3$%it van Sttiens Eerste K.L.M.-passagier terug op Schiphol Jxlifafen Vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen wordt wellicht herzien Kwestie der principiële dienstweigering kreeg door zijn activiteit urgentie „FINIA" DAMESHOEDEN Er zit een luchtje aan de eerste snoek van dit seizoen Vrijdag 7 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 Dertig jaar geleden van Londen naar Amsterdam Uw Leverancier van alle Ziekenfondsen GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 Dertig jaar is het nu geleden, dat de K.L. M. de eerste luchtlijn AmsterdamLonden opende. Het eerste vliegtuig, dat 135 minu ten na het vertrek van Londen op Schiphol neerstreek, voerde maar heel weinig pas sagiers met zich mee. Rhodes, een redac teur van een van de Londense dagbladen, was er één van; gezagvoerder van de oude, verbouwde Airco 16 B-EALU was de heer Shaw. En toen gisteren de K.L.M.-Convair „Al- bert Cuyp" op onze belangrijkste lucht haven landde, zaten daar weer die twee zelfde mannen in. Rhodes en Shaw, beiden uiteraard vrij wat ouder, maar met een zelfde enthousiasme toch nog voor de lucht vaart. De camera van fotograaf De Haan richtte zich op Shaw, op Rhodes. Zo gebeurde dat in 1920, zo gebeurde dat Donderdagmiddag 6 October 1949. Rhodes, een paar jaar ouder maar nog even vitaal en thans een der beste medewerkers van het Engelse blad „The News of the World", Shaw, die thans niet meer in, maar „van" de luchtvaart leeft, als Shell-man en fotograaf De Haan, toen een schriele jongeman met meer been dan vlees, nu de bollige oude routine in het vak, die voor zo'n opdrachtje zijn hand niet meer omdraait. Dertig jaar bestaat de K.L.M., 29 jaar plus een paar maanden onderhouden de „Vliegende Hollanders" een pendeldienst tussen Londen en Amsterdam. Vandaar, dat al deze pioniers gisteren aan de vooravond van het 30-jarig bestaan van onze nationale luchtvaartmaatschappij bijeengekomen wa ren op dat zo veranderde Schiphol. Shaw nam boven de Noordzee even de stuurknuppel in zijn knuisten en toen de Convair voor het stationsgebouw taxiede, stak hij vanuit de stuurstoel trots zijn hoofd uit de cockpit. Fotograaf De Haan ontspande de sluiter van zijn camera anno 1949, maar de mond van Shaw viel van Verbazing open. „Bent u die „Die ben ik Het gebeurt maar zelden, dat fotografen elkander vereeuwigen, maar vandaag op Schiphol gebeurde het. De Haan moest op een plaatje tezamen met zijn „slachtoffers" van 192Q en hij onderwierp zich braaf aan de aanwijzingen van zijn collega's. Burgemeesterlijke woorden Uit naam van dr. Plesman, die op het ogenblik buitenslands vertoeft, heette het hoofd van de K.L.M.-persdienst, de heer R. Vogels, de eerste van de drie millioen pas sagiers, die de K.L.M. sindsdien heeft ver voerd, welkom op Schiphol en met hem ex-vlieger Shaw en de heer Spry Leverton, destijds lid van het grondpersoneel van Croydon, die de eerste LondenAmsterdam machine op Croydon nawuifde. ,-,Op deze gedenkwaardige dag in de ge schiedenis van het luchtverkeer is het voor mij een groot genoegen om u en de stad Amsterdam van harte te feliciteren en de beste wensen van de stad Londen te zenden. Toen de eerste gewone luchtdienst tussen onze beide ste den werd geopend heeft mijn voorganger, wijlen Sir Edward Cooper, de Amsterdamse burgemeester medegedeeld, dat hij er ver trouwen in had dat het nieuwe en belang rijke verkeersmiddel de vriendschap en de samenwerking tussen onze beide steden zou verstevigen". Deze woorden zond de Lord Mayor van Londen mee met de „Albert Cuyp" voor zijn Amsterdamse collega en hij ein digde zijn schrijven met: „Plet is niet mo gelijk te voorspellen wat de toekomst voor ons verborgen houdt, maar het is mijn oprechte wens, dat mijn opvolger over 30 jaar zal kunnen spreken over de vervulling van onze wens van vandaag, n.l. dat een met inzicht geleid luchtverkeer moge bij dragen tot vrede en welvaart onder de mensen." Het eerste bezoek gold de burgemeester van Amsterdam, bij wie het gezelschap enige tijd op het Prinsenhof vertoefde. Amsterdams eerste burger gaf zijn gasten een schrijven mee voor zijn Londense ambt- 0 ALBERT €UYP Shaw (links) en, Rhodes in de cockpit hij hun aankomst gisteren op Schiphol. Was Uw wol veilig in r pak. NoUo 100 gr. „Zuiderkruis" ontscheept Zondag Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 Octo ber in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal de ontscheping beginnen op Zondag 9 October te acht uur. Aan verwanten of vrienden wordt geen toegang verleend tot het ontschepingster rein; alleen dan is de afvoer der repa- triërenden zonder vertraging mogelijk. De chauffeurs van de bussen zijn geïn strueerd niet buiten het ontschepingsterrein te stoppen voor begroetingen of het over nemen van passagiers. Met nadruk wordt men derhalve, om persoonlijke teleurstelling en algemene ver traging te voorkomen, verzocht het gebruik van eigen vervoermiddelen achterwege te laten, de repatriërenden niet aan het hek te gaan begroeten en de terugkeer der op varenden thuis af te wachten. 'Agenda voor Haarlem VRIJDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg: Dilettanten operette gezelschap „Diogé" „Hongaarse bruiloft", 7.30 uur. Spaarne: „Het tijgermeisje", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Holly wood öp z'n kop", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote passie". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte duivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Van de duivel bezeten", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kus des doods", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: „Die Csardasfüstin" (Hoofdstad operette), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. genoot. Daarin betuigt mr. d'Ailly zijn dank voor de ontvangen gelukwens en brengt zijnerzijds de oprechte wens tot uitdrukking dat in de volgende decennia de burger luchtvaart zich onder gunstiger omstandig heden, in vrede en vrijheid zal mogen ont wikkelen. Aanbieding vlaggestandaard Hedenmorgen heeft de waarnemende voorzitter der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, in tegenwoordigheid van het hoofd bestuur dier vereniging, der directie van de K.L.M. en van een deputatie van het K.L.M.-personeel een vlaggestandaard aan geboden. Deze standaard is een geschenk van de K.N.V.V.L. Hij is geplaatst nabij de hoofdingang van het K.L.M.-hoofdkan'toor te 's-Gravenhage. „Uw vlag, waardoor Gij dertig jaar geducht waart, was eens de daad, die onze droom voorzag: vereend in „Koninklijk" en „Lucht vaart" zijn wij Uw standaard en Gij onze vlag! De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. op 7 October 1949 aangeboden dooi de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ter bevestiging ener dertig jarige vriendschap." K.L.M.-jubileum werd ook in Brussel gevierd Vooraanstaande personen uit de Belgi sche luchtvaart, de politiek, de diplomatie en het Belgische economische leven, zaten Donderdag in Brussel aan bij een maaltijd, hun aangeboden door de K.L.M. ter ge legenheid van haar dertigjarig bestaan. De Belgische regering was vertegenwoor digd door de minister van Economische Zaken, de heer Duvieusart, en de heer Segers, minister van Verkeerswezen. De Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten. verwel komde de gasten en vertelde dat de K.L.M. een „lievelingskind" is van het Nederland se volk en dat dr. Plesman de vader ge noemd mag worden. De voorzitter van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena", de heer Gil bert Perrier, wenste de K.L.M. uit naam van het gehele Sabena-personeel veel suc ces voor de toekomst. Hij overhandigde de heer Plesman een fraaie gedenkbeker ter herinnering aan de uitstekende samenwer king tussen „Sabena" en K.L.M. Daarna voerde de heer Plesman het woord. Hij gaf een overzicht van de vorde ringen sinds de oprichting van de K.L.M. en zeide dat de tijd in zicht is dat de vlieg tuigen met atoomenergie gedreven zullen worden, „misschien over 15, misschien over 20 jaar." De Belgische minister van Verkeers wezen, de heer Segers gaf in een geestige toespraak uiting aan zijn bewondering voor de ondernemingsgeest en stoutmoedigheid van de K.L.M. en van het Nederlandse volk. TWEEDE KAMER Critiek op hef wetsontwerp inzake het zuiver wetenschappelijk onderzoek (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal een onderzoek doen in stellen naar de mogelijkheid om het voor schrift, dat de gemeenten verplicht van de bioscopen 35 procent vermakelijkheids belasting te heffen, te wijzigen. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. T e u 1 i n g s, die voor het eerst in deze kwaliteit in het parlement optrad, verklaarde dit Donderdagmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen, die de heer Nederhorst (PvdA) naar aanlei ding van het bioscoopconflict in Gouda ge steld had. De regering is namelijk tot het inzicht gekomen, dat deze hoge belasting tot onge wenste consequenties leiden kan. In Gouda is dit geschied. De bioscopen zijn er geslo ten en de Nederlandse Bioscoopbond, die zich achter de Goudse ondernemers stelt, helpt daar een handje door uitkoop van schouwburgvoorstellingen en concerten en door weigering van zalen, waardoor de Gouwenaren van alle vermaak verstoken zijn en de gemeente aanzienlijke inkomsten derft. Wat die gederfde inkomsten betreft, wil HET LUCHTNET DER KLM Wat er groeide uit dat schuchtere anderdaagse luclitlijntje naar Londen, xvaarmee de K.L.M. nu der tig jaar geleden haar activi teit begon, toont de ven- staande beeldgrafiek. De luchtvloot der K.L.M. telt thans 107 vliegtuigen waar mee 10S steden, verdeeld over 50 landen, bevlogen worden. In totaal werd er in 194S door de maatschap pij 160.000 uur gevlogen tegen 600 uur in 1020 Per dag wordt gemid deld meer dan 65.000 km. afgelegd (ruim Vfe maal de mrd-omtrek)De gemiddel de vliegsnelheid is thans 350 km. per uur, terwijl deze in 1920 slechts 1Ö0 km. bedroeg. Het aantal door de KLM vervoerde passagiers bedroeg in de periode 1946 tot en met 1948, 1 millioen over een afstand van 1400 km., hetgeen, anders uitgedrukt, overeenstemt met het over brengen van bijna de gehele bevolking van de provincie Noordholland naar Madrid GARRY DAVIS BOND DE KAT DE BEL AAN Zoals bekend is Garry Davis tegen zijn oorspronkelijk voornemen in opnieuw in de openbaarheid getreden. Ditmaal echter niet als veteraan voor het wereldburger schap, maar in de kwaliteit van voorvech ter voor militaire dienstweigering op prin cipiële gronden. In zijn leren jasje en met zijn schrijf machinekoffertje onder het hoofd heeft Garry zich onlangs in zijn slaapzak ter ruste gelegd op het trottoir van de Parijse gevangenis Le Cherche-Midi, waar de jonge dienstweigeraar Jean Moreau zit opgeslo ten. Hij is sedertdien al een paar maal door de politie verwijderd en ingerekend, maar elke keer keerde hij na zijn ontslag uit de cel weer terug naar de deur van de gevan genis. om daar met zijn geestverwanten op „Ghandiaanse" wijze tegen Moreau's arrest te protesteren. Ook die geestverwanten werden natuurlijk opgebracht en de politie heeft zelfs een inval gedaan in het hotel, waar Garry's „secretariaat" is gevestigd. Maar omdat men hun wettelijk niets ver wijten kon, moesten elke avond die paar honderd arrestanten weer worden losge laten, waarna ze onverdroten terugkeerden naar le Cherche-Midi, om daar hun symbo lisch verzet te manifesteren. Nu Davis een publieke persoonlijkheid is geworden, die bovendien de bijzondere protectie van president Auriol geniet, dur ven de autoriteiten weinig tegen hem te beginnen en iedereen vindt hem bovendien een sympathieke jongen. Het ziet er daarom naar uit dat de agita tie rond de gevangenschap van Moreau pas tot rust zal komen wanneer eerst het vraag stuk van de principiële dienstweigering door de regering onder ogen is gezien en opgelost. Inmiddels hebben verschillende parlementsleden al te kennen gegeven de regering op dit punt te willen interpelleren. In Frankrijk worden gewetensbezwaren tegen de dienstplicht namelijk nog steeds niet erkend en een dienstweigeraar wordt behandeld als een gewone misdadiger. Sir Robert Ho Tung, die als de rijkste man van China geldt, maakt met zijn se cretaris en twee verpleegsters een reis door Europa. Op het ogctiblik vertoeft hij Zweden, waar hij door de kroonprins in het koninklijk paleis te Stockholm werd ontvangen Moreau, die 5 Mei door een militair tri bunaal tot een jaar gevangenschap is ver oordeeld, werd op 14 Juli, de nationale feestdag, door de president van de republiek amnestie verleend. Omdat hij echter bij een hernieuwde op roep van het leger in zijn eerste weigering bleef volharden, werd hij op 9 September ten tweede male ingerekend. Voor de wet is hij nu een recidivist. Men zit met dit geval thans in de knoop, want wanneer op deze jongeman geen enkele uitzonderings maatregel wordt toegepast, dan zal hij in arrest moeten worden gehouden tot het moment dat hij niet meer dienstplichtig is, dat wil zeggen tot zijn vijf en veertigste jaar! Uitzonderingsmaatregelen achten de autoriteiten gevaarlijk omdat daardoor een precedent zou worden geschapen waarop ook elementen om redenen, die met begin selen van menselijke waardigheid niet zo veel hebben uit te staan, zich zouden kun nen beroepen. Gevallen van militaire dienstweigering kwamen in Frankrijk tot dusverre maar zelden vooi\ Garry Davis heeft thans ook hier een steen in de vijver geworpen en het is niet onwaarschijnlijk dat door zijn daad de Franse principiële dienstweigeraar, even als in andere landen een erkend statuut zal krijgen. Wij openen hel najaarsseïsoen met een ongeëvenaarde chique collectie Modelhoeden Barteljcrisstraat 53, Haarlem Besmettelijke ziekten In twee statistieken verschil lende cijfers over Haarlem In de officiële gegevens van de Volks gezondheid lezen wij dat in de maand Juni in Haarlem zijn vooi'gekomen: 1 geval van typhus, 19 van roodvonk, 4 van diphtheri- tis en 4 van malaria. Het opmerkelijke is evenwel dat de Sta tische gegevens der gemeente Haarlem, on langs verschenen, de volgende cijfers over die maand gaven: 1 typhus, 16 roodvonk, 2 diphterie en 4 andere gevallen. Wij hebben er al eerder de aandacht op gevestigd, dat verschillen in officiële sta tistieken verwarrend werken. In Bloemendaal kwam 1 geval van rood vonk voor. In Haarlemmermeer: 1 geval van rood vonk en 2 van diphterie. In Heemstede 1 geval van roodvonk. In Hillegom 1 geval van diphterie. Twee gevallen van lepra werden in Am sterdam geconstateerd. Ook Nicht ging mee We hebben er één vrienden. Een snoek van zeven pond en vier ons. Maar om nou te zeggen: „Gut, gut, wat zijn we er blij mee. Wij zullen nochtans het verhaal niet bij de staai-t aanvatten, want dan loopt de boel in het honderd en raken wij de lijn kwijt. Het geschiedde dan dat Nicht op de voor avond van de vis-dag zei: „Ik wil ook wel eens mee", waarop Neef en wij elkaar eens aankeken. Een beetje bedenkelijk, want bij snoeken hoort regen en storm en dus geen vrouw. En Neef zei aarzelend: „Kijk toen ik je indertijd ten huwelijk vroeg, heb ik gezegd dat ik jou wel iemand vond om mee uit vissen te gaan, maar dat moet je weer niet al te letterlijk opvatten". Waar op Nicht weer zei: „Oh, als je mij niet mee wilt hebben. Zodat u wel vat, dat wij de volgende morgen gedrieën in de auto stapten en niet zonder sombere vermoedens de hengelspul- len inlaadden. Die vermoedens werden overigen al' meteen bevestigd toen Nicht de boterhammen en de thermosfles in de schoudertas wilde stouwen. Niet zonder pijn. in het hart om dit sacrilège, hebben wij toegezien hoe de spinnerdoos inschik kelijk moest doen tegen de broodjes kaas. Wij konden ons slechts troosten met het idee dat wij nu iemand bij ons hadden, die thee kon zetten, cigaretten aan kon steken en de boot roeien. Wij spraken deze gedachte dan ook op verheugde toon uit. In Nichts ogen kwam toen de dreigende blik van de geëmancipeerde vrouw en duister sprak zij: „O ja?" De trots van de visser Wij roeiden derhalve zelve maar kon zijn positie als hoofd van het gezin tot meer Kanninefaat-achtige standaard zou kunnen verheffen. Voor Neef en ons die zojuist echte „wobblers" hadden aangeschaft, was de kunstaas-keuze ditmaal niet moeilijk. Zo'n wobbler is een kunstvisje dat door kundige lieden uit hout vervaardigd is en er uit ziet als een voorn, die na een avond van gepast vermaak met lodderige blik naar huis toe zwalkt. Wij willen wel beweren dat wij zelden een vis met een zo alcoho listisch uiterdijk zagen en hoopten maar dat de snoek, ontstemd omdat hij niet op het feest gevraagd was, zijn woede op de on derhavige losbol zou koelen. Wij begonnen vol ijver te werpen en deden dat met een precisie die ons zelf verbaasde. Wij kregen sterk de indruk dat ook de snoeken door deze stupefactie gegrepen wei-den, en dat zij er met open monden naar stonden te kijken. Zij beten althans' niet. Derhalve waren wij na een uur van mening dat het weer niet deugde. „Het is draaiende wind", zei Neef nadat hij een natte vinger in de lucht had gesto ken, als wilde hij de aandacht van de bo venmeester trekken, „en dan bijten de snoe ken slecht. Dat heb ik tenminste laatst in een boekje gelezen". De spot voor dc visser Nu was dat allemaal niet zo erg geweest, wanneer Nicht niet met snijdend commen taar was gekomen. Zij weidde uit over de voor haar onbegrijpelijke liefhebberij om te zes uur het bed te verlaten, een heel eind met een auto te rijden, nog een heel eind met een boot te roeien, vijf harde eie ren te eten, vier uur lang een houten visje in het water te gooien en het er weer uit te halen, de snoeken aan het lachen te maken, een heel eind te roeien, een heel eind met een auto te rijden en om zes uur 's avonds weer doodmoe naar bed te gaan. En toen Neef opgewonden aan kwam hollen om buiten adem te vertellen dat een snoek den toch soelaas putten uit het feit dat een reuze kolk op zijn wobbler had gesla- Nicht ontegenzeggelijk aangenaam gezel schap is en nog meer uit de trots die wij straks zouden koesteren wanneer wij voor haar bewonderende ogen een snoek als een vloermat baas zouden worden. Ook in Neef scheen deze gedachte sterk te leven, want hij keek 51 verlangend naar een beste wete ring in de hoop dat een door hem volgens de regelen van de kunst verschalkte rover- gen, maar net gemist had, zei zij vinnig: „Spring er dan achteraan". Toen werd Neef in ernst kwaad en zocht zijn toevlucht tot de enige methode om te bewijzen dat hij niet de minste van de echtverbintenis is. „Doe jij het dan'es, als je het beter kan", zei hij gebelgd. „Da's best", zei Nicht en grisie hem de stalen werp hengel uit de bootten. Toen zij een kwar tier later de lijn uit de war had gehaald, tot over haar be-nylon-de enkels in de zachte kant was weggezakt en enige hartige woorden over snoekvissen in het algemeen had gesproken, zei zij geïrriteerd: „En wat moet ik nou doen". „Zie je wel", zei Neef niet zonder tevre denheid, „een grote mond, maar zelf niks kunnen. Altijd moet je ze het voordoen. Staat al twee uur te kijken en weet het nog niet. Kom maar eens hier vrouwtje, dan zal je man je dat eens hoogfijn wijzen". Hij beleerde haar daarop met tedere en af schuwelijk vriendelijke woorden omtrent de techniek van de werphengel. En toen hij gereed was, stond daar niet langer onze beminnelijke en charmante Nicht, maar een furie van een vrouw met een blik in haar og'en die onweer voorspelde. Wij legden onze hengel neer, namen een veilige af stand en hielden onze buik reeds vast voor het lachen dat wij straks zouden moeten doen. Toen ook Neef zich gedistanciëerd had, zei hij: „Eentwee.... drie". De val van de visser En daar zwaaide Nicht uit voor een „drukfout" die een krant duizend abonnés zou kosten. De wobbler spoot eerst zowat recht naar boven en werd toen via een wilde zwiep weer naar beneden getrokken waar hij met een grote klets in het water sloeg. Woedend begon Nicht te winden, maar toen wij hikkend van de lach nader bij kwamen, stond het stalen hengeltje in eens krom. „Hij zit vast", gierde Neef en wij lachten hartelijk mee. Toen keken wij even en zeiden beteuterd: „Ja, aan een grote snoek". Zo was het vrienden. Nicht had een beste snoek te pakken en zij kreeg hem nog aan de kant ook, al vreesden wij voor het ny lon-lijntje. Wij willen hierover niet verder uitweiden, want per slot van rekening in- terresseevt het niemand of en hoe Nicht een snoek ving. Wij gingen daarna zwijgend naar huis en vermeden eikaars blik. Nicht zei alleen maar: „Er zijn mensen die snoeken vangen en er zijn mensen die geen snoeken vangen". Deze woorden waren ons als zout in een schrijnende wonde. Bij Neefs huis gekomen, zeiden wij: „Wij gaan maar met een door". Bij Neef thuis hoeven wij niet meer over snoeken te praten. Maar ook onze dag zal komen. Als hij in 's hemelsnaam maar meer dan zeven pond en vier ons weegt. SPINNER de regering de gemeente wel tegemoet ko men door een uitkering uit het Gemeente fonds. Tot onderhandelingen gaat zij echter niet over, zolang het conflict duurt. De wij ziging van dc vermakelijkheidsbelasting, zo die mogelijk blijkt, zal alleen kunnen geschieden als geen nieuwe acties in Gou da of elders ingesteld worden. Wetenschappelijk onderzoek Zeven sprekers hebben Donderdagmiddag critiek laten horen op het wetsontwerp tot beyordering van het zuiver wetenschap pelijk onderzoek. Het waren mej. mr. Ten- deloo (PvdA) en de heren mr. Terpstra (AR), De Kadt (PvdA), dr. Stokman (KVP), Hoogcarspel (CPN), Ritmeester (WD) en Tilanus (CH), tegenover wie de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. Rutten, zijn geesteskind knap verdedigd heeft. In één opzicht was hem dat niet moeilijk. Alle woordvoerders juichten het namelijk toe, dat de regering het zuiver wetenschap pelijk onderzoek, dat verricht wordt op onze universiteiten, in laboratoria en grote ondernemingen, door particulieren en groe pen professoren en dat de minister defini eerde als het wetenschappelijk onderzoek, dat de toepassingswaarde niet tot direct doel heeft, wil stimuleren. Maar met de wijze, waarop de bewindsman dit wil doen waren lang niet allen het eens. De bedoeling is, zeide de minister, het zuiver wetenschappelijk onderzoek te co- ordineren, waarvoor een raad en vaste commissies voor de verschillende takken van wetenschap ingesteld zullen worden. Het tijdstip, waarop het wetsontwerp be handeld wordt, vonden mej. Tendeloo en de heer Tilanus verkeerd gekozen. Er is namelijk een rapport gereed geko men over de reorganisatie van het Hoger Onderwijs. Laten wij eerst eens afwachten, welke maatregelen daaruit voortvloeien, adviseerden zij de minister. Dat duurt dan een paar jaar, antwoordde prof. Rutten. Het rapport verschijnt pas in December in druk. Het bevat een aantal denkbeelden over hel Hoger Onderwijs, die met het zuiver wetenschappelijk onder zoek niets te maken hebben en waarvan de uitwerking in een nieuwe Hoger Onder wijswet zeker een paar jaar 2al vergen. Daarop wenste de bewindsman de bevor dering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek niet te laten wachten.. Voorts vreesden sommige leden, dat de raad, die ingesteld zal worden, le veel geld zal opslokken, dat beter aan het eigenlijke doel ten goede kan komen. Daarom be valen zij aan, niet deze raad of de com missies het geld, dat voor zuiver weten schappelijk onderzoek beschikbaar is, te laten verdelen, maar het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, De ministers voelde daar niet voor. De raad, waarin de wetenschap in haar ver schillende geledingen alsmede de overheid vertegenwoordigd zullen zijn, kan beter beoordelen, hoe het geld nroct worden aan gewend, dan het departement, betoogde hij. Bovendien kan hem met vertrouwen een coördinerende taak worden opgedra gen. Deze coördinatie is niet alleen nodig, omdat de afzonderlijke professoren slechts beperkte wetenschappelijke resultaten kun nen bereiken, maar ook om een zo inten sief mogelijk gebruik van dure wetenschap pelijke installaties mogelijk te maken. Voor een onttrekking van wetenschap pelijk onderzoek aan de universiteiten be hoeft men niet bevreesd te zijn. Een van de punten van critiek betrof het ontbreken van voldoende toezicht op de besteding van de gelden door de raad. Dr. Stokman (KVP) diende zelfs een aantal amendementen in om in dit opzicht waarborgen te scheppen. Van die waarborgen was minister Rutten niet afkerig, doch hij wilde ze niet in de wet opgenomen zien, aangezien de raad geen overheidslichaam is. maar een zelf standige instelling, die ook niet uilsluitend overheidsgelden beheert, maar tevens gel den van particulieren. Over dit punt is de Kamer het nog niet eens geworden. Enige amendementen zijn ingetrokken doch over de andere zal nog beslist moeten worden. De minister ont raadde opneming in de wet van controle door de Algemene Rekenkamer. Wil de Kamer dit toch, dan zal men de bepaling anders formuleren, vond de minister. Het was te laat geworden om daaraan nog te gaan dokteren. Om half zeven sloot de voorzitter de vergadering, zodat de Kamer nog eens op het zuiver wetenschappelijk onderzoek terug moet komen. Tijdens de vergadering van Donderdag middag bezette oud-minister Weiter de voorzittersstoel, toen dr. L. G. Korten- horst, de Kamerpresident, even afwezig was. De tweede voorzitter, mr. Donker was blijkbaar te veel in beslag genomen door het werk van.de Parlementaire Enquête commissie en de derde voorzitter mr. Terpstra, was in het debat betrokken, zo dat hij de vergadering niet mocht presi deren. Van de aanwezige leden was de heer Weiter het oudste lid in jaren. Tien minuten lang heeft de oud-minister van Koloniën de functie van president waargenomen. Th. E. Slof, constructeur van de „Postjager", overleden Na een ziekte van ongeveer twee weken is in zijn woning le Voorburg overleden de bekende vliegfuigconstructeur Th. E. Slot. De lreer Slot. die vier en vijftig jaar is ge worden. verwierf grote bekendheid als con structeur van de Pander „Postjager". Dit toestel nam deel aan de Melbourne Race in October 1934. Voorts was hij de ontwerper van de Pander-lesvliegtuigen, die voor de oorlog werden gebruikt voor de opleiding van vliegers en van de „Scheldemus" en „Scheldemeeuw", kleine één-persoonstoe stellen, waarvan de „Scheldemus" was uit gerust met een neuswiel, hetgeen in die tijd iets bijzonders was. De heer Slot bouwde deze vliegtuigen toen hij in dienst was van de Pander-vliegtuigenfabriek en van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", afdeling vliegtuigbouw. Het vorig jaar trad de heer Slot in dienst bij de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen als technisch adviseur. De begrafenis zal Zaterdag om 12 uur op de algemene begraafplaats te Rijswijk ge schieden. De heer A. H. v. d. Weide uit Bever wijk is benoemd tot onderwijzer aan een Chï. School te WeesperkarspeT.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5