Haarlems Dagblad in Engeland „Laszlo Rajk werd in Möskou murw gemaakt voor Boedapester proces" Spoedige proclamatie van een Oost-Duitse volksrepubliek verwacht Haagse politie maakte met de blanke sabel een eind aan de traditionele studentenveldslag Weerbericht 64e Jaargang No. 19363 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt 6pccttjtc tjaaclemsdtc Courant (3ümo 165-6) Dinsdag 4 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE KANS OP Lagerhuis-verkiezingen in deze herfst blijkt nog steeds te be staan. In de regerende Labour Party is men het er blijkbaar nog niet helemaal over eens, of het beter kans zal bieden nu ter stembus te tijgen of in het voorjaar. De uiterste termijn is negen maanden, want in Juli 1945 is het huidige Lagerhuis ge kozen en. de zittingsduur is vijf jaar. Ver scheidene Labour-mannen hebben al van hun voorkeur voor vervroegde verkiezingen blijk gegeven. Die belangstelling is sinds de devaluatie van het pond toegenomen. Men kan niet voorspellen hoe groot de uit werking op de levensduurte zal zijn, maar velen zijn niet hoopvol gestemd en Sir Stafford Cripps' rede in het dezer dagen gehouden Lagerhuis-debat heeft meer vast stelling van het ziektebeeld dan genees methoden aangegeven. Intussen blijft het twijfelachtig of Attlee, de premier, die zich nooit voorstander van vervroegde verkie zingen heeft getoond, nu van mening ver anderd is. De verkiezings-organisatie der Labour Party schijnt nog niet gereed te zijn met haar voorbereidend werk. Om niet ver rast te worden heeft de Conservatieve partij al een massa verkiezingslectuur naar drukkers gezonden, zoals eoplettende journalisten prompt hebben gemeld. Er zijn trouwens meer tekenen dat de politieke strijders zich voorbereiden en daarvan ge tuigde ook dat debat over devaluatie, waar in Winston Churchill een rede ten beste heeft gegeven die men moeilijk anders dan als een verkiezings-speech van dik hout zaagt men planken kon bestempelen. De regering liet dit betoog beantwoorden door haar beste redenaar in hetzelfde genre: de minister van Volksgezondheid Aneurin Bevan, die tot de linkervleugel behoort er het er dienovereenkomstig dik oplegde. Rustige beoordelaars in Engeland hebben noch de eerste, noch de tweede speech erg bewonderd. De liberale Observer critiseert Churchill en acht "het niet zeer tactvol van hem zulk een bekvechterij op dit ogenblik uit te lokken. Er waren twijfelaars bij de Labour Party, verkild door het optreden van Cripps; zij werden nu teruggedreven iix de armen der regering. Vele conserva tieven zien met bezorgdheid verdere der gelijke uitingen van Churchill tegemoet, want zij zijn er zich welbewust van dat de beslissing bij „de gematigde kleine man van het midclen" zal- liggen. Critiek op Chur chill doet zich in Engeland overvloedig voor; men is daar lang niet zo bewonderend jegens hem gestemd als op het vasteland van Europa. Het is de oude geschiedenis: men erkent in hem de grote leider in oor logstijd, de aanvoerder in nood, als potig optreden en krachtdadige besluiten boven-, al vereist worden, maar acht hem niet be leidvol en niet opbouwend genoeg in vre destijd en geenszins een goed leider vaii de TITO VERTELT: „Ik weet niet hoe ze het doen, maar gebruiken monsterachtige methoden" ze Als de Britten ter stembus trekken zal uitslag een onzekere zaak zijn. Ofschoon Labour een grote meerderheid in het La gerhuis heeft was het aantal stemmen dat het in 19,45 behaalde nauwelijks verschil lend van dat dér oppositie-partijen. Een verandering van houding bij een enkele bevolkingsgroep met name de bedoelde middenklasse van gematigde opvattingen zou dus al een ommekeer kunnen bewerk stelligen. Het is evenwel de vraag of die verandering werkelijk zal optreden. Men kan daarbij niet de mogelijkheid uitscha kelen dat de derde partij in het Lagerhuis de tot een kleine groep ineengeschrom- peldë libera fractie, van.de twijfel omtrent de beide grote partijen zou profiteren en misschien zelfs tenslotte „op de wip" belan- De telkens herhaalde liberale winst bij Verkiezingen in andere Europese landen doet vermoeden, dat het vrijzinnige etiket ook in Engeland verhoogde 'aantrekkings kracht zou kunnen hebben. De Observer, die ik citeerde, geeft in haar beschouwingen over de Britse devaluatie, andere landen in Europa gedwongen heeft te volgen, en van de Assemblée te Straatsburg, waar „de kinderen van de Moeder der Parlementen geen voorbeeld bijzonder goede opvoeding gegeven hebben" opnieuw blijk van die ironie en die bereidheid tot zelfspot, die wezenlijk tot de zelfkennis en dus de kracht van het Britse politieke leven zoveel bijdragen. Over de devaluatie zegt D. W. Brogan in een hoofdartikel: „Het baat niet te ver wachten dat, zelfs als men rekening houdt met de befaamde zuiverheid van onze be weegredenen, de getroffen landen in deze jongste uiting van ons politiek beleid meer zullen zien dan dat hoog-ontwikkelde besef van nationaal eigenbelang, waarvoor de Engelsen sinds zo lang bewondering hebben geoogst. Maar bewondering sluit ergernis niet uit en onze regeerders en onze kiezers zullen er wijs aan doen die ergernis te er- kenneh, hoe' innig hun overtuiging ook tnoge zijn dat zij volkomen ongerechtvaar digd is." Herinnerend aan de vermaarde verzeke ringen van Sir Stafford Cripps, dat het pond niet gedevalueerd zou worden, merkt hij op: „Wat betreft onze verklaringen dat wij nooit dit of dat zullen doen herinner ik mij de wenk die een stoere Amerikaanse Zeekapitein zijn nieuwe eerste stuurman gaf: „Wat ik van jou verwacht, vriend, is stilte en dan nog niet teveel daarvan ook!" Ook dit soort beschouwing in een wel iswaar niet zeer uitgesproken partijblad duidt wel enigszins op naderende verkie zingen. Men hoort er een typisch-Engelse toon in die de Moeder der Parlementen al mogen haar kinderen zich te Straatsburg dan niet op hun best getoond hebben opnieuw tekent in een traditionele sfeer, die wij op het vasteland haar nog altijd kunnen benijden. R- P- Vice-admiraal Van Molthe te New York Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, be velhebber der Nederlandse zeestrijdkrach ten, is per vliegtuig te New York aange komen om er de vergadering der stafhoof- den yan de staten van het Atlantisch ver drag bij te wonen, die Vrijdag en Zaterdag te Washington wordt gehouden. Vice-admiraal Van Holthe heeft aan de journalisten verklaard, dat Nederland er san denkt zijn oorlogsvloot te moderni seren om voor elke mogelijke atoom-oorlog ter zee paraat te zijn. Hij herinnerde er san, dat de Nederlandse vloot tijdens de jongste oorlog grote verliezen heeft ge leden. Wij hopen, zo besloot hij, dat het Atlan tische pact zo spoedig mogelijk zal werken. BELGRADO, 3 October (Reuter). Maarschalk Tito heeft tijdens een noen maal dat gisteren, na afloop van uitge breide manoeuvres van het Joegoslavische leger, aan zes honderd generaals en andere officieren werd aangeboden, een toespraak gehouden waarin hij verklaarde dat het leger gereed staat om „Joegoslavië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en on geacht de zijde waarvan een eventuele aanval zou komen, te verdedigen." Volgens Tito hadden de legeroefeningen niet plaats gehad omdat er verschillende pogingen waren gedaan om Joegoslavië schrik aan te jagen, doch uitsluitend omdat het voor elk modern leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons levensdoel", aldus de Joego slavische leider, „hen te ontmaskeren, die leugens en lasterlijke aantijgingen over ons verspreiden. Door dit te doen dragen wij bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier geloof in dit socialisme aan het wankelen is geraakt. De oefeningen van het Joegoslavische leger hebben op mij een zeer goede indruk gemaakt. Ik ben er zeker van, dat ons leger in elk opzicht als uitstekend kan worden beschouwd. Omtrent het te Boedapest gevoerde pro ces tegen de vroégere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk, en diens medebeklaagden verklaarde maar schalk Tito onder meer: „Deze zaak is te Boedapest op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofdstad de meest corrupte lie den, die de belangen van hun land voor een buitenlandse mogendheid hebben verraden, aantreft. Een andere reden is, dat het Hon gaarse volk zeer ontevreden en om vele redenen de Sovjet-Unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de gevoelens der Hongaren tegen Joegoslavië op te zetten, hetgeen geschiedde door het voor te stellen alsof Joegoslavië de onafhankelijkheid van Hongarije zou bedreigen. Rajk heeft in het onzekere verkeerd over de houding, die Hongarije tegenover Joegoslavië moest aannemen. Het was om deze reden dat hij zich in 1948, zogenaamd voor herstel van gezondheid, naar Moskou begaf. Nadat Rajk was gearresteerd, werd hij opnieuw „voor herstel van gezondheid" naar Moskou gezonden en daar is hij murw gemaakt voor het proces te Boedapest. Ik weet niet, hoe men het klaar speelt, beklaagden er toe te krijgen, zichzelf tijdens een openbare rechtszitting zo veel mogelijk te beschuldigen, doch het staat vast dat monsterachtige methoden zijn gebruikt, om dit resultaat te ver krijgen." Communistische opmars in Zuid-China Nieuwe communistische versterkingen stromen Zuidwaarts de Zuid-Chinese pro vincie Kwantoeng binnen. Naar verluidt, zouden zij op een punt (in het Noord- Oosten), 250 km verwijderd zijn van de nationalistische hoofdstad Kanton. Volgens in Kanton binnengekomen berichten drin gen twee communistische colonnes Kwan toeng een van de laatste provincies in nationalistische handen binnen. Natio nalistische verkenningsvliegtuigen zagen communistische strijdkrachten uit het Noorden de provincie binnentrekken. De troepen van de communistische generaal Tsjeng Keng zouden uit het Zuid-Oosten van Hoenan door nauwe bergpassen aan de grens van Kwantoeng naar het Zuiden doorstoten. Gewoonlijk betrouwbare Chinese berich ten melden de val van Joeman, een petro- luem-centrum, 240 km van de Sovjet-Rus sische grens. Meningsverschil over de Indonesische schulden „De weekeindconferentie der centrale commissie van de Ronde Tafel-conferentie op de „Hooge Vuursche" heeft aan haar doel beantwoord, in zoverre dat de stand punten der drie delegaties thans duidelijk en tot in bijzonderheden zijn uiteengezet", aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. De delegaties hebben in mondelinge verklaringen hun opvattingen uiteengezet en hierbij bleek, dat zeer aan zienlijk verschil van mening bestond in het bijzonder ten aanzien van het vraagstuk der schuldenregeling. Overeenstemming bestaat over overname van de schulden tot op het uitbreken van de oorlog met Japan. Over de schulden welke in generlei verband staan met de uitgaven voor de militaire acties in Indo nesië zal eveneens gemakkelijk overeen stemming kunnen worden bereikt. De moeilijkheden concentreren zich ech ter naar wij van republikeinse zijde ver nemen, rondom de vraag wat gebeuren moet met de schulden, die voortvloeien uit deze acties. Van republikeinse zijde heeft men de gedachte ontwikkeld, dat ook de Het woord is aan.... Ida Heyermans: hi de verhouding van mens tot mens is het bekennen van een fout altijd iets, dat nader brengt. door de Nederlands-Indische regering ge creëerde interne schulden voor een groot deel voortkomen uit de politiële acties. Im mers, aldus deze republikeinse redenering, allerlei uitgaven bijvoorbeeld voor distri butie van rijst in gebieden welke tot het de facto gebied van de republiek behoorden en alleen als gevolg van de acties door de Nederlands-Indische regering geravitail leerd moesten worden, kunnen niet door de R.I.S. worden overgenomen aangezien deze schulden rechtstreeks een gevolg zijn van militaire actie. Van Nederlandse zijde heeft men toege zegd in de komende dagen het exacte be drag van de uitgaven voor militaire acties over te leggen. Naar men mag aannemen is dit het be langrijkste geschilpunt in de financieel- economische commissie en indien dit ge schilpunt is opgelost zullen de overige pro blemen vrij gemakkelijk worden over wonnen. Dertig doden door watersnood in Italië Vier provincies geteisterd ROME, 3 October (Reuter) De Itali aanse regering heeft tijdens een heden ge houden speciale kabinetszitting besloten een bedrag van vijftig millioen lire be schikbaar te stellen, opdat onmiddellijk hulp kan worden verleend aan de slacht offers van overstromingen in Zuid-Italië, welke de dood van ruim dertig personen hebben veroorzaakt, terwijl een gebied van naar schatting duizend vierkante mijl onder water is gekomen. Vier Italiaanse provin cies zijn door de overstromingen .geteisterd. Door verkenningsvliegtuigen is gemeld dat sommige overstroomde gebieden twintig meter onder water staan. De twintig duizend inwoners tellende stad Benevento is zwaar getroffen. Twee duizend ingezetenen zijn dakloos geworden. Als gevolg van schade, aan fabrieken in de stad toegebracht, zijn velen werkloos. De regering heeft besloten dat uitge breide schema's zullen worden opgesteld voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en de te velde staande oogsten door het geweld van het water zijn weggevaagd. Van officiële zijde wordt ver klaard, dat de aangerichte schade reusach tig is en dat deze thans nog op geen stukken na is te berekenen. De paus heeft opdracht gegeven met spoed levensmiddelen en medicijnen uit Vaticaanstad naar de geteisterde gebieden te zenden. Op sommige plaatsen in de geteisterde gebieden zijn de verbindingen verbroken, terwijl de openbare vervoermiddelen niet kunnen worden gebruikt. Op enkele nog wel te gebruiken trajecten in het over stroomde gebied zijn de electrische treinen door stoomtreinen vervangen. Leger, politie, de brandweer en vrijwil ligers waren heden bezig met het vervoer van levensmiddelen naar door het water afgesneden plaatsen en met het in veilig heid brengen van zich nog in de over stroomde gebieden bevindende gezinnen. Op 3 October 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutel stad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. Ieder jaar wordt dit feit door de Leidenaren uitbundig gevierd en omdat het ontzet van de stad gisteren 375 jaar geleden waskwam prins Willem van Oranje ditmaal „persoonlijk" de traditionele \haring met wittebrood uitdelen. In Berlijn wordt druk gebouwd aan regeringsgebouwen LONDEN, 4 October (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Russische nota aan de Westelijke ge allieerden naar aanleiding van de vorming van een West-Duitse regering een duide- parlement beschouwd wordt, heeft een on derkomen gevonden in het vroegere mini sterie van Propaganda en de economische commissie in de Oostelijke zóne is onder- gebracht in het vroegere ministerie voor de Luchtmacht. De Russische ambassade, die lijke aanwijzing inhoudt, dat ook in Oost- bij een luchtaanval geheel uitbrandde, is hersteld en verschillende andere regei'ings- gebouwen en legaties worden of hersteld of geheel herbouwd. Deze werkzaamheden zijn volgens de pers door het Sovjet-Russi sche militaire bestuur gelast en de kosten komen ten laste vair de begroting voor de Russische zone. Duitsland een regering tot stand zal wor den gebracht. Inmiddels bevindt zich generaal Robert son, de Britse Hoge Commissaris in Duits land, te Londen, waar hij op het ministerie besprekingen voert over de situatie met be trekking tot een eventuele Oost-Duitse re- geving. Op het Russische hoofdkwartier Karls- horst waren gisteren besprekingen gaande tussen de gouverneur, generaal Tsjoeikof, zijn politieke adviseur, Semjonnof, de mi nisters der vijf Oostelijke provinciale re geringen en de politieke leiders over de vorming van een regering, zo verklaart men in gewoonlijk betrouwbare Duitse kringen. Na de uitwerking van de bijzon derheden zou de „Duitse Volksraad" bin nenkort bijeengeroepen worden voor de uitroeping van de „Duitse democratische republiek". Dit zou vooi-afgegaan worden door een Sovjet-Russische verklaring over de verantwoordelijkheden der regering, waarin tevens de hei-stelbetaling aan de Sovjet-Unie definitief vastgesteld zou wor den en waarin voorts een garantie zou wor den opgenomen over een periode binnen welke een vredesverdrag gesloten zou wor den. Men verwacht deze week een bijeen komst van de Volksraad. Onderkomens worden klaargemaakt In de West-Berlijnse pers verschijnen berichten over herstel van verschillende vroegere regeringsgebouwen in en bij de Wilhelmstrasse door de Russische autori teiten. Deze zouden bestemd zijn yoor de Oost-Duitse regering. De „Duitse Volks raad", die algemeen als het toekomstige Vrijdag aanstaande zal Koningin Juliana de eerste steen leggen van het studenten sanatorium te Laren. De gelden voor dit sanatorium, waar de studenten in eigen kamertjes gelegenheid zullen hebben te studeren, zijn grotendeels bijeengebracht door Curagao, Suriname en Aruba als een bewijs van erkentelijkheid voor de strijd der studenten om het behoud van de geestelijke vrijheid. De colleges in de Amster damse Universiteit zullen door een nieuw geluidsreproductie-systeem ook in het sanatorium te volgen zijn. De maquette van het sanatorium, dat plaats zal bieden aan drie-en-tachtig patiënten. De Londense „Daily Telegraph" acht de vorming van een Oost-Duitse regering in Berlijn zeer wel mogelijk. De Franse pers is met uitzondering van het communistische partij-orgaan, ,,1'Hu- manité" van oordeel, dat het Russische pro test een voorspel is tot de vorming van een Oost-Duitse „volksrepubliek". „l'Humani- té" drukte de nota zonder commentaar af. „l'Epoque" verklaart, dat de vorming van een Oost-Duitse regering eerder bedoeld is om het herstel deij Duitse eenheid te ver tragen, dan om dit te bespoedigen. Het gelijktijdig afbreken dei' diplomatieke betrekkingen met het nationalistische China en de isolering van Joegoslavië zou er op duiden, dat Moskou de tijd gekomen acht alle troeven uit te spelen. Chinese regering verbreekt betrekkingen met Rusland De Chinese nationalistische regering heeft Maandag op een kabinetsvergadering besloten de betrekkingen met de Sovjet- Unie te verbreken nu de Sovjet-Unie de erkenning van de communistische regering van China bekend heeft gemaakt en ver klaard heeft, dat de diplomatieke vertegen woordigers der Sovjet-Unie in Kanton zouden worden teruggeroepen. De minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, verklaarde, dat de Sovjet- Unie thans waarschijnlijk zou voorstellen aan de Chinese communisten een plaats in de UNO in te ruimen ten koste van de nationalisten. Yeh was van mening, dat dit voorstel niet zou worden aanvaard even min als zulks het geval geweest was ten aanzien van Noord-Korea en de regering- Markos. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft heden meegedeeld, dat Engeland het verzoek van de Chinese communisten om als regering te worden erkend zal bespreken met de landen van het gemenebest en „andere belanghebbende mogendheden". Het communistische verzoek is nog niet te Londen ontvangen, doch volgens be richten uit het Verre Oosten is het aan de Britse ambassade te Nanking overhandigd. Op de vraag, wie de andere belangheb bende mogendheden zijn, antwoordde de woordvoerder: „Ik geloof de landen van het Atlantisch pact". AMSTERDAMS BURGEMEESTER NAAR SURINAME EN CURACAO De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly zal Vrijdag per KLM-vlieg- tuig naar Suriname vertrekken. Hij zal ook Curagao bezoeken, eveneens voor besprekingen teneinde de bestaande banden tussen deze gebieden en Amsterdam te verstevigen. Vriendschappelijke strijd werd dit jaar beschouwd als „verstoring der openbare orde" De „veldslag", die der traditie getrouw op de derde October in Den Haag tussen de „groenen" van Delft en Leideix gehouden wordt, is Maandagavond anders verlopen dan in vorige jaren. Tegen de avond verzamelde zich een kleine groep studenten op het Buitenhof in Den Haag. Van deze studenten had de politie weinig last, des te meer echter van enige honder den opgeschoten jongelieden, die door hun uitdagende houding een charge van de po litie uitlokten. Tot twee maal toe werd het publiek be volen het Buitenhof te verlaten. Degenen, die onwillig bleken, kregen klappen met de blanke sabel, die voor het eerst op de derde October door de politie werd ge bruikt, meldt het A.N.P. Enige personen moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. Pas tegen half twaalf keerde de rust op het Buitenhof terug. Intussen leverden de studenten in Sche- veningen op het Gevers Deynootplein en in de omliggende straten strijd. Om kwart over acht waren de Delftse „groenen" per speciale tram op het plein gearriveerd, waar zij werden opgewacht door hun Leid- se tegenstanders. De twee partijen nestel den zich op en om het Kurhausterrein en de strijd begon. Nauwelijks waren echter de eerste rotjes en zevenklappers ontploft of een grote politiemacht, die in allerijl per auto uit de Haagse binnenstad was aan gevoerd, verscheen. De politie chargeerde onmiddellijk met de blanke sabel en in een oogwenk waren de studenten verspreid. De studenten kregen geen gelegenheid om zich te hergroeperen. Van een onderling gevecht was geen sprake meer. Leiden en Delft keerden zich daarop gezamenlijk tegen de Haagse politie, doch deze trad zo kracht dadig op, dat de studenten weinig anders overbleef dan te retireren. De verspreide groepen werden onophoudelijk door poli- tiejeeps achtervolgd, die in razende vaart volgens het A.N.P.-verslag, over de boule- vaard snorden en de trottoirs steeds weer schoon veegden. Van een min of meer vriendschappelijke strijd tussen studenten en Haagse politie was toen geen sprake meer. De politie kende ditmaal geen pardon en wierp, geassisteerd door rechercheurs in burgei-, al haar machtsmiddelen in het vuur. De studenten waren hierover zeer veront waardigd. Zij verklaarden de politie tevo ren gewaarschuwd te hebben, dat zij, om de excessen van het vorige jaar te voor komen, het Gevers Deynootplein hadden uitgekozen als terrein voor hun traditionele veldslag. De Haagse jeugd zou zich daar door niet in de strijd kunnen mengen. Zij hadden, zo zeiden zij, van de politie meer begrip verwacht voor deze traditionele ge beurtenis, welke thans door het gebruik van de blanke sabel onmogelijk was ge maakt. Hun onderhandelaars werden door de politie niet ontvangen, ook niet toen de „commandant te velde" van de Leidenaax-s aanbood het gevecht te eindigen, omdat bui tenstaanders met lege bierflessen wierpen. De politie deelde hem mede, dat „het ver storen van de openbare orde geen grond voor discussie vormde". Drie studenten, die in Scheveningen werden gearresteerd, wer den niet zoals gebruikelijk weer vrijgelaten. Toen de studenten voor het politiebureau het verzoenende „Io Vivat" wilden aan heffen, werden zij uiteengejaagd. Zij be sloten daarop zonder verzoening te ver trekken. Het standpunt van de politie De Haagse politie heeft haar krachtdadig optreden tegenover de studenten als volgt gemotiveerd: De talloze klachten, die het vorige jaar naar aanleiding van de „Drie October- veldsïag" van de zijde der Haagse burgerij binnengekomen waren, waren voor do waarnemend burgemeester van Den Haag aanleiding geweest in te grijpen. De stu- dentencorpora, zo verzekerde de politie, waren tevoren mondeling en schriftelijk gewaarschuwd, dat zij bij het verstoren van de openbare orde gestraft zouden worden als iedereen. Ook de „goed bedoelde" mo lestaties van de politie zouden niet meer worden getolereerd, omdat de politie hierin een ondermijning zag van haar prestige. De studenten werden er verder van in kennis gesteld, dat de politie orders had om met Politieke optochten in Londen voor drie maanden verboden De'Londense politie heeft alle politieke optochten in het stadsgebied van Londen voor drie maanden verboden. Dit bevel, dat door Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, is ondertekend, werd hedennacht van kracht. De minister had protesten ontvangen tegen het plan van de neo-fascistische beweging van Oswald Mos- ley, morgen een mars door Londen te .maken. krachtige hand in te grijpen. Eerst werd de studenten het betreden van de binnenstad verboden, later in de middag werd zelfs elke actie in Den Haag verboden. Het ingrijpen met harde hand is, aldus de politie, noodzakelijk geweest, omdat men de studentenactie onmiddellijk in de kiem had willen smoren. Met de gummistok en een bevel was volgens de politie bij de stu denten niets te bereiken, daarom moest de blanke sabel getx-okken worden. De hoofdinspecteur, die deze actie tegen de studenten leidde, verklaarde, dat zijn ondergeschikten „in het belang der Haagse burgerij" op juiste wijze tegen de studenten waren opgetreden. De politiemacht, die de „groenen" be- sti-eed bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Een deel van hen was belast met het bewaken van de Passage en het Binnenhof, die voor elk verkeer waren af gesloten. Viering ontstaan Europese Raad Op 8 October zal de Europese Beweging in de grote zaal van het paleis voor Schone Kunsten te Brussel het ontstaan van de Europese Raad vieren. De Franse oud- px-emier Georges Bidault, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland en de voorzitter van de "adviserende vergadering van de Europese Raad zullen bij die gelegenheid het woord voeren. De leden der regering zullen deze bijeenkomst bijwonen. Geheimzinnige schietpartijen in Praag Volgens Reuter hebben zich Zaterdag avond in Px-aag schietpartijen voox-gedaan, waarbij drie personen werden gedood en verschillende andere gewond. Heden zijn berichten uit de eerste hand ontvangen, die geruchten over de schiet partijen, die sinds Zaterdag de ronde deden, bevestigen. Er is geen officiële verklaring afgelegd. Het eei'ste incident deed zich voor in een donkere straat, Fibichova genaamd, in de wijk Ziskov, vroeger bekend als de „rocle voorstad" wegens het grote aantal commu nisten dat daar woonde. Dx'ie mannen, die xxog niet geïdentifi ceerd zijn, wandelden daar langs de muur van een gesloten Joodse begraafplaats, toen een zware auto hen achteropx-eed, welks inzittenden een tommygun op hen leeg schoten. Een der mannen was op slag dood, de tweede stierf enige tijd later. De derde werd ernstig gewond. De politie stelt een onderzoek in. De tweede schietpartij viel voor aan de andex-e kant van de stad, bij de Pankrac- gevangeixis, waar een auto verscheen en een regen van kogels werd geschoten op een groep mensen, die op de trolleybus stond te wachten. Eeix van hen werd ge dood en een ander ernstig gewond. De ge wonden zijn thans in .het ziekenhuis onder politiebewaking. Ooggetuigen verklaarden, dat de inzit tenden van de auto, die langs de Pankrac- gevangenis reed, in uniform gekleed wa ren, doch zij konden de uniformen niet thuisbrengen. Zweeds schip in botsing met wrak van de „Gneisenau" Het 1540 ton metende Zweedse schip „Mix-a" heeft in een S.O.S.-sein onmiddel lijke hulp vex-zocht. Het is op het wrak van het Duitse slagschip „Gneisenau" gelopen, dat zich bij het Deense eiland Falstar be vindt. Twee leden der bemanning zijn ge wond. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist. Overigens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost. en Zuid. Wéinig verandering in tempera- 5 October: 6.46 uur, onder 18.10 uur 17.51 uur. onder 4.43 uur tuur. Zon op Maan op Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 4 October: Hoog water: 2.13 en 14.36 uur. Laag water: 10.12 en 22.29 uur. Woensdag 5 October: Hoog water: 2.51 en 15.10 uur. Laag water: 10.52 en 23.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1