Het autobussennet in Haarlem Alma's dubbele taak Zandvoorf is teleurgesteld en verontrust Kort en Bondig Ingezonden stukken Dinsdag 4 October 1949 De directie der N.Z.H.V.M over wenselijk- en mogelijkheden "Wij hadden enige klachten van lezers ontvangen over de autobussen. Dit was voor ons aanleiding om een onderhoud te hebben met de directie der N.Z.H.V.M. om het ge hele autobus-vraagstuk in haar volle om vang te bespreken, waartoe de heren J. J. Jurissen, directeur en Th. Hetem, chef van de afdeling vervoer, gaarne bereid waren. Daarbij bleek, dat ook de directie vaak brieven ontvangt met op- en aanmerkingen op de diensten van passagiers. Daaronder zijn verscheidene personen die het nog steeds betreuren, dat de tram vervangen is door autobussen. Dit is evenwel zo verklaarden de heren een afgedane zaak en het heeft geen betekenis daarover te blijven nakaarten. De practische zaak waarvoor wij staan is de vraag: hoe maken wij het autobussennet zo goed mogelijk. Dat is niet alleen voor het publiek, maar ook voor de maatschappij van het grootste belang. Daarbij komt evenwel naar voren welke wenselijkheden er zijn, maar daaraan kan slechts tegemoet gekomen wordenals daartoe de mogelijkheid bestaat. De staanplaatsen Dit brengt ons allereerst op de quaestie Van de staanplaatsen in de bussen. Het zou ongetwijfeld beter zijn als er geen staan plaatsen in de bussen werden toegelaten, maar dit is bij de huidige exploitatie-moge lijkheden uitgesloten. Geen staanplaatsen meer zou betekenen: meer bussen en meer personeel. Dus een belangrijke verhoging van kosten, die alleen opgevangen zou kun nen worden door een tariefsverhoging. En die is ons, hoewel wij daar al lang toe stemming voor gevraagd hebben, nog altijd niet toegestaan en nu met de afgekondigde prijsstop, ingevolge de devaluatie, is er voorlopig geen kans op. Bovendien moet men bedenken dat er in de tram op drukke uren ook een deel van de passagiers moest staan. In alle steden doet zich het verschijn sel voor dat in de spitsuren passagiers in trams en autobussen moeten staan. De directie laat geregeld tellingen houden van het aantal passagiers en die tonen aan dat er alleen op de spitsuren zitplaatsen te weinig zijn. De extra stroom passagiers bij slecht weer De directie is overtuigd, dat het niet mogelijk is op dagen dat het slecht weer is voor voldoende vervoergelegenheid te zorgen. Als het regent of als er sneeuw ligt maken vele mensen, die anders op de fiets gaan, ook gebruik van de bus. Dat wil dan zeggen, dat de hoeveelheid passa giers die vervoerd moet worden, ineens met misschien wel 50 stijgt. Die stroom is dan niet regelmatig te verwerken. Toen de tram nog reed gaven de dagen met slecht weer ook steeds aanleiding tot moei lijkheden. Toegegeven moet worden dat het nu met de autobussen iets is vermeer derd, als een gevolg van het feit, dat het vervoer bij een tram eenmaal meer elas tisch is dan bij een autobus, maar dit ver andert toch niets aan de bestaande moei lijkheden. De wenselijkheid zou zijn, dat de maatschappij op dagen dat het slecht weer is, een groot aantal extra^bussen zou kunnen inzetten, maar dit zou enorme financiële offers vragen. De extra bussen en het ex tra personeel zouden_ steeds in reserve ge houden moeten worden, want men weet de ene dag niet hoe het weer de volgende dag zal zijn. Een bus die als reserve in de remise staat kost 45,per dag en daarbij komen dan nog de kosten van benzine als die bus gaat rijden. Het personeel dezer reserve bussen zou op dagen dat het mooi weer is, werkeloos in de remise zitten, want dan is er immers geen reden om te rijden. De financiële uitkomsten van het auto bussennet in Haarlem zijn niet zó, dat zulke enorme kosten verantwoord zijn. Over 1948 kon de Maatschappij aan de aandeelhou ders 4 procent uitkeren, maai- het is nog de vraag of de inkomsten dit jaar de uit gaven zullen dekken. Om dit te bereiken zullen de laatste maanden van het lopende exploitatie] aar nog gunstig moeten uit vallen. Op de dagen dat het slecht weer is, zullen wij dus voor moeilijkheden blijven staan. Waar het mogelijk is zullen wij natuurlijk een paar extra bussen inzetten, maar de mogelijkheid daartoe is toch zeer beperkt. De grote toevloed van passagiers mani festeert zich dan op alle lijnen, zodat wij al 12 extra bussen zouden moeten hebben als wij van elk der 12 begin- en eindpunten een extra bus zouden laten rijden. Voorrangskaarten voor abonnés? Er is wel eens gepleit voor het invoeren van voorrangskaarten voor abonnés. Daar over zeiden de heren der directie: Wij vin den er ook iets onbillijks in, dat bij slecht weer de vaste klanten van de bus langer FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 30) Alma was juist tot deze milde con clusie gekomen toen de telefoon begon te rinkelen, die haar tot de werkelijkheid terugbracht. Interlocaal, zei de stem van de telefoniste. Dit keer duurde het enige ogenblikken, voordat het gesprek door kwam, en Alma knelde de hoorn zenuw achtig in haar handen en hoopte vurig, dat het niét Murray Farraday zou zijn. En in het bijzonder hoopte ze dit, omdat ze bang was dat hij zijn komst naar Londen op 't laatste moment nog af zou zeggen. Maar toen de verbinding doorkwam, hoorde ze Gregory's stem: Hallo, lieveling, ben jij daar? Gregory,, wat heerlijk. Ik zat juist aan je te denken. Dat komt dan prachtig uit, lachte hij. Ik hoop, dat je me een beetje mist. Ik mis je heel erg, bekende Alma. Vooral vandaag, toen ik een hele vrije dag had, moest ik er aldoor aan denken, hoe heerlijk het geweest zou zijn, als jij hier was. Ik heb net een lange brief aan je gepost in de bus van het hotel, Gregory. Je krijgt die morgenavond. O, Gregory, wanneer kun je een gelegenheid vinden om me hier te komen opzoeken? Lieve kindje, dat is juist de reden, waarom ik je opbel. Zijn stem klonk be moeten wachten om een plaatsje te ver overen, omdat er dan zoveel passagiers zijn die ook willen rijden, terwijl zij bij mooi weer gaan fietsen of lopen. Het is even wel onmogelijk gebleken om de abonnés voorrang te geven, want dat zou bij de halteplaatsen ongetwijfeld tot „moord en doodslag" aanleiding geven. Het Neder landse publiek is daarvoor niet geschikt. Dit blijkt wel in de Tempeliersstraat als 's morgens de forensen naar Amsterdam moeten. Het is daar, niettegenstaande er hekken zijn opgesteld, een gedrang van belang, zelfs op ogenblikken dat iedere wachtende kan zien, dat er in de tram voor allen plaats is. De lijn HaarlemHeemstede Zoals wij reeds schreven laat de directie geregeld een telling van passagiers houden, omdat zij ook overtuigd is dat de capaciteit der autobussen moet voldoen aan de nor male vervoersbehoeften op zo'n lijn. Het is nu nodig gebleken om op 7.35 nog een extra bus uit Heemstede te laten rijden. Die komt er dan ook. Misschien komt er ook nog een in de morgenuren tussen 10 en 12 uur. Lijn II (Archipelstraat Oostvest) De nieuwe lijn II (ArehipelstraatOost- vest) die onlangs is ingesteld heeft niet het resultaat opgeleverd dat er van verwacht werd. Het maakt nu een onderwerp van studie uit, hoe die gewijzigd kan worden om wel een lonende exploitatie te kunnen verkrijgen. Het onnodig bellen voor halten Het verschijnsel doet zich voor, dat pas sagiers blijven bellen voor het stoppen van een bus aan een halte, hoewel er al door anderen gebeld is. Dit maakt chauffeurs en conducteurs zenuwachtig. Er is voor ge pleit om een rood lampje te laten branden als er de eerste keer gebeld is, maar de directie wil daartoe niet overgaan omdat men dan geen nood-signaal kan geven als een bus voor een noodgeval plotseling moet stoppen. Het enige is, dat niemand meer belt als een ander dat al gedaan heeft. Vooral ouders met kinderen moeten daarop letten, want nu is dat bellen veelal een spelletje. Vereenvoudiging in het marine- verkeer tussen Nederland en België De regeringen van Nederland en België, die zich beijveren om de nauwe samen werking tussen de wederzijdse vloten te versterken, zijn overeengekomen een ver eenvoudigde regeling te treffen met be trekking tot de toegang der oorlogsschepen van een der beide staten in de havens van het andere land, alsook omtrent de door vaart van gemeenschappelijke waterwegen. De formaliteiten zijn nu tot een minimum beperkt. De toegang of de doorvaart van oorlogsschepen die zich verplaatsen om dienstredenen wordt geregeld door een een voudige kennisgeving aan de bevoegde autoriteiten van het andere land. Deze ken nisgeving heeft tot doel de veiligheid van de scheepvaart te verzekeren. Dit accoord werd in feite reeds toegepast op 24 September 1948 bij de doorvaart van de „Vulcaan" en van Nederlandse mijnen vegers en Op meer recente datum, toen 20 Juli 1949 een Belgisch flottielje de Schelde is opgevaren om zich ter gelegenheid van het nationale feest naar Antwerpen te be geven. Chopin-herdenking door Willem Andriessen Maandagavond werd voor de leden van het departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in de zaal van Hotel De Leeuwerik door Willem An driessen een lezing met muzikale voor drachten gehouden, gewijd aan de grote klaviercomponist Frédréie Chopin, ter ge legenheid van de herdenking van zijn sterf dag, 100 jaar geleden. Willem Andriessen, die niet alleen een meester in het klavierspel, doch ook een voortreffelijk paedagoog en bovendien een aangenaam causeur is, slaagde er in, deze avond tot een artistiek genotvolle en een zeer leerzame te maken. Na een algemene kenschetsing van het wezen van Chopin gegeven te hebben, 'waarbij werd gewezen op het dualistische van diens natuur, die enerzijds de uiterste verfijning en anderzijds een sterke harts tochtelijkheid bezat, gaf Andriessen een be knopt overzicht van zijn korte levensloop. In Polen geboren (1810) als zoon van een Franse vader en een Poolse moeder, stu deerde hij aan het conservatorium te War schau, dat hij op 20-jarige leeftijd verliet. Een jaar nadien kwam hij via Wenen te Parijs, waar hij zijn verdere leven zou slij ten. Alleen vertoefde hij voor zijn gezond heid enige tijd op Mallorca en ging hij in zijn laatste levensjaar concerteren in En geland en Schotland, maar hij kwam uit geput terug te Parijs, om er op 17 October 1849 te sterven. Half Fransman, half Pool, bezat hij behalve zijn genialiteit als kun stenaar de Franse zin voor evenwicht en het Poolse temperament. De jeugdherinne ringen bleven hem beheersen en zijn door Ruslandgeknecht Polen was bijna altijd zijn inspiratiebron. Willem Andriessen wist met aardig ge vonden voorbeelden aan te tonen, hoe Cho pin door een zeer persoonlijke klavierstijl een nieuw element in de toonkunst gebracht heeft, namelijk door zijn muziek een abso luut pianistiek karakter te geven. Een analyse van de Etude in As (op. 25 no. 1) kwam deze stelling verduidelijken. Met de voordracht van de 2e Prélude en de 12e Etude uit op. 10 (de revolutionnaire Etude) gaf Andriessen duidelijk sprekende voor beelden van de sterke impulsen die het lot van Polen op Chopin's scheppende arbeid uitoefende; het ging er dan niet om, een mooi stuk te schrijven, doch om uitdruk king te geven aan zijn dépressie of aan zijn opstandigheid. De merkwaardige constructie van de Bèrceuse werd eveneens toegelicht en daar na ragfijn gespeeld. In het tweede deel van de avond behan delde Willem Andriessen de Mazurka's, die door Liszt als portretten van vrouwen ge kenschetst werden, welke karakteristiek spreker op humoristische wijze wist te de monstreren. Maar hij wees ook uitvoerig op de invloeden van de Poolse volksmuziek, zowel betreffende de tonale structuur, als wat herinneringen aan de dorpsorkesten aangaat, die Chopin in zijn jeugd gehoord moet hebben. Aan het gebruik van oude toonaarden en „illegale" harmonische ver bindingen kan men in Chopin ook de voor loper vinden van Debussy. De uitvoering van een paar Mazurka's lichtte al deze karakteristieken toe. Tenslotte sprak Andriessen nog over Cho pin's manier om de tekorten van de piano- toon op te heffen, door versieringen en „me iismen", waarbij als voorbeeld de Nocturne in Fis gespeeld werd. JOS. DE KLERK. Filmmuziek. De Haarlemse musicus Jacques Moolenijzer zal op 16 October in de Houtrusthallen in Den Haag en op 2f October in het Concertgebouw te Amster dam het Haags Symphonie Orkest dirige ren. Uitgevoerd wordt een programma van filmmuziek. Onder meer zullen werken van Arthur Bliss, William Walter en Max Vredenburg worden gespeeld. De mededeling over de dreigende op heffing der electrische tram Zandvoort Haarlem-Amsterdam in 1954 heeft niet alleen teleurstelling, maar ook verontrus ting in Zandvoort gewekt. Het voortbestaan dezer tramlijn wordt als een groot belang van Zandvoort gezien. De gemeente moet bestaan van het bezoek van elders. Haarlemmers' en Amsterdam mers vormen een aanzienlijk deel van het grote contingent dagjes-mensen. De tram vervult bij dit vervoer een rol die niet onderschat mag worden. Op mooie Zon dagen wordt al het beschikbare materiaal in dienst gesteld. Daardoor is het mogelijk 10.000 Amsterdammers en duizenden Haar lemmers bovendien naar zee en strand te brengen. Het is niet mogelijk het tram-vervoer op te vangen met autobussen. Een autobuslijn HaarlemAmsterdam zal niemand gaan exploiteren, omdat het gemeentebestuur van de hoofdstad, dat de tram uit het cen trum dei- stad wil wer^n, autobuslijnen wil toestaan als zij hun eindpunt aan de grens der bebouwde kom hebben. Bovendien zou zo'n autobuslijn alleen berekend kun nen zijn op de normale vervoersbehoefte, zodat er van een massa-vervoer op mooie dagen niet veel terecht zou komen. Dit zelfde bezwaar bestaat trouwens ook voor een autobus-verbinding HaarlemZand voort. De Amsterdammers en Haarlemmers zouden dus, indien de tram inderdaad zou worden opgeheven, aangewezen zijn op de trein. Het is de vraag zo deelde men ons in Zandvoort mede of de Spoorwegen de frequentie van de lijn AmsterdamHaar lemZandvoort zó sterk kunnen opvoeren. Om 10.000 Amsterdammers, die nu met de tram reizen, naar Zandvoort te brengen, zouden er zeker 10 grote treinen moeten lopen, 's Morgens voor het vervoer naar de badplaats; 's middags om de uitgaanders weer terug te brengen. De treinen, die des morgens vol naar Zandvoort gaan, kunnen daar natuurlijk niet blijven staan, maar moeten ook weer, al zijn er op dat moment geen reizigers, terug naar Amsterdam, om nieuwe gegadigden te halen, 's Middags geldt ditzelfde voor het terugvoeren der reizigers. Voor het vervoer van die 10.000 Amsterdammers moeten dus 40 treinen extra rijden! Reeds nu laat de N.S. op zulke dagen verscheidene extra-treinen lopen, maar die 40 zouden er dan. nog bij komen. In Zandvoort kan men de bezwaren van de directie der N.Z.H.V.M. tegen een eind- De Veluwse eenden-, kippen- en kalkoenfokkerijen zijn langzamerhand de schade, die door de oorlog aan de bedrijven was toegebracht, te boven gekomen. Behalve voor de Kersttafel worden er ook beesten ter veredeling' der rassen gefokt. De eigenaar van het fokkerijbedrijf „Het Harde" op de Veluwe toont een gans met een gewicht van ongeveer 12 kilo en een vleugelwijdte van 2 meter. Uitbreiding van de Technische Hogeschool Er wordt een terrein in de Wippolder aangekocht De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de plannen ten aan zien van de uitbreiding van de Technische Hogeschool de Delft aan de Tweede Kamer ontvouwd. Als richtlijn voor de uitbreiding heeft gegolden de Technische Hogeschool ge schikt te maken voor een goede opleiding van 3500 tegelijkertijd studerende adspi- ranten of een afstuderen van 500 inge nieurs per jaar. Er is overeenstemming bereikt over de aankoop en het bouwrijp maken van een terrein in de Wippolder. Onteigening, be maling, ontpoldering en grondonderzoek zullen echter nog zoveel tijd vorderen, dat met de bouw pas in de loop van 1930 zal kunnen worden begonnen. Het terrein heeft een 'oppervlakte van 35 ha. Bij de bepaling van de urgentie van de voorzieningen, welke moeten worden ge troffen, is onderscheid gemaakt tussen -de voorzieningen, welke zo spoedig mogelijk (binnen 5 jaar) tot stand moeten komen, en die, welke eerst daarna nodig zullen zijn. Tot dé eerste groep behoren een gebouw voor werktuigbouwkunde, scheepsbouw- kunde en vliegtuigbouwkunde met warm tecentrale en centrale werkplaats, een ge bouw voor technische physica, enige labo ratoria voor weg- en waterbouwkunde, uitbreiding van het gebouw voor electro- technïek, een gebouw voor het biochemisch centrum, uitbreiding van het gebouw voor scheikunde en de inrichting van het oude scheikundegebouw voor administratieve diensten. Tot de tweede groep behoren de uitbrei ding van het gebouw voor bouwkunde met het naast dat gebouw gelegen perceel, een gebouw voor weg- en waterbouwkunde, een verdieping op het gebouw voor mijn bouwkunde en een nieuwe aula. De kosten van de voorzieningen in de eerste urgentiegroep zullen globaal onge veer 30 millioen vragen en de inrichtings kosten bovendien 15 millioen. De kosten voor de overige voorzieningen worden voorlopig geraamd op 15 millioen voor bouw en inrichting. De dreigende opheffing der tram ZandvoortHaarlemAmsterdam punt der tram in de omgeving van het Centraal-station volkomen delen. De Am sterdammers die in de nabijheid van de tramlijn wonen geven als zij naar Zand voort" willen de voorkeur aan de tram. Als die mensen eerst naar het Centraal-station moeten gaan, is er bovendien kans dat zij er toe zullen komen om elders verkoeling en verkwikking te gaan zoeken. Daarom is het een belang voor Zandvoort dat de tram niet alleen bestaan blijft, maar ook dat zij haar eindpunt in het centrum van Amster dam behoudt, dus bij het Spui. Dat men in Zandvoort prijs stelt op de tram blijkt wel uit het feit, dat er reeds plannen bestonden om de tram een ge schikter eindpunt in,, Zandvoort te geven. Daarvoor wilde de gemeente zich een uit gaaf van 200.000 getroosten. Het is dus te verwachten dat ook Zand voort krachtig zal gaan meezingen in het koor dat zal pleiten voor het behoud der tram. Aardbeienoogst in October Maandagmiddag werden op de Steen- wijkerwoldse veiling opnieuw aardbeien aangevoerd, afkomstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en late zomer weer mogelijk bleek. Zij werden gekweekt in de kassen van de tuinbouwschool te Frederiksoord. De eerste aardbeienpluk geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aardbeien enige tijd „verdonkerd", in het donker onder glas verder gekweekt. Tpen zij later weer aan het zonlicht werden blootgesteld gingen de plantjes opnieuw bloeien en konden wederom vruchten wor den geoogst. De prijs bedroeg op de veiling 2.442.60 per kilo. omzetten aan de effectenbeurs amsterdam In September vertegenwoordigde de aan delen omzet aan de Amsterdamse effecten beurs een nominale waarde van 37.596.430 (Augustus 42.881.213) en in de eerste 9 maanden van dit jaar een waarde van 256.634.345,—. Obligaties werden verhandeld tot een nominaal bedrag van 72.062.654 in Sep tember (Augustus ƒ43.559.434) en van ƒ509.499.280 in de eerste 9 maanden. Voor certificaten van Amerikaanse sha res waren deze cijfers respectievelijk 2028 en 27.246 stuks (Augustus 1949). In de eerst drie kwartalen van 1948 waren de omzetten: aandelen 329.427.695; obliga ties 473.440.428 en certificaten 75,309 stuks. auto-radio moet op het nationa- liteitsbewijs vermeld worden De KNAC vestigt er de aandacht op, dat een in een auto ingebouwd radiotoestel op het nationaliteitsbewijs moet worden vermeld. Is dat niet het geval, dan kan na een buitenlandse reis de Nederlandse douane bij terugkeer.in Nederland de storting van een garantie eisen ter grootte van het in voerrecht van de gehele auto. Het is de KNAC gebleken, dat reeds tal van automobilisten de dupe zijn geworden van het verzuim, de ingebouwde radio op het nationaliteitsbewijs te doen vermelden. Bij het monteren van een radio in de auta moet men het bestaande nationaliteitsbe wijs laten intrekken door het kantoor van invoerrechten en accijnzen, waaronder men ressorteert en een nieuw bewijs aanvragen. Schaken Jeugdtournooi „Rolland" Op veler verzoek heeft het bestuur van de Schaakclub „Rolland" besloten, het rooster voor het schaaMournooi voor 'de jeugd te wijzigen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat alle partijen op Zaterdag ge speeld worden. De voorronden zullen ge houden worden op 8, 15 en 22 October in gebouw „Irene", Ëlswoutslaan 1, Overveen. Vervolgens zullen de finalisten elkaar op vijf achtereenvolgende Zaterdagmiddagen, te beginnen op 29 October, bekampen in de Haarlemse Schaaksociëteit, gebouw Jonge lingsvereniging, Lange Margarethastraat 13. Jeugdige schakers (maximum 18 jaar oud)', die nu wel in de gelegenheid zijn aan het tournooi deel te nemen, kunnen zich alsnog aanmelden, uiterlijk op 6 October a.s. bij: F. Groos, Rollandstraat 76, Haar lem of H. Kerkheide, Lambr. v. Dalelaan 19, Overveen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 October 1949 BEVALLEN van een zoon: 1 Oct.: T. Bo- gertToonstra. C. D. van LoenenRoosen, H. M. de GooijerNijssen, A. M. Wessels van der Wiel, J. P. KuipersGroenendaal. 2 Oct.: E. ZijlstraMoezelaar. S., Kroonde Graaf, A. M. van BaakDoes. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept.: E. P. Smits—Woudenberg. 1 Oct.: G. Smakman— Hoeben, M. C. PrevostJanssen. 2 Sept.: G. C. SeijsenerLa Feber. J. E. M. Avenari'us— Steins. OVERLEDEN: 30 Sept.: M. de Groot—Rui ter, 71 j., Borneostraat. M. S. Bosvan der Peijl, 74 j., A. L. Dyserincfcstraat. W. L. Schmidt, 66 j., Kamperlaan. 1 Oct.: C. Buur, 69 j., Paus Leostraat. 2 Oct.: C. Schijvenaar de Vries, 65 j., Schoterweg. binnenland; Gistermorgen bij het aanbreken van de dag hebben onbekenden een der vier; étalagevensters van het wisselkantoor van een bankgebouw aan het Rokin in de hoofd- stad ingegooid en uit de étalage buiten landse bankbiljetten voor een waarde van. 70 gulden plus een aantal waardeloze travelier cheques, ontvreemd. In Rotterdam zijn besprekingen gaan. de onder andere met de beeldhouwer Hildo Krop, naar aanleiding van plannen van particuliere zijde tot het oprichten van een monument voor Churchill. Het nationale comité voor dit gedenkteken heeft vooral van Rotterdamse zijde zoveel financiële medewerking verkregen, dat een waardig monument verzekerd is. Het zal in Rotter dam een plaats krijgen in het midden van het Hofplein. Nederland heeft op een tentoonstelling te Trente in Italië de zesde prijs gewonnen voor de technische en artistieke: kwaliteiten van zijn ingezonden affiches voor vreem delingenverkeer. De eerste prijs ging naar Zwitserland, de tweede tot en met de vijfde werden respectievelijk gewonnen door Denemarken, Oostenrijk, Noorwegen Frankrijk. De Rotterdamse politie heeft de 27- jarige kaasmaker J. W. S. gearresteerd, die betrokken is geweest bij de overval op de boerenleenbank in IJsselmonde en van de buit f 200 als „tipgeld" had ontvangen. De brandweer heeft vastgesteld dat de brand op de Elandsgracht in Amsterdam ontstaan is in de glasblazerij, die op een der verdiepingen was gevestigd. Het gebouw dateert uit de zeventiende eeuw. Aan boord van het vrachtschip „Rotti" van de Mij Nederland, dat in de Amster damse haven ligt, werd een 21-jarige verstekeling ontdekt, die beweerde ui! Duitsland te komen en naar Zuid-Amerika te willen gaan. Hij bleek echter een Neder, landse jongeman te zijn, die pas uit Indo nesië was gerepatriëerd. Mr. dr. N. Muller, politierechter bij de Amsterdamse rechtbank, secretaris van he! Nederlands Genootschap tot Reclassering en hoofdredacteur van het Maandblad voor reclassering' en berechting, hoopt op 8 Octo. ber zijn zeventigste verjaardag te vieren. Mr. dr. G. L. van Oosten Slingeland is als president en mr. H. M. B. ter Haar Romenij is als vice-president van de arron- dissementsrechtbank te Rptterdam ge ïnstalleerd. haarlem en omgeving Ingaande 1 November is aan de heer P. J. Schrijen, kantoorhouder P.T.T. te Vijfhuizen-Haarlemmermeer wegens het ■bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol ontslag verleend. Mej. P. Renzema in Nieuw Vennep is 'benoemd tot onderwijzeres aan de Wilhel- minaschool te Hilversum. De heer J. Stork te Aerdenhout is vice-voorzitter geworden van de Ned, Maatschappij tot bevordering der tandheel, kunde. De heer M. J. Mulder, theol. cand. te Santpoort ontving een beroep van de Geref, Kerk van Medemblik, Tot wijkverpleegster van Het Witte Kruis te Oostzaan is benoemd mej. N. Pijl man te Haarlem. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 6 October des namiddags van drie tot vier um- door George Robert luidt: 1. Canzori'a, A. Gabrieli; 2. a. Larghetto, G. B. Bassani; b. Fuga, C. F. Pollaroli; 3. Concert G gr. t,, VivaldiBach; 4. Dies sind die heil'gen zehn Gebot', a. Canto fermo in Canone, b. Fughetta, J. S. Bach; 5. Scherzo uit de 5e Sonate, Alex Guilmant; 6. a. Cantilène, b. Marche solennelle, A. Mailly. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) NA DE SLAG „Tot nu toe hebben de Verenigde Staten 'bij voorkeur zoveel mogelijk uitgevoerd en zo weinig mógelijk ingevoerd, zoals alle andere landen; zij hebben als het ware hun werkloosheidsprobleem geëxporteerd. Zou Amerika echter, nu na de devaluatie de im port daar zoveel goedkoper is geworden, dat werkloosheidsprobleem in eigen land in tegendeel g'aan ontwikkelen en dat uitslui tend om het arme Europa te helpen? Dit zou een. ernstige terugslag hebben op de Amerikaanse sociale en economische ver houdingen en deze redenering kan dus niet juist zijn. Maar wat dan? Kan het soms zijn, dat de uitvoer voor de bewapening van Europa voor Amerika voldoende compensatie schept? Zo ja, dan is het logisch te veronderstellen dat wij thans een tijd beleven, overeenkomstig die van de periode, 1929/1939 met dezelfde afloop voor ogen. Aan gezondere maatregelen is men blijk baar nog steeds niet toe en nog altijd moe ten de sociale en economische belangen van alle landen ondergeschikt worden ge maakt aan de werking van een geldstelsel, dat bij voortduring blijft bewijzen, dat het ondeugdelijk en onbruikbaar is geworden". E. L. zorgd. Ik geloof niet, dat het me lukken zal. O.... Het spijt me ontzettend, liefste, maar er is zoveel werk op kantoor op dit mo ment en ik geloof niet, dat ik een gelegen heid zal kunnen vinden, weg te gaan. Ik verwacht, dat je terug zult zijn, voordat deze drukte voorbij is, maar als dat niet het geval is, dan kom ik natuurlijk nog. Goed, lieveling, ik begrijp het wel. Alma voelde, dat ze zelf haar werk tè vaak als een argument tegenover hem had ge bruikt om zich nu in het tegenovergestelde geval ontstemd te kunnen tonen. Ik weet niet precies, hoe lang we hier nog blijven. Murray Farraday komt morgen voor enkele dagen hier en dan zal misschien de datum van onze terugkomst vastgesteld worden. Maar ik laat het je natuurlijk weten. zeg me eens hoe alles thuis loopt! Het gaat prima. Ik bel van jouw huis op. Ze zitten allemaal te popelen om met je te spreken. Hier is Pansy. Die moest allang in bed liggen, riep Alma uit, ofschoon ze het eigenlijk heer lijk vond, dat dit nog niet het geval was. En even later hoorde ze Pansy's opgewon den stem: Hallo Alma, hier ben ik. Hoe vermaak je je? Ik heb het geweldig! Stel je voor! Meneer Farraday heeft me vandaag in z'n auto gehaald. Mijn meneer Farraday, bedoel ik, niet de jouwe. En hij nam me mee naar Benham Lodge en heeft me laten paardrijden en hij zei, dat ik veel beter reed dan de meeste jongens van mijn leeftijd, en hij zegt, dat hij van meisjes met brillen houdt. Wat zeg je dèarvan? En vertel me nu eens over je zelf. Alma had het gevoel, dat ze heel weinig te vertellen had in verhouding tot Pansy's stortvloed van nieuws, en daarom kwam ze direct met haar grootste troef: Ik ben naar een filmpremière geweest en zag jouw geliefde Dolores Delmonte van vlak bij en Heb je haar een handtekening ge vraagd? Nee, ik vrees, dat ik. Allemensen, wat heb je uitgevoerd, dat je zó iets vergeten kon! Wel, je moet begrijpen, dat drommen mensen zich om haar verdrongen, en Dat had jij ook kunnen doen, vond Pansy. Maar het is niet erg, hoor! Wat had ze aan, en had ze écht rood haar? Ja, verzekerde Alma haar, en Marie Frayne was er ook. Er klonk een gilletje door de telefoon, maar Eva scheen op dit moment de hoorn van Pansy over te nemen, want het was nu Eva's stem, die zei: Dag Alma, amu seer je. je? Nee, Pansy, je mag niet nóg eens. Je hebt al meer dan lang genoeg ge sproken. Wat zeg je, Alma? Ik zei, ja, dat ik het hier heerlijk heb, lachte Alma. Als Pansy er wat van krijgt, dat ze niet verder kan spreken, zeg haar dan maar, dat Mario Frayne er bijzonder knap uitzag, dat ik geen hand tekening aan hem heb gevraagd en dat zijn haar aan de slapen grijs begint te worden. Zeg Eva, wat was ik blij met je avondjurk en dat bont jasje. Ik zou nooit naar die filmpremière hebben kun nen gaan, als ik die kleren niet bij me had gehad. Nog eens hartelijk bedankt. Hoe gaat alles thuis? Het loopt allemaal best. verzekerde Eva. Maak je geen zorgen. Hier krijg je moeder. Dag liefje. Ik zal toch zó blij zijn, als je weer terug bent, begon haar moeder. Eva spreekt zonder er bij na te denken, als ze zegt, dat alles vlot loopt. Bovendien is zij de gehele dag weg en kan ze zich dus niet indenken, hoe moeilijk het voor iemand alleen is om alles voor elkaar te krijgen. Maar het hindert niets, hoor kindje, amu seer je zoveel mogelijk. Alleen je begrijpt, dat ik blij zal zijn.O hemeltje, ze gaan ons verbreken, de tijd is om. Richard laat je hartelijk groetendag Haar moeders stem stierf weg en Alma zat even st.il om alles te verwerken. Er was een lach op haar gezichtje en ze voelde zich wonderlijk geroerd door al het vertrouwde nieuws van thuis. Het was heerlijk al die bekende stemmen even te horen. Eva had heel nadrukkelijk gezegd, dat alles best liep. Moeder overdreef altijd moeilijkheden. Ze behoefde écht geen zorgen te hebben. Waarschijnlijk zouden Gregory en zij, bij haar terugkomst, nu werkelijk definitief trouwplannen kunnen maken. Als een en ander thuis goed liep en ze zich niet door allerlei bezwaren van haar moeder van de wijs liet brengen, zou dat zeker gaan. Toen mevrouw Farraday een poosje daar na op een onverwacht vroeg uur terug kwam. was Alma in een stralend humeur. Op amusante wijze bracht ze verslag uit over haar telefoongesprek met de familie. Maar ofschoon mevrouw Farraday glim lachend luisterde en belangstellend naar Pansy informeerde, zag Alma onmiddellijk, dat ze vermoeid en weinig opgewekt ge stemd was. Ze leek ook rusteloos. Ze heeft geen honderd procent prettige dag gehad, dacht Alma snel en ze voelde iets van medelijden. Maar ook voelde ze er«icli in zekere zin door gerustgesteld. Hebt u een gezellige dag gehad, vroeg Alma haar voorzichtig. Ja, heel plezierig, antwoordde mevrouw Farraday, maar haar stem klonk mat en ze zag er uitgeput uit. De volgende dag was ze echter weer de oude. En ook al was haar stemming nog niet geheel stralend en zonnig, toch wist ze nu volkomen haar gevoelens te verbergen. Toen Murray laat in de namiddag_ arriveer de, begroette ze hem, alsof ze werkelijk héél blij was hem te zien. Mevrouw Farraday had nog nooit zo spontaan haar armen om Murray's hals geslagen, als bij deze begroe ting, dacht Alma. Ze kuste hem enthousiast en zei: Ik ben toch zó blij, dat je ge komen bent. Heus? Zijn stem klonk teder en Alma was geroerd door de warmte, waarmee hij z'n moeder's omhelzing beantwoordde. Ik was al bang dat u zich zó goed vermaakte, dat u nauwelijks tijd voor me zoudt hebben. Nee.o, nee, zei mevrouw Farraday en Alma meende, dat ze een zucht onder drukte. Murray Farraday gaf Alma een hand en zei: Ik zag Pansy, toen ik op weg naar het station was, en ze maakte zulke wan hoopsgebaren tegen me, dat ik stilhield. Ze heeft me opgedragen u te zeggen, dat u alles op alles moet zetten om een handteke ning van Mario Frayne te krijgen, als u er op welke wijze ook een kans toe ziet en dat die handtekening voor haar veel en veel belangrijker is dan die van Dolo res ik ben de naam kwijt. Alma lachte vrolijk en vertelde hem, wat de oorzaak van dit verzoek was. Murray lachte ook en scheen'mee te leven met het geval. Ilc zal zien, wat ik kan doen, zei hij. Ik geloof, dat een kennis van mij Frayne kent. Zo'n handtekening zal dus niet tot de vol komen onmogelijkheden behoren. Dat is erg aardig van u, glimlachte Al ma verrast. Het betekent niets. Ik ken dat enthou siasme. Ik was zelf, toen ik zo oud was als Pansy, ook een vurig verzamelaar van handtekeningen, Heus? Maar niet van filmsterren, denk ilc. Nee, van jockey's, bekende Murray en ze lachten beiden. Gaan we allemaal vanavond naar een theater of iets dergelijks? vroeg hij geani meerd. Alma en jij kunnen gaan, zei mevrouw Farraday. O, mevrouw Farraday, u gaat toch mee? riep Alma verwijtend uit. Nee, lieve kind. Ik ga met jullie bei den beneden dineren, maar ik ga niet rnee naar een' theater daarna. Alma beet zich op haar lippen en voelde zich niet helemaal op haar gemak. Als me vrouw Farraday óók meeging, was er niets op tegen, dat zij zich als derde bij het gezelschap aansloot, maar er was helemaal geen reden om aan te nemen, dat Murray er iets voor voelde om haar alléén als partner te vergezellen. Hoe dan ook, als hij werkelijk weinig voor een avond met haar alleen voelde, dan liet hij hiervan echter niets blijken. En Alma was Eva opnieuw dankbaar voor de avondjurk en het korte bont jasje. Toen mevrouw Farraday hen na het diner alleen liet vertrekken en zelf naar boven verdween, voelde Alma, dat ze alles wat ze aan zelfverzekerdheid op kon bren gen, nodig zou hebben om een avond alleen met Murray Farraday door te komen. Eva's pronkstukken droegen in niet geringe mate tot deze zelfverzekerdheid bij. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6