Haarlems Dagblad Massa-arrestaties van katholieke geestelijken en kleine zakenlieden Edgar Allan Poe Russisch voorstel verwacht tot „open spel" in atoomactiviteit f"r- 1 ,'f: fJBJg Berlijn wordf niet opgenomen in nieuwe Oost-Duitse staat Weerbericht 64e Jaargang No. 19366 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 7 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom m <%JC£Cl5te 'ifaaricmstttc tfourant (tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS VANDAAG honderd jaar geleden dat de Amerikaanse dichter, proza schrijver en criticus Edgar Allan Poe te Baltimore onder ellendige omstandigheden zijn einde vond. Poe was een genie en een vreemde, geheimzinnige persoonlijkheid. De romantiek heeft zijn werk zeker sterk beïnvloed; anderzijds dreven de stormen in zijn gekwelde geest hem tot een zich steeds verder verdiepen in het occulte, in het my sterie, in de koortsachtige dromen die hem vervulden. Van de martelingen die hij ondervond getuigen zijn gedichten; van een leklemming, die vaak tot bezetenheid schijnt te worden, vele van zijn korte ver halen die hij als „Tales of mystery and imagination" verzamelde. Hij bezat een wonderbaarlijke gave tot koel, logisch ana lyseren. Dit verklaart dat hij ongetwijfeld latere schrijvers van detective-stories, in de eerste plaats wel een man als Conan Doyle, moet hebben geïnspireerd. Maar de auteur van de vermaarde Sherlock Holmes- verhalen werd niet door die koorts en be klemming beïnvloed, die Poe's verhalen in sfeer van een bange droom doen leven. Hij schreef over het mysterie van de Dood in The House of Usher, Red Death, The Case of M. Valdemar, The Oval Portrait, de misdaad in The Black Cat, A Cask of Amontülado, Tell-Tale Heart, over het Koodlot in Assignation en Man of the Crowd. Hij was niet alleen de herschepper zijn benauwde dromen; vooral uit het werk van zijn jonge jaren spreekt de hun kering naar schoonheid, naar de idealen die bezielden. Edgar Allan Poe doet zich latere geslachten voor als een ver scheurd mens van grote, zelfs wonderbaar lijke begaafdheden, in wie twee persoon lijkheden leefden die met elkaar in voort durende strijd verkeerden. Zijn schitterend meesterschap over de taal komt wellicht het klaarst tot uiting in het bekendste van al zijn gedichten: The Raven. Zijn streven naar logica en verklaring- was het zeker dat hem er later toe bracht, in een van zijn critische opstellen de wording van dit ge dicht als een in scherp overleg samenge stelde legkaart te schetsen: een stuk dat lie menige eenvoudige bewonderaar teleur- stelde, die zich naïeve voorstellingen om- kent de onbegrepen arbeid eens dichters gemaakt had. Poe was, zoals zijn. vele biografen ver- tekerd hebben alleen in de Engelse taal ajn wel een twaalftal boeken over zijn leven en werk verschenen zeer trots op ajn logica en zijn scherpe waarneming van de kleinste détails. Dit staat weer in con- rast met zijn zoeken in het occulte en zijn /oorliefde voor het mysterie. Zijn persoon- i :i; jjkheid en zijn werk kenmerken zich door •eni Ie vreemdste en hevigste tegenstellingen; kic n zijn latere arbeid schijnt hij geheel be hangen te zijn door de dromen, die hem welden. Zijn leven werd vergiftigd en te gronde ericht door zijn drankzucht. Hij poogde te overwinnen na zijn huwelijk met .an jong meisje, een kind nog Virginia 5lemm. Hij viel er volkomen aan ten prooi idens de langdurige ziekte, die tot haar ..jong heengaan (in 1847, twee jaar voor iinaijn dood) leidde. Van een aantal van Poe's verhalen is idertijd een uitstekende vertaling in het Jederlands door Henri van Booven ver dienen; in zijn voorrede deed Van Booven jn (een scherpe aanval op Jacob van Lennep's ;eb|rieste poging tot. het herscheppen van The iven in onze taal. In het Frans werden s verhalen in de vorige eeuw vertaald Joor de dichter Charles Baudelaire in een voortreffelijke vorm, dat sommigen de editie boven het origineel verkozen, letgeen zonderling en overdreven zou lijnen als niet de merkwaardige klaar heid en helderheid van de Franse taal juist ijen aanzien van Poe's streven naar logica nauwkeurigheid in détail zulke onge ëvenaarde mogelijkheid gaf. Begaafder [ertaler dan Baudelaire had dit proza ook loeilijk kunnen vinden. In de herinnering aan Edgar Allan Poe bjjlijft, ondanks het vele dat in een eeuw jjds over hem geschreven is, immer iets iverklaard. Een zekere geheimzinnigheid H|lijft deze vreemde figuur, plotseling op- ^■jfestaan in een Nieuwe Wereld die toen huwelijks eigen litteratuur bezat, omge- >n. De nuchtere beoordelaar die zijn pil|ekweld zich verdiepen in dood en myste- vtjiie aan de gevolgen van zij'n drankzucht Toeschrijft oordeelt verkeerd; de geschie- Dei|enis van zijn moeilijk leven schijnt reeleer te bewijzen dat het de martelingen fan zijn geest zijn geweest die hem tot het teken van vergetelheid in de drank Rebben gedreven. R. P- „The Times" over de Stichting van de Arbeid Naar aanleiding van de loonmoeilijk- ïeden in Engeland tengevolge van de deva- latie en de reeds eerder in Engelse vak- 'erenigingsknngen geopperde mogelijkheid fan de instelling van een coördinerend ichaam in de vakverenigingsbeweging of ja instantie, waarin de regering en de in- lustrie vertegenwoordigd zouden moeten 'ijn, schrijft een medewerker van de „Een van de succesrijkste expe rimenten op dit gebied sinds de oorlog is heffe stichting van de arbeid in Nederland. Zf)it is een lichaam, waarin werkgevers en 'akverenigingen vertegenwoordigd zijn en 'it met de regering overlegt over haar 'onpolitiek en advies geeft aan een college 'an rijksbemiddelaars, dat in bepaalde ge- 'allen besluiten kan nemen. De omstandig- leden zijn anders, omdat in Nederland de Mien onder regeringscontröle staan, maar iet succes van deze werkwijze kan een aan wijzing zijn, dat toepassing in Engeland iet geheel is uitgesloten." ij Prinses van Saksen—Coburg vlucht uit Hongarije Naar heden uit Wenen wordt gemeld, is irinses Edith van Saksen-Coburg-Gotha it Hongarije ontvlucht en te Graz aange- lotnen. De prinses, die als een boerenvrouw ge leed was, verklaarde tegenover de politie it zij onder streng politietoezicht stond 'egens haar familiebetrekkingen met de loningshuizen van België, Engeland en 'weden. Zij zeide haar ontvluchting te danken te lebben aan een Hongaarse luitenant, die le! grensgebied en zijn versperringen goed tende. Wysjinski werkt aan een grote rede Amerikaanse ambassadeurs uit zeven Oost-Europese landen naar Washington ontboden Lake Success, (United Press). In kringen van de UNO verwacht men dat de Russen zullen aanbieden onthul lingen te doen over hun „atoomarse naal", wanneer de Verenigde Staten bereid zijn op overeenkomstige wijze hun atoomvoorraden aan een enquête te onderwerpen. Dat Rusland een nieuwe stap in de zin heeft, was reeds bekend toen Jacob Malik, die pas uit de Sovjet-Unie is teruggekeerd, te kennen gaf, dat zijn delegatie nieuwe voorstellen zou in dienen met betrekking tot wereldbe wapening. Een welingelichte Russische bron onthulde bovendien, dat de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Wysjinski, diezich reeds dagen lang niet in de UNO heeft vertoond, een grote politieke rede aan het op stellen is. Bedoelde zegsman kon geen onthulling doen over het onderwerp dezer rede, noch over het tijdstip waar op Wysjinski voor dat doel het spreek gestoelte zou beklimmen. President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie de hoop uitgespro ken dat het mogelijk zal zijn door overeen komsten in het kader van de UNO een atoombewapeningswedloop te voorkomen. De president heeft echter te verstaan ge geven, dat hij enigszins sceptisch staat ten opzichte van de mogelijkheid van een Sovjet-Russisch ontwapeningsvoorstel. „IJzeren Gordijnconferentie" De Amerikaanse ambassadeurs in zeven Oost-Europese landen zijn voor overleg op 24 October naar Londen geroepen. Op de Amerikaanse ambassade wordt gezegd, dat de officiële benaming van de conferentie der ambassadeurs zal zijn „ijzeren gordijn conferentie". De ontboden ambassadeurs zijn de vertegenwoordigers in de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Zwaar materiaal per „paratechnicon" omlaag De „paratechnicon", een nieuw Engels apparaat waarmede het mogelijk is zwaar militair materiaal uit vliegtuigen neer te laten, is bij een demonstratie van de RAF te Netheravon (Wiltshire, Engeland) voor de eerste maal in het openbaar beproefd. De „paratechnicon" is een metalen romp, Gedragen door acht reusachtige val schermen en geladen met een jeep, een kanon en enkele kisten gereedschap, daalt de eerste „paratechnicon" langzaam uit het luchtruim neer. die aan het geraamte van het vliegtuig is bevestigd en meer dan drie ton materieel kan bevatten. Deze romp en haar inhoud kunnen automatisch los gelaten worden. De val wordt geremd door acht valschermen; de schok bij het landen wordt door drie cylindervormige schokbrekers verzacht. Elk van de beproefde „paratechnicons" be vatte een jeep en een kanon. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken worden geen dé tails verschaft over de te bespreken onder werpen. In het hierover uitgegeven com muniqué wordt gezegd dat „de diplomaten van gedachten zullen wisselen en vraag stukken van gemeenschappelijk belang zullen behandelen". Opgemerkt wordt dat alle Amerikaanse ambassadeurs in de Oost-Europese landen voor het eerst bijeen komen. Volgens verklarin gen van hoge ambtenaren meent men te weten dat voornamelijk de kwestie zal worden behandeld „hoe de propaganda te gen de Verenigde Staten in de zeven be trokken landen te bestrijden". Truman ondertekende de wet tot hulpverlening aan het buitenland President Truman heeft de wet onder tekend, waarbij gelden beschikbaar wor den gesteld voor de voortzetting van de hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1950. Voor het plan-Marshall is 8.778.380.000 dollar uitgetrokken. In het totale bedrag van 5.809.990.000 dollar zijn hulp aan Grie kenland en Turkije en een bedrag voor de bezettingskosten in Duitsland, Oostenrijk en Japan inbegrepen. Lander Industrie gebieden O Uraniumertsen lCARTO-49126 Grotewohl als minister-president en Pieck als president gedoodverfd Uit leringen van de „Volksraad" wordt vernomen, dat Berlijn niet in de Oost- Duitse staat, die heden wordt uitgeroepen, zal worden opgenomen. Volgens een voor aanstaand functionaris van de Volksraad zal Berlijn wel de hoofdstad worden en het parlement daar bijeenkomen. Alleen wan neer de Westelijke geallieerden besluiten West-Berlijn tot de twaalfde staat van de West-Duitse republiek te maken, zal de Russische sector van Berlijn vermoedelijk de zesde staat van de Oost-Duitse republiek worden, aldus deze woordvoerder. Functionarissen van de Volksraad legden er de nadruk op, dat de verhouding tussen de Westelijke en Oostelijke regeringen door toekomstige ontwikkelingen zouden worden beheerst. De Oost-Duitse regering zou in principe bereid zijn de regering van Bonn de facto te erkennen hoewel een erkenning de jure nimmer kon worden verleend. Zij spraken als hun overtuiging uit, dat het Sovjet-Russische militaire bestuur in de naaste toekomst zou worden opgeheven en dat de Russen alleen als bezettingstroepen in Oost-Duitsland zouden blijven totdat een vredesverdrag was gesloten. Het hoofdkwartier van de communistische partij te Frankfort heeft bekendgemaakt dat enige West-Duitse afgevaardigden naar Berlijn zijn vertrokken, waar zij de door de „Duitse Volksraad" uitgeschreven bijeen komst, waarop een Oost-Duitse regering zal worden gekozen, zullen bijwonen. Men ver- Oostenrijks verdrag weer naar de plaatsvervangers De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben aan hun plaatsvervangers opdracht gegeven om volgende week hun besprekingen over het Oostenrijks verdrag te hervatten. De bijeenkomst van de vier ministers duurde negentig minuten. Zij gaven hun plaatsvervangers opdracht op tien October de onderhandelingen te hervatten. Donderdag om half tien kwamen de mi nisters achter gesloten deuren bijeen. Dit is de derde ontmoeting van de grote vier in de afgelopen tier. dagen naar aanleiding van het vredesverdrag met Oostenrijk. Een overzicht van de ravage na het ongeluk hij Sharnhrook, waar een nachttrein in volle vaart op een stilstaande trein inreed en vervolgens van een viaduct vijftien meter omlaag stortte. De machinist van de nachttrein werd ernstig gewond en over leed nog voor men hem uit het wrak van zijn locomotief bevrijd had. t moedt, dat de West-Duitse afgevaardigden de bijeenkomst als waarnemers zullen bij wonen, daar er bij de in Mei voor de „Duit se Volksraad" gehouden verkiezingen geen West-Duitse afgevaardigden zijn gekozen, alhoewel ongeveer zeventig zetels voor vertegenwoordigers uit West-Duitsland zijn opengehouden. Uit Berlijn wordt gemeld dat het vrijwel vast staat, dat de vijf-en-vijftigjarige Ö!.to Grotewohl, voormalig socialist en thans mede-voorzitter van de onder communis tische leiding staande „socialistische een heidspartij", tot minister-president van de door de Russen geïnspireerde Oost-Duitse regering zal worden gekozen. Tijdens het weekeinde zal Grotewohl met de leiders van andere partijen beraadslagen over de samenstelling van zijn kabinet. Men ver wacht, dat het in het begin van de volgende week zal zijn gevormd. Voorts heerst de verwachting dat Wilhelm Pieck, de drie en zeventigjarige communis tische mede-voorzitter van de socialistische eenheidspartij, tot president van de nieuwe Oost-Duitse republiek zal worden gekozen. Grotepolitiek Het is moeilijk enige bewondering op te brengen voor de wijze waarop Nederland in de kring der UNO zijn politiek blijkt te bepalen, althans wanneer onderstaand be richt, dat uit Lake Success werd overge seind door ANP-Aneta, een juiste formu lering geeft: LAKE SUCCESS, 6 October (ANP- Aneta). De Nederlandse delegatie zal waarschijnlijk bij de verkiezing van nieuwe leden in de Veiligheids raad haar stem op Joegoslavië uitbren gen, tenzij de toestand in Joegoslavië zich plotseling zou wijzigen of de andere v mogendheden, die, zoals de zaken thans staan, waarschijnlijk eveneens de Joegoslavische candidatuur zullen steunen, van besluit veranderen, aldus verneemt ANP-Aneta uit Nederlandse delegatie-kringen te Lake Success. Tot zover bedoeld bericht. Er rijzen talrijke vragen bij het lezen van dit fraais. De voornaamste daarvan zijn: Wat bepaalt eigenlijk de keuze van de Veiligheidsraadsleden: Een bepaalde toe stand in het betrokken land? Welke garan tie bestaat er dat deze toestand na de ver kiezing niet meer „plotseling zich zal wijzi gen"? Welke mogendheden zijn het, wier al of niét veranderen van besluit invloed heeft op de Nederlandse opinie? Is overtuiging der Nederlandse delegatie zo zwak, dat zij volkomen afhankelijk is van die der anderen? Tsjechisch „T.B.-plan" in uitvoering „Grote schoonmaak" in eigen gelederen door de communistische partij PRAAG, 6 October (United Press)Uit welingelichte kring wordt vernomen dat de Tsjechische politie in de laatste drie dagen duizenden personen heeft gearresteerd. De Tsjechische regering heeft door deze stap klaarblijkelijk een aanvang gemaakt met de uitvoering van het zogenaamde T.B.-plan. Dit plan houdt de arrestatie in van onge veer tienduizend personen die bekend staan als tegenstanders van het huidige régime. Ook uit Brno, de hoofdstad van de pro vincie Moravië en uit Zilina in Slowakije wordt gemeld dat plotselinge razzia's van de politie alle gevangenissen hebben over bevolkt. Het T.B.-plan of wel Tricni Boj-plan (plan voor de klasse-oorlog) ïs indertijd uitgewerkt om het verzet tegen het com munisme definitief te breken. Het plan was gericht voornamelijk tegen drie bevolkings groepen, namelijk tegen leden van de socia listische partij die felle oppositie gevoerd hebben tegen de communisten; vaklieden en onafhankelijke kooplieden, en de Katho lieke geestelij Mieid. Intussen heeft de politie nog steeds geen opheldering gegeven over de mysterieuze schietpartij die Zaterdagavond in Praag plaats vond. Reeds meer dan driehonderd geestelijken zuchten thans in gevangenissen, waarvan het merendeel in de laatste maand werd opgepakt. Uit Pilsen wordt gemeld dat het daar tot een botsing kwam tussen arbeiders die in staking wilden gaan en de politie. Er vielen verschillende slachtoffers. Een zeer betrouwbare bron deelde mede dat gedurende Maandag en Dinsdag 2000 met-communisten werden gearresteerd in Praag. De arrestaties hadden alle 's nachts plaats. De arrestanten waren voornamelijk doktoren en advocaten en verder kleine zakenlieden en mensen die hun baan ver loren hadden tengevolge van de recente schoonmaak die de communisten onder het departementale personeel hebben gehou den. In Zilina werden bijna alle doktoren en onderwijzers gearresteerd. Het T.B.-plan van de communistische regering heeft ten doel alle weerstand tegen het communisme te breken, al het ondergrondse werk te ver nietigen, de kracht van de katholieke kerk verloren. te breken en een geduchte zuivering te houden in de gelederen van de communis tische partij. Joegoslavië wil UNO-verklaring over rechten en plichten van staten Joegoslavië heeft bij de juridische com missie van de UNO een voorstel ingediend, dat de UNO zich zal uitspreken tegen elke poging van een staat om zich te men gen in de binnen- of buitenlandse aange legenheden van een andere staat. Het voorstel was ingediend in de vorm van een gedetailleerde „verklaring betref fende rechten en plichten van staten", welke 25 punten omvat. Volgens de verklaring zou het aan alle staten verboden zijn elke activiteit, die ten doel heeft een burgeroorlog of daden van terreur te veroorzaken, „te verwekken, organiseren, aan te moedigen of te steu nen binnen het gebied van een andere staat". In de verklaring wordt gezegd: 1. Het is de plicht van elke staat het recht van het volk van elke andere staat op bepaling van de vorm van zijn politieke en sociale orde te erkennen en te eerbiedigen, alsmede het recht om zijn souvereiniteit uit te oefenen „zonde economische, politieke of militaire durlc of interventie" van de zijde van an dere staten of internationale organisatii 2. Het is de plicht van elke staat „alle 'activiteit de kop in te drukken, welke ten doel' heeft haat jegens een ander volk te zaaien en de eer en waardigheid van an dere staten aan te tasten of deze staten te belasteren". LOODS IN ZAANDAM GING IN VLAMMEN OP. De bewoners van de Westzanerdijk in Zaandam werden in de afgelopen nacht wakker door een reeks ontploffingen. Het bleek dat een aan deze weg staande houten loods in lichterlaaie stond. In de loods lagen gebruikte lege benzine en verfblikken van de firma Evenblij te Koog aan de Zaan. De brandweer heeft met een kleine spuit, die op een dekschuit geplaatst werd, het vuur bestreden. De in de vaten achtergebleven substantie veroor zaakte talrijke ontploffingen. Na drie kwartier was men de brand meester. De loods brandde uit. Honderden .vaten gingen Het woord is aan.... Men kan in het leven veel ver werven als men van veel afziet. Twee stoomtrams van R.T.M. botsten in volle vaart op elkaar Achtergelaten conducteur kon machinist niet meer waarschuwen Donderdagavond omstreeks half- negen zijn tussen Heenvliet en Zwarte- waal twee tramtreinen van de Rotter damse Tramweg Maatschappij in volle vaart tegen elkaar gebotst, waardoor vele passagiers werden gewond en grote materiële schade werd aangericht. Omstreeks kwart voor acht zou een stoomtram uit de richting Oostvoorne de brug over het Voornse kanaal passeren, ter wijl tezelfdertijd uit Heenvliet een van Rotterdam komende stoomtram in tegen overgestelde richting op vertrekken stond. Aangezien de tramtreinen van de R.T.M. bijna steeds op enkel spoor rijden, moet te voren vaststaan, waar tegemoetkomende treinen een wisselpunt zullen vinden, waar zij elkaar kunnen passeren. Daarom is het gebruikelijk, dat op de stations telefonisch wordt nagevraagd, welk kruispunt gebruikt zal worden. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein telefonisch in lichtingen inwinnen. Hem werd medege deeld, dat de treinen niet, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag. elkaar bij het sta tion Zwartewaal zouden passeren, maar ongeveer anderhalve kilometer daarvoor, ter hoogte van het Voornse kanaal. Juist toen hij uit de telefooncel stapte om dit zijn machinist mede te delen, bleek hem dat zijn trein reeds vertrokken was. Vermoedelijk had de machinist verondersteld, dat hij reeds was ingestapt. De conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motorrijder te vragen hem mee te nemen en zo ijlde hij in het duister achter zijn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken en een onheil te voorkomen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Toen hij ter hoogte van de brug over het Voornse kanaal gekomen was, hoorde hij een hevige slag en het versplinteren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met grote vaart op elkaar ingereden. De niet ingelichte machinist was met een normale gang de brug gepasseerd en had de bocht genomen, toen hij tot zijn ontstel tenis uit tegenovergestelde richting de an dere trein met grote snelheid zag naderen. Ook de andere machinist zag het gevaar. Beiden remden uit alle macht, maar een botsing was niet meer te vermijden. Beide mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun macihne springen. Beide locomo tieven kwamen met zoveel kracht op elkaar, dat die van de uit Rotterdam komende trein de volgende wagen volkomen vernielde. Ondèr de reizigers van beide tramtreinen ontstond een paniek. Iedereen trachtte in het duister zo spoedig mogelijk de wagons te verlaten, velen met bloedende wonden, voornamelijk veroorzaakt door glasscher ven. De 51-jarige M. W. uit Rotterdam, die op het balcon van een der wagons had ge staan, was er ernstig aan toe. Hij liep een schedelbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto uit het nabijgelegen Brielle ontboden, werd hij in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis vervoerd. Een dame en twee heren werden minder ernstig gewond. De dame is eveneens naar een der ziekenhuizen te Rotterdam gebracht. Van de passagiers van beide treinen heb ben velen kunnen meerijden met voorbij komende auto's, die hen naar de plaats hunner bestemming brachten. Later ver schenen ook bussen van de R.T.M. Communistisch complot in Egypte ontdekt CAIRO, 6 October (United Press). De Egyptische politie maakte vandaag be kend dat zij een groep communisten had gearresteerd, die een staatsgreep voorbe reidde. De groep maakte gebruik van twee koeriersters die het contact tussen het hoofdkwartier en de verschillende posten onderhielden. De aanval van de politie op het ver borgen hoofdkwartier van de groep werd uitgevoerd door een grote politiemacht. Nadat de twee meisjes gearresteerd wa ren terwijl zij op de hoek van de straat juist documenten aan elkaar overreikten, deelde de politie mede dat de meisjes reeds lange tijd geschaduwd waren, daar zij ver dacht werden van illegale communistische handelingen, en dat uit de papieren bleek dat de groep waarvoor zij werkten een staatsgreep voorbereidde. De politie volg de heimelijk de meisjes naar de verblijf plaats van de leiders en arresteerde ver schillende lieden die bekend stonden als fel communist. De politie zeide dat op het hoofdkwar tier van de groep was gebleken dat de organisatie over heel Egypte vertakt was en zelfs in het buitenland haar aankno pingspunten had; In de verblijfplaats wer den tevens zetmachines aangetroffen, waar mede communistische propaganda in het Arabisch gezet werd. cocooo<mcioocoo<xcoooooocoooixiocjoc>3ooo<xooocco>: WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen Oost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. 8 Octobers Zon op 6.52 uur, onder 18.03 uur Maan op 18J9 uur, onder 8.15 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 October: Hoog water: 3.53 en 16.10 uur. Laag water: 11.57 en 00.00 uur. Zaterdag 8 October: Hoog water: 4.22 en 16.38 uur. Laag water: 0.13 en 12.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1