M.s. „Wota" maakt geslaagde proefvaart „$4waxiet" Hotel „IE SCHELP" Zandvoort Kleermaker was vertrouwensman van de Sicherheitzpolizei Alma's dubbele taak Vrijdag 7 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Gistermorgen vertrok het m.s. ..Wota", een mooie, geheel door de Holland Nautie te Haarlem gebouwde coaster, door vele belangstellenden aan de wal toegewuifd van de De Ruyterkade in Amsterdam voor zijn proefvaart over het IJselmeer. Het schip was kleurig gepavoiseerd en er wa ren tal van genodigden aan boord om de eerste tocht mee te maken vooral uit het Noorden des lands, waar de rederij Hol- werda, de nieuwe eigenaresse van het schip, gevestigd is. Het grijze scheepje dat opvallend mooie lijnen heeft, meet 273 bruto register ton (124 netto) en wordt aangedreven door een 4 cylinder Ruston Hornsbee-Diesel die 200 pk. ontwikkelt. De bovenbouw van het schip is geheel van aluminiuum, 't geen een niet geringe gewichtsbesparing geeft. De afwerking van het schip is, hoewel natuur lijk niet luxueus, toch in alle opzichten berekend op het comfort van de beman ning van zeven koppen. De verblijven zijn keurig ingericht en bovendien heeft het schip centrale verwarming. Het schip, dat speciaal is uitgerust voor de houtvaart, staat onder commando van kapitein Holwerda uit Heerenveen, die te vens mede-eigenaar is. Het was dan ook geen wonder dat de kapitein gisteren bij de proefvaart bijzonder in zijn nopjes was met zijn nieuwe schip en hij glunderde breed-uit tegen zijn gasten, waarvan een groot aantal per autobus uit Heerenveen naar Amsterdam was gekomen om de proefvaart mee te maken. Onder de gasten bevonden zich voorts ir. E. van Dieren, di recteur der Holland-Nautic en zijn echt genote en een aantal leveranciers van on derdelen. Zij konden allen volkomen tevreden zijn over deze eerste tocht die op het IJselmeer werd gehouden. Het schip haalde bij de snelheidsproef bijna negen mijl en in die- gf per water zal de snelheid nog wel hoger zijn. Ook anker- en stuurproeven verlie pen geheel naar wens. Toen het tot de toe spraken kwam, kon ir. van Dieren dan ook met trots spreken over dit stuk werk van de Holland-Nautic en kon kapitein Hol werda gewagen van de vreugde waarmee hij dit mooie schip zal commanderen. Op de Kaasmarkt in Gouda heeft de C.C.D. een partij kaas van eerste kwaliteit in beslag genomen, die voor f 1,98 per kilo gram was verkocht. De prijsstop voor deze kaas op de Goudse markt is f 1,95. Behoort u nog tot de weinigen, die het nooit met een Groentje in Haarlems Dagblad hebben geprobeerd? Neem de proef dan nu, om overtuigd te worden, zoals zo vele tienduizenden Een fraai stukje scheepsbouw van de werf van de Holland Nautic te Haarlem, de coaster „Wota", maakte gisteren zijn proefvaart op het IJselmeerwaar het schip kon tonen dat het naast zijn mooie lijn, over goede technische kwaliteiten beschikt. Eerst even kijken bij BARTELJOK1SSTRAAT 27 Japonstof 150 cm breed Verkoop van huizen De uitslag van de Donderdag gehouden veiling in het Notarishuis luidt: Oosterhoutlaan 3, f16.100, N. N.; Gen. de Wetstraat 36, f2445, H. van Dijken; Tempeliersstraat 28 zw. en rd„ f 11.225, J. P. v. d. Aardweg qq.; Amsterdamstraat 36, f6925, B. J. M. Jonckbloedt qq.; Wilhel- minapark 18, f9200, Th. M. Romijn c.s.; Wilhelminapark 19, f 10.500, J. W. G. Anschütz qq.; Wilhelminapark 21, f8100, J. Bakker c.s.; Wilhelminapark 22. f8350, Th. M. Romiin c.s.; Frans Halsstraat 50 zw. en rd., f 5650, Mevr. A. M. BakkerBeu ker; Leids,eplein 30 zw. en rd, f 6825, Mevr. A. M. BakkerBeuker. Nijverheidsonderwijs Aan de Protestants Christelijke Nijver heidsschool, Tetterodestraat, is toestemming verleend, om naast de opleiding tot lerares N VII (Huishoudkunde en Wasbehande- ling), ook de opleiding tot lerares N VIII (Koken en Voedingsleer) ter hand te ne- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 6 October 1949 GEHUWD: 6 Oct., K. A. Niermeijer en G. Krans; H. Enzerink en E. M. van Gend; E. Reinders en C. M. Hijkoop; J. A. Voer man en J. L. Meijer; E. A. E. Kriz en C. J. Pieters; B. A. Bosch en F. E. de Jel; L. C. J. Rumpff en J. S. B. Blom; H. Serné en A. H. van Es; A. M. van Amerongen en A. H. van Hamburg; H. J. Holsappel en A. A. Teljeur. BEVALLEN van een .zoon: 4 Oct., W. K. van RiemsdijkKoekenbier; 5 Oct., C. RomboutPieterman; B. J. M. Berndsen Meijer; J. M. Pottvan Veen; P. Wegman Molenkamp; A. A. SchoutenKoldewijn; 6 Oct., D. WeggelaarGroot; M. C. Holie- rookUmans: H. A. Joost.envan Bruggen. BEVALLEN van een dochter: 4 Oct., M. H. Happévan der Horst; 6 Oct., A. M. van NoortPleij. OVERLEDEN: 4 Oct., E. G. de Moes— Lukoschus, 46 j., Nachtegaalstraat; J. Bie- gel, 62 j., Gasthuisvest; M. Uvenhoven Boon, 72 j Doelstraat. „Hongaarse Bruiloft" Een verzorgde operette uitvoering van Diogé Het „Dilettanten-Operette-Gezelschap" (Diogé) deed ditmaal een bijzonder geluk kige keuze; „Hongaarse Bruiloft" van Herm. Hermecks, met muziek van Nico Dostal, is een operette van goed gehalte, zowel wat het libretto als wat de muziek betreft, welke laatste soms een voornaam cachet heeft en op menige plaats zeer ka rakteristiek is. Met dat al stelt het werk lang geen geringe eisen aan toneelactie, dans en figuratie, aan solo- en koorzang, orkestspel en algehele aankleding. Maar Diogé heeft moeite noch kosten gespaard om te trachten aan al deze eisen te vol doen. Het is, zoals het nu eenmaal in een operette hoort, een dwaze geschiedenis. Ik zal ze maar niet trachten na te vertellen, ten einde het effect der verrassingen niet te schaden voor diegenen welke de tweede uitvoering heden avond zullen bijwonen. Genoeg zij te vermelden dat het geval zich afspeelt in een schilderachtig kader. Het optreden in het laatste bedrijf van keizerin Maria-Theresia bepaalt een tijkvalc om streeks 1750 dat een rijke costumering vergt en bovendien doet de nationale Hon gaarse klederdracht daarvoor in kleurig heid niet onder. De frisse décors doen, wat het pittoreske betreft, de rest. Vooral de toneelschikking van het derde bedrijf ver dient een compliment Het is begrijpelijk dat er in zo'n stuk momenten voorkomen waar de dilettant geen raad mee weet, die hij niet impro viserend weet te vullen; maar zulke ogen blikken kwamen bij de opvoering van Don derdagavond toch betrekkelijk weinig voor. Bep SteenkistOushoorn en Kick Steen- kist vormden een paar dat zich bijzonder vlot en, wat het zingen betreft, zeer be hoorlijk van zijn taak kweet. Leni Cramer —van Rooy en Jaap Kaan vormden een tweede paar: zij in spel en zang zeer ver dienstelijk; hij in beide kwaliteiten op merkelijke vooruitgang tonend, vooral in het laatste bedrijf. Jan Vander zorgde voor een typische uit beelding van zijn komische rol. Willem Hensen onderscheidde zich door zijn zang. Leni Vanderde Jong deed in haar spreekrol wel behoorlijk kattig, maar een carïcaturale grimering had dit nog belang rijk kunnen aandikken. Men wil het altijd nog te netjes doen; maar comedie is co- medie! En operette eist caricatuur. Behalve voor een historische figuur, zoals hier Maria-Theresia, die zeer waardig uitge beeld werd door Bep HulsbergenDuyff. De andere rollen en rolletjes waren goed verzorgd. De belangrijke taak van het koor er was ook een vrij grote heren bezetting was vocaal en scenisch bijzon der goed voorbereid. Wat het dameskoortje in 't begin van III presteerde, was bijzon der fraai. Van tijd tot tijd kwam er even een zons verduistering en dan danste het ballet. Het menuet in IV was bijzonder fraai; een compliment aan Ans Dukker, die deze choreografie verzorgde. Maar het merkwaardigste van de avond was wel het orkestje, dat helemaal geen spoor van dilettantisme liet merken. Regisseur K. L. Baars en dirigent Henk Steenkist hebben ditmaal bijzonder veel bereikt met de amateurs van Diogé. Het v/as een der beste geslaagde operette-op voeringen door liefhebbers, die ik sinds jaren zag en hoorde. JOS. DE KLERK Ttsxi2 Bel MêOOi PAG EN NACHT Het asfalteringswerk in Haarlem Omstreeks 18 October is het Plein gereed Het asfalteringswerk op het Plein vor dert thans. Juist heden is het laatste beton gestort. Nu moet er nog wat afgewerkt worden aan de vluchtheuvels en de grote ronde verkeersheuvel in het midden bij de Dreef. Ook moet het beton nog „bester ven". Het is evenwel aan te nemen dat op 17 October het asfalt gestort zal worden. In één dag is dit gebeurd. Op 18 October is het gehele asfalteringswerk op het Plein dus voltooid. Een uitkomst voor het verkeer! Ook op het Stationsplein moet nog een stuk asfalt gestort worden. Dit zal ver moedelijk op 16 October plaats hebben. Dan is voor de gemeente Haarlem het asfalteringswerk afgelopen. De Rijkswaterstaat moet nog de Scho- terweg in orde maken, nadat daar ook de tramrails verwijderd zijn. Binnenkort be gint de Rijkswaterstaat met het in orde maken van het Soendaplein. Verbandscommissie Nazorg Volgend jaar zal het 25-jarig bestaan van Nazorg gevierd worden. Het ligt in de be doeling van de Verbandscommissie de con tribuanten een feestavond aan te bieden. De commissie zou dan graag aan het be stuur van Nazorg en in 't bijzonder aan het hoofd, de heer E. P. Schuyt, een groot aantal nieuwe leden overhandigen. De com missie ledenwerving, bestaande uit mevr. M. v. d. WallDuyvendak, presidente, mej. E. Berrink, secretaresse en A. H. Bloem, penningmeester, belegt daartoe een bijeen komst op Maandagavond 10 October in het gebouw der Haarlemse Werkinrichting aan de Botermarkt, om een en ander nader te bespreken. Concert in de Julianakerk De twee beknopte orgelcomposities van F. Mendelssohn Bartholdy, het 2e Prelu dium in G en het Allegretto uit de 4e orgel sonate, die de organist N. Winkel op het gisteravond gegeven concert in de Juliana kerk speelde, behoren niet tot de schep pingen, waarin de sensitieve natuur van Mendelssohn zich ongeremd laat gelden. Al kan men er een streven naar stemming in opmerken, teergevoelige, „Lied ohne Worte"-achtige muziek, zoals het slot-deel van de 6e orgelsonate, kwam met deze composities niet tot stand. In overeenstemming met dit betrekkelijk objectieve karakter koos de organist voor zijn voordracht frisse klankkleuren en handhaafde een kernachtige, vlotte rhyth- miek, waarmede de muziek uitstekend ge diend werd. Als derde orgelwerk vertolkte de heer Winkel de Fuga in g ld. terts van J. S. Bach (band II no. 4, Ed. Peters), klaar van klank, met goede tekening van het melo dische lijnenspel en sterk rhythme. Een prijzenswaardige uitvoering, die het deed betreuren, dat de aan de Fuga voorafgaan de Fantasie achterwege bleef. De heer Winkel had ook de begeleiding op zich genomen van de sopraan Tineke /an Raalte en de fluitist de heer P. Arnaud de Calavon. Tineke van Raalte heeft in vocaal op zicht met de voordracht van „Gott lebet noch", „Dir, dir Jehova will ich singen," „Bist du bei mir" en „Was Gott thut das ist wohl getan" van J. S. Bach een zeer gun stige indruk kunnen maken. Haar lichtgetimbreerde stem spreekt over het algemeen goed aan. Verdieping der ex pressie is evenwel nog noodzakelijk. Thans was de zegging nog te argeloos, te onbe vangen, te weinig bezield. Maar met mooie loonvorming heeft Tineke van Raalte vol doening kunnen geven, ook met het veel eisende „Bist du bei mir". De heer Arnaud de Calavon, die optrad met fluitsonates van J. S. Bach en G. F. Handel heeft zich een behoorlijke speeltech- nink verworven. Er is echter een tekort aan muzikale spanning in zijn spel en de dy namische mogelijkheden zijn nog te weinig ontwikkeld. Zeer te waarderen was even wel de zorg van de fluitist om de toon be schaafd te houden door forceren van het klankvolume te vermijden. Dit concert, dat gegeven werd ten bate van het Ned. Herv. Zendingsbuveau te Oegstgeest, genoot de verheugende belang stelling van een met opvallende aandacht luisterend auditorium. P. ZWAANSWIJK SCHEEPVAART Abbekerlc, RotterdamSydney 7 Oct. te Bombay. Aldegonda (t), 6 Oct. v. Bangkok te Singapore. Almdijk, 7 Oct. can Galve- stan te Mobile. Bali, 6 Oct. van Port Swet- tenham naar Penang. Breda, Valparaiso Amsterdam 7 Oct. te Buenaventura. Cele bes, JavaAmsterdam pass. 6 Oct. Minicoy. Cottica, 7 Oct. van Amsterdam te Parama ribo. Eemland, 6 Oct. van Buenos Aires n. Santos en Amsterdam. Gaasterkerk. 6 Oct. van Tanga naar Mombassa. Helena, Am sterdamBarbados pass. 6 Oct. Lissabon. Kamerlingh Onnes, BataviaRotterdam pass. 6 Oct. Ouessant. Langkoeas, Batavia Rotterdam pass. 6 Oct. Point de Galle. Madoera, JavaAmsterdam 6 Oct. van Port Said. Merwede, AmsterdamBeira 6 Oct. te Dar es Salaam. Mirza, 6 Oct. van Singapore Amboin naar Loanda. Oranje fontein, BeiraAmsterdam 6 Oct. van Southampton. Poelau Laut, Amsterdam Java 6 Oct. van Belawan. Rijn'kerk, Japan Rotterdam 6 Oct. van Aden. Salawati, 6 Oct. van Boston te Montreal Tabinta, Am sterdamBatavia pass. 6 Oct. Kaap Bou- garoni. Tarakan, New YorkJava pass. 6 Oct, Guardafui. Tegelberg, 6 Oct. van Dur ban naar Mombassa. Tiba, 6 Oct. van Ant werpen naar Rio de Janeiro. Willem Ruys, BataviaRotterdam pass. 6 Oct. Minicoy. Asturias, BataviaRotterdam 7 Oct., 8 uur voorgaats Nieuwe Waterweg in de mist. Indrapoera, 7 Oct. van Semarang te Bata via. Kota Baroe, RotterdamJava pass. 7 Oct. Gibraltar. Waterman, Rotterdam Batavia 7 Oct. te Sabang. Zuiderkruis, Ba taviaRotterdam pass. 6 Oct. Finisterre. Vanaf 1 October iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest 3AN BUURMAN (uit „Extase", Amsterdam) Ingewikkelde zaak voor het Bijzonder Gerechtshof „Mijnerzijds zijn in deze zaak 28 getui gen gedagvaard", zegt de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier, nadat hij een uittreksel uit de achttien punten omvattende ten laste legging tegen de 43-jarige kleerma ker M. B. B., die vandaag voor het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam terecht staat, heeft voorgelezen. De behandeling van deze zaak zal twee volle dagen vergen, het is de eerste van de laatste twee „grote" Haarlemse zaken die het Hof zal behandelen. Vandaag komen de feiten voor Dolle Dinsdag ter sprake, de volgende week die uit de periode erna, toen B. B. zijn activiteit naar Drente had verplaatst. Dan zullen ook de tien getui gen a décharge, die de verdediger, mr. R. F. Zoetmulder, heeft opgeroepen in de ge tuigenbank plaats nemen. De beschuldiging komt erop neer, dat de verdachte in de jaren 1942 tot 1945 als vertrouwensman van de Sicherheitspolizei aanwijzingen heeft gegeven en nasporingen BEELDHOUWEN Emmy Haye wint Prix de Rome De jonge Haarlemse beeldhouwster Emmy Haye, heeft de „Prix de Rome 1949" voor de vriie beeldhouwkunst gewonnen. De opdracht was een schetsontwerp, een voorstudie en een uitvoering in klei van de figuur van Johannes de Doper. Mejuffrouw Haye bij een van haar scheppingen. Emmy Haye, die thans 25 jaar is, kreeg, nadat zij het Kennemer Lyceum had ver laten, tekenlessen van onze recensent voor beeldende kunsten, de heer Schutte. In 1943 kwam zij op de academie voor beel dende kunsten in Amsterdam, waar zij zes jaar geweest is. Haar leermeesters in hei- beeldhouwen waren prof. J. Bronner en professor V. P. S. Esser. Mej. Haye heeft tot nu toe nog niet officieel geëxposeerd. Toen wij de gelukkige winnaresse van ochtend spraken, vertelde zij dat 'zij haar toelage hoopt te gebruiken voor een studie reis naar Rome, een verlangen dat zij al lang heeft gekoesterd. De zilveren medaille voor de vrije beeld houwkunst werd gewonnen door M. F. M. van Seumeren uit Utrecht. De jury bestond uit de heren M. Andriesssn, W. Couzijn, H. M. Wezelaar, prof. W. van den Berg en prof. V. P. S. Esser. De gouden medaille voor de vrije schil derkunst werd toegekend aan P. J. Defesche uit Maastricht en de zilveren was voor J. B. M. Sarneel uit Eindhoven. Het onder werp was hier een schilderij van de barm hartige Samaritaan. De jury bestond uit de heren P. van der Hem, prof. M. J. Lau, G. B. J. Westerman, prof. W. van den Berg en prof. H. M. E. Campendonk. kunt meedoen aan de Grote Jago Etalage-wedstrijd HET PUBLIEK IS DE JURYgrijp Uw kans op een gratis vacantie in het buitenland. IEDEREEN KAN MEEDOEN! Op grond van bezwaren der auto riteiten in verband met de loterijwet is deelneming nu voor ieder een zonder enige verplichting opengesteld. Schrijf dus naar Jan var. Gooi N.V. Afd. Jury, N.Z. Voorburgwal 94, Amsterdam (liefst op briefkaart), welke 5 étalages U de mooiste vindt en waardeer ze met cijfers van 1 t/m 10. Zijn er in Uw woonplaats minder dan 5 étalages, dan moogt U natuurlijk met dat mindere aantal volstaan. (Adv.) heeft gedaan, die geleid hebben tot de ar restatie van illegale werkers, onderduikers, Joodse personen en hen die onderdak ver leenden aan onderduikers. B. B.'s algemene verweer is, dat hij wel is waar in dienst heeft gestaan van de Sipo, doch uitsluitend ten behoeve van de goede zaak. „U zult begrijpen, dat alles dan afhangt van de indruk over uw betrouwbaarheid", antwoordt de president, mr. E. F. W. H. van Schaeck Mathon, die vervolgens in gaat op het leven dat de beschuldigde voor de oorlog leidde. Als men cte verschillende getuigenverklaringen moet geloven, nam B. het op moreel en financieel gebied niet zo nauw en was toen zeer pro-Duits. „Nogal vreemd", vindt de president en de verdachte, die al deze critische uitla tingen over zijn levenswijze met een ge ringschattend lachje heeft aangehoord, zegt verontwaardigd: „Ik had zelf samen met vier Joodse vrienden een viswater". Bij het getuigenverhoor komt dan aller eerst de poging van enkele Nederlanders om in 1941 naar Engeland te vluchten ter sprake. B. had daartoe zijn bemiddeling verleend, doch op de dag voor het ver trek werd hij met de aspirant-Engeland vaarders gearresteerd en naar Scheve- ningen gebracht. Het was toen evenwel opgevallen dat B. een veel grotere vrijheid genoot dan andere gevangenen. Volgens de man in het verdachtenbankje was dit alleen omdat hij gevangeniskleer maker was. „De sfeer raakte zo langzamer hand echter vertroebeld door de komst van inbrekers en zwarte handelaars tussen ons, patriotten", zegt B. met veel bravour, hetgeen de president, lichtelijk verbaasd, doet repliceren: „U was toch zelf ook al drie keer veroordeeld wegens verduiste ring". Hoe vaderlandslievend B. wellicht is ge weest, hij werd op een goede dag door de Duitsers in de gelegenheid gesteld vrij te komen, indien hij voor de Sicherheits polizei marxistische en communistische acties wilde observeren. „Ik stond paf", zo zegt hij, „maar ik vond dat ik wel kon accepteren". Een medegevangene, een zekere Pasde- loup later door de illegaliteit geliqui deerd zou met hem de gevangenis door een gefingeerde vlucht verlaten. B. moest deze Pasdeloup voor de Duitsers in de gaten houden, omdat zij hem niet ver trouwden, doch hij had het plan, zo ver telt hij aan het Hof, de illegaliteit te waar schuwen tegen Pasdeloup, die hij voor een verrader hield. Hij moest zich toen tot de Untersturmführer Bartels van de Sipo in Den Haag wenden, die hem, volgens de verdachte, ontving met de woorden: „11c feliciteer u. Dit is de kans van uw leven". (De zitting duurt voort). Ex-arnbtenaren en zakenlieden wegens corruptie veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in een tweetal corruptie zaken. De ex-rechercheur der Amsterdamse politie J. de H. werd conform de eis tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. H. had van een Haarlemse electricien, wiens auto in de hoofdstad was gestolen en die daags na de diefstal van H. bericht kreeg, dat hij de wagen gevonden had, geld aan genomen. De 42-jarige ex-ambtenaar van het Rijks bureau voor Huiden en Leder F. A. P. uit Amsterdam, die van de Amsterdamse groothandelaar in leder J. S. in 1946 en 1947 respectievelijk 200 en 300 gulden had aangenomen, om de aanvragen van de cliënten van S. met voorrang te behandelen, werd veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. De groothandelaar zelf werd ver oordeeld tot een boete van 1000 gulden. De schoenfabrikant H. J. M. H., die de rijksambtenaar vier paar schoenen had ge- geven, opdat deze grotere toewijzingen voor afvalleder zou uitschrijven, werd veroor deeld tot een geldboete van 500 gulden. Jubileum mr. dr. A. F. H. Schreurs Vandaag is het vijf en twintig jaar ge leden, dat mr. dr. A. F. H. Schreurs zich te Haarlem vestigde als advocaat en pro cureur. Ter gelegenheid daarvan hield hij in hotel Funckler een receptie. Velen heb ben de jubilaris geluk gewenst. Onder hen waren burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers, de gemeente-secr. mr. Th. A. Wesstra, leden van de rechterlijke macht, een groot I aantal advocaten, raadsleden en vertegen woordigers van besturen, waarin mr. dr. Schreurs zitting heeft. RECTIFICATIE In ons verslag van de Haarlemse recht bank is gisteren abusievelijk vermeld, dat in een zaak van diefstal van schrijfmachi nes mr. B. W. Stomps als verdediger optrad. Omdat hij ziek is werd zijn plaats inge nomen door mr. Hellema Jr. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 33) Alma knikte vol begrijpen. Meneer Far- raday Sr. zou nooit gemakkelijk in welk opzicht ook van een eenmaal aange wende gedragslijn af te brengen zijn. Ze moest aan Pansy denken, die tot hem ge zegd had: Zo moet u niet tot die kat spreken. Zo kunt u wel een bulldog toe schreeuwen, maar niet een kat! en ze her innerde zich het stomverbaasde gezicht van meneer Farraday. M'n_ moeder kreeg het idee-fixe dat niemand "haar meer begreep. En dat ze daarom zo ongelukkig was. En vermoede lijk door de associatie van de herinnering aan haar gelukkige jeugdjaren en Gerald Illion kwam ze tot de conclusie, dat deze man de enige was, die haar kon begrijpen, en wilde ze hem zien. Maar hij was toch niet in Engeland? Jawel, hij was sinds enige jaren uit het leger en had een particuliere betrek king in het Verre Oosten. Toevallig was hij in die tijd juist met verlof in 't land en moeder wilde, dat hij op Benham Lodge zou komen logeren. En weigerde uw vader? Ja, inderdaad. Het zou verstandiger geweest zijn, haar van haar waanidee af te brengen door toe te geven, zei Alma. Ja, daar heb je, geloof ik, gelijk aan. Maar mijn vader kan koppig als een ezel zijn, en ik vermoed, dat de manier, waarop ze erop aandrong, dat Gerald geïnviteerd moest worden, alle ellende van de afgelo- j pen jaren in mijn vaders herinnering te- i rugriep. Om eerlijk te zijn. Alma, ik ge- i loof, dat m'n vader in een soort paniek- i stemming vei'keerde. Hoe dan ook, hij weigerde botweg. Ze was te ziek, om hem zelf te schrijven, maar ze vroeg mij het te doen. Natuurlijk kon ik niet pal tegen mijn vaders orders in gaan, maar ik probeerde met hem te redeneren. En hielp dat? Nee, niets. Ik geloof niet, dat ze hem zijn weigering ooit heeft vergeven. En kolonel Illion werd voor haar zo iets als een aanlokkelijke, verboden vrucht? Hij glimlachte zwakjes. Ja, Alma ik geloof, dat je het zo zou kunnen voorstel len. En geen van ons kan hem nu meer in de juiste verhouding zien. Mijn vader is min of meer benauwd voor hem, waar- I schijnliik is hij de enige man, voor wie I mijn vader ooit bevreesd is geweest en m'n moeder ziet hem alleen nog maar in de glorie van haar zonnige en gelukkige jeugdjaren. En nu? Ik haat hem, zei Murray langzaam, i omdat ik weet, dat hij de situatie, die I ontstaan is, ten eigen bate zal uitbuiten j en er zich mee zal vermaken. i Heeft ze hem sinds het ongeluk nog j wel eens ontmoet? Ik bedoel, heeft ze hem weer gezien, voordat ze dit keer naar Lon- den ging? vroeg Alma Nee, maar ze schreven elkaar wel, I geloof ik, antwoordde hij, en zijn mond stond bitter. Ze zwegen beiden gedurende enkele ogenblikken. Dan zei hij: Het spijt me heel erg. Het is geen amusant soupertje met al deze verhalen, is 't wel? O, het is helemaal niet erg. Ze glim lachte en at langzaam door. U denkt toch niet, u gelooft toch niet, dat ze iets. doms zou kunnen doen? Nee, zei hij, dat geloof ik niet. Maar de indruk, die hij gaf, toonde duidelijk aan, dat hij zich bezorgd maakte. Ik weet alleen, dat hij haar eens, vele jaren gele den, bijna tot een dwaasheid heeft gebracht Dat is lang geleden, meneer Farraday. U vergeet, dat ze nu geen romantisch jong meisje meer is. Nee, maar ze is wel een hyperner- veuse, zwakke vrouw, die een soort idee- fixe heeft, antwoordde hij droogjes. Dat kan even gevaarlijk zijn. Bovendien hij glimlachte opeens toegeeflijk en wat spij tig is ze nog steeds zo wonderlijk aan trekkelijk! Alma glimlachte ook. U houdt heel veel van haar, hè? Hm. ja. Hij knikte. En ik ben ook heel trots op haar. Ik was vroeger altijd wild van enthousiasme, als ze op school me kwam opzoeken. Geen van de andere moeders was met haar te vergelijken. Ze zag er niet uit als je moeder, maar als een oudere zuster. Ze wilde nooit, dat ik me erg voor haar uitsloofde, maar ik draaf de als een hond achter haar aan, als ze over de schoolterreinen wandelde. Alma lachte. Ik geloof, dat ze dat wel wist en dat ze het heerlijk vond. Toe vallig vertelde ze me er onlangs iets over Werkelijk? Hij keek haar met jon gensachtige interesse aan. Ja, ze vertelde er niet veel over. Al leen maar een toespeling, ^n de herinne ring er aan scheen haar te amuseren en prettig te stemmen. Ze zwegen opnieuw. Dan begon Alma: Maakt u zich niet al te bezorgd over deze kwestie. Misschien moet deze crisis tóch vroeger of later komen. Het is beter er dan zo gauw mogelijk mee af te reke nen, want dergelijke situaties moeten onder ogen gezien worden, uitstel maakt alles alleen maar erger. Denkt u eraan, dat alles wat waarde heeft en soliede is in haar leven ten gunste van uw vader en u telt, en Als ze alleen maar niét dat idee had, dat wij haar tegen willen houden en Maar dat doét u toch ook in zekere zin, zei Alma voorzichtig. Hoe bedoel je dat? Hij keek ver schrikt en een weinig ontstemd. Wel, zowel uw vader als u zijn nogal overheersende persoonlijkheden, als u 't me niet kwalijk neemt, dat ik dat zeg. Ga door, zei hij ongeduldig. Waarschijnlijk vond uw moeder het vroeger prachtig, dat ze met u beiden zo goed wist om te springen, omdat iemand, die zo aantrekkelijk is als zij, waarschijn lijk liever een moeilijke man te hanteren heeft, dan dat zij een weinig opwindend leven leidt met een goedaardige. Hij glim lachte, waarderend. Maar ziet u, dat is nu eenmaal veranderd. Vroeger vond ze dergelijke botsingen van twee heftige ka rakters heel aardig, maar nu voelt ze zich de zwakste, en hoewel ze vroeger onge twijfeld u beiden heel goed naar haar hand wist te zetten, voelt ze nu waarschijnlijk maar al te duidelijk, dat thans zij het is die door u beiden naar uw hand wordt gezet. En dat kan ze onmogelijk prettig vinden, gelooft u wel? Murray keek andfenkend, Nee, zei hij langzaam, ik geloof, dat er iets zit in wat je daar zegt. Als ze over dit alles heen is ik bedoel over dit koortsachtige verlangen om zich te doen gelden en ik ben ervan overtuigd, dat ze daarover heen zal komen, zei Alma met meer vertrouwen, dan ze diep in haar hart voelde, dan zullen uw vader en u er goed aan doen het zo te regelen, dat zij weer de indruk krijgt, dat zij het nog steeds is, die het gezin bestuurt. Dat is helemaal niet moeilijk. Niet? Hij glimlachte vol twijfel. Natuurlijk niet, zei Alma. De meeste vrouwen weten precies, hoe ze iemand in die waan kunnen brengen, en dus kan het voor twee intelligente mannen toch niet moeilijk zijn om dat ook te doen. Hij lachte nu werkelijk van harte, zoals haar bedoeling was geweest, en de gespan nen uitdrukking week van zijn gezicht. Ik kan me nu indenken, waarom die familie van jou 't niet zonder je kan stel len, zei hij zonder veel verband. Tussen haakjes, wanneer zal dat huwelijk van je plaats vinden? Misschien in het begin van het vol gend jaar, deelde Alma hem mee. Het hangt er van af En opeens vertelde ze hem alles, hoe ze dit verblijf in Londen als een experi ment beschouwde om te zien, hoe de fami lie het zonder haar voor elkaar bracht, en hoe moeilijk het was deze eraan te wen nen, dat ze het straks zonder haar zou moeten doen. Ik had er geen idee van, dat er zoveel overleg nodig is om het gezinsleven tot een succes te maken, zei hij tenslotte, deels ironisch, deels ook vol belangstelling. Maar natuurlijk! lachte Alma. U ver wacht toch ook niet, dat uw bedrijf goed functionneert, als u er alleen zo nu en dan maar terloops wat aandacht aan besteedt! Hij lachte en schudde zijn hoofd. Nu dan, het gezinsleven verschilt daarvan niet zo héél veel. In vele opzichten is het een veel gevoeliger mechanisme dan een bedrijf, maar er is ook meer natuur lijke loyaliteit en samenwerking, om de dingen te laten lopen. Als het op z'n best is, knellen de banden niet in 't minst, maar zijn ze toch zó sterk als geen andere ban den ter wereld. Alle veranderingen beteke nen aanpassing en het is zeker de moeite waard er voor te zorgen, dat een en ander zo geleidelijk mogelijk gaat. Daar komt het eigenlijk op neer. Juist, ik begrijp het, zei hij, en opeens vroeg ze zich verschrikt af, of ze opnieuw had gesproken, alsof ze op eenpodium een groot publiek toesprak, zoals Nan Car die had opgemerkt. Maar toen ze opstonden en hij haar arm even drukte, zei hij vriendelijk: Je bent een goed soort. Alma. Ik ben zo blij, dat jij bij moeder bent. Alma voelde zich geamuseerd en geroerd tegelijkertijd. Ze vermoedde, dat de meeste meisjes, die hij gewend was mee uit te nemen, deze opmerking niet als een com pliment beschouwd zouden hebben, maar aan de andere kant ontroerde de oprechte eenvoud van zijn woorden haar. Ze lachte zacht en zei: Dank u, meneer Farraday. Ik zal zo goed als enigszins in m'n ver mogen ligt, voor haar zorgen, weest u daarvan overtuigd. En ze meende dit in het diepst van haar hart. «i (Wordt vervolgdy,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6