Haarlems Dagblad In- en uitvoer tussen de landen der Benelux worden verruimd Overijsel bejubelde het Koninklijk Paar 4 lr Weerbericht 64e Jaargang No. 19371 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ftt ^prcctjtc tgaarlnractic Courant (anno 165-6) Donderdag 13 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Lijst van vrije goederen Maandag van kracht Met ingang van 17 October zal de vrije lijst voor invoer uit en uitvoer naar België, Luxemburg en dc Belgische Congo van kracht worden. IVoor de op deze lijst vermelde monopolie- [producten zal de bestaande vergunningen- procedure van kracht blijven. Bij de ver lening van deze .vergunningen of machti gingen zullen dan echter geen quantitatieve beperkingen meer gelden. Wel echter kun- voorwaarden uit hoofde van de mono polie-wetgeving worden gesteld. I Voor de invoer uit en de uitvoer naar lyBelg'ië, Luxemburg en de Congo zal echter dejmet ingang van 17 October een vereenvou- anJdiging in de procedure worden aange bracht, zulks in aansluiting aan het in Bel- igeJgiè bestaande declaratie-systeem. Onder de werking van de nieuwe pro cedure de z.g. „verklaringsproce- dure" zal voor de desbetreffende in- en uitvoeren niet meer een vergunning dienen te worden aangevraagd, maar kan de importeur of exporteur vol staan met het uitschrijven van een ver- - klaring, waarmede zowel de in- of uitvoer als dc corresponderende beta lingen kunnen worden bewerkstelligd. Voorlopig is het om technische redenen noodzakelijk deze verklaringen door de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer te laten afstempelen. de: Deze afstempeling zal niet stagnerend wer- anuken. Getracht zal worden de verklaringen teJbinnen de 24 uur aan belanghebbenden te In de Staatscourant van 12 October is een ,algemene vergunning" verleend voor in dien uitvoer met betrekking tot alle landen W; in goederen, welke daartoe door publicatie n de Staatscourant worden aangewezen, is in de Staatscourant een aan- slis (ijzing geschied met betrekking tot de in- iati roer uit en de uitvoer naar België, Luxem- haj burg en de Congo de daarbij vermelde «'ft [oederen. Als beperkende bepaling is daar- jij vermeld, dat de „verklarings-proce- iure" ten aanzien van de invoer slechts gs jddt met betrekking tot de invoer van goe- rlieren, welke zowel van herkomst als van jorsprong" zijn uit België, Luxemburg of de 1,1 longo. Verklaringsformulieren zijn verkrijgbaar ijj de Kamers van Koophandel. Deze moe- en door de im- of exporteur worden inge- uld en ondertekend en voor afstempeling e /orden toegezonden aan de CDIU, Piet [einplein 6, Den Haag, dus niet aan de aai jt dusverre bevoegde gedelegeerde van de d idIU. Met deze verklaring moet een be- ids t dé keiai Jobelprijs voor de vrede 'oor Lord Boyd Orr „Overvloed en welvaart zijn condities voor de vrede" De Nobelcommissie van het Noorse par lement heeft voor dit jaar de Nobelprijs fbor de vrede toegekend aan de Britse 'eleerde Lord Boyd Orr, die tot voor an- .sjferhalf jaar directeur-generaal was van Zie voedsel- en landbouworganisatie van reeSe UNO (F.A.O.) De prijs bedraagt onge veer 105.000 gulden. Lord Boyd Orr is 69.jaar. Hij besteedt öjn meeste tijd aan het beheer van zijn boerderijen in Schotland. In 1914 zag lij af van een medische loopbaan en begon raauj een studie te maken van dierenvoeding. defot dat doel sitichtte hij in Aberdeen het °fereldberoemde Röwett-instituut. Later jop.centreerde hij zich op de menselijke (oeding. Op dit gebied heeft hij voor de jNO belangrijk werk verricht. Lord Boyd Orr heeft de regeringen van ojlle landen ter wereld verzocht haar mede werking te verlenen voor de uitvoering in zijn plan, dat erin voorziet de produc- le van levensmiddelen over de gehele ;ereld te verdubbelen. „De uitvoering van mijn plan", aldus wei'klaarde Lord Boyd Orr Woensdagavond zijn woning te Brechin in Schotland, [adat hij had vernomen dat hem de Nobel prijs voor dit jaar is toegekend, „zal de folken der wereld tevreden stellen, die in opstand komen tegen honger en [rmoede. Er kan slephts duurzame vrede leersen, indien honger en gebrek worden [ervangen door overvloed en welvaart". „Het scheelde slechts zeer weinig, of on-jnijn voorstellen waren door de UNO goed- ieiekeurd. Zij werden door de Verenigde «aten gesteund en Frankrijk heeft zijn iiterste best gedaan om ze aangenomen krijgen. Ook India en de meeste andere iden waren ervoor. Ik ben van mening, mijn voorstellen toch nog ten uitvoer liejullen worden gelegd. Indien dit geschiedt, lou de eerste slap gedaan zijn in de rich- icjing van samenwerking tussen alle landen wereld". Tenslotte vei-klaarde Lord Boyd Orr nog het bedrag, dat hem ingevolge het toe- jennen van de Nobelprijs voor de vrede keffoor dit jaar zal worden uitgekeerd, in geheel zal worden besteed voor zijn d< keven, de wereld vrede te brengen", )ntvluchte gevangene pleegde oofoverval in Amersfoort :ek Op 9 October is een man de woning van al' e pensionhoudster F- te Amersfoort bin- ers engedrongen en heeft, na de pension houdster en haar dochter met een dolkmes hebben bedreigd, een bedrag van 100 Weggenomen. dallOp 1 October troffen twee rechercheurs pij een onderzoek in cafés in Den Haag jen man aan, wiens houding argwaan pekte. Hij werd meegenomen naar het politiebureau, waar bij fouillering een lolkmes op hem werd gevonden. Bij zijn '■erhoor bekende hij de dader van de roof overval in Amersfoort te ziin. Voorts bleek, kt hij de 28-jarige schilder E. B. was, die tetP 22 September ontvlucht was uit het Huis pan Bewaring te Arnhem, waar hij in voor- pest; zat wegens in Zwolle en Deventer ^pleegde diefstallen. iel' wijsstulc van de transactie aan de CDIU worden gezonden. De verklaringen kunnen slechts éénmaal gebruikt worden. De verklaringsprocedure geldt slechts voor transacties met normale verrekening in het bankverkeer. In de overige gevallen moet de vergunningsprocedure worden ge volgd. Indien het de invoer uit of de uitvoer naar België, Luxemburg of de Congo be treft van goederen, waarvoor de verkla- ringsprocedure geldt, moet de vergunning rechtstreeks bij de CDIU worden aange vraagd. Vóór 17 October worden geen ver klaringen door de douane geaccepteerd. Griekse regering protesteert tegen Russische deportaties Gedwongen volksverhuizing van Grieken uit Georgië ATHENE, 12 October (Reuter) De Griekse regering heeft, naar thans bekend is gemaakt, op 24 Juni in een nota aan het j Sovjet-Russische departement van Buiten landse Zaken haar „diepe bezorgdheid over de deportatie van ongeveer 17.000 Grieken uit de Sovjet7Russische republiek Georgië' uitgedrukt. Griekenland heeft nog geen antwoord ontvangen. Volgens Griekse diplomatieke kringen zijn de Grieken op 14 Juni in Tiflis en andere streken van Georgië gearresteerd en onder rhili'taire bewaking naar naburige spoorwegstations gebracht. Zij zouden naar Zuid-Kazakstan ten Noord-Oosten van de Kaspische Zee aan de oogst te werk zijn gesteld zonder loon te ontvangen en onder omstandigheden, die een schending van de conventie der UNO over rassenmoord en de rechten van de mens betekenen. Ten min ste twee derden der gedeporteerden zou den Griekse burgers met Griekse paspoor ten zijn. Te Londen ziet men de beweerde depor tatie als deel van een systematische ge dwongen volksverhuizing van niet-Russi- i sche volken uit de kust- en grensgebieden I van de Sovjet-Unie. De'Griekse bevolking van de Krim, die ongeveer 10.000 personen omvatte, is enige jaren geleden naar Centraal-Azië gedepor teerd, aldus verklaren Griekse kringen te Londen. Volgens te Londen beschikbare inlichtin gen is hetzelfde geschied met Balten, Krim- tartaren en Kalmukken. Kazakstan heeft een streng klimaat. Na de Russische, invasie van Polen in 1939 zijn vele Polen, naar dezelfde streek gedepor teerd. De zeventien duizend Grieken werden in de vroege ochtend van de 24ste Juni uit hun slaap gewekt. Zij kregen enige minuten om de allernoodzakelijkste benodigdheden in te pakken. Vervolgens werden zij door Sovjet-Russische troepen naar het station gedreven. Het vervoer naar Kazakstan vond plaats in wagons, die normaal voor het vervoer van vee worden gebruikt. Dit was reeds de'derde deportatie van Sovjet-Russische burgers van Griekse af komst. De beide vorige hadden plaats in 1937 en 1944. Vredesregeling voor Kanton? De nationalistische autoriteiten te Kan ton, tot voor enkele dagen residentie van de nationalistische regering, hebben een redelijke vredesovereenkomst gesloten met de onder communistische leiding staande legers, die naar Kanton optrekken, aldus verneemt Reuter te Hongkong uit Chinese bron. Deze zegsman zou deze inlichting verkregen hebben van een radiotelefonisch bericht uit Kanton. De communistische troepen zouden Zon dag Kanton binnentrekken om het bestuur van de stad over te nemen. Achttien doden bij het trein ongeluk in Argentinië Achttien personen zijn om het leven ge komen bij de treinbotsing te Buenos Aires en 56 werden gewond, aldus de officiële cijfers. Gisteren werden officieus cijfers genoemd die varieerden van 5 tot 40. In Argentinië zal met ingang van Don derdag drie dagen worden gerouwd voor de 'meer dan honderd slachtoffers, die de af gelopen maanden bij ongelukken te land, ter zee en in de lucht waren te betreuren. Twee Nederlandse jachtvlieg tuigen in Indonesië vermist BATAVIA, 13 October (Aneta). De dienst Legercontacten van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger heeft medege deeld dat twee Mustang-jachtvliegtuigen van de militaire luchtvaart, die voor een dienstvlucht uit Medan naar Bandoeng wa ren vertrokken, spoorloos zijn verdwenen. De vliegtuigen zijn Woensdagmorgen om acht uur uit Medan vertrokken, waarbij in Zuid-Oostelijke richting werd gevlogen. Sindsdien is niets meer van de toestellen vernomen. De vliegtuigen hebben zich ook niet langs radiografische weg met Medan of Palembang in verbinding gesteld. Vliegtuigen van de Koninklijke Marine zijn terstond met opsporingswerkzaam heden begonnen. Bevelhebbers van troepen onderdelen in het gebied, waarover de vliegtuigen hebben gevlogen, varende sche pen en K.L.M.-toestellen is verzocht even eens uit te zien." De mogelijkheid dat de jagers, als gevolg van ondervonden slecht weer, onder de vlucht met elkaar in botsing zijn gekomen, I moet niet uitgesloten worden geacht. I De namen van de bestuurders der toe stellen zullen bekend worden gemaakt, zo dra de familieleden zijn ingelicht. Noorse communisten wachten met spanning op goed weer De einduitslagen van de Maandag gehou den Noorse verkiezingen laten nog steeds op zich wachten, omdat het stormachtige weer in het Noorden het voor sommige districten onmogelijk maakt de stembussen naar de stembureaux te brengen voor de telling. Voor deze districten is de zee de enige weg naar de buitenwereld en door de storm was het voor schepen onmogelijk zee te kiezen. De uitslagen van de Noordelijke distric ten worden met spanning verwacht daar de mogelijkheid bestaat dat de communisten die in het Noorden zeer sterk zijn, daar nog een zetel zullen behalen. „De communistische partij had na de oorlog een sterke positie in Noorwegen, schrijft het Franse blad „Le Monde" naar aanleiding van de Noorse verkiezingen. „Thans", zo vervolgt het blad, „heeft zij slechts één lid in het parlement. Noorwe gen antwoordt met het ontslag van zijn communistische parlementsleden op de dreiging van de Sovjet-Unie, terwijl het een klein land is en het enige lid van het Atlantische verdrag dat aan de Sovjet-Unie grenst. Dit gebaar van een vrij land ver krijgt zijn volledige betekenis als men een vergelijking maakt met hetgeen in de zoge naamde volksdemocratieën gebeurt", aldus „Le Monde". Het blad noemt dit een voor beeld van nationale discipline. Nederlands sportvliegtuig bij Nancy verongelukt De beide inzittenden kregen geen letsel Een „Piper Cub" sportvliegtuig, gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotter dam, is Woensdag bij Nancy verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord- Af rika) om daar deel te nemen aan een wedvlucht, die op 15 en 16 October wordt gehouden. De machine is tengevolge van de mist boven een bos nabij Nancy in aanra king gekomen met enkele boomtoppen en neergestort. De beide inzittenden kregen geen letsel. Beneluxbesprekingen te Luxem burg zullen belangrijk zijn Het lot van Benelux staat op het spel, aldus Reuter, bij de bijeenkomst van de ministers en deskundigen uit de drie Bene- lux-landen, die Donderdag te Luxemburg geopend wordt en drie dagen zal duren. Het doel van de besprekingen is een aan tal moeilijkheden tot oplossing te brengen, die men op de weg" naar unificatie heeft ontmoet en het pad vrij te maken naar een volledige economische unie tegen Juli 1950. Een Luxemburgs functionaris van de Benelux verklaarde dat tijdens de bespre kingen de moeilijke monetaire, handels- en landbouwproblemen naar voren zullen ko men, die betrekking hebben op de unie. „België streeft in het kader van de Bene lux, evenals in het ruimere kader van de organisatie der Marshall-landen, naar om- wisselbaarheid der munten en Nederland volgt nog steeds de politiek van controle op valuta en invoer", zo zeide hij. „Dit vraag stuk zal de besprekingen te Luxemburg overschaduwen". Gestapo-beul werd in Gent door vrouwen afgeranseld Hef woord is aan.... Marie von Ebner Eschenbach: Geen wonderen bestaan voor hem, die niet in staat is zich te verwon deren. In Miami, Florida (V.S.), waar de Pan- Arrterican Airways zijn reparatie-inrich tingen heeft, is thans een „dole" in bedrijf gesteld voor de reusachtige dubbeldeks Boeing-clippers. Met deze installatie is het mogelijk alle onderdelen van het vlieg tuig gemakkelijk te bereiken. Een clipper in het „dok". Amerikaanse bommenwerper neergestort Een B-50, een van de modernste Ameri kaanse bommenwerpers, is bij Newmarket in Ontario (V.S.) neergestort. De gehele bemanning kwam om het leven. Het toestel, Bij het proces te Gent tegen de 48-jarige Joseph Hentzinger, vroeger hoofd van de gestapo in West-Vlaanderen, is het tot hef tige tonelen gekomen. Een getuige ver klaarde door de gestapo gearresteerd te zijn waarna men hem gedurende vier dagen verhoorde. Hierbij had Hentzinger hem voortdurend met een gummiknuppel ge slagen. Hentzinger gaf dit toe en ant woordde, dat hij de getuige niet geslagen zou hebben als hij had toegegeven een lid van het verzet te zijn. De getuige greep daarop een stoel en wilde de beschuldigde te lijf gaan. Een vrouwelijke getuige zeide door Hentzinger verhoord te zijn. Om haar namen van verzetslieden te doen noemen, had hij haar aan de voeten opgehangen. Van de publieke tribune klonk gejoel. De getuige wendde zich tot de president en zeide: „Deze schurk is niet eens waard dat men hem doodschiet." Toen Hentzinger onder geleide van zes gendarmes naar buiten werd geleid verbrak de menigte, die voor het merendeel uit vrouwen bestond, het politiecordon. De gen- dat op een tarweveld neerkwam"vloo2*in da™es waren machteloos en Hentzinger brand. De brand sloeg over op hoSapeï geranseld tot hij door zijn knieën en boerderijen. zakte. Onafhankelijkheid voor Libië LAKE SUCCESS, 12 October (Reuter) De uit 21 landen bestaande subcommis sie, gevormd door de politieke commissie van de UNO, heeft vandaag met 18 tegen 3 stemmen in principe besloten, dat Libië zo spoedig mogelijk, maar niet later dan 1 Januari 1952, onafhankelijk moet worden. De Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowa kije, die onmiddellijke onafhankelijkheid wilden, stemden tegen. De subcommissie nam met 17 stemmen vóór en vier onthoudingen het voorstel aan dat, wanneer de UNO eenmaal een defini tieve beslissing heeft genomen, Engeland eh Frankrijk als de besturende mogend heden onmiddellijk maatregelen zullen treffen om de souvereiniteit en alle nodige staatsbevoegdheden aan de nieuwe staat Libië over te dragen. Rusland, Polen, Tsje- choslowakije en Guatemala onthielden zich. Tevoren had de subcommissie liet prin cipe van onafhankelijkheid voor Libië, met I algemene stemmen aanvaard, doch een Russisch voorstel tot onmiddellijke onaf hankelijkheid verworpen met 8 tegen 6 stemmen, bij 7 onthoudingen. Voor stemden Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, Egypte, Irak en Ethiopië. Regeringsverklaring van Grotewohl Het Zwolse gemeentebestuur heeft het Koninklijk Paar een reusachtige taart aangeboden, waarop in suiker en marse pein de belangrijkste Zwolse torens en gebouioen prijkten, Een deputatie bracht gisteren de taart naar het Paleis Soestdijk waar de prinsesjes verrukt waren over het prachtige werkstuk. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben tijdens hun tocht door de provincie Overijsel ook een bezoek aan het x>laatsje Hellendoorn gebrachtivaar de drieling Kapteyn, wier vader na de aanslag op Rauter bij de Woeste Hoeve werd neergeschoten, de hoge gasten bloemen aanbood. Hare Majesteit in gesprek met de drie kinderen. De Overijselaren hebben met buitenge woon grote geestdrift uiting gegeven aan hun vreugde over het bezoek dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Dinsdag aan Zwolle en Woensdag aan enige plaatsen in de provincie hebben gebracht. In de pro vinciale hoofdstad bood het' gemeentebe stuur een enorme taart aan, waarop ver schillende Zwolse gebouwen in marsepein waren afgebeeld. Woensdag werden onder andere Ommen, Den Ham, Hellendoorn, Wierden, Al melo, Tubbergen, Oostmarsum. Denekamp, Oldenzaal, Hengelo en Enschedé bezocht. Overal werden Koningin en Prins enthou siast toegejuicht door de bevolking, die bloemen en geschenken aanbood. Per vliegtuig zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard van het vliegveld Twente naar Soesterberg vertrokken. Het toestel werd door de Prins bestuurd. Woensdag waren enige honderden Neder landers, die in de Britse, Amerikaanse of Franse zones van Duitsland wonen, over de grens gekomen om de Koningin en de Prins te zien. De bezettings-autoriteiten hadden voor deze gelegenheid geen „permit" ver plicht gesteld. Bij Glanerbrug kwamen on geveer 300 Nederlanders over de grens, bij de grenspost Rammelbeek waren het er ruim 200. Bij de grenspost „De Poppe" schijnen de Duitse douanebeambten het de Nederlanders moeilijk te hebben gemaakt, want hier passeerde geen Nederlander de grens. De formaliteiten der regeringsvorming Oost-Berlijn werden Woensdagavond afgesloten, toen president Pieck in zijn re sidentie, het Rococco-paleis Hohenzollern in het centrum van de Berlijnse arbeiders wijk Pankow, de leden der regering had beëdigd. Tevoren had zich in enkele uren het „debat" over Grotewohls regeringsver klaring afgespeeld. Van elk der partijen trad een spreker naar voren om zijn volledige instemming met Grotewohls program uit te spreken. De enige spreker die kennelijk tussen de regels van zijn betoog door de eenheids partij wilde critiseren, was de christelijke afgevaardigde Rohner. Zijn partij, de CDU, beschouwde vrijheid van het indivi- 1 du en rechtszekerheid als de voornaamste voorwaarden, die de nieuwe staat te ver vullen heeft, zei hij. In verband daarmee vroeg hij van de regering ook een „groot moedige amnestie voor economische en politieke delicten". Daarnaast bepleitte Rohner tolerantie tussen de partijen. Ook in de verhouding tot West-Duitsland wilde hij deze tolerantie toegepast zien. Hij vroeg van de eenheidspartij voorts dat zij de geest, waarin het blok der partijen tot stand was gekomen, ook op het schoolwezen zou toepassen en dat deze geest niet langer door plaatselijke partijfunctionarissen on gedaan zou worden gemaakt. De goedkeu ring der regeringsverklaring en de erken ning der regering geschiedde met algemene stemmen en toejuichingen. Verschil van mening over de vor deringen der Oostenrijkse bespre kingen De plaatsvervangers van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken zijn Woens dag opnieuw bijeengekomen voor bespre king van het vredesverdrag met Oosten rijk, doch zij maakten slechts kleine voort- I gang ten aanzien van een technisch punt, namelijk classificatie van de oliegebiéclen in Oostenrijk. In diplomatieke kringen te New York verwondert men zich over de onderling afwijkende verklaringen van Bevin en Acheson ten aanzien van de besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk. Bevin heeft namelijk bij zijn terugkeer uit Amerika te Southampton in de loop van Woensdag verklaard, dat bij deze be sprekingen slechts weinig voortgang was gemaakt. Dean Acheson zou echter, vol gens een mededeling van Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, op een be sloten bijeenkomst van de commisie mel ding gemaakt hebben van „aanzienlijke vooruitgang" bij de besprekingen over het verdrag met Oostenrijk. Acheson zou er aan toegevoegd hebben, dat, de kwesties van de Donauseheepvaart, de herstelbeta lingen en de eigendom van Duitse activa in Oostenrijk nog geregeld moesten wor den. Acheson had verder volgens Connally verklaard, dat de Verengide Staten "en de Sovjet-Unie informeel overeengekomen waren, dat aan Oostenrijk zijn grenzen van voor de oorlog, „zoals ze waren voordat Hitier binnenviel", gelaten zouden worden. Elk verkeersongeluk kost Amsterdam circa f 1000.- Dit jaar is de f 8 millioen reeds overschreden.... Op 11 October waren in de hoofdstad sinds 1 Januari 1949 8188 verkeersongeval len gebeurd. Deze veroorzaakten 43 doden, 517 zwaar gewonden en 1244 licht gewon den. In 6384 gevallen werd alleen materiele schade veroorzaakt. Aangezien een verkeersongeval gemid deld 1000 (voor vervoer, geneeskundige behandeling en ziekenhuisverplegmg van gewonden) aan de hoofdstedelijke gemeen schap kost, was op 11 October het bedrag van*/ 8.000.000,— ruim overschreden. In 1948 waren de kosten over het gehele jaar ruim 8.000.000.—. Dit jaar zullen de kósten, als de Amsterdamse verkeerszon- daars zo doorgaan, dus wel ruim negen mil lioen gulden bedragen. Ex-chef van de „beurspolitie" tot 20 jaar veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de Amsterdammer F. K ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met ontzetting uit de burgerlijke en poli tieke rechten voor de tijd van het leven. K. had in 1943 en 1944 tc Haarlem en omgeving als chef van de z.g. „beurspolitie van het Gewestelijk Arbeidsbureau per sonen die zich aan de „Arbeitseinsatz' ont trokken, doen opsporen en naar concentra tiekampen doen overbrengen. Op 29 September had de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, levenslang tegen K. geeist. Regering lichtte fractieleiders in over Haagse conferentie 's-GRAVENHAGE, 12 October. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering, vertegen woordigd door de ministers Van Schaik, Van Maarseveen, Götzen en Lieftinck, hedenmorgen in een samenkomst met fractieleiders van de Eerste en Tweede Kamer een overzicht gegeven heeft van de stand van zaken ter Ronde Tafel-confe rentie. Deze bijeenkomst is te beschouwen als dc vervulling van een destijds in Pa*"~ lementskringen opgekomen wens, op de hoogte te worden gehouden van de ontwik keling der vraagstukken op de conferentie. Zoals men weet is we! de „commissie van negen", waarin enige fractie-leiders zitting hebben, opgenomen in de Nederlandse dele gatie en dus bij de gang van zaken voort durend betrokken, maar een aantal fractie leiders der Eerste en Tweede Kamer mist dit contact. Dc voorzitter der Nederlandse delegatie, minister Van Maarseveen, heeft in deze bijeenkomst een algemeen beeld gegeven van de ontwikkelingen ter confe rentie; de ministers Lieftinck cn Götzen hebben in het bijzonder de financiële en economische aspecten toegelicht. Leiders der delegaties in Den Haag overleggen 's-GRAVENHAGE, 12 October (ANP) Van officiële zijde vernemen wij: „Heden kwamen de voorzitters en vice- voorzitters der drie delegaties ter Ronde Tafel-conferentie bijeen om te beraadsla gen over maatregelen, welke genomen kunnen worden om de Ronde Tafel-confe rentie nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over verschillende punten overeenstemming bereikt". Kerkwet in Tsjechoslowakije Vrij dag in de Nationale Vergadering Het Tsjechoslowaakse regeringswetsont werp tot overneming van het beheer over de kerken door dc staat, zal Vrijdag met groot „ceremonieel" door de Nationale Vergadering" worden aangenomen en een deel van de behandeling zal per radio worden uitgezonden, aldus meldt Reuters correspondent uit Praag. De massa-arrestaties van middenstanders zijn de afgelopen nacht en heden voort gezet. Westelijke diplomaten achten het veelbetekenend, dat de arrestaties volgen op het proccs-Rajk en voorafgaan aan de in werkingtreding van dc kerkwet, die de strijd tussen kerk en staat op een hoogte punt zal brengen. Uitnodigingen voor bijwoning van de parlementaire procedure op Vrijdag zijn gezonden aan vertegenwoordigers van kerken en andere religieuze organisati#s, doch volgens katholieke bronnen heeft geen enkel lid van het episcopaat een uit nodiging ontvangen. Woordvoerders van de niet-kalholieke kerken hebben het wetsontwerp goedge keurd. Gelederen der Griekse guerilla's zijn sterk gedund Volgens een mededeling van de Griekse generale staf wordt er van de nog over gebleven opstandelingen, die niet meer dan achttienhonderd in getal zouden zijn, een dertigtal per dag buiten gevecht gesteld. De guerillastrijders zijn volgens de gene rale staf in groepjes van twintig of minder over het gehele land verspreid, hebben ge- Gisteravond keerden deze bezoekers naar brek aan voedsel en ammunitie en probe- rjj naar Albanië te ontkomen. I Duitsland terug. ZACHT OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zonne schijn en voor dc tijd van het jaar hoge- middagtemperaturen. Langs de kust zwakke tot matige Zuidelijke wind. elders meest zwakke wind. 14 October: Zon op 7.02 uur. onder 17.50 uur Maan op 21.41 uur, onder 15.02 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 October: Hoog water: 6.56 en 19.13 uur. Laag water: 2.36 en 14.48 uur. Vrijdag 14 October: Hoog water: 7.43 en 20.04 uur. Laag water: 3.10 en 15,28 uur. 5WMOOCCCCOSOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOa

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1