Haarlems Dagblad De duimschroeven Twee Oost-Europese candidaten voor vacante Veiiigheidsraadzetel René Mayer neemt opdracht aan De politie van verscheidene landen zoekt bende goudsmokkelaars Overeenstemming te Batavia over afbakening der patronillegebieden Weerbericht 64e 'Jaargang No. 19377 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pretijtc ïfaarientst^e Courant (anno 165-6) Donderdag 20 October 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN TSJECHO-SLOWAKIJE draait het communistische bewind de duimschroe ven verder aan. Het orgaan van de vak verenigingen, Prace, heeft medegedeeld dat plaatselijke comités een „netwerk van ver trouwden" zullen organiseren. Het is geen mooie uitdrukking. Maar zij betreft dan ook geen mooie zaak. Want die vertrouwden zullen inlichtingen verstrekken over per sonen, die te grote étages bewonen en vijan delijk jegens het régime schijnen te zijn. Zij zullen op sjacheraars en anderen uit de rijen der stervende bourgeoisie letten, die een wederrechtelijk bestaan leiden." 1-Iun taak is dus, rapport uit te brengen over hun buren. Als u dit bekend in de oren klinkt is dat geen wonder, want hetzelfde kleine verraad was onder het Duitse Nazi-régime al in de vooroorlogse jaren in werking. Ik kan mij evenwel niet herinneren dat het bewonen van te grote étages daarbij als verdacht gold. Het gevolg van de bekend making in Praag zal wel zijn, dat een grote vraag naar kleine étages ontstaat; men zou zich zelfs kunnen voorstellen dat de huren van kleine étages hoger worden dan die van grote. Maar de huren zullen wel ge controleerd worden. Wie erin slaagt zijn te grote flat voor een kleine te verwisselen loopt overigens nog de kans, dat hij in de ogen van de blok-spionnen „vijandelijk jegens het régime schijnt te zijn." Let wel: schijnt te zijn. Stel u nu voor dat ge in Praag een étage bewoont en dat „de ver trouwde" een buurman is, met wie ge wel eens een minder prettige gedachtenwisse- hng hebt gehad. Dan loopt ge een lelijke kans, gerapporteerd te worden als vijandig schijnende aan het régime. Want wie is, in het blok, het régime? De buurman. De spionnen zullen voorts letten op sjacheraars en anderen uit de rijen der stervende bourgeoisie, die een wederrechte lijk bestaan leiden. Dit is een wonderlijke zin Ge moet mij dat niet kwalijk nemen, maar ik vind het zelfs een komische for mulering, reeds omdat onder de begrippen sjacheraar" en „bourgeoisie".vrijwel ieder een verstaan kan worden. Als men boos is kan men ieder die iets koopt of verkoopt een sjacheraar noemen. En wat de term bourgeoisie" betreft, die betekent in nuch tere vertaling slechts „burgerij", maar is, ln bepaalde toonaard gebezigd, met zoveel verwijt en minachting belast, dat er allerlei Uiteenlopende definities van zijn ontstaan. Prof. Huizinga heeft indertijd geciteerd hetgeen hij noemde: het onsterfelijke tus senzinnetje" van Jules Renard: „Bourgeois Is hij, die niet mijn denkbeelden heeft". (Le bourgeois c'est celui qui n'a pas mes idéés.) Dit zal voor de Tsjecho-Slowaakse regering en haar spionnen, zonder dat zij er de humor van begrijpen, wel de ware definitie blijken te zijn. De spionnen moeten letten op stervende bourgeois die een wederrechtelijk bestaan leiden. Maar dan toch een stervend bestaan. Om precies te zijn: een stervend weder rechtelijk bestaan. Plet opletten bestaat waarschijnlijk hierin, dat men er zich goed van vergewist dat de patiënt blijft dood gaan en geen tekenen van beterschap ver toont. Verder heeft „Prace" gemeld dat een nieuwe zuivering in de nationale sportorga nisatie, de Sokol, op til is. Reactionnaire en onbevoegde functionarissen zullen verwij derd worden. Het is geen bezwaar als dat sportieve overwinningen kost. Drie van de beste ijshockeyers zijn al van de trainings- lijst afgevoerd wegens onbetrouwbaarheid. Wat is een onbetrouwbare ijshockeyer? Ge denkt misschien: een ijshockeyer die vaak le laat komt als hij voor een wedstrijd is aangeschreven. Of wiens vorm onbereken baar is, zodat hij bij afwisseling goed en slecht speelt. Of die onverwachts de mooiste kansen-om-te-scoren mist. Maar ge vergist u. Dat kan de Tsjecho-Slowaakse regergig allemaal niets schelen. Een onbetrouwbare ijshockeyer is, net als de man die een te grote étage bewoont, iemand van wie men niet de indruk heeft dat hij van de Tsjecho- Slowaakse regering houdt. „Gerechtshoven zullen de misdadiger niet meer „idealistisch" bezien en ophouden muffe antiquiteiten-winkels te zijn, waar men misdaden aan de hand van oude uit spraken beoordeelt." Dit laatste betekent blijkbaar dat de jurisprudentie heeft af gedaan in Tsjecho-Slowakije. Men zet dat ouderwetse cling, de ervaring, daarbij ge heel opzij en gaat er met frisse moed op nieuw op los. Zonder idealisme, waarmee in deze aangelegenheid bedoeld moet zijn: het streven om de misdadiger te verbeteren. Ge weet want wij hebben er in de laat- sle tijd zoveel artikelen over in cle krant gehad hoe er in ons land naar gestreefd wordt om het gevangeniswezen te herzien met de bedoeling, dat de straf een op bouwende, verbeterende uitwerking zal hebben. Welnu, zulk beleid wordt onge twijfeld door idealisme ingegeven. Ik vrees dus dat het valt onder de zaken, die in Tsjecho-Slowakije worden afgekeurd. Van alle Tsjecho-Slowaakse geestelijken zal geëeist worden dat zij na 1 November de eed aan het volksdemocratische régime afleggen. Anders krijgen zij hun honoraria niet van de staat. Er zijn overigens, zoals ge hebt kunnen lezen, bij de razzia's al hon derden van hen gevangen genomen. En wij [zullen omtrent cle toepassing' der nieuwe kerkwetten heus nog wel meer vernemen. Het toezicht wordt aan een nieuw, bij re- ieringsbesluit in te stellen departement oevertrouwd. Ge kunt u met dit al gemakkelijk voor dellen hoe talloze mensen in Tsjecho- jSlowakije in angst en vreze leven, iedere [dag opnieuw onzeker omtrent hun bestaan. Ge kunt ook begrijpen dat degenen, die het land verlaten hebben, geen berouw [hebben van hun besluit, al hebben zij het dan in het buitenland wellicht niet ge makkelijk. Ke kunt u afvragen wie daar in Tsjecho-Slowakije tenslotte het meest in zit en met overtuiging zeggen: de regering. R. P. „Der Stunner" ter sprake in het Britse Lagerhuis Baraett Janner (Labour) heeft in het i'itse Lagerhuis de vraag gesteld, of Bevin lervan op de hoogte was dat de drukker van „Der Sturmer", het anti-Joodse nazi klad, had aangekondigd zijn blad wederom Ie doen verschijnen. Bevin antwoordde, dat hij in deze zaak niet meer tussenbeide kon komen. De K.L.M. lieeft besloten de lijn Eind hovenLonden v.v. tijdelijk op te heffen Negens het geringe vervoersaanbod. Engeland, Noorwegen en Denemarken steunen Tsjechoslowakije Donderdag wordt in de Algemene Ver gadering der UNO te Flushing Meadows een verhit debat verwacht over de kwestie van de vervulling der vacature in de Vei ligheidsraad. Joegoslavië en Tsjechoslowa kije zijn de twee candidaten voor de vrij komende zetel van de Oekraine. De Sovjet- Unie, Engeland en Noorwegen hebben te kennen gegeven, de candidatuur van Tsj choslowakije te steunen. Chili, waarmee Tito twee jaar geleden de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zal Joegosla vië steunen, aldus heeft Trucco, de Chi leense onderminister van Buitenlandse Zaken, bekend gemaakt. Ook Frankrijk zal zich in deze waarschijnlijk achter Joego slavië scharen, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De aanspraken van Joegoslavië op het lidmaatschap zijn verder verdedigd door Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Een Engelse woordvoerder te Lake Suc cess heeft het bijeenroepen van een pers conferentie door Wysjinski gelaakt. Deze woordvoerder zag in deze persconferentie, waarin Wysjinski de eventueele verkiezing van Joegoslavië in strijd met het Handvest noemde, een poging om druk uit te oefenen op andere delegaties. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel medegedeeld, dat Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad voor Tsjechoslowakije zal stemmen. De woordvoerder zeide verder, dat de verklaring van Wysjinski volgens welke de Sovjet-Unie zich zal verzetten tegen het Joegoslavisch lidmaatschap van de Veilig heidsraad, „een zeer slechte indruk" had gemaakt. Engeland keurt deze verklaring sterk af. Het steunt de candidatuur van Tsjechoslowakije in overeenkomst met ar tikel 23 van het Handvest waarin vastge legd is dat de niet-permanente leden van de Veiligheidsraad volgens een gelijkmatige geografische verdeling gekozen dienen te worden. De opvatting, dat de verkiezing van Joegoslavië onwettig en onrechtvaardig zou zijn, zoals Wysjinski had gezegd, is echter ongegrond, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft de be wering van zijn Russische collega Wysjinski dat verkiezing van Joegoslavië in de Vei ligheidsraad niet volgens de regels zou zijn, van de hand gewezen. Hij zeide, dat de benoeming van de niet-permanente leden Duizenden doden in Guatemala De overstroming in Guatemala heeft ontzettende gevolgen gehad. Gisteren zijn boven de door de over stromingen geteisterde dorpen noodpakket- ten uitgeworpen. In een regeringscommu niqué van Woensdagavond wordt het aan tal omgekomen personen op 2000 vastge steld. De materiële schade wordt tot dusver geraamd op 50 millioen dollar. Drie Ameri kaanse legervliegtuigen zijn uit Panama aangekomen om deel te nemen aan de (hulp actie. De minister van Buitenlandse Zaken, Is- mael Gonzales Arevalo, schat het aantal doden zelfs op 4000. Invalidewagentje woei hef water in Op de Oude Gracht in Alkmaar is Woens dagmiddag een invalidewagentje, waarin de 56-jarige mevrouw M. gezeten was, door een rukwind in beweging gekomen en het water ingereden. De verpleegster had het wagentje voor de woning vair mevrouw M. even losgelaten om de voordeur te openen. Voorbijgangers haalden mevrouw M. uit de gracht. Zij had zeer veel water binnen gekregen en is enkele uren na het ongeval overleden. DIRECTEUR VAN TEXTIELHANDEL KRIJGT 15.000,— BOETE. De tuchtrechter voor de prijzen te Am sterdam heeft de directeur van 'n Amster damse groothandel in textiel tot een geld boete van 15.000,veroordeeld. De directeur J. W. J. S. heeft in 1947 aan enkele cliënten kamgaren stoffen geleverd. Boven de officiële prijs ontving hij per soonlijk bedragen extra, die over het alge meen 5,per meter bedroegen. In totaal heeft hij hierdoor een bedrag van ruim 10.000,te veel ontvangen. Winston Churchill heeft in zijn functie van „Chancellor" van de universiteit te Bristol de plechtigheid van verlening der eredoctoraten aan de Amerikaanse ambas sadeur Lewis Doicglas en Viscount Alan Brooke geleid. Churchill verlaat de hal van de universiteit na de ceremonie. van de raad geschieden moet op grond van hun bijdrage aan de internationale vrede en veiligheid zowel als van geografische overwegingen. „Joegoslavië," aldus zeide Acheson, „is Oost-Europees. Het is ook Sla visch en het is communistisch. Het enige wat ontbreekt is algehele overheersing door het Kremlin en daaraan wordt in het Hand vest of andere overeenkomsten niet gere fereerd als voorwaarde voor lidmaatschap van de Veiligheidsraad." Ten aanzien van de Britse steun aan Tsjechoslowakije voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad zeide Acheson: „Men kan er verschillend over denken. Dit is geen kwestie van wereldschokkend belang." Ook Denemarken heeft bij monde van zijn woordvoerder ter UNO bekend ge maakt dat het Tsjechoslowakije zal steu- Weer planters vermoord BANDOENG, 19 October (Aneta). Bij een overval op de onderneming Tjimatis nabij Tjiandjoer werd de employé H. van Sckuylenburgh gedood en zijn collega Ver meulen ernstig gewond. Zwaar gewond wist de laatste een militaire post te waarschu wen. Een nader onderzoek heeft uitgewe zen, dat de overval is gepleegd door de eigen ondernemingswacht van de onder neming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee plan ters van de thee-onderneming Sidamanik van de H.V.A. nabij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employés, de heren P. W. van Dort en A. J. Noteboom, waren met twee ondememings- wachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabijheid van het emplacement in een hin derlaag. De beide ondernemingswachters wisten te ontkomen en waarschuwden een militaire post, die een patrouille uitzond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden waren zij gehuwd, zij hadden respectievelijk twee en vier kin deren. Viess volgende maand bonvrij? Naar het A.N.P. verneemt zal de vlees distributie waarschijnlijk op 1 of op 15 November worden opgeheven. De donkere dagen van de herfst zijn met hun regen en stormvlagen, weliswaar iets later dan gewoonlijk, gearriveerd. De zon moet nog wennen aan deze nieuioe situatie en probeert ontstemd de wolkenflarden te verjagen, doch het is voorlopig uit met haar rijk. Een enkele maal valt er nog een gouden straaltje op de wereldop de Spaarnestad, en zoals de foto toont op de sluis bij Spaarndam. Coalitiekabinet uit de middenpartijen zijn oogmerk PARIJS, 19 October (United Press) René Mayer, die als minister van Financiën in 1948 de Franse franc redde en die be schouwd wordt als een van de meest voor aanstaande Franse financiële experts, heeft de opdracht tot vorming van een ka binet aanvaard. Naar verluidt zal hij trachten uit de mid denpartijen een coalitiekabinet samen te stellen. Hedenmiddag zal hij de Nationale Vergadering om een vertrouwensvotum vragen. Verwacht wordt dat hij 330 a 350 stemmen zal krijgen, in tegenstelling tot zijn voorganger Jules Moch die slechts 311 stemmen heeft gehaald. Daarna zullen voor hem echter pas de moeilijkheden be ginnen. De socialisten hebben beloofd hem te steunen, maar wilden zich er niet over uit laten of zij zich bereid zullen tonen aan een door hem te vormen kabinet deel te nemen alvorens zij zijn program kennen. Inmiddels hebben de socialisten en de MRP hun voorwaarden voor deelneming aan de regering bekend gemaakt. Alles wijst er op dat de zelfde meningsverschillen zich zulien voordoen die het kabinet- Queuille ten val hebben gebracht en de pogingen van Moch hebben doen falen. Het voornaamste struikelblok blijft nog steeds de kwestie van lonen en prijzen die de huidige crisis heeft veroorzaakt en die nog niet is opgelost. Ten aanzien van die kwestie staan de socialisten nog steeds lijn recht tegenover de rechtsen en de midden partijen. Betrouwbare bronnen zeiden dat Mayer vrijwel zeker het plan van Moch inzake een loontoeslag voor de laagste klassen ten einde het minimum loon op 15.000 francs per maand te brengen zal overnemen. Hij zou er dan op wijzen dat een dergelijke maatregel slechts een keer zal worden ge nomen. Verder werd verwacht dat hij evenals Moch terugkeer naar vrije onder handelingen tussen werkgevers en werk nemers zal voorstellen. Een moeilijk punt zal, naar wordt ver wacht, de socialistische eis zijn, tegen 1 Januari 1950 de reeds lang beloofde sala risverhogingen voor ambtenaren toe te staan. Met die verhoging is 80 milliard francs gemoeid. Mayer, die bankier is en zich voorstander heeft getoond van een zo gezond mogelijke financiële politiek, is naar verluidt tegen inwilliging van die eis gekant omdat dan de financiële Jast te In April komt er een nieuwe spoorbrug bij Zwijndrecht De hulpspoorbrug over de Oude Maas bij Zwijndrecht zal volgend jaar door een dubbelsporige worden vervangen. De nieuwe brug zal in April 1950 wor den geplaatst. Zij zal dan worden gemon teerd naast de bestaande enkelsporige brug, die op 15 Juli 1946 in gebruik werd genomen. Het ligt in de bedoeling de brug na de montage naar de definitieve plaats te verschuiven en met de winterdienst- regeling in October 1950 in gebruik te stellen. zwaar zal gaan drukken. Gemeend wordt dat hij bereid zal zijn de salarissen te ver hogen tot een bedrag' van 40 milliard, eehter op voorwaarde dat de financiële draagkracht van het land daardoor niet zal worden geschaad. De andere Mayer Een ander wrijfpunt zal misschien de overwogen opneming van Daniel Mayer in 'net kabinet worden. Deze wordt immers door zijn optreden als minister van Arbeid in het vorige kabinet verantwoordelijk ge acht voor de val van de regering Queuille. Hij is zoals men weet linkssocialist. De radicalen en de MRP zijn niet erg op hem gesteld, maar de socialisten zullen de strijd om zijn opneming in het kabinet zeker tot het laatste uitvechten. Hoe dan ook, als Mayel* er in slaagt een kabinet samen te stellen, dan zal het in ieder geval zeer weinig afwijken van dat van Queuille. Eerste Kamer Instelling van een Indonesische commissie? De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag een voorstel van de heer Molenaar (V.V.D.) behandeld, dat beoogt een commissie voor Indonesische Zaken in te stellen. De heer Molenaar achtte dit nodig opdat de Ka merleden op de hoogte kunnen komen van de stand van zaken ter Ronde Tafel-confe rentie. De heer Kropman (K.V.P.) verklaarde dat zijn fractie bezwaar heeft tegen het voorstel omdat er niet zozeer behoefte be staat aan een commissie, maar aan een betere voorlichting van het gehele volk. De heer Van Santen (Comm.) zag in het voorstel een poging om de invloed van het parlement te verminderen, waaraan zijn fractie niet wenste mee te doen. „Een kind kan begrijpen", zo zei de heer Van Santen, „dat er in de commissie geen lid van mijn fractie komt". De heer Molenaar achtte het nood zakelijk dat de Kamer voortdurend op de hoogte wordt gehouden met Indonesische aangelegenheden vooral nu de toestand zich met de dag wijzigt. De Kamer besloot hier na op een nader te bepalen datum het voor- stel-Molenaar in behandeling te nemen. De voorzitter deelde mede, dat begin volgende maand het wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de afdelingen der Eerste Kamer zal worden behandeld. Het woord is aan Petit-Senn De waarheid omtrent onze ver dienste ligt tussen hetgeen men er ons uit beleefdheid over zegt en hetgeen wij er uit bescheidenheid over zeggen. Heffing op de productie van kaas Met het ingaan van de wintermeik- periode zal een wijziging worden gebracht in de melkprijs voor de boer, welke ook in in de prijsregelingen voor kaas en melk producten een wijziging noodzakelijk maakt. Het Bedrijfschap voor Zuivel be reidt deze regelingen voor, welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van Landbouw, Visserij' en Voedselvoorziening getroffen beschikking, die beoogt de consumptiemelkvoorziening te vergemakkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd zo gewijzigd, dat de consumptiemelk voorziening in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening acht het dan ook nood zakelijk tot herstel van de prijsverhouding op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boe renkaasproducenten verplicht een heffing te betalen van 35 cent per kg. voor door hen na 22 October 1949 te produceren kaas. Internationaal complot beschikte over acht vliegtuigen en gebruikte Schiphol als transitohaven Op Schiphol gedetacheerde rechercheurs van rijkspolitie hebben gedurende negen maanden een onderzoek ingesteld naar een omvangrijke smokkelarij van goud. In Nederland zijn geen strafbare feiten ge pleegd, maar de internationale smokkel bende gebruikte Schiphol als transitohaven. De rijkspolitie te Amsterdam heeft een belangrijk aandeel gehad in het vaststellen van de feiten en door haar onderzoek de grondslag gelegd voor het optreden van de politie-instanties in Zwitserland, Frankrijk, België, Engeland en vermoedelijk ook Spanje, tegen deze bende. Negen maanden geleden viel het op, dat op Schiphol verscheidene „wilde" vlieg tuigen, meestal van het type Beechcraft, landden. Wat zij eigenlijk kwamen doen was niet duidelijk. Toen de rechercheurs bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en bagage had uitgeladen, welke snel met een auto was weggebracht, besloten zij een onderzoek in te stellen. Spoedig bleek, dat men te doen had met een bende smokkelaars, die zich bezig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten, Ook kwam aan het licht, dat de smokkel bende over acht vliegtuigen en zeer veel geld beschikte. De kopstukken van de bende waren afkomstig uit Oost-Europa en hadden kans gezien de nationaliteit van West-Europese landen te verkrijgen. De bakermat van deze smokkelarij is waar schijnlijk in Zwitserland gelegen. Af en toe werden partijen van meer dan honderd kilo goud vervoerd. De bende maakte ook mis bruik van valse en ook echte diplomatieke paspoorten. Enige tijd geleden arriveerde op Schiphol een zekere Stanforth Krebbs, in het uezit van een diplomatiek paspoort van Costa Rica en van een koffer, inhou dende 25 kg goud. Dit goud was volgens, de papieren bestemd voor de gezant van Costa Rica in Frankrijk en dus transitogoed. Als zodanig is het ook door de Nederlandse douane behandeld. Aanvankelijk zou het, door douane-formulieren gedekt, per auto over de grens worden vervoerd. Het Belgi sche grenskantoor was echter gesloten. Men reed naar Amsterdam terug en besloot het goud per vliegtuig te vervoeren. Daar de rijkspolitie deze zaak niet ver- Republikeinse eisen ten aanzien van de toestand op Oost-Java BATAVIA, 20 October (Aneta). Het communiqué van de UNO-commissie be treffende de gisteren gehouden vergadering van de centrale gemengde commissie meldt, dat besloten is de regentschappen Ponorogo, Patjitan en Wonogiri, de districten Moenti- lan en Salam, alsmede de regentschappen Poerworedjo en Wonosobo als patrouille- gebieden aan de TNI toe te wijzen. Het regentschap Temanggoen, met uitzonde ring van de districten Moenlilan en Salam werden aan de Nederlandse troepen als patrouilleg'ebieden toegewezen. Zonder vooruit te lopen, op een definitieve beslis sing ten aanzien van de districten Parakan en Tjandiroto zal hier voorlopig de be staande situatie gehandhaafd blijven, over eenstemmend met de status en sterkte van de troepen van beide zijden op 19 October. Met betrekking tot de rest van de resi denties Madioen en Soeralcarta, het regent schap Keboemen en het gehele gebied, onder jurisdictie van de plaatselijke ge mengde commissie te Poerwokerto vallend, kwamen partijen overeen de patrouillegang te coördineren, totdat ten aanzien van deze gebieden verdere overeenkomsten zijn ge troffen. Teneinde een gecoördineerde patrouillegang te vergemakkelijken, zullen partijen hun troepen meer geconcentreerde standplaatsen geven. Deze beslissingen werden genomen „op grondslag van de besprekingen in de plaat selijke gemengde commissies en met in achtneming' van de voorstellen van de ver tegenwoordigers van beide partijen en de leden van de UNO-commissie in deze com missies". De centrale gemengde commissie besprak tevens de situatie in Oost-Java, zo vervolgt het communiqué. De republikeinse ver tegenwoordiger stelde vast, dat ofschoon de uitvoering van de order staakt het vuren in Oost-Java en in het bijzonder in het gebied van Soerabaja verre van bevredigend is, er geen reden is tot onnodig pessimisme en hij zeide, dat hij goede hoop had dat de situatie zou opklaren. Hij verzocht dat de Neder landse autoriteiten daartoe de volgende maatregelen zouden treffen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle ge vangenen en burgerambtenaren, die na 10 Augustus zijn aangehouden. b. Het teruggeven van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn genomen. c. Geen arrestaties of ontwapening zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde commissies of zonder over eenkomst tussen de commandanten van beide partijen. De Nederlandse vertegenwoordiger gaf toe, dat de toestand in Oost-Java verre van bevredigend is en herinnerde er aan, dat de Nederlandse delegatie reeds dikwijls uit eengezet heeft, dat bepaalde aspecten reden tot bezorgdheid gaven. Deze aspecten die nen echter niet overdreven te worden. Hij nam aan dat in ieder geval de voorgestelde maatregelen op basis van wederkerigheid worden toegepast en hoopte binnen een week de houding van zijn. regering te kun nen bekend maken. trouwde, werden de autoriteiten op het vliegveld Le Bourget ingelicht. Aanvanke lijk kostte het grote moeite de Franse politie-autoriteiten te overtuigen dat er iets met dit goudvervoer niet in orde was. De Franse commissaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Parijs op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen, maar niet te vertrekken. Dit telegram wist de politie echter te onder scheppen. De „koerier" vertrok met het goud van Schiphol en arriveerde op Le Bourget. Toen hem gevraagd werd door de Franse douane of hij iets had aan te geven, zeide hij: Neen. Toen hem verzocht werd zijn koffers te openen wees hij op zijn diplomatieke paspoort en verklaarde daar toe niet verplicht te zijn en ook niet het plan daartoe te hebben. Uiteraard leidde dit tot allerlei verwikkelingen, zodat ten slotte- het departement van Buitenlandse Zaken van Frankrijk eraan te pas moest komen. Daar Krebbs echter niet in Frank rijk was geaccrediteerd en zijn paspoort evenmin een koerierspaspoort was, besloot de Franse douane toch de koffers te openen. Daaruit kwamen toen de 25 kg goud le voorschijn. Op het vliegveld bleken handlangers van Krebbs aanwezig te zijn. Bovendien ston den twee „diplomatieke" auto's klaar om wanneer het gelukt was de douane te pas seren, onmiddellijk het goud te vervoeren. Na een onderzoek door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apotheker is en deel uitmaakt van de Gezondheidsraad der Verenigde Volken op vrije voeten gesteld. Het goud is echter in beslag genomen. Tevens kwam aan het licht dat tot driemaal toe grote partijen goud Frankrijk waren binnengesmokkeld. Amerika en Engeland niet terug naar de gouden standaard WASHINGTON, 19 October (Reuter). Op een persconferentie heeft de Ameri kaanse minister van Financiën John Sny der, de geruchten tegengesproken, volgens welke Engeland en Amerika tijdens de in September te Washington gehouden econo mische conferentie overeengekomen zouden zijn om terug te keren tot de gouden standaard. Drie doden bij overval uit hinderlaag in Borneo BATAVIA, 20 October (Aneta) Er vielen drie doden, toen een Nederlandse patrouille, die in Zuid-Borneo in een prauw stroomopwaarts op de Baritorivier voer, uit een hinderlaag beschoten werd. Een militair van het K.N.I.L. werd dodelijk getroffen, twee anderen verdron ken na het omslaan van de boot. Een op sporingsactie is ingezet. BATAVIA, 20 October (Aneta) Dins dagavond hebben Nederlandse troepen Wo nosobo in Midden-Java ontruimd. Een half uur na het vertrek van het laatste Neder landse convooi kwam de T.N.I. te voet bin nen. De overdracht geschiedde zonder inci denten. De Nederlandse bestuursadviseur, vergezeld van twee militaire waarnemers van de UNO-commissie, blijft twee dagen in de stad voor de overdracht van civiele aangelegenheden. NU EN DAN BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig verandering in temperauur. Matige tot krachtige en in de kustgebieden tijde lijk harde Zuidwestelijke wind. 21 October: Zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur Maan op 6.29 uur, onder 17.17 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 20 October: Hoog water: 2.07 en 14.28 uur. Laag water: 10.11 en 22.28 uur. Vrijdag 21 O.cober: Hoog water: 2.48 en 15.07 uur.' Laag water: 10.53 en 23.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1