Haarlems Dagblad De ongehoorzame Chinese communistische volksrepubliek erkend door de Russische regering Waals congres spreekt zich uit tegen volksraadpleging in Koningskwestie De Franse regering wenst Europese economische conferentie De PEN-Centrale heeft zich in het landelijk „koppelweb" ingeweven „De Sovjet-Unie trachtte met agenten Joegoslavië's regering omver te werpen" 64e Jaargang No. 19362 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 3 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©preekte tjaacletracbe Courant (Jtino 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom V' IER LANDEN HEBBEN het voorbeeld van Sovjet-Rusland gevolgd en hun verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joego-Slavië opgezegd: Polen, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. De satellieten yolgen de leider gedwee en zeg gen hun overeenkomsten met de ongehoor zame- maarschalk Tito op. Het verdient even aandacht dat die verdragen een jaar of drie geleden gesloten zijn voor twintig [jaar. Men kan het niet meer als een bij zonderheid beschouwen, dat zulke papieren eenheid zelfs niet in de verte haar officiële looptijd haalt. Maar de herhaling van zulk verschijnsel stemt wel tot, ironie, temeer als men zich herinnert hoe innig de ver knochtheid tussen Moskou en Belgrado nog zo kort geleden tot'uiting kwam. Maar schalk Tito leek Rusland's krachtigste bondgenoot. Hij was iets anders: de krach tigste onder de bondgenoten. Dat is iets anders. Het betekent de minst volgzame, die zich niet door Russische raadgevers iliet commanderen. Intussen zou het wel heel interessant zijn als de een of andere statistisch aangelegde historicus eens uit rekende hoe de gemiddelde werkelijke looptijd van internationale verdragen zich in de laatste halve eeuw verhouden heeft tot de perioden, waarvoor zij op papier waren aangegaan. Het merkwaardige in dit geval is, dat de grote bindende factor tussen de betrokken staten de communistische ideologie heette te zijn. Tito en zijn regëring zijn die ideolo gie trouw gebleven; niettemin zegt de ene [communistische regering 11a de andere, na langdurig schelden waarbij hij- bij afwisse ling voor Trotskist en imperialist wordt uitgemaakt, hem de vriendschap op. Geen o(4 wonder dat het schouwspel met verbazing in het Westen wordt gadegeslagen. De Times heeft opgemerkt dat de Russi sche opzegging van het verdrag een ver scherping van de situatie betekent, omdat het geen Russische gewoonte is daar spoe dig toe over te gaan. Men is in Moskou 'geneigd zo'n overeenkomst zo lang mogelijk te handhaven, als een soort, tweede pijl op zijn boog, voor het geval dat er eens een nieuwe wending in de verhoudingen zou kunnen komen. Blijkbaar zien de Russen daar dus geen kans meer op. De Joego slavische regering schijnt intussen voor nemens te zijn haar geschil met Moskou aan de U.N.Ö. voor te leggen niet aan de Veiligheidsraad, die door een Russisch veto de mond gesnoerd zou worden maar aan cle Assemblée. En in een tot Moskou gerichte nieuwe nota heeft Tito zijn reeks beschuldigingen jegens het Kremlin alvast duidelijk geformuleerd. Hij voert aan dat de Russen de beginselen in het handvest van de U.N.O. hebben geschonden, dat zij gepoogd hebben agenten in de Joego-Slavi- sche regering en in het leger onder te bren gen met het doel, de wettige regering om ver te werpen, dat zij een bijna algehele economische blokkade rondom het land hebben gelegd en deserteurs en verraders uit het socialistische Joego-Slavië hebben geholpen en dat zij nota's vol grove be ledigingen en bedreigingen, „ondersteund, door troepenbewegingen in Joego-Slavië's buurlanden", hebben gezonden. Te Lake Success beschouwt men de zen ding van deze nota aan Moskou als een stap ia de richting van een klacht bij de U.N.O. Het beeld doet wat vreemd aan: een brief uit Belgrado naar Moskou geldt als stap in de richting van Lake Success, maar de be doeling is duidelijk. Wel kan men zich, evenals in de dagen van de Volkenbond, afvragen welk resultaat een onderzoek van het geschil door de U.bJ.O. eigenlijk zou kunnen hebben. Het staat bij voorbaat vast dat de U.N.O. het toch niet tot oplossing zal kunnen brengen. Zij beschikt niet over de middelen, die een lichaam tot handhaving van internationale rechtsorde zou moeten bezitten om zijn wil ook tegenover sterke mogendheden te doen gelden. Van de be handeling van zijn zaak door de U.N.O. kan de aan Moskou ongehoorzame Tito niet veel meer verwachten dan omvangrijke publi citeit voor zijn grieven en een dienoyereen- SP komstige propaganda tegen de Russen. Misschien hoopt hij ook op het ontstaan van een hieuw geschil tussen Rusland en [het Westen. In zoverre lijkt een behande ling van de zaak in Lake Succes niet zonder risico. Tito beroept er zich op dat Stalin in 1941, een uiteenzetting van de beginselen der Sovjet-Russische buitenlandse politiek, verklaard heeft dat de Sovjet-Unie zich nimmer zou inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van een klein land. Deze Soude verklaring is blijkbaar een der wei nige liefelijke herinneringen aan een storm achtig jaar in de Tweede Wereldoorlog. Wat er overigens nog voor interessants in zit kan men moeilijk zien. Maar in een nota kan zij meespelen als een argument. Gevaar voor het uitbreken van oorlog op de Balkan doet zich blijkbaar nog steeds miet voor. Kans dat Moskou door zijn actie [tenslotte de regering van Tito „van binnen uit" ten val brengt lijkt nog steeds aanwe zig. Misschien zal dat het einde van het spektakel zijn. R-P* „Vrede" „Wij hebben het recht het handjevol bur gers, dat het oude regiem, in Hongarije wil [herstellen, uit te roeien, en wij zullen het [ook doen", zo zeide de Hongaarse minister van Volksopvoeding, Revai, Zondag op een der voornaamste pleinen van Boedapest ter 'gelegenheid van de „dag van de vrede". Besprekingen op de „Hoge Vuurse" „De centrale commissie der Ronde Tafel conferentie heeft gedurende het weekeinde op de „Hoge Vuurse" met leden van de commissie voor financiële en economische aangelegenheden besprekingen gevoerd [omtrent de stand en de vooruitgang van [de werkzaamheden in de vier subcommis sies alsmede betreffende de vraagstukken waartegenover' deze zich op het economi sche en financiële vlak zien gesteld", aldus een communiqué van het secretariaat, dat verder zegt: „Gedurende deze besprekingen, welke in een goede sfeer plaats vonden, werden de meningen van de onderscheiden delegaties duidelijk naar voren gebracht en gepreci seerd. Gedurende de komende week zullen de op de „Hoge Vuurse" afgelegde verklarin gen, alsmede de stukken welke als aanvul ling daarbij zullen worden overgelegd, in Den Haag nader worden bestudeerd". De vijf grote mogendheden in Veiligheidsraad en UNO weldra drie tegen twee MOSKOU, 2 October (Reuter) Radio- Moskou heeft hedenavond bekend gemaakt, dat diplomatieke betrekkingen tot stand zijn gekomen tussen de Sovjet-Russische en de Chinese communistische regering. De Sovjet-Russische regering heeft beslo ten haar diplomatieke betrekkingen met de Chinese nationalistische regering te Kanton te verbreken. Zij zal een ambassa deur vestigen bij de regering van de „Chi nese volksrepubliek", die door een diplo maat van dezelfde rang te Moskou zal worden vertegenwoordigd. Gromyko, Russisch onder-minister van Buitenlandse Zaken, heeft dit besluit be kend gemaakt in een telegram aan de pre mier en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch-China, Tsjou En-Lai. Gromyko heeft de nationalistische zaak gelastigde te Moskou medegedeeld, dat zijn regering van oordeel is,-dat de nationalis tische regering geen macht meer in het land bezit en een provinciale regering van Kan ton is geworden en daardoor de mogelijk heid verloren heeft diplomatieke betrek kingen met vreemde mogendheden te on derhouden ten behoeve van China. Het Èussische telegram vormt een ant woord op het voorstel van de door Mao Tse Toeng uitgeroepen regering tot aanknopen van diplomatieke betrekkingen „met de enige wettige regering, die de volken van de Chinese volksrepubliek vertegenwoor digt". SJANGHAI, 2 October (Reuter). De rode vlag met gouden sterren van het communistische China is Zondag van alle grote gebouwen in Sjanghai uitgestoken onder het geloei van scheepssirenes en het geknetter van vuurwerk. Op de daken en in de straten verzamel den zich grote menigten, die communis tische liederen zongen. Commerciële en industriële organisaties zullen een stand beeld oprichten voor de president van de nieuwe communistische republiek bij het oorlogsgedenkteken in Sjanghai. Zaterdag wapperde de nieuwe commu nistische vlag voor het eerst in Hongkong, toen Mao de vorming van een communis tische regering te Peking had bekend ge maakt. Een communistische krant ver spreidde papieren vlaggetjes en vakbonden hadden hun gebouwen met de vlag getooid. Probleem voor de UNO De diplomatieke medewerker van Reuter meldt dat de Sovjet-Russische beslissing om de Chinese communistische regering te erkennen, volgens Londense diplomatieke kringen de datum van de reeds verwachte „Chinese crisis" in de Veiligheidsraad heeft verhaast. Het is thans mógelijk dat twee afzonderlijke Chinese delegaties elk aan spraak zullen maken op de permanente zetel in de Veiligheidsraad, die voor China is gereserveerd. Dit betekent dat, tenzij de organisatie der UNO in haar geheel erin slaagt bindend vast te stellen welke Chi nese delegatie als een officiële vertegen woordiging van het Chinese volk moet worden beschouwd, er vrijwel geen andere oplossing bestaat dan de werkzaamheden van de Veiligheidsraad op te schorten. Waarnemers te Londen zijn van mening, dat, indien het geruime tijd zou duren, al vorens de Chinese communistische regering door Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zou worden erkend, dit een verlamming der werkzaamheden van de Veiligheidsraad zou kunnen veroor zaken. In diplomatieke kringen te Londen was men algemeen van mening dat de Britse regering „realistisch" zal handelen en daar om geneigd zal zijn de Chinese communis tische regering spoedig de jure te erkennen. Men verwacht echter dat deze Britse er kenning eerst na de communistische ver overing van Kanton zal plaats hebben, daar Ook Roemenië en Bulgarije breken met Joegoslavië Het Roemeense ministerie van buiten landse zaken heeft de Joegoslavische rege ring een nota overhandigd, waarin haar wordt medegedeeld, dat Roemenië zich ontslagen acht van de verplichtingen voort vloeiend uit het in 1947 ondertekende ver drag van vriendschap en wederzijdse bij stand. Ook Bulgarije heeft Zaterdag het vriend schapsverdrag met Joegoslavië opgezegd, zo meldt radio-Sofia. Meer dan een half millioen Amerikaanse metaalbewerkers zijn in staking gegaan. Er stijgt geen rook meer op uit de schoor stenen van de Carnegie-Illinois staalfabrie ken te Gary (Indiana), waar Vrijdag vier hoogovens en zeven staalfabrieken tenge volge van de staking kwamen stil te liggen het communistische bewind pas dan in feite geheel China zou beheersen. In de laatste weken heeft de opmars der communistische troepen in Zuid-China een onverwachte vertraging ondergaan, hetgeen het onwaar schijnlijk maakt dat de Britse regering reeds in de zeer nabije toekomst tot een erkenning van de regering der „Chinese volksrepubliek" zal overgaan. Indonesische grondwet zal parlementaire stelsel volgen (Van onze parlementaire redacteur) Gesprekken met Indonesiërs, die goed op de hoogte zijn van de richting welke hun nerzijds met de Grondwet van de Indone sische Federatie zal worden ingeslagen, wettigen mijns inziens de verwachting, dat de keuze n\et op het Amerikaanse, presi dentiële, maar op het Engelse, Belgische, Nederlandse parlementaire stelsel zal val len. „Wij hebben al zoveel van u, Neder landers geleerd, dat wij nu ook in dit op zicht uw voorbeeld best kunnen navolgen en bij u ter schole gaan", zo gaf mij lachend een van de Indonesische kopstukken te verstaan, toen ik hem vroeg naar de waar schijnlijke opzet van het systeem van de staatsregeling van de Indonesische fede ratie. Opnieuw dringende wens tot federale structuur voor België BRUSSEL, 2 October (A.N.P.) Het Waalse congres, dat Zaterdag en Zondag onder voorzitterschap van oud-minister Meriot te Luik is gehouden, heeft zich in een motie uitgesproken tegen de terugkeer van Koning Leopold en tegen het voorstel tot het houden van een volksraadpleging. In de motie wordt verder verklaard, dat indien Wallonië niettemin een volksraad pleging wordt opgedrongen, van tevoren een percentage dient te worden vastgesteld. Bovendien zal een dergelijke volksstem ming geen nationaal doch een regionaal karakter moeten dragen, zodat „duidelijk tot uitdrukking kan komen, dat Koning Leopold slechts de vorst is van een bepaald volksgedeelte". De heer F. Schreuers, secretaris van het congres wees er op, dat, indien de volks raadpleging toch doorgang vindt, deze een precedent zou betekenen, waarvan de Wa len niet zouden aarzelen gebruik te maken om een plebisciet uit te lokken onder de Waalse bevolking over de Belgische een heid en de instelling van de federale staten Wallonië, Brussel en Vlaanderen. Senator Allard betoogde Vervolgens dat Leopold III nog slechts de koning der Vla mingen en der „incivieken" is en dat, in dien hij terugkeerde, in Wallonië onge twijfeld revolutie zou uitbreken. Ook de viee-voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers Van Belle uitte zich in bijzonder felle bewoor dingen over de koningskwestie. Oud-minister Meriot betoogde, dat Wal lonië al zijn aandacht moet schenken aan het Europese federalisme, daar het in het kader van deze organisatie een belangrijke rol kan en moet spelen. De vex-wezenlijking van een Europees federalisme zou in be langrijke mate kunnen bijdragen tot de totstandkoming van het Belgische federa lisme. De Waalse industrieel Mouffe verhief zijn stem tegen de Benelux, die hij een bedrog noemde. „Nederland", zo zeide hij, „opent zijn grenzen voor de producten der Duitse industrie, doch houdt ze gesloten voor de onze". Spreker vroeg het congres zich tegen de verwezenlijking der Benelux uit te spreken. Hij diende tenslotte een motie in, waarin hij verzocht alle douanebeperkin gen af te schaffen en de behandeling van alle Benelux-problemen op te schorten, „teneinde een gezonder en rechtvaardiger basis te vormèn voor de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking". De voorzitter van het Waalse congres antwoordde hierop, dat een dergelijke motie in deze bijeenkomst onmogelijk be handeld kon worden. Deze uitspraak werd op protestgeroep onthaald. Prof. Dehousse, hoogleraar aan de Luikse universiteit, legde er de nadruk op dat de Walen hun steun moeten geven aan de Europese beweging, daar deze de mach tigste verdediger der Franse cultuur is en door haar het Duitse probleem opgelost kan worden. Volgens spreker is de Bene lux te klein van constructie om de Neder lands-Belgische problemen te kunnen op lossen. In dit verband wees hij erop dat het vraagstuk Antwerpen-Rotterdam en dat van de Rijn-Schelde-verbinding slechts kan worden opgelost in Europees verband, met Duitsland erbij. Tenslotte nam de vergadering, onder hevige protesten der communistische afge vaardigden, een motie aan, waarin „de ge boorte van de Europese raad met sympa thie wordt begroet". Minister Schokking in Washington Besprekingen over defensie aangelegenheden Mr. W. F. Schokking, de Nederlandse minister van Oorlog, is Zaterdag op het vliegveld Idlewild bij New York aangeko men, vergezeld van generaal-majoor Door man. Minister Schokking zal een week a tien dagen in de Verenigde Staten blijven voor besprekingen over de defensie te Washington. Nederland heeft alle typen wapenen no dig sinds de zware verliezen tijdens de oorlog, aldus de minister. „Na de overdracht van de souvereiniteit als gevolg van de Ronde Tafel-conferentie, waarvan wij allen hopen, dat zij succes zal hebben, zal ik met nieuwe voorstellen ko men voor de militaire begroting voor 1950". De minister wilde niet nader aangeven, of deze wijziging een uitbreiding of een be snoeiing van de begroting zou betekenen, maar verklaarde, dat wanneer de Indonesi sche kwestie opgelost is, Nederland meer aandacht zal kunnen besteden aan de de fensie van West-Europa. Ministers van Financiën te Parijs bijeen PARIJS, 2 October. (Reuter). De Franse minister van Financiën, Maurice Petsche, heeft medegedeeld dat de mi nisters van Financiën van Nederland, Bel gië, Frankrijk en Italië op 11 en 12 Octo ber te Parijs bijeen zullen komen. Toen hem werd gevraagd wat het doel van deze bijeenkomst was, antwoordde minister Petsche glimlachend: „Er moeten verschillende aangelegenheden worden besproken". Eenheid in het Franse kabinet hersteld Ter oplossing van hef probleem der kosten van levensonderhoud Het woord is aan.... Ralph WaldoTrine: Wij vergeten zo dikwijls en zo geheel, dat de grootste dingen in 't leven de eenvoudigste zijn. PARIJS, 1 October. (Reuter). Na een vergadering van 6 1/2 uur heeft het Fran se kabinet Zaterdagavond overeenstem ming bereikt over lonen en prijzen, een kwestie die de coalitieregering van Henri Queuille in gevaar had gebracht. Onmiddellijk na de vergadering heeft het kabinet een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Frankrijk zal verzoeken om een internationale conferen tie ter bespreking van monetaire en eco nomische kwesties, teneinde tot een oplos sing te komen van het gehele Europese probleem van de kosten van levensonder houd. Namens de regering verklaarde Frangois Mitterand, dat nog niet beslist was over de vraag, hoe Frankrijk zijn verzoek zou in kleden. Hij voegde daaraan toe, dat waar schijnlijk zou worden voorgesteld de con ferentie te houden binnen het kader van reeds bestaande organisaties, in het bij zonder van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De Franse regering had reeds enige tijd aan zulk een conferentie gedacht. Mogelijk zou worden voorgesteld eind October bijeen te komen. Na 10 dagen onderhandelingen hebben de socialistische ministers toegegeven en hun goedkeuring gehecht aan handhaving van de loonstop, totdat na de bijeenkomst van het parlement op 18 October de vrije collectieve onderhandelingen tussen arbei ders en werkgevers worden hervat. Een concessie aan de socialistische zienswijze is, dat voor de arbeiders met de laagste lonen de loonstop niet zal gelden en dat de con trole op de winsten verscherpt zal wor den. Verder werd een prijsverlaging voor geschreven voor boter, macaroni, steenko len, electriciteit, textiel, leder, schoenrepa raties en verschillende industrieproducten. Woordvoerder van twee Franse niet- communistische vakbonden hebben Zondag critiek geoefend op het tussen de Franse kabinetsleden bereikte compromis. André Lafond van de Force Ouvrière zeide, dat de besluiten door geen enkele vakbond konden worden aanvaard. Mau rice Bouladoux, secretaris van het chris telijke verbond van vakverenigingen, ver klaarde te Orleans: „Eens temeer doet men ons vage toezeggingen. Wij vinden dat deze maatregelen laat en aarzelend geno- *men zijn. Wij betwijfelen, op grond van onze vroegere ervaringen, of zij ook wer kelijk toegepast zullen worden". Velsen-Voorburg onder stroom Gezelschap ingenieurs en technici bij de inschakeling Zaterdagmiddag: was een groot ge zelschap ingenieurs en technici aan wezig op het P.E.N.-centrale-terrein in Velsen-Noord. Voor het eerst werd de meer dan 50.000 KVA-grote transfor mator en de 150 KV lijn Velsen Voorburg onder spanning gezet. Zij begint vlak bij de Velserpont en loopt dan in Zuidelijke richting door de Haar lemmermeerpolder en verder van Leiden langs de Oostzijde der spoorlijn naar Voor burg. Daar is de lijn aangesloten op het koppelnet, dat zich uitstrekt tot Zuid-Lim burg, waar zich het aansluitpunt bevindt op het Belgische en Duitse net. Alle belangrijke Nederlandse centrales zullen op het 150 kv-koppelnet worden aan gesloten, waardoor het mogelijk zal wor den, dat de centrales elkaar zo nodig hulp bieden en waardoor een steeds economi scher energieproductie mogelijk zal worden. De inbedrijfstelling betekende dus, dat de Velsense P.E.N.-centrale zich in het lan delijk koppelweb gesponnen heeft. Zij ver liep vlot. De Noordhollandse en Zuidhol landse netten werden parallel geschakeld en er vond enige energieuitwisseling plaats. De directeur-generaal van de Energie voorziening ir. G. J. Th. Bakker gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn be langstelling voor het gereedkomen van dit werk, dat door de samenwerking van velen tot stand kwam, nog juist vóór de komende winter als weer het uiterste van de energie productiebedrijven zal worden verlangd om aan de steeds toenemende vraag naar electriciteit te-voldoen. Oost-Indonesische regering wil gevangenen vrijlaten De Oost-Indonesische regering heeft een communiqué bekend gemaakt dat zij voor nemens is op wettige wijze al het moge lijke te doen tot invrijheidstelling van alle „waarachtige strijders voor de nationale vrijheid", die momenteel nog in de gevan genis verblijven. De regering' zegt over tuigd te zijn, dat elke waarachtige nationale strijder thans voldoende bewijs heeft ge zien om de regering bij de verdere opbouw te steunen en vertrouwt er op dat deze strijders er van overtuigd zijn, dat het stadium van de gewapende strijd in Oost- Indonesië is afgesloten. De invrijheidstel ling wil de regering bewerkstelligen langs de weg van geleidelijke vrijlatingen van verschillende categorieën, waarin zij de veroordeelden zal onderbrengen. Rusland protesteert officieel tegen West-Duitse staat Hedenochtend vroeg heeft radio-Moskou de inhoud bekend gemaakt van door de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de diplomatieke vertegen woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk in Moskou overhandigde gelijk luidende nota's. Hierin wordt een overzicht gegeven „van de verdeling van Duitsland door de Weste lijke geallieerden" en geprotesteerd tegen de vorming van de West-Duitse regering, die met haar „z.g. grondwet" slechts een „marionettenstaat" vertegenwoordigt. De vorming van de regering te Bonn is, al dus de nota, een schending van de overeen komst van Potsdam voor welker naleving de Sovjet-Unie voortdurend onwankelbaar gestreden heeft. Amerika wordt in bijzondere mate ver antwoordelijk gesteld voor het ontstaan van de huidige situatie. In de grondwet van Bonn komt geen enkele bepaling voor ter beperking van de heersende rol der Duitse monopolistische maatschappijen en „Junkers", die tezamen de Duitse aggressie inspireerden en organi seerden en die de werkelijke aanhangers van Hitier waren. „Integendeel, hun wordt de vrijheid gelaten wederom anti-democra tisch te handelen". De Westelijke mogendheden hebben zich volgens Moskou ook niet gehouden aan de beslissingen, die de „grote vier" te Parijs, hadden genomen, daar hier werd besloten gevieren voort te gaan met de pogingen om de economische en politieke eenheid van Duitschland te herstellen. Volgens de nota is het niet waar, dat de meerderheid van het Duitse volk zich voor de federatieve vorm heeft uitgesproken. „Deze vorm is het Duitse volk opgelegd en de grondwet van Bonn is onder druk ontstaan. De elementaire artikelen zijn zelfs in wezen door de Westelijken gedic teerd". De nota zegt tenslotte: „Door de vorming der West-Duitse rege ring werd de totstandkoming van het vre desverdrag vertraagd. De Sovjet-Unie heeft voortdurend aangedrongen op de vorming van economische lichamen voor geheel Duitsland, als eerste stap bij de vorming van een regering voor geheel Duitsland". Zestien doden bij botsing in Californië Bij Los Angeles is een autobus van het leger door een personentrein geramd. Hier bij werden zestien personen gedood en 24 gewond. In de bus zaten militairen en hun vrouwen, die van een partijtje terugkeerden Tito neemt geen blad voor de mond Protestnota tegen opzegging van het vriendschapsverdrag In een nota, welke heden aan de Sovjet- Russische zaakgelastigde te Belgrado is overhandigd, heeft de Joegoslavische rege ring het Kremlin ervan beschuldigd „de internationale beginselen, neer'gelegd in het handvest der UNO te hebben geschonden". In de nota wordt protest aangetekend tegen het opzeggen door de Sovjet-Unie van het voor de tijd van twintig jaar gesloten Sovjet-Russisch-Joegoslavisch vriendschaps verdrag. In de nota wordt onder meer verklaard dat de vijandigheid der Sovjet-Unie jegens Joego-Slavië in strijd is met de beginselen der Sovjet-Russische buitenlandse poli tiek, zoals deze in 1941 door Stalin zijn uit gestippeld. Volgens de nota verklaarde Stalin in 1941 dat de Sovjet-Unie zich nim mer zou inlaten met de binnenlandse aan gelegenheden van een klein land. De Joegoslavische nota noemt het „wel bekend, dat de Russische regering heeft ge tracht haar agenten in de Joegoslavische regering en het leger te plaatsen om de wettige Joegoslavische regering omver te werpen." Voorts beschuldigt de Joegoslavische nota de Sovjet-Unie ervan, dat zij de Comïnform heeft misbruikt als masker „voor onsocia listische doeleinden", dat zij een bijna alge hele economische blokkade rondom Joego slavië heeft gelegd, dat zij veelomvattende materiële en morele hulp heeft gegeven aan verraders en deserteurs uit het socialisti sche Joegoslavië- en dat zij diplomatieke nota's „vol grove beledigingen en bedrei gingen, ondersteund door troepenbewe gingen in Joegoslavische buurlanden", heeft gezondèn. Volgens een bericht uit Triest in het Engelse Zondagsblad „The Observer" is Tito's politie een volledige actie begonnen tegen leden van de Cominform in Istrië en zouden enkele vooraanstaande figuren dezer organisatie in Joegoslavië reeds ge arresteerd zijn. UNO-kwestie? In Lake Success wordt verklaard, dat Joego-Slavië waarschijnlijk zijn geschil met Rusland volgende week aan de UNO Tsjechoslowaakse kerkwet uitgesteld De Tsjechoslowaakse regering heeft be sloten de bijeenroeping van het parlement voor de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de betrekkingen tus sen kerk en staat uit te stellen tot het einde van deze maand, aldus is -officieel te Praag bekend gemaakt. Waarnemers beschouwen dit uitstel als een aanwijzing, dat de regering de onver mijdelijke crisis in de betrekkingen tussen kerk en staat zo lang mogelijk wil uitstel len. Volgens hen zou de regering nog geen zekerheid verkregen hebben over de te verwachten repercussies van haar beleid tegenover-de kerk. zal voorleggen. De laatste Joegoslavische nota aan de Sovjet-Unie wordt als een stap in die richting gezien. In Joegoslavische kringen te Lake Success wordt verklaard dat. hoewel de Joegosla vische delegatie naar de Assemblée geko men is zonder de bedoeling het geschil op deze zitting ter sprake te brengen, de poli tieke omstandigheden zich sindsdien in ongunstige zin hebben gewijzigd. In welingelichte kringen voorspelt men, dat de kwestie aan de Assemblée zal wor den voorgelegd en niet aan de Veiligheids raad, omdat daar de Russen door hun veto plaatsing op de agenda kunnen verhinde ren. Weigerde Tito het Kremlin vlootbasis? Volgens de speciale correspondent van het conservatieve Zweedse dagblad „Svenska Dagbladet", die een persgesprek met maar schalk Tito heeft gehad, weigerde de Joe goslavische leider een verzoek van de Sovjet-Russische regex-ing, om haar het recht te verlenen Russische vlootbases in te richten aan de Joegoslavische kust, in le willigen, hetgeen het eex-ste Sovjet-Rus- sisch-Joegoslavische meningsverschil was en één der voornaamste oorzaken werd voor de breuk van thans. Deze correspondent schrijft hierover ver der nog: De Sovjet-Russische maarschalk Talboetsjin zeide in een gesprek met maar schalk Tito dat Stalin in de diepe inham men, die zich in de Dalmatische kust be vinden, vlootbasis wilde laten inrichten, welke dan door Joegoslavië, de Sovjet-Unie en Roemenië gemeenschappelijk zouden worden gebruikt. Tito gaf een ontwijkend antwoord, doch enige dagen later vond de eerste bijeenkomst tussen de Joegoslavische dictator en vertegenwoordigers der Vere nigde Staten plaats. ZACHT DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen tijdelijk veel be wolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Des nachts zeer zacht voor de tijd van het jaar, over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 4 October: Zon op Maan. op 6.45 uur, onder 13.12 uur 17.41 uur, onder 3.31 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 October: Hoog water: 1.22 en 13.53 uur- Laag water: 9.20 en 21.37 uur. Dinsdag 4 October: Hoog water: 2.13 en 14.36 uur. Laag water: 10.12 en 22.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1