VAN HOUTEN Ook incident nabij Buitenzorg De radio geeft Vrijdag De nieuwe bonnen Wereldnieuws Donderdag 20 October 1949 Geen verandering in de toestand op Oost-Java Amerikaanse consul naarDjokja voor een „beleefdheidsbezoek" BATAVIA, 19 October (Aneta). Heden middag heeft de Nederlandse militaire woordvoerder verklaard, dal de toestand in Oost-Ja va niet veranderd is sinds hij gis teren hieromtrent een uitvoerig overzicht heeft gegeven. Nieuwe incidenten werden in de afgelopen 24 uur niet gerapporteerd, hoewel ..koude infiltraties" doorgang von den. Mogelijk zullen de laatste verklarin gen van de Sultan de toestand in de toe komst ongunstig beïnvloeden, doch op dit ogenblik wijst niets op een oplaaiing van de guerillastrijd. Verder wees de woordvoer der er op, dat de gebeurtenissen ten Zuiden van Cheribon en een heden gemeld incident ten Zuiden van Buitenzorg tonen, dat de toestand in Oost-Java niet alleen de aan dacht vraagt. Aneta vernam, dat 30 km ten Zuiden van Buitenzorg een Nederlandse patrouille in vuurgevecht geraakte met strijdgroepen van de communistisch ge oriënteerde brigade Tjitarum van de 17 Augustus divisie. Hierbij werden 10 leden van deze strijdgroep gedood, 17 gevangen genomen en een groot aantal wapens, mu nitie en documenten door de Nederlanders buitgemaakt. De Nederlanders leden hier bij geen verliezen. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen. Van Nederlandse zijde wordt verwacht, dat de republikeinen als nog zullen reageren op de aide-mémoire, die de heer Lovink tijdens zijn tweede on derhoud met de Sultan heeft overhandigd en waarin wordt medegedeeld, dat overleg met Den Haag noodzakelijk is alvorens een beslissing op de ingrijpende voorstellen van de Sultan mogelijk is. Met grote belang stelling hebben Nederlandse kringen te Batavia kennisgenomen van het bericht uit Den Haag, volgens hetwelk Soekarno de republikeinse delegatie deed weten, dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om de huidige moeilijkheden inzake de mili taire toestand uit de weg te ruimen. Zij wezen op het merkwaardige verschil in de republikeinse houding in Den Haag en in Indonesië: In Den Haag hebben dr. Drees en drs Hatta een onderhoud en in Indonesië worden verklaringen afgelegd, die ernstige gevaren opleveren voor de gunstige sfeer in Den Haag. Op een vraag van de corres pondent van Aneta te Djokja aan de waar nemende republikeinse minister van Voor lichting, welke houding de republikeinse regering thans heeft aangenomen in ver band met de toestand in Oost-Java, ant woordde deze: „De regering heeft de nodige maatregelen getroffen en zal niet toelaten, - dat leden van haar strijdkrachten, alsmede de civiele ambtenaren in het bijzonder in Oost-Java worden achterna gejaagd en ge vangen genomen om tenslotte vernietigd te worden." Abdoelgani zeide, dat de huidige crisis haar oorsprong heeft in sabotage in kringen van lagere en middelbare macht hebbers in de Nederlands-Indonesische be stuursapparaten. „Hiermede heeft de Ne derlandse regering geen rekening gehouden, toen zij het politieke beleid Van Royen- Lovink boven dat van Beel-Spoor stelde". Abdoelgani was van mening, dat de Neder landers „niet het. minste begrip van de toe stand hebben", hetgeen hij bewezen achtte door het feit, dat gisteren de Nederlandse militaire woordvoerder „berichten lanceer de, volgens welke de bestaande spanning loos alarm was, waarvan de republiek op hef maakte. Abdoelgani zeide open oog te hebben voor de moeilijkheden van de Nederlanders, „wier grootste probleem het is de buitenwereld en ons volk aan het verstand te brengen, dat hun handelingen geenszins „koloniaal" zijn, dat zij evenmin de democratie negeren en dat zij hun be loften nimmer hebben geschonden". Daar blijkens het communiqué van de UNO- commissie dat gisteren werd gepubliceerd, heden drie militaire adviseurs van de UNO, die in Oost-Java een onderzoek hebben ingesteld, te Batavia zullen terugkeren, kan verwacht worden, dat de UNO-commissie dezer dagen haar appreciatie van de toe stand in Oost-Java zal bekendmaken. Dit zou voor de eerste maal sedert het „staakt de vijandelijkheden" zijn, dat zulks ge schiedt, terwijl volgens de handleidingen voor de uitvoering van de order tot staken der vijandelijkheden alle publicaties over de militaire toestand via de centrale ge- HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Platen. 11.10 Voordracht. 11.30 Accordeonorkest. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vremw. 14.20 Solisten concert. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Platen. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orgel en zang. 19.30 „Mensen komen tot geloof", causerie. 19.50 Kerkelijk nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.30 „De mens op aarde", causerie. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Vcrzoekprogramma. 21.30 Voordracht. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.4o Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Blaas- kwintet en piano. 8.45 Platen. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35. Platen. 10.30 Morgendienst, 11.00 Platen. 11.15 Piano. 11.45 Platen 12 00 Sextet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest, 13.45 Platen. 14.15 „Boefjes?", hoorspel. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Omroeporkest. 16.40 Voordracht. 17.00 Platen, 17.15 Cello en piano. 17.45 Friese uit zending. 18.00 Piaixoduo. 18.15 Causerie „Ne derlandse vertalingen van het Oude Testa ment". 18.30 Gemengd koor. 18.45 „De stem van de Christelijke Vakbeweging", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Strijkorkest. 20.45 Platen. 20,55 „Het proces Harrv Lange", hoorspel. 21.45 Philharmo- nisch orkest en soliste. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen 12.30 Weerberichten. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00—14.45 en 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Muzikale causerie. 18.10 Causerie over Goethe. 18.20 Platen. 18.30 voor de soldalen. 19 00 Nieuws. 19.50 Hoorspel. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Cabaret. 22.55—23.00 Nieuws BRUSSEL, 484 M. 12.05 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15. 14.15—15.00 en 17.10 Platen. 17.40 Altviool en piano 13.30 en 19.10 Platen. 19.15 Koorzang. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.15, 21.45 en 22.15 Platen, mengde commissie en de UNO-commissie zouden geschieden. Nadat een buitenlandse persvertegen woordiger aan het als beleefdheidsbezoek aangekondigde vertrek van de consul- generaal der Verenigde Staten, Beam, en zijn adviseur. Glen Abbey, naar Djokja bijzondere politieke betekenis toeschreef, is dit bezoek in het brandpunt van de belang stelling gekomen. Bevestiging, dat aan dit bezoek een dergelijke betekenis kan worden gehecht, kon echter niet verkregen wor den, noch op het Amerikaanse consulaat- generaal noch bij Nederlandse en republi keinse kringen te Batavia. Voor het tijdvak van 23 October tot en met 5 November zijn de volgende bonnen geldig: YOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909 361 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees 362 Vlees (A, B): 300 gram vlees 363 Vlees (D): 100 gram vlees 364 Algemeen (A, B, D): 250 gram rijst 366 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 374 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bon nen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE. MF, MH 912 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. De niet aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358 en 359 Algemeen kunnen worden vernietigd. Het 4000 bruto register ton metende Engelse stoomschip Empire Baltic" liep eind September voor de Duitse kust op een mijn. Het schip werd naar Hamburg gesleept waar thans de herstelwerkzaamheden in volle gang zijn. De „Empire Baltic" in het Hamburgse dok. De notaris reed op Zondag Maar met vervalste papieren Een 58-jarige notaris uit Waardenburg reed op Zondag 12 Juni met een auto nabij Den Haag, toen hij voor controle van de diverse papieren van de auto werd aan gehouden door de rijksverkeerspolitie. Hij toonde onder meer een bewijs van ont heffing voor het verbod om op Zondag te rijden. De politie ontdekte echter dat er met de datum was geknoeid. Het bewijs werd in beslag genomen en na chemisch onderzoek kwam vast te staan, dat ver scheidene malen met radeermiddelen de datum was uitgewist om een andere datum daarvoor in de plaats te kunnen stellen. Gistermiddag moest de notaris zich voor het vervalsen van een offcieel bewijs ver antwoorden voor de Arnhemse rechtbank. De notaris gaf toe de datum enige malen te hebben veranderd. Hij zeide over deze veranderingen niet serieus te hebben nage dacht. In een scherp requisitoir maakte de of ficier van justitie, mr. De Vries, bezwaar tegen de opvatting: „Ach, er wordt zoveel geknoeid, zodat wij deze dingen niet meer zo ernstig opvatten. Men moet- zeker van hogere ambtenaren kunnen verwachten, dat zij officiële voorschriften eerbiedigen. Er is al eens geschreven, dat de Neder landse ambtenarenstand corrupt is. Dit is niet juist, maar nu wij hier een ambtenaar voor ons hebben, die in een officiële acte knoeide moet de rechterlijke macht de bezem hanteren". De eis luidde zes weken gevangenisstraf. De verdediger van de notaris, mr. Von- kenberg, weet de moeilijkheden van de notaris aan slordigheid. Indien hij op tijd een nieuw ontheffingsbewijs had aange vraagd, had hij op die Zondag met offi ciële goedkeuring kunnen rijden. Materieel is er niemand nadeel toegebracht. Ver dachte heeft zich er geen moment reken schap van gegeven, dat hij valsheid in ge schrifte pleegde. Het voorschrift ten aan zien van het verbod om op Zondag te rijden wordt aldus de verdediger algemeen als een farce beschouwd. Met autobussen, taxi's, auto's van buitenlanders, kan men voor zijn genoegen op Zondag rijden. Op Ypenburg worden op Zondag rondvluchten gehouden. „Dit voorschrift is niet op een lijn te stellen met morele voorschriften als bijv. van distributie. Niemand zal in deze notaris een minderwaardige knoeier zien. Is voor deze subtiele feiten de maat schappelijke doodstraf op haar plaats?" vroeg mr. Vonkenberg ten slotte. De officier, replicerend, meende, dat wel degelijk nadeel is bei'okkend. Driemaal heeft verdachte voor zijn pleizier gereden. Driemaal lapte hij het door de verkeers politie geschonken vertrouwen aan zijn laars. Een brutaliteit, die een notaris geens zins siert Uitspraak over veertien dagen SCHRIKDRAAD TEGEN HAZEN EN KONIJNEN De electrische weide-afrastering, het zo genaamde „schrikdraad", begint steeds meer toepassing te vinden en houdt bijna overal koeien en paarden binnen de per ken. De gemeente Bergen in Limburg, die al jaren lang een middel zoekt om de schade aan de tuinderijen toegebracht door hazen en konijnen te beperken zonder dat de wildstand wordt gedecimeerd, meent nu de oplossing gevonden te hebben. De gemeenteplantsoenen in het gehucht Wellerlooi zijn bij wijze van proef met laag gespannen schrikdraden omgeven en tot dusverre blijken de langoren er een groot respect voor te hebben. Levenslang geëist tegen gewezen politieman „Superieuren gaven hem slecht voorbeeld" zegt verdediger Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 39-jarige ex-rechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amstex*- dam, D. C., die in December 1948 door het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden tot levenslaixge gevangenisstraf werd veroor deeld. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees deze zaak voor een nieuwe behan deling naar het Amsterdamse Hof, dat haar op 11 October behandelde. Dinsdagmiddag hield de procureur-fiscaal zijn requisitoir. Hij achtte bewezen, dat C. in samenwer king met anderen, het lid van de Groningse politiebrandweer L. M. van Noppen heeft neergeschoten, toen deze zijn salaris kwam halen. Van Noppen werd ervan verdacht een grote voorraad wapens te vex'bergen voor de illegaliteit. Voorts achtte de procu reur-fiscaal bewezen dat C. van eind 1942 tot Dolle Dinsdag beeft deelgeno men aan het arresteren van 64 personen in Amsterdam, Hilversum, Schiedam, Zeven bergen en Zwollerkerspel. Op Dolle Dins dag vluchtte hij naar Groningen en ope reerde sindsdien van het „Scholtenshuis" uit. De procureux'-fiscaal kon zich vereni gen met de bij sexxtentie van het Hof te Leeuwarden opgelegde levenslange ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. van der Does, be toogde dat C. een slecht voorbeeld heeft gekregen van de talrijke hoge politiefunc tionarissen, die eveneens voor de Duitsers hebben gewerkt. Pleiter zeide dat hij dezer dagen tijdens een besloten voorstelling van een film over razzia's op Joodse landgeno- ten talrijke politiemensen zag meehelpen, die thans hoge functies bij de politie ver vullen. Hij bepleitte clementie voor C. Het Hof zal in deze zaak op 1 November uit spraak doen. NIEUWE K.L.M.-LUCHTLIJN OP DUITSLAND Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. binnenkort een nieuwe luchtlijn op Duits land te openen, waarbij gevlogen zal wor den met Convair-machines. De route wordt Amsterdam-Düsseldorf-Neurenbei-g-Mün- chen. De K.L.M. exploiteert reeds twee luchtlijnen op Duitsland: Amsterdam- Frankfort-München-Wenen, en Amster- dam-Frankfort-München. Zodra de nieuwe lijn wordt geopend zal op de lijn Amster dam-Wenen München als tussenlandings plaats komen te vervallen. Motorrijder gedood bij botsing, zijn zoon zwaar gewond De 38-jarige timmerman W. Rozenberg uit Jubbega (Friesland) is bij Hoornster- zwaag met zijn motorrijwiel in botsing ge komen met een melkwagen. De timmerman overleed enkele ogenblik ken na het ongeluk. Zijn 13-jax'ige zoon is met een schedelbasisfractuur naar een ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. DAMESPARAPLUIES v.a. f 10.. y* wtw TEL. 18036 GR. HOUTSTRAAT 47 HAARLEM Boekverkopersbond wenst geen propaganda voor Schreieder's boek De Nederlandse Boekverkopersbond heeft aan zijn leden een circulaire gezonden naar aanleiding van het feit, dat binnenkort onder de titel „Het Englandspiel" een boek zal verschijnen van Joseph Schreieder. In deze circulaire wordt de boekhandelaren mededeling gedaan van het bestuursbesluit de leden te adviseren het boek niet te éta leren of er op andere wijze de aandacht op te vestigen, omdat de bond van mening is, dat de Nederlandse boekverkopers er niet aan dienen mede te werken Schreieder geld te laten verdieneix aan het Nederlandse volk, waartegen hij zoveel kwaad heeft be dreven. De uitgever van het boek deelde aan het ANP mede, dat Schreieder zijn hono rarium heeft bestemd voor het betalen van zijn in Nederland ontstane verplichtingen. De opvatting van de uitgever is: „Wij wensen Scheieder niet in bescherming te nemen. Er bestaat echter in ons land een gerechtvaardigde vraag naar opheldering omtrent het „Englandspiel". Zelfs een Ne derlands weekblad, voortgesproten uit de illegaliteit, heeft de publicatie van delen van Schreieders boek aangekondigd". VACANTIESPREIDING Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft in zijn laatste zittingen het probleem van de ruimtelijke vancantiespreiding behan deld en besloten op 10 December 'n congres te houden dat gewijd zal zijn aan de toe komstige ontwikkeling der vacantie-ver- blijfs-gelégenheid voor de brede lagen der bevolking. Men wil tot een uitspraak ko men, die als richtsnoer kan dienen voor particuliere en ovex-heidsinstanties bij de wegen, die voor de uitbreiding der acco- modatie in ons land gevolgd moeten worden. Een televisiezender voor experimentele doeleinden wordt thans gebouwd in een voor malige Duitse luisterpost op het 65 meter hoge G.E.B.-gebouw in Rotterdam. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) Nederlands jongste dorp: Kraggenburg Honderd woonhuizen, twee winkelhuizen, een schoolgebouw met zes klasseix en een landbouwsmederij vormen Nederlands jongste dorp: Kraggenburg in de Noord- Oostpolder. De smid was de eerste in woner; deze week komen de overige Vier- honderd. De woningen zijn in vier maanden tijds gebouwd. Transformator ontplofte door kortsluiting Herstel zal geruime tijd duren Technici van het Gemeentelijk Energie bedrijf van Amsterdam hebben vastgesteld dat een inwendige kortsluxting de explosie in de transformator van de electrische cen trale Hoogte Kadijk heeft veroorzaakt. De wikkelingen van de transformator zullen vernieuwd moeten worden, hetgeen ge ruime tijd, mogelijk zelfs een jaar, zal vergen. IR. H. M. MEIER MATTERN TEN GRAVE GEDRAGEN Op de nieuwe algemene begraafplaats te Hilversum is het stoffelijk overschot be graven van ir. H. M. Meier Mattern, die Vrijdag te Delft bij een ontploffing van een hete lucht-motor om het leven kwam. Aan de groeve is gesproken door de vice-voorzitter van de raad van beheer der N.V. Philips, ir. F. J. Philips, die zeide, dat ir. Meier Mattern gesneuveld is op de front lijn van de strijd voor de technische voor uitgang. Ir. M. H. Damme, president-directeur der N.V. Werkspoor, noemde het plotseling ver scheiden van ir. Meier Mattern een groot verlies. Hij was eeix uitzonderlijk knap ingenieur, dié zijn kennis fundeerde op so lide wetenschappelijke basis en van wie nog veel mocht wox'den verwacht. Ir. W. H. van Zoest, sprekend namens de directie der N.V. Thèrmo-motor, releveerde, dat het ongeluk geschiedde nu men juist in een beslissend stadium op het gebied van de ontwikkeling van de hete lucht-motor was gekomen. Dat dit werk zal worden voortgezet, daarvan getuigde namens de naaste technische medewerkers van de overledene ir. H. van Suchtelen. 9. Nadat Joris Goedbloed dus zo snel ver dwenen was, en nadat William T. Bobber- broelc zyn portefeuille terug had gekre gen, liep Panda een eindje met de vreem deling mee, en deze riep al spoedig: „Ik zal mijn pet opeten als daar niet een museum is!" „Jaja" zei Panda, die zich herinnerde dat hij gids was en die vlug las wat het opschrift van dat museum was. „Ja, dat is ee7i Museum van Egypti sche Kunst!" „Toch maar fijn als je die dingen weet, Jansen!" sprak de heer Bob- berbroek bewonderend. „Je moest me die tent maar eens laten zien. Ik ben dol op Egyptische kunstenehdat wil zeggen.mijn vrouw is er dol op!" „Ik zal u graag rondleiden, mijnheer," sprak Panda keurig. Hij maakte al vorderingen, vond h\j. Maar.maartoen ze de ingang van het museum naderden stond daar voor de poort niemand minder dan Joris Goedbloedin een losse, achteloze houding. .„Afijn hoed!" riep William T. Bobberbroek verheugd. „Daar heb je die meestergids weer! Bof ik even! Die knaap weet er tenminste alles van!" „O!" zei Panda teleurgesteld. En hij begreep, dat Joris hen beiden stilletjes gevolgd was en nu zijn kans weer schoon zag. Ja, hoor! Daar nam Joris de hoed al af! „Wel, wel, wel." sprak hij verrast. „Wat is deze we reld toch klein, nietwaarWelk een ge lukkig toeval, dat we elkander weer mogen ontmoeten! Zou mij de grote eer deelachtig kunnen worden, u hier rond te geleiden?" „Maar natuurlijk, ouwe jongen!" riep de heer Bobberbroek geestdriftig. Wat Panda dacht hoef ik natuurlijk niet uit te leggen. De iLitdrukking van zijn gelaat spreekt boekdelen. Franse schilderkunst De najaarstentoonstelling van Franse schilderstukken uit de negentiende en twintigste eeuw, die van 10 October tot 12 November bij Van Wisselingh aan het Ro- kin te Amsterdam wordt gehouden, laat vooral weer eens duidelijk uitkomen hoe rijk met picturaal talent het Frankrijk van de tweede helft van de vorige eeuw ge zegend was. Diaz en Monticelli zijn hier de merk waardigste vertegenwoordigers der in de jaren 1800 tot 1825 geboren generatie. Bei den worden min of meer tot de school van Barbizon gerekend en Diaz' fijn landschap „la Mare" vertoont dezelfde open plek in het bos van Fontainebleau ,die ook door zijn landgenoten Dupré, Rousseau en Dau- bigny geschilderd is. Monticelli was meer een uitzonderingsfiguur in de groep en onderscheidde zich speciaal door zijn weel derig Zuid-Frans kleurgevoel. In hun vroege werk vertonen zij nog sporen van de invloed van de historische richting. Zo herinnert Monticelli's „Oordeel van Psyche" enigszins aan Couture. Zijn bloemstuk daarentegen getuigt van zijn latere ontwik keling. Het doek met rozen van Diaz zou zelfs uit de achttiende eeuw kunnen zijn. Was het op de voox-j aarstentoonstelling in hoofdzaak de moderne Jongkind, waar voor de aandacht werd gevraagd, hier ziet men hem als romanticus met een paar tedere maanlandschappen. Van Fantin La- tour treft vooral een stuk, waarop een glas met rozen staat afgebeeld, door het sterke mooie geel van de bloemen. Ook hangt er van hem een zeldzaam evenwichtig stil leven van een mandje met pei-ziken en druiven. Van de neo-impressionisten (geboren in de jaren 1840-1860) vindt men er een sterk vroeg schilderij van Gauguin (een gezicht op de daken van de buitenwijken van Parijs) en een edel landschapje van Vig- non. Bij deze groep wil ik speciaal de aan dacht vestigen op een fijn werkje van Sig- nac, een karretje in een groen veld, teer en wat men noemt „schilderachtig" van voorstelling, mij veel sympathieker dan zijn wat strak-principiële stijlexperimen ten. Luce, die tussen zijn tijdgenoten vaak wat schools aandoet, komt hier bijzonder vrij en soepel voor de dag met een rivier oever met baders. De schilders uit het begin van de twin tigste eeuw zijn vertegenwoordigd door Utrillo, met een gezicht op Montmartre, ondanks goede kwaliteiten enigszins me chanisch gemaakt, benevens door de tot Fransman genaturaliseerde Duitser Edzard met een mooi schilderij van een bloemen verkoopster. Buiten catalogus hangt er voorts een gaaf werk van Denis, een fami liegroep, dat in zijn opzettelijke primitivi teit een groot kunnen verraadt. L. H. H. SCHUTTE 'i ti Onderdrukking en Verzet, o.r.v. Mr. J. van Bolhuis, Prof. Dr. C. D. J. Brandt, M. van Randwijk, Prof. Mr. B. C. Slot?, maker; Uitgevers J. M. Meulenhoff, Am. sterdam en Van Loghum Slaterus N.V, Arnhem: Aflvering 14. Auguste Bodin. door Just Havelaar: Uite Mii Havelaar N.V.. Utrecht, 2de druk. Geestelijke Stromingen in het ChristeM Culturbeeld, door Prof. Dr. M. C. van Mou, rik Broekman; Uitg. H. Meulenhof, Am. sterdam. Onze Kinderen, De lichamelijke verzor, ging en geestelijke ontwikkeling, van geboorte tot puberteit, door N. I. Heijbroek C. J. Heijbroekd' Ar.cona, C. G. Querido Nagtegaal, met 128 afbeeldingen; Uit? H. Meulenhoff, Amsterdam. Herwig's practische Tuin-Encyclopaedia, samengesteld door A. J. Herwig; Van Loghum Slaterus Uitg. Mij N.V., Arnhem- 2de druk. Naar Gymnasium, Lyceum en H.B.S,! Verzameling van opgaven bij toelating*, examens in 1949, bijeengebracht door A. j; Polderman, voorheen verzameld door J. Holtzappel, J. Nauta; Uitg. J. B. Wollef Groningen. De Waarde der klassieke vorming, Een cultuur-historische, paedagogisch-psycho! logische en didaktische inleiding, door Dj, H. W. F. Stellwag; Uitg. J. B. Wolters N.V. Groningen. De Wake bij de Brug, door Augusta c» Wit. Uitg. Wereldbibliotheek N.V., Air,' sterdam: 3de druk. Hoog aan den Wind, roman van een dok. tersleven, door Ru Basse; Uitg. Mij W. d{ Haan N.V., Utrecht; 4de druk. ÜATUUB AZIJN O P ZIN B EST (Adv) Schepen per rijdend dok over landengte van Tehuantepec? Plan van Mexicaans ingenieur Dezer dagen is in besloten kring t« 's-Gravenhage een film vertoond over dt landengte van Tehuantepec in Mexico. Dezs streek is van belang voor de verbinding tussen Atlantische en Grote Oceaan en hel goederenvervoer tussen de Westkust en de Oostkust van de beide Amerika's. De republiek Mexico heeft twee havens gebouwd en wel Puerto Mexico aan de Golf van Mexico en Salina Cruz aan de kust van de Grote Oceaan. Beide havens zijn door een spoorweg verbonden. De haven van Salina Cruz ondervindt veel van verzanding, welke bestreden wordt door zandzuigers. De exploitatie van deze zandzuigers blijkt niet afdoende maar we! zeer kostbaar te zijn. De direct ei* de: Mexicaanse havens, senor Modesto Rol land. heeft nu in samenwerking met de industriële handelscombinatie Holland, de organisatie der zes specialistenwerven het gebied van baggermateriaal, een nieuwe methode van zandzuigen met een vaste installatie ontworpen, welke in het begin van 1950 zal worden opgeleverd. Ingenieur Modesto Rolland heeft ook een plan ontworpen voor de Oost- vex-binding voor het zeegoederenverkeer over de landengte. Hij stelt zich voor sche pen door middel van een rijdend dok over de landengte te transporteren. Zou deze landengte door een kanaal moeten worden doorsneden, dan zouden in dit 240 kilo meter lange kanaal veertig sluizen ge bouwd moeten worden om het hoogtever schil van 290 meter te overbruggen. Zijn project daarentegen maakt in de vlakke kuststreken gebruik van een open kanaal zonder sluizen, waardoor de land- engteverkort wordt tot 190 kilometer. Dezd 190 kilometer wil hij overbruggen door een rijdend dok, waarin schepen tot een totaal gewicht van 25.000 ton getransporteerd kunnen worden met een snelheid van 30 kilometer per uur. Dit dok zal rijden op tien naast elkaar liggende rails en gedra-i gen worden door 1200 wielen. De kosten zouden 150 millioen Mexicaanse dollars be dragen. Het plan is in vier jaren te ver» weafcxlijken. De weg tussen de Uost- erx Westkust van Noord-Amerika wordt hiermede 1600 nyjl bekort. Koffers pakken. Volgens de Beierse grens-i politie zullen de Sovjet-Russische auto riteiten op 9 November de grens tussen Oost- en West-Duitsland weer open stellen ter gelegenheid van een tweede „vredesdag". Officiële sabotage. Generaal Bishop, de Britse commissaris van Noordrijnland' Westfalen, heeft de' Duitse autoriteiten gelast zich niet te bemoeien met he! werk van Duitse aannemers van ont mantelingen in het Ruhrgebied. Ver schillende van deze aannemers kregen door Duitse autoriteiten zware boeten opgelegd omdat zij niet over alle ver eiste vergunningen beschikten. Financiën. Mevrouw H. Hansen, echtgenote van de Deense minister van financiën, vernam gisteren dat alle uitslagen, die zij verleden week op haar biljet van de voetbal-pool had ingevuld, klopten met de werkelijke resultaten. Hoeveel ze ge wonnen heeft en wat daar voor de fiscus afgaat krijgt ze pas vandaag te horen. Toen haar man haar vroeg, hoe ze het klaargespeeld had, zei ze' „Het was heel gemakkelijk je hoen alleen maar op te schrijven welke clubs zullen winnen". Antwoord. John Lewis, de leider van de Amerikaanse mijnwerkers, heeft aan de vakbond AFL verzocht mede te helpen aan het bijeenbrengen van 2y2 millioen dollar per week ter ondersteuning van de stakende staalarbeiders, aangesloten bij het vakverbond CIO. Dit verzoek is door de AFL afgewezen. In een scherpe brief aan William Green, de voorzitter van de AFL schrijft Lewis: „U roep: luid om arbeidsvrede en arbeidszeker- heid, maar u doet er zelden iets voor", De laatste. De laatste Japanse oorlogsmis dadiger is thans berecht. Hij is een offi cier, die een Amerikaans krijgsge vangene had onthoofd. Hij kreeg een vonnis van vijf jaar. Generaal Mac- Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft medegedeeld, dat na de Japanse overgave 4200 Japanners schul dig bevonden zijn aan het bedrijven var, oorlogsmisdaden. Werkende vrouwen. Uit te Washington ge publiceerde officiële cijfers blijkt, da! een derde van de Amerikaanse vrouwen een betrekking heeft. Het aantal werk loze vrouwen is met 50.000 toegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2