BC5E3EH ZEEP ie. PALM BEACH 10.75 c Alle partijen leveren slag om de stemmen der „lichte gevallen" De radio geeft Zaterdag Luchtbeschermingsdienst wordt weer opgebouwd FLANELLEN PYAMA 12_os POPLIN PYAMA PEIGNOIR „SATINE" PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER C Wereldnieuws Vrijdag 7 OctöKer 1949 VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK Een nieuwe partij, het Onafhankelijk Verbond, wordt geleid door ex-nazi's Over enltele weken moet het Oostenrijkse volle voor de tweede maal sinds zijn bevrij ding in 1945 naar de stembus. In bet eerste parlement der tweede republiek had de min of meer conservatieve volkspartij met 85 zetels op een totaal van 165 de ab solute meerderheid, gevolgd door de socia listen met 76. De communisten hadden het bij de verkiezingen in 1945 slechts tot 4 ze tels kunnen brengen. Bij deze eerste verkiezingen waren door de geallieerde autoriteiten slechts deze drie partijen toegelaten. Het kenmerkende van de nieuwe verkiezingen is de toeneming van het Aantal kiezers met niet minder dan 900.000. Niet alleen is de leeftijdsgrens voor stemgerechtigden van 24 tot 20 jaar verlaagd, maar ten gevolge van een ruime amnestie mogen niet minder dan 500.000 voormalige nazi's, die in 1945 van de stem bus waren uitgesloten, thans aan de verkie zingen deelnemen. Hierbij komen nog 300.000 uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerden. Het lijdt geen twijfel, dat vooral de „lichte gevallen" wel eens een beslissende invloed op de afloop der ver kiezingen zouden kunnen uitoefenen. Alle drie bestaande partijen hebben pogingen gedaan om de stemmen van deze nieuwe kiezers te verwerven. Er is nu echter een concurrent opgestaan in het zogenaamde „Onafhankelijke Verbond". Duistere figuren Dit verbond, welks leiders allen min of meer gecompromitteerd zijn door hun hou ding onder de Duitse bezetting, (zo was de „leider", Krauss, redacteur aan de be ruchte „Süd-Ost Echo", het blad der Duitse vijfde colonne op de Balkan, en had een der lijstaanvoerders in Wenen zich enkele weken geleden nog voor een bijzonder ge rechtshof te verantwoorden voor de artike len, die hij in de gelijkgeschakelde Oosten rijkse pers had geschreven), poogt alle on tevredenen tot zich te trekken en in de eerste plaats de voormalige nazi's. Het be schikt over verschillende weekbladen en voor Oostenrijkse begrippen zeer aanzien lijke geldmiddelen, die, naar welingelichte politieke kringen in Wenen menen, uit het buitenland afkomstig zouden zijn. Na veel geharrewar heeft de geallieerde raad nu besloten, dat ook andere dan de drie oude partijen aan de verkiezingen mo gen deelnemen, zodat met de „onafhanke- lijken" een nieuwe partij haar intrede in het Oostenrijkse politieke leven doet. De Franse hoge commissaris in Oostenrijk, ge neraal Bethouart, heeft zich lange tijd tegen deze toelating verzet en heeft zijn fiat slechts op uitdrukkelijke wens der Franse regering gegeven een interventie uit Parijs, die in Franse kringen in Oosten rijk verbazing en ontsteltenis heeft ge wekt. Volkenblok Een verdere verandering in de samen stelling der partijen is ontstaan door de af scheiding van de vroegere secretaris-gene raal der socialistische partij, Scharf, die thans als lijstaanvoerder van het „volken- blok" der verenigde communisten en linkse socialisten optreedt. De verkiezingsstrijd wordt van alle zij den met grote heftigheid gevoerd en er wordt meer vuile was buiten gehangen dan voor de reputatie van het land tegenover de buitenwereld wenselijk lijkt. Om beur ten verwijten zelfs de ministers van de coalitieregering, die uit de Volkspartij en de socialisten bestaat, elkander in open bare vergaderingen en in de partijbladen corruptie en nog erger. Voor het overige verdwijnen de muren der grote steden onder verkiezingsaffiches, die allen betogen van welk eminent belang deze verkiezingen niet alleen voor dit land, maar voor de verdere ontwikkeling van HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.05 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de continubedrijven. 11,35 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 N.V.V.-uitzending. 16.15 Platen. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 Voor Nederlanders in Duits land. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Promenade-orkest. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Soc. commentaar. 22.00 Sextet. 22.45 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Water standen. 9.35 Koor, orkest, solisten. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Me- tropole-orkest. 14.00 Orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor. 15.10 Letteren en kunsten. 15.45 Viool en piano. 16.20 Luchtvaart causerie. 16.30 Schoonheid van het Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.25 Amusementsmuziek. 19.50 Amerikaans commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man". 20.12 Pla ten. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 21.00 Gavarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.30 „Wij luiden de Zon dag in". 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Rotter dams Philharmonisch Orkest en -koor. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Over de Euro pese Raad. 14.10 en 15.00 Platen. 15.30 „The Five Melodians". 16.00 Platen. 16.12 Accordeonspel. 16.27 Omroeporkest. 17.05 Nieuws. 17.15 Omroeporkest. 17.39 Accor deonspel. 17.54 Platen. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazzcauserie. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Politieke tribune. 20.00 Omroep Symphonie-orkest. 22,00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.03 en 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Platen, 12.30 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.32 Verzoek programma. 14.30 Platen. 15.30 Verzoek programma. 16.30 Ensemble Bill Alexandre. 18.30 Accordeonspel. 19.00 Twee piano's. 19,40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 20.45, 21.00, 22.15, 23.00 en 23.30 Platen. heel Europa zijn. Dit is het enige punt waarover alle partijen het eens zijn. De „bezetters' Kwesties van buitenlandse politiek spe len in de verkiezingsstrijd overigens een geringe rol. Een vredesverdrag is ondanks een veelbelovend begin der onderhande lingen weer niet tot stand gekomen en het lijdt geen twijfel, dat zeer velen in den lande in de aanwezigheid der buitenlandse troepen een factor van rust en orde zien. zeker zolang Oostenrijk zelf nog niet over een leger beschikt. Het op gang komen der in 1945 totaal ontwrichte economie ware zonder de hulp der Westelijke „bezetters" nooit mogelijk geweest. Doordat bijna iedereen dit inziet, vallen de onaangename uitlatingen tegen over het buitenland, die de Duitse verkie zingsstrijd kenmerkten, hier weg. De Oos tenrijkse regering heeft zich de stabielste van alle Europese regeringen getoond en is onder leiding van Leopold Figl, die tijdens het Naziregime 7 jaar in Dachau heeft doorgebracht, er in geslaagd over alle moeilijkheden heen te komen, zonder ern stige crises en in een over het algemeen genomen oprechte samenwerking met de socialistische partij. Daar de beide grote partijen er zelf van overtuigd zijn ook na de verkiezingen te zullen moeten samenwer ken, neemt men aan, dat men pogingen zal doen om de atmosfeer in de komende weken niet te zeer te vertroebelen. Negentig duizend vaten haring voor Oost-Duitsland De Nederlandse Bond van Haringhande laren heeft, zoals reeds eerder gemeld, een contract afgesloten voor levering van ge zouten haring aan de Russische zóne van Duitsland. Het gaat hier om de export van 90.000 vaten gezouten haring, die in de ko mende zes maanden zullen worden ver zonden. Dit contract is gesloten op basis van het handelsverdrag tussen Nederland en de Russische zóne, in welk verdrag een post ad vier en een half millioen gulden voor komt voor gezouten haring. In 's-Gravenhage werd een nieuw model ambulance-auto gedemonstreerd, die door de medische en technische afdeling van het Rode Kruis werd ontworpen. Het intérieur van de wagen. Vragen over de „Damesbeurs" in Haagse raad Oneerlijke concurrentie jegens de winkeliers? 's-GRAVENHAGE 6 October. In de Haagse gemeenteraad heeft het raadslid K. J. N. aan B. en W. gevraagd: Is het juist, dat door B. en W. een'onbe perkte vergunning tot verkopen is 'ver-, leend aan de standhouders van de z.g. „Da mesbeurs", die momenteel in Den Haag gehouden wordt? En zo ja, hebben B. en W. er zich" dan rekenschap van gegeven, dat men hierdoor, aan de winkeliers in de stad oneerlijke concurrentie aandoet, aangezien de stand houders verkopen kunnen op tijdstippen, waarop de winkeliers hun zaken gesloteii- moeten houden en aangezien daarmee tevens aan personen, die geen vestigings vergunning' bezitten de gelegenheid wordt geboden om toch aan particulieren te ver kopen? De heer N. vraagt tenslotte of B. en W. bereid zijn te zeggen, dat in het vervolg voor tentoonstellingen zoals voornoemde. Damesbeurs geen vergunning aan stand houders voor verkoop aan het publiek zal worden gegeven. dfe g-— Frankrijk vraagt uitlevering van een oplichter De Franse regering heeft de uitlevering gevraagd van de 29-jarige W. F. M„ af komstig te Utrecht, dié' zich in Frankrijk had schuldig gemaakt aan oplichting van een aantal R.-K. Nederlandse geestelijken voor meer dan 100.000'francs en die thans in Hoorn gedetineerd is wegens oplichting in Nederland gepleegd. In het tweede oor logsjaar was hij door de Duitsers gevangen genomen wegens politieke activiteit, On vrijwillig nam hij toen dienst bij de S. D. Hij deserteerde na zijn opleiding. Als de serteur werd hij in Den Haag gearresteerd en door de Duitsers tot 15 jaar veroor deeld. Na de oorlog werd hij als politiek delinquent geïnterneerd, doch liij wist te ontvluchten. Hij ging naar Frankrijk, waar hij zich uitgaf voor de zoon van de directeur van een grote Nederlandse siga- rettenfabriek. Vele pastoors in Frankrijk lichtte hij op voor bedragen, variërende van 8 tot 50.000 francs. Hij werd in Frankrijk gearresteerd maar wist weer te ontvluchten, waarna hij naar Nederland uitweek, waar de politie hem zocht we géns vermogensdelicten. Zo kwam hij in de Hoornse gevangenis. De rechtbank in Alkmaar heeft thans het verzoek om uit levering behandeld. M. beriep zich er op, dat hij alle schade had vergoed. Hij verzocht de rechtbank niet tot uitlevering te adviseren. De offi cier van justitie stond sceptisch tegenover het verweer van verdachte. Het gaat er niet om, aldus de officier, na te gaan of oplichting is gepleegd en de schade is ver goed maar of de uitleveringseis van de Franse regering op voldoende rechtsgron den steunt. Dit was zijns inziens het ge val, zodat hij de rechtbank adviseerde tot uitlevering. De rechtbank zal later advies uitbrengen aan het departement van justitie. Er is geen „held van de Coolsingel" Volgens een in enkele kranten gepubli ceerd bericht zou een in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam verpleegde zwaar gewonde soldaat een van zijn ogen beschik baar hebben gesteld, om daarmede, een blind geworden kameraad te helpen. Zulk een transplantatie is volgens des kundigen medisch nog niet mogelijk. Het verhaal is dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Het bericht heeft tot gevolg gehad dat het ziekenhuis vele goede gaven voor „de held van de Coolsingel" ontvangt. Hoewel deze geschenken voor de patiënten uiter aard welkom zijn, wil men er toch op wij zen, dat de „held van de Coolsingel" niet bestaat. RIJWIELPAD VELSEN—WIJK AAN ZEE WORDT HERSTELD. Het gedeelte TussenwijkWijk aan Zee van het belangrijke en druk bereden toe ristische rijwielpad VelsenWijk aan Zee verkeert in zeer slechte toestand. Talloze fietsers liepen er dan ook in de afgelopen zomer lekke banden op. Naar aanleiding van de vele klachten heeft de ANWB de autoriteiten gevraagd hierin verbetering te brengen. De ANWB verneemt thans, dat de gemeente Bever wijk, zo mogelijk nog dit jaar en anders voorjaar 1950, het pad zal herstellen. Regeling voor de lonen der Belgische grensarbeiders Het overleg tussen Nederlandse werk gevers en Belgische werknemers over .de moeilijkheden voor de Belgische grens-; arbeiders als gevolg van de devaluatie, heeft geleid tot een oplossing, welke dooi de Nederlandse regering is goedgekeurd. Het loon, dat vóór de devaluatie is ver diend maar nog niet is uitbetaald, zal op een zodanige wijze in België kunnen wor den ingewisseld, dat voor de arbeiders over die tijd geen nadelen uit de gewijzigde wisselkoers ontstaan. Ten aanzien van het loon, verdiend na de devaluatie-datum is bepaald, dat gedurende vijftien weken na de devaluatie (dus tot begin Januari 1950) 12y2 procent van het loon van de grens arbeider niet inwisselbaar is en niet op re kening-courant mag wórden gesteld. De arbeider moet dit deel van zijn loon in Nederland besteden. De daarvoor gekochte goederen mag hij op de dag van de loon- betaling vrij naar België uitvoeren. Over de rest van zijn loon kan bij de in wisseling in België een zbdanige koers wor den berekend, dat de nadelen voor de ar beiders voortvloeiende uit de devaluatie gedeeltelijk worden beperkt. De kosten van deze regeling komen ten laste van de be trokken werkgevers, doch mogen, niet wor den doorberekend in de prijzen. Een dode bij autobotsing in de mist Tussen Ootmarsum en Oldenzaal is gis teren tijdens een dichte mist een auto met zes personen tegen een autobus ge botst. De personenauto werd vrijwel ge heel vernield. Van de zes inzittenden werd de 21-jarige M. E. gedood en de 44-jarige J. V. zeer ernstig gewond. Pseudosfudente lichtte Haagse boekhandelaren op Onlangs deed een boekhandelaar in Den Haag bij de politie aangifte, dat hij was opgelicht door een jongedame, die voorgaf theologisch studente te zijn aan de univer siteit te Amsterdam. Voor het komende semester had zij voor 4 a 500.aan boe ken nodig. Om het verhaal aannemelijker te maken, vertelde zij dat haar vader vloot- predikant in West-Indië was en haar maan delijks een geldelijke toelage zond. Zij .kreeg zes boeken „op rekening", want „we gens moeilijkheden met deviezen" kon zij niet direct betalen. Toen de rekening aan het opgegeven adres te Amsterdam werd aangeboden, bleek zij daar niet meer te wonen. Uit het onderzoek bleek dat zij wel haar juiste naam had opgegeven. Spoedig werd de 21-jarige L. M. van der K„ wo nende in Den Haag gearresteerd. In Am sterdam had zij ongeveer 2000.ver duisterd ten nadele van het Wilhelmina- fonds, waarvoor zij zich als colleetrice had opgegeven. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat zij verschillende Haagse boek handelaren had bewogen, haar boeken zonder betaling te geven. De aldus veria-e igen boeken werden onmiddellijk als tweede hands boeken verkocht aan een boekhan delaar in de binnenstad, die deze boeken daarna terstond weer als nieuwe boeken in de handel bracht. Tegen deze boekhande laar is proces-verbaal opgemaakt. De jon gedame is ter beschikking yan de justitie gesteld. Vermoedelijke daders van roofoverval aangehouden De Amsterdamse recherche heeft thans in het Oostelijk deel van de hoofdstad twee jeugdige broers J. H. M. en H. M. aange houden, die ervan verdacht worden be trokken. te zijn geweest in de gewapende fdofdyferyèr yaö-' 2l3(^eptdmb.ei- op 'hét -bij;-! kantoor? van de Spaarbank der Stad Am sterdam aan' de Ceintuurbaan aldaar. Verschillende goederen, welke in de wo ningen van de aangehoudenen werden aan getroffen, en die waarschijnlijk zijn aan geschaft van het ontvreemde geldbedrag, benevens enige vuurwapenen en een bedrag aan geld, zijn in beslag genomen. Het onderzoek, wordt voortgezet. MOSSELEXPORT NAAR DUITSLAND HERVAT Sinds Dinsdag is de export van mosselen naar Duitsland weer toegestaan. De laatste jaren was deze uitvoer niet meer mogelijk. Het aan- en verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom zal uitvoermachtigin- gen afgeven aan die exporteurs, die over een relatie in Duitsland beschikken, welke in het bezit is van een importvergunning. Behalve deze uitbreiding van afzetgebied verwacht men nu ook een verminderde concurrentie van Deense mosselen op de Franse en Belgische markt, omdat de Denen vroeger altijd Noord-Duitsland van .mosselen voorzagen en alleen op de Belgi sche en Frans markt kwamen, toen Duits land zijn grenzen voor mosselen had ge sloten. De prijs is 11.50 per 100 kilo. Het toegestane tarra-percentage is 8 procent. De handel op Frankrijk is thans bijzon der levendig. POST VOOR HET TROEPENSCHIP „GROOTE BEER". Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 9 October iti Nederland worden gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres te bevatten de vermelding: „Aan boord van het troepenschip „Groote Beer", op thuisreis naar Nederland". Schema van 1939 wordt gevolgd De minister van Binnenlandse Zaken heeft een dringend beroep gedaan op de burge meesters der Nederlandse gemeenten de organisatie der bescherming tegen lucht- aanvallen ter hand te nemen, opdat dit belangrijke onderdeel van onze national? verdediging tijdig paraat zij. Deze oproep is vergezeld gegaan van een leidraad voor de opbouw van een civiel? luchtbeschermingsorganisatie. Uit deze richtlijnen blijkt, dat men voor de toekomst in grote trekken hetzelfde schema denkt te volgen als gold bij de mobilisatie in 1939. De maatregelen zullen evenwel van veel ingrijpender aard blijken te zijn. De gemeenten zijn verdeeld in twee cate gorieën: de A-gemeenten, waarin zich be vinden militaire instellingen, belangrijke haveninstallaties, gewichtige verkeers knooppunten en (of) voor de oorlogvoering van belang zijnde industrieën, of die een aanvalsobject voor vijandelijke vliegtuigen kunnen worden, omdat zij grote bevol kingscentra vormen. Haarlem valt volgens deze indeling in deze groep. De B-gemeenten dragen meer een platte landskarakter. Atoombom buiten beschouwing In de paragraaf waarin de aanvalsmid delen worden besproken staat te lezen: „Het gebruik van gas-, bacterie- en atoom wapenen kan voorshands buiten beschou wing worden gelaten, zonodig zullen hier omtrent nadere mededelingen volgen." Uit het hoofdstuk over de van gemeente wege te treffen maatregelen blijkt, dat in het bijzonder aan de geneeskundige dienst veel aandacht zal worden besteed. Reeds nu zal het nodig zijn de inrichting van over de gehele stad verspreide genees kundige hulpposten voor te bereiden, in de buitenwijken zullen noodziekenhuizen wor den ingericht, EHBO-ploegen moeten ge formeerd worden, evenals transportcolon nes, want, daar de mogelijkheid bestaat dat vele stadsdelen tegelijk getroffen worden, zullen de gewonden naar de omliggende gemeenten moeten worden afgevoerd. De brandweer Ook voor de brandweer wordt een ge decentraliseerde opstelling van personeel en materiaal in de buitenwijken aanbe volen, terwijl de bluswatervoorziening moet worden uitgebreid door het graven van blusvijvers. Sociale dienst Nieuw is ook de Sociale Dienst. Deze heeft tot taak de daklozen onder te bren gen, de doden en gewonden te registreren, voedsel en kleding aan getroffenen en aan het personeel van de hulpdiensten te ver strekken. Ook commandopost buiten de stad De commandopost van het Hoofd Be scherming Burgerbevolking (HBB) dat be last is met de leiding van de gemeentelijke organisatie, zal ook buiten de stadsrand SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 m. flanel gevoerd f] Üfj maten 40 t/m moeten worden ingericht. De verbinding met de wijklxoofdexx en de hoofden de: hulpdiensten kan onderhouden worden mei behulp van mobilofoons en walkie-talkies Een eigen luister- en uitkijkdienst wordt, gezien de huidige snelheid der vliegtuigen waardeloos genoemd. In de leidraad wordt voorts aandacht besteed aan de keuze van het personeel, ds opleiding daarvan en aan de vraag of df bevelvoering gecentraliseerd of wijksgewij; moet worden opgezet. Voor de A-gemeen ten wordt een tussenvorm aanbevolen. Hogere eisen aan de bedrijf?, bescherming Ook de bedrijven zullen bijzondere be schermingsmaatregelen moeten treffen waaraan naar gelang van de aard en om vang van het bedrijf hogere eisen kunne: worden gesteld. Beschermingsplai De Minister vraagt tenslotte aan de ge- meenten, dat een gedetailleerd bescher- mingsplan wordt opgesteld betreffende organisatie, de instructie en leiding van di diensten, verbindingen, personeel, vorde ring van gebouwen en materieel. Voor Haarlem zullen zeker 2500 tot 306: vrijwilligers noodzakelijk zijn om alle pos ten en diensten te bezetten. E E N FRISSE WAS MET Heerlijke eis 56. Zo schreden Ernest Klapper en Panda hand in hand langs de tribunes, langs de juichende toeschouwers. Een paar sterke arbeiders hadden de rest van Tsjoeketsjoek op hun schouders genomen en volgden hen, opdat het'ros, dat zelf niet meer liep, óók toegejuicht kon worden. „Zo zie je nu maar!" riep Ernest Klapper. Zo'n uitvin ding is een mooi iets! De Grote Knol Ren- Prijs! Nu zal ik Tsjoeketsjoek weer hele maal kunnen repareren, en dan kan ik de bakker en de melkboer betalen, en mis schien houd ik dan zelfs wel wat zakgeld over! Mooizo'n uitvinding!" „Ja, maar, baas," zei Panda, „vergeet u niet iets?" „Ik vergeet nooit iets!" riep Klapper. „Êen uitvinder heeft een stalen brein!" „Ja, maaruw weddenschapzei Panda. „Weddenschap? Wat O! Weddenschap! Ja, natuuurlijk! Daar móet ik onmiddellijk nog epen werk van maken!" En daar ging hij al, hollend, naar Joris Goedbloed. Nu stond Joris Goedbloed intussen heel snel het bord schoon te vegen, waar hij al zijn weddenschappen op geschreven had. Er was al niets meer te zien van dat opschrift: „Tsjoeketsjoek; 1000 :1". Maar Klapper riep: „Mijn geld! Mijn weddenschap! Dui zend tegen één!" „Ach, u zegt?" vroeg Joris. „U doelt toch bijgeval niet op dat- aardige, kleine grapje tussen ons? Dat weddenschapje voor de pret? Kom nu toch, mijn beste! Gij verstaat geen scherts! Het kan toch niet zijn, dat gij geld wilt trekken uit ons vriendschappelijk vrolijkheidje?" Terwijl hij zo sprak werd het wel duide- lijk, dat hij Ernest Klapper diens eerlijk deel niet wilde betalen. De schurk Temidden van dieven en oplichters \vi daar gistex-en opeens een zaak vaix een oui Santpoorts dametje voor de Haarlemss rechtbank. Zij was in appèl gekomen va: eexx vonnis van de kantonrechter en zij ze; er geenszins crimineel uit. Het was oi geen ernstig misdrijf, waar zij zich voor ki te verantwoorden. Haar vijf jonge Iers settertjes waren over het hek, bij de burei in de tuin geklommen en hadden daar he leven van eèn aantal kippen tot een on zekere zaak gemaakt. Maar het was alle maal goed afgelopen. „Heeft u die hondjes nog?" vroeg de pre sident. „Neen, die jongen niet meex'. Alleen d vader en de moeder nog". „Dus", concludeerde de kadi, „er bestas alle kans dat dit nog eens gebeux't?" „Weineen, edelachtbare", pi-otesteerdi de dame, „dat kan ik toch wel verhinde ren". „Ach, dat weet ik allemaal'niet zo pre cies", antwoordde de president. En gaf he! woord aaix de Officier. Op grond van het feit, dat niet in de dag vaarding stond vermeld, of de overtredinj tussen zonsopgang en zonsondergang wal begaan (zoals dat is voorgeschreven) eistl deze ontslag van rechtsvervolging. „Nou, wat vindt u daar wel van?" infor meerde de president, op de toon van Sin terklaas, die een verlegen meisje een pop heeft gegeveix, althans gaat geven. „Heerlijk", zei het dametje. En „daaag edelachtbaren". DE „VAN OLDENBARNEVELT" VERVOLGT ZIJN REIS. Het m.s. „Jóhan van Oldenbarnevelt" dat door een defect aan de dynamo genood zaakt was de haven van Lissabon aan tl doen, heeft Donderdagmiddag om een uir zijn reis naar Indonesië voortgezet. Wit-Rusland. Radio Moskou vex-telde c het Donderdag in Moskou voor het eers in dit seizoen gesneeuwd heeft. Rots. Het 6369 ton metende Britse motor schip „Farxtee" is bij Penzance aan ai Zuid-West kust van Engeland op eei rots gelopen en daarbij volkomen ver nield. De bemanning van 54 koppel begaf zich in de reddingboten en weri later opgepikt door een reddingsvaar tuig van de Scilly-eilanden. De „Fantee' was Woensdag uit Amsterdam vertrok ken met een lading West-Afrikaans tim merhout en aardnoten aan boord. Aar boord bevonden zich geen passagiers (United Press.) Echt. De politie te Manilla heeft volgeni United Press de 28-jarige mevrous Lour des Santos bevrijd uit een afge sloten vertrek zonder ramen, waarin zi; volgens haar zeggen drie jaar door haai jaloerse echtgenoot gevangen is gehou den. Haar dochtertje van twee en eer half jaar was xxog nooit buiten de kamei geweest. De vrouw is naar een zieken huis gebracht, omdat zij lijdt aan onder voeding en andere kwalen. Op het ogen blik zit de echtgenoot, Alfredo Santos in een afgesloten vertrek, namelijk in de gevangenis vaix Manilla. Ton overvloede. Ten gerieve van hen c anders verwacht hadden zij nog mede gedeeld dat een aantal Oost-Europese landen het Russische voorbeeld gevolge hebben of binnenkort zullen volgen tol aankondiging van diplomatieke betrek kingen met het communistische China, verbreking van het diplomatiek contacl met Kanton, het zenden van protest nota's naar de Westelijke mogendheden over de instelling van een West-Duitse staat en het organiseren van allerlei diplomatieke stappen om hun afkeer van het Tito-bewind tot uiting te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2