzocht van een Hongaarse legatie employé als represaille voor de arrestatie en mishandeling van Harrison. Amerikaanse staalsfaking te middernacht begonnen Mijnwerkers gaan Maandag aan het werk Vrijdag te middernacht is de aangekon digde staking der Amerikaanse metaalar beiders begonnen, waarbij meer dan een half milüoen werkers zijn betrokken. De Amerikaanse staalarbeiders hadden aanvankelijk loonsverhoging geëist en het aanvaarden door de staalverwerkende be drijven van een schema voor ziekte- en pensioensverzekering. Op advies van de door president Truman ingestelde verzoeningscommissie lieten de staalarbeiders de eis tot loonsverhoging vallen, doch zij handhaafden hun eis dat de directies der staalbedrijven de volledige kosten van het instellen van ziekte- en pensioensverzekeringen voor haar rekening zouden nemen. De directies weigerden deze, door de verzoeningscommissie ge steunde, eis in te willigen. De „United States Steel Corporation" houdt vol dat de meeste werkgevers, cle Amerikaanse regering inbegrepen, hun werknemers laten bijdragen in de kosten, verbonden aan het afsluiten van verzeke ringen tegen ongevallen en ziekte en het verlenen van ouderdomspensioenen. Nog geen half uur voor het uitbreken der staking werd overeenstemming bereikt tus sen de directie van „The American Can Company" en de leiding der „United Steel- worlcers Union". Een üd van de door de regering ingestelde verzoeningscommissie verklaarde dat de 15.000 arbeiders, die in de 28 staalbedrijven van deze maatschappij werkzaam zijn, niet in staking zullen gaan. John Lewis, de leider van het mijnwer- kersverbond, heeft de 102.000 arbeiders op gedragen het werk Maandag te hervatten. Lewis heeft deze stap in een telegram ter kennis gebracht aan de presidenten van de verenigde mijnwerkersdistricten, waarin hij verklaart, dat „de stillegging van de werkzaamheden in de anthracietgebieden thans niet vitaal is voor de hangende loon onderhandelingen". Grieks communistisch leider terechtgesteld De Griekse communistische leider De mosthenes Gheorghioe, die door een mili tair gerechtshof veertien dagen geleden ter dood was veroordeeld wegens deelneming aan een opstand, is gisteren te Athene te rechtgesteld. Premier Alexander Diomedes verklaarde naar aanleiding hiervan: „De terechtstelling kon niet worden verhinderd, daar de rege ringsmotie om de terechtstellingen op te schorten, totdat de gevallen zijn onderzocht door een raad voor pardon, nog niet van kracht is geworden." De regering heeft deze motie gisteravond aan een parlemen taire commissie voorgelegd. Prins Bernhard in Januari naar de West Prins Bernhard zal in Januari de reeds eerder aangekondigde reis naar de Antillen en Suriname maken met een smaldeel oor logsschepen en zich daartoe te Rotterdam inschepen aan boord van Hr. Ms. vlieg- kampschip „Karei Doorman". Het ligt in het voornemen, dat het bezoek aan de Kleine Antillen zal worden gebracht aan boord van Hr. Ms. lichte kruiser „Jacob van Heemskerck". De overtocht naar Suri name zal per vliegtuig geschieden. Het smaldeel zal op 2 Januari uit Nederland vertrekken. Einde van mooi-weer- periode komt in zicht Aan de langdurige periode met rustig herfstweer zal waarschijnlijk in de loop van de komende dagen een einde komen. Het hogedrukgebied boven Centraal-Europa trekt weg naar het Middellands zeegebied. Op de oceaan neemt, de depressie-activiteit steeds meer toe. Verwacht kan worden dat binnen enkele dagen de invloed van deze depressies zich ook over onze omgeving zal uitbreiden hetgeen dan toenemende winden uit Westelijke richtingen en groter worden van de regenkansen tot gevolg zal hebben. De temperatuur van de afgelopen maand heeft te De Bilt gemiddeld ben peil bereikt als in de 250 jaar, waarvan de gemiddelde maandtemperaturen bekend 'zijn, nooit ie voorgekomen, Het gemiddelde was 17,2 graden tegen 13,7 graden normaal. De warmste herfstmaand was tot nu toe Sep tember 1729 geweest, toen het kwik ge middeld op 11,9 graden stond. De heetste dag van de afgelopen maand was 5 Sept. NAAR WEST DRAAIENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijde lijk mist. Overigens weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot ma tige, langs de Waddeneilanden later vrij krachtige naar Westelijke richtin gen draaiende wind. 2 October: Zon op 6.41 uur, onder 18.17 uur Maan op 17.18 uur, onder 0.59 uur 3 October: Zon op 6.43 uur, onder 18.14 uur Maan op 17.31 uur, onder 2.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1 October: Hoog water: 11.28 en 00.00 uur. Laag water: 6.28 en 19.07 uur. Zondag 2 October: Hoog water: 0.10 en 12.52 uur Laag water: 8.08 en 20.33 uur. Maandag 3 October: Hoog water: 1.22 en 13.53 uur. Laag water: 9.20 en 21.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1