„Vermindering van het verbruik door prijsstijging aanvaardbaar" Grenswijzigingen in Haarlems omgeving Werk aan Amsterdam-Rijnkanaa vordert goed Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 10 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant DR. M. W. HOLTROP: ,Ceen compensatie door Donsverhogingen" In de aula van de gemeentelijke univer- teit van Amsterdam heeft dr. M. W. pltrop, president van de Nederlandse ank, ter gelegenheid van de derde univer- teitsdag een rede gehouden over „Het fi- ancieel-economisch perspectief van Ne erland na de devaluatie". Dr. Holtrop zeide onder andere, dat de and der bedrijvigheid, die veelal het peil gjan 1938 ruim overtreft, de voortgang vau lt herstel, de gestadige ontwikkeling van j buitenlandse handel, de bevredigende beidsverhoucüngen, het gunstige peil van >t reële nationale inkomen, dat per hoofd de bevolking het peil van 1938 weer ^■elt bereikt, de sluitende begroting, het v4g mstante peil van de geldcirculatie en de nvang van het verbruik, dat per hoofd n de bevolking in 1948 ongeveer 96 pro nt van het peil van 1938 bereikte, zouden en veronderstelen, dat de economische 1 isitie van ons land zeer bevredigend ge- emd zou mogen worden. De werkelijkheid is echter, dat dit alles paard gaat met een betalingsbalanstekort t, indien mede rekening wordt gehouden ét de lasten uit schuldaflossing en cre- etverlening aan Indonesië, in 1948 1474 illioen en In de eerste helft van 1949 on- veer ƒ770 millioen bedroeg, dus onge- er 12 procent, respectievelijk 11 procent 'J' in het geschatte nationale inkomen in de etroltken Deri ode. Van 1 Januari 1947 tot 30 Juni 1949 heeft ederland om zijn betalingsbalanstekort te kken ongeveer 1200 millioen buiten- nds bezit geliquideerd, voor circa 1700 p' illioen nieuwe buitenlandse schuld aan gaan en voor 600 millioen goud en dol- uit de monetaire reserves geput, ovendien werd. 900 millioen ECA-hulp .^jinoten. Voor de toekomst staat vrijwel de ECA-hulp als dekkingsmiddel ior het tekort op de betalingsbalans ter schikking. Het ogenblik is gekomen, aldus dr. oltrop, dat erkend moet worden, dat een irmindering van het verbruik zowel het Irticuliere als het collectieve een onaf- indbare noodzakelijkheid is geworden ter feiking var. een vermindering van het kort op clc betalingsbalans. Vermindering van het particuliere ver- 'uik kan niet tot stand worden gebracht rantsoeneringsmaatregelen, doch dichts door vermindering van het reële vp komen door prijsstijging. Er hebben grote randeringen pïaats gehad in de inkom enverdeling. Het aandeel der loon- en laristrekkenden in het nationale inkomen gestegen van 46,9 procent in 1938 tot 55,8 ocent in 1947. Op grond van deze cijfers kan, vol gens dr. Holtrop, moeilijk volgehouden worden, dat een zekere verlaging van hét verbruik van de massa der bevol king, uit een sociaal of moreel oogpunt zou zijn. devaluatie, aldus dr. Holtrop, moet czien worden als een volstrekte voor- ichaarde voor het herstel van de Europese eeji dus ook van de Nederlandse betalings- Onilans. Zij kart echter slechts middel tot raét herstel zijn indien een zekere stijging :beim de kosten van levensonderhoud wordt nsinvaard, zonder dat gestreefd wordt naar loonsverhogingen. Ten- dijnde de prijsstijging niet te plotseling te geschieden, verdient het overweging te gaan tor tijdelijke verhoging van meibsidies, mits daardoor geen nieuwe in-' djatie wordt teweeg gebracht. jHet financieel-economisch perspectief gean Nederland, zo zeide dr. Holtrop, ligt in befeze eigen hand. adl „Wanneer wij ons levenspeil aanpassen nisiiii het resultaat van onze eigen economi- ichche prestaties, is er geen reden waarom lllijö ons niet zouden kunnen blijven verheu- ia in een hoge graad van bedrijvigheid, leorge Oversieegen thans ^vriend van Tito" Naar de Volkskrant meldt, is op het ogenblik in Utrecht de oprichting' van een Nederlandse Titö-groep aan de ttr Ê'ang naar het Franse voorbeeld van „Les amis de Tito" (de vrienden van Het initiatief hiertoe is genomen i|door de heer George Oversteegen, in Haarlem welbekend als oud-gemeente- oi'U raadslid, eerst voor de Anti-Stem- onj dwangpartij en vervolgens voor CPN. enfals men zich zal herinneren brak de heer ho'Versteegen in 1934 met de CPN, nadat hij ;erjen jaar de Lenin-universiteit in Moskou irpjad bezocht om daar ingewijd te worden in Ijl communistische doctrines en haar prac- toepassing.Hij keerde ontgoocheld ei|t Rusland terug en publiceerde later enjiige boeken, te weten „Moskou zoiv hasker" en „Van Moskou naar Golgotha !De heer Oversteegen die op het ogenblik ificretaris is van de Gemeenschap voor Christendom, deelde ons van- arihtend mede dat hij in Tito de belichaming helet van het nationale communisme dat zich Lekjurft te verzetten tegen de Russische over heersing. Als eerste stap acht hij het aan- irkhopen van culturele betrekkingen met liKoegoslavië noodzakelijk. Zijn beweging zal opnemen met de Joegoslavische vertegenwoordiging in Neder- De heer Oversteeggen heeft na zijn ver- Iwijnen uit de Haarlemse raad zijn poli-- activiteit trouwens niet opgegeven, bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen was hij in Utrecht candidaat op de 01%t van de „Bond van Wereldburgers" tojangevoerd door „Tante Lien" van Cau- seifren. 1 eer n" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 October 1949 eni BEVALLEN van een zoon: 5 Oct., E. A. ni, ilinkhamer-Wijting; J. Kloosterman—; \.iradilakova; J. C. Brabei'Vrolijks; 7 Oct., t. C. van Goor—Daniels; 8 Oct., E. Schuur,- heïianNeumann. ie* BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., A. lustephanusRabels; M. A. KrouwélsKoe- 'imij; 8 Oct., M. J. KoelemeijerNoord luizen. OVERLEDEN: 6 Oct,, V. M. W. Broer- en, 25 j,, Kleverparkweg', A. J. Oomen luijboom, 85 j., Hagestraat; 7 Oct., L. Torlc -Weesman, 74 j., van Oosten de Bruin- traat; J. H. van Veldhuijsen, 75 j., Bloem- lofstraat; 8 Oct., K. Karmelk, 68 j., Spion- lli" bpstraat. mits onze bevolkingsaanwas ons niet over het hoofd groeit. Weigeren wij echter de realiteit te aan vaarden, dan bedreigt ons opnieuw de ramp die Amerika einde 1947 door de Marshallhulp van ons heeft afgewend: dat ons door uitputting der buitenlandse reser ves de middelen zouden ontbreken om de normale voedsel- en grondstofvoorziening van ons land voort te zetten, met als gevolg, desorganisatie en werkloosheid. Johez-Harmonie herdacht haar vijftigjarig bestaan Zaterdagavond had in de Gemeentelijke Concertzaal, die voor deze gelegenheid smaakvol met planten versierd was, het jubileum-concert plaats, waarmee „Johez Harmonie" (vroeger „Lourens Coster") haar vijftig-jarig bestaan herdacht. De heer Anthonisse, voorzitter van de feestvierende vereniging, heette de vele belangstellenden welkom, in de eerste plaats de leden der directie van de firma Enschedé, en dankte het centraal bestuur der Johez-verenigingen voor hun steun, die deze avond mogelijk gemaakt had. Namens de directie van de firma En schedé sprak vervolgens jhr. Andriga de Kempenaer, die herinnerde aan de „ups and downs" van Johez-Harmonie en verder *et perspectief opende van een ge zond uitgroeiende vereniging door middel van een te stichten jeugd-afdeling. Ook de muziekdirecteur J. A. Meng werd hartelijk toegesproken en met bloemen gehuldigd. Johez-Harmonie voerde een programma uit dat er wezen mocht en dat de kwali teiten van het korps en die zijn waarlijk niet gering gunstig liet uitkomen. In Offenbach's ouverture „Orphée aux En- fers" was Vooral de goede bezetting van het kleine koper, de aardige hobo-klank en het zuivere spel van de fluit te waarderen. Ook de bassen klonken fraai, maar naar verhouding wat stérk. Het klarinet-register kan aan toon en uitdrukking winnen door minder, sterk en vooral niet met slap riet te blazen. Dierecteur Meng hield de uitvoering van het „Coppélia-Ballet" behoorlijk strak. Men hoorde het dan ook in stevig samenspel. Een tamelijk gerekte fantasie op „La Favorite" gaf aan menig solist gelegenheid, zijn kracht te tonen. Het begon met een goede inzet van het grote koper (mooie trombones!) en de fraai klinkende aan sluiting daarop van de klarinetten bewees, hoe de edele klank afhankelijk kan zijn van rustige stemming en beheersing. De soli van piston en trombone waren van prima kwaliteit; ook de tuba-solo mocht er wezen. Stemming en samenspel waren hoogst verdienstelijk. Maar het stuk is niet belangrijk genoeg om te blijven boeien; een paar flinke coupures er in zouden geen kwaad doen. In ieder geval heeft Johez- Harmonie getoond dat het met zijn huidige bezetting tot heel wat in staat is. Johez-Gemengd Koor, onder leiding van Johan van 't Vlie, verleende zijn mede werking aan het feestprogramma. Met de bescheiden krachten dezer groep waagde het de dirigent onder meer mijn „Avond lied" uit te voeren, een werkje dat vol voetangels eri klemmen zit, niet het minst v/at de samenklank aangaat. Het werd echter een verrassing hoe het ensemble, dat in de overige nummers moeilijk tot een goed klankgeheel kon komen, omdat enige stemmen te ijverig op hun eentje hun best deden, nu plots wel een goed afgeronde en beheerste koorklank liet horen, waarin de stemming van het lied tot uitdrukking kwam. Alleen de volmaakte rust van de slotstrofe mankeerde nog. Maar dat be reikt de heer Van 't Vlie wel, als hij zijn mensen maar eenmaal zo ver heeft dat ze aanvoelen dat beschaafde samenzang een kwestie van beheersing van de klank is en zacht zingen een probaat middel daartoe. Aan de kunde van de directeur zal het niet liggen. Tijdens de pauze werd in de-Tuinza'al receptie gehouden. Het amusante gedeelte van de avond kwam daarna en werd verzorgd door het cabaret- en revueg'ezelschap „De Ghesellen van den Spele". De feestviering werd besloten met bal. JOS. DE KLERK. Molens in en om Haarlem Dinsdagmiddag wordt in het museum „Het Huis Van Looy" aan de Kleine Hout weg een tentoonstelling geopend van af beeldingen van de zeven nog bestaande en vier-en-twintig door brand en afbraak verdwenen molen? uit Haarlem en omge ving. De bezienswaardige collectie is bij eengebracht en ingericht door mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, die de beschikking had over veel waardevol materiaal uit het ar chief der gemeente, van de vereniging „Haerlem" en van de vereniging „De Iiol- landsche Molen". Deze expositie zal zeker de aandacht trekken van allen, die belang stellen in oudheidkunde en geschiedenis. Men vindt er vele historische stadsgezichten, herin neringen aan volkomen van aspect veran derde stadskwartieren en een bijzonder mooie reeks prenten van oude buiten plaatsen aan het Spaarne in hun glorietijd. In een der vitrines treft men een soort foto-reportage aan van het vergaan in de vlammen van de bekende korenmolen „De Adriaan" in het jaar 1932. Een groot aan tal tekeningen, sommigg in kleur, laat de bezoeker zien hoeveel en .welke molens zich in de zeventiende en achttiende eeuw nog in de binnenstad bijvoorbeeld langs de Zijlweg, Raamgracht en Kinderhuis- singel vaak op grondvesten van oude torens bevonden. Ook de technische zijde is niet verwaarloosd en wordt, behalve door enige modellen, geïllustreerd door constructieschetsen van een houtzaagmo len en een watermolen. De tentoonstelling zal worden geopend door mr. dr. P. G. van Tienhoven, voor zitter van de vereniging „De Hollandsche Molen" en tot 23 October dagelijks te be zichtigen zijn. De organisatrice hoopt niet alleen op publieke belangstelling, doch te vens op schoolbezoek. Aafjes en Eyck. De dichter Bertus Aafjes heeft dezer dagen in het stadhuis te Heerlen een expositie van werken van Charles Eyck geopend. Hij noemde deze tentoonstelling zelfs voor ingewijden een openbaring en roemde Charles Eyck als een kunstenaar, die een ononderbroken lof lied op het leven heeft gezongen. In totaal omvat de expositie 82 werken waaronder twee glas-in-loodramen, enkele tekenin gen en de veelomstreden schilderij van de inhuldiging, Ds. Jospin neemt afscheid Gisteren heeft in de Waalse Kerk domi nee Marc Jospin afscheid genomen van zijn gemeente, die in grote getale was opge komen om deze predikant, die in Haarlem zowel op religieus als op cultureel gebied zoveel werk heeft verzet, vaarwel te zeg gen. Ds. Jospin gewaagde in zijn af scheids predikatie dan ook van de grote trouw die kerkeraad en gemeente altijd hebben be toond, een trouw die zijn arbeid zeer heeft vergemakkelijkt. Namens de kerkei'aad en de gemeente sprak na de dienst jhr. mr. C. J. A. den Tex,i burgemeester van Bloemendaal, de vertrek kende predikant toe. Hij bracht het vertrek van ds. Jospin in 1939 in herinnering, toen deze naar zijn vaderland ging om voor het geestelijk welzijn te zorgen van de Franse soldaten die aan het front stonden en de blijdschap om zijn terugkomst in 1945 in Haarlem. Hij loofde het werk van ds. Jos pin en sprak vooral zijn bewondering uit voor de wijze waarop deze het jeugdig ele ment in de gemeente had weten te brengen en te boeien. Namens de gemeente bood de spreker ds. Jospin een pendule en een schil derij aan. Voorts sprak de opvolger van ds. Jospin, ds. Bouvier, de vertrekkende predikant toe. Er werd daarna di'uk gebi'uik gemaakt van de gelegenheid om de beminde predi kant de hand. te drukken. Zoals men weet, gaat ds. Jospin thans officieel naar Amster dam, waar hij reeds enige tijd werkzaam was. Een overzicht van de gebeurtenissen der laatste 1 j eeuw In de tijd der Franse overheersing zijn er grote verandei'ingen gemaakt in de vaststelling van provincie- en gemeente grenzen. Toen Nederland in 1813 zijn on afhankelijkheid herkreeg, zijn die gedeel telijk herroepen. In de jaren die daarop volgden, kwamen er weer nieuwe wijzi gingen. De mededeliixgen die daarover in de nota van de heer K. Blauw (chef van het archief ter Provinciale Griffie), een bijlage, van het rapport der commissie-Ter Veen te lezen zijn, volgen hier in het kort. De provincies Noord- en Zuidholland Door de Grondwet van 1814 werden de provincies weer als van ouds in het leven geroepen. Administratief waren Noord- en Zuidholland gescheiden, maar zij hadden slechts één college van Provinciale Staten. Het ene jaar werd in Den Haag vergaderd, het andere in Haarlem. Leden waren de vertegenwoordigers van de edelen, de ste den en het platteland. In de Staten van Holland hadden de stedeix 49 van de 90 zetels, wat dus de meerderheid was. De ridderschap had 14 leden en het platteland (de eigen-geëifden) 27. Bij de Grondwet van 1840 werden de piovincies Noord- en Zuidholland geheel zelfstandig. Noordholland kreeg toen 72 Het zal in Januari 1952 waarschijnlijk gereed Op de begroting van Verkeer en Water staat is voor 1949 een bedrag van negen millioen gulden uitgetrokken voor de be zetting van de werken aaix het Amsterdam- Rijnkanaal. Bij de voortzetting na de oorlog van deze werkzaamheden stond men wegens de be- perkte middelen die voor dit werk beschik baar werden gesteld voor de keus, eerst de vex-betering ter hand te nemen van het oude Merwedekanaal benoorden Utx-echt of dit te laten wachten en het nieuwe ka naal eex'st vérder door te trekken van Jut faas naar de Lek bij Wijk bij Duurstede eix verder door de Betuwe naar de Waal bij Tiel. Het gereed komen van de verbinding van Amsterdam met de rivier de Waal werd urgenter geacht, zodat het eerst met de doortrekking is begomxen. De bedoeling is om de resterende werken tussen Jutfaas en Tiel zo snel mogelijk gereed te hebben. Dat kan op 1 Januax'i 1952 het geval zijn. Reeds voltooid zijn de schutsluizen bij Wijk bij Duurstede en bij Ravenswaaij aan de overkant van de Lek, de grondduikers én de bruggen voor gewoon verkeer. Bo vendien is het baggerwerk tussen Jutfaas en Wijk bij Duurstede grotendeels gereed gekomën. Voor 1950 is wederom negen mil lioen gulden uitgetrokken. Het belangrijkste werk dat tussen Jutfaas en Wijk bij Duurstede nog moet voorden gedaan is de bouw van een spoorbrug bij Schalkwijk. De oxxdex-bouw is gereed; de werkzaamheden aan de bovenbouw in de constructiewerkplaats maken snelle vorde ringen. Van het in de Betuwe gelegen ka naal tussen Ravenswaaij en Tiel, dat als regel met de Lek in open verbinding zal staan, zijn de kanaaldijken voltooid. Thans is de schutsluis te Tiel in uitvoering. Het ligt in de bedoeling om in 1950 de oever voorziening van dit gedeelte gereed te krijgen. Wegens het wisselend peil het verschil tussen hoog en laag water bedraagt hier enige meters zullen de oevervoor zieningen een grote oppervlakte beslaan. Voorts zal worden begonnen met het bag gerwerk in de Betuwe en zal worden be gonnen met het maken van de werken tot verdieping van het gedeelte van de Lek ter plaatse waar het kanaal de rivier kruist. De diepte van de Lek is namelijk één meter minder dan die van. de Waal. Tenslotte zal in 1950 ook de spoorbrug bij Schalkwijk zijn voltooid en met de oever voorziening tussen Jutfaas en Wijk bij Duurstede een begin worden gemaakt. Mocht de x-egering ook voor 1951 negen millioen op de begroting plaatsen, dan zou den reeds in dat jaar vier millioen be schikbaar komen voor de werken tot ver- betering van het kanaal benoorden Utrecht. Met deze verbeteringswex-ken zijn in totaal nog twaalf millioen gulden gemoeid. Voor deze twaalf millioen moeten nog enkele kleinere kunstwerken worden uitgevoerd. Deze bestaan in hoofdzaak uit baggerwer- ken, boordvoorzieningen en verharding van wegen. De aanleg van nieuwe kanaaldijken, die in dit vak als gevolg van de slechte ondergrond een kostbaar en tijdrovend wex'k is geweest, is reeds voltooid. Na de voltooiing vaix de verbetering van het kanaal benoordeix Utrecht zal Am sterdam verboxxden zijn met de Waal door een rechtstreekse waterweg,,met een bo dembreedte van 50 meter en een bodem- diepte van vier meter beneden de laagste waterstand en met bruggen die negen meter liggen hoven de hoogste waterstand. Het kanaal zal dan ook voor kustvaarders te gébruiken zijn. Het zal voldoen aan de eisen van het moderne scheepvaartverkeer, dat door grotere schepen, grotere snelheden en het vax-eix met eigen motorkracht een zi|n geheel ander karakter heeft dan het water verkeer van zestig jaar geleden, toen door het graven van het Merwedekanaal de ver binding Amsterdam-Vreeswijk tot stand kwam. F. Bordewijk 65 jaar Vandaag heeft de bekende schrijver F. Bordewijk de leeftijd van 65 jaar bereikt. Hij werd geboren te Amsterdam, studeerde rechten in Leiden en beoefent in het da gelijks leven het beroep van advocaat. In 1916 maakte hij zijn debuut in de letter kunde met een onder pseudoniem ver schenen dichtbundel, doch al spoedig ver koos hij de prozavorm, waarin hij een zeer persoonlijke stijl ontwikkelde. De criticus Binnendijk gewaagde in een bespreking zelfs van „zuiver px-oza". Zijn nu reeds zeer omvangrijk oeuvre werd in 1919 ge opend met de eerste reeks „Fantastische vertellingen" in de trant van Edgar Allan Poe, "betrekkelijk kort daarna gevolgd door zijn opzienbarende experimentele romans „Bint" en „Knorrende Beesten". Men prijst Bordewijk in de litteraire cri- tiek vooral om zijn effectieve en karak teristieke woordkeus en kenschetst hem als een x'ealist met een bijzondere visie. Als romancier deed hij vooral van zich spreken door het vele malen herdrukte boek „Karakter". Anderen beschouwen zijn korte schetsen en verhalen zoals die voorkomen in zijn bundels „De Win gerdrank" en „De Korenharp" als de sterkste uitingen van zijn talent. In 1940 publiceerde hij ook een verzameling van drie toneelstukken. Sedert de oorlog verschenen van Bor dewijk onder meer: „Apollyon" en „Eiken van Dodona". Kort geleden is de merk waardige novellenbundel ..Het Eiberschild" uitgekomen, waarin hij duister Den Haag beschreef en de proefneming waagde om 417 verouderde woordexi en uitdrukkingen door de moderne taal te mengen. Motor over de kop Een Zaanse motorrijder, met een Heems kerks meisje op de duo reed door Bever wijk, toen hij plotseling, mede door het feit dat hij een praatje met zijn duo- passagiere maakte, tegen een boom reed eix daardoor over de kop vloog. De jonge dame liep een wond aan haar been op en de motorrijder kreeg vex'scheidene schaaf wonden. De motor was lelijk gehavend. DE MIST STREMDE DE SCHEEPVAART In de nacht van Zaterdag op Zondag was de mist voor de kust zo dik, dat het scheep vaartverkeer in de IJmuidense haven stil kwam te liggen. Om elf uur kon Zondag ochtend het eerste schip weer binnen komen. Gelijk gericht. Naar het ANP te Brussel verneemt heeft het intergealliëerd bu reau voor hex'stelbetalingen op 6 Oc tober zijn goedkeuring gehecht aan een toewijzingsprogramma voor Duitse in- dustriegoedex'en, waarbij aan Nederland de vrijwel volledige chloor- en soda- fabrieksinstallatie van I.G. Fax'ben te Ludwigshafen voor een waarde van 138.000 rijksmark basis 1938, werd toe gewezen. Een gelijkrichters-installatie hiex'uit is bestemd voor de Nederlandse kristal- sodafabriek te Linne-Herten, die gedu rende de Duitse bezetting geheel werd leeggeroofd exx nu weer hersteld is. Door deze gelijkrichterinstallatie zal deze fa briek binnenkort haar volle capaciteit van 1939 weer kunnen bereiken. De onlangs gepleegde roofoverval op het postagentschap in Driehuis is voor de bewoners van deze plaats aanleiding geworden om in dit kantoortje een alarminstalla tie te laten aanbrengen. Zaterdagmiddag droeg notaris J. Anten van Driehuis deze aan de kantoorhoudster van het postagentschap mejuffrouw R. Aris over leden van de Provinciale Staten: 44 ver- tegenwoordigden de steden, 6 de ridder schap en 22 de landelijke stand. Gedurende de jaren 17951811 telde Noordholland 173 gemeenten. In de jaren 18121817 waren er 106, maar in 1817 werden er 149 van gemaakt. Dus toch nog 24 miixder dan er eerst geweest waren. Later werden kleine correcties op de grenzen aangebracht. De grens tussen Haarlem en Heemstede liep dwars door de woningen van de Meesterlottenlaan, die werd toen verlegd tot het midden van de laan. De grens tussen Noord- en Zuidholland liep dwars door het Haaxdemmermeer. Toen na de drooglegging in 1855 de gemeente Haarlemmex-meer tot stand kwam werd die gehele polder bij Nooi'dholland ingelijfd. In 1827 werd dSor Gedeputeerde Staten een nieuwe indeling der gemeenten voor bereid. Het streven was 24 kleine gemeen ten met andere te verenigen. Wat onze omgeving beti'eft, werd voorgesteld Berken- rode te verenigen met Heemstede, Haarlem- merliede met Spaarnwoude, Houtrijk en Polanen met Spaarnwoude en Zuid Schalk wijk eveneens met Spaarnwoude. Dit plan werd evenwel door de Koning verworpen. In 1846 kwam er een nieuw voorstel om het aantal gemeenten te verminderen. Dit beoogde om 13 gemeenten op te heffen. Nu wilde men alleen Berkenrode onder Heem stede brengen en Spaarndam en Spaarn woude ónder Haarlemmerliede. Maar ook deze poging had geen succes. Het duurde nu tot 1848 en 1849 voor er nieuwe plannen kwamen. De Gouverneur (Commissaris des Konings) wilde 23 ge meenten met andere samenvoegen. Bennebroek, Heemstede, Berkenrode en Vogelenzang moesten één gemeente wor den. Haax'lemmerliede (zonder Hofambacht) zou één worden met Zuid Schalkwijk, Spaarnwoude zou bij Spaai-ndam komen, Houtrijk en Polarfen bij Hofambacht, ter wijl Bloemendaal Vogelenzaxxg zou verlie zen, maar Schoten er bij krijgen. De minister van Binnenlandse Zaken verzocht evenwel nieuwe voorstellen. Toen kwam er een voorstel om Nooi'dholland te verdelen in lï steden en 29 districten, die door kleine gemeenten gevormd zouden worden. Distx-icten in onze omgeving waren Limmen-Castricum-Uitgeest-Heemskerk- Wijk aan Zee en Duin-Beverwijk en Vel- sen. Bloemendaal-Zandvoort-Bennebroek- Heemstede-Berkenrode-Zuid Schalkwijk- Haarlemmerliede-Houtrijk en Polanen- Spaarnwoude-Spaanidam en Schoten. De Gouverneur en ook Gedeputeerde Staten hadden tegen dit plan grote bezwa ren. Gemeend werd dat de belangen dei- ingezetenen opgeofferd zouden woi'den aan de vereenvoudiging. Die bezwaren hadden tengevolge dat het plan werd omgewei-kt. Daarbij werd het aantal districten tot 33 verminderd. Onder de nieuw ontwoi-pen districten waren: Beverwijk-Wijk aan Zee en Duin-Castrï- cum-Heëmskerk en Velsen. Bloemendaal-Zandvoort-Spaarnwoude- Spaarndam en Schoten. Bennebrock-lIeemstede-Berkenrode-Zuid- Schalkwijk -Haarlemmerliede-Houtrijk en Polanen. Gedeputeerde Staten bleven toch hun bezwaren handhaven. Dit leidde er toe, dat ook dit plan in 1850 ter gi'iffie werd gede poneerd. Toch moest er wat gebeuren, want vele gemeenten hadden zo weinig kiezers dat er geen gemeenteraad gekozen kon worden. Minstens 25 kiezers waren er nodig, maar Bennebroek had er slechts 16, Berkenrode 5, Haarlemmerliede 12, Zuid Schalkwijk 4, Houtrijk en Polanen 9, Spaarnwoude 14 en Spaarndam 23. Een commissie uit Gedeputeerde Staten stelde onder andere de volgende samenvoe gingen voor: Bennebroek-Heemstede-Berkenrode-Vo- gelenzang. Haarlemmer]iede-Zuid Schalkwijk. Spaarnwoude-Spaarndam. Houtrijk en Folanen-Sloten. Schoten-Bloemendaal. Uitgeest-Heemskerk. Aanneming zou betekend hebben 36 ge meenten minder. Dit voorstel vond geen genade en teen kwam er een om 12 samen voegingen. Daaronder v/aren: Bennebroek-Heemstede-Berkenrode. Haarlemmeriiede-Zuid Schalkwijk-Hout rijk en Polanen. Spaarnwoude en Spaarndam. Latex- werd dit voorstel gewijzigd met het voorstel om Vogelenzang bij Bennebroek te voegen. Tenslotte kwam in de jaren 18541868 een negentigtal combinaties tot stand, die bij wet bekrachtigd werden. In deze om geving werden samengevoegd: Berkenrode met Heemstede, Spaarnwoude met Haar lemmerliede. Zuid Schalkwijk en Houtrijk en Polanen met Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Haarlem heeft enige keren zijn gi'enzen verlegd en wel in 1884 en 1927. Het gevolg was dat de gemeenten Spaarndam en Schoten werden opgeheven. Wij hebben reeds medegedeeld dat de Commissie-Ter Veen thans voorstellen zal indienen om het aantal gemeenten in Noordholland van 121 te verminderen tot 58. Het is nog niet bekend met welke voor stellen de commissie zal komen. Wel hebben wij al medegedeeld, dat aangenomen kan worden dat de gemeente Bennebroek zal blijven bestaan, maar dat haar gebied ver groot zal worden (bijvoeging van Vogelen zang? Ook moet het in het voornemen liggen Haarlemmerliede en Spaarnwoude als ge meente te handhaven, maar die gemeente zou voor het grondgebied dat zij aan Haar lem en Amsterdam moet afstaan, schade loos gesteld worden, (Samenvoeging met de wijk Zwanenburg in het Noorden van Haarlemmermeer? SCHEEPVAART Kota Agoeng, RotterdamJava 9 Oct. v. Southampton. Kota Baroe, Rotterdam Java pass. 9 Oct. Pantellaria. Volendam, RotterdamBatavia 9 Oct. van Suez. Wil lem Ruys, BataviaRotterdam pass. 9 Oct. Perim. Meliskerk, MombassaAmsterdam pass. 9 Oct. Perim. Molenkerk, Rotterdam —Japan 9 Oct. van Singapore. Poelau Laut, AmsterdamMombassa pass. 9 Oot. Guar- dafui. Rotti, AmsterdamJava pass. 8 Oct. Malta. Slamat, 8 Oct. van Batavia naar Cheribon. Stuyvesant, 9 Oct. van Laguaira naar Trinidad. Tawali, Amstei'damJava pass. 8 Oct. Perim. Tosari, JavaRotterdam 9 Oct. van Singapore. Van der Waals, 9 Oct. van Rotterdam te Calcutta. Waterman, Rot-' terdam—Bdtavia 10 Oct. te Belawan. De regeling voor de Belgische grens- arbeiders, waarbij dezen wegens de deva luatie een valuta-toeslag op hun lonen krijgen, is door de Belgische arbeiders in de Maasti'ichtsche industrieën aanvaard. In deze stad zijn ongeveer duizend Belgische werknemers en werkneemsters werkzaam. In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage heeft het Residentieoi'kest Zaterdagavond het winter seizoen geopend met een concert onder lei ding van de nieuwe dirigent Willem van Otterloo. Van 18 tot en met 20 October zal in de Haag'se Dierentuin weer een bedrijfsten- toonstelling van „Figaro" worden gehouden. En niet alleen met deze tentoonstelling zul len de Nedei'iandse kappers het publiek, en daarmee de belangstelling voor hun vak lokken, maar ook met een nationaal kap- concours, een schoonheidsdemonstratie en de laatste snufjes uit Parijs. De vreemdelingenpolitie heeft in de hoofdstad drie Tsjechen aangehouden, die illegaal over de Belgisch-Nederlandse grens waren gekomen. In België en Frankrijk, waarheen zij waren gevlucht, konden zij geen werk vinden. Zij kwamen toen naar ons land. Allen zijn teruggebracht naar het land dat hun het eerste asyl heeft verleend. In de op 20 October te houden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Wei'kspoor zal worden voorgesteld de heer ir. G. Leverland tot directeur te benoemen. De directie zal dan weer uit vier leden bestaan. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ook in de komende winter aan personen die een uitkering ontvangen krachtens de be palingen van de sociale bijstandsregeling een brandstoffenbijslag moét worden ver strekt. De abnormaal lage waterstand van de gi'ote rivieren houdt nog steeds aan. In Tiel werd de laagsie rivierstand van de Waal in deze droge periode geregistreerd: 2.10 meter plus N.A.P. In Bussum is in het plantsoen aan de Fredei'ik van Eedenweg een monument onthuld voor alle gevallenen uit deze Gooise gemeente. Onderduikers, die tijdens de bezetting een gastvrij onderkomen vonden in Varsse- veld hebben aan de bevolking vijf glas-in- lood-ramen in het gemeentehuis aange boden. Particuliere grondbezitters te Velp en Roosendaal hebben een protest ingediend tegen een namens het ministerie van Oorlog verzonden brief, waarin rond duizend hectare grond wordt gevorderd. Het rijk wenst deze gronden als militair schietter- rein te huren. Het zal tot vordering over gaan, wanneer de eigenaren niet zouden toestemmen. Op de Nijmeegse kermis is de z.g. „wolkenkrabber-zig-zag" waarmee op 'de Haagse kermis een dodelijk ongeluk is ge beurd, vrijgegeven als publieke vermake lijkheid. Twee conti'oleurs kunnen door een druk op de knop de gehele machinerie tex-- stond stopzetten. Na een klopjacht zijn enkele jacht opzieners in Haaksbergen er in geslaagd een wild zwijn van 170 pond te schieten. Op het terrein van de Fries-Groningse suikerfabriek is een arbeider omgekomen doordat een hoge berg kolengruis in bewe ging kwam en hem bedolf. Hij had nog kans gezien zijn mede-ax'beiders te waarschuwen. Dc recherche in Amsterdam heeft een politieke delinquent aangehouden, die zich voor Canadees uitgaf en die bekende dat hij 2 inbraken in Vught. 12 in Tilburg, 3 in Breda, 2 in Roosendaal en 2 in Zuilen had gepleegd. HAARLEIV EN OMGEVING De uitslag van de aanbesteding van de bouw van een garage voot politie in de Lange Wijngaardsti'aat te Haai'lem is: Wed. II. G. de Vries f 10.355, firma G. J. Veld wijk en Zn. f 10,203, P. Sprenger f 10.175. In de dienst der Allcdagkerk te Haai' lem gaat moi'gen, Dinsdagavond in de Broederkerk aan de Parklaan voor ds. Schütz. Het koor der Broedergemeente zal dan zingen. De heer Jaap Buys Jr. spreekt van avond, Maandag 10 October, in het Vrijzin nig Protestants Jeugdhuis, Gedempte Oude. Gracht 47, voor de Democratisch-socialis- tische jongeren-vereniging „Nieuwe Koers" over ..Het boek van vandaag". Tot onderwijzeres aan de openbare school te Purmer is benoemd mej. G. Hof- meyer te Haarlem. De Reclasseringsgroep van Humanitas vergadert Donderdag .13 October in „De Nijverheid", Jansstraat, Mr, C. Blankevoort secretaris van het Genootschap houdt daar een inleiding. De heer A. van Viersen Sr., wonende Dahliastraat 6, viert 15 October zijn 40- jarig jubilé als handzetter bij de firma BoomRuygrok. De heer Van Viersen was een reeks van jaren voorzitter van de Haar lemse Speeltuinfederatie, nu is hij ere voorzitter. Op de hoek van de Bronsteeweg en de Pieter Aei'tslaan te Heemstede zijn Zondag- moi'gen in de mist een autobus van de N, Z. H. V. M. en een autobus uit IJmuiden tegen elkaar gebotst. De bus uit IJmuiden werd beschadigd en moest worden weggesleept. De letterlievende vereniging ,,J. J. Cremer" opent het seizoen op Maandag 17 October met een voorstelling in de Stads schouwburg. Opgevoerd wordt „Komedie", spel in drie bedrijven door Henk Bakker en Jan van Ees. Nieuwe reddingboot naar Zandvoor? De sedert kox-t voltooide motorstrand- reddingboot „Baron van Kattendijke" die vorige week een geslaagde proefvaart maakte op de Loosdrechtse plassen, zal voorlopig worden gestationneerd in Zand- voort. Het zusterschip, de Zandvoortse motor- strandreddïngboot „C. A. Dudok de Wit" moet in Amsterdam worden voorzien van een dubbele bodem in de kiel, welke werkzaamheden enkele maanden in beslag zullen nemen. Daar men in Katwijk, de definitieve standplaats van de „Kattendijke", nog geen botenhuis bezit, zal de nieuwe red dingboot voorlopig werden ondergebracht in het botenhuis van de „Dudok". Dinsdag zal de Zandvoortse bemanning over zee haar boot naar Amsterdam bren gen, waarna men nog diezelfde dag, even eens over zee, met de „Kattendijke" in Zandvoort hoopt terug te keren. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U. Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H, V, A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. H Slotkoers Vrijdag 310% 245% 240% 191% 151 293 302 121% 160% 169% 153 170% 149 163% 105 325 Openings koersen 308% 244% 240% 192% 152% 169% 151%

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3