Haarlems Dagblad Jules Moch geeft het op listermiddag besprak de ministerraad ie situatie in Indonesië „Geen opleving van guerilla-strijd op Oost-Java geconstateerd" „Ik kwam al mijn verplichtingen tegenover de bondgenoten na" Chinese communisten bezetten Amoy Weerbericht 64e Jaargang No. 19375 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 18 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©peetbte tflaariemsctje Courant (Knno 16<r6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom overleg in Den Haag Republikeinse delegaties overlegden eveneens de" 's-GRAVENHAGE, 17 October (ANP) 2 gevaren, welke de militaire situatie in 2ldonesië in zich bergt, zijn hedenmiddag ieen vergadering van de Nederlandse c; jnisterraad besproken, aldus verneemt de eciale correspondent van het ANP. Van republikeinse zijde werd in Den aag als commentaar gegeven, dat.de door Sultan van Djokja gekenschetste situatie reden te meer is om de Haagse confe ctie zo spoedig mogelijk te beëindigen. Voorts wees men erop, dat de republi- linse autoriteiten alhier zich afvragen of wel een voldoende contact bestaat tussen jg Nederlandse autoriteiten in Den Haag 4,; i die in Batavia, gezien het verschil in edelievende gezindheid dat men tussen 10 iden meende te kunnen opmerken. ar; Ook zag men in republikeinse kringen in [optreden van de Nederlandse militairen, het bijzonder in Oost-Java, het gevolg, bit steun zou worden gegeven aan de trême richtingen van rechts en links in 1 republiek (Daroel-Islam en communis- n) tegen het gezag van de republikeinse !R legatie ter conferentie, terwijl door dit lireden ook het gezag van de republiek wel nu als in de naaste toekomst bij het hele Indonesische volk zou worden ver- v rakt. Tenslotte wees men op de slechte druk die naar hun inzicht dit Nederlandse [reden in geheel Zuid-Oost-Azië zou aken. Intussen heeft de situatie in Indonesië n onderwerp van ernstige beraadslaging gemaakt tussen de leidende figuren van aa BFO en de republiek in een gemeen- oniappelijke vergadering van .hedenmor- c in. Van Nederlandse zijde gaf men als zijn veining te kermen, dat wanneer de Neder- •endse militairen mannen ontwapenen dit ,01 leel terecht geschiedt binnen de grenzen het aan hen toegewezen patrouille- lied. „Het maakt in dat geval geen ver- n lil uit of dit individuen zijn dan wel mili- j te formaties betreft", v Poorts werd' erop gewezen dat alle mede- TO lingen over dergelijk optreden volgens de cumenten van de wapenstilstandsover- akomst dienen te geschieden aan de srtral' Joint Board". De documenten van ie overeenkomst wijzen de weg aan hoe [gelijke zaken moeten worden behandeld geregeld. Zowel de republikeinse als de lonesische regering hebben elk hun ver- [woordelijke instantie die met medewer- ig van de UNO-commissie deze zaken mien regelen. In de wapenstilstandsover- 2- ikomst is bepaald hoe men zich zal moe gedragen. Deze aangelegenheid staat geheel buiten de Haagse conferentie. )e onthullingen van dr. Koets in Bata- tonen aan dat men aan Nederlandse Ie eveneens invloed had kunnen uitoefe- la' i op de conferentie als men dit had ge- e i Voorts was men van mening, dat het ublikeins gezag ondermijnd wordt niet v ir de Nederlandse houding maar door de ublikeinse ondermijnende elementen. Nederlanders kunnen het republikeinse B ag niet behulpzaam zijn in de verster- g van zijn prestige door hulp te geven i hen, die tegen de bepalingen van de penstilstand in infiltreren. Van Neder- idse zijde wordt trouwens niet aange spen, dat dit laatste wetens en willens bedoeling van de republikeinse regering n Nederlandse kringen verklaarde men lenavond naar aanleiding' van de jongste leuvtenissen nader, dat men het zeer be- bde, dat de republikeinse minister van (ensie op 16 October verklaard had, dat Nederlandse houding ten opzichte van uitvoering van de overeenkomst betref- ide het staken der vijandelijkheden de monie in Indonesië en een succesvol de van de Ronde Tafel-conferentie in 'aar brengt. )e Nederlandse regering aldus deze 1(jlere verklaring heeft harerzijds niets 0, leproefd gelaten om zowel in Den Haag in Indonesië gunstige voorwaarden te eppen voor het verkrijgen van een 1 lelijke en spoedige oplossing van het In- lesische geschil. cpe thans van republikeinse zijde gestelde dat de Nederlandse troepen zich zou- terugtrekken op een aantal hoofdplaat- en de verbindingswegen tussen die fdplaatsen, welke verbindingswegen ook beschikking zouden staan van de TNI, .strijd met de wapenstilstandsovereen- ïst en zou bovendien de Nederlandse spen in een positie plaatsen, die mili- gesproken onhoudbaar is. Ic Nederlandse regering zo ver- liö laarde men in Nederlandse kringen erder draagt kemiis van het stand punt, dat de Hoge Vertegenwoordiger ouian de Kroon ten opzichte van de voor- lellen van de republikeinse minister oiin Defensie heeft ingenomen. Zij jp! eeft dit standpunt goedgekeurd en is k ereid daarvan de consequenties te ee ragen, omdat verlating van dit stand- unt naar de vaste overtuiging van de [ederlandse regering een chaotische utwikkeling van zaken in Indonesië betekenen ,die de ordelijke over- ang van liet oude op het nieuwe be- lel onmogelijk zou maken. /ri Nederlandse zijde vertrouwt men, dat constructieve krachteix in Indonesië jnland en Joegoslavië krijgen biiningen van de Wereldbank Inited Press meldt: De Wereldbank akte Maandag bekend dat leningen zijn i d "strekt aan Finland en Joegoslavië ten airage van 2.300.000 dollar en 2.700.000 .Jólar. De geleende gelden zijn bestemd J i ir aankoop van machinerieën voor de .iiiiiricage van timmerhout. De leningen zijn gestaan ten einde de huidige en te ver- a chten schaarste aan timmerhout in Euro- te verminderen door middel van opvoe- g der productie in verschillende landen- j "ducenten. wereldbank deelde mede dat ook lerhandelingen gaande zijn met Tsjecho- tvakije op soortgelijke voorwaarden. zullen samenwerken om het ontstaan van een nieuwe ramp in Indonesië te voor komen en om alsnog op korte termijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de Ronde Tafel-conferentie. Zes mariniers in vrijheid gesteld SOERABAJA, 18 October (Aixeta). De T.N.I. heeft zes Nederlandse mariniers, die twee en halve maand geleden gevangen ge nomen waren tijdens een vuurgevecht ten Noorden van Bodjonegoro, in vrijheid ge steld. Het overige deel van de patrouille was bij dit vuurgevecht gesneuveld. Bulgarije opent de rij Bulgarije heeft als eerste staat na de Sovjet-Unie de Oost-Duitse volksrepubliek erkend en besloten tot uitwisseling van diplomaten. Minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Poptomoff heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken van Oost- Duitsland Georg Dertinger telegrafisch van het besluit van de Bulgaarse regering ken nis gegeven. (United Press). De jacht op de Siciliaanse bandiet Giuliano en zijn bende duurt voort. Reeds zijn verschillende handlangers van' deze koning van Sicilië" gepakt, doch de Italiaanse politie staat nog voor de taak om honderden „stille medewerkers" van Giuliano uit te schakelen teneinde de eigenlijke bende bij verrassing te kunnen overvallen. De foto toont een moment uit de jacht: Een boerenwoning wordt onderzocht nadat de deur is geforceerd. Nederlands commentaar op buitenlandse berichten: Dr. Koets: „Niemand denkt aan een derde politiële actie" BATAVIA, 17 October (United Press). - Heden werd vernomen, dat het op vier punten op Oost-Java tot botsingen is ge komen tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten, namelijk rondom Wilingi, 100 kilometer ten Zuid-Oosten van Soera- baja, bij Pasoeroean, 45 kilometer ten Oos ten van Soerabaja, te Dampit, 100 kilo meter in Zuid-Oostelijke richting van Soe rabaja verwijderd en te Probolinggo, 75 kilometer ten Oosten van Soerabaja langs de kust. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Gemeld wordt voorts, dat de Nederlandse strijdkrachten met zuiveringsoperaties zijn begonnen rondom Malang. Nederlandse lezing BATAVIA, 18 October (Aneta) Een officieel woordvoerder van de Nederlandse strijdkrachten heeft hedenmorgen omtrent de algemene toestand in Oost-Java ver klaard, dat er geen sprake is van een plot selinge opleving van de guerilla-activiteit, zoals buitenlandse persberichten melden. Weliswaar werd enkele dagen geleden een order onderschept, die was uitgevaardigd op het hoofdkwartier van de guerillas in Oost-Java, waarin opgewekt wordt de strijd te hervatten. Blijkbaar als gevolg van deze order zijn enige incidenten voor gekomen, doch deze zijn niet van die aard, dat van een algehele opleving kan worden gesproken. Op 12 October werd in Wlingli nabij Blitar de assistent van het dorpshoofd, die deel uitmaakte van het republikeinse sehaduwbestuur, gearresteerd, omdat zijn aanwezigheid onrust veroorzaakte. De republikeinse commandant zond hierna aan de Nederlandse troepencommandant een ultimatum, waarin gezegd werd, dat, tenzij Vi'ijdagochtend zes uur de assistent-wedana in vrijheid gesteld zou zijn, hij de order tot staken der vijandelijkheden zou opzeggen en de plaats Wlingli zou aanvallen. Het ultimatum werd van Nederlandse zijde ge negeerd, waarna tegen middernacht aan de stadsrand geschoten werd, hetgeen de vol gende nacht herhaald werd. Deze schiet partijen veroorzaakten geen gewonden of doden. In het gebied van Pasoeroean en Probo linggo hebben Nederlandse troepen enige geïnfiltreerde republikeinse militairen ge arresteerd die de oorzaak van de ordever storingen waren. Hierbij werd niet ge schoten. De woordvoerder legde er de na druk op, dat geen schietpartijen en geen botsingen gedurende de laatste week in dat gebied gemeld werden. De meeste van de geïnfiltreerde republikeinen werden gear resteerd in de plaatsen zelf. De woordvoerder verzekerde verder, dat de plaatselijke Nederlandse commandan ten nog steeds voortgaan met het zoeken van contact met de TNI-commandanten. Betreffende de republikeinse bewerin gen, dat de Nederlandse troepen uit be paalde gebieden zouden worden terugge trokken zonder waarschuwing aan de TNI zeide de woordvoerder: „Bij alle terugtrek kende troepenbewegingen werd hiervan tevoren kennisgegeven aan de plaatselijke l waarnemers van de UNO-commissie en de terugtrekking geschiedde onder hun toe zicht. OoK de republikeinse officieren in de betrokken gebieden waren op de hoogte gesteld". Over de republikeinse beweringen, dat de Nederlanders versterkingen hadden ge stuurd naar bepaalde gebieden in Oost- Java, zeide de woordvoerder, dat de oor zaak van deze geruchten mogelijk gevon den kan .worden in het feit, dat door de terugtrekking in de overeengekomen ge bieden troepen zijn vrijgekomen, die uiter aard ergens dienen te worden onderge bracht. in afwachting van hun definitieve bestemming. Dat bepaalde gebieden volgens een vooropgezet plan zouden zijn versterkt met nieuwe troepenzendingen noemde de woordvoerder absoluut onjuist. Geen derde actie In een persconferentie, die dr. Koets voor Nedeiiandse persvertegenwoordigers hield, zeide dr. Koets naar aanleiding van de uit lating van de Sultan van Djokja, dat de mogelijkheid van een derde politiële actie niet uitgesloten was: „Niemand, die wel bij zijn zinnen is, denkt aan een derde mili taire actie." Republikeinse delegatie gaat in ieder geval eind October huistoe Dr. Soekiman, lid der republikeinse dele gatie in Den Haag, die onlangs naar Djokja is vertrokken om inlichtingen te verstrek ken aan het republikeinse kabinet, heeft te Djokja verklaard dat de republikeinse de legatie in ieder geval eind. October naar Djokja zal terugkeren,ongeacht of de Ronde Tafel-conferentie dan geëindigd zal zijn of niet. Hij verklaarde overigens te vertrouwen dat op die datum een goed eindresultaat zou zijn behaald. (Aneta). KONING LEOPOLD Belgische vorst geeft uitvoerige verklaring over capitulatie in 1940 Koning Leopold van België heeft zijn stilzwijgen over de gebeurtenissen van 1940 verbroken en in een uitvoerige schriftelijke verklaring aan United Press een beschou wing gegeven over de Duitse inval in zijn land en de Belgische capitulatie. Wij geven de inhoud van deze verklaring hieronder verkort weer. Op de zeven-en-twintigste Mei van het jaar 1940 zond de koning aan generaal Weygand, opperbevelhebber over de geal lieerde troepen op het vaste land, een bood schap waarin hij hem er op voorbereidde dat een capitulatie onvermijdelijk was. De boodschap luidde: „Wij zijn gekomen aan de uiterste grens van ons verweer. Hei- front stort ineen". Een boodschap aan de Britse oppex'bevelhebber, Lord Gort, was onmogelijk geworden, want deze had zijn troepen zonder het Belgische opperbevel te waarschuwen, zegt de koning terugge trokken uit hun positie op de Belgische rechtervleugel. Gort zelf op weg al naar Duinkerken had zelfs de order van Churchill: „Het is nu noodzakelijk de Bel gen te waarschuwen. Gij xxxoet persoonlijk contact met de koning opnemen en hem zeggen dat wij de Belgen vragen zich op te offeren", niet meer uit kunnen voeren. Murw gebeukt Kort voordat de koning zijn tragische boodscha"p aan Weygand ovex'bracht, had den massale luchtaanvallen door de Luft waffe die in de lucht het rijk alleen had, het geïsoleerde Belgische leger murw ge beukt eji was 'het front over een breedte van vijftien kilometer doorbroken. Voort zetting van de strijd zou fataal zijn voor de duizenden soldaten, burgers en vluchtelin gen die op een kleine oppex'vlakte waren samengedrongen. Het Britse leger, dat zelf niet eens door de eigen luchtmacht kon worden ondersteund, was niet bij machte om het beraamde tegen-offensief tegen de doorgebrokexi Duitse pantser-divisie bij Kortrijk uit te voeren. En de Koning had generaal Gort al in een nota laten weten dat het Bx-itse plan om de Belgen op de IJzer-linie terug te laten trekken, gelijk stond met zelfmoord, omdat de Belgisclxe troepen, die kampten met munitie- en voed selgebrek, zo'n operatie eenvoudig niet aan konden. Zo kwam de noodlottige dag voor de Bel gen. Admiraal Keyes rapporteerde later aan Laad Gort: „Toen. hij van geen enkel nut meer kon zijn voor het Britse expeditie- leger, na de IJzer-waterlinie in werking te hebben gesteld, na de bruggen ondermijnd te hebben en alle Franse strijdkrachten naar de andere oever van de IJzer gebracht te hebben, capituleerde de koning om een nog grotere slachting onder zijn zwaar be- px-oefd volk te vooi'komen." Een bevestiging dus dat de koning alle verplichtingen tegen over zijn bondgenoten was nagekomen, zelfs ten koste van zware Belgische offers. Zuiver militaire stap Terwijl de vaandels van het Belgische leger in de abdij van St. André les Bruges in veiligheid gebracht waren, werd om vijf uur 's middags een Belgische parlementair naar het Duitse opperbevel gezonden om de voorwaarden te vragen voor een wapen stilstand. De Franse en Engelse missies waren behoox'lijk gewaarschuwd. Om elf uur kwam de parlementair tei'Ug met de mededeling: „De vijand eist een onvoorwaardelijke overgave". Deze zuiver militaii-e oplossing legde op generlei wijze de politieke toekomst van het land vast. De koning nam dit aan. Hij deed antwoorden: „Wij leggen de wapens neer. Staking van het vuren, 28 Mei.om 4 uur 's morgens." In feite laaide de strijd bij het aanbreken van de dag weer op om eerst tegen acht uur uit te sterven. Na de terugkeer van de parlementair was een nieuwe boodschap gezonden aan de Engelsen en Fransen, doch deze kon hen niet meer bereiken. De 28ste 's morgens werd een memoran dum betreffende de gebeurtenissen van de laatste 24 uur gezonden aan generaal Cham- pon en de Belgische militaire attaché bij de Franse regering, die zich op 27 Mei bij het Belgische leger had gevoegd, kreeg opdracht zich weer naar zijn post te Parijs te be geven. Dezelfde dag schreef de koning aan de president der Verenigde Staten en aan de Paus om hen op de hoogte te brengen van de situatie. (World copyright United Press.) I morgen bekend wordengemaakt. Het woord is aan.... Bog u mil Goltz: Een mooie lieve vrouw die onge trouwd blijft is een stille en toch luide aanklacht tegen alle man nen. Noorse communisten verliezen hun enige zetel Tengevolge van tellingsfout in klein dorpje Bij een hertelling- van de stemmen in het Noorse dorpje Hedmark is ge bleken, dat een enveloppe met 51 voor de arbeiderspartij bedoelde stemmen abusievelijk aan de communisten was toegewezen. Nu deze stemmen dus aan de rechtmatige eigenaar zijn toegekend, heeft de communistische partij in Noor wegen de enige zetel verloren, die zU bij de verkiezingen nog had overge houden. De thans bekend gemaakte, officieuze uitslag van de Noorse verkiezingen, heeft de zetels in het „Stox-ting" als volgt ver deeld (tussen haakjes: oude parlement): Ax'beiderspartij 85 (76) Conservatieven 23 (26) Liberalen 21 (20) 12 (10) Christelijke Volkspartij 9 8) Communisten 0 (11) W De officiële einduitslag van de telling zal Nog geen Franse regering Robert Schuman thans formateur PARIJS, Reutex*. Naar officieel ge- I aan verdex'e overheidsbemoeiing. De meld wordt, heeft Jules Moch zijn pogingen rechtse en gematigde parlementsfracties hadden er op gerekend, dat Moch er niet in zou slagen een constitutionele.,meerder heid te verwerven eix zo de weg voor een andei-e radicale premier zou vrijmaken. De vijf dagen van politiek gemanoeuvreer, waax-bij de voornaamste twee partijen Moch wel officieel steunden maar achter de schermen zijn kans op succes ondermijnden, zullen, naar men meent, er niet toe bijdra gen het gezag van de parlementaire instel lingen in Frankrijk te vergroten, maar veeleer de kans op een voortijdige ontbin ding van de nationale .vergadering doen toenemen. om een nieuwe Franse regering te vormen opgegeven. Moch heeft Maandagavond pre sident Vincent Auriol de hem verstrekte opdracht tot de vorming van een nieuwe regering teruggegeven. Bij het verlaten vaix het presidentieel paleis verklaarde Moch tegenover journalisten, dat hij bij zijn pogingen op velerlei moeilijkheden was ge stuit. Daar kwam nog bij, dat Letoui-neau (afgevaardigde van de MRP, aan wie de portefeuille van financiën was aangeboden) hem Maandagavond mededeelde, om ver schillende redenen het aanbod van de hand te moeten wijzen. Nadat Jules Moch zijn opdracht tot het vormen van een nieuwe Franse regering had teruggegeven, heeft president Auriol Robert Sclxuman van de republikeinse volkspartij (MRP) uitgenodigd zich met deze taak te belasten. Schumaii was minis ter van Buitenlandse Zaken in het onlangs afgetreden kabinet Queuiüe. President Auriol zou heden zijn bespre kingen met politieke leiders hervatten. Naar vernomen wordt, zal waarschijnlijk Frangois de Menthon, voorzitter van cle MRP-fractie, als eerste zijn opwachting maken. Het faleix van Jules Moch in zijn pogingen om een kabinet samen te stellen, hoewel hij in de nationale vergadering een meer derheid verwierf, wordt in Parijse politieke leringen gezien ais een gevolg van een ver breding van de kloof tussen de rechter- en linkervleugels van de partijen der „dex'de macht" in Frankrijk op het punt van de voox-naamste kwesties van economisch-poli- tieke aard. Leiders van de zakenwereld en de con servatieven achten de tijd gekomen voor een terugkeer naar een liberale economi sche politiek ei^ het toeroepen van een halt Britten en communisten gescheiden door een wankele brug Driehonderd man communistische sol daten hebben gisteren het spooxnveg- en verkeex-sknooppunt Tsjoemtsjoen aan de grens van Hongkong bezet. Ondex-deler. van generaal Tang Sang's leger trokken de plaats binnen en namen de overgave in ontvangst van een 300-tal na tionalistische vex-dedigers, aan wie het niet gelukt was zich ie voegen bij hun kame raden, die de gi'ensstad hadden onti-uimd om zich te begeven naar Ysjoengsjan nabij Macao. Incidentexx deden zich bij de bezet ting van Tsjoemtsjoen niet voor. Andere onderdelen van Tang Sang's strijd krachten staan op het punt bezit te nemen van Sjataoekok ten Oosten van Tsjbemt- sjoen. Te Tsjoemtsjoen zijn de communistische en Britse troepen slechts gescheiden door Maandagmorgen raakte een visserscheepje uit Vliss-ingen bij West-Kapelle in moeilijk heden. Een tiisnet raakte in de schroef en het stuurloze vaartuig dreef op de dijk bij West-Kapelle. De bemanning heeft het vaartuig verlaten. een wrakke brug van nauwelijks dertig meter lengte. Verwacht wordt dat de brug spoedig zal worden gerepareerd. Gezag hebbende bronnen in Hongkong zeiden te geloven dat het handelsverkeer tussen Kan ton en Hongkong spoedig zal worden her vat.- Hij zei verder dat de communisten bereid schijnen te zijn de afgebroken spoor weg- en telefoonverbindingen tussen beide steden te doen hex-stellen. De meeste zaken lieden in Hongkong zien reeds reikhalzend uit naar hervatting van de handel met Kanton. Nog één haven in nationalistische handen Later op de dag hebben de nationalisten Amoy opgegeven. De val van die grote haven en marinebasis na een belegering door de rode troepen van langer dan een maand, werd bekend gemaakt door de mi litaire woordvoerder van de nationalistische regex-ing op Fox-mosa. Naar verluidt heeft het nationalistische garnizoen van Amoy, dat tot dusverre dapper stand had gehou den onder hevige communistische bombar dementen en aanvallen, zich teruggetrok ken op het eiland Tsjin Moen, zeven mijl ten Oosten van Amoy. Met de vex'overing van Amoy beheersen de communistische troepen nu op Swatoe na alle Chinese havens. Zij kunnen zicli thans nog beter voorbereiden op mogelijke amphibische aanvallen op Formosa, het eiland dat het laatste toevluchtsoord in China is van generaal Tsjang Kai Tsjek. Amoy was tot dusveri-e de voornaamste doorvoerhaven voor troepen die op For mosa waren getraind en naar het front ver trokken. President van Bolivia afgetreden Enx'ique Hertzog, president van Bolivia, is afgetreden, aldus is officieel te La Paz bekend gemaakt. Hertzog had reeds in Mei wegens ziekte de uitvoerende macht over gedragen aan de vice-president Mamerto Urriolagotia. Niet-Russen uit de Kaukasus gedeporteerd Atoomproeven of troepen verplaatsingen? Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mede dat het offi ciële rapporten heeft ontvangen waarin wordt bevestigd dat de Sovjet Unie vrijwel de gehele niet-Russische bevolking van het Russische deel van de Kaukasus heeft ge- evacueerd. Die stx-eek is in tal van publi caties genoemd, als het gebied waar on langs atoomexplosies zijn voorgekomen. Lincoln White, woordvoerder voor het departement, deelde mede dat volgens de rapporten ongeveer 17000 Grieken en andex-e personen van niet-Russische natio naliteit het slachtoffer van de deportaties zijn. geworden. De gedeporteerden zijn voor het mex-endeel kleine boex-en, zakenlieden en handwerkslieden. Naar verluidt hebben zij zonder voox-afgaande waarschuwing hun woningen moeten vex-laten en zijn zij zonder veel omhaal naar de Sovjet-x-epu- bliek Kazakstan in Centraal Siberië ge transporteerd. White zei. dat tengevolge van de depor taties in het Russische deel van de Kauka sus geen pex-sonen van niet-Russische na tionaliteit zijn achtergebleven. Hij zei geen redenen voor de deportaties te kunnen gis sen. De Gx-iekse regering heeft tegen de depox-taties geprotesteerd. De rapporten hebben hier aanleiding ge geven tot veronderstellingen dat de Russi sche overheid het gebied wellicht van niet- Russische invloeden heeft willen zuiveren in verband met atoomproeven of groot scheepse troepenverplaatsingen (dit gebied grenst aan Turkije en Ix'an). Geen verzoening op de Balkan Uit Lake Success wordt gemeld, dat de pogingen van de UNO-verzoeningscommis- sie voor de Balkan mislukt zijn na bespre kingen van verscheidene weken. Naar wordt vernomen zal de commissie de politieke commissie der UNO niet om verlenging van haar mandaat verzoeken. Dr. Figl weer Oostenrijks premier Het nieuw gekozen Oostenrijkse parle ment heeft Leopold Figl, voox'zitter van de Oostenrijkse Volkspartij, de meerderheids partij in hel parlement, als premier her kozen. two^xxxxxxMcoocccooooooocoo-Taorcooaccooaococooooooi AANVANKELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te ,10 uur: Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest, Morgen over dag krachtige Zuidwestelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tijdelijke opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. 19 October: Zon op 7,11 uur, onder 17.39 uur Maan op 3.25 uur. onder 16.32 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag IS October: Hoog water: 0.17 en 12.54 uur. Laag water: 8.22 en 20.39 uur. Woensdag 19 October Hoog water: 1.18 en 13.45 uur. Laag water: 9.24 en 21.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1