BRIL-WEBER OUDS Jap van der Pigge #5. Kaan's Jaeger wol „Jongenslyceum" IS ER WEER HET AMERiKAAHSCHE HUIS LEDEREN-, LAMSHUID- EN REGENKLEDING SEE MORRIS BEFOKE YOU BUY Kort en Bondigj Gr. Houtstr. 166 Alma's dubbele taak Vrijdag 21 October 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Courant '4 Weense muziek voor de leden der Nederlandse Reisvereniging Voor de tweede maal binnen een week kwamen de leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Reisvereniging Donderdagavond in het Concertgebouw bijeen, thans om een indruk te krijgen van Oostenrijk. De bedoeling was geweest dansgroepen uit Tirol te laten optreden. De passen van de medewerkenden waren echter niet gereed en de gasten worden later in ons land verwacht. Besloten is, dat op Zondagmiddag 6 November in het Concertgebouw een tweede voorstelling wordt gegeven, waarop het gehele pro gramma uitgevoerd zal worden. De musici („Machie-Schammeln" uit Wenen) waren wel op tijd gekomen en zij hebben er voor gezorgd, dat de bezoe kers zich niet verveeld hebben. De grote zaal is eigenlijk minder geschikt voor een Schrammeln-ensemble van vier personen, doch de musici slaagde er toch in een prettige stemming te scheppen. Weense muziek werd ten gehore gebracht. Daarbij verleende Franzl Bauer zijn medewerking, die bekende liederen (zoals Mariandel, Wienergeschichten, lm Prater bluh'n wie der die Baume) ten gehore bracht. Zijn immitatie van Hans Moser was bijzonder goed. Het optreden van het Weense ge zelschap was een groot succes en de toe hoorders, die binnenkort de dansgroepen uit Tirol aan het werk willen zien, zullen gaarne nog eens naar de Weners luisteren. De film „Tiroler Symphonie" is voor de Nederlandse Reisvereniging een rijk bezit. Deze fraaie film, welke de heer H. El- gersma gemaakt heeft, biedt een goed beeld van Tirol. Ook werden gekleurde foto's op het doek gebracht. Daarbij gaf de heer J. G. Beurs, lid van het hoofd bestuur, die de leiding van deze avond had, een toelichting. Vijftig jaar drankbestrijding Zaterdag is het vijftig jaar geleden, dat een drietal inwoners van Beverwijk het initiatief namen ee~ drankbestrijdersver- eniging op te richten. Door het vele drank gebruik heerste er in vele gezinnen zo veel ellende, dat deze drie zich geroepen voelden het leed van huisvrouwen en kin deren te verzachten. Deze heren waren de onderwijzers Simons en De Boer en de schilder A. Hofland. Er was in die jaren moed voor nodig, om als drankbestrijder propaganda te maken voor zijn idealen. Er werd een plaatselijke afdeling van tie Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken opgericht. In 1913 werd echter besloten over te gaan naar de Algem. Nederlandse Geheelonthou- dersbond (ANGOB). Daarna zijn als on derafdelingen opgericht de kinderclub „Kindergeluk", de geheelonthouders to neelvereniging ..Nieuw Leven", de ont houders zangvereniging „Door onthouding verenigd" en de jongelieden geheelont- houdersbond JGOB. De geheelonthouders zullen het feit Za terdag vieren met een bijeenkomst in „Het Centrum". Zondag wordt een provinciale vergadering van de ANGOB in hetzelfde gebouw gehouden. Deviezenbepalingen overtreden De rijkspolitie van Bennebroek heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de Heem- stedenaar D. en de Amsterdammer Van der W., verdacht van overtreding van de devie zenbepalingen. In Bennebroek waren ma chines uit Engeland aangekomen, welke met dollars betaald waren, waarvoor vol gens de deviezenbepalingen geen gelden beschikbaar waren gesteld. De aloude 'Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van een uitgebreide sortering sigareyi van geselecteerde kwali teit. Onze voorraden zijn weer op vóóroorlogs peil. Wij nodigen U gaarne uit deze collectie te komen bezichtigen. Hoogachtend, Gr. Houtstraat 81 Zandvoort in trek voor internationale groepen Nog steeds blijft hotel Welgelegen, het hotel van de Nederlandse Reisvereniging aan de Hogeweg in Zandvoort, in gebruik. Zo logeren deze week in dit hötel ongeveer 45 Engelse schoolmeisjes van 13 tot 16 jaar van de International Friendship Tours, die van dit hotel uit excursies maken in de omgeving. Een bezoek aan Marken en Vo- lendam stond óók op het programma. Ook arriveren Oostenrijkers. Het zijn leden van de Edelweisz Gamskogler Verein Mieming uit Bar nies; van Alpinia uit Inns bruck en van de Macku Schrammeln uit Wenen. Het gezelschap, dat in verschillen de plaatsen van ons land zal optreden, zal gedurende October en November van Wel gelegen uit excursies maken. Vervolgens komen dit weekeinde en het volgende 50 reisleiders van de Reisvereni ging in vergadering bijeen en ongeveer half November wordt van de Zweedse reis vereniging Reso nog een zestigtal Zweden verwacht. Dat dit hotel wel bijzonder in trek is, mag worden afgeleid uit het feit, dat men reeds nu voor April van het vol gend jaar geheel is volgeboekt met inter nationale gezelschappen. Thans zijn reeds aanvragen in behandeling voor logies ge durende de maand September 1950. Manteltje met hoedje verdraardig. Prijzen f 16.75 tot f 21.75 u£UJeetè VOOR DE BABy (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 20 Oct., J. M. Bakker en M. J. Berkhout: B. Moolenaar en C. A. Schipper; B. Mink en J. T. van de Polder: T. J. Vogel en M. M. P. Hagnauer: P. J. W. Smink en H. C. Groes: J. D. W. Hemelrijk en J. N. de Hertog: J. Post en A. Anko; P. A. van Laar hoven en J. M. Philippo. BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., R. Ver laat—Erkelens: 19 Oct., A. T. Stokman—Keu- rentjes; A. J. Meijer—Schouten: C. van Eeken Boot; A. M. Koopenvan Diemen; H. J. Dukelode Backere; A. van VelzenSchlu- ter; A. M. A. van RoodeWildeboer; 20 Oct., A. OvermeerHeidstra. BEVALLEN van een dochter: 19 Oct., S. M. van de ReepCalder: E. de VriesGlas; A. M. JoostenKoese; M. M. ZweeresKerk hof: 20 Oct.. J. T. LoenenHasselman. OVERLEDEN: 18 Oct., H. A. M. Berkhout, 43 j.. M. v. Heemskerkstraat: T. Bosman, 74 j.. Kloosterstraat; 19 Oct., A. M. PietusPhi lippo. 73 j„ Leidsestraat; A. Eichenberger. 41 j., Hasselaersplein: M. J. BeendersHeilie- gers. 74 j.. Gen. Bothastraat; C. A. van El$as, 67 j!. Lorentzkade: A. J. Schuurmans—van der Landen, 77 j., Herensingel. Tegen de koude en rheumatiek krimpvrije „DE WOLBAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 129 - HAARLEM BILDERDIJKSTRAAT 151 - AMSTERDAM LANGESTRAAT 30 - HILVERSUM (Adv.) G. Hamer overleden Bekende figuur in de chemicaliënhandel Dezer dagen is de heer G. Hamer, voor zitter der vakgroep „Groothandel in che mische producten", in zijn woonhuis te Overveen plotseling overleden. De heer Hamer was directeur van de C.V. Chemicaliën im- en exportmaatschappij te Amsterdam. Zijn activiteit strekte zich ook uit tot verscheidene andere ondernemingen, onder meer tot de Haarlemse Chemicaliën handel N.V. In 1940 nam hij met enkele vrienden het initiatief tot de oprichting van het Verbond van handelaren in chemische producten in Nederland. Hij was plaatsvervangend voor zitter van de bedrijfsgroep Groothandel, lid van de Commissie van advies van het Rijksbureau voor chemische producten, lid van het hoofdbestuur van het Centraal orgaan ter behartiging van de economische betrekkingen met het buitenland, bestuurs lid van de Nederlands-Tsjechoslowaakse Kamer van Koophandel en van de'Kamer van Koophandel voor Duitsland en lid van de Centrale adviescommissie voor de prijs politiek, van de Hoofdcommissie voor her stel en voorziening van het ministerie van Economische Zaken, van de Raad van toe zicht voor het plan-Marshall, van de Reor ganisatiecommissie van de hoofdgroep Han del en van de Raad van advies van de Trustmaatschappij voor de handel van Nederland met het buitenland N.V. Verder is hij enige malen opgetreden als vertegenwoordiger van de belangen van de Nederlandse handel bij de onderhandelin gen over het handelsverdrag met West- Duitsland. De begrafenis is Zaterdagmiddag op de Algemene begraafplaats te Bloemendaal. BEGRAFENIS JAC. KLERK. De begrafenis van het gisteren overleden Haarlemse gemeenteraadslid Jac. Klerk zal Maandag om 12 uur plaats hebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kle verlaan. Amateurtoneel „Comedie om geld" In het gebouw St. Bavo in de Smede- straat voerde gisteren de Haarlemse To neelvereniging „Vriendschap zij ons doel" het blijspel in vier bedrijven „Comedie om geld" van A. Bromet ten tonele. Het stuk behandelt de jacht op de erfenis van een oude vrijgezel door een groep dier bare bloedverwanten. Van dit gegeven, dat niet schittert door originaliteit, heeft de schrijver met grote hardnekkigheid nagelaten iets te maken dat deze handi cap kon overwinnen. Het is nu een aan- eenrijgsel van standaardgrapjes geworden en al valt er om sommige dingen te lachen, de onplezierige indruk, dat men deze kwinkslagen al duizend maal gehoord heeft, wordt daardoor niet weggenomen. Het stuk biedt overigens geen onover komelijke moeilijkheden voor een ama teurgezelschap en het moet gezegd, dat de mensen van VZOD zich met prijzenswaar dig élan van hun taak gekweten hebben. Het gezelschap maakte een homogene in druk, hetgeen als een compliment voor regisseur Theo Dammiaans kan worden beschouwd, die bovendien niet heeft ver zuimd de koddige situaties voorzover aan wezig, vaardig uit te buiten. Al waren er geen speciale uitblinkers, wij willen toch niet achterwege laten pluimen op de hoeden te steken van Leen van Meeren die een plezierige oude brom beer van een vrijgezel op de planken bracht, Leo van Leeuwen als een ernstige zakenman en Jan Scheurman als een jonge losbol met een goed hart. De begerige bloedverwanten waren stuk voor stuk aar dig getypeerd en Tine Kleyn als Katrien de huishoudster zorgde voor menige vro lijke noot. Het zeer talrijke publiek heeft zich met deze voorstelling opperbest geamuseerd en dat is alweer een compliment voor het gezelschap, omdat het stuk niet veel anders nodig zou hebben gehad dan matig spel om tot melige misère te worden. Verbetering provinciale wegen Blijkens de begroting van het wegen fonds, welke Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten hebben aangeboden, is een bedrag van 60.000,uitgetrokken voor verharding van de rijbaan en het rijwielpad bij Spaarndam (deel van de provinciale weg HaarlemBuitenhuizen) en een bedrag van 25.000,voor verbetering van de verkeersoplossing Dorpsstraat in Uithoorn (deel van de provinciale weg Haarlem AalsmeerUithoorn) Amateurtoneel Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Het streven van de toneelvereniging „Nieuw Leven" om zich meer en meer te bepalen tot stukken, die door hun gehalte de moeite van het opvoeren lonen, geeft vooral aanleiding tot vreugde nu de resul taten bewijzen dat men zich inderdaad op de goede weg bevindt. Weliswaar gaat men nog niet verder dan het wedervertonen van succesnummers uit het répertoire van de beroepsgezelschappen, hetgeen stellig niet de taak van amateurensembles behoort te zijn, doch anderzijds draagt men daardoor in niet onbelangrijke mate bij tot de ver betering van de smaak van een publiek, dat voor het grootste gedeelte zelden een schouwburg bezoekt. Mede daarom is het zo verheugend dat de drie voorstellingen gedurende deze week van het blijspel „Jongenslyceum" van Roger Ferdinand met een groot, soms zelfs uitbundig enthousiasme door de kunst lievende leden ontvangen werden. Natuur lijk mag men geen vergelijking trekken met hetgeen de toneelgroep „Comedia" enkele seizoenen geleden uit deze leuke doch oppervlakkige comedie wist te halen. Maar niettemin kan de criticus, die deze recensie ondertekent, zonder overdreven welwillendheid verklaren dat hij zich niet steeds, doch wel heel dikwijls kos telijk heeft vermaakt. De geschiedenis speelt zich, zoals de titel reeds zegt, geheel af op een jongenslyceum, waar de leerlingen zich alleen inspannen om zwarte handel te bedrijven. Er is met hen geen huis te houden totdat er een lerares verschijnt, die haar charme met succes als paedagogisch wapen gebruikt. Nu moet men niet zeggen, dat zoiets hier te lande ondenkbaar zou zijn en dan ook zeker niet gebeurt, nog afgezien van de wenselijkheid van deze methode, want dat zou de pret bederven. Regisseur Jaap Kuyper heeft dit keer uiteraard met een sterk voorbeeld nog vers in herinnering, een zeer goede beurt ge maakt. De scènes met de leerlingen in het klasselokaal waren levendig en ongedwon gen, het contrast tussen de aanvankelijke anarchie van de vrijgevochten bende en de toegewijde plichtsbetrachting later ontstond natuurlijker wijze. Voor de pauze verdiende Kick van Aken, die er wat men noemt helemaal in was, de erepalm voor zijn verrassend zuiver optreden. In het laatste bedrijf maakte Chris Sluiters de meeste indruk door de volstrekte beheersing van zijn toch duidelijk aan de toeschouwers kenbaar gemaakte emoties. De hoofdrol speler Jaap Traksel, die ongetwijfeld voor de moeilijkste opgave stond, had vele uit stekende momenten (speciaal In het ge sprek waarmee het derde bedrijf opende en tijdens het blootleggen van zijn clan destiene bezittingen in het begin) en over trof dan ook in ieder opzicht de verwach tingen. doch kon het lyrische pathos en de vertwijfeling van de tussen hoop en vrees geslingerde puber niet volledig waar maken. De andere vertolkers van met name in het programma genoemde rollen waren zonder uitzondering onvoldoende en be zorgden de voorstelling vele inzinkingen. Aan Inge Troost, de enige vrouw in het spel, was de lastige taak opgedragen, die enigszins boven haar macht lag, om de lerares uit te beelden. Zij demonstreerde te weinig geestelijk overwicht, was daar door iets te week in haar genegenheid, zodat men niet helemaal haar gedragingen als een comedie om bestwil kon uitleggen. De vraag aan de schooljongen Gabriël Lamy „Hoe vind je mij eigenlijk?" bij voorbeeld miste daardoor het karakter van een tactische manoeuvre. Maar de warmte van haar talent brak onweerstaanbaar door in de meer persoonlijk gekleurde scènes van mens tot mens en haar reactie op de verrassing ter gelegenheid van haar ver jaardag betekende een der hoogtepunten van deze over het geheel genomen uit stekend geslaagde opvoering. Ik geloof niet dat één vereniging in Haarlem het er beter zou hebben afgebracht. DAVID KONING WERELDWIJDE EVANGELISATIE KRUISTOCHT Met medewerking van de Pinksterge meente zal de heer N. P, Grubb, schoonzoon van wijlen C. P. Studd, spreken op 24 Oc tober in de Immanuël kapel, Nieuwe Kruis straat. De spreker is algemeen secretaris van de „Worldwide Evangelisation Cru sade" (Wereldwijde Evangelisatie Kruis tocht W.E.K.). Hij is uit Amerika terugge keerd, waar hij op vele vergaderingen ge sproken heeft. De „Wereldwijde Evangelisatie Kruis tocht", een internationaal en interkerkelijk zendingsgenootschap, is werkzaam in ze ventien landen met ongeveer 500 arbeiders. De heer Grubb is bekend geworden dooi de levensbeschrijving van C. T. Studd, welk boek in verschillende talen vertaald is geworden. cTacA cJjbcViid HANDSCHOENEN met lamshuid gevoerd BARTELJORISSTRAAT 20 HAARLEM TELEFOON 13439 SCHEEPVAART Aardijk, RotterdamTampico pass. 19 Oct. Lizard. Albireo, 20 Oct. van Basrah naar Port Said. Alchiba, 20 Oct. van Rotterdam te Hamburg. Alcinous. 20 Oct. van Batavia naar Singapore. Alcyone, 21 Oct. van Amsterdam te Basra. Aldebaran, TakoradiMiddlesbro 22 Oct. 80 mijl N. N. O. van Las Palmas. Amstelkerk, AmsterdamDuala 20 Oct. van Lome naar Cotonau. Armilla, 20 Oct. van Pladjoe te Batavia. Axeldijk, Antwerpen Havana pass. 20 Oct. Vlissingen. Blïjdendijk', AmsterdamBeira 21 Oct. te Teneriffe. Delft- dijk, RotterdamVancouver pass. 20 Oct. Mona-eiland. Gaasterkerk, ZanzibarAm sterdam 20 Oct. van Adenu. Groote Beer, JavaAmsterdam 20 Oct. Gibraltar. Jupiter, 20 Oct. van Beyrouth naar Alexandrië. Kota Baroe, RotterdamJava pass. 20 Oct. Perim. Lawalc, 20 Oct. van Penang te Port Swetten- ham. Lindekerk, 20 Oct. van Cochin naar Aden. Merwede, 20 Oct. van Amsterdam te Beira. Modjokerto, 20 Oct. van Batavia naar Poeloesambre. Ophir, 20 Oct. te Bulelang. Oranje, 20 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Ovula, 20 Oct. van Singapore naar Miri. Poelau Laut, 20 Oct. van Semarang te Soe- rabaja. Salawati. MontrealPhiladelphia 20 Oct. te Newport News. Stentor, Amsterdam Hamburg 20 Oct. op de Weser. Talisse, AmsterdamMakassar pass. 20 Oct. Ouessant. Tarakan, 21 Oct. van Port Swettenham te Singapore. Tawali, AmsterdamJava 20 Oct. van Belawan. Zijpenberg, SaffiRotterdam pass. 20 Oct. Ouessant. Indrapoera, 19 Oct. v. Penang naar Rotterdam. Kamerlingh Onnes, 22 Oct. van Liverpool aan de Hoek van Hol land verwacht. Kota Agoeng, Rotterdam Batavia 20 Oct. van Port Said. Syndlcat Haute Coiffure Frangalse I Club Artlstlque de Paris Presenteert U In zijn salons de NIEUWE HAARMODE 1950 gezien te Parijs op de manifestation technique du Syndicat Haute Coif fure Frangaise. BINNENLAND Gisteren werd te Delfzijl het 25-jarig bestaan van het internaat van de zeevaart school „Abel Tasman" gevierd, bij welke gelegenheid een nieuw bijgebouw werd ge opend. Tussen de Brabantse dorpen Hooger- heide en Woensdrecht, in de onmiddellijke nabijheid van het oude slagveld langs de Kreekrakdam is een groot oorlogsmonument opgelicht, dat Zondag 23 October zal worden onthuld. De regering is niet voornemens een wijziging voor te stellen van artikel 28 van de Dienstplichtwet, waarbij de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste 12 maanden is bepaald voor hen die in opleiding komen voor onderofficier of officier en voor enkele in het artikel genoem de categorieën dienstplichtigen, die langer dienen. In de Van Woustraat te Amsterdam is Vrijdagmorgen een tram van lijn 4 in botsing gekomen met een zware vrachtauto, waar door het voorbalcon van de tram geheel werd ingedrukt. De trambestuurder kreeg echter geen letsel. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie hebben het wetsontwerp tot wijziging van enige artikelen van de Bioscoopwet ingetrokken. In het Noordelijk deel van Overijsel worden legeroefeningen op beperkte schaal gehouden door troepen uit de kaderschool in Harderwijk. In een zaaltje van een hotel in Laren is de veiling begonnen van de inventaris van het voormalige delinquentenkamp Crailoo. De eerste dag hebben honderden belangstel lenden die niet meer naar binnen konden, stoelen en tafels naar buiten gegooid om toch een plaatsje in de zaal te veroveren. De bedragen die geboden werden waren soms tien maal hoger dan de gebruikelijke prijs voor tweedehands goederen. Op 31 October zal het vijf jaar geleden zijn dat in Londen bij Koninklijk Besluit de oprichting van een Marine Vrouwen Afde ling f Marva) werd goedgekeurd. Het korps omvat thans 630 Nederlandse meisjes. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, is Donderdag van Paramaribo naar Curasao vertrokken. HAARLEM EN OMGEVING De ontvanger der directe belastingen P. C. A. Steen te Oss is verplaatst naar Beverwijk. De heer H. A. P. Linssen te Beverwijk (inspectie) is benoemd tot adjudant-commies bij de belastingen aldaar, Benoemd is tot adjunct-commies der directe belastingen inv. en accijnzen M. C. Lokkerbol te IJmuiden. De Prot. Chr. Reclasserings Vereniging, afd. Haarlem, houdt Vrijdag 28 October in het gebouw „Cultura" een vergadering, waarin dr. J. v. d. Grient uit Bussum inspec teur Sociale Verzorging 3e afd. aan het Departement van Justitie een causerie zal uitspreken over „Vernieuwing van het ge vangeniswezen en de reclassering". Dinsdagavond 25 October houdt dr. T A. Hooftman een lezing over speciale botbreu ken voor de Eerste Hulpvereniging „Snel- vei-bajjd", in de Muziekzaal van Restaurant „Brinkmann", Grote Markt. Kerkgenootschap der Zevende-Dags Adventisten, Remonstrantse Kerk, Wilhel- minastraat, Zaterdagmorgen 10 uur: Onder linge Bijbelstudie, 11 uur predikatie door de heer D. Vink, hulppred. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen in de politieke en sociale weten schappen mej. A. E. van der Weiden te Haarlem. Ruïne van Brederode Voor Uw bij de Houtbrug (Adv.) De Ruine van Brederode in Santpoort, die voor velen nog een attractie is en ieder jaar druk bezocht wordt, moet verstevigd worden, op dat in de toekomst nog velen een indruk zullen krijgen van het leven van het geslacht der Brederodes. Moderne stalen steigers staan nu langs de toren en onder leiding van Monumen tenzorg wordt er gewerkt voor de instandhouding van de ruine. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 45) Ze voelde iets van paniek in zich op komen, maar ze besefte tegelijkertijd, dat wat er thans volgen zou, onder ogen ge zien moest worden, dat uitstel geen zin had, en dat het in zoverre hier een gunstig moment was, omdat er geen nieuwsgierige familieleden aanwezig waren. Ze zag, hoe hij als het ware verstijfde, toen hij haar in 't oog kreeg, om daarna met versnelde pas op haar toe te komen. Alma, zijn stem klonk eerder verle gen dan ontstemd, meende ze. Waar kom jij opeens vandaan? Ikwe zijn gisteravond, of liever vannacht teruggekomen. Meneer Farraday heeft een ongeluk gehad. Hij is nu wel aan de beterende hand, maar we wisten natuur lijk niet, hoe erg het zou zijn. Ojuist. Hij scheen geen belang stelling te hebben in wat meneer Farraday was overkomen en stelde 4?een vragen. Ik was juist op weg naar jou toe, begon Alma, terwijl ze haar stem niet helemaal in haar macht had. Ik wilde mijn excuses maken over gisteravond en O, Alma, dal is in orde. Het was dwaas van mij, zo opeens voor je neus te komen staan, zonder je tevoren gebeld te hebben. Hij scheen in een milde stemming te verkeren. Je zei me, dat je alles uit zou leggen en. Hij hield op, en in zijn zwijgen scheen een verzoek te liggen om maar meteen met een uitleg te beginnen. Zei.ik dat? Wel, je verzekerde me in ieder geval, dat je er niets aan doen kon, dat je je ge droeg zoals je deed, en je gaf me te ken nen, dat je me de reden uiteen zou kunnen zetten. Je zei, dat je me zou schrijven. O ja, dat is waar, zei Alma, terwijl ze zich op haar lippen beet. Ze had hier aan niet meer gedacht. Ze besefte, dat ze nu geen aanvaardbare explicatie meer mocht geven, dat ze nu niet mocht toege ven aan de verleiding om zichzelf in een gunstig daglicht te stellen. Gregory bleef haar vol verwachting aankijken, ook al zag hij er, in Alma's ogen, weinig opge wekt uit. O Gregory, je zult erg slecht van me denken, vrees ik, zei ze tenslotte, en omdat ze zich werkelijk intens ongelukkig voelde, had haar stem de juiste verdrietige klank, maar er is eigenlijk geen explicatie moge lijk. Ik bedoel.... dat ik volkomen uit eigen vrije wil de voorkeur gaf aan dat feestje bij mevrouw Cardie. Boven een avond uit met mij? Het trof erg ongelukkig, dat het juist diè avond was, dat je kwam, mompelde Alma. Ja, dat begrijp ik. Maar het was niet de eerste keer. Alma, dat je tijd voor anderen vond, en gèèn tijd voor mij. Alma weerhield zich met moeite van een verontwaardigd antwoord. Je wilt dus zeggen, dat ik je verwaarloos, is 't niet. Ik wil alleen maar zeggen, dat je me behandelt, alsof ik niet zo érg veel voor je beteken, antwoordde hij enkel. O. Er heerste even een pijnlijk stilzwijgen. Dan begon Alma langzaam: Mensen vergissen zich wel eens, Gregory, in hun gevoelens, bedoel ik. Het is moeilijk zoiets te bekennen, maar. Maar het is beter er eerlijk voor uit te komen, geloof je niet? Ze vroeg zich af, of ze zich alleen maar verbeeldde, dat er iets van opluchting in zijn stem te horen was. Ja, dat is het inderdaad, en in zekere zin wordt het me gemakkelijker gemaakt, omdat ik met Eva gesproken heb.... Met Eva? Ja, en je moet dat niet erg vinden. Want wat we elkaar te zeggen hadden, was voor ons beiden een soort opluchting. Ze verbaasde zich over de overtuigende ma nier, waarop ze wist te spreken. Bedoel je, dat ze je verteld heeft Luister eens, Gregory, ze heeft me de weinig aangename explicatie aan jou, dat ik me n.l. vergist heb in mijn gevoe lens, in zoverre gemakkelijker gemaakt, omdat ze me heel verstandig heeft laten weten, dat jij je óók vergist hebt. Het was heel verstandig van haar. Je moet niet denken, dat ik gisteravond met opzet niet aardig tegen je was, maar de rauwe waarheid is nu eenmaal, dat ik, als ik werkelijk zoveel van je gehouden had, als een aanstaande vrouw van je behoort te houden, er geen ogenblik aan getwijfeld zou hebben, waar en met wié ik de avond door zou brengen! Gregory pakte haar beide handen in de zijne en keek haar strak aan. Vertel je me de volle waarheid, Alma? Natuurlijk, Gregory! Gedurende één enkel ogenblik vroeg ze zich af, of dit inderdaad niet de volle waarheid was. Als ze werkelijk honderd procent van Gregory hield, zou ze hem dan om welke reden ook de verne dering van gisteravond hebben aangedaan? Misschien maakte dit bewustzijn het haar mogelijk zijn doordringende blik met grote kalmte te doorstaan. Lieve kind, ik geloof, dat je werke lijk de waarheid spreekt, riep Gregory uit. En hij kuste haar opeens onstuimig, als een man, die tegen de verwachting in gratie heeft gekregen. Vind je het erg, dat ik je omhels? Nee, natuurlijk niet! Ze lachte en merkte, dat het allemaal nauwelijks pijn lijk was, omdat Gregory weer zo zonnig en gelukkig scheen. Maar haar volgende geste kostte haar wèl grote moeite, ook al ging ze er dapper toe over. Voorzichtig schoof ze de kostbare ring van haar vinger en overhandigde hem deze. O Alma, houd die alsjeblieft, dat zou ik zo prettig vinden, riep hij vol hartelijk heid uit. Dat kan ik niet doen, dat weet je wel. Stel je voor, terwijl je met mijn eigen zusje gaat trouwen, zei Alma zachtjes. Je hebt gelijk, stemde hij toe. En met een blos nam hij de ring van haar aan en stak deze met een onhandig gebaar in zijn zak. Hij maakte de indruk, alsof hij het ding nooit weer wilde zien. Wel.... Ze spraken tegelijk en hielden op en lachten nerveus. Geen van beiden wist goed, wat ze verder moesten doen. Ze waren verlegen en hadden maar één wens, dat het pijnlijke onderhoud afgelopen zou zijn. En met een steek in haar hart voelde Alma, wat hij nu wilde; vanzelfsprekend verlangde hij ernaar Eva met alles op de hoogte te stellen. Waarschijnlijk was hij zelfs op weg naar haar toe geweest. Maar het zou pijnlijk zijn voor hem, als de ex- verloofde ook in huis aanwezig was, be dacht Alma. Waarschijnlijk zou hij het haar willen besparen, dat zij hem en Eva samen uit zag gaan. Maar tochhij verlangde natuurlijk naar Eva! Eén zelf opoffering meer of minder betekende niet veel, dacht Alma. Ze zou zich wel uit de voeten maken gedurende de eerste uren. En aan een impuls toegevend, zei ze: Ik pak de bus naar Benham Lodge. Ik ga even informeren, hoe het meneer Farraday gaat. Juist, ja, natuurlijk. Ik hoop, dat het niet ernstig is, mompelde Gregory, die zelfs op dat moment nog geen blijk van sympathie wilde geven. Hij heeft zichzelf geraakt, toen hij z'n geweer aan 't schoonmaken was, legde Alma bijna automatisch uit, maar ik geloof wel, dat hij nu buiten gevaar is. Hij heeft geluk gehad, zei Gregory plichtmatig, maar zijn gedachten schenen zich met andere, belangrijker dingen bezig te houden, ik zal je even op de bus bi'en- gen. O, doe geen moeite, Gregory, zei ze haastig. Ze voelde, dat ze het niet veel langer meer vol zou houden en ze wilde maar één ding: alleen zijn. Ik moet rennen om 'm te halen. Tot ziens en al was het erg moeilijk elkaar dit te zeg gen, het is toch goed, dat we het alle maal uitgepraat hebben. Ik ben ook blij. Hij deed zijn best om dit niet al te opgewekt te doen klin ken, maar ze voelde, hoe opgelucht hij was. En met een laatste opgewekt gebaar wuifde ze hem goedendag en rende de laan uit in de richting van de bushalte. Er is helemaal geen reden om te huilen, zei ze tot zichzelf, terwijl ze voortholde. Stel je niet zo aan! Je bent geen baby! Als je nu begint te huilen, haal je die bus niet, en dan moet je een uur wachten op de volgende, of je kunt hele maal niet meer gaan. En dat zou je vre selijk vinden, want wat zou je dan moeten doen. Zo'n beetje rondslenteren? Dit geredeneer met zichzelf had klaar blijkelijk enig succes. Ze wist tenminste de prop in haar keel weg te werken even als de tranen, die in haar ogen stonden en die haar alles in een waas deden zien. Na enkele ogenblikken was ze zelfs in staat, wat langzamer te lopen en om te kijken met een volmaakte glimlach, voor het ge val Gregory haar nog na stond te kijken. Maar ze had zich daarover geen illusies behoeven te maken. Gregory was al uit het gezicht verdwenen, en dat betekende, dat hij het, evenals zij, op een hollen had gezet. Opnieuw voelde Alma een prop in haar keel. Het was natuurlijk, dat hij Eva zo gauw mogelijk het goede nieuws wilde vertellen, maar Alma voelde zich opeens hopeloos verloren en overbodig. De bus kwam ongeveer op hetzelfde moment aan de bushalte aan als zij zelf. Alma was dankbaar, dat ze niet behoefde te wachten, zodat ze geen tijd had verder aan haar verdrietige gedachten toe te ge ven. Er zaten niet veel mensen in de bus op dit uur van de Zondagavond en ze zat alleen op de voorste bank. Ze wist haar tranen met grote moeite in te houden, Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6