Haarlems Dagblad Vrijdag zal waarschijnlijk te Berlijn Oost-Duitse staat worden uitgeroepen menp°en Bevin gelooft niet aan een economische instorting in West-Europa „Bij souvereiniteitsoverdracht moeten Nederlanders voor vertrek gereed zijn" Fabrieksgebouw in boerderij in Ulrum Deventer en grote de as gelegd in Weerbericht 64e Jaargang No. 19380 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 5 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro_ 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <©pterbte Igaarlrmactic Courant (Itnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het „Volkscongres" zal een regering „voor geheel Duitsland" formeren BERLIJN (Reuter). Het met Russi sche vergunning werkende Duitse pers bureau A.D.N. heeft Dinsdag gemeld, dat het bestuur van de socialistische eenheids partij (S.E.D.) in de Russische zone van Duitsland officieel heeft besloten onder handelingen te openen met de andere par tijen uit de zone, welke ten doel hebben de vorming van een „voorlopige regering van de democratische Duitse republiek". In een toespraak tot het bestuur der S.. E,D. op het hoofdkwartier van de partij le Berlijn verklaarde Wilhelm Pieck, voor zitter van de S.E.D.dat „de vorming van de marionetten-regering te Bonn de natio nale noodtoestand heeft verscherpt en het gevaar voor een oorlog heeft vergroot". Volgens gewoonlijk welingelichte Duitse kringen zal het onder communistische lei ding staande „Oost-Duitse Volkscongres" Vrijdag te Berlijn bijeen komen, om de vorming van een „regering voor geheel Duitsland" voor te bereiden. De vorming van een Oost-Duitse rege ring in de loop dezer week is officieel be vestigd door dr. Otto Nuschke, onder-voor zitter van de Volksraad en voorzitter van de christelijke-democratische partij (C.D. U.) in de Russische zone. Berichten uit Duitse bron. bevatten de aanwijzing dat de Oost-Duitse staat Vrij dag in het vroegere gebouw van liet natio- naal-socialistische ministerie van Propa ganda officieel zal worden uitgeroepen. Volgens deze berichten zal de Volksraad, bestaande uit vertegenwoordigers van alle legale partijen uit de Russische zóne en massa-organisaties, zichzelf tot het voor lopige parlement van de „Duitse democra tische republiek" verklaren en vervolgens een regering kiezen. Zeven van de veertien kabinetszetels zouden aan leden van de S.E.D. worden toegewezen en de overige zouden- onder christen-democraten, libe raal-democraten en nationaal-democraten worden verdeeld. De reacties in West-Duitse politieke J;ringen op de verwachte vorming van een Oost-Duitse regering, zijn heden eenvormig geweest. In het algemeen wordt in poli tieke kringen te Bonn betoogd, dat, indien tot de vorming van een Oostelijke regering wordt overgegaan, de noodzaak van het versterken van de positie van de West- Duitse regering tegenover het geallieerde toezicht sterker tot uiting zal komen. Omtrent de vermoedelijke samenstelling Bulgaarse predikanten in het geheim gevonnist 'Onthulling van Amerikaanse gedelegeerde in de UNO Dinsdag heeft de Amerikaanse afgevaar digde in de tweede politieke commissie der UNO, Cohen, verklaard, dat volgens be trouwbare berichten in Juli een tweede groep protestantse geestelijken in Bulga rije in het geheim berecht en veroordeeld Geheimhouding was betracht „om in de gehele wereld reacties te voorkomen, zo als bij de berechting van de 15 predikanten in Maart". Ook nu hadden de beschuldig den „zoals gewoonlijk, bekend". Deze processen, aldus Cohen, toonden weer duidelijk het besluit der Bulgaarse regering aan om de onafhankelijkheid van deze protestantse secten en de integriteit van hun geloofsbelijdenis te vernietigen en hun normale banden, met de christelijke wereld te verbreken. Australië stelde voor, dat de algemene vergadering zou verklaren, dat de mense lijke rechten en de fundamentele vrijheden Bulgarije en Roemenië werden geschon den, Het hoofd der Australische delegatie, Maltin, stelde voor,'dat de politieke com missie de instelling" van een commissie van onderzoek in overweging zou nemen. Hij zeide, dat de processen tegen geeste lijken in Hongarije en Bulgarije tekenen vormden van een streven naar „alar merende onderdrukking" van de mense lijke rechten en de fundamentele vrijheden. Tito laat Cominform- aanhangers vrij BELGRADO, 4 October (United Press). Tito heeft voor de helft van de gearresteer de Joegoslavische Cominformaanhang'ers de gevangenisdeuren opengezet. 713 personen kregen amnestie omdat zoals minister van binnenlandse zaken Alexander Ranko- vic het uitdrukte hun scholing in de ge vangenissen gunstige resultaten had af geworpen. Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting vertelde dat'alle 713 indertijd gearresteerd waren we"gens handelingen die de Cominform steunden. Borba, het of ficieel orgaan van de communistische partij in Joegoslavië, had in Augustus verklaard dat in totaal 1416 personen, waaronder 244 studenten uit Belgrado, zich in arrest be vonden wegens handelingen ten gunste van de Cominform. Intussen heeft al een groep van de vrij gelaten Cominformaanhangevs een tele gram aan Tito gezonden waarin zij hem hun volledige steun jn zijn strijd tegen de Sovjet-Unie beloven. (United Press). Voormalig hoofdcommissaris van politie te Medan kreeg doodstraf BATAVIA, 5 October (Aneta). Plet jog militair? gerechtshof te Batavia heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de voormalige hoofdcommissaris van poli tie te Medan, P. H. J. M. Maseland. Het hof Veroordeelde hem ter dood, daarbij over wegend, dat Maseland in 1943 de Japanse vijand drie maal heeft geholpen. Maseland zou een verzoek tot gratie indienen. Mase land was eerder door de temporaire krijgs raad te Medan tot levenslang veroordeeld. Aan dit vonnis weigerde het hoofd tijdelijk bestuur het fiat tot executie te verlenen, Waarna de Hoge Vertegenwoordiger de zaak der regering doen vele verwachtingen de ronde. Er zijn vier ernstige oandidaten voor het kanselierschap: Grotewohl, Ulbricht, Rau en Seydewitz, de minister-president van Saksen. Men neemt aan, dat Grote wohl om zijn sociaal-democratische af komst de beste papieren heeft. Ook voor het zo belangrijke ministerie van Binnen landse Zaken, waaronder de politie zal ressorteren, wordt een oud-sociaal-demo craat, dr. Steinhoff, minister-president van Brandenburg, genoemd. Naast hem zou dan evenwel als staatssecretaris gaan op treden dr. Fischer, de huidige leider van het centrale beheer voor Binnenlandse Za ken, die lange tijd in de Sovjet-Unie ge werkt heeft. Tsjoe-En-Lai, die als minister van Buiten landse Zaken zal optreden in de commu nistische regering in China, dia dezer dagen door de Sovjet-Unie en enkele andere landen erkend is. „Europese eenheid is een kasplantje, waarvan de groei niet geforceerd kan worden" Het met Sovjet-Russische vergunning werkende Duitse persbureau ADN heeft hedenavond bekendgemaakt", dat generaal- majoor Sergei Toelpanof, hoofd van het bureau inlichtingen van het Sovjet-Russi sche militaire bestuur in Oost-Duitsland, „enige tijd geleden" van zijn post is ont heven en uit Berlijn naar Moskou is ver trokken. Deze bekendmaking van ADN is bedoeld als een tegenspraak van berichten der in de Westelijke sectoren van Berlijn ver schijnende dagbladen, die hadden gemeld dat gen era al-majoor Toelpanof gisteren een persconferentie zou hebben gehouden, waarop hij mededelingen zou hebben ge daan over de politiek der Sovjet-Russische autoriteiten in Duitsland. In Duitse kringen, die nauw verbin dingen onderhouden met het Sovjet-Russi sche militaire bestuur, werd verklaard dat het ontslag van generaal-majoor Toelpanof niets uitstaande heeft met de voorberei dingen, welke thans worden getroffen voor het tot stand komen van een Oost-Duitse regering. Men voegt hieraan toe, dat het ontslag van generaal-majoor Toelpanof het sluitstuk vormde van een langdurige worsteling tussen, hem en ambassadeur Semeonof, politiek raadgever van de Sov jet-Russische militaire gouverneur, welke strijd door Semeonof werd gewonnen. Op 27 Januari is gemeld dat generaal- majoor Toelpanof aan de regering te Mos kou om overplaatsing had verzocht, zulks als gevolg van een twist met ambassadeur Semeonof. Volgens de hiervoor genoemde Duitse kringen werd generaal-majoor Toelpanof beschouwd als een voorvechter van de op machtsuitbreiding gerichte politiek van de Cominform, terwijl Semeonof zich een voorstander betoonde van het op vreedzame wijze veilig stellen van reeds behaalde winsten. Kinderpension in Den Helder moet sluiten Op last van de burgemeester van Den Helder is het kinderpension „Friega" in de Timorstraat aldaar gesloten. De ong'eveer dertig kinderen, die in het pension ver toefden, zijn naar de ouders teruggebracht. Deze maatregel is genomen nadat de politie herhaaldelijk klachten had ontvangen over slechte behandeling van de kinderen. Het kinderpension was eind 1947 ge opend door de 35-jarige echtgenote van een employé van de marinewerf. SOEKARNO OP VERJAARDAG DER T.N.I.: BATAVIA, 5 October, (Aneta). In een radiorede, die Soekarno Dinsdagavond heeft gehouden ter gelegenheid van de vierde verjaardag van de republikeinse strijdkrachten, zeide hij: „Het standpunt van het leger is duidelijk: de souvereini- teit dient volkomen te zijn, aangezien wij onze strijdkrachten beschouwen als het leger van een volledig onafhankelijk land. Wij dienen de kern, de grondslag en het wezen van het toekomstige leger van de RIS te vormen conform de beslissingen van de Inter-Indonesische conferentie. Wij wensen de oprichting van een nationaal legér, dat zal bestaan uit leden van de TNI, het KNIL, de veiligheidsbataljons en zovoort. Eén nationaal leger en niet twee, één organisatie onder één ministerie en onder, één commando. Indien de TNI straks bij de overdracht van de souvereiniteit in staat is voor de orde en rust zorg te dragen zonder de hulp.van buitenlandse troepen, behoeven de Nederlanders generlei gezag meer in militaire aangelegenheden uit te oefenen. Op dat tijdstip moeten de Neder landse troepen al geconcentreerd zijn in de havenplaatsen of in garnizoenen om bin nen uiterlijk 6 maanden te repatriëren." Soekarno verzekerde de strijdkrachten, dat dit ook het standpunt van de regering en de republikeinse delegatie in Den Haag is. „Bij het afwachten van de resultaten hier van de Ronde Tafel-conferentie dienen wij volledig te beseffen, dat alles afhanke lijk is van ohze toestand. Zijn wij hier zwak, dan staat onze delegatie zwak, zijn Wij hier sterk, dan staat onze delegatie sterk. Laten wij onze krachten verzamelen en ontplooien. De sterke behaalt de over winning, de zwakke lijdt de nederlaag." Soekarno had in het eerste deel van zijn rede uitvoerig de geschiedenis van de ge boorte van het republikeinse leger bespro ken. Hij bracht in herinnering, dat reeds tijdens de Japanse tijd strijdkrachten waren opgericht, „niet om de Japanners te steu nen, maar om de vrijheidsstrijd voor te be- Het wapenstilstands-accoord in Indonesië Kamerlid vraagt naar de in houd der ambtelijke rapporten De heer Tj. Krol (C.H.) heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen ge vraagd: „Is de minister overtuigd, dat op grond van de inhoud der ambtelijke rapporten in zake de naleving" van de sedert het in werking treden van de z.g. wapenstilstands overeenkomst de ontwikkeling van de toe stand in Indonesië, inzonderheid op Java en Sumatra, van' die aard is, dat de be vredigende uitvoering op militair terrein en van de tussen de partijen overeenge.- komen politiek aan de verwachting der regering heeft beantwoord, op grond waar van sinds enkele weken de Ronde Tafel conferentie is aangevangen, welke tot over dracht van de volle souvereiniteit moet leiden? Is, in het bevestigende geval, de minister bereid, in afwijking van de gevolgde methode, de inhoud der bedoelde rapporten zonder verplichting tot geheimhouding ter naar een hoog militair gerechtshof verwees, kennis van de leden der Kamer te brengen? reiden. Wij hadden in onze revolutie niet kunnen slagen en het wapengeweld van de eerste en tweede actie niet met wapens kunnen beantwoorden, indien wij deze voor bereidingen toen niet getroffen hadden," aldus Soekarno. „De eerste Nederlandse militaire actie heeft ons niet gebroken, de tweede deed ons in. kracht toenemen. Wij hebben nu een staat met een krachtige internationale posi tie. Wij hebben strijdkrachten, die nog krachtiger zijn dan voor de tweede actie". Soekarno noemde deze een strategische misgreep van de Nederlanders: de Neder landers verloren uit het oog dat wij weten, waarvoor wij strijden. Wij wensen niet meer dan vrijheid. Wij weten, wat het leven en laten leven is. Wij wensen vriendschap met de Nederlanders op basis van onaf hankelijkheid. Thans onderhandelen beide partijen weer en het leger gaat hiermede accoord. Inderdaad is de weg van vrede te verkiezen boven die van geweld en wij wachten thans de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie af." Nieuwe organisatie voor de handel in landbouwproducten In een te Utrecht gehouden vergadering met vertegenwoordigers van meer dan vijftig vrije organisaties, alle werkende op het terrein van landbouwproducten en le vensmiddelen. is besloten tot oprichting van het algemeen orgaan voor de handel in en verwerking van producten op het ter rein van landbouw en voedselvoorziening. Deze nieuwe organisatie zal kunnen op treden als de representatieve organisatie op dit terrein. Dit wordt noodzakelijk ge acht, omdat tot nu toe naast algemene or ganisaties voor landbouw, industrie en middenstand geen vrije algemene organi satie bestond, welke kon optreden als re presentatieve organisatie van groothande laren, grossiers, tussenpersonen en aanver wante bedrijven, zo deelt het bestuur van deze nieuwe organisatie mede. OTTAWA, 4 October (United Press). De Russische mening dat in de Westelijke democratieën een financiële instorting onvermijdelijk is, zou nog wel eens de ondergang van dat land kunnen worden, zo merkte de Britse minister van Buiten landse Zaken Bevin op tijdens een perscon ferentie te Ottawa in Canada, waar de Engelse minister sinds Zondag verblijft. Hij vertelde: Zelfs devaluatie had ver meden kunnen worden indien we spoediger in hadden gezien hoe de situatie was. Thans begrijpen we die en we zullen ons uit de crisis werken. Wij zijn van plan de vereiste aanpassingen door te voeren zonder werk loosheid op grote schaal. Ik ben er zeker van dat er geen instorting in Canada, En geland, de Verenigde Staten of in West- Europa zal komen, aldus Bevin. De minister meende dat de tweede wereldoorlog niet zou hebben plaats ge vonden indien in 1939 een organisatie had bestaan die te vergelijken zou zijn met het Atlantisch pact. Bevin zeide dat dit pact betekent dat een vijand niet één voor één de Westelijke naties kan afwerken zoals Hitler had gedaan. De minister waarschuwde Amerika om niet te veel aan te dringen op vorming van de Verenigde Staten van Europa. Deze ont wikkeling moet zich geleidelijk van de steun verzekeren van de volken van West- Europa en voor dat er werkelijk gang in kan komen moet eerst de positie van Het woord is aan... Ebner-Eschenbach: Sinds de bekende overioinning van de schildpad op de haas houdt hij zich voor een hardloper. Amsterdams nieuwe raadhuis komt in de zg. Jodenbuurt B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld een wederopbouw- plan vast te stellen voor de voormalige zogenaamde Jodenbuurt, begrensd door de Amstel, de Zwanenburgwal, de Houtkopers burgwal, de Markergracht en de Nieuwe Herengracht en stappen te doen om tot de onteigening van de voor de uitvoering van dit plan benodigde percelen te geraken. In een bij het voorstel gevoegde toelich ting schrijft de directeur van Publieke Werken, ir. J. E. van Heemskerck van Beest: „De toekomstige bestemming van de wijk is beslissend voor de verdere in richting daarvan. Uit de aard der za'ak staat hierbij op de voorgrond de bestem ming van een terrein voor het raadhuis. Dit kan met de ertoe behorende pleinen en wegen een plaats vinden op het eiland, dat, na het graven van een ontworpen gracht tussen deze gracht, de Amstel en de Zwa nenburgwal zal ontstaan. De bedrijven die zich in dit gedeelte be vinden, zullen moeten verdwijnen: In een te stichten industriegebouw zullen zij ge zamenlijk kunnen worden ondergebracht. Voor zulk een gebouw moet mettertijd een plaats worden gezocht in de aangrenzende wijk, die evenzeer verbetering van node heeft. Theologische studenten en de dienstplicht De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft een brief van de Vereniging van Studenten aan de theologische facul teiten in Nederland besproken, waarin ver zocht werd de vrijstelling van dienstplicht voor theologen opnieuw in discussie te. brengen. Na een langdurige gedachtenwis- seling sprak de synode als haar mening uit, dat geen principieel bezwaar bestaat tegen het vervulllen van de militaire dienst door predikanten of aanstaande predikanten. Zij acht het zelfs gewenst, dat theologische stu denten in ons volksleven de gewone dienst vervullen. Gelet echter op het feit, dat de kerken periodiek gebrek hebben aan pre> dilcanten, als ook op de geldende dienst plichtwet, acht de synode het thans niet gewenst, de aanstaande predikanten op te wekken gewone dienstplicht te vervullen, waarvan zij thans zijn vrijgesteld. Franse kabinet afgetreden? Na een bijzondere kabinetszitting heeft Francois Mitterand als woordvoerder dei- Franse regering verklaard dat het kabinet- Queuille „in feite afgetreden" is. De offi ciële ontslagname is „nu nog slechts een kwestie van formaliteiten, welke met pre sident Auriol geregeld moeten worden". De ontslagname is volgens Mitterand een gevolg van het feit, dat men het in de boe zem van het kabinet niet eens kon worden over het probleem van de loon- en prijs politiek. Frankrijk versterkt en beveiligd worden. De volken van de democratische wereld zijn een grote verantwoordelijkheid aan Frankrijk schuldig. Hoe meer Frankrijk versterkt wordt, des te groter zal de moge lijkheid van eenheid van Europa zijn, meende Bevin. De geprojecteerde eenheid van Europa is een kasplantje dat zorgvul dig verzorgd moet worden en waarvan de groei niet kan worden geforceerd. Wel was de Britse minister voorstander van maat regelen als de afschaffing van visa, pas poorten en grensrestricties. Ook meende hij dat de handelsmuren binnen Europa dien den te worden afgebroken. West-Duitse regering protesteert tegen grenscorrecties De West-Duitse federale regering heeft Dinsdag tegen de door Nederland verkre gen grenscorrecties geprotesteerd in een nota aan het geallieerde Hoge Commissa riaat. Dit werd officieel gemeld in een kort communiqué dat werd uitgegeven na een kabinetszitting welke vier uren duurde. In het communiqué werd gezegd: „De Duitse federale regering heeft bij het ge allieerde Hoge Commissariaat geprotesteerd tegen de eenzijdige grenscorrecties in het district Kleef in Noordrijnland-Westfalen en tegen de daarbij gevolgde gedragslijn". De grenscorrectie waarvan in de nota sprake is werd de vorige maand uitgevoerd. Toen werd tien vierkante kilometer grond gebied te Wyler bij Kleef bij Nederland ge voegd. In dat gebied woonden tien Duitsers. Geen van de West-Duise ministers was bereid commentaar op de protestnota te leveren. (United Press) Ministerieel antwoord op vragen over de melkvoorziening Op de vragen van het lid der Tweede Kamer de heer C. Borst (Comm.) over de tijdelijke moeilijkheden bij de melkvoor ziening van de grote steden in het Westen van het land, heeft minister Mansholt ge antwoord, dat voornamelijk als gevolg van het feit, dat over de levering van melk naar het Westen geen overeenstemming kon worden bereikt tussen de zuivelfabrieken in het Noorden, Oosten en Zuiden des land en de Melk-inkoopvereniging bij welke ver eniging een deel der standaardisatiebedrij- ven in het Westen is aangesloten in de week van 18 tot en met 24 September ge durende enkele dagen in 's-Gravenhage en in enkele kleinere plaatsen niet zoveel melk voor aflevering aan de consumenten beschikbaar is geweest als gebruikelijk is. In Amsterdam. Rotterdam en Utrecht heeft zich deze moeilijkheid vrijwel niét voor gedaan doordat het merendeel der daar gevestigde bedrijven zich rechtstreeks van melk had weten te voorzien. Het is naar de mening van de minister in dit geval dan ook onjuist te spreken van stagnatie van de melkvoorziening in de grote steden. Intussen is tussen leveranciers en kopers overeenstemming bereikt. Onder deze omstandigheden bestaat er voor de minister geen aanleiding verdere maatregelen te nemen. De „Asturias" Vrijdag in Rotterdam Vrijdagmorgen wordt de „Asturias", het 22.000 ton metende Engelse hulp-passa giersschip, dat wegenshet grote aantal thuisreizigers voor gezamenlijke rekening door de beide op Indonesië varende scheep vaartmaatschappijen voor een reis werd gecharterd, te Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ongeveer 1500 burger passagiers, onder wie 633 evacués, voorts 130 Indonesische studenten, die aan Neder landse universiteiten komen studeren. Een dokter, die Dinsdagavond omstreeks negen uur op weg was naar een patiënt in Ulrum (Groningen), ontdekte dat.de grote 'boerderij van de landbouwer B. W. Sie mens in brand stond.- Hij waarschuwde de brandweer, die spoedig verscheen, doch weinig tegen de vuurzee kon uitrichten. Nadat de brandweren van Groningen en Leens ter assistentie waren geroepen, kon de brand met twaalf stralen worden be- Voor de stilgelegde staalfabrieken en hoogovens in de Verenigde Staten wordt door de stakers dag en nacht gepost. Een aantal „posters" in actie voor de poort van een der grootste hoogovenbedrijven ter wereld, in South Chicago. (Anp-telefoto), Doordat bij het lassen een vonkje in ge morste benzine terecht kwam, brak een felle brand uit in een carrosseriefabriek te Amstelveen. De geheel uitgebrande iverkplaats. streden. De voorraadschuren en een arbei derswoning gingen echter in vlammen op. Het woonhuis kon gedeeltelijk behouden blijven. De brand is ontstaan door broeiing. In de schuur lag de oogst van 30 hectare kla ver en een grote voorraad hooi en graan opgeslagen. Korte tijd voordat de brand uitbrak had men de temperatuur in de klaver opgeno men. Deze bedroeg toen 40 graden Celcius. Men verwacht dat de voorraden klaver, hooi en graan nog enkele dagen zullen blijven branden. De eigenaar van de boerderij vertoeft met zijn gezin in Frankrijk. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, bedraagt 200.000,—. Fabriek in Deventer in lichterlaaie Hedenmorgen vroeg werd brand ontdekt in een groot fabrieksgebouw aan het Schu- renplein te Deventer, in gebruik bij de N.V. Multicolor, die er kleurenstaalkaarten ver vaardigt, waarbij celluloid en verf wordt gebruikt. De brandweer meende aanvan kelijk, dat de.brand niet ernstig zou zijn, omdat er slechts een geringe rookontwik keling was. -Toen de deuren werden ge opend, stond men echter voor een vuurzee in liet gelijkvloerse gedeelte van de drie verdiepingen hoge fabriek. Het vuur baan de zich snel een weg naar boven. Ternau wernood kon men enkele bescheiden en meubelen uit het kantoor redden. De brand weer tastte met een groot aantal stralen het vuur aan, dat zich door het hoge ge bouw snel uitbreidde en voedsel vond in de brandbare grondstoffen. Men riep de hulp in van de Apeldoornse brandweer, voor namelijk om de in de nabijheid staande woonhuizen aan de Diepenveenseweg te beveiligen, hetgeen tenslotte ook gelukt is. Het vuur heeft het gehele fabrieksgebouw verwoest. De zware machines op de boven verdieping waren door de zolders heen ge zakt. Alles was verzekerd. Er werkten der tig arbeiders. Werkplaats te Amstelveen afgebrand Dinsdagmiddag brak brand uit in de ca- rosseriebouwèrij Zijlstra aan de Handweg te Amstelveen. Des morgens was in de werkplaats benzine gemorst en deze had men bedekt met zaagsel. Toen 's middags een lasapap vaat werd geprobeerd, viel een vonk op de vloer en dadelijk ontstond een vlammenzee. Vijf auto's, die in de werk plaats stonden, konden nog naar buiten worden gereden. Snel ingrijpen van de Amstelveense brandweer verhinderde dat behalve de werkplaats en een aangebouwde loods de bovenwoningen een prooi -der vlammen werden. Spoedige inschakeling van Atjeh in openbaar verkeer BATAVIA, 5 October (Aaeta). De informele besprekingen van de^Nederlands- republikeinse sub-commissie, die zich be zig houdt met kwesties van materiaalvoor ziening, hebben geleid tot de totstandko ming van een regeling voor de verzorging van de TNI, aldus een bekendmaking van het secretariaat der Nederlandse delegatie in Indonesië. Deze regeling is 1 October ingegaan en andere bijzonderheden, die hieruit voortvloeien, worden thans uitge werkt, waarna zij ter kennis van de mili taire autoriteiten zullen worden gebracht. Als directe maatregel tot uitvoering van de verzorging der TNI is door het departe ment van Economische Zaken reeds een ruime order geplaatst voor uniformslof, terwijl van de beschikbare voorraad al een hoeveelheid uniformstof voor verwerking ter beschikking is gesteld. Tevens wordt overleg gepleegd over de verzorging van republikeinse ambtenaren. Mede in ver band met de plannen voor coördinering op het gebied van het bestuur is voortgezet overleg inzake deze materie noodzakelijk. Het communiqué zegt voorts, dat Neder landse en republikeinse deskundigen een oriëntatie-reis naar Kotaradja hebben ge maakt: dit geschiedde in hoofdzaak om na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn Kotaradja en daarmede Atjeii in liet open baar verkeer in te schakelen. De algemene indruk van de oriënterende besprekingen geeft grond voor de verwachting, dat op vrij korte termijn Atjeh kan worden inge schakeld. Er zullen nog besprekingen volgen. Ten aanzien van de republikeinse pa trouille-gebieden op Sumatra (buiten Atjeh en de Nias-eilanden) is een ruilovereen komst tot stand gebracht, waardoor het handelsverkeer met deze gebieden zal wor den bevorderd. Het communiqué besluit: Om in het algemeen het handelsverkeer weer in meer normale banen te kunnen leiden is een nieuwe regeling in bewerking. Hiervan wordt verwacht, dat spoedig een betefe verdeling' van goederen over alle gebieden op Java en Sumatra het gevolg zal zijn. s°°oooooooo3oxodocccoocooc<xcccoooo:o3ocicocoxocoooo WARM OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist en weinig wind. Morgen overdag: nu en dan overdrijvende wolkenvelden maar droog weer, voor de tijd van het jaar hoge middag- temperaturen. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. 6 October: Zon op 6.48 uur. onder 18.08 uur Maan.op 17.59 uur. onder 5.54 uur Hoog en laag water in IJmuïden Woensdag 5 October: Hoog water: 2.51 en 15.10 uur. Laag water: 10.52 en 23.06 uur. Donderdag 6 October: Hoog water: 3.25 en 15.40 uur. Laag water: 11.26 en 23,40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1