BRIDGE Badmintoncl. Vooröwtuin SLEUTEL WEG? Predikbeurten Maison MARCEL Olie Permanent f 8.- HAGEMAN Kort en Bondig BONTJAS Garage aangeb. HAGE D.K.W. auto IJ, F, van der Sloot LESSEN HERVAT 1 weckfles?"! P. lakkelie Alma's dubbele taak Zaterdag 1 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Militaire samenwerking tussen Nederland en de republiek Uit een hedenmorgen verschenen perio diek verslag der Ronde Tafel-conferentie over de periode van 24 tot 30 September, waarin de centrale commissie met voldoe ning melding maakt van de vooruitgang inzake de opstelling van het uni-statuut, valt onder meer te lezen, dat een informa tieve bespreking plaats had tussen de voor zitters en twee leden van ieder der drie vertegenwoordigingen ten aanzien van de positie van het K.N.I.L. Nadat de drie ver tegenwoordigingen hun standpunt terzake hadden uiteengezet werd besloten aan de technische werkgroep de navolgende pun ten in behandeling te geven: 1. Het opstellen van een militair-tech nisch verantwoord plan behelzende ener zijds het terugtrekken van Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië, en anderzijds de mogelijkheid van het opnemen van ele menten van het K.N.I.L. in het leger van de R.I.S. 2. De samenstelling van een eventueel te scheppen gemeenschappelijk orgaan, met het oog op de ter conferentie genomen be sluiten op militair gebied. 3. Eventjjrie samenstelling en taak van een militaire missie welke indien de R.I.S. hiertoe het verzoek zou doen door Neder land naar Indonesië zal worden gestuurd. 4. De vraag, in hoeverre materieel van het K.L. en het K.N.I.L. in aanmerking zou kunnen komen voor overname door de R.I.S. Voorts werd tussen de voorzitters der drie vertegenwoordigingen in deze com missie een informele bespreking gevoerd over het vraagstuk van eventuele blijvende militaire samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Bankbediende verdacht van verduistering van f 100.000.— Een employé van een der grote bankin stellingen te 's-Gravenhage, die sinds dertig jaren bij deze instelling werkzaam was en het volle vertrouwen van zijn chefs en van een groot aantal cliënten genoot, wordt er van verdacht zich gedurende een reeks van jaren schuldig gemaakt te hebben aan frauduleuze handelingen. De schade, door deze handelingen veroorzaakt, zou meer dan 100.000,belopen. Koningin Julianafonds keert dit jaar bijna vier ton uit Het Koningin Julianafonds keert in 1949, het eerste jaar van zijn bestaan, bijna vier honderdduizend gulden aan subsidies voor maatschappelijke doeleinden uit. Voor verzorgingsinstellingen, ziekenhuizen en sa natoria is 55.500 gulden beschikbaar ge steld, voor wijk- en kraamzorg 29.000 gul den, naar de jeugdzorg gaat een bedrag van 175.200 gulden, waarnaast voor zorg voor onvolwaardigen subsidies tot een be drag van 26.800 gulden worden verstrekt. Voor geestelijke volksgezondheid keert het fonds 23.880 gulden uit en voor diverse ver enigingen en instellingen van maatschap pelijke aard, die niet onder de genoemde categoriën vallen, is een bedrag van 72.550 gulden uitgetrokken. Totaal heeft dit fonds dus 383.930 gulden uitgekeerd. Bij het aanvaarden van de regering door Koningin Juliana op 4 September 1948 werd dit „Nationaal Fonds ter bevordering van maatschappelijk werk" gesticht. Doel stelling van het fonds is niet, zich bezig te houden met maatschappelijke zorg, doch organisaties, die op dit terrein werkzaam zijn en in financiële moeilijkheden ver keren, voort te helpen. Man bekent zijn vrouw vermoord te hebben De 26-jarige A. van de B. uit het Over- Betuwse dorpje Valburg, die ervan ver dacht werd, zijn vrouw vermoord te hebben, heeft een bekentenis afgelegd. Hij heeft verklaard, dat Woensdagavond tussen hem en zijn vrouw onenigheid was ont staan. De vrouw zou daarop de woning hebben verlaten en zich in de richting van de spoorlijn hebben begeven, gevolgd door haar man. Van de B. heeft verklaard, dat zijn vrouw hem in de nabijheid van de spoorlijn met een stok te lijf was gegaan. Hij zou haar de stok hebben ontrukt en haar daarmee bewusteloos hebben geslagen. Daarna heeft hij haar door wurging van het leven beroofd. Van de B. heeft daarop het ontzielde lichaam naast de rails gelegd om het te doen voorkomen, dat de vrouw door een trein was aangereden. Nadat bij het sectieonderzoek in Nijmegen was gebleken, dat de vrouw door wurging om het leven was gekomen, kon hij deze bewering niet langer staande houden. TEL, 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) ZONDAG OCTOBER 1949 HAARLEM. Ne<l. Herv. Kerk, Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. H Doop. 7: Ds. E. Pot,. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. A. J. Rasker, 7: Herdenking 25 jarig be staan. Ds. A. K. Straatsma en Ds. G. J. Waardenburg. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Bijzondere dienst. (Zie bericht Kerkblad). Dr. E, Emmen, Ds. E. D'ijkhuis, Ds. A. J. v. Rhijn. Bakenesser- kérk, Vrouwestraat 9.30: Ds. E. Pot, Kinder - kerk. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Organist Feike Asma. Zangdienst vooraf, aanvang 10.30. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaters- laan, 9.30: Dhr. F. H. Geursen, 10.45: Dr. J. van Dorp. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. E. Dijkhuis. Rusthuis Jansstraat. 10 30: Dienst. Jeugdkapel. Centrum, Gr, Kerk Consistorie 10: Dhr. J. v, Woerden. Noord, Wijkgebouw Nd. kerk 10.30: Dhr. G. d'Olivat Oost, Oosterkerk 10: Mr. J. H. Ekering. West Wijkgeb. Leidsestraat 10: Dhr. J. de Nie. Dinsdag 7.30: Liturgische Godsdienstoefe ning voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer van de Grote Kerk. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Alle-Dag-Kerk, Parklaan 34. Avonddiensten 7.157.45 Maan dag: Ds. A. J. P. Boeke. voorheen te Schoorl oprichter le „Open Kerk". Dinsdag: Dhr. J. Bosveld, Majoor van het Leger des Heils te Haarlem. Donderdag: Ds. J. W. Weenink, Baptisten-predikant. Vrijdag: Dhr. J. H. de Wilde. (Zo nodig verwarmde kerk). Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 2 Octobre a 14 h. 45: Service ^'installation de Mr, le pasteur H. Bouvier, présidé par mr, le pas teur M. Jospin, dAmsterdam. Stads-Evange- lisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. H. Schouten, Evangelist te Leiden. Medewer king zangkoor Eben Haëzer. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk aan Zee. 5: Dezelfde. H. Avond maal, vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugd- bijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar Vrye Evang. Gemeente, Bake- nessergracht 65. 9 30: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Ned. Herv. Evan gelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. de Redelijkheid van Oudekerk a. d, IJsel. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: H. J. A. Haan, Theol. Cand. van Zand- voort. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Dr. W. R. M Noordhoff. Ge- ref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Prof. Dr. G. Ch. Aalders. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wil- helminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Prof. Dr. G. Ch. Aalders. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. O. Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds E. v. Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 4.30: Doopdienst Sportfondsen- bad. 6.10: H. Avondmaal (Parldaan 34). 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Cursus Wereld-Gees tesleven. Westerhoutpark 1 A. Maandag 8: Ds. A. R. de Jong. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Za terdag 3: Openluchtdienst Soendaplein, Ver gadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken)Gemeente des Heeren, L. Molenstr. 22. 10 en 5: Samenk. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Pinkster Evan gelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtprediking Parklaan hoek Kruis weg. Zondag 10 en 6: Volle Evangeliepre diking. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned Taal. 11,15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritis ten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. de Jong-Harmeyer, Hrl. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A 10.30: Ds. A. R. de Jong. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Altaardienst. 7: Open luchtmeeting Botermarkt hoek Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingsmeeting o. 1. v. Briga dier en Mevrouw Ruysink. Bijbellezing, Jansstraat 85, Vrijdag 8: A. Ramaker. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. Vrijz. Christ. Jeugdgemeenschap Ged. Oude Gracht 47. 4.30: Ds. J. Heidinga, Jeugddienst voor jongeren van 15-19 jaar. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop, 7: De zelfde. Bijzondere dienst. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Voorber. H. Avondm Ver. Doopsgez. Gemeente in de Noorderkapel Minahassastraat. 10.30: Ds. Hoelcema. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk, 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Ger. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: Ds.J. C. Maris. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils. Ceramstr. 4. 10: Heiliging, tevens Altaardienst. 7: Open luchtsamenkomst op het Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst. Alles o. 1. v. Kapi- teine E. van Meurs. HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein.. 10: Ds. H. Bartlema, H. Avondmaal. 7: Ds. F. R. A. Henkels. Ka pel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen 7: Dezelfde. H. Av. Aula v. h. Chr. Lyceum (ing. v, Merlenstr.) 10.45: Da, Adr. Oskamp. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Leidster Mej. J. A. Rasker. Jeugdgebouw ad. H. Dreef: 10: Jeugdkapel Leider: Dhr. R. Ooslra. Ned. Prot, Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. G. J. Heering, Rem. Leiden. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. v. Arkel. Koe- diefslaan 10: Dr. Richel. 5: Ds. Dondorp. Camplaan 10: Ds. Dondorp. 5: Dr. Richel. Geref. Kerk, Kapel „Nieuw Vredenhof", v. Artistieke Dames, en Heren. PORTRETTEN RiCHÊ FOTO ART Oldenbarneveltlaan. 8.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. E, Drost, Jeugddienst. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel 12 j. e. o. „Marana- tha", Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool 5 j. e. o. „Jeugdhuis" Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieter weg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorgangster der Afd. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Dr. J. L, Koole. Opwekkingssa menkomst op Sehapenduinen, Brederodelaan 57. Donderdag 8: H. v .d. Brink. Soefi-Bewe- ging. Bloemendaalseweg 141. 11: Dienst. Vrije Katli. Kerk, Popellaan 1. 10.30: 'Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Zangrepetitie. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Crommelin, uit Aerdenhout. 19.45: Zondag- avondstilte voor Prot. Overveen. voorafge gaan door zangdienst, aanv. 19.15 in de Kerk aan de Ramplaan AERDENHOUT.' Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. M. H. Knijl'f, uit Arnhem. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorgan ger Ned. Prot. Bond. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Noorman, Zaandam. Jeugdhuis. 10: Jonge Jeugdkerkdienst. Voorganger dhr. J. A. Schreuder. „De Toorts". 10: Ds. S. IT. J. James, Amstelveen. De Kapel. 5: Ds. A. D. Meeter, Amsterdam. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Voorber. H. Av. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. G, H. v. d Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEFOON 20837 DE „TABINTA" MET TROEPEN NAAR INDONESIë. Het troepentransportschip „Tabinta" is Vrijdagmiddag om half drie met troepen uit Amsterdam naar Indonesië vertrokken. De reis zal ditmaal gaan via Lissabon, waar een soldaat, die daar bij een vorige reis ziek moest worden achtergelaten, zal wor den opgenomen. In Colombo zal een ge deelte van de bemanning" worden verwis seld. De „Tabinta" is eind October in Bata via en wordt op 4 December weer uit Indo nesië in Amsterdam verwacht. De officier van justitie te Amsterdam looft f 1000 uit voor degene, die aanwijzin gen geeft welke er toe leiden, dat de daders van de overval op het bijkantoor van de Spaarbank van de Stad Amsterdam worden aangehouden. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij OE STOFZUIGER CENTRALE GED. OlIDE GEACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Bloemendaal Voortreffelijk programma van het Muzen Forum Het Bloemendaalse Muzen Forum heeft voor de winter een programma opgesteld dat beknopt is en van een voortreffelijk gehalte. Vrijdag 21 October komt de pia nist Cor de Groot naar Bloemendaal, 25 November is Godfried Bomans aan het woord en 30 December speelt het Hongaars strijkkwartet (mogelijk zijn laatste op treden hier, want de wereldberoemde Hon garen emigreren begin 1950 naar Amerika). In 1950 begint het programma met een lezing van de wereldreiziger Paul Julien die 27 Januari naar Bloemendaal komt. Noemi Perugia zingt, begeleid door Henri- ette Bosmans, op 10 Maart en het program ma wordt besloten met een voorstelling van de Londense ..Young Vic" op 21 April. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargeno men door: dr. J. G. M. v. Walsem, Bronstee- weg 32, tel. 28377; dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek Zandvoortselaan 164, tel. 26772. BINNENLAND Het Prins Bernhard Fonds heeft een subsidie van f 5000 verleend aan het Ballet der Lage Landen, om mede het optreden in het seizoen 19491950 mogelijk te maken. Dezer dagen heeft de Noordwijkse politie in samenwerking met de Leidse recherche een dievenbende opgerold. Er werden zeven verdachten gearresteerd, die inmiddels hebben bekend een auto te Noordwijk te hebben gestolen en een in braak te hebben gepleegd. Een der ge arresteerden is een politieke onderduiker die nog' vijf jaar gevangenisstraf tegoed heeft. Vijf verdachten zijn inmiddels voor de Officier van Justitie te Den Haag geleid en door deze in bewaring gesteld. De ge stolen auto is achterhaald. Voor de eerste maal in haar bestaan zal de Nationale Reserve een taak vervul len, welke meestal door geregelde troepen en zelfs zo mogelijk door garde-regimenten wordt vervuld. Wanneer namelijk het Koninklijk echtpaar op 11 October zijn officieel bezoek aan Overijssel brengt, zal te Zwolle bij de ambtswoning van de Com missaris van de Koningin, waar de hoge gasten de maaltijd gebruiken en overnach ten, een erewacht betrokken worden door een compagnie van de nationale reserve. De totale sterkte van de erewacht zal be staan uit honderdvijftig officieren, onder officieren en manschappen. De zevende wegverkeersdag van de K.N.A.C. welke op 27 October te 's Graven- hage wordt gehouden, zal worden geopend door de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen. De minister zal spreken over „Enkele problemen van de nieuwe Weg'enverkeerswetgeving". De passagiers, die gisteren met het K.L.M. toestel PH-TDB., „Batavia", van Schiphol naar Indonesië vertrokken, wer den op het tjaj eet RomeCairo verrast met de vertoning van een smalfilm. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. alle machines op de intercontinentale lijnen met een filminstallatie uit te rusten. De Nederlandse ambassadeur te Nan king, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd naar Neder land terugkeeren. Jhr. G. R. G. van Swin- deren, consul-generaal te Shanghai, is naar Nederland teruggeroepen en zal werkzaam worden gesteld op het departement van Buitenlandse Zaken. Het Fokkerbedrijf zal eind volgend jaar van de overzijde van het IJ, naar de in aanbouw zijnde fabriek op Schiphol worden overgebracht. De officiële opening van de centrale begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen (Veluwe), ingericht voor de in Duitsland omgekomen Nederlanders ge schiedt op 18 October om 3 uur. Een ge denkbord, waarop voorkomen de namen van vele Engelandvaarders die voor het vaderland gevallen zijn en dat gehangen heeft in „Oranjehaven" te Londen, zal aan de Oorlogsgravenstichting worden over gedragen. Een gezelschap van dertig Finse jon gelui, leerlingen van een architectenschool in Helsinki, maakt onder deskundige leiding een studiereis door Europa. De Finnen zijn via Zweden naar Denemarken gereisd, waar zij op 23 September in Kopenhagen wer dén ontvangen. Zij zijn thans naar Duits land vertrokken en doen vervolgens op hun trip van zes weken Zwitserland, Italië, Frankrijk, België en tenslotte Nederland aan. In die Kalverstraat te Amsterdam is een 16-jarige gehuwde vrouw op heterdaad betrapt toen zij uit een tasje van een voor bijgangster een portefeuille wegnam. Haar moeder staat reeds 32 jaar bij de politie als zakkenrolster bekend. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Kruit, werktuigkundige bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij te Haarlem, woonachtig te Leiden, is vandaag veertig jaar bij de maatschappij werkzaam. Een deputatie van de NZH heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de jubilaris. De heer J. J. Jurrissen, direc teur van het bedrijf, heeft de jubilaris toe gesproken en hem aangeboden een geschenk onder enveloppe namens het bedx'ijf en de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Vrijdag in ons blad aangekondigde vergadering van de Anti-revolutionaire jeugd in Kennemerland wordt niet heden avond gehouden, maar Zaterdag 8 October in gebouw „Sint Bavo". De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal van 3 tot 10 October af wezig zijn. De heer W. J. H. van Limburg Stirum te Aerdenhout is aan de Leidse universi teit geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht. De audiëntie van de Commissaris der Koningin in Noordholland van 6 October, zal niet doorgaan. Tot adjunct-directeur van gemeente werken te Dordrecht is benoemd ir. J. S. Duyvis, oud-directeut van Publieke Wer ken te Zandvoort. Het dilettanten operette gezelschap „Diogé" voert Donderdag 6 en Vrijdag 7 October in de Stadsschouwburg de operette „Hongaarse Bruiloft" van Nico Dostal op. Ten bate van het Marine Sanatorium fonds wordt Woensdagavond in het Con certgebouw een concert gegeven, waaraan medewerking verlenen de Marinierskapel, onder leiding van de kapitein der Mariniers Gijsbert Nieuwland en het Haagse Matro- zenkoor, onder leiding van Theo van Elferen. Dit koor zal onder andere de Lan delijke repetitie van Frans von Suppé ten gehore brengen. English conversation lessons Miss Harold, Oxford dip. Courbetstr. 19 A'dam visits Haarlem, Aerdenhout etc. ïlso club lessons. Inquiries M. Kuiken, Grote Houtstr. 162, Haarlem. Schriftverbetering voor Volwassenen. Vanaf heden dagelijks in licht, en aanmelden v onze NIEUWE CURSUSSEN Leeftijden van 15 t/m. 75 j. Attesten en resultaten ter inzage. INST. RtiBER-NAN Opgericht 1899. Tel. 17655. KI. Houtweg 8. LUXE AUTO Te koop gevraagd: M. F. v. d. Vaart, Parklaan 19, Haarlem, Tel. 18035. Wegens vertrek te koop aan geboden een zo goed als nieuwe electrische IJSKAST inhoud 128 liter, f 650. Brie ven no. 4085. OCCASION Te koop een prachtige z.g.a.n, Telei'. 2223, Zandvoort. AUTO gevraagd, 4 pers. niet ouder dan 3-4 jaar. Aanb. met prijs en voll. om schrijving Postbus 11, Bever wijk. Onder de bekwame leiding van onze ervaren leraren wordt het goed leren brid gen voor u tot een echt ge noegen. AANVANG der cur sus Donderdagavond 6 Oct. van 8-10.30 u. in Rest. MUN- NIKS, Gr. Markt 10. Vanaf half 8 nog gelegenheid tot inschrijving. Ici'MLCASTELEÏN KOSTBAAR MEUBILAIR waarbij chique bankstel, ge bogen model, 3-zitsbank, l clubs met losse kussens, ge heel verend f 675. Rijk ge beeldhouwde Engelse riet salon, bestaande uit 3-zits bank, 2 fauteuils met losse kussens en wortelnoten tafel f 650. Prachtige Gothieke Eetkamer f 850. Smyrna kar pet f 350, wortelnoten thee commode f 295, 2 chique da mesfauteuils f 125 per stuk. Verder bijzetmeubeltjes. Te zien van Zondag tot en met Donderdag bij Mevr. van Straten. Villa Slamat Da- tang, Nieuwe Parklaan 115, Den Haag. Tel. 551680. Accountancy, Belastingzaken MOLUKKENSTRAAT 40 Haarlem. Tel. 11677. Behandeling van alle Bel astingzaken in pr. staat. Iordensstr 33 Tel. 18699. Wilt U trouwen „EXCELSIOR" Nederl. grootste organisatie geeft U de meeste kans op succes. Vraagt nog heden vrijbl. inlichtingen en slaagdenlij st. Hoofdadm. Ministerpark 18 A, Hilversum. BLOEMENDAAL Onthulling Monument '4Q-'45 Burgemeester en Wethou ders van Bloemendaal maken het volgende bekend: Het monument 19401945, dat tot stand gekomen is achter de Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal zal op Vrijdag 7 October a.s., des middags 3 uur, plechtig ont huld worden. De nabestaanden van Bloe mendaalse ingezetenen, die tengevolge van de oorlogs handelingen om het leven gekomen zijn, alsook allen die door hun bijdragen de totstandkoming van het Mo nument mogelijk hebben ge maakt, zullen bij deze ont hulling zeer welkom zijn. De griffier van de arrondis- sements-rechtbank te Haar lem maakt bekend, dat door JOHANNES FRANCISCUS JOSEPHUS MARIA E.RENS kweker, wonende te Zand voort, Zandvoortselaan 315, (procureur mr. J. H. J. Si mons), een verzoek is inge diend bij die rechtbank tot het bekomen van surséance van betaling. Bij beschikking van 30 Sep tember 1949 is benoemd tot bewindvoerder, teneinde voorlopig met de schulde naar het beheer over zijn za ken te voeren, mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 17, terwijl tevens is bepaald, dat de bekende crediteuren en de bewind voerder zullen worden op geroepen om te verschijnen voor deze rechtbank Maandag 5 December 1949 des namiddags 2 uur om te worden gehoord, alvorens wordt beslist omtrent het de finitief verlenen van de ge vraagde surséance van be taling. Koers houden. Met de tegenwoordige navi gatiemiddelen niet al te moeilijk. Maar in het persoonlijke leven? Komt in elks leven niet een tijd dat men zich ernstig af moet vragen of men niet uit de koers geslagen is? Misschien hebt ook u het ge voel het roer te moeten om gooien en hebt u hierbij wei eens aan huwelijksbemidde ling" gedacht. En hoogstwaar schijnlijk hebt u allerlei be zwaren daartegen gevoeld. In dit geval kan onze bro- chure u uitvoerig inlichten over onze nieuwe methode van verantwoorde bemidde ling. Wij zenden u dit boekwerkje gaarne kosteloos toe in blanco enveloppe, zonder enige verplichting uwerzijds. „MENTOR" BEMIDDE LINGSKANTOREN, Den Haag, Pomonalaan tel. 393848, Amsterdam, Beet- hovenstraat 18, tel. 21747. sp. omtr. BI. Brug a Constandse, Tel. 16 TE KOOP: PICK-UP-INSTALLATIE in pracht kast en prima in strument, met 94 pl. en dubb. pick-up opname f 250. Brie ven no. 4095. Te koop wegens overcompl. Cecile® ORGEL dubb. klavier, 8 registers. Als nieuw. (Geen handelaren) Brieven no. 4094 Leraar Engelse taal en letterkunde M. O., A. en B. VELSERSTR. 93, Tel. 10440. Bieren-Paradijs „Wouwerda" Wouwermanstr. 1. Tel. 20184 De zaak voor Vogel-zaden, Kooien, Tropische Vis en planten. Aquariums, Terra riums. Hondenartikelen. HEDEN ONTVANGEN: Be Klompencentrale Dr. LEYDSSTRAAT 10 Tel. 11784. ZONDAG 5 UUR Aanvang les voor heg. Inschrijving hedenavond en morgenmiddag. DANS- GEBR. VAN AKE Rozen, Heesters, Sier- laan- en Vruchtbo men en vaste planten. Er is keus uit meer dan 200.000 stuks in soorten, geen leugen maar waar. Autobus sen uit alle richtingen stoppen naast de Kwekery Santpoort of Burgwal 36 Hrl.-O. Tel. 12584. Ook 1! hoort er weer bij door beter te Wij geven U horen. vrijblijvend advies en de monstreren hoorcoestellcn van de bekendste merken op onze eerstvolgende zit tingsdag. 6 Oct. v. 10-5 u. in (Brinkmann" Gr. Markt 9, Haarlem Te koop weg. vertrek naar buitenland een PRIMA HAARD Eerste Haarlems Emballeer en Verzendbedrijf, Burgwal 44, Haarlem. Pension te Bloemend, biedt enige gem. of ongein, kamers aan met pension, alle gele gen op het Zuiden. C. V, tel. en badk, aanwezig. Brieven no. 4090. Voor direct aangeb. bij par- tic. onmiddellijke nabijheid station Bloemendaal en bus naar Haarlem gest. of ged, gemeub. zit- en slaapkamer met pr. voll. pension voor 2 pers. c. v. bad., str. w. tel. event, garage. Br no. 4100 WONINGRUIL Aangeb. prachtige Wo ning op goede stand te DEVENTER 6 kamers, keuken, zold. v. en a, tuin, huur f 25 p. m. Gevr. kl. won. op goede stand, liefst met badgel., huur f 40 a f 45 p. m. te Haarlem of randgemeen ten. Brieven no. 371 aan Adv. Bur. De Vries, Zaan dam. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 28) Nee zei Alma snel. Nee, ik geloof al leen maar een rustige avond uit met een kennis van haar. Ik geloof niet dat veel van mijn moe ders vrienden iets voor een rustige avond voelen, zei hij met een kort lachje. Met wie is ze uit? Alma's hart bonsde. Ze moest nu acuut een besluit nemen. Ze moest óf de waar heid zeggen, hetgeen waarschijnlijk aller lei moeilijkheden zou veroorzaken, óf ze moest iets bedenken, waardoor ze als het ware in het kamp der samenzweerders kwam. Met grote wroeging hoewel ze wan hopig haar best deed haar stem volkomen normaal te doen klinken zei ze: Ik weet het niet precies. Uw moeder heeft diverse kennissen en vrienden, die ik nog niet heb ontmoet. Maar maakt u zich geen zorgen, voegde ze er snel aan toe. Het komt praktisch niet voor, dat ze zo laat uit blijft. Ze gaat zeer bijtijds naar bed, in het alge meen, en ze ziet er fantastisch goed uit, meneer Farraday. Is dat heus waar? zijn stem klonk op eens zo opgelucht en vrolijk, dat Alma zich opnieuw erg schuldig voelde, ook al had ze hem met deze laatste opmerking de abso lute waarheid verteld. Ja, zeker! Belt u straks nog terug, of kan ik mevrouw Farraday een boodschap overbrengen? U kunt haar wel de boodschap geven, zei hij. Zegt u haar maar, dat ik van plan ben begin volgende week voor een paar dagen naar Londen te komen en O, dat is gezellig! riep Alma uit met een enthousiasme, dat volkomen spontaan was, maar dat hem moest verbazen. Hij lachte echter. Dat is erg vriende lijk van u! Wel, ik bedoelde, dat mevrouw Farra day het heerlijk zal vinden, verbeterde ze. O, waarom neemt u uw woorden nu terug? vroeg hij en tot haar verbazing meende Alma iets plagends in zijn stem te ontdekken. Ik hoop heel erg, dat u het zelf ook een beetje gezellig vindt. Enfin, als alles goed loopt, kom ik Dinsdag aan en blijf een paar dagen. Bedenkt u dus maar, wat er te doen valt; ik zal het erg genoeg lijk vinden de beide dames mee uit te nemen. Zeer bedankt. Het lijkt me heerlijk, zei Alma ernstig, hopend dat haar opluch ting over het feit, dat zijn aanwezigheid haar verantwoordelijkheid wat zou ver lichten, niet al te duidelijk in haar stem hoorbaar was. Ik zal het mevrouw Far raday, zodra ze terug is, vertellen. Prachtig. Goedenacht, juffrouw Bren- dall. Hij belde af en Alma zat even stil met de hoorn in haar handen zich af te vragen, of ze nu een lelijke leugenaarster was ge weest of alleen maar tactvol en zeer diplo matiek. Ze zat nog steeds naast de telefoon, toen mevrouw Farraday kort daarna binnen kwam. Hallo Alma! Nog niet in bed? Haar stem klonk enigszins scherp, hoewel haar hele wezen straalde, en Alma was blij, dat ze aan Murray niets gezegd had, dat een onmiddellijke crisis zou kunnen veroor zaken. Nee. Ik was helemaal niet slaperig. Meneer Murray heeft zo juist opgebeld van Benham Lodge. Murray? Mevrouw Farraday, die naar haar slaapkamer liep, stond plotseling stil, maar draaide zich niet naar Alma om. Wat had hij? Hij belde op om te vertellen, dat hij begin volgende week voor enkele dagen hierheen komt. Mevrouw Farraday mompelde iets on verstaanbaars, maar Alma kreeg niet de indruk, dat ze erg ingenomen was met dit bericht. Vroeg hij, waar ik was? Ja, ik zei, dat u met een kennis uit was. Vroeg hij met welke kennis? Ja, zei Alma, inderdaad. Mevrouw Farraday draaide zich nu om en keek Alma aan. En wat heb je hem gezegd? Ik heb hem gezegd, antwoordde Alma langzaam, dat ik het niet wist. HOOFDSTUK VIII. Er heerste even een wonderlijk stilzwij gen. Dan begon mevrouw Farraday opeens te lachen en het klonk opgelucht. Dat was zeer verstandig van je, Alma, zei ze. Ik had niet gedacht, dat je gevoel voor discretie zover zou gaan. Alma wist niet wat ze hierop moest ant woorden. Ze voelde zich min of meer on gelukkig en oneerlijk en in de verste verte niet discreet. Ik deed het tegen beter weten in, zei ze tenslotte. Mevrouw Farraday keek haar scherp aan, Ze stond op het punt dat voelde Alma om haar te vragen, hoeveel ze eigenlijk wist. Maar ze scheen van gedach ten te veranderen en het beter te oordelen, dat de situatie niet verder in duidelijke woorden tussen hen besproken werd. Ze vi'oeg dus luchtig en vriendelijk: Wat heb jij vanavond uitgevoerd? O.Alma deed haar best zo vlot mogelijk op dit andere onderwerp in te gaan. Mevrouw Cardie kwam en ze was ervan overtuigd, dat u met haar afgespro ken had samen naar die filmpremière te gaan en. Wat dom van haar! Was ze erg boos, dat ik uitgegaan was? O nee, ze nam mij in uw plaats mee. Het was erg aardig van haar. Ja, inderdaad, dat was een goed idee. Mevrouw Farraday glimlachte Alma met warme vriendelijkheid toe, en deze voelde opnieuw met grote duidelijkheid, hóéveel haar werkgeefster voor haar was gaan be tekenen. Hebben jullie je geamuseerd? O ja, het was een uitstekende film. En in de pauze heb ik twee van Pansy's meest geliefde filmsterren in levende lijve gezien. Ze zal er uitgebreide verhalen over willen horen. Mevrouw Farraday lachte en haar lach klonk ditmaal volkomen echt, als was de herinnering aan Pansy iets, dat haar wer kelijk amuseerde. Dan vroeg ze: Heeft Nan gevraagd, waar ik heen was? Ja, en ik heb 't haar verteld. Mevrouw Farraday trok even een ge zicht. Is dat erg? vroeg Alma, zonder me vrouw Farraday aan te kijken. Nee, Nan komt toch altijd achter alles. Bovendienze hield op en dacht na. Dan vervolgde ze, zonder direct verband: Je moet niet veel waarde hechten aan de praatjes van Nan, denk daaraan. Ze is wat je noemt een grote roddel. Dat heb ik al wel begrepen, merkte Alma wat droogjes op. En mevrouw Farraday lachte opnieuw, wenste haar goedennacht, en verdween in haar slaap kamer. Langzaam keerde Alma naar haar eigen kamer terug. Ze had geen gelegenheid gevonden om mevrouw Farraday te vra gen, of ze een prettige avond had gehad. Maar het was eigenlijk niet nodig dat te vragen, zei Alma tot zichzelf met een diepe zucht. Ze zag er zó stralend en ge lukkig uit! Ik ben bang, dat kolonel Illion allesbehalve een teleurstelling is geweest! Gelukkig zou Murray binnen enkele dagen hier komen, bedacht ze zich, en op nieuw voelde ze iets van grote opluchting. Natuurlijk kon hem de situatie niet uiteen gezet worden; hij mocht er zelfs geen ver moeden van hebben. Maar zijn tegenwoor digheid zou een en ander toch veranderen, en haar drukkende gevoel van verantwoor delijkheid, dat niet helemaal verklaarbaar was, wat verlichten. Bovendien zou het hoe dan ook prettig zijn hem weer eens te zien. In haar bed liggend en vaag luisterend naar het verre geluld van het Londens verkeer in dit nachtelijk uur, dacht Alma haast met een gevoel van ver tedering aan Murray Farraday. Hij leek nu heel anders dan de moeilijk te benade ren, autoritaire jongeman, die ze die eerste avond met zo'n benauwd gevoel in haar hart aangesproken had. Natuurlijk had hij nog steeds autoritaire manieren, en zelfs nu was ze zo nu en dan nog een beetje benauwd voor hem. Maar ze vond hem ondanks dat alles heel aardig. Ze hield van zijn oprecht heid en zijn snelle manier vaix reageren op gevoelens van anderen iets wat wonderlijk was in een man van zijn type, dacht Alma, want het deed verbeeldings- j kracht en een zekere gevoeligheid ver onderstellen, die niemand, die hem niet beter kende, in Murray Fai'raday zou kun nen vermoeden. Bovendien was Alma niet ongevoelig voor het feit, dat hij haar aar dig vond. Het is nu eenmaal altijd prettig als iemand je aardig vindt, dacht Alma. Wat dwaas van mevrouw Cardie om hem „dat vreselijke zoontje" te noemen. Ik neem aan, dat hij precies als andere kleine jon gens is geweest. Vaak lastig, maar meestal wel de belangstelling waard. Hij heeft vast geen prettige jeugd gehad in een huishou den, waar de ouders niet echt van elkaar hielden. Kinderen zijn erg gevoelig op dat I punt. j Ze trachtte zich voor te stellen, hoe hij als kind geweest moest zijn. Lang en slank en vol enex-gie en zeer onafhankelijk, met j die blauwe ogen van hem, die alles zagen I en die heldere intelligentie, waardoor hij misschien meer dan voor zijxx gemoedsrust goed was, van de dingen rondom hem be grepen had. Hij was vast een knap kind geweest, maar niet speciaal de lieveling van zijn vader of moeder. Meneer Farra day Sr. was niet het type man, dat erg liefdevol met een zoon zou omspringen. Met een dochter misschien wel. Alma dacht geamuseerd aan zijn reactie op Pansy. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6