„De Rijp" verandert binnenkort van bestemming Hotel „DE SCHELP" Zandvoort Alma's dubbele taak Vrijdag 14 OctoEer 1919 Hsarïëins DagBïaH ën ÖprëcKte HaarlemscEe Gouranï II: i HiMien „Dc Rüii" op de hoek van de I een „Zonnehuis". Dit staat het laatst op het Moll. ii: i n dc Blocmeuöaalseweg te Bloe- programma. mpi'-Jan! is aangekocht door de diaconieën dei Nedcri ndse Hervormde Gemeente. Het buiten „De Rijp", dat de laatste jaren van Haarlem. Bloemen daal, Schoten en in verval is geraakt, zal in de toekomst Snnr> dam. De bedoeling is de villa te bestemd worden voor een flat voor ouden sloren en op hel terrein een gebouw voor van dagen, een huis voor chronische zie- ouden van dagen, een huis voor chronische zieken en een „Zonnehuis" voor kinderen te bouwen. Tot in de tweede helft van de zeventiende eeuw was op de plaats, waar nu „De Rijp" staat de blekerij „De Mol" gevestigd. Deze is verdwenen en de Haarlemse koopman Johannes van der Rijp stichtte daar een buitenplaats. In "de loop der jaren is het buiten vele malen van eigenaar veranderd en in deze eeuw heeft de familie Adriaan Stoop een groot aantal jaren op „De Rijp" gewoond. Speciaal in en na de oorlog is de bestemming verscheidene malen gewijzigd. Scholen hebben daar onderdak gevonden, Nederlandse en Duitse soldaten hebben er gewoond en op het ogenblik zijn er gezin nen van politieke delinquenten gehuisvest. De villa is in verval geraakt en kan niet meer gebruikt worden. De koepel aan de Bloemendaalse weg is vorig jaar hersteld en behouden gebleven. Reeds geruime tijd is er ïn Haarlem en omgeving behoefte aan gebouwen voor ouden van dagen. Zoals wij dezer dagen schreven, worden vele pogingen in het werk gesteld, om in de behoefte te voorzien en. wij meldden ook. dat de Hervormde ge meenten plannen in voorbereiding hadden. Door de steeds groeiende samenwerking tussen de diaconieën uit Haarlem en om geving is het te danken, dat besloten is tot aankoop van de buitenplaats „De Rijp" Hieruit blijkt, dat elk college van diakenen zijn taak verstaat en in de toekomst ziet. De statistieken wijzen uit, dat de gemid delde leeftijd van de Nederlanders hoger wordt. Over enkele jaren verwacht men, dat het aantal bejaarden sterk is toegeno men. Dezen vragen niet alleen woonruimte, maar ook in vele gevallen verzorging. De huiselijke werkzaamheden vallen hen te zwaar en het zal niet gemakkelijk zijn hulp te krijgen. Door een goed ingericht flatge bouw te stichten op „De Rijp" hopen diake nen goed werk te doen. Het terrein is groot genoeg voor andere mogelijkheden. Er zal ook plaats zijn voor een huis voor chronische patiënten. Hieraan is reeds nu een dringende behoefte. Daar om is het plan eerst dit huis te bouwen. Inmiddels zijn besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Bloemendaal en binnenkort zal overleg worden gepleegd met andere instanties. Diakenen hopen, dat in 1950 de plannen zo ver gevorderd zijn, dat aan het einde van dat jaar of anders in 1951 met de bouw begonnen kan worden. Is men met de bouw gereed dan zullen de plannen voor de flats voor ouden van dagen gemaakt zijn en de werkzaamheden kunnen worden voortgezet. Deze flats zijn onder an dere bestemd voor die ouden van dagen, die hun woning willen verlaten en in staat zijp een deel van de flat te huren. Diakenen hebben nog meer plannen. Er blijft tot de grens van het Bloemendaalse Bos nog ruimte over voor het bouwen van ken en een kinderhuis. KLM KEERT 4 pet. DIVIDEND HIT. In de algemene vergadering van aandeel houders van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. is besloten om 4 procent dividend uit te keren op de 4 procent cu mulatief preferente aandelen alsmede op de prioriteitsaandelen A en B. Dr. ir. M. H. Damme is wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd afgetreden als lid van de Raad van Bestuur en be noemd tot commissaris van de vennoot schap. In de vacature-Damme is op voor dracht van het rijk benoemd tot lid van de Raad van Bestuur de heer L. Neher, directeur-generaal der PTT. „INT1MA" LAMPENSPECIAALZAAK Betere kleurstelling Betere materialen Eigen werkplaats Eigen ontwerpen KRUISSTRAAT 42 HAARLEM TEL. 10311 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 October 1949 GEHUWD: 13 Oct., J. C. M. van de Weyer en C. E. van der Hoeven; J. Schreijers en G. M. Eterman; J. P. ter Maat en G. Woppenkamp. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct., J. HruskaVitasek; 12 Oct., D. C. van den KerkhofVerslagers; A. M. Jongejan Smit; C. M. HarmsenLigthart; C. M. J. BestenbreurWitteman; 13 Oct., N. M. PasschierBlokker; T. M. P. Overbeek de Weert; M. van Kilsdonkvan der Wiel. BEVALLEN van een dochter; 12 Oct., P. J. van Zantenvan Etten; N. Dekker Maligina; J. J. Ackermansvan Ruiten; 13 Oct., M. E. G. EversDornseiffen. OVERLEDEN: 11 Oct., H. Veen—IJs brandy. 87 j., Jansstraat; 12 Oct., J. van der MeijPrinsen, 59 j., Godfr. v. Bouillonstr. DANCING Iedere Zaterdag- en Zondagavond Orkest JEAN BUURMAN (uit „Extase", Amsterdam) Hef Huis Van Looy Hoeveel de exploitatie van het museum kost B. en W. van Haarlem wijzen er de raad op dat voor de exploitatie van het museum Het huis Van Looy tot heden nog geen gel den beschikbaar gesteld zijn. Er is nu een begroting voor 1950 opge maakt. De uitgaven zijn geraamd op f 9: waaronder f 4700 voor onderhoud van hét gebouw en f 1905 als jaarwedde voor de bode. Als inkomsten zijn f 150 aan entreegel den geraamd. Feestelijke viering van jubilé der Volksuniversiteit Op Zaterdag 22 October wordt het der tigjarig bestaan van de Haarlemse Volks universiteit feestelijk gevierd. Afgevaardigden van de zusterinstellin gen in het gehele land komen naar de Spaarnestad, waar zij -'s morgens om elf uur op het Stadhuis worden ontvangen. Daarna is er een lunch in het Frans Halsmuseum, waar 's middags ook de huis houdelijke vergadering plaats vindt. Cfrn vier uur houdt dr. L. M. van Dis, voor zitter van de jubilerende organisatie, een inleiding over het Volksunivérsiteitswerk, waarna gelegenheid tot discussie wordt gegeven. Na het diner volgt tot besluit nog een feestavond die verzorgd wordt door Cruys Voorbergh met een costuumshow en het vocaal kwartet van Akke de Vries. Aankoop van huizen Voor de gemeente Haarlem zijn in vei lingen gekocht: Percelen Spoorwegstraat 20 rood en zwart. 22 rood en zwart en 24 rood en zwart. De prijzen zijn f 7605, plus f 929 kosten. De huizen zijn in de toekomst no dig voor sanering van dit stadsdeel. Voor lopig blijven zij verhuurd. Het perceel Anthoniestraat 52. De prijs is f 9850, plus f 1213 kosten. Dit pand is nodig voor de verbreding der straat. Voor lopig blijft het verhuurd. 444 m. grond aan de Zijlweg, die aan gekocht zijn voor f 2650, plus f 225 kosten. Deze grond is begrepen in een uitbreidings plan. Bloemendaalse gemeenteraad vergadert Donderdag Donderdag 20 October komt de gemeen teraad van Bloemendaal in een openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt negen punten. B. en W. stellen de raad voor in het belang van een goede stede- bouwkundige ontwikkeling der gemeente te besluiten, dat het noodzakelijk is het uitbreidingsplan aan een grondige herzie ning te onderwerpen. Reeds is hiertoe op dracht gegeven aan de architect ir. J. A. Kuiper te Rotterdam. Ook wordt voorge steld wijziging te brengen in de verorde ning op het toekennen van pensioen of wachtgeld aan gewezen wethouders van de gemeente en hun weduwen en wezen. Onteigening in Noord B. en W. achten ingebrachte bezwaren ongegrond De raad van Haarlem keurde 26 Januari jl. het plan tot onteigening van bebouwde en ongebouwde grond tussen de Rijks straatweg, de Delft en de Jan Gijzenvaart goed. Dit plan heeft nu ter visie gelegen Er zijn 9 bezwaarschriften op gekomen, namelijk van C. ter Metz, H. W. Vink, H. Smolenaars, Th. Nijssen, J. L. Witteman, J. Kuijken, J. G. Boeré. J. Hoppenbrouwer en G. Duineveld. B. en W. achten de bezwaren ongegrond en stellen daarom voor thans tot onteige ning te besluiten. Padvindsfers richten een bazar in Een groepje van de Haarlemse padvind- sters heeft uit eigen beweging een bazar op touw gezet ten bate van de „Blauwe Vogels" (gebrekkige padvinders) en van het Studentensanatorium. Deze wordt gehouden in het oude tuin huis van dr. Melchior ingang Laltenkoper- straat naast nummer 7, op Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur. Gehoopt wordt dat deze kleine actie navolging bij andere jonge mensen ondervindt en dan in grotere om vang. Vermiste jongen maakte goede sier met vaders geld Sinds veertien dagen werd de dertien jarige jongen J. B. uit Helden-Panningen vermist. Toen dé politie geen spoor van de jongen had kunnen vinden riepen de ouders de hulp in van een „helderziende", onder wiens leiding honderden personen een speurtocht in de omgeving onderna men, welke echter geen resultaat oplever de. Donderdagmiddag kwam de jongen bij familie in Venlo binnenstappen. Hij ver telde dat hij uit de kas van zijn vader honderd gulden had weggenomen en daar mee in Leeuwarden goede sier had ge maakt. Toen het geld bijna op was is hij maar teruggekeerd. Hij was naar familie in Venlo gegaan omdat hij bang was, bij zijn thuiskomst in Helden straf te zullen krijgen. Borstbeeld van dr. Plesman in hal van K.L.M.-hoofdgebouw In de hal van het hoofdkantoor van de KLM is in aanwezigheid van Prins Bern- hard, de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de KLM aan dr. A. Plesman een borstbeeld aangeboden. De heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Commissaris sen, gewaagde in zijn toespraak van het grote werk, dat dr. Plesman in de afge lopen 30 jaar niet alleen voor de KLM maar voor de luchtvaart in het algemeen en ons vaderland heeft gedaan. Na zijn toespraak verzocht hij mevrouw Plesman het doek, dat het borstbeeld omhulde, weg te nemen. Het beeld is een borstbeeld van dr. Ples man, vervaardigd door Marion Gobius. Culturele samenwèrking Nederland-lndonesië De culturele samenwerking tussen Ne derland en Indonesië op basis van vrijwil ligheid en wederkerigheid zal in handen worden gelegd van een commissie van veertien leden (zeven Nederlanders en zeven Indonesiërs), die jaarlijks rapport zal uitbrengen aan de regeringen van de beide landen, zo wordt bepaald in het ontwerp- accoord betreffende dit onderwerp, dat thans door de werkgroep uit de culturele commissie van de Ronde Tafel-conferentie xs opgesteld en dat reeds aan de centrale commissie van de conferentie is voorge legd. Als middelen tot culturele samenwerking gelden: radio, film. pers, bibliotheekwezen, onderwijs en voorts uitwisseling van hoog leraren, leraren en deskundigen op gebied van wetenschap en kunst. De afzonderlijke onderwerpen van samenwerking kunnen door de commissie van veertien worden toe vertrouwd aan speciale werkcommissies. Voorzieningen kunnen voorts worden ge troffen voor de vestiging van instellingen op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen op elkanders grondgebied, het stichten van studiebeurzen voor studie aan universiteiten en andere instellingen van hoger onderwijs in de beide landen en voor contacten tussen culturele instellin- 1 gen over en weer. Objecten van culturele waarde die anders dan door eigendomsoverdracht in het bezit zijn gekomen van de'Nederlandse regering of van de Nederlands-Indische regering zullen worden teruggegeven als gevolg van de overdracht van de souvereiniteït. De mogelijkheid wordt voorts geopend tot uit wisseling wederzijds van objecten van cul turele waarde. Republikeinse voorstellen voor schuldenregeling De Indonesische delegaties hebben gis teren een gemeenschappelijk „aide-mé- moire" betreffende de schuldenregeling in gediend. In dit aide-mémoire zou het voorstel worden gedaan om een bepaald bedrag aan schulden door Indonesië te doen overnemen. Dit bedrag is in het voor stel genoemd. In het aide-mémoire wordt gesteld, dat men bereid is tot een practi- sche regeling te komen. Als alternatief wordt dan in het aide-mémoire gesteld, dat men, indien men op basis van het genoem de bedrag niet tot overeenstemming zou kunnen komen, het vraagstuk zal voorleg gen aan een neutrale buitenlandse com missie, aan welker beslissing partijen zich vooraf gebonden verklaren. Van Nederlandse zijde is de suggestie gedaan om het vraagstuk op korte termijn te doen oplossen door een commissie be staande uit heren Hirschfeld, Djoeanda en Cochran. In kringen der drie delegaties worden de wederzijdse voorstellen thans bestu deerd en men verwacht, dat zij op de ver gadering van de financiëel-economische commissie, welke heden plaatsvindt, in discussie zullen komen. Waarnemers zijn van mening, dat het als een gunstig teken moet worden beschouwd, dat de delegaties na een periode van stil stand weer onderling over concrete voor stellen spreken. Een door Cochran Zaterdag informeel naar voren gebrachte suggestie om het bedrag aan schulden, te fixeren op vier milliard is van Nederlandse zijde van de hand gewezen, waarna de suggestie weer is ingetrokken. Naar wij van de zijde' van de Indonesi sche delegaties vernemen zal de gehele tekst van de voorlopige staatsregeling van de Verenigde Staten van Indonesië begin volgende week gereed zijn en aan de Ne derlandse delegatie worden aangeboden. Onderzoek naar incident in Tjilatjap Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P. v. d. A.) in verband met een in de pers verschenen bericht be treffende het optreden van een Nederland se militaire patrouille tegenover een gezel schap bruiloftsgangers in Indonesië heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van een artikel in het te Batavia verschij nende blad „Kritiek en Opbouw", waarin medegedeeld wordt, dat op 1 Augustus een Nederlandse patrouille onder bevel van een eerste-luitenant Franken in de dessa Goe- noengsimping (Tjilatjap) met een mitrail leur en stenguns het vuur geopend heeft op 'n argeloos gezelschap bruiloftsgangers, waarbij 27 vrouwen, mannen en kinderen a bout portant doodgeschoten en 31 ande ren gewond werden. De minister heeft 8 September toen het bewuste artikel in het blad „Kritiek en Opbouw" onder zijn ogen kwam, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië telegrafisch om nadere inlichtingen verzocht in zake de juiste toedracht van zaken. Deze deelde mede, dat naar het ge beurde onmiddellijk een scherp onderzoek is ingesteld. Zodra de resultaten van dit onderzoek door de minister zullen zijn ont vangen, zal hij de Kamer op alsdan ge- eigende wijze inlichten. Moeilijkheden bij de bestuursvoering op Java De correspondent van Aneta te Soerabaja heeft uit betrouwbare broft vernomen, dat van de gehele uitvoering van het Neder landse plan voor de bestuursvoering op Java niet veel zal terecht komen. Wel zul len enige onderdelen, in het bijzonder mid den Java betreffend, ten uitvoer worden gelegd, maar met beirekking tot de nega ra's zullen waarschijnlijk geen resultaten worden bereikt, althans niet voor wat Oost Java betreft. De republiek wenst ten aan zien van de negara's geen „hands-off"- politiek te volgen, terwijl er bij de andere partij geen bereidheid bestaat om de re publikeinse voorstellen, die een ernstige aantasting van de autonomie der negara's inhouden, te aanvaarden. Hedenmorgen heeft een onderhoud plaats gehad tussen de heer Lovinlc en de Sultan van Djokja. Uit Djokja meidt de correspondent van Aneta, dat daar Donderdagmorgen een ver gadering heeft plaats gehad van het repu blikeinse kabinet, onder leiding van de Sultan van Djokja, waarin Het voornaam ste punt van bespreking de toestand in Oost Java was. Zowel in politieke als in rege ringskringen werd tegenover Aneta de situatie in Oost Java critiek genoemd. Kale Keulenaren wilden naar kapper in Een Een Nederlandse Rijnschipper vertelde in Keulen zulke sterke verhalen over de „wonderkapper" in het Drentse dorpje Een, dat vier kaalhoofdige Keulenaren be sloten een tocht naar Een te maken. De moeilijkheid was echter de overtocht over de grens. Vier dagen lang slopen ze langs de Limburgs-Duitse grens, totdat een van hen een smokkelpaadje ontdekte, waarlangs ze tot hun grote opluchting bij Herken bosch ongehinderd op Nederlandse bodem kwamen. Met een omweg langs de „ge vaarlijke" stad Roermond zetten zij koers in de richting Venlo en leefden van de goed hartigheid der boerenbevolking. Bij Beesel werden zij door de politie aangehouden. Daar zij geen papieren konden tonen, die hun verblijf in Nederland rechtvaardigden, werden de mannen meegenomen' naar een politiepost. Daar de politiemannen het Keulse dialect niet verslonden, leverde het verhoor enige moeilijkheden op. De Keu lenaren wezen voortdurend op hun kale hoofden, hetgeen de zaak niet duidelijker maakte. Toen echter een inspecteur ver scheen, die wel „Keuls" verstond, werd het raadsel opgelost. De politiemannen moesten zo hartelijk lachen, dat de bedrukte Keu lenaren het er tenslotte maar op waagden, mee te lachen, al begrepen zij niet wat de oorzaak van deze vrolijkheid was. De politie heeft hun een dag gastvrij on derdak verleend. Daarna zijn zij óver de grens gezet. Uitbreker a la Tarzan over gevangenismuur Thans staat vrijwel vast op welke wijze de Amsterdamse inbreker-uitbreker Gerrit B. vorige week Zaterdag uit de gevangenis in Utrecht heeft weten te ontsnappen. Een aantal gevangenen, onder wie Gerrit, was die avond bijeen in de recreatiezaal van de gevangenis, waar geschaakt en gedamd werd. Gerrit heeft kans gezien aan de' aandacht der bewakers te ontsnappen en een gesloten deur te openen. Daardoor kwam hij buiten de eigenlijke gevangenis een plaatsje binnen de ringmuur. Daarop is Gerrit vermoedelijk in een boom geklommen en heeft zich ontdaan van zijn gevangenispakje. Het is wel zeker, dat hij hieronder een overall droeg. In de gevan genis worden deze overalls namelijk voor een firma vervaardigd en bij onderzoek is gebleken, dat de laatste tijd vier van deze overalls zijn verdwenen. Een hiervan heeft men teruggevonden in de strozak van een andere gevangene. Het bewakingsperso neel heeft Gerrit's gevangenispakje later onder de boom teruggevonden. Gerrit heeft daarna naar alle waarschijnlijkheid op een tak van de boom, die niet ver van de ring muur afstaat, zolang gezwiept tot hij kans. zag zichzelf op of over de muur te doen belanden. De mist heeft hem zonder twij fel daarbij goede diensten bewezen. De recherche is er nog niet in geslaagd Gerrit op te sporen. Bouwen zonder subsidie volgend jaar vrij? Het ligt, naar „Het Vrije Volk" meldt, in de bedoeling van de regering om voor 1950 de woningbouw waarvoor geen rijks subsidie wordt gevraagd, vrij te laten en niet te binden aan een vergunningenstelsel, zoals tot nu toe ook voor deze woningen wordt toegepast. Dit zou in tegenstelling met andere berichten zowel gelden voor kleine als voor grotere woningen, echter tot een in houd van 500 kubieke meter. De bouw van al te grote woningen, meer dan 500 kubieke meter, kan ook volgend jaar niet worden toegestaan, ook al wordt hiervoor geen beroep gedaan op overheidssteun. „Central Band" van de R.A.F, kornt naar Nederland Op uitnodiging van de Stichting Vj Weerden Poelman-fonds, zal de „centn band" van de „Royal Air Force" ee tournée gaan maken door ons land, fe ondersteuning van het genoemde fond zulks in samenwerking met de verenigd „Onze Luchtmacht." Het fonds is in November 1947 opgerié en genoemd naai' wijlen majoor Van Wee den Poelman. Het heeft tot doel steun verlenen aan oud-leden van de luehtmach hun nagelaten betrekkingen en aan ht die nog deel van onze luchtmacht ui maken. De „central band" der RAF, opgericht April 1920 en bestaande uit verschillent onderdelen, is in ons land weinig of nii bekend, hoewel zij een wereldnaam hee; Zij is thans geregeld voor de Engelse rad te horen. De band heeft ook vele landt bezocht, onder andere Canada, de Ve: enigde Staten en in het begin van de laa ste oorlog ook Frankrijk, waar zij bij ramp van Duinkerken nauwelijk aan vei nietiging wist te ontkomen. In ons land de band echter nog niet geweest. Op 21 October komt de band met vlies tuigen van de RAF op Valkenburg fc Leiden aan. Zij gaat Maandag 24 Octobi naar de Friese hoofdstad, waar de tourné door ons land een aanvang zal neme: want na Leeuwarden krijgt de volgent dag Groningen bezoek, Hengelo op October. Rotterdam op 28 October, 's-He: togenbosch op 30 October en Nijmegen 31 October. Daarnaast staat ook nog het programma Amsterdam en een uitvo- ring in het militaire hospitaal „Oog in A' te Utrecht. De band bestaat uit 62 me Dirigent is „Wingcommander" A. E. Sim Kamerlid stelt vragen over melk-experiment Het Tweede Kamerlid de heer C. den Heuvel (A.R.) heeft aan de ministt van Landbouw, Visserij en Voedselvooi ziening gevraagd of het juist is, dat te wille van het verkrijgen van leverantie van melk voor het Amerikaanse bezetting! leger in Duitsland een gedeelte van Drent zogenaamd t.b.c.-vrij is gemaakt en minister hiervoor 350.000 beschikbae heeft gesteld? Is het juist, dat over de2 gelden, berustend onder het Bedrijfscha voor Zuivel, zonder enig overleg met he betrokken bestuur is beschikt? Is de mi nister bereid mede te delen, welke wette lijke basis er is voor de verplichting, c gelegd aan veehouders om koeien op ruimen met 125 subsidie per koe? Waarom, zo vraagt de heer Van de Heuvel, Is bedoelde melkleverantie nie doorgegaan en is het juist, dat na hi Drentse experiment hetzelfde weer be gonnen is op Voorn e en Putten? Is, afge zien van andere bezwaren, melkonttrek king uit het Westen niet zeer oneconomisc nu zoveel melk uit het OOosten des land moet worden aangevoerd in het Westen Kan de minister mededelen, welk nu het heeft t.b.c.-dieren uit een deel van he land te verplaatsen naar een ander deel Is het juist, dat met de pogingen ook o; Voorne en Putten niet verder wordt ge gaan. Hoeveel is er voor deze gedeeltelijki maatregel toegestaan? GOEDKOOP-GELDPOLITIEK. De laatste tijd bestond Ij ij de geldschie ters de neiging om gelden, welke zij voo uitlening op lange termijn beschikbaa hadden, niet aan gemeenten aan te bie den, maar bij voorkeur wel aan woning bouwverenigingen. Voor publiekrechtelijk lichamen immers gold een van regering! wege vastgestelde rentegamma, afhanke lijk van de looptijd der leningen. Bij wo ningbouwverenigingen kon meestal ee rente worden bedongen, welke een weini hoger was dan de percentages, welke doo de regering waren voorgeschreven hierbij werd dan een garantie van de ge meente bedongen. Aangezien over deze kwestie bij colleges van Gedeputeerden verschil va: mening bestond, heeft de minister Binnenlandse Zaken aan deze colleges uit drukkelijk verklaard, dat voor gegaran deerde geldleningen hetzelfde rentetarie geldt als voor de ten laste van de lager; publiekrechtelijke lichamen te sluitei geldleningen is bepaald. SCHEEPVAART Duivèndijk, RotterdamVancouver 1! Oct. te Los Angeles. Kota Agoeng, Rotter damJava pass. 13 Oct. Sagres. Kot! Baroe, RotterdamBatavia 13 Oct. Port Said. Ternate, MombassaRotterdan pass. 14 Oct. Gibraltar. Tosari, Batavia- Rotterdam 13 Oct. van Belawan. Waterman 13 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Wil lem Ruys, BataviaRotterdam 13 Oct. vai Port Said. Aludra, RotterdamBuenos Aires 13 Oct te Santos. Groote Beer, BataviaAmster dam 14 Oct. te Suez. Johan van Oldenbar nevelt, AmsterdamJava 13 Oct. van Por Said. Sommelsdijk, JavaNew York 1 Oct te Aden. Nieuw Amsterdam. Rotterdan New York pass. 13 Oct. Bishop Rock Rijnkerk. JapanRotterdam 14 Oct. vai Port Said. Salawati. MontrealPhiladel phia pass. 13 Oct. Quebec. Veendam, 13 Oct van New York naar Rotterdam. Volendam RotterdamBatavia 14 Oct. van Aden. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 39) Nee, u spreekt niet met Alma, hoorde Alma haar zeggen, u spreekt met Sonja Farraday,o Murray, ben jij het! Wat zeg je? Wat voor ongeluk? Tracht me niet te sparen. Is het ernstig? Natuurlijk kom ik dan dadelijkWat Ik kan er niets1 aan doen, als de laatste trein al weg is Dan komen we met de auto. We kunnen er dan in de vroege morgen zijn. Nee, natuur- i lijk niet.Zeg hem maar, dat ik onder weg ben Alma sloeg haar verwonderd gade. De languisante patiënte, de verwende en ca- i pricieuse mocie vrouw, die mevrouw Far- j raday anders was, scheen volkomen ver- dwenen te zijn Ze was op dat moment een vrouw, die snel en vol zelfverzekerdheid een beslissing kon nemen, en ze scheen geen seconde te aarzelen over wat haar te doen stond. Nat heeft een ongeluk gehad, wend de ze zich tot Alma. Hij was zijn geweer aan schoonmaken en toen is het afge gaan. Tenminste dat zegt Murray. Roep Chnssie en zeg haar. dat ze dadelijk pakken gaat. Bel Je garage op en zeg dat we de wagen onmiddellijk moeten hebben voor een reis vnn een 150 km. En maak dan de hotelrekening in orde. Doe alles zo snel mo gelijk! Wat een geluk, dat we zo vroeg terug zijn gekomen! HOOFDSTUK XI De volgende uren vlogen voorbij. Ieder een was ademloos van de haast. Alma was onmiddellijk in de weer om alle instructies van mevrouw Farraday uit te voeren en de gasten van Nan Cardie's partijtje zouden versteld hebben gestaan over haar complete herstel. Chrissie volbracht na summiere uitleg de haar opgedragen taak met grote kalmte. Zoals gewoonlijk leek ze langzaam, maar ze werkte zo efficiënt, dat binnen korte tijd de kamers geheel opge ruimd waren, de koffers gepakt en alles klaar stond om naar de auto gedragen te worden. Juist op dat moment dat de Londense theaters uitgingen en stromen mensen in de warme zomeravond langs de straten liepen, begonnen mevrouw Farraday en Alma, met Chrissie, die met een kaarsrechte rug naast de chauffeur zat, de lange tocht terug naar huis, naar Midchester. Tot op dat moment was er niet veel gelegenheid tot praten ge weest. Maar nu vroeg Alma, terwijl ze mevrouw Farraday's hand vastgreep, als of er geen moeilijkheden tussen hen ge weest waren: Is het ernstig, mevrouw Farraday? Ik weet het niet. Murray zei, dat opze huisdokter erbij was, maar dat deze consult wenste. Terwijl ze daarop wacht ten, belde Murray mij op. Hij verwachtte blijkbaar jou eerst aan de telefoon te krij gen en had het dwaze plan mij voorzichtig op de schok voor te laten bereiden. Alsof ik niet de aangewezen persoon ben, om aan te vertellen, dat mij eigen man een ongeluk is overkomen! Hij wjlde u alleen sparen O ja, dat weet ik. Dat ken ik. Ieder een wil mij altijd sparen, alsof ik een baby ben of een geesteszieke. Waarom zou ik ook niet een schok kunnen verwerken? Ik heb er schoon genoeg van altijd verwend en beschermd te worden. Als ze me niet al tijd zo dwaas behandeld hadden, dan zou ik niet zo dwaas.Ze hield abrupt op, en Alma, die niet zo gauw een tactvolle op merking wist te bedenken, zweeg ook. Na enige ogenblikken zei mevrouw Farraday nu kalmer: Het spijt me. Ik stel me on mogelijk aan. Ik ben nerveus en prikkel baar Het is helemaal niet erg, zei Alma, terwijl ze haar hand met een liefdevol ge baar even drukte, waarop tot haar genoeg doening een vriendelijk drukje van de an dere kant volgde. Natuurlijk bent u zenuwachtig en angstig. Dat zou iedereen zijn. Maar we zijn nu binnen enkele uren thuis en waarschijnlijk is alles niet zo erg als u denkt. Als het hopeloos was, had uw eigen dokter er geen tweede bij gehaald, dan had hij dat zelf wel kunnen consta teren. Alma was er zich van bewust, dat dit geen erg zuivere redenatie was, maar ze voelde mevrouw Farraday's hand zich vaster om de hare sluiten en ze was blij enige troostende woorden te kunnen spre ken. Gedurende enkele ogenblikken reden ze zwijgend voort. Toen mevrouw Farraday weer sprak, was het niet veel meer dan fluisteren: Als Nat sterft, zal ik 't mpzelf nooit vergeven. Maar, lievelingAlma vergat even volkomen het verschil in leeftijd, dat er tussen hen bestond, en sprak enkel en al- leen als vrouw tot vrouw dat mag je niet zeggen, Het was een ongeluk. Je was niet eens aanwezig. Je hebt niet de minste schuld. Ik had wèl aanwezig moeten zijn. Ik had hem niét alleen mogen laten. Alma beet zich op haar lippen. Ze zou kunnen uitleggen, dat weinig mensen, in de algemene zin, beter op zichzelf konden passen dan Nat Farraday, en ook dat me vrouw Farraday hem toch meer dan eens in de loop van haar huwelijk alleen had gelaten. Maar ze zei niets en voelde, wat mevrouw Farraday bedoelde. Maat u zich geen verwijten, zei ze zachtjes. Uw bezoek aan Londen was niets bijzonders en meneer Farraday vond het uitstekend, dat u ging, toen hij er een maal van overtuigd was, dat het u goed zou doen. Nee. Ik weet.maar.Mevrouw Farraday hield op. Dan zei ze langzaam en nadrukkelijk: Hoeveel weet jij eigenlijk, Alma? Weet je dat ik bezig was mijn hoofd te verliezen? Maar dat hebt u tenslotte niét gedaan is 't wel? en daar komt het op aan, zei Alma met grote nadruk. Nee, inzoverre, dat ik niets onher stelbaars heb gedaan, maar soms heb ik het gevoel, dat gedachten en woorden er ger zijn dan daden. Ze kunnen echter nooit zoveel schade aanrichten, zei Alma practisch. Mevrouw Farraday glimlachte flauwtjes. Ik kan me voorstellen, dat je soms zo tot Pansy spreekt, zei ze. Inderdaad, zo nu en dan, gaf Alma glimlachend toe. O Alma, je bent zó goed voor me! Je hebt zelfs om mij ruzie gemaakt met die aardige, domme verloofde van je, is 't niet? Gregory is niet dom, antwoordde Alma verontwaardigd. Ik heb hem met opzet om de tuin geleid. Hij lcön het niet begrijpen. Nee, het was inderdaad niet zijn fout. Het was mijn schuld, zuchtte mevrouw Farraday. Ik zal het hem allemaal uit leggen. Alma dacht bij zichzelf, dat zij Gregory heus alles wel duidelijk zou maken, maar ze wist, dat mevrouw Farraday het goed bedoelde, en dus streelde ze haar hand met een innig gebaar, en vooroverleunend vroeg ze de chauffeur, hoe lang ze nog te rijden hadden. We kunnen er niet voor tweeën zijn, lichtte deze haar in. Maar ik zet alles op alles. Alma leunde weer achterover en het geluid van de motor tezamen met het late uur maakte haar slaperig. Ze peinsde nog vaag dat het heerlijk zou zijn, als ze Gregory alles had uitgelegd en hoe prettig 't zou zijn thuis te komen, en iedereen weer te zien. Alma begreep dat ze gedommeld moest hebben, toen ze opeens ontdekte, dat ze al door de maanverlichte straten van Midchester reden en de weg naar Benham Lodge insloegen. Ze was onmiddellijk weer klaar wakker. Ik geloof, dat ik inge slapen ben, zei ze een beetje verlegen. Mevrouw Farraday keek haar aan en lachte vermoeid. Waarom zou je niet? Het was het beste wat je doen kon. Ik heb nog niet eens mijn excuses aangeboden voor het feit, dat ik je beroof van je nachtrust. O, dat is toch vanzelfsprekend. Hebt u ook geslapen? Nee, zei mevrouw Farraday en staar de naar buiten met grote nietsziende ogen, De lichten bij de voordeur van het huil brandden, toen ze aankwamen, en Alm! zei: Gaat u maar onmiddellijk naar bin nen. Ik zal wel voor alles zorgen. Mevrouw Farraday knikte. Alma zag haar de stoeptreden oplopen, en dan ging de deur open en zag ze Murray zijn moeder letterlijk met open armen ontvangen. Al deze opwinding zal mevrouw Far raday geen goed doen, ze zal er weken door achterop komen, mompelde Chrissie somber. Chrissie scheen te denken, dat als meneer Farraday zich een ongeluk op de hals moest halen, hij daarvoor wél een geschikter moment had kunnen uitkiezen. Ik hoop, dat het haar niet al te veel kwaad zal doen, zei Alma weinig over tuigend. Chrissie snoof verontwaardigd. Man nen denken nooit na! verklaarde ze vol minachting. Alma, die geen lust had hierover argumenteren, liet het daarbij en keek toe, dat de bagage goed naar binnen kwam. Ze voelde zich enigszins verloren, nu het directe doel van deze overhaaste reis be reikt was, en ze liep langzaam de grote zitkamer binnen, die er bij kunstlicht en met alle gordijnen dichtgetrokken, weinig vertrouwd uitzag. Met een zucht ging ze Zitten in een diepe stoel en op een antieke Fransependule zag ze, dat het intussen half drie was geworden. Terwijl ze een gaap onderdrukte, voelde ze, dat inderdaad op dit uur van-de nacht de vitaliteit van een mens op z'n laagtepunt is. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6