Een morgen terug in de schoolbanken Amsterdamse Beurs Maandag 3 OctoKer 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Twee scholieren schreven een feestrevue „De Muzen en de H.B.S.-A" Toen in 1934 de Haarlemse HBS-A een kwart eeuw bestond, voerde men ter op luistering van dit jubileum in de Stads schouwburg (veel beter geschikt daartoe dan de Concertzaal, waar jongstleden Za terdagavond het veertigjarig bestaan werd gevierd) een speciaal voor deze gelegen heid door de leraar J.' Wichers samenge stelde revue ten tonele. Deze bracht op een ongedwongen en afwisselende manier het doel en het dagelijks leven van de school in beeld en onder woorden. Daarbij ging het heus niet plechtig of idealiserend toe. Integendeel: zelfs de eigenaardige aanwen sels van bepaalde docenten ontkwamen niet aan een goedaardige bespotting. Enige met de kwast bedreven leraren hadden in hun vrije tijd sfeerscheppende achterdoe ken voor het schouwspel geschilderd. Dit keer heeft men het anders gedaan. Twee scholieren 'Jan Holtzer en Paul van Beckum schreven een feestelijk spel in achte taferelen, beurtelings gebruik ma kend van proza en dichtvorm, dat de merk waardige titel „De Muzen en de HBS-A" meekreeg. Het geheel was wat onvolwassen van inhoud en makelij, het miste ook fantasie en oorspronkelijkheid van geest die het over de onvolkomenheden hadden kunnen heentillen, maar niettemin be staat er geen réden om anders dan vrien delijk te denken over dit experiment, dat toch ook van een prijzenswaardige onder nemingslust getuigde. In de proloog beleefde men het dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn: men was er immers getuige van hoe een sterren wichelaar het kunststuk volbracht om met Zonder in waardering jegens iemand te kort te schieten kan gezegd worden dat van alle docenten aan de HBS-A de heer J. Pot, die kort voor de oorlog de pensioengerech tigde leeftijd bereikte en dies zijn ambt neerlegde, als geen ander een aparte plaats bezet 'in de herinnering van allen, die het voorrecht genoten door hem in de geschie denis van wereld en vaderland onderricht te worden. Ieder van hen zal nog wel eens terugdenken aan de even leerzame als vro lijke uren, die hij besteedde om de opsom ming van feiten en jaartallen met humor en levenswijsheid, met fantastische visver- halen en studentikoze mémoires te larderen Daarom was het zo leuk dat hij zich Za terdagmorgen tijdens de reünie zonder een moment van aarzeling bereid verklaarde nog eens voor de klas te gaan staan, die binnen de twee minuten na het bekend worden van deze mare tot de laatste bank Vol zat met van verwachting popelende oud-leerlingen van ver uiteenlopende jaar gangen. Een heer met een van de weerom stuit kwajongensachtig uiterlijk had voor zijn binnenkomst het thema voor deze les op het bord geschreven: Lodewijk de Veer tiende bezat een vrouw die hem niet paste een van de populairste uitspraken van de in dergelijke pikante aforismen onovertref bare meester. Met een soort van maagdelijke schroom hervat ik, intussen stief-overgrootvader ge worden, na een rustperiode van tien jaren het onderwijs om deze rijpere jeugd duide lijk te maken dat het „cherchez la femme" de sleutel tot het gehele raadsel der his torie is, aldus begon de heer Pot zijn nog onverminderd amusante college. Daarop volgde het wonderlijke verhaal over Maria de Medici, weduwe van Hendrik de Vierde, die tegen haar zoon gezegd zou hebben: „Lodewijk, je moet gaan trouwen!" en een zeer plastische uiteenzetting van de merk waardige moeilijkheden, welke overwon nen moesten worden toen de koning zich opmaakte om aan dit bevel te gehoor zamen. Hoe groot de tegenzin van genoem de Lodewijk overigens was, bleek naar het oordeel van de lesgever wel heel duidelijk hieruit, dat hij na de omslachtige inzegening van zijn huwelijk met de Spaanse prinses Anna van Oostenrijk de gedenkwaardige Woorden sprak: „Nu kunt u mij nog meer verteilen, maar ik ga op jacht.Helaas verklaarde de heer Pot in dat stadium van de geschiedenis de rest voor de volgende les te willen bewaren. Dezelfde morgen vulden ook andere lokalen zich met leergierigen, die zich met stomsM» verbazing afvroegen hoe het ooit mogelijk was geweest om in zulke smalle banken het bedrijf van spieken uit te oefenen. Wethouder Geluk kreeg het met de leraar in aardrijkskunde aan de stok over de status van Duitsland en aan het andere einde van de gang probeerden twin tig volwassen belhamels iets te begrijpen van de techniek van de zogenaamde induc tieklos. Concierge Braaksma ging volkomen in de comedie op en kwam onverwacht een der klassen binnen om iemand te sommeren bij de directeur te komen. Ook de amanuen sis Plooyer speelde zijn rol goed, want hij verscheen met het beruchte absentenboek ten tonele. Opvallend echter was de waargenomen verbetering van de zeden en gewoonten op school- Vroeger mocht er tijdens de lessen niet gerookt worden. Nu wel. Een bijzonder op priis gestelde beleefdheid is ook het aanspreken der leérlingen met meneer en mevrouw. Het belangrijkste resultaat van de toegepaste onderwijsvernieuwing dunkt ons de afschaffing van het huiswerk. De enige die daar nog wel mee werd geplaagd was uw verslaggever, die zich op boven staande wijze daarvan kweet* „Weet je nog welDrie oudleerlingen halen herinneringen aan hun schooljaren op tijdens de reünie der jubilerende HBS-a behulp van een verrekijker een gesprek tussen enige goden der oudheid af te luis teren. Daarna aanschouwde men een paar aardige scènes, doch helaas zonder vol doende climax of pointe: een vergadering van het gemeentebestuur anno 1908, een reconstructie van een legendarisch gewor den Franse les in het oude gebouw aan het Prinsenhof, een rumoerig toonbeeld van het schoolverenigingslevéa en een gesprek tus sen twee bejaarde oud-klasgenoten. De fi nale werd gevormd door een gespeelde en gedanste illustratie van de verschillende vakken, met begeleiding door enkele muzi kale leerlingen, ingestudeerd door me vrouw Eleonora Hesmerg met medewerking voor vde rkythmische gymnastiek van de heer Duyf. De algemene leiding was toevertrouwd aan mevrouw J. van Kampen-Van den Brink, die tevens eer inlegde met haar regie over een na de pauze vertoonde Vlaamse Bruiloft, waarin vooral de rollen van Tijl Uilenspiegel en de begerige burgemeester Joris met buitengewone komische kracht werden vertolkt. Het gehele ensemble weerde zich trouwens met frisse moed. Men kon voorts luisteren naar een voqale en instrumentale vertegenwoordiging van de overzeese gebiedsdelen, hetgeen velen met genoegen gedaan zullen hebben. Helaas inspireerde de onverstaanbaarheid van een conférencier, die het zonder microfoon moest stellen, de bevolking van het balcon tot een luidruchtige uitzending van wan klanken, de enige die overigens op deze vrolijke avond gehoord werden. Na afloop van het programma in het uitverkochte huis, bijgewoond door bur gemeester Cremers, wethouder- Geluk, de gewezen en de tegenwoordige inspecteur van het middelbaar onderwijs, vele oud leraren en talrijke reünisten, bleven hon derden bezoekers nog tot drie uur in de nacht bijeen om op de muziek van „The Harlem Swingers" in opgewekte stemming hun donsvaardigheid te beproeven of om kostbare herinneringen op te halen. 's Middags had wethouder Geluk de jarige school geluk gewenst op een druk bezochte receptie in de aula. u DAVID KONING Noorderkerk bestaat 25 jaar Hulde aan wijlen ds. Barbas in herdenkingsdienst Op 2 October 1924 leidde wijlen ds. P. E. Barbas de openingsdienst in de Noorder kerk, tot de bouw waarvan hij zoveel had bijgedragen. Het was dan ook geen wonder, dat in de toespraken die Zondagavond werden ge houden in de „herdenkingsdienst" in het kerkgebouw meermalen werd herinnerd aan het werk van wijlen ds. Barbas en zijn vrienden. De voorzitter van de stichting „Noorder kerk ën School", de heer A. J. de Landmeter bracht eerst de stichtingsgeschiedenis van het kerkgebouw in herinnering. Daarna beklom ds. C. J. Waardenburg de kansel om de gedachtenisrede uit te spre ken. „Velen hebben hier ervaren hoe de Kerk een zegen voor de gemeente is", zei hij. „Hier is voorts naast de kerk een heel complex van gebouwen verrezen en het ge tuigt van vooruitzien van ds. Barbas en zijn medewerkers dat ze er naar streefden dit complex tot een centrum in de wijk te maken." Tot slot hield ds. A. K. Straatsma uit Den Haag, die meer dan eens als voorgan ger in het kerkgebouw is opgetreden, een predicatie naar aanleiding van Psalm 84 vers 5. Inbraak en arrestatie Een 34-jarige Haarlemse schilder heeft maar weinig" plezier gehad van de buit van twee inbraken, die hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag had gepleegd. Beeds Zaterdagmiddag werd hij door de Haar lemse politie in de kraag gegrepen. Eerst had hij die Vrijdagnacht een tui melraam geforceerd in een directiekeet aan de Zomer vaart en daar een lcooktoestel en wat sigaren en sigaretten gestolen en daar na had hij iets verderop de deur van een schaftkeet geforceerd en enig gereedschap meegenomen. Dit alles kon Zaterdagmiddag bij hem in beslag worden genomen. Schaaksociëteit geopend Uitvoerig belichtte Zaterdagmiddag de heer J. Lankamp, voorzitter van de Haar lemse Schaakkring bij de officiële opening, de mogelijkheden, welke de Schaaksociëteit in het gebouw der H. J. M. V. aan de Lange Margarethastraat biedt. Behalve gelegen heid tot het spelen van vriendschappelijke partijen, zullen er competitiewedstrijden vooruit gespeeld kunnen worden. Partijen uit de onderlinge competities der vereni- jingen zullen er ingehaald, respectievelijk uitgespeeld kunnen worden en ook zullen er volgend voorjaar de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem gespeeld worden. De heer M. J. Kuyper, voorzitter van de Noordhollandse Schaakbond deelde mee dat de belangstelling voor de schaaksport, voor al onder de jeugd, afnam. Hij hoopte, dat de Schaaksociëteit een hernieuwde bloei van het schaakleven in Haarlem zal inluiden. Reeds de eerste middag was er vrij grote belangstelling en menige strijd werd er ge streden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is jeslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte feeer JT, Rodenboog -te Haarlem, Vijftig jaar blaasmuziek cloor de Johez-harmonie De Johez-Harmonie het orkest van het personeel van de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen bestond op 1 October een halve eeuw. Op die datum werd in 1899 de muziekvereniging „Crescendo" opge richt door typografen van Haarlems oudste drukkerij. Dirigent werd de heer B. Nel, solo-klarinettist van het Haarlems Muziek- coi-ps. Deze droeg acht jaar later de diri- geerstaf over aan de heer K. H. Kerkhoff, die de vereniging in de zes jaar van zijn directeurschap flink opwerkte. Zijn plaats werd in 1913 ingenomen door de heer'J. H. J. Mulder, die het werk van zijn voorgan gers met groot succes voortzette, totdat hij in 1922 door de dood werd weggenomen. Na een slappe periode was het de heer J. A, Meng die het ensemble weer vooruitbracht. Tot de grote prestaties van deze nog steeds actieve leider behoort ongetwijfeld de vor ming van een prachtig jeugd-orkest, waar indertijd menige vereniging in den lande jaloers op was. In zijn feestartikel in het Johez-nieuws kondigt voorzitter Antonisse echter aan, dat besloten is binnen afzien bare tijd weer een jeugdorkest op te rich ten. Na een bloeiperiode in de bezettingstijd is de ambitie voor het orkest na de bevrij ding weer minder geworden, hetgeen aan de slinkende belangstelling voor de blaas instrumenten wordt geweten. Maar op Za terdag 8 October zal de Johez-harmonie die na „Crescendo" ook nog „Lourens Jans- zoon Coster" heeft geheten in de Ge meentelijke Concertzaal laten horen, dat er ook met een kleinere bezetting nog heel wat valt te bereiken. Die uitvoering wordt opgeluisterd door het Johez Gemengd Koor onder directie van Joh. van 't Vlie en het Cabaretgezelschap „De Ghesellen van den Spele". En er is natuurlijk een jubileumbal tot slot. Haarlemse bejaarden hebben weer bun sociëteit Heel wat Haarlemse oudjes hebben van morgen in gebouw „Cultura" de dames van de Unie van "Vrouwelijke Vrijwilligers be groet, die met frisse moed en vol geestdrift gereed stonden de Sociëteit voor Ouden van Dagen, die gedurende de zomermaanden gesloten is geweest', weer te laten draaien. De exploitanten van „Cultura" hebben een ruime en lichte zaal, nog opgevrolijkt door een potje geraniums hier en een tuiltje dahlia's daar, ter beschikking gesteld, die de enigszins verhoogde contributie ruim schoots rechtvaardigt. In de vorige behui zing, waar soms honderd bejaarden op een middag een toevlucht vonden, werd het soms wel wat al te rokerig. Mejuffrouw B. E. Harmens liet in haar speechje horen, dat er plannen zijn om in de komende winter de bezoekers wat te laten knutselen en de dames aan het breien te zetten, waarvoor het Rode Kruis de wol zal leveren, indien de ouden van dagen daar ten minste iets voor voelen. De ver vaardigde producten kunnen dan ten bate van de Sociëteitskas op een bazar aan de man worden gebracht. Namens „Cultura" sprak de heer J. M. H. van de Wateren een pittig woord, waarin hij zeide het een erezaak voor de jongeren te vinden, dat het de ouderen in hun nadagen zo comfortabel mogelijk wordt gemaakt, waarop enkele gasten onder wie een bestuurslid van de Bond van ouden van dagen op hun beurt de lof van de dames van de U.V.V. en van het gemeentebestuur, dat dit werk een goed hart toedraagt en financieel steunt, zongen. Deze eerste ochtend werd opgeluisterd door pianospel van de jonge pianiste Lenie Veldhuis, die met een reeks „Jeugdherinne ringen" de gedachten van velen naar een voorbije tijd deed reizen. En daarmee was de drie-keer-wekelijkse vluchthgven (Maandag, Woensdag en Vrij dag) waar de Haarlemse oudjes naar harte lust kunnen klaverjassen of pandoeren, weer in bedrijf. Haarlemse Hoogovenemployés gaven toneeluitvoering De employés van het Hoogovenbedrijf, die in Haarlem en omgeving wonen, heb ben in Januari een eigen personeelsvereni ging, „Ontspanning na arbeid", opgericht, die in haar korte bestaan reeds verschil lende blijken van activiteit heeft gegeven. Zaterdag kwam deze vereniging in de grote zaal van het St. Bavohuis met haar tweede toneelstuk voor het voetlicht, dat wat zwaarder van kaliber was dan de klucht, waarmee men voor enkele maanden debu teerde. De keus was nu gevallen op „Uw wil geschiedevan Henk Bakker en Ed. Terlingen, een wat volkstoneel-achtig plattelandsstuk vol hevige sentimenten en gebeurlijkheden, welks rechtlijnige ontwik keling en cliché-typeringen zelfs door de jongsten onder het gehoor begrepen en ge apprecieerd konden worden. De spelers, die ditmaal zich voor een heel wat zwaar dere opgave gesteld zagen dan in het blij spelletje van de vorige keer, hebben zich over het algemeen geestdriftig van hun taak gekweten; de vrome, rijke, stugge boer, de ontaarde (want steedse allures verworven hebbende) boerenzoon, de ge moedelijke dorpsveldwachter-met-hang snor en vele andere oeroude bekenden, zij werden allen met veel élan ten tonele ge voerd. De besten vonden wij de uitstekend volgehouden vertolking van de imbeciel Japik en de boerendochter Pleun, die ech ter het Beemsterse dialect in het vuur van haar spel nog wel eens voor het Haarlemse verwisselde. Maar ook onder de anderen waren er velen, wier spel een belofte voor de toekomst inhoudt. Toen het doek tegen middernacht voor de laatste keer gevallen was, verenigden spelers en auditorium zich in de zaal voor een gezellig dansje. De H.O.V. opent het winterseizoen Het winterseizoen der Haarlemse Orkest Vereniging zal worden ingezet met een ledenconcert serie A op Dinsdag 4 October. Toon Verhey zal dit concert dirigeren, ter wijl de bekende Zwitserse pianist Paul Baumgartner zijn solistische medewerking zal verlenen. Het programma is voor de pauze gewijd aan twee werken van Ludw. van Beethoven, namelijk de Ouverture „Coriolan" en het Vijfde pianoconcert, dit iaatste met als so list Paul Baumgartner. Het concert zal be sloten worden met een uitvoering van de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky. Dr. H. Piccardt houdt op 7 October een lezing voor leden van de vereniging Haar lem-Zuid-West, in het ontspanningslokaal van de Chr. Huygensschool, over: „Wii ouders en het sexuele- vraagstuk". Met dankbaarheid gewaagt het bestuur der ver eniging van de medewerking van het ge meentebestuur, waardoor men thans in dit deel der gemeente de beschikking heeft over een gezellig, goed verlicht en ver warmd lokaal* Wereldvredesdag in de Concertzaal Nadat het Haarlemse Comité voor de Wereldvredesdag gisteravond bloemen had gelegd bij het monument voor de gevallen strijders op de Dreef, marcheerde een lange rij aanhangers van de Wereldvredesbe weging, voorafgegaan door tamboers naar de gemeentelijke Concertzaal. In de co lonne werden spandoeken meegedragen, met vredelievende opschriften. De Concertzaal was voor een groot deel- gevuld, toen de voorzitter van het Haarlems comité, de heer Joustra het woord nam voor een inleidende toespraak. In deze toe spraak, die verscheidene malen door ap plaus werd onderbroken, wees de heer Joustra op de vele teleurstellingen, die de na-oorlogse tijd velen had gebracht, na de droombeelden, die zij zich tijdens de be zetting hadden opgeroepen. Spreker gaf ook zijn ongenoegen te kennen over de vaderlandse pers en vroeg hen objectief te zijn in hun voorlichting. Tenslotte vroeg de heer Joustra om eensgezind te werken voor de vrede, opdat de volgende generatie niet zou behoeven mede te maken, wat wij hebben doorstaan. Afgewisseld doQi* declamatie van de heer Dekker en het optreden van de zangver eniging „Morgenrood", traden vervolgens nog vijf sprekers voor hét voetlicht. Onder andere sprak de heer H. van Langen, als vertegenwoordiger van de Haarlemse jeugd. In een korte toespraak wees hij op het verlangen van de jonge arbeider om voor de vrede te werken en niet voor oor logszuchtige doeleinden. De arbeider in de metaalindustrie, aldus de heer Van Langen, maakt liever oogstmachines voor de Sov jet-Unie, dan tanks en kanonnen. „Namens de jeugd leg ik de gelofte af, dat wij be reid zijn om alles en alles te doen voor de zaak van de vrede". De landelijke voorzitter van de Bellamy- vereniging, de heer J. Horsmeier Jr., con stateerde met nadruk, dat deze Wereld vredesbeweging geen puur communistische instelling is. „En het feit, dat wij, niet- communisten worden beschouwd als na ïevelingen/ die zich voor het communis tische karretje hebben laten spannen (en wij weten, dat dit niet waar is), heeft mij nog slechts kunnen sterken in mijn over tuiging, hier voor een goede zaak te strij den". De heer Horsmeier deed een scherpe aanval op hen, die de atoombom willen gebruiken voor hun on-menslievende plan nen. En voor de duurzame vrede zal het, aldus deze spreker, ook noodzakelijk' zijn, dot wij een bres slaan in wat wij Belln- mvanen het „kapitalisme" noemen. Na de pauze werden adhaesie-betuigin- gen voorgelezen van het personeel van di verse Haarlemse firma's. Mevrouw F. Jan senDe Jager verzekerde namens de Nederlandse Vrouwen Beweging, dat ook de Nederlandse vrouw zich in wil spannen om het doel van de vrede te bereiken. Tevens werd het woord nog gevoerd door de beren J. F. Snoelcs en B. Blokzijl. En daarmede was voor Haarlem deze eerste Wereldvredesdag beëindigd. Ook te Amsterdam is Zondag de Wereld vredesdag gevierd. Een bijeenkomst op het Museumplein, waaraan volgens opgave van het organi satiecomité 70.000 mensen deelnamen opende de viering. Vier sprekers: J. Roest, mevrouw G. Pa- verdvan de Waal, L. Boas en J. M. Out, voerden hier het woord, ingeleid door de landelijke secretai-is van het Nederlands Vredescomité, Haakon Stotijn. Na afloop werd een stoet gevormd, welke naar het Waterlooplein trok, waar het woord werd gevoerd door de heer Sam Goudsmit en mevrouw L. AlmaHeynen. Het plan om Zaterdagavond op de Dam een „vredesvuur" te ontsteken waarbij spreekkoren zouden optreden, en fakkel optochten te houden, ging niet door wegens een verbod van de burgemeester. Rode Kruis oefende in Zandvoort Onder leiding van de Zandvoortse com mandant, kapitein C. A. van Fraassen, en in aanwezigheid van luitenant-kolonel Roo- denburg als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur' en van de gewestelijk com mandant van deze organisatie, majoor Smeink, heeft de afdeling Kennemerland van het Rode Kruis te Zandvoort Zaterdag middag een oefening gehouden. Verondersteld werd, dat bij de Strand weg een mijn was ontploft en in het gehele dorp slachtoffers waren gevallen. Om vier uur werd groot alarm gegeven. Hulpposten werden ingericht, waar de ge wonden na voorlopig te zijn verbonden, werden onderzocht. Zonodig werden zij dan naar het Patronaatshuis, dat als noodhospi taal dienst deed, overgebracht. De gehele oefening verliep buitengewoon vlot en de autoriteiten betuigden hierover grote voldoening. Na afloop verenigde men zich in „Zomer- lust", waar de heer Van Fraassen de deel nemers dankte voor hun geestdrift en lui tenant-kolonel Roodenburg loofde de samen werking in de Kring Kennemerland. Het oudste lid van de Kring, de heer Kalkman uit Castricum,.vertolkte de ingenomenheid van hem en zijn medeleden met de door de afdeling Zandvoort betoonde gastvrijheid. E.H.B.O. De afdeling Heemstede E.H.B.O. organi seert met ingang van 6 October een nieuwe cursus, waarbij ook nu weer Dr. Degenaar als docent optreedt. De cursus wordt gehou den in een lokaal van de Bronsteeschool. Hevige brand in de hoofdstad Omtreeks het middaguur heeft op de Elandsgracht in Amsterdam een hevige brand gewoed in een oud, vier verdiepingen hoog huis. De brand is waarschijnlijk ont staan in de verfspuitinrichting op de eer ste verdieping. De branweer bestreed het vuur met elf stralen aan de voor- en ach terzijde. Omstreeks halfeen was het vuur geblust. De bovenverdiepingen waren toen Vrij- wel uitgebrand. In hel huis was ook een glasblazerij ge vestigd. Omwonenden hadden hiertegen al eens-bij de brandweer geprotesteerd we gens het brandgevaar. Gedenkteken op Schiphol onthuld Burgemeester mr. A. J. d'Ailly heeft Za terdag op Schiphol het weder opgerichte gedenkteken ter herinnering aan de instel ling in 1930 van de geregelde luchtdienst Amsterdam-Batavia onthuld. Dit gedenk teken werd in 1944 door de Duitsers ver nield. Plet was Zaterdag precies vijf-en- twintig jaar geleden dat A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, H. van Weer den Poelman en P. A. van den Broeke startten voor de eerste vlucht naar Batavia. In de herrijzenis van dit monument zag de burgemeester een symbool van de her rijzenis 'van onze nationale luchtvaartmaat schappij, de K.L.M. Nadat de burgemeester het monument had onthuld, sprak dr. A. Plesman. Sedert de vlucht van Van der Hoop en Van Weerden Poelman zijn op de Indiëlijn van de K.L.M. 1.300.000 kg goederen ver voerd in bijna 2000 retourvluchten, waarbij een afstand van 52.000.000 km werd afge legd en 104.000 passagiers werden vervoerd. De moeilijkheden van recente datum, waar door de route verlegd moest worden over Mauritius, heeft aangetoond, zo zeide dr, Plesman, dat nog steeds dezelfde pioniei's- geest bij de K.L.M. leeft. „Toen de lijn Am sterdamBatavia geopend werd, hadden wij 26 stopplaatsen, thans zes. Maar ik voorspel u, dat wij binnen tien jaar binnen 24 uur de route zullen vliegen met slechts één stopplaats en spoedig daarna zullen wij AmsterdamBatavia nonstop kunnen vlie gen. De Vliegende Hollander kan niet stil blijven staan." Koude oorlog" tussen winkeliers in Roosendaal Het is in Roosendaal de gewoonte, dat de middenstanders in het najaar gezamen lijk een winkelweek houden. Terwijl men nog aan het plannen maken was begonnen de winkeliers in een der winkelstraten een afzonderlijke actie. Zij plaatsten in hun winkel een wekker in een verzegeld doosje, De klant, die juist op het ogen blik dat de wekker afloopt, bezig is zijn aankopen te betalen, krijgt een geldprijs, welke varieert van f 2.50 tot f 25 naar gelang van het door hem bestede bedrag. De winkeliers in een andere straat re pliceerden met het afkondigen van een al gemene prijsverlaging van vijf procent. Een warenhuis kondigde daarop aan dat het één dag in October alle goederen gra tis ter beschikking stelt. De klanten moeten hun cassabons bewaren, want in Novem ber wordt vastgesteld welke de „gratis dag" is geweest. Iedereen die op die dag in het warenhuis gekocht heeft, krijgt zijn geld terug, zelfs al zou zijn aankoop uit twee ameublementen hebben bestaan. SCHEEPVAART Akkrumdijk, 1 Oct. van Houston naar Rotterdam. Andijk. 1 Oct. van New Orleans naar Londen. Arkeldyk, 2 Oct. van Rotter dam te New York. Aslurias, Batavia—Rot terdam pass. 3 Oct. Gibraltar. Cottica, Oct. van Amsterdam te Barbados. Duiven' dijk, RotterdamVancouver 2 Oct. te Cristobal. Groote Beer, 1 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Hersillia. 2 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava pass. 2 Oct. Wight. Lekhaven, Buenos AiresRot terdam pass. 1 Oct. Kaap Frio. Lieve- vrouwekerk, Calcutta—Rotterdam pass. 1 Oct. Kaap St. Vincent. Maasland. Buenos Aires—Amsterdam pass. 2 Oct. Fernando. Madoera, JavaAmsterdam pass. 1 Oct. Perim. Maetsuycker, 4 Oct. van Fremantle te Singapore verw. Oranjefontein, Beira- Amsterdam pass. 3 Oct. Gibraltar. Poelau Laut, AmsterdamJava 2 Oct. v. Colombo. Phrontis, AmsterdamJava pass. 2 Oct. Finisterre. Ruys, Java—Buenos Aires 1 Oct. van East London. Schiedijk, New York- Java 2 Oct. te Port Said. Streefkerk, Cal cuttaRotterdam pass. 2 Oct. Ouessant. Stuyvesant, 2 Oct. van Aruba te Cristobal. Sumatra, 3 Oct. van Makassar te Balikpa- pan. Tabinta, AmsterdamJava pass. 2 Oct. Ouessant. Tasman, 2 Oct. v. Semarang naar Batavia. Tegelberg, Buenos Aires Japan 1 Oct. van Kaapstad. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 October 1949 GEHUWD: 1 Oct., F. G. H. Hiddinga en J. H. Roessink. BEVALLEN van een zoon: 28 Sent., A. van der Wal—Vlug; 30 Sept., M. L. L. van VlietQueck; E. van der Meerle Febre; D. C. ZoomersZuiver; G. Willemsen Roelfsema: J. I. M. VisserRikkers. BEVALLEN van een dochter: 29 Sept., J. BijlHopman: 30 Sept., K. M. Wilmink van Bijlevelt; H. GoedemoedHoltland; 1 Oct., J. M. E. NachtegellerSerné. OVERLEDEN: 29 Sept., A. Hoeborn—Ru. thenburg, 77 j., Linnaeuslaan; C. Molhoek, 72 j., Hazepaterslaan; 30 Sept., P. H. Ro- meijn, 92 j., Twijnderslaan; R. L. Schreurs, 2 d., Ged. Raamgracht. BINNENLAND De Nederlandse kruiser ..Jacob van Heeinskerck" en drie Noorse torpedoboot- jagers zijn te Invergordon in Schotland aangekomen voor herfstmanoeuvres met de Britse thuisvloot. Opgericht is de stichting „Mens en Wereld", die zich ten doel stelt de geeste lijk-sociale verzorging in humanistische geest, in het bijzonder van het buiten kerkelijk deel van het Nederlandse volk. Deze stichting begon zijn werkzaamheden met een conferentie te Utrecht, waar minister mr. dr. J. In 't Veld, dr. J. P. van Praag uit Dordrecht en Ph. H. van Praag uit Amsterdam het woord voerden. Zaterdagmiddag vertrok uit de Am sterdamse haven de „Johan van Olden barnevelt" met aan boord 1250 passagiers, waarbij zeer veel vrouwen en kinderen, naar Batavia, waar het schip op 27 October wordt verwacht. Dr. J. A. van Ste.vn. die in September de 65-jarige leeftijd bereikte, heeft per 1 October de leiding van Staatsbosbeheer neergelegd en de dienst verlaten. Hij wordt opgevolgd door hoofdinspecteur ir. F. W. Malsch. Philatellsteu toonden veel belangstel ling voor een postzegelveiling, die in Den Haag gehouden werd. In totaal brachten de geveilde 1150 kavels f66.000 op. De termijn van inzending van ma nuscripten voor de door de Nederlandse Radio-Unie uitgeschreven hoorspelprijs vraag is verlengd tot 1 Februari 1950. Er wordt een prijs van f 2000 voor de beste inzending uitgeloofd. De vroegere wethouder van Kerk- rade J. B. Roukens. die niet werd herkozen in het college van E. en W., is uit de K. V. P. getreden, omdat hij zich niet kan ver enigen met de gang van zaken bij de candidaatstelling voor de wethouders verkiezing. Dc directe schade, ontstaan gedurende Augustus als gevolg van brand wordt ge raamd op f2.041.850 (Augustus 1948 f4.571.385). Van de 24 belangrijkste bran- cten, elk met een schade van f 20.000 of meer waren 18 boerderij-branden, waarvan de totale directe schade wordt geraamd op f 682.950. De industrie leed door 6 branden een verlies van f 680.000. Voorts verloor tengevolge van brand één lid van het brandweerpersoneel het leven en werden 28 personen door brand gewond, waarvan 7 leden van het brandweerpersoneel. Van Mei tot September 1948 heeft een 28-jarige assistent-accountant, employé van een accountantskantoor te Amsterdam f 10.000 verduisterd. Dit is uitgekomen, nadat de man ontslag had genomen en zelf een accountantskantoor was begonnen. In de op 4 November te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. zal aan aandeel houders worden voorgesteld een dividend van 7 pet. (v. j. 5 pet.) uit te keren. De Koningin heeft hedenmorgen ten paleize Noordeinde dr. Jaroslav Mardinlc ontvangen, die ziin geloofsbrieven als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Tsjechoslowakije overhandigde. In Den Hang is opgericht een stichting „Instituut voor Invaliden", die zich ten doel ctelt liet verlenen van steun aan invaliden, meer in het bijzonder aan behoel'tigen. voor het verkrijgen van arm- en beenprothesen. HAARLEM EN OMGEVING Op Vrijdag 7 October zal de heer C. J. M. van der Hidde in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Ber kenstraat in Haarlem-Noord iets vertellen over het avontuurlijke en belangrijke werk der Nederlandse zeeslepers. De lezing gaat uit van de Volksuniversiteit, Aan dc Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten (cüm laude) de heer F. E. Bruy- ning te Haarlem. Dc afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen opent op Vrijdag 7 October haar winterseizoen in het Gebouw van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Jacobstvaat. De heer dr. C. Spoelder zal een voordracht houden over Jacobus van Looy en Haarlem. Het Huis vrouwenkoor onder leiding van mej. Cor Igesz verleent ook medewerking. De toneelvereniging „Heemstede- West" geeft Zaterdag 8 October in „De Leeuwerik" te Haarlem een opvoering van blijsnel „Millionnair tegen wil en dank". De Postduivenvereniging „De gevleu gelde Vrienden" heeft besloten een tentoon stelling te houden in do cantine van de Volksbond tegen Drankmisbruik aan de Heemsteedse Dreef en wel op 17 December. Voor dc Religieuze Kring Aerdenhout zal op Donderdagavond 6 October ds. A. R. de Jong in het gebouw aan de Eikenlaan 5, een voordracht houden over: „De verhou ding van Goethe tot het Christendom. De Badmintonclub „Duinwijck" houdt 4 October in de Tetterodeschool aan de Santpoorterstraat een propaganda-avond. Gistermiddag om ongeveer kwart voor vijf is in de omgeving van de Leendert Meesstraat een kind van twee jaar spelen derwijs in het water geraakt. Onmiddellijk werd het nagesnrongen door de zeventien jarige scholier J. D„ die het kind na korte tijd weer veilig aan wal wist te brengen. Bultse brigade in Bulgarije voor actie tegen Tito? Door het met Britse vergunning ver schijnende Berlijnse dagblad „Sozialdemo- krat" werd heden gemeld dat een acht duizend man sterke brigade der Duitse „Volkspolitie" uit de Sovjet-Russische be zettingszone van Duitsland in Bulgarije gereed zou worden gehouden, om even tueel in een actie tegen Joegoslavië te worden gebruikt. Volgens de „Sozialdemokrat" zou de bri gade in Oost-Duitsland zijn gevormd. Haar oorspronkelijke bestemming zou Noord- Griekenland zijn geweest. Indien de Co- minform zou besluiten tot een actie tegen Joegoslavië over te gaan, zou de brigade worden versterkt door compagnieën poli- tietroepen uit Saksen en Brandenburg. Tenslotte meldt het blad nog, dat gene raals van het voormalige Duitse leger met de leiding van de in Bulgarije gelegerde brigade volkspolitie zouden zijn belast. Drieduizend militairen zijn Zondagochtend uit Indonesië in ons land teruggekeerd en in de loop van de dag thuisgekomen. Zij arriveerden met de Kotu Inten'' en de „Sibajak". Beide schejjen gemeerd aan de Lloydkade te Rotterdam, terwijl de ver tegenwoordiger van de Minister van Oorlog de terugkerende soldaten een welkom in het vaderland toeroept. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 310% 2471/a 240 189% 287 305 1221/a 164»/; 175% 153% 170% 343% 167 1051/2 Openings- koerseo 3111/a 247% 242% 191% 1551/2 173 147

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3